Bradley's reis naar Of politieke of militaire Korea successen Verliefdheid, van h bojaar Almelo kreeg zijn bevrijdings monument Toneelstuk van Sartre op de filmband Aanzienlijke daling van Engelse goud- en dollarreserves INTENSIEF HANDELSVERKEER TUSSEN BELGIE' EN CONGO De camera op 't buitenland Projectiel tussen oude metalen? Geduld begint op te raken Wijziging van boterwet voorgesteld Meer dan 8000 studenten te Leuven Amerikaanse machine aan Hongarije geleverd Mijnbeambten over motie M.I.R. Minister Joekes kostte Rusland een steunpunt in Amerika Onthulling door Canadese ambassadeur Rode toekijkers werden nijdig Loopt strijd in Indo- China ten einde? „Les Mains Sales" werd een boeiend, maar oppervlakkig en gekunsteld politiedrama Prins op 15 October naar de V. S. Nederlands-Duitse graantransactie geannuleerd Koningin reikt in Amersfoort vaandels uit De nieuwe Duitse invoertarieven Eeuwfeest herstel Kerkelijke Hiërarchie Rechtstreeks controles en credietrestrictie noodzakelijk Wolfram en molybdenum Internationale distributie Koninklijk gezin zag televisie V erkiezingsmanif est der Britse liberalen Molenwiek doodde kleuter Heistelling zakte in elkaar Bloembollenexport op recordhoogte DONDERDAG 4 OCTOBER 1951 PAGINA Afbeeldingen van misleidend karakter Maatregel tegen Zwitserse en Nederlandse firma GEZAMENLIJKE MILI TAIRE FONDSEN COLLECTEREN Geen verbreking van samen werking met mijnwerkers uit het ziekenhuis Zij stonden teveel onder controle Eert prikkel Bezoek aan Prins Aschwin Bijna anderhalve Vooral boter en kaas getroffen „Tentoonstelling 1853-1953" GROTE BELGISCHE UIT VOER NAAR V.S. IN 1950 ACHTERUITGANG ERNSTIG, DOCH NIET CATASTROPHAAL Terugbetaling Amerikaanse en Canadese leningen Nieuwe maatregelen Eén dode LANDBOUWHOGESCHOOL KRIJGT NIEUW ARBORETUM NEDERLANDER VOORZITTER EUROPESE R. K. MIDDEN- STAND De reis van de voorzitter van de Joint Chiefs of Staff, generaal Bradley, teza men met de politieke adviseur van staatssecretaris Acheson, Charles Bohlen, naar Tokio en Korea om daar besprekin gen met de opperbevelhebber van de troepen van de Verenigde Naties, gene- S raai Ridgway, te voeren en het front op Korea te inspecteren heeft heel wat speculaties in de internationale pers uit gelokt. In sommige Amerikaanse krin gen zegt men zelfs, dat generaal Ridgway ai even „gevaarlijk" is geworden als des tijds generaal MacArthur, en dat het hoge bezoek bovenal ten doel had te voorkomen, dat Ridgway zich in een riskant avontuur zou werpen, als de wapenstilstandsonderhandelingen met de Noord-Koreanen en de Chinezen niet snel tot een resultaat zouden leiden. Het is natuurlijk mogelijk, dat ook der gelijke gedachten tot de Bradley-Bohlen- reis hebben doen besluiten. Het typische daarvan is echter, dat hier de combinatie militair-burger op zeer hoog niveau is gekozen om een onderzoek in te stellen; en dan ligt het enigermate voor de hand, dat de enquête heel sterk gericht was op de onvermijdelijke nuances en zelfs tegen stellingen, welke steeds bestaan tussen de opperbevelhebber te velde op een bepaald oorlogstoneel, die op de eerste plaats de tegenover hem staande vijand w>lf en moet verslaan; en anderzijds het hiërarchisch boven hem staande politieke gezag (i.e. de Amerikaanse regering en de Verenigde Naties), dat rekening moet houden met de totaliteit van politieke, militaire en diplomatieke overwegingen en mogelijk heden. En wat volgens het politieke ge zag kan, ligt vaak heel ver van wat vol gens het militaire moet. Dit conflict doet zich voortdurend voor en blijft steeds een van de pijnlijkste zorgen van beide partijen. Men weet waarom het in de Koreaanse strijd gaat. Mochten de wapenstilstands onderhandelingen niet worden hervat of mislukken, dan zal de oorlog weer °P grote schaal worden aangepakt. Volgens de uitspraak van generaal Bradley na zijn bezoek aan het Koreaanse front, is da strijdmacht van de Verenigde Naties in staat om met succes een militair einde aan de oorlog te maken. Maar deze ver klaring is in zoverre dubbelzinnig, dat uit het „in staat zijn tot" nog niet automa tisch volgt, dat men het zal doen, of zelfs, dat men bereid is het te doen. En zou de reis Bradley-Bohlen nu juist niet bovenal ten doel hebben ter plaatse de risico's op militair en politiek geblej te berekenen, in geval het grote offensief zou worden doorgezet, met kans op uit breiding van de vijandelijkheden. Waar het om gaat. Is onderhand wel duidelijk geworden. Psychologisch, met het oog op het moreel van de troepen, la het altijd gewaagd een toestand van onzekerheid, zoals door het traineren van de wapenstilstandsonderhandellngen is ontstaan, te lang te laten voortduren. De soldaat wil weten, wat hem te doen staat; hij is naar Korea vrijwillig gekomen of gezonden om aan de agressie weerstand te bieden, om de vrije wereld tegen het communisme te beveiligen. Hij is bereid eventueel de strijd op Chinees grond gebied, in Mandsjoerije te voeren: de ge- varen z ijn voor hem niet kleiner 01 groter, of hij nu strijdt in het Koreaanse kader of in een wereldoorlog; hij ziet maar één doel: de overwinning. En hij vreest dat het rekken van de nu slepen de besprekingen dat doel slechts zal ver- tragen. Want het probleem, dat de wereld sinds het ingrijpen van de Chinese „vrijwilli gers" steeds heeft bezig gehouden, is, welke de gevolgen zouden zijn van een bombardement van de Chinese vliegvel den; dat toch zou het begin moeten zijn. Kan, als de strijd tot het Koreaanse ge bied beperkt blijft, ooit een eindoverwin ning verkregen worden? Ridgway heeft dezer dagen verklaard, dat zijn leger reeds enige tijd geleden tot de grens tussen Noord-Korea en China had kunnen oprukken, maar dat hij het doelbewust in toom heeft gehouden. Bovendien verklaarde hij toen, dat naar zijn mening de Chinezen een luchtmacht hadden bijeengebracht, welke bij machte zou zijn, de strijdmachten van de Ver enigde Naties zware verliezen toe te bren gen. Het enige verweer daartegen zou zijn de Chinese vliegvelden in Mandsjoerije te bombarderen met de risico's welke daaraan kunnen zijn verbonden. Het groot ste daarvan is. dat dan ook Rusland „vrijwilligers" zou zenden en wel in zo grote mate, dat de vreselijkste wapenen noodzakelijk zouden zijn om te behouden, wat men heeft. Zo is de brandende kwestie ontstaan, waarvoor eigenlijk geen oplossing te vin den is. De Koreaanse oorlog is een straf gelocaliseerde oorlog; en het overgrote deel van de mensheid wil, eist. dat het zo blijft. Ook in Amerika wil men geen uitbreiding. Washington heeft zich tegen wapengeweld in Indonesië verzet, gelijk het nu Engeland weerhouden heeft troe pen in Abadan te landen. Op Korea zelf moet de strijd nu eenmaal worden voort gezet, tot het moment, dat beide partijen het over een wapenstilstand eens worden, Zo ig het ook mogelijk, dat in de ver klaringen, welke de laatste tijd door de militairen zijn afgelegd, een belangrijk stuk propaganda schuil gaat: men wil de Noordelijken tot meer spoed aanzetten. Maar anderzijds is er bij de Verenigde Naties ook een sterke innerlijke drang aanwezig om aan het bloedige conflict een einde te maken en het zo bitter nood zakelijke herstelwerk te kunnen aan vatten. Toch heeft men de laatste dagen het gevoel, dat het geduld van de Ameri kaanse militairen ten einde loopt; en dat zij niet langer van plan zijn de tijd voor de Noordelijken te laten werken. Maar als een groot offensief eenmaal begint, zullen tegelijkertijd ook belangrijke be slissingen moeten vallen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van enige artikelen van de Boterwet, In de Memo rie van Toelichting wordt er aan herin nerd, dat de wetswijziging van 1908 ten opzichte van de botervervalsing doeltref. fend is geweest. Ten aanzien van andere praktijken kan zulks echter niet wor den gezegd. Dit betreft In het bijzonder de pogingen, welke door sommige marga- rinebereiders en -handelaren worden aangewend om door allerlei misleidende voorstellingen de scherpe scheiding wel ke bij de wet tussen boter en margarine is gemaakt, zoveel mogelijk te doen wegvallen. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van afbeeldingen, opschriften en benamingen, ontleend aan het boeren, of zuivelbedrijf, welke moeten dienen om de koper van margarine in de waan te brengen dat hij met boter te doen heeft. Dit geldt ook ten aanzien van alle aanbiedingen en aanprijzingen van de waar in adverten ties, prijscouranten, op reclameplaten, enz., welke dikwijls mededelingen en af beeldingen van misleidend karakter be vatten. Voorgesteld wordt de wet waardoor deze praktijken onmogelijk worden gemaakt, in werking te doen treden met ingang van 1 Januari 1952, om het belanghebbenden mogelijk te ma ken zich aan de gewijzigde toestand aan te passen. (Van onze Brusselse correspondent) Met de gebruikelijke godsdienstige en profane plechtigheden en de traditionele stoet, werd het academisch jaar 1951-'52 der Leuvense Alma Mater geopend. In zijn inaugurale rede had de rector- magnificus, mgr dr mag. van Wayen- bergh het meer speciaal over de zending van de universiteit, die bestaat in het beoefenen der wetenschap en in het zoeken naar de waarheid. In de universi teit Wordt de intellectuele adel gevormd, waartoe de leden van alle standen ge roepen kunnen zijn, en die een overwe gende invloed zal uitoefenen op de leiding van de maatschappij. De rector deelde vervolgens mede, dat de studenten, behalve het gebruikelijke medisch onderzoek, in het vervolg ook een psychotechnische proef van intel lectuele oriëntering moeten ondergaan. Met hat ingaan van het nieuw acade misch jaar, kwamen te Leuven verschil lende nieuwe verwezenlijkingen tot stand, zoals o.m. de oprichting van: een afdeling voor bijbelse philologie; een leerstoel om de gedachtenis aan kardinaal Mercier levendig te houden: een hoger instituut van de arbeid; een instituut voor afrika- nistiek: een centrum vöor Spaanse stu diën; een instituut voor kern-energie e.a. Niet minder dan 8033 studenten hebben zich voor het nieuwe jaar laten inschrij ven, n.l. 7444 Belgen en 589 buitenlanders. Er zijn 0884 mannelijke en 1149 vrouwe lijke studenten. Het Amerikaanse departement van Han del heeft te Washington medegedeeld, dat het bepaalde handelsprivileges van twee maatschappijen, de Satis, A. G. uit Zurich en de N. V. Van Uden's Transportbureau te Rotterdam, heeft ingetrokken- Beide maatschappijen zouden met schending van de exportregeling Amerikaanse machine rieën. welke oorspronkelijk een andere bestemming hadden, hebben doorgeleverd naar Hongarije. Aan de Zwitserse onderneming zijn de voorrechten ontzegd voor de duur van de Amerikaanse exportcontröle. De Rotter damse onderneming zal, aldus Washington, na één jaar de voorrechten terug kunnen krijgen als zij haar goede trouw toont door degenen in de bedrijfsleiding, die zich aan overtreding der Amerikaanse export bepalingen hebben schuldig gemaakt, te ontslaan. Dit betreft dan de directeur K. en enkele andere employé's. Naar wij van de fa. Van Uden verne men, heeft deze geen enkel aandeel ge had in de verkoop van de machinerieën aan Hongarije. Zij is in deze affaire uit sluitend opgetreden als expediteur voor de fa. Satis, welke haar opdracht gaf de door haar in Amerika gekochte en inmid dels aan Hongarije doorverkochte mo len naar deze kopers te verzenden. Vermelding verdient intussen ook, dat het hier een transactie betreft, welke reeds dateert van December 1948 Januari 1949. Ten behoeve van de nagelaten betrek kingen van de in de oorlog 194045, als mede nadien in Indonesië of Korea ge sneuvelde Nederlandse militairen, zullen de zes gezamenlijke militaire fondsen in het tijdvak van 8 t.m. 21 October overal ir den lande (in Amsterdam op Zaterdag 13 October) collecteren. De opbrengst komt niet alleen aan de nagelaten betrek kingen, doch bovendien in sommige ge vallen ook ten goede aan verminkte mili tairen, aan oud-militairen en waar nodig aan gedemobiliseerden. Deze ondersteu ning wordt verstrekt in aanvulling op de pensioenen van het rijk, Het vorig jaar hebben de zes verenigin gen en stichtingen in totaal 650.000 gul den als ondersteuning uitgekeerd. Het dagelijks bestuur en het hoofdbe stuur van de Katholieke Vereniging van Mijnbeambten hebben inzake de motie van de Mijn Industrie Raad tegen de Miin- werkersbond een verklaring uitgegeven. De kath. mijnbeambten zijn van oordeel, dat het hoofdbestuur van de Mijnwerkers- bond met de publicatie in „De Mijnwer ker,, heeft getracht een oplossing te vin den voor de gerezen moeilijkheden. Zij zijn niettemin van oordeel, dat vorm en Inhoud van het gewraakte artikel aanlei ding kunnen geven tot ernstige ralsver standen en dat als gevolg hiervan het be- ambtencorps van staatsmijn Maurits reden heeft sich ernstig gegriefd te voelen. De mijnbeambten zullen aan de Mijn- werkersbond nadere concretisering van de grieven van de Mijnwerkersbond vragen. Samenwerking tussen de Katholieke Vereniging van Mijnbeambten en de Ka tholieke Mijnwerkersbond achten de mijn beambten echter van zo groot belang, dat verbreking der samenwerking zelfs niet in het geding gebracht kan worden, ze zeg gen zij. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, die enige weken gele den een operatie heeft ondergaan, heeft gistermorgen het ztgkenhuis verlaten. Het zal, naar het zich laat aanzien, nog enige weken duren, voordat hij zijn bezig heden zal kunnen hervatten. In Almelo werd gisteren onder grote belangstelling en in bijzijn van talrijke autoriteiten, o. w. de Canadese ambas sadeur de heer P. Dupuy, een bevrij dingsmonument onthuld dat zal herinne ren aan de bevrijding van Almelo door onderdelen va# het Canadese leger en dat een symbool zal zijn van de waar dering en dankbaarheid jegens de Ca nadese troepen, die vochten voor de vrijheid van ons land. Het monument is tot sta*d gekomen door giften van de gehele Almelose bevolking. Het is uit gevoerd naar een ontwerp van de Alme lose stedebouwkundige 3. G. Baljet. Omstreeks twaalf uur schaarden tal rijke genodigden zich bij het Marktplein om het monumentaal en stijlvol monu ment, dat geheel in tufsteen is opge trokken. Op het voetstuk is een vier Gistermiddag heeft zich in een open opslagplaats van oude metalen op een ter rein nabij de Hoogstraat te Eindhoven een ontploffing voorgedaan, waardoor de on- gehuwde S. levensgevaarlijk werd ge wond. De man is in zorgwekkende toe stand In het Binnengasthuis opgenomen. Hij heeft o.a. ijzersoherven in de halsslag ader gekregen. Een andere arbeider werd licht gewond. Vermoedelijk bevond zich tussen hel ijzer een projectiel, waarop vonken te recht zijn gekomen. De mijnopruimings- dienst heeft vandaag een onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing Ingesteld. De militaire attaché's van de Sovjet- Unie, Polen, Tsj echoslowakije en com munistisch China hebben gisteravond ge weigerd langer de oefeningen van het Zweedse leger in West-Zweden bij te wo> nen. omdat zij „te sterk werden gecontro leerd" De Zweedse regering had alle militaire attaché's, die te Stockholm ge accrediteerd zijn. uitgenodigd. Zij deed dit tegen de zin van de «taf, die alle bui tenlandse toeschouwers wilde weren om dat tijdens de oefen'.ogen nieuwe wapens beproefd zouden worden. Natuurlijk waren er zekere voorzorgs maatregelen genomen. De communisti sche attaché's lieten zich deze gistermid dag nog welgevallen, maar tegen de avond hadden zij misschien genoeg ge zien; in eik geval werden zij plotseling boos en liepen weg. Het is een feit, dat er extra op hen gelet werd, maar daar bestond een goede leden voor. Het wan trouwen van Zweden tegen de Oosteuro- pese mogendheden s n.L sterker gewor den. sinds een onderofficier van de ma rine verleden week bekend heeft, be- iagrijke marinegeheimen aan een assis tent van de Sovjetrussische marine-atta ché te hebben overhandigd. Tien bataljons ongeveer 8000 man der Vietminh-opstandelingen zijn het district Thai (Noordwest-Tonkin) in Indo-China binnengedrongen. De opmars is door troepen van de Franse Unie tot staan gebracht, nadat de Fransen twee posten hadden ontruimd. De Franse opperbevelhebber in Indo- China, generaal Jean de Lattre de Tas- signy, is van mening, dat een aanval als deze slechts op enkele punten mogelijk is en dat in groot verband gezien de strijd in Indo-China op zijn einde loopt, „mits er geen buitenlandse interventie komt". (Van onze Parijse correspondent) Jean-Paul Sartre heeft zijn toneelstuk „Les Mains Sales" op de filmband laten vastleggen en gezien het snobisme rond al het werk van deze pseudo- fUosoof mag worden verwacht, dat de film een materieel succes zal worden. De belangrijkste spelers van zijn op uitstekende wijze voor het voetlicht gebrachte toneelstuk konden naar de studio worden ontboden, waarna de Franse filmcamera's konden gaan draaien. Maar het is gefilmd toneel gebleven en daarvan is de auteur onvermijdelijk het slachtoffer geworden. maar hij zat daarbij vast aan de lengte van de filmscènes. Tekstcoupures konden dus niet uitblijven, waardoor de strek king van het stuk nog méér verwaterde. En bovendien zijn die besnoeiingen niet voldoende geweest om langdradigheid te vermijden. Dit Mies zal Sartre wel tegenvallen, maar het publiek krijgt als resultaat van dit filmavontuur een boeiende rolprent te zien van het genreoppervlakkig en gekunsteld politiedrama. „Les Mains Sales" is een werk, dat niet zo volstrekt afgewezen behoeft te worden als het merendeel van Sartre's oeuvre, ook al ontbreekt hier evenmin het mor- biede element, dat men zeer onaange naam kan vinden, maar waaraan men tegenwoordig helaas gewend raakt. Al dient er dan ook ten aanzien van deze film voorbehoud te worden gemaakt, zij is een bezienswaardige „thriller" ge worden, ofschoon dat wel niet de bedoe ling van monsieur Sartre zal zijn ge weest. Want de film is anders uitgevallen dan het toneelstuk. Men weet uit de voorstellingen, die van hat stuk in Neder land zijn gegeven dat daarin het deksel wordt opgelicht van de mand met krab ben. die de communistische samenleving is. Daarom werd het voor een anti-com munistisch, dus politiek, stuk gehouden en de communisten kwamen bij de op voeringen in Parijs kabaal schoppen, het geen een prachtige reclame was voor Sartre. Hij heeft zijn stuk evenwel niet bedoeld als een politieke satyre, doch als een filosofische demonstratie. Een toneel stuk leent zich daartoe uitstekend. De voordracht heeft plaats door levende wegens. De spelers zijn kunstenaars, die van de gekunstelde figuren mensen van vlees en bloed proberen te maken. De speelkunst voegt dus aan het werk van de auteur iets toe en dit kan gedragin gen en verwikkelingen, die op zich on waarschijnlijk zijn aanvaardbaar maken. Het oog van de camera ls evenwel ijse- lijk nuchter en legt alleen de zichtbare realiteit op de band vast. Elke onwaar schijnlijkheid is in zulk een geval stuitend en men komt hier dan ook heel gemak kelijk tot de ontdekking, hoe gekunsteld en gemaakt „Les Mains Sales" eigenlijk ts. Men betrapt zich er op, met spanning de ontwikkeling te volgen van een be dachte historie, die zich nimmer ontwik kelt zoals menselijkerwijze kan worden verwacht. De filosofische demonstratie, die Sartre voor ogen stand, mist haar doel Wat het toneel met zijn roman kon doen, viel met de film niet te bereiken en het resultaat werd een boeiende „thriller", zoals Hollywood er aan de lopende band pleegt af te leveren. Rivers, de regisseur is er in geslaagd, alle grofheid te vermijden. Hij heeft de fiersonen genomen, voor wat ze werke- ijk zijn en niet voor wat Sartre ze toe dacht. Maar daardoor worden de onwaar schijnlijkheden in het werk van de auteur nog aangedikt. Toch zal deze film in haar niet-bedoel- de genre van „thriller" ongetwijfeld suc ces hebben, maar niet. om haar kunst waarde als zodanig. Dit is nu eenmaal een euvel, dat vrijwel altijd aan het ver filmde toneel pleegt te kleven Er moet te veel worden gesproken. In deze film zelf zóveel, dat het woord alle aandacht opeist en het beeld het lot van Lot's vrouw ondergaat. Voor de tekst heeft Saftre zelf gezorgd, njeter hoge vierkante zuil geplaatst, wel ke wordt afgedekt door een fraai uit gevoerde kroon. Aan de ene zijde van het twee meter hoge voetstuk is een afbeelding van de Nederlandse leeuw aangebracht en op de andere zijde het wapen van Almelo en het nationale sym bool van Canada, de „maple leaf". Voorts zijn er de namen op aange'orac-ht van de Canadese legeronderdelen, die Almelo hebben bevrijd. Als symbool van de bevrijding brandde boven de zuil een vlam. Vóór de Canadese ambassadeur het monument onthulde en een toespraak hield, sprak mr I. Dufour namens het comité de talrijke genodigden toe, onder wie de Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel, ir J. B. ridder de van der Sdhueren, de commandant van de tweede militaire afdeling, gene- raal-majoor C. D. Toet en vele anderen. „ZU dit bevrUdingsmonument voor ons en voor wie na ons komen, 'n prikkel om niet te vertwijfelen, maar om te volharden tot 't einde, zoals zij. die voor de bevriiditig hun leven over hadden, volgehouden heb. ben tot het einde", aldus mr Dufour, die, na het monument namens het comité in het beheer en onderhoud van de gemeente aan de burgemeester te bel-'en over gedragen, de Canadese ambassadeur ver zocht het monument te onthullen. Onder grote stilte werd deze plechtig heid aansdhouwd, terwijl de vierhonderd en vijftig militairen van de afdeling Gel derland-Overijssel, bestaande uit de manschappen van de infanterie en van luchtmacht en marine, stram in de hou ding stonden. Nadat het doek van het monument was gevallen en de heer Dupuy enige piëteitvolle woorden had geuit, aan vaardde burgemeester mr J. M. Rave- sloot, het monument namens de bevol king. Hierna werden de Nederlandse en Ca nadese volksliederen gespeeld door het staf-muziekcorps van de L. S. K. te Nij megen, waarbij de vlaggen van Neder land en Canada werden gehesen. Di rect hierop werden de talrijke belang stellenden „onthaald" op een indrukwek kend défilé door het detachement mi litairen, dat speciaal voor deze onthul ling naar Almelo was gekomen. Een mars door de stad, waarvan vele dui zenden getuigen waren, besloot de plech tigheid. Z.K.H, prins Bernhard zal zoals wij reeds meldden omstreeks 15 October aanstaande met een Amerikaans militair toestel naar Washington vliegen. Z.K.H. zal worden vergezeld door zijn chef staf der Kon. Marine, kapitein ter zee G. N. H. baron van Til en zijn adjudant, lt ter zee eerste klasse A. F. Eibers. Na afloop van zijn onofficieel bezoek aan Ameri kaanse marine-instellingen zal de prins nog een dag bij zijn onlangs met een Franqaise gehuwde broeder prins Asch win te New-York doorbrengen. Een Nederlands-Duitse transitotransac tie, betrekking hebbende op een hoeveel heid tarwe ter waarde van rond vijf millioen dollar, is van Duitse zijde ge annuleerd. Volgens welingelichte bron wordt ais reden hiervoor opgegeven, dat de voorwaarden, die van Nederlandse zijde gesteld zijn, te ongunstig voor de Bondsrenubllek gebleken zijn. Binnen kort zullen nieuwe besprekingen over deze transactie begonnen worden. eeuw geleden werd een Russische bojaar verliefd op de dochter des burgemeesters van het plaatsje Buena Verba (goed gras). Buena Yerba lag aan de San Francisco Baai. Het werd later overwoe kerd door de steeds groeiende stad San Fran cisco. Er groeit geen goed gras meer. De voormali. ge grasvelden zijn er be dekt met huizen en geas falteerde straten. Alléén de Russische Heuvel herinnert nog aan de tijd, dat de boiaar Rezanoff aan zijn hem door de tsaar ongedragen zending verzaakte. De idylle van Rezanoff en Conchita Arguelles y Moreaga vormt, een lie- feliika bladzijde in de veelbewogen geschiede, nis van San Francisco, de stad der aardbevingen en van de goudkoorts, als mede van het vredesver drag 1951 met Japan. Er zijn liederen op ge maakt en verhalen op geïnspireerd. Maar in de historie van de Russische expansie naar Amerika vormt ze een zwarte bladzijde. Terwijl nog on geveer in onze tijd een kortzichtige Russische minister-president het ogenschijnlijk ■waardelo ze' Alaska aan de Ver enigde Staten verkocht, wierp de boiaar Rezanoff het onvergelijkelijke Ca- lifornië van zich af, om dat de mooie ogen van Conchita hem dierbaar der waren. Het moet voor de sta len Stalin om uit z'n ve] te springen zijn geweest, te lezen, hoe de idylle van de ioojaar «n de scho ne Callfornische een eind maakte aan imperialisti sche strevingen, die. in dien ze gelukt wareni hem een grote machts positie in de Stille Oce aan zouden hebben ver zekerd. Rezanoff was raadsheer van de toenmalige tsaar, iemand met bijna vorste lijke allures. Trouwens de Rursische tsaren stam men af van een bojaar, die er in slaagde, alle an dere bojaren de loef af te steken. Een dergelijk, in een imponerend uniform ge stoken heerschap, dat aan boord van een statige driemaster de Golden Gate binnenzeilde, maak te indruk op de tamelijk in primitieve omstandig heden levende Spanjaar den van Buana Verba. Het sDrak vanze'f. dat Rezanoff door de alcalde,, de burgemeester, in diens wonine ontvangen werd en gefêteerd. De goede burgemeester was niet op de hoogte van hetgeen men in Sint Petersburg over Spanje dacht: mi zieltogende mogendheid, waaraan men gemakke lijk een stuk land ontfut. selen kon. De koning van Spanje heerste over een groot gedeelte van wat nu de Zuidelijke der Ver enigde Staten zijn, als mede over Mexico, het welk o.a. Texas tot zijn territoir rekende en ook Californië, waarvan het nu slechts het Zuidelijke gedeelte bezit, het z.g. Neder Californië. Dit is doodarm, vergeleken bij Opper Californië. Het gezag van Spanje*! koning was slechts een schijngezag en Rezanoff had een pracht van een kans. Maar daar stond hij opeens voor de burge meestersdochter. Hij werd tot over zijn oren vergeld. En de-aan vallige Conchita beant. woordde de liefde van de adellijke Rus in zijn prachtiige uniform. Reza noff vroeg haar ouders nlechti? om haar hand. Ze stelden inmiddels alg voorwaarde voor het ja woord. dat Rezanoff ka tholiek zou worden en bovendien nog de soecia- je toestemming zou vra gen van Koning Ferdi nand VTI. waartoe hij naar Madrid zou moeten gaan. Rezanoff accepteerde deze voorwaarden Hij Pet zijn mannen te Buena Verba achter en rei "de v>a Siberië naar Spanje. Maar te Inkoets-k werd hii ziek en hij stierf er. Conchita vergat de bo jaar niet. Ze bleef om hem treuren en ging ten slotte in een klooster. Wat Rezanoff's mannen betreft, die togen no eigen gelegenheid naar het vaderland terug, \y:-r men hen en de hele ~f- faire-Rezanoff al bijna vergeten was. Ze is te San Francisco* ter gelegenheid van het vredescongres in geuren en kleuren optgehaald Maandag 8 October zullen Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard te Amersfoort drie bataljons inspecteren van het regiment infanterie Johan Wil lem Friso, het regiment Limburgse Ja gers en het regiment infanterie Oranie- Gelderland Na deze inspectie zal H. M. om 3 uur op het parade-terrein van de infanterie-kazerne de nieuwe vaandels uitreiken, welke voor deze regimenten zijn bestemd. Vervolgens zullen de ba taljons defileren. Met betrekking tot de nieuwe West- duitse invoertarrieven welke op 1 Octo ber werden ingevoerd, heeft de West- Duitse Bondsdag een nieuwe lijst aan vaard van artikelen, waarvoor de oor spronkelijk vastgestelde tarieven zullen worden verlaagd. De nieuwe tarieven betekenen een be langrijke verhoging van de invoerrechten op vele artikelen, waaronder ook boter en kaas. De algemene uitwerking der nieuwe tarieven kan echter nog moeilijk wor den beoordeeld, aangezien de lopende ta riefbesprekingen in Genève en de nog te voeren bilaterale onderhandelingen tussen Duitsland en de niet bij de G. A. T. T. aangesloten landen nog wijzigingen kun nen veroorzaken. Voor boter zal van 1 October af een recht van 25 pet. worden geheven. Dit is meer dan het dubbele van het vroeger gel dende tarief van dertig mark per honderd kilogram. De heffing van dertig procent op kaas is ongeveer het drievoudige van het vroeger geldende tarief. Voor reuzel heeft de Bondsdag het tarief van 22 pet. verlaagd tot 20 pet. voor ge reinigde en van 14 tot 10 pet. voor onbe werkte reuzel. Voor eieren heeft men het tarief op 15 pet. gehandhaafd en slechts voor de winterperiode een verlaging tot 5 pet. toegestaan. Voor varkensvlees is het tarief van 21 tot 16 pet. verlaagd, voor slachtvee van 10 tot 5 pet., voor vers spek van 21 tot 10 pet. en voor fruitpulp in vaten van 35 tot 15 pet. Tc Utrecht is de oprichting verleden van de stichting „Tentoonstelling 1853 1953", die zich ten doel stelt een onder zoek in te stellen naar de financiële vooruitzichten van een of enkele ten toonstellingen in verband met de viering van 't herstel der Kerkeiyke Hiërarchie, waarvan het eeuwfeest in 19S3 zal plaats hebben, de plannen voor de opzet van de tentoonstellingen te ontwerpen en alle oriënterende werkzaamheden op dit gebied te verrichten. In geval het bestuur van de stichting „Tentoonstelling 1853-1953" een van de uitgewerkte projecten, welke door deze stichting zijn ontworpen, uitvoerbaar acht, zal dit plan in overleg met de eigenlijke stichting worden verwezen lijkt. Als stichters zijn opgetreden de heren H. A. ter Bos, Joh. F. Kraft, W. J. B. Schweitzer, M. N. Janssen Frz., drs, M. J. Doorne, J, P. van Vonderen, mr W. Vroom, mr J. Derks, W. A. Grol- lenberg, J. N. Lildker en M, W. C. Nieu- wenhuis. In het jaarverslag van de Brusselse Kamer van Koophandel wordt gewezen op een herleving in verschillende econo mische sectoren, vergezeld van een schaarste aan en prijsstijging van de grondstoffen, alsmede van de uitbreiding der industriële productie (voor België was het indexcijfer in April 1951 118%, ten opzichte van het indexcijfer 100% voor 1937). Wat de Belgische handel met de Bel gische Kongo betreft, zo zegt het verslag verder, koopt België thans van deze kolonie bijna de helft van hetgeen zij uitvoert en levert België 38 pet van de invoer van dit gebied. Het verslag voegt er aan toe: „de tenuitvoerlegging van 'n uitgebreid werkprogram zal grote hoe veelheden van allerhande goederen eisen, zodat de Belgische industrie hier een belangrijk afzetgebied vindt"; Over de Nederlands—Belgische hanciei zegt het verslag: in 1950 ging 22 pet van de Belgische uitvoer naar Nederland, vooral textiel, metalen voorwerpen, hui dén en leder en chemische producten. Deze evolutie veroorzaakte echter een tekort van de Nederlandse rekening te genover België, dat van f 253 miluoen gulden in 1949 tot f 709 millioen gulden in 1950 is gestegen. Het gezamenlijk tekort van 1946 tot 1950 beloopt ongeveer 22 milliard Bel gische francs. Op het gebied van de buitenlandse handel heeft de omvang van de leveran ties aan de Ver. Staten het mogelijk ge maakt, het Belgische dollartekort aan merkelijk te verminderen en dit ondanks een verhoogde invoer. Tenslotte staan de Belgische handelsbetrekkingen met Frankrijk, Groot-Brittannïë en Duits land er zeer gunstig voor. De goud- en dollarrescrves van Groot- Brittannië zijn in het derde kwartaal van dit jaar met 598 millioen tot 3.269 millioen dollars gedaald. Deze achteruit gang is de grootste, die ooit in een perio de van drie maanden in vredestijd is voorgekomen. De grootste achteruitgang was tot dusverre die van 321 millioen in het tweede kwartaal van 1948. In oor logstijd werd alleen in het derde kwar taal van 1940 een grotere achteruitgang geboekt, n.l. van 673 millioen. Van officiële zijde werd verklaard, dat de achteruitgang van de reserves in het derde kwartaal van dit jaar ernstig, doch" niet catastrophaal is. De landen van het Britse Gemenebest zullen bespreken, welke Interne en externe maatregelen genomen moeten worden- De besprekin gen zullen in November op ambtelijk en in December op ministerieel niveau wor den gehouden. Ondanks de achteruitgang in het afge lopen kwartaal zün de reserves nog steeds groter dan ooit in de periode tus sen het einde van de oorlog en 31 Dec. 1950 het geval is gewekt. Zij zijn nog aanzienlijk groter dan even voor de de valuatie van September 1949. toen zij 1.340 millioen bedroegen. De omvang der overgebleven reserves maakt het volgens een functionaris van het Engelse ministerie van financiën mogelijk voor de landen van het sterling gebied een con structieve politiek te ontwerpen. Naar men van officiële zijde opmerkte zijn de huidige reserves niet groot genoeg voor de totale handel tussen het sterling-ge- bied en het dollargebied. die een waarde heeft van circa 5 milliard per jaar ;n beide richtingen Het sterling-gebied had in zijn beta lingsverkeer met de landen met harde valuta in het derde kwartaal van dit jaar een tekort van 638 millioen, vergeleken met een overschot van 54 millioen in het tweede kwartaal en een overschot van 360 millioen in het eerste kwartaal. Van dit tekort kon slechts 40 millioen gedekt worden door ontvangen Marshall hulp, die verstrekt was in 1950. In het tweede kwartaal werd nog voor 55 mil lioen en in het eerste kwartaal nog voor 98 millioen aan Marshall-hulp ontvan gen. Zoals bekend werd de verstrekking van Marshall-hulp einde 1950 gestaakt. Een hoge ambtenaar van het Engere ministerie van financiën wees er op, dat Engeland niet meer over middelen uit hoofde van Noord-Amerikaanse le ningen of Marshall-hulp beschikt, doch zich integendeel gesteld ziet voor de verplichting een aanvang te maken met de terugbetaling van de Amerikaanse en Canadese leningen. het lopende kwartaal op 31 December ajs. moet de eerste terugbetaling worden verricht. Deze bedraagt ongeveer 65 millioen, waarbij nog een interestbe taling van circa 110 millioen komt. De aflossing op de hoofdsom moet in ieder geval geschieden, doch de beta ling van de interest mag onder bepaal de omstandigheden nagelaten worden. Een beslissing dienaangaande worit overgelaten aan de regering, die op 25 October gekozen zal worden. Dezelfde ambtenaar deelde het deficit in het lopende kwartaal zee zeker kleiner zal zijn. Er ^rden in het afgelopen kwartaal grote hoeveelheden katoen en tabak in het kocht en er werden weinig d<allaira var diend op de verkoop van wol en cacao. Voorts waren er met-re^matig voor- komende grote uitgaven m Europa, Zo heeft Engeland het gehele bedrag van 106 millioen, dat het van ae Europese Betalings-Unie had ontvangen, weer te rugbetaald. Enkele abnormale factoren van het afgelopen kwartaal zullen blijven bestaan; onder meer kost de vervanging van de Perzische olie 300 millioen per jaar. Óok is de invoer van Engeland en het gehele sterlinggebied thans groter als gevolg van de strategische voorraadvor ming en van het herstel van de commer ciële voorraden. De functionaris van het ministerie van financiën kon niet mededelen, of de gou.'l- afvloeiing op het einde van het afgelopen kwartaal zich in versneld tempo voort' zette. Uit de wekelijkse cijfers aangaan de de toeneming van de Amerikaanse goudvoorraad, die grotendeels de tegen hanger is van de Engelse goudafvloeiing, valt af te leiden, dat dit wel het geval was. De Engelse minister van financiën, Hugh Gaitskell, heeft verklaard er geens zins aan te twyfelen, dat Engeland in staat -zal zyn de huidige ongunstige ont wikkeling van Engelands goud- en dollar- positie tot staan te brengen en in haar tegendeel te doen omslaan. Hi) zeide, dat er nieuwe maatregelen vereist zullen zün, die naar zUn mening zullen bestaan uit rechtstreekse controles en voor zover mogelijk credietrestrictie. Belangrijke vergroting van de Engelse staalvoorziening zou een aanzienlijke bijdrage betekenen tot verbetering van Engelands economische situatie, zo zeide minister Gaitskell. Hij voegde hier aan toe, dat hij op dit punt de nadruk had gelegd bij de besprekin gen, die hij onlangs te New York heeft gevoerd. De wolfram en molybdenumcomtnissie van de Internationale Grondstoffenoon- ferentie heeft medegedeeld, dat zij aan de leden-regeringen een distributieplan voor wolfram en molybdenum voor hét vierde kalenderkwartaal, dat gisteren begonnen is, heeft aanbevolen. Het plan zal waar schijnlijk betrekking hebben op primaire producten, alsmede op de ertsen en con centraten van deze beide metalen. Zodra de toestemming van de leden-regeringen ls ontvangen zal een volledige msde- deling worden gedaan. De commissie heeft tevens aanbevolen de bestaande prijsregelingen voor wol fram, vastgesteld voor het derde kalender, kwartaal te handhaven voor een kovte periode. De commissie deelde mede, dat inmiddels onderhandelingen worden ge- voérd over regelingen op lange termijn van een meer algemeen karakter. Het Koninklijke gezin heeft Dinsdag- avond de eerste televisie-uitzending met v.eel belangstelling gevolgd. Men had zich verzameld in de bibliotheek van het Paleis Soestdijk, waar een televisie-appa raat was opgesteld en van kwart over acht tot het einde der uitzending heeft men hier in gespannen aandacht naar de toespraken geluisterd en de verrichtin gen der acteurs gevolgd. De ontvangst liet, niets te wensen over. Uit Hoogezand wordt gemeld, dat daar de ontvangst minder goed is geweest. Over het algemeen had men dezelfde er varing in Sappemeer en Winschoten. Te levisie-experts wijten dit aan het feit, dat deze plaatsen achter de Hondsrug zijn gelegen, in tegenstelling tot Gronin gen, waar de ontvangst goed was. De Britse liberale hebben gisteren hun verkiezingsmanifest uitgegeven. Hierin wordt o.a, verklaard dat de partij het bewapeningsprogram van de labour- regering steiint. Zij zal voortdurende actie voeren voor het opheffen van inter nationale belemmeringen en acht de Raad van Europa de verwerkelijking van een twee eeuwen oude droom der Europese liberalen. De partij belooft parlementen in Schot land en Wales voor plaatselijk zelfbestuur. De liberale partij heeft tot nog toe 94 candidaten gesteld, tegen 478 bij de vorige verkiezingen. Zij heeft het plan thans een beperkt aantal candidaten te stellen. Het 3-jarig kindje van molenaar K. te Cuyk is Woensdagmiddag in 'n onbewaakt ogenblik de molenberg opgeklauterd. Later vond men het meisje in deerniswekkende toestand terug. Het bleek, dat de kleine door de molenwieken getroffen was. In het ziekenhuis te Nijmegen Is xt) aan de ge volgen overleden. Hedenochtend is een te Vollenhove op gerichte heistelling van een aannemers bedrijf uit Rotterdam in elkaar gezakt. Een derde deel van de heistelling is ge broken. De 26-jarlge ongehuwde arbeider A. Loosman uit Urk, werd hierbij op slag gedood. Naar wy van de Bond van Bloembollen- handelaren vernemen, heeft de bloem bollenexport uit de oogst 1951 thans reeds de honderd millioen gulden overschreden. Verleden jaar werd dit resultaat eerst tegen de Kerstdagen bereikt. Het voormalige landgoed „Belmonte" op oe Wageningse Berg, groot 17 Ha., dat in beheer was bij de stichting „Het Gelderseh Landschap", wordt overgedragen aan de Landbouwhogeschool. Deze zal op deze plaats een nationaal arboretum stichten. Prof. dr H. J. Venema. de directeur van het bestaande Arboretum, dig ook de nieu we hogeschooltuin zal beheren, wil een gedeelte van „Belmonte" beplanten met loofhout en het andere gedeelte bestem men voor verzameling van in- en uit heemse bomen. Krachtens oude rechten van de gemeen te Wageningen zal het nieuwe arboretum onder nader bekend te maken voorwaar den door de Landbouwhogeschool worden vrijgegeven als wandelpark. Voor de ver re toekomst bestaan er plannen tot stich ting van een conferentieoord en een stu dentenhuis op „Belmonte". Daar grote stukken van het vroegere boscomplex volkomen kaal zijn geworden, zal het volgens het oordeel van prof. Ve nema enkele decennia duren, voer en aleer „Belmonte" weer het aspect heeft van een park. De voorzitter van de Nederlandse Kath. Middenstandsbond, de heer J. A. Koops uit Venlo, is tot voorzitetr benoemd van de onlangs opgerichte Europese Katholieke» Middenstandsbond. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4