In ingewanden der aarde Expedities met groot gevaar maar interessant Tuinbouw-uitvoer naar West- Duitsland A.V.R.O. bracht gevarieerd televisie-programma Spel van vraag en in de binnenhof van 's Pausen zomerverblijf antwoord f VONDST in 'T ZOEKLICHT Senator in de knel Geen „lift"-oefeningen meer voor soldaten Vijf Britse vliegtuigen verongelukt Distributie-voorschrif - ten verlengd Mekka voor radio amateurs Netty Rosen feld meteen pad op haar hoofd Herstelbank heeft nieuwe middelen nodi v Amerikaans stoomschip vergaan Clandestiene slachters zwaar gestraft f Tot een diepte van 637 meter zijn ondernemende geleerden en grottenklimmers tot in de ingewanden der aarde doorgedrongen. Natuurlijk, in mijnen gaan de mensen tot grotere diepten. Maar op een heel andere manier. Wie b.v. in de grotten van de Pyreneeën afdaalt, waarin kort geleden een diepterecord gevestigd werd, verliest zich in een waar labyrinth, in een voor het oog en het oor schier ondoorgrondelijke wereld. Bij afdalingen kan hij zich niet vergenoegen met een stevig touw. Hij moet zich zelfs van een speciaal apparaat bedienen, een soort fiets, die zich langs een stalen kabel voortbeweegt. Legerleiding deelt A.N.W.B.- bezwaren WEERSLAG VAN DE NIEUWE INVOERRECHTEN VUGHTSE VILLA AFGEBRAND Tentoonstelling van radio- onderdelen NEDERLANDERS BOUWEN HUIZEN IN QUEENSLAND NIEUW VROUWELIJK LID DER TWEEDE KAMER - Beroep op handel en industrie om f 40 a 55 millioen te verschaffen STROP VOOR TROUW LUSTIG MEISJE CORRESPONDENTIE-ADRES: POSTBUS 8, HILVERSUM Pad op het hoofd PAGINA 5 ZATERDAG 6 OCTOBER 1951 jJANSJ. En hoe dieper hij komt, des to meer i gevaren, dis hem bedreigen. Niet van ondergrondse gedrochten ais vuurspu wends draken of onderaardse reptielen, maar van plotseling te vobrschijn ko mende watervallen van ijskoud water, van grote ondergrondse meren, waarvan Ce spiegel opeens kan stijgen, tot aan het plafond van de grot of tunnel, waar do koene onderzoeker zich bevindt. Als het boven plotseling gaat regenen, vlooit het regenwater doo.- tal van spleten en kroch ten naar een bepaalde plek in de grotten er. wel in zulk een massa, dat een don-1 derende waterval zich onverv/ncht, naar, bene ten stort. 1 Een exoeditie van „speleologen ofwel grotonderzoekers (er bestaan van deze beoefenaars ener merkwaardige sport in verschillende landen speciale clubs) heeft <r- grolden van do z.g. Cauffre de la Pierre Saint Martin onderzocht, onder leiding van de Belgische professor Cosijns. de bekend? medewerker van de even beken de ballonvaarder Piccard, dis nadat hij de eerste bailontochton naar de stratos feer had ondernomen, in de. diepte der. zee afdaalde, in een door hem zelf ont- worpen duikerapparaat. Prof. Matt Cosijns. zijn bekwame assis tent en kameraad, heeft zich nu ook toe- 3r.legd op het onderzoek van de inge wanden der aarde. In de Alpen zowe] als de Pyreneeën bevinden zich uitgestrekte grotten, waarvan nog slechts een klein gedeelte gecjcplorteerd is. Wie zich in deze grotten waagt, zonder een voldoende voorbereiding en geholpen door mensen, die hem op zijn weg door het labyrinth volgen, is reddeloos ver loren. De grotten zijn enorm uitgestrekt en onderling door lange tunnels verbon den. Die van Pierre de Saint Martin dalen eerst tot een diepte van 390 meter, waar na een gang onder de Spaanse grens doorloopt. Men weet nog met waarheen. De ingang tot de grotten van Pierrr de Saint Martin bevindt zich op een hoogte van 3 660 meter en wordt gevormd door een gat. dat bijna loodrecht naar een diepte van 380 meter voert. Op deze di»pte bevindt zich een grot van 140 meter lengte, 60 meter breedte en 50 meter hoogte, waar een riviertje doorheen loopt. Het is in de ingewanden der aarde na tuurlijk pikkedonker en de onderzoekers krijgen, ondanks sterke lampen, die ze met zich mede voeren, gauw last van hun ogen. Er komt een soort nevel voor en tenslotte kunnen ze niets meer zien. Dat is natuurlijk een uiterst gevaarlijk moment. De man van de expeditie Cosijns die tot 505 meter afdaalde, stond In tele- fonische verbinding met zijn mede-onder zoekers buiten. Q,p een gegeven ogenblik deelde hij mede, totaal verblind te zijn. Het duurde anderhalf uur, voordat hij zijn gezichtsvermogen weer terugkeerde en zijn gevaarlijke tocht vervolgen kon. De bodem der grotten en gangen is uiterst gevaar.-,, x, Ten eerste, omdat er veel rollend gesteente ligt, dat soms een kleine lawine veroorzaakt en ten tweede, omdat zich plotseling een diepe spleet opent, waarin de onderzoeker, indien hij even niet oppast, onherroepelijk kan ver dwijnen. Het zijn Intussen die spleten, welke de onderzoekers het meest interesseren, om dat altijd de mogelijkheid bestaat, dat ze. Laar.een grote grot voeren. In ver schillende grotten zijn reeds heel inte- muurscihi1<leringen ontdekt, mooier dan die, waarover de kunstlie vend» zien indertijd verbaasd hebben, toen de eerste z.g. grotschilderingen van onbekende kunstenaars uit lang voorbiie tijdperken aan het licht kwamen. In een der grotten zijn ook uit klei gevormde reliefs ontdekt, welke zoals bijna alle onderaardse muurschilderingen, dieren voorstellen. Ze werden gefotogra feerd en worden nu door kunsthistorici bestudeerd. Die kunnen bezwaarlijk m d'e grotten- labyrinthen afdalen, want zoals gezegd1, dit is een gevaarlijke onderneming, De onderzoekers moeten soms door de ijs koude meren zwemmen, die menigmaal heel diep zijn en waarboven slechts een decimeter hoger de zoldering van grot of gang hangt. Op enkele plaatsen moesten de leden van de grotten-expeditie Cosijns zelfs met het hoofd half ondier water zwemmen, of op hun rug, terwijl slechts hun neus boven het kille, ondergrondse water uitkwam. Het ergste, wat de onderzoekers erva ren ziin inmiddels de eindeloze echo's welke zelfs hun gefluister en het rollen r,mi' vallende stenen wekken. Ze groeien vaak tot een donderend ge uid aan, waarvan met geen m0S®, Worden vastgesteld, waar het nu precies vandaan komt. torium. Zo heeft ook prof. Cosijns er over gedachtl Tot de expeditie, welke de grotten van Pierre Saint Martin exploreerde, be- hoorde ook de Belgische technicus Marcel Loubens, een grottenklimmer van wereld vermaardheid. Tevens prof. Occhialini, die te Londen en Brussel aan onderzoe- kit.'gen naar de atoomenergie deelgeno- men heeft. Zo'n grottenexpeditie vereist een nauw keurige langdurige voorbereiding. Zulks mede, omdat de nog weinig bekende grot ten tamelijk ver van de bewoonde wereld liggen en de onderzoekers bij de ingang er van een soort kampement moeten op slaan. De expeditie-Cosijns moest zich me* muilezels van het stadje Bayonne naar de plek begeven, waar zich de toegang tot; de grotten van Pierre Saint Martin bevindt en wel halverwege tussen Bay onne en de Pic d'Anie. Ook amateurs dalen in de grotten af. Maar menigmaal vinden -e er de dood. Verleden jaar zijn enkele ondernemende gymnasiasten in een grot afgedwaald. Ze raakten er in verdwaald en werden pas dagen later dood teruggevonden. De expeditie-Cosijns is van plan, het volgend jaar weer een afdaling in de ingewanden der aarde te ondernemen. Ze hoopt dan een diepterecord van 800 meter misschien wel van een kilometer te be reiken. Een der grootste verschrikkingen in de or rraardse grotten is de plotselinge angst, welke de deelnemers overvallen ?n; Pe.ze angst wordt soms door een kleinigheid veroorzaakt, b.v. door het zich opeens begeven van de batterij van eon lamp. Toen dit de leden van de expeditie-Cosijns overkwam en ze een j swartier, dat eindeloos leek, in het do De A.N.W.B. heeft onlangs onder de aandacht van de minister van Oorlog gebracht, dat vele automobilisten ernstig bezwaar ha'oben tegen het feit, dat com mandanten van militaire onderdelen het liften hadden ingelast in het kader van zgn. droppingsoefenmgen. Bij deze oefe ningen werden militairen „ergens in Nederland" langs de weg gedeponeerd, met als opdracht het bereiken van een bepaald punt. In feite kwam het er op neer, dat zij vrij giote afstanden door ons land „liftend" moesten afleggen. Afgezien van het teit. dat het nut van dergelijke oefeningen betwijfeld mag worden, was de A.N.W.B. van mening, dat door dit liften „op bevel", dat velen onsympthiek aandoet, de bereidwillig heid van de automobilisten om inge volge een destijds door Z.K.H. Prins Bernhard gedaan verzoek militaire verlofgangers in hun auto mede te ne men, ongunstig zou kunnen worden be ïnvloed. De minister heeft de A.N.W.B. thans doen weten, dat de. legerleiding deze be zwaren deelt en maatregelen zal nemen, dat dergelijke oefeningen niet meer ge houden zullen worden. Een grottenklimmer met zijn speciale uitrusting Uiterst vermoeiend zijn die onderaardse expedities, maar er blijken steeds spor tieve geleerden te zijn, voor wie een af daling een romantische manier is, om bepaalde wetenschappelijke onderzoekin gen te doen. Het is een afwisseling in het trmelijk eentonig bestaan in een labora- ker moesten doorbrengen, omgeven door ue echo's van de geluiden, die ze met hun bewegingen maakte, waren ze schier ra- ueloos. Gelukkig deed de batterij het weer. Ze vielen elkander, snikkend 01S kleine kinderen, om de hals. Maar dergelijke angstige en beklem mende momenten weerhouden hen niet, telkens weer in een afgrond zoals die van ck grotten van Pierre Saint Martin af te dalen. In twee dagen tfjds zfjn vijf Britse vliegtuigen verongelukt. Drie vliegers kwamen daarbij om het leven; twee an deren werden Vrijdagmorgen nog ver mist. Twee Meteoor-straaljagers zijn bij mist op de 100 m hoge klippen aan de kust van Yorkshire te pletter gevlogen. Een „Firefly" verongelukte vlakbij een luchtbasis in Noord-Ierland. Bij het zoe ken naar een „Seafury" van de Britse marine, die Donderdag bij Lands End in zee is gestort, is Vrijdag een andere „Sea fury" in zee gestort. De vlieger van dit toestel kon worden gered. Het Kon. besluit van 18 Juli 1950 be paalde, dat enkele artikelen van de Dis tributiewet 1939 opnieuw in werking tre den met ingang van 27 September 1950. Tevens werd bepaald, dat bedoelde arti kelen van de Distributiewet 1939 in wer- king zouden zijn uiterlijk tot en met 26 Zoals men weet is sedert eind Sep tember het systeem van invoerrechten krachtens de overeenkomst van Torquay door West-Duitsland ingevoerd. Dit be tekent, dat thans invoerrechten naar waarde, inplaats van naar hoeveelheid worden berekend. Voor de uitvoer van Nederlandse tuinbouwproducten is zu'ks een zware belasting gebleken, namelijk in vele gevallen een verdubbeling van de rechten. Volgens een voorlopig beeld, dat men zich thans in kringen van exporteurs heeft kunnen vormen, is de uitvoer van bloemkool en andere kool- en groenten- soorten sterk teruggelopen. Van vers hard fruit wordt aan de grens 25 procent van de francowaarde geheven, zodat in plaats van 7 mark per 100 kg thans 14 a 15 mark bij de geldende prijzen bere kend moet worden. Tengevolge van vrij aanzienlijke misoogst van appels en pe ren in Duitsland echter zijn de prijzen goed gebleven, hoewel lager dan een dag of tien geleden. Nederlandse appelen worden veel gevraagd, mede in verband met een Duits invoerverbod uit andere landen. Ook over de uitvoer van peren hoort men in dit opzicht niet klagen. Zolang Nederland de marktomstandig heden mee heeft zal de tuinbouw-uitvoer op West-Duitsland nog op vrij behoor lijk niveau gehandhaafd kunnen blijven. Men verheelt in exportkringen echter niet, dat het thans geldende waardeta- rief op de duur vrij zwaar op de Neder landse tuinbouwexport, speciaal ten aan zien van de duurder productie naar West-Duitsland zal gaan drukken. Gistermiddag is door tot dusver onbe kende oorzaak brand ontstaan in een villa, bewoond door rr Van Kleef, in het villapark te Vught. De brand moet op de zolderverdieping zijn begonnen, want het rieten dak stond in een ommezien in vlammen. De vrijwillige Vughtse brand weer, die na een kwartier ter plaatse was, kon ondanks alle inspanning niet verhinderen, dat het huis verloren ging. Militairen en omwonende hebben nog ge tracht het huisraad te redden, doch dit gelukte slechts voor wat de beneden verdieping betrof. Na een half uur kwam de Bossche brandweer ter plaatse, die met acht stralen het vuur aanpakte, doch te laat was om nog veel te. redden. De schade, die zeer groot is, wordt door ver zekering gedekt. Evenals vorig jaar organiseert de Ver eniging van fabrikanten, importeurs en agenten op radiogebied een tentoonstel ling van radio-onderdelen, aanverwante artikelen en ook enkele volledige appa raten, zoals bv. electronische instrumen ten, taperecorders .n televisietoestellen. Het ligt in de bedoeling deze tentoon stelling, de Firato, jaarlijks in Amster dam te doen plaatsvinden. Dit keer wordt de expositie gehouden van 11 tot 16 October, voor het publiek t.m. 15 October, in twee zalen in Belle- vue. Vooral voor de amateur, die bij lange na niet uitgestorven is, zoals bleek uit de overweldigende belangstelling het vo rige jaar, is hier veel te zien. In tegen stelling tot de vorige keer zal het pu bliek (behalve de laatste dag) steeds toe- j gang hebben tot de Firato. Vijf en dertig deelnemers vertegen woordigen de voornaamste fabrieken van W.-Europa. Als nouveauteiten bren gen zij o.m. een combinatie van radio- gramofoon én wirerecorder, een pick up volgens een nieuw systeem waarbij slij tage vande gr mafoonplaten uitgesloten is, een zelfbouw bandrecorder-in-onder- delen die ook de amateur met smalle beurs in staat stelt zijn eigen „opname studio" te verwezenlijken en een nieuw universeel chassis-systeem met belang rijke tijds- en materiaalbesparing. De betekenis van de „FIAR," mag men niet onderschatten. De levering aan de Nederlandse industrie van uit het bui tenland geïmporteerde onderdelen be draagt enige millioenen guldens jaar lijks. September 1951, Het is echter nodig dat die wetsartikelen ook na dit tijdstip nog in werking blijven. Dit geldt onder meer voor diverse metalen en chemische pro ducten. Ook ten aanzien van steenkolen voor de industrie, stookolie en koffie zul len distributievoorschriften voorlopig nog niet kunnen worden gemist. Voorts zijn op grond van de Distributiewet 1939 voor schriften uitgevaardigd roet het doel be wapeningsopdrachten aan de industrie voorrang te verschaffen boven civiele op drachten. Daarom heeft een kon. besluit van 25 Augustus 1951 bepaald, dat de in artikel 24, tweede lid bedoelde artikelen der Dis tributiewet met ingang van 27 September 1951 opnieuw in werking treden. Dit be sluit behoet wederom bekrachtiging bij de wet en daarom is hiervoor een wets ontwerp ingediend. Tevens is een wetsontwerp ingediend tot hernieuwde inwerkingtreding van de i Prgsopdrijvings- en Hamsterwet 1939. Het Utrechtse aannemingsbedrijf voor heen firma J. Krap heeft, in samenwer king met een Australische onderneming te Brisbane, een dochtersmaatschappij opgericht onder de naam „Concrete De velopments Pty Ltd", waarvan de heer W. Schumacher te Utrecht president directeur is- Deze nieuwe maatschappij heeft met de regering van Queensland een overeen komst aangegaan, volgens welke in Bris bane (aan dq Australische Oostkust) eerst 300 en d. a 700 huizen zullen worden gebouwd, terwijl verdere bouwopdrach ten in het vooruitzicht zijn gesteld. Het bouwmateriaal wordt grotendeels van Nederland naar Queensland uitge voerd. Vrij geregeld vertrekken uit Utrecht Rijnaken vol bouwmateriaal naar Rotterdam, waar dit materiaal wordt overgeladen in een speciaal gecharterd zeeschip, dat op zijn beurt de goederen naar Australië zal Overbrengen. Dit schip zal or" vele machines en andere mate riaal naar Brisbane overbrengen voor de daar op te richten eigen betonfabriek. Het personeel van de nieuwe Neder lands-Australische bouwonderneming en van de geprojecteerde betonfabriek zal grotendeels uit Nederlanders bestaan. Het ligt in de bedoeling, dat in December aanstaande in drie „Skymasters" van de K.L.M. zeventig bouwvakarbeiders naar Australië worden overgebracht, waarvan er dertig vergezeld zullen zijn van hun echtgenoten en van in totaal vijftig kin deren, die zich allen in Brisbane zullen vtoiigen. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft in de vacature-Schermer- horn tot lid der Tweede Kamer benoemd verklaard mevrouw A. C. PloegPloeg te Utrecht. (Partij van de Arbeid). POLITICS ARE DIRTY..'.. POLI TIEK IS VUILIGHEID, aldus luidde de conclusie van een enquête voor de oorlog onder een grote groep Ameri kaanse studenten gehouden. De verkiezingen zijn weer op komst. En de politieke sfeer in Amerika is wee- ?an het vertroebelen. De groten beginnen elkaar al reeds in de haren te zitten. Heel Amerika is er van overtuigd, dat Eisenhower met vlag en wimpel tot pre sident zou worden gekozen, als hij zich candidaat stelt. MacArthur hult zich aan gaande de mogelijkheid van zijn candida- tuur in een raadselachtig stilzwijgen. Hun propagandisten roeren zich en forceren schandaaltjes, om alvast de publieke opinie te bewerken. Truman kijkt t°e. denkt net zijne en neemt z'n maatregelen. De republikeinen doen natuurlijk alles, om de democraten en de democratische president uit het zadel te wippen en aan weerskanten worden reeds harde noten gekraakt dreigt senator MacCarthy het eerste slachtoffer te wor den. Want hij heeft niet alleen de republi keinen, maar ook een aantal democratische collega's tegen. Een tiental maanden geleden was hij de grote kampioen, die vocht tegen de stille, communistische invloeden in de hoge regeringskringen. Hij beschuldigde zelfs Dean Acheson van communistische neigin gen. En ook Jessup, de man. waarmee wij inzake Indonesië te maken hebben gehad. Als een politieke Don Quichot ging hij tegen alles, wat-hij van rode sympathieën verdacht, te keer met een woordenrijkdom, waarvan de aard menigmaal zelfs door de sensatiepers als „unprintable" moest wor den aangeduid, ofwel: je kunt het met in de krant zetten. Zijn activiteit werd door velen hogelijk geprezen en vond als het „MacCarthyism een eigen straatje in de Amerikaanse poli tiek. Tot het publiek hem verder liet praten, omdat hij het zelfs volgens Amerikaanse opvattingen-in-verkiezingstijd te bont maakte. En thans blijken z'n tegenstanders -tot de aanval te zijn overgegaan. I i<t rtj KJ -~v. lm X -K ln 't A.V.R.O.-televisieprogramma van gisteravond debuteerde dr Portieljc, directeur van de Amsterdamse Artis. Hij bracht een Braziliaanse reuzenpad hij het een en ander vertelde. Netty Rosenfeld, de televisie-omroepster, assisteerde hem. mee, waarover Nadat Dinsdagavond de Televisie- Stichting is gestart met de eerste uit zending. is gisteren de normale reeks der televisie-uitzendingen, waarin de omroep verenigingen bij toerbeurt 'eens in de veertien dagen het programma verzor gen, begonnen met •1° eerste uitzending van de A.V.K.O. Er heerste in de Bussumse studio Don- derdae en Vriidag dezelfde hoogspanning afs bif dè eerste repetitie van de Tele visie-Stichting en ook nu weer moest het O De Herstelbank heeft nieuwe middelen nodig, wil zij haar bedrijf kunnen voort zetten en niet gedwongen worden tijdelijk de zaak stop te zetten. Op de kapitaal markt zijn thans geen middelen op te ne men. Daarom heeft drs J. F. Postliuma, president-directeur van de Herstelbank, een plan opgesteld, waarbij industrie, han del en scheepvaart zelf 40 a 55 millioen in uim een jaar tijd ter beschikking van de Herstelbank stellen. Daardoor zou de Herstelbank in staat zijn haar activiteit niet te behoeven on derbreken. De eisen, welke de Export Fi nancieringsmaatschappij aan de middelen jan de Herstelbank stelt, zijn zeer groot, Kan de oorspronkelijke gedachte voor de exportfinanciering gelden op te nemen bij *e lnstitutionele beleggers kan niets ko nen, daar bij deze instellingen het vat leeg is. Prof. Cosijns inspecteert het fiets- achtige apparaat, waarmede in de onderaardse grotten afgedaald wordt. Het 2000 ton metende Amerikaanse stoomschip „Southern Isles" is Vriidap bii het aanbreken van de dag od onge veer 300 kilometer uit de kust van de Amerikaanse staat Noord-Carolina in tweeën &e!)r°cfn ?n meteen gezonken. Een ander schip, de „Charlotte Lykes" heeft onmiddellijk getracht de opvaren- den te redden. Zeven drenkelingen kon den worden opgevist, Len vyf en twintig tal leden van de bemanning van de Southern Isles" wordt nog vermist. Men heeft enkele lijken zien drijven. De red dingspogingen z(ja gehele dag en nacht voortgezet. Ook twee vliegtuigen van de Amerikaanse kustwacht namen er aan deel. Een 22-jarige jongeman uit Purmerend die over enkele dagen zou trouwen, stal uit een weiland in de Purmcr een koe. Hij wilde het beest op de markt verhandelen, maar de eigenaar herkende het dier. De jongeman werd gearresteerd en zit nu in de cel inplaats van in het huwelijks bootje* De bergen rond 's Pausen zomerverblijf Castel Gandolfo, staan in de warme glans van een late zomerzon. Het is Woensdag 26 September. Met zilveren zeilen glijden wolken over het Meer van Albano: het is, of ze in deze spiegel willen zien eer ze over het grondgebied van Paus Pius XII trekken. Aan lage struiken sterrelen de kleu rige bloemen van de oleanders. In Frascati is de wijnoogst begonnen. De volle zoete druiven vullen de perskui- pen. Een kleine jongen houdt er wat orde onder en snoept gedurig van die edelmoedige overvloed. Als we Castel Gandolfo naderen, blij ken de toegangswegen bewaakt. Dikke muren onttrekken de grootse, fantasti sche tuinen 's Pausen zomerverblijf is omvangrijker Jan Vaticaanstad aan het oog. Boven die hoge muren uit de sterrenwacht waaraan voor alle tijden de naam van de Jezuïetenpater Jan Stein blijft verbonden. „Klein Va- ticaan" heeft voorts zijn boomkwekerij een modelboerderij, een hoenderpark. Monseigneur J. Smit vertelt in een boek dat de eerste leghorns voor dat park uit Nederland kwamen. „Waar in", zo schertst Mons. dan „een klein land al niet groot kan zijn!" Kijk, daar stellen de eerste groepen pelgrims zich al op. Vaandels vinden een uitweg in de zachte zomerbries. Jonge gezichten van kinderen keren zich naar het huls van hun beste Vriend. Zusters van bekende en onbe kende congregaties moederen over meisjes die iets teders in de lange stoeten vormen. Zij gaan en wij met hen tussen de pauselijke bewakings dienst door. „Fratelli" van het H. Hart hebben de grotere jongens in het kleed hunner congregatie gestoken. Zij zien er uit als aankomende patertjes. Met prachtig afgekeken waardigheid, de handen over de borst, gaan ze de bin nenhof in. Roerloos staan er de trouwe Zwitsers ln hun luisterrijke uniform, waarin het blauw der Alpenmeren zo ateric spreekt tussen het geel en het rood. Ze zijn niet op hun Paasbest. de Zwitsers, want daartoe behoren helm en een kuras, maar ze trekken aller aandacht. Een reus staat er bij. stram langs zijn piek. „U komt zeker uit Wallis?", vroegen we. Ja, hij komt uit het vrome Wallis, maar zijn wapen broeder is kleiner: die is dan ook uit Ticino. Wij horen Spaans en Portu gees; het binnensmonds woordgekauw van Amerikanen; het rappe Frans; En gels en het Duits, dat ze in Tirol spre ken. Groep voor groep krijgt een plaats. Hier de Nederlanders, de „Pel legrini di Olanda!" Daar Je Belgen. De „fratelli" met hun pleegkinderen vlak onder de loggia bet balkon. waaFvan de Algemene Vader Zijn kinderen zal toespreken. De inwoners van Castel Gandolfo zien vol belangstelling al die „forestie- rl" (vreemdelingen) door de smalle dorpsstraten naar het kasteel trekken. Er is nogal eens wat in hun nadeel ge zegd: communisten zouden ze zijn, zelfs de burgemeester is een commu nist. Een hoge prelaat van het Vati- caan heeft ons echter uitgelegd, dat hun communisme anders is dan het politieke communisme, dat we hier in het Westen kennen. Het is geen god deloos communisme. Maar een sociaal. Tegen het sociale communisme heeft de H. Vader nimmer de bezwaren ge had, die Hij het godloze ten laste legt. En het leven van veel mensen in Italië is er naar, dat zij, terecht, verbetering nastreven. Het stroomt maar door uit de grote toegangspoort. Een groep van het eiland Cuba passeert, een minister aan het hoofd. Een rood tapijt wordt over de loggia neergelaten. Een microfoon geplaatst; een grote vogel trekt, diep door de lucht, zijn kringen. Da span ning stijgt! Plotseling legt zich een strakke stilte over de binnenhof. Allen kijken naar de dubbele deur der loggia. Een on zichtbare hand heeft de vleugels ge opend. Een witte gestalte betreedt het balkon. De Paus! De Plaatsbekleder op aarde van Christus, onze Heer. Even slaat de tengere figuur de duizenden in haar ban. Dan breekt het applaus los. Leve de Paus". Eindeloos geva rieerd klinkt de toejuiching op tot deze wereldfiguur van Christelijke sterkte en verheven rust. Er stroomt bezieling door allen. Wat ieder al lang, al heel lang wist. wordt nu als zeker heid gesmaakt: daar staat een Vader, die de weg wijst, de enigste weg, door de mist van deze tijd. En die Vader buigt maar Hij trekt, als 't ware, allen aan Zijn tengere handen op, het is. als of Hij een vaderlijke blik voor ieder persoonlijk heeft. Eindelijk wordt het stil. Paus Pius XII spreekt tot de onderdanen van het wereldrijk, dat. in het katholiek geloof, allen samenbindt. Heet hen welkom in het Vaderhuis, spoort hen aan te vol harden in hun trouw aan Christus en de Kerk; de rechtvaardigheid te be oefenen en het leven niet te vormen rond vergankelijke, menselijke bedenk sels, maar rond God. Dan neemt Hij een brief en roept: „Novizi e Postulanti dell' Ordine di Nostra Signora della Mercede di Nemi!" Dus: de novicen en de postu lanten van Je Orde van O. L. Vrouw van Barmhartigheid, uit Nemi! Een luid applaus klatert op. De H. Vader richt tot deze groep het woord. „Op dit papier staat, dat uw groep... pelgrims telt! Is dat juist?" vraagt Hij. en buigt zich voorover, als wilde Hij de goede mensen één voor één ln de ogen zien. „E vero?" ,,Is dat juist?" De pelgrims roepen: „Si, si!" „Ja, ja!" Zo tast de H- Vader elke groep af. Aan alle deelnemers schenkt Hij een persoonlijke gedachte, die bij hun groep past. „Orfanotrofio Santa Maria delia Neve!" klinkt de melodieuze, manne lijke stem over de hof. ,,'t Weeshuis van Onze Lieve Vrouw ter Sneeuw!" Nu moet de Overste antwoorden. Maar, er komt geen antwoord. De H. Vader herhaalt Zijn vraag: „Orfano trofio....!" Weer geen antwoord. Dan glijdt 'n edelmoedige glimlach over Zijn gelaat: „Bij deze hitte is het zo begrijpelijk, dat het Weeshuis van O. L. Vrouw-ter-Sneeuw niet is ver schenen!" bevestigt Hij! 'n Hoor bare glimlach ruist over het plein. En de Paus glimlacht mee. Twee dagen tevoren aldus ver telde ons Mgr J. O. Smit, stond er ook 'n groep kinderen voor de loggia. De H. Vader vroeg: „En, kinderen, koken de Zustertjes wel lekker genoeg naar jullie zin?" Onmiddellijk klonk 'n helder kinder stemmetje, scherp, duidelijk: „Molto anche, Santo Padre!" „Soms, Heilige Vader!" Weer wordt 'n groep geroepen: „Faneiulli di Villa Nazareth in Roma!" Dus: „De kinderen van de Villa Nazareth, te Rome!" De „fan eiulli" laten niet op zich wachten! „En nu zou Ik wel 'ns willen weten, wie van jullie de eerste prijs van de catechismus heeft?" vraagt de Paus. 'n Kleine baas stapt stoutmoe dig naar voren: „Io!" „Ik!" De witte figuur buigt zich nu heel diep voor over: „Zorg er voor, d'at je niet alleen je catechismus van buiten kent, maar dat je ook doet wat de catechismus van je vraagt!" „En nu". vervolgt Z. H. „gaan we onze kinderen uit het buitenland in hun eigen taal toespreken!" In vloeiend Frans wendt Hij zich tot scholieren en studenten. In 't Engels tot „Pellegrini di Chicago" en solda ten van de Amerikaanse weermacht. In het Duits tot studenten uit West- Berlijn. Linz, Vorarlberg en Zürich blijken eveneens vertegenwoordigd. Dan komen de pelgrims uit Brazilië aan de beurt; zij ontvangen 'n per soonlijk woord in het Portugees; de pelgrims uit Chili, Mexico en Cuba in prachtig Spaans. Het is alsof het talen wonder van Pinksteren zich herhaalt! Onvermoeibaar schijnt de Paus en toch is Hij hoogbejaard (geb. 4 Maart 1876) en niet van de sterksten. Nog even spreekt de H. Vader -door om ook nog Nederlandse pelgrims te begroeten.... in onze eigen taai. „Geliefde zonen en dochters uit Ne derland! Ook u danken Wij voor uw bezoek en verlenen u van harte gaar ne de Apostolische Zegen voor al uw intenties, geestelijke en tijdelijke be langen". Dan breidt Hij de armen uit en trekt de Hemel over allen neer m de vaderlijke, Apostolische Zegen 'n zeer verheven, plechtig en onver getelijk ogenblik. Daarna verlaat Hij, onder eindeloze toejuichingen, het balkon. Een groep senatoren, waaronder ver schillende democratische, heeft z'n verwij dering uit de senaat geëist. De tegen hem ingebrachte beschuldigin gen zijn lang niet mis. Hij zou b.v. in de senaat welbewust hebben staan liegen. Dit is de eerste van een tiental. Het merendeel betreft zijn waarheidsliefde zowel als se nator als in zijn verschillende, aan het senatorschap verbonden functies. Maar er is er tevens één, die niets meer of minder is dan een'aantijging, dat hij zich zou hebben laten omkopen. Hij heeft n.l. een boekje geschreven over het woningprobleem. Op zich zelf heel verdienstelijk. Het is ln de Verenigde Staten bijna even erg met de woonruimte als hier. Doch hij heeft het boekje geschreven voor een bouwmaatschappij, die grote be langen had bij uitspraken van ean door MacCarthy gepresideerde commissie, wel ke het een en ander met woningbouw te maken heeft. En.... senator MacCarthy incasseerde als honorarium voor dit boekje tiendui zend dollar. Zelfs voor een schrijvend en buitengewoon goed orerend senator acht men dit een veel te hoog bedrag. In 't vuur van zijn „Don Quichott-iade" heeft senator MacCarthy tenslotte gene raal Marshall er van beschuldigd, deelge nomen te hebben aan een samenzwering, zo immens en zo infaam, als in de geschie denis der mensheid nog niet is voorgeko men. De omschrijving geeft enigszins een beeld van de wijze, waarop de man zijn beweringen uit. Vooral deze uitlating, in het openbaar gedaan, zal hem noodlottig moeten wor den. Gooi hem er uit, zegt een groep senatoren. Om echter een senator buiten de senaat te zetten, moet een tweederde meerder heid hiertoe besluiten. En dat deze gevon den zal worden, acht men in politieke kringen te Washington hoogst onwaar schijnlijk. MacCarthy's tegenstanders hopen mis schien, hem er toe gebracht te hebben, zijn tang beter in bedwang te houden, ook als hij er op uit is, in zijn staat, Wiscon sin, stemmen te werven, eten er weer bij inschieten. Het was eeri en al geroep, geloop, het geven van com mando's en do algemeen regisseur, da heer Erik de Vries, had zyn handen vol. Er werd druk gerepeteerd en verschil lende malen moesten de acteurs en actri ces voor de hete lampen komen. Na een inleidend woord van de voor zitter van de A.V.R.O. de heer de Clercq, hield deze een praatje met de directeur van de omroep, de heer W. Vogt. Deza vertelde uit de tyd van zgn pionierschap voor de radio en liet een der eerste microfoons zien, alsmede het eerste ont vangtoestel, dat de naam droeg van da Naaimachine". Enige malen tijdens da repetities vergat de heer Vogt, blijkbaar niet gewend aan de televisie, de nieuw ste microfoon uit zijn vestzakje te halen en hem werd op het hart gedrukt, dit bij de uitzending toch niet te vergeten. De heer Vogt, de eerste radio-omroe per leidde de eerste A.V.R.O.-televisie- omroepster in. Het was mej. Netty Rosenfeld. De heer Portielje van Artis wan- deïde de studio binnen met een grote doos, waarin een Braziliaanse reuzenpad zat. HU bouwde op een bureautje in de studio een tuintje met rotssteentjes op, waartussen de pad moest lopen. De pad haalde ruim lucht in en werd hierdoor tweemaal zo groot, hetgeen dit beest doel, als er gevaar dreigt. Tot slot zette hij de pad op het hoofd van Netty, die een onthutst gezicht zette. De heer H. M. Koeman zal voortaan het buitenlands overzicht geven voor de televisie en verduidelijkte dit met film, kaarten, foto's en een aardbol. Gister avond behandelde hij de Perzische olie kwestie, de komende Engelse verkiezin gen en de ziekte van koning George. Dick van Rhyn hield zijn sportpraatje en een vraaggesprek met Fanny Blankers Koen en Piet Kraak, waarna dames van Aspacia, de Rotterdamse kampioensclub van Nederland, een demonstratie gaven met knotsen en ballen. Vervolgens wer den twee filmpjes vertoond, nl. over het 3-Octoberfeest in Leiden en over de Hoge Veluwe. Na de pauze kwam het gezelschap van Chiel de Boer met een cabaretprogramma en een schimmenspel. Weerbericht Het laatste woord en beeld in deza uitzending had het K.N.M.Ï. uit De Bilt, nl. het weerbericht, dat elke veertien dagen in het programma van de Tele visie-Stichting zal worden opgenomen. Aan de hand van weerkaarten werd een toelichting op de weerverwaehting ge geven. De termen depressie, hoge-druk- gebied en lage-drukgebied, werden op de weerkaart aanschouwelijk gemaakt. De algemene leiding van deze uitzen ding berustte by Erik de Vries, assistent regisseurs waren Ger Lugtenburg, Jan van Herpen en Joos Simon. Deze eerste uitzending werd weer door vele genodigden gevolgd in hotel De Rozenboom te Bussum, waar zeven ge wone en vier projectie-televisietoestellen stonden opgesteld. (Van onze correspondent) „Ik ben verheugd, dat ik het clandes tien slachten kan straffen aan de hand van verordeningen, Inzake de volks gezondheid", aldus de officier van Justi tie bij de economische rechtbank te Amsterdam, tegen een der clandestiene slachters, die Woensdag op heterdaad betrapt werden bij het slachten van wrak vee en gisteren reeds berecht werden. Aan de hand van een lezing van een der getuigen verbalisanten was het vee ge kocht in Purmerend op de veemarkt en geslacht in een zeer vies schuurtje te Bussum. „Het is een ernstig geval", zeide de officier, „want er werd geslacht onder weerzinwekkende omstandigheden, en het vlees werd verkocht aan obscur» slagertjes en verwerkertjes, die het ver kopen in gore winkeltjes en op markten. Het is noodzakeiyk, dat er streng wordt opgetreden, temeer daar het vlees wordt verwerkt in worstmakerijen". Conform de eis veroordeelde de rechter een der verdachten, de Hilversummer C. H„ tot vyf maanden gevangenisstraf met. on- middeliyke gevangenneming. Zijn broer, de Bussumer H. H„ kreeg eveneens vijf maanden met onmiddeliyke gevangen neming en verbeurd verklaring van 1250 in beslaggenomen geld, dat hij wilde wegstoppen. Beiden hadden al meer straffen gekregen voor deze praktijken. De Hilversummer Van O. kwam er slechter af. Deze huilde krokodillen tranen om de gezondheid van zyn vrouw, doch het mocht niet baten, hy toonde al tyd berouw, doch was reeds een en twintig maai veroordeeld. Hij werd ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met onmiddeliyke gevangenneming. Zijn verzoek om uitstel baatte niets, het was geiyke monniken, geiyke kappen, en samen uit, samen thuis, aldus de rechter. Thans zullen de slagertjes word» op gespoord.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5