Egypte wil eenzijdig verdragen met Engeland verbreken Faroek ook koning van Soedan Met handen in weinig haar v> Oefening' geslaagd m Duitsland heten kan Pluim voor Nederlandse soldaat Mossadeq arriveert in New York Devaluatie van de Franse franc? Ongewenste toestanden op de Staatsmijn Maurits ::r: Egypte komt uit de grond omhoogNieuw spook voor Engeland m Auto reed voet gangers aan M Nederland neemt volledig deel aan Pleven-conferentie Dinsdag 9 October 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bezorgdheid in Groot-Brittannië Roosendaler liep 2000 km. 0111 de Pans te zien Waar is de „Kapper van Eén"? Nog rookgordijn om sigaretten «ML Een schip vaart uit Straaljagers tegen Engelse kustrotsen Einduitslag Franse statenverkiezingen Rode verkiezings nederlaag in Noorwegen Manchester Guardian beschuldigt Britse regering Eigen organen der P.B.O. moeten klachten onderzoeken Koning George t Rozenkransgebed in het gezin is een erg probaat middel WEERBERICHT "N K.. Observatorheeft in zijn artikel „Om het dure water van de Nijl' (29 September j.l.) reeds gewezen op de controverse die tussen En geland en Soedan dreigde. De bom is thans gebarsten. Na India Perzië, en na Perzië Egypte. Hieronder de samenvatting van wat het Reuter-bureau uit Cairo meldt: „Laat mij maar lopen!" „Ongeoorloofd" Vader gedood, zoon gewond Al enige weken niet op spreekuur verschenen De geestelijke verzorging Jhr van Vredenburgh onverwijld naar Parijs JEUGD VERZAMELT VOEDSEL VOOR INDIA Sigaretten-affaire wordt uitgezocht SPEL EN KNIKKERS CONCURREREN OP DE WERELDMARKT WORDT ONMOGELIJK Grote verantwoordelijkheid tegenover land en volk LIMBURGSE RATTEN VANGER NAAR NIEUW- GUINEA? Geen bulletin over ziekte De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met weinig bewolking en een zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Koude nacht met plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Woensdag 10 October: Zon op 6.54 uur, onder 18.00 uur; Maan op 16.30 uur, onder 0.41 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT Een nieuwe wolk van ernstige moeilijk heden trekt boven de Britse regering sa men. De Egyptische premier, Nahas Pasja, heeft Maandag herhaaldelijk onderbroken door gejuich, het Egyptische parlement verzocht een breuk met het BritsEgyp tische verdrag van 1936, volgens hetwelk Groot-Brittannië troepen in het gebied van het Suezkanaal mag stationneren, goed te keuren. Hij legde aan het parle ment een tweede decreet voor, waarin het verdrag van 1899, betreffende de sta tus van de Soedan, officieel herroepen en koning Faroek uitgeroepen wordt tot „koning van Egypte en de Soedan". (Van onze correspondent.) In compleet uniform van tambour- maitre van de Roosendaalse harmonie „Viyt en Volharding" (zijn plunjezak met toebehoren was al thuis) is de 21-jirige Huub Heitzer gisteravond in Roosendaal teruggekeerd. Hij is „even" naar Rome geweest: heen liep hy de hele route (2000 K.M.) en terug lifte hü. En dat vonden de Roosendaiers reden genoeg om Huub, die wegens zijn fantastische lengte „t Heitzerke" wordt genoemd, oen grootse huldiging te bereiden. By duizen den stonden ze opgesteld langs de weg, vanwaar 1>U komen moest, maar slechts weinigen waren getuige van de eigenlijke thuiskomst. Dat laatste mocht niet verhinderen, dat de receptie, die in allerijl op huize '.IWéfta't- werd georganiseerd enorm druk was. Bloemen en veel hartelijke woorden. En toen werd de tamboer-maitre weer naar huis gebracht, natuurlijk niet daverende muziek. Thuisgekomen werd er gisteravond u'teraard nog heel lang nagekaart over deze „trip", die zo een grandioos slot kreeg. „Laat mjj maar iopen". zei Huub Heit zer, „het gaat wel niet zo ving (hij houdt het op gemiddeld zeven kilometer per uur!), maar wei veilig. Terug ben ik binnen een week gelift, maar vlak voor Parus hadden we byna een aanrijding in de mist!" Het lopen valt de Roosendaler dan ook licht. Een „blarenprikker" had hij niet nodig op zijn tweeduizend kilometer lange tocht waarmee hij een totaal van royaal vijfduizend kilometer bereikte. Rome ver? Ja nogal! Maar Heitzer is wat gewend. Voor een herfstwandeiing m Laren stapt hij 's morgens om vier uur op zijn fiets, loopt om half elf z'n kilo- wfl-r „fS gaat om vier uur 's middags hit' JrhtLr I s t,erug' Van Rome uit had Dortauto's u® Iift met grote trans" portauto s, zodat hij terug was voordat men er erg in had. vooraat Zjjn bezoek aan Rome duurde nvrrl gens kort. Mgr. Noots, generaal der Norbertijnen te Rome, voor wie Huub van pastoor Romme uit Roosendaal een brief meekreeg, was uitstedig „Pech gehad," aldus Huub, en hy pakte zUn biezen weer, maar niet voor Nahas Pasja deelde mede, dat de rege ring harerzijds de onderhandelingen met Londen, die jaren geduurd hebben .zonder resultaat af te werpen, heeft afgebroken Deze nieywe stap van de Egyptische regering beoogt de vervulling van de bij de opening van het Egyptische parlement in de troonrede gestelde eisen. Het parle ment zal met, zoals aanvankelijk het plan was, op reces gaan, doch het zal eerst het door Nahas Pasja ingediende wetsontwerp behandelen. Nahas Pasja heeft de nieuwe voorstel len van de Britse regering niet afgewacht, die naar een woordvoerder van de Britse ambassade te Cairo meedeelde, op 10 Oc tober gedaan zouden worden. Daarin zou, naar verluidt, een BritsAmerikaans Frans plan naar voren worden gebracht tot een oprichting van een militair com mando in het Midden-Oosten, waarin Egypte op voet van gelijkheid zitting zou krijgen. Men vreest, dat Nahas Pasja zijn afrekening van dit plan door zijn huidige maatregelen reeds bij voorbaat te kennen heeft willen geven. De Britse ambassade heeft onmiddellijk 'n verklaring uitgegeven, waarin op de on wettigheid van de Egyptische maatrege len wordt gewezen. Eenzijdige opzegging is tussentijds niet mogelijk. Wel staat het verdrag, dat tot 1956 geldt, wijziging toe in onderling goedvinden. Daartoe was en is Brittannië bereid. De Egyptische eis, daTt Brittannië de Egyptische voorwaarden onvoorwaardeiyk zou aanvaarden, maakte elk overleg evenwel vruchteloos. Nahas Pasja's decreten impliceren, dat de aanwezigheid van Britse troepen naar Egyptische opvatting onrechtmatig zal zijn, en tevens dat aan het gezamenlijk- BritsEgyptisch bestuur over de Soedan een einde zal komen. Een derde decreet kondigt democratische verkiezingen ln de Soedan aan, alsmede de vorming van een Soedanees kabinet, dat de eigen aange legenheden van de Soedan, buitenlandse zaken en defensie uitgezonderd, te behar tigen zal krijgen onder de kroon van Faroek. Als reactie op de Egyptische besluiten is het verlof van de Britse troepen in de zóne van het Suez-kanaal Maandagavond ingetrokken. De troepen in Port Said. Ismailia en Suez kregen instructie naar hun kwartieren terug te keren. Volgens een zegsman van het hoofdkwartier te Fayid zjjn de Britse troepen in de zóne „self supporting", zy worden niet in het minst gehinderd door deze Egyptische stap. In diplomatieke kringen te Londen was men van mening, dat de Egyptische maat regelen ten zeerste bevorderd zijn door de Britse houding in Perzië, waar dezer dagen de laatste Britten het land verlie ten. Ook Winston Churchill legde ver band tussen deze beide onderdelen van het Brits buitenlandse beleid, en gebruik te het nieuws uit Cairo, zij het voorzich tig, als een nieuw wapen in de verkie zingsstrijd, die thans in volle hevigheid aan de gang is. Het nieuws uit Cairo verwekte ln Engeland allerwegen de grootste bezorgdheid. Het commentaar van de Britse pers op Egypte's eenzijdige handeling is eens luidend: „Geen zwakheid by het beant woorden van deze belediging". Een 80 jaar oude man, H. A. en zyn 47-jarige zoon L. A„ werden te Weerdin- ge (Dr.) aangereden door een personen auto. De oude man overleed, de zoon werd gewond. Het ongeluk gebeurde in de Holtstraat te Weerdinge, gemeente Enirnen. De bei de mannen liepen in -het donker geheel aan de rechterkant van de weg, toen hen van achteren een auto naderde die werd bestuurd door G. S. uit Emmen. De be stuurder moest juist op dat moment dimmen voor een paar tegemoet rijdende fietsers. De twe voetgangers ontsnapten aan zyn aandacht. Voor de oude man waren de gevolgen zeer ernstig. Met een zware hersenschudding en een gecompli ceerde beenbreuk werd hij naar het zie kenhuis te Emmen vervoerd, waar hij twee uur na het ongeval overleed. De zoon brak een been en kreeg lichte schaafwonden. In een onderdeel van een seconde werd gistermiddag een nagenoeg nieuwe Opel Kapitdn veranderd in een onherstelbaar wrak. De wagen werd bij een botsing met een vrachtauto met zo'n kracht in de ligusterhaag langs de Rijksweg onder Delft geslingerd, dat de hele motor er werd uitgerukt. vraagt men zich af, waar toch de man is gebleven, die dit, bij de gemeente Norg behorende, gehucht zo'n grote taam heeft gegeven. Trouwens Een is met de enige plaats, waar men deze man mist, ook elders, o.a. in Maas tricht, zitten mensen met de handen in het (weinige) haar. „De kapper van Een", M. J. van R. heeft zich al enige weken niet meer op zijn „spreekuren" laten zien. In Maastricht placht hij elke week in n café-restaurant te verschijnen maar op zekere keer dèélde de kastelein aan de op-haar-uitzijnde clientele mede, dat de kapper ziek was. Vervolgens heet te het, dat hy met vacantie was, daarna kwam een assistente en tenslotte kwam niemand meer. Zowel in Een en in Assen als in Maas tricht verluidt, dat Van R- naar het bui tenland is vertrokken, vermoedelyk Bel gië (of Zwitserland zegt men in Maas tricht). Van R. is \n Mei j.l. failliet ver klaard, één maand later werd dit fail lissement vernietigd. In Augustus j.l. echter verklaarde je rechtbank 1e Assen hem opnieuw failliet. „De kapper van Een" zeidé, zoals be- Kolonel B. van Unethuysen, comman dant van de 31e regimenfsgevechfcgroep, de afdeling, die de militaire oefeningen „Connterthrust" en Jupiter", welke in dr Britse en Franse zóne van Duitsland zijn gehouden, meemaakte, heeft gisteren in de „Menno van Ooehoorn-kazerne te Ook tijdens het tweede deel van de oefening is de stemming goed gebleven zo vertelde kolonel Van Griethuysen en de bedoeling van deze oefening: de soldaten in „oorlogssfeer" te brengen, is bereikt. „Hierbij is mij gebleken", zo ver- ui u„ „„«.urn van - volgde hij, „dat de Nederlandse soldaat Arnhem de journalisten, die een deel van physiek heel wat kan verdragen, een be- fTOfir W11R Ha* 3rrv«,4.;.. .4 de oefening bywoonden. ontvangen voor een slotbespreking. Ook liet tweede deel van de oefening Jupiter" achtte de kolonel geslaagd. Vooral de pioniers en een der bataljons: wijs, dat voeding en training goed zijn' Natuurlijk was niet alles goed. Vooral de luchtverdediging en de veldpost lieten veel te wensen over «„«.li ue pioniers en een aer oaiaij"«=> W(i.ri,nli j,-* voor- hrimin0vêrsUk U—"de eieidm(r ^ad^ran- mi!itaire internatio>iule oefering zal deel- dat hy met enige pelgrims door Z. H. de derhal, uur voor uitgetrokken - veriien- "SSlSi. een een" Paus ontvangen was. den een extra pluim. heid dan een gevechtsgroep 7000 man zal worden afgevaardigd Duitsland noem de de kolonel een ideaal oefengebied. Over de geestelijke verzorging van de 31e regiment, gevechtsgroep zijn klach ten binnengekomen. Een vraag hierover beantwoordde kolonel Van Griethuysen met te zeggen: „Wanneer een Nederlands onderdeel meedoet aan een internatio nale oefening, is het met mogelijk de Ne derlandse opvattingen omtrent de Zon dagsrust te handhaven Gedurende de twee rustdagen na „Coun. terthrust" is er volop gelegenheid ge weest de godsdienstplichten te vervullen. kend, een middel te hebben gevonden om min of meer kaalhoofdige lieden weer gens contract, moesten 200 storten voordat de behandeling een aanvang nam. Indien de behandeling geen resul taat had, zouden die 200 met aftrek voor de kosten van de behandeling, wor den terugbetaald. Vermoed wordt, dat er klanten zyn geweest, die geen baat heb ben gevonden by de behandeling en des wege om een gedeelte der door elk hun ner betaalde tweehonderd gulden hebben gemaandEn ook, dat de kapper aan die aanvragen niet heeft voldaan of niet heeft kunnen voldoen. Dezer dagen zal nu tot executoriale verkoop van het meubilair van de kapper worden overge gaan. Zoals bekend, is Se Nederlandse rege ring bij de conferentie over de vorming van een Europees lexer waartoe de Fran se regering het initiatief heeft genomen, van de aanvang af door waarnemers ver tegenwoordigd geweest. Intussen is het duidelyk geworden, da" de ontwikkeling van de wereldtoestand een meer actieve deelneming aan de werkzaamheden van de conferentie vereist. Dc Nederlandse regering heeft daarin aanleiding gevonden van nu af aan als vol lid deel te nemen aan de conferentie, aldus een publicatie van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Als vertegenwoordiger van de Neder landse regering is benoemd jhr H. r. l. K. van Vredenburgh, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister, die zich onverwijld naar Parijs zal begeven. De namen van de overige leden en ex- perts van de Neder.andse delegatie zul- len later bekend gemaakt worden. Dank zU de activiteit van verscheidene lin of meer kaainootülge lieden i Plaatselijke comité s Neder- haar te bezorgen. De klanten, vol- SndsT^eugl Gemeenschap voor de tweede maal ruim 40.000 kg. geconcen treerde voeding en geneesmiddelen naar India doen verschepen. Deze verscheping zal geschieden op 17 October a.s. per s.s. .Lievevrouwekerk". In Vlaardingen bracht men tot dusver reeds meer dan 10.000 byeen. De Haag se jeugdactie heeft, overeenkomstig haar verwachting, het gestelde doel van ƒ30.000 overschreden. Daar er nog steeds bijdragen en afrekeningen worden ont vangen is de eindstand nog niet defini tief op te geven. Naar wij thans van officiële zyde ver nemen, is bij een vliegtuigongeluk in En geland, waarby Vrijdag (wee straaljagers tegen de rotsen van de Engelse kust zyn gevlogen, één Nederlander omgekomen. Het was de res. 2e v1. J. P. uit Valkens- waard, die voor scmetoefeningen gedeta cheerd was op de Engelse vliegbasis DriffieM. By de troep waren drie aalmoezeniers en vier veldpredikers. Zij hebben geen klachten geuit. Ik kan mijnerzijds verkla ren mijn best te nebben gedaan ook dit probleem zo goed ais mogelijk was in het raam van de oefening op te lossen". Bij de terugkomst ïr Nederland op 3 October j.l. is, zoais men weet, by de grensovergang een uitvoerig onderzoek ingesteld naar aanleiding van vermoedens omtrent geknoei net sigaretten. Kolonel Van Griethuysen deelde daar over mede: „lk kreng klachten over de sigaretten en het vermoeden rees, dat van de millioenen sigaretten, die mee naar Duitsland waren genomen, een deel achter was gehouden en verdwe nen, zonder bij dc man te zyn geweest. Dat de soldaten hun eigen rantsoenen omruilden voor een biertje of een fles wyn, is een zaak, die hun persoonlyk aangaat. Eenmaal in hun handen waren de sigaretten hun persoonlijk eigendom. Maar dat sigaretten aan de distributie werden onttrokken en omgezet in pas serdozen, fototoestellen of horloges, kon ik niet toestaan. Wanneer de eerste keer by buitenlandse oefeningen ge knoei wordt toegestaan, is een volgende keer het hek van de dam. Ik heb de marechaussee verzocht by de cantinewagens eer. onderzoek in te stellen en ook de douane heeft een on derzoek inge'.teld. Allen, die kostbare, in Duitsland gekochte voorwerpen bij zich hadden, hebben moeten verklaren, hoe zij aan de benodigde merken waren geko men. De auditeur militair zal de zaak verder uitzoeken. De soldaten, die sigaretten bij zich had den. waaraan zij normaal gekomen waren, hebben geen last gehad". De einduitslag van de Zondag gehouden verkiezing der vertegenwoordigers van de Franse kantons in de departementale raden is als volgt: Gematigden en onaf- hankelyk-conservatieven: 364 zetels; Radicalen: 232 zetels; Socialisten: 121 ze tels; R.P.F. (De Gaulle): 54 zetels; M.R.P.: 50 zetels; Communisten: 38 ze tels; Linkse onafhankelyken: 25 zetels. In Noorwegen zyn Maandag verkie zingen gehouden voor gemeenteraden én andere raden van plaatselyk bestuur. Dinsdagochtend vroeg was ongeveer een derde gedeelte van de uitslagen bekend. Deze wijzen uit, dat de communisten byna de helft van hun zetels hebben verloren. De socialisten schynen iets ge wonnen te hebben. Overigens biyven de bestaande politieke verhoudingen ver moedelijk gehandhaafd. Nederlands smaldeel te Malta. Het Ne derlandse smaldeel onder bevel van com mandeur F. T. Burghard, is vandaag te Malta aangekomen, na deelgenomen te hebben aan manoeuvres van de zesde Amerikaanse vloot in het centrale deel van de Middellandse Zee. Het smaldeel 73I Woensdag weer vertrekken. DE laatste dagen zijn wij weer ont haald op verkwikkendeberich ten over atoombommen. In de Sov jet-Unie zyn proeven met deze „dinge tjes" genomen en een Amerikaan vér- klaarde, dat men in de Ver. Staten al zo ver is met moderne atoomwapenen, dat een numerieke meerderheid geen gewicht meer in de schaal legt. Met andere woor den: er is een middel om tegenstanders op het. slagveld met flinke halen weg te maaien. Nu kan, hoe verschrikkelijk dergelijke wapens zijn, het voor het Westen tut zekere hoogte een geruststelling zijn, dat een atoomgordijn ons zal beschermen te gen onaangename verrassingen van ach ter het IJzeren Scherm in het Oosten. Daarbij komt, dat alleen het bestaan reeds van dergelijke vreselijke wapenen de rode agressor dusdanig kan afschrik ken, dat deze monsters het oorlogmon ster tegenhouden. Maar de premie, welke in geld en per soonlijke offers moet worden opgebracht voor de verzekering van de vrijheid, is wel heel hoog. Onze reeds betrekkelijke welvaart dreigt vernietigd te worden door de noodzakelijke maatregelen voor onze defensie. Stdlin heeft gezegd, dat Amerika niet bang behoeft te zyn voor de Russisdhe atoombommen, cits Truman nwuxr geen oorlog ontketent. TVij kennen dat De Ver. Staten hebben trouwens al vol doende bewezen, dat zij van hun kant helemaal niets voelen voor een oorlog, doch terecht vrezen, dat Moskou slechts door gezamenlijke kracht van de demo cratische landen van agressieve daden, geboren uit dictatoriale machtswellust, weerhouden kan worden. De zaken stcuin immers zo, dat alleen de bommen de communistische heren nog kunnen bommen. En zodra het Westen niet meer de meeste bommen heeft, zal de rode bom barsten en is het bom-uit met onsI Bet moge dan gaan om het spel of de knikkers, wij moeten de „knikkers" van atoombommen in handen houden, opdat de anderen geen gelegenheid krijgen &m- hun pelte spelen! ANALYST De Roosendaler Huub Heitzer kwam gisteren terug van zijn voettocht naar Rome en toont zijn moeder met trots het „logboek", waarin een foto van Z. H. de Paus, die hem in audiëntie ontving. De Perzische premier, Mossadeq, is gis-1 tijdens zijn verblijf in New York zijn in teren te New York aangekomen. Ter be- trek heeft genomen, groeting waren vele Perzische onderda- nen aanwezig, die met nationale vlajge tjes wapperden. Hij werd verwelkomd door Nasrollah EntezamPerzische gede legeerde hij de V-N. en door verschillen de vertegenwoordigers der V.Nen Ame rikaanse autoriteiten. Mossadeq1 begaf zich onmiddellijk naar het ziekenhuiswaar hij Volgens de „Financial Times" wordt de groeiende ongerustheid over een mo gelijke devaluatie van de Franse franc verklaard iloor het steeds duidelijker worden van het feit, dat de Franse pry- zen bij de huidige pariteit van de frano In Amersfoort reikte H. M. de Koningin gisteren aan drie infanterie- regimenten een nieuw vaundel uit. Hierboven de overhandiging van het vaandel van het regiment Oranje-Gelderland aan kolonel Den Roer. De klachten in „De Mijnwerker" van 22 September j.l. over ongewenste toestan den op Staatsmijn „Maurits" hebben, ge lijk wy hebben gemeld, het Tweede-Ka merlid Maenen (K.V.P.) aanleiding ge geven zich deswege met schriftelijke vra gen te richten tot de minister van Econ. I 2aken Minister Van den Brink antwoordt daarop thans dat men van zyn kant in dit stadium geen onderzoek naar deze aangelegenheid mag verwachten De minister is steeds en gaarne bereid zijn invloed aan te wenden om tegenstel lingen, die in het Nederlandse bedrijfs leven zijn ontstaan uit de weg te helnen ruimen. Hij meent dit echter alleen dan ie mogen doen, indien de hiervoor aange-, wezen organen niet in staat blijken te zijn dit belangrijke onderdeel van hun taak te vervullen. In het onderhavige geval zou hij het dan ook geheel en al onjuist ach ten indien, met voorbijgaan van de orga nen der publiekrechtelijke bedrijfsorgani. <H|te 4ocf of s«a«of hem «n «aderxoei zou worden ingesteld naar de feiten waar op de klachten, vermeld in de publicatie in „De Mijnwerker" van 22 September, berusten. Immers, de „ring" van staats mijn Maurits, de ondernemingsraad der Staatsmijnen en de Mijnindustrieraad heb ben. voorzover de minister bekend, de on derhavige aangelegenheid nog niet mate rieel in behandeling genomen. Het wil hem dan ook voorkomen, dat een juiste behandeling van de onderhavige moeilijkheden zou worden verkregen, in dien de Mijnindustrieraad de betrokken lagere organen zou verzoeken een onder zoek naar de concrete feiten, waarop de klachten berusten, in te stellen en de raad met betrekking tot de uitkomsten van dit onderzoek te rapporteren. Aldus kan de raad zich de mogelijkheid verschaffen een materieel oordeel over de onderhavige moeilijkheden uit te spréken en datgene te verrichten wat hij nodig oordeelt. De minister meent niet te mogen na- naten ai degenen, die zyn betrokken bij de oplossing der gerezen moeilijkheden te wyzen op de zware verantwoordelijk heid. die niet alleen voor de gang van zaken in de mijnindustrie, maar in hef bijsonder onder de beatoande om standigheden ook tegenover land en volk dragen. De ontwikkeling der bedryfs- organisatie in ons land als geheel, waar tegenover velen nog aarzelend staan, wordt ongetwijfeld bcïnv.oed door de vraag of bestaande publiekrechtelijke bedrijfsorganen in staat blijken de hun opgedragen taak naar behoren te ver vullen. Daarnaast is het, gegeven de moeilijk heden, die zich in geheel Europa en ook in ons land op het stuk van de kolen- voorziening voordoen en die van vitale betekenis zyn voor het gehele economi sche bestel van het allergrootste be lang, dat met zorgvuldigheid door alle betrokkenen wordt gestreefd naar de handhaving van de verhoudingen die voor een rustige voortgang der produc tie onmisbaar is. De minister vertrouwt, dat net mogclyk zal blijken op de aangegeven wyze een bevredigende oplossing voor dc gerezen moeilykheden te vinden. Het is de minister niet bekend, of de bovenbedoelde klachten vóór de publica tie er van in het dagelijks bestuur van de M.I.R. aan de orde zijn gesteld. Wel is hem uit de mededelingen, door de M.I.R. in de vorm van een communiqué ver strekt. gebleken, dat een samenvattend onderzoek naar de concrete feiten als voor een goede behandeling van de onder havige aangelegenheid onmisbaar moet worden geacht, niet heeft plaats gehad. De vraag of de minister bereid is op het tydstip. dat hem daartoe het meest ge schikt voorkomt, zijn Invloed aan te wen den om de ontstane tegenstellingen uit de weg te ruimen en daardoor het herstel van de goede verhoudingen, mede in het belang van een goed functionneren der P.B.O. in het mynbedrijf te bevorderen, tetatwoojMtt; de minister bevestigend. niet altijd meer concurrerend zUn op de wereldmarkt. In 1949, toen de Franse autoriteiten om de Franse franc in iets mindere mate te devalueren dan de waardever mindering van het pond sterling en an dere zachte valuta's bedroeg, vva.s de wanverhouding tussen-de waarde van de franc en die der overige valuta's, niet groot genoeg om nadelige gevolgen te hebben voor de Franse handels- en beta lingsbalans, aldus het blad. De ingrijpen de veranderingen in de Franse economi sche structuur ,die de laatste tijd zyn ingetreden en die in de eerste plaats ver oorzaakt zijn door de hausse op de inter nationale goederenmarkten, heeft de Franse prijzen echter in een aanzienlijk sneller tempo doen stijgen dan de prij zen in andere landen. Volgens de „Financial Times" bestaat er weinig twijfel ,dat de wanverhouding als gevolg van de nieuwe ontwikkelin gen, die zich sedert eindeJuni j.l. in de Franse economische situatie hebben voorgedaan, nog groter zal worden. Ken merkend is in dit verband het tekort op de Franse handelsbalans, dat in de eerste 8 maanden van dit jaar 193 mil liard frs. bedroeg tegen 118,8 milliard in de overeenkomstige periode van 1950. De Franse regering zal geen andere keuze hebben dan devaluatie, wanneer zU geen verbetering in de situatie kan brengen. De successen van de Limburgse ratten vanger, de heer J. Olischlager te Maas tricht blijken ook reeds tot in Nieuw- Guinea te zyn doorgedrongen. Van pater F. A. van de Kamp O.F.M. die te Fak-Fak werkt. ontving de heer Olischlager een verzoek om de ratten- verdelging en -bestrijding ter hand te ne men, zo mogelijk In samenwerking met overheidsinstanties of particuliere maat schappijen, Het liberale Britse blad „Manchester Guardian" heeft Maandag als eerste de tekst gepubliceerd van de laatste Per zische voorstellen, vervat in de nota van 20 September, en het Britse ant woord, waarin deze van de hand wer den gewezen, omdat zij geen nieuwe concessies ter oplossing van het oliege schil bevat zouden hebben. Het blad beschuldigt de regering van oneerlijkheid, daar de Perzen twee be langrijke concessies zouden hebben ge daan: (1.) dat een buitenlandse technicus zou worden benoemd tot directeur van de organisatie voor bet winnen en raffine ren van de olie (dit sloot volgens het blad de benoeming van een Brit niet uit) en (2) dat <ic Britse regering de helft zóu mogen behouden van de prijs voor de olie, die zij zou kopen. De Britten zouden hier door geleidelijk compensatie ontvangen. De „Manchester Guardian" schrijft, dat deze concessies mogelijk de grondslag had den kunnen vormen voor verdere onder handelingen. De juistheid van de publi catie der Perzische nota in de M.G. werd door een woordvoerder van de Perzische ambassade te Londen bevestigd. In de Britse antwoord-nota werd ge zegd, dat de Perzische voorstellen vervat waren in een niet officieel document, dat noch een datum noch een ondertekening droeg. De toestand is thans aldus, dat de V-S. krachtige pressie op de Britse regering uitoefenen om de onderhandelingen met premier Mossadeq in New York te her vatten, voordat er een verder debat ln dc Veiligheidsraad wordt gehouden, aldus verluidt in doorgaans welingelichte krin gen. Vermoedelijk zal de raad Donderdag a.s. bijeenkomen. Vandaag is, voor het eerst sinds Ko ning George vijftien dagen geleden werd geopereerd, geen officieel bulletin over zyn toestand uitgegeven. Zyn herstel is zo bevredigend, dat de behandelende ge neesheren de komende paar dagen waar- schynlyk geen nieuw bulletin zullen pu bliceren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1