't Vlaamse boek in Nederland Nuttige conferentie te Brussel Een bedrag van f 105 millioen in SV2jaar is niet zo fantastisch Het zelfbeschikkingsrecht in Indonesië GOOD CATCH Fellë socialistische aanval op Adenauer Ook V.A.R.A. gestart met televisie Franse auto-industrie gehandicapt Minister Van den Brink herdacht dr Philips De bromfiets op verovering Behandeling van het oliegesehii huiten V.-raad om? Stijn Streuvels J- gehuldigd Leo Prins is terecht Het bezoek van prinses Elisabeth aan Canada Donderdag weer te Pan Moen Djom Koningsreis naar Australië afgelast Prijsbeleid voor landbouwproducten Drs Posthuma over zijn plan Memorandum van „Door de Eeuw en Trouw MIXTURE Rokossofsky ontvangt uitgebreide bevoegd heden Ernstige bezorgdheid bij de C.D.U. „Thomas More" op het scherm ln speciaal televisie-programma Hij is zeer woest, maar kalm!" Londen zou bereid zijn tol concessies WOENSDAG 10 OCTOBER 1951 PAGHfj Resoluties Stijn Streuvels de taal vernieuwer Tiet ..franse Quebec enthousiast Schoksgewijze veranderingen niet aanvaardbaar, zegt Stichting voor de Landbouw' OBLIGATIE MET FLEXIBELE RENTE EEN NOVUM Verdere Russificering van Poolse leger AARDSCHOK IN DJAKARTA DE FRAUDE IN DE LEEUWARDER GEVANGENIS Voormalige adjunct-directeur „met verlof* De Bussumse televisie-hond trad op Invasie Geen verrassingen K.R.O. brengt eenvoudig programma Mees Toxopeus nam afscheid van het reddingswerk Zaterdag en Zondag zün in het Brussel- ze Paleis voor Schone Kunstec Neder landse en Vlaamse letterkundigen samen gekomen. Het doel van deze conferentie was de versteviging van het contact tus sen de Vlaamse en de Nederlandse litera tuur. Vooral van Vlaamse zijde waren er nogal klachten over de verwaarlozing van de Vlaamse letteren door Noord-Neder land. Zo betoogde de Vlaamse schrijver Her man Teirlinck dat er op letterkundig ge bied een soort hoogmoed bij de Nederlan ders bestaat, die hen ervan weerhoudt kennis te nemen van de Vlaamse letteren. Albert Westerlinck sprak van een Noord- Nedeilands particularisme zich uitend in gebrek aan belangstelling voor het Vlaam se boek in de Nederlandse pers, een me eting die door de jonge schrijver-criticus Hubert Lampo werd gedeeld. Of deze grieven geheel gegrond zijn valt te betwijfelen. De romans van Marnix Gijsen en Gerard Walschap bijvoorbeeld hebben in Nederland zeker niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Valeer van Kerckhove, de jeugdige win naar van Sijthoff's romanprijsvraag, is reeds een bekende figuur in Nederland, Johan Daisne's beste roman zag 't licht in een populaire serie en anderen als André Demedts. Hugo Klaus, Raymond Brulez genoten volop de aandacht van de Nederlandse critici. Er is echter ongetwijfeld nog een en ander te verbeteren en daarvoor.is deze conferentie ongetwijfeld van belang ge weest. Gebleken is o.a. dat de propaganda van Vlaamse zijde voor het Vlaamse boek in Nederland minder Intensief is dan de Nederlandse propaganda in België. Tot slot van de tweedaagse bijeenkomst, ■waarbij een tentoonstelling werd geopend van de best verzorgde Nederlandse en Vlaamse boeken en waar bovendien Stijn Streuvels werd gehuldigd, kwam men tot een aantal resoluties die de mogelijkheid tot intensievere uitwisseling openen. Zo sprak de sectie letterkunde de wens uit dat in de toekomst alles in het werk zal worden gesteld om tot een intensie vere bekendmaking van eikaars letterkun dige productie te geraken door een onbe lemmerde verbreiding van het boek. Door recensies in eikaars tijdschriften en dag bladen. door radiobcsprekingen en door bevordering van het litteralr-wetenschap- pelijk onderzoek der VlaamsNederland- ze letterkunde en culturele betrekkingen. De sectie uitgeverij en bibliotheken heeft besloten de organisatie van het Neder landse boek in Vlaanderen en van het Vlaamse boek in Nederland uit te bou wen. ,Ook zal het contact tussen boekhan del uitgeverij in beide landen worden verstevigd, waarbij de kortingen zullen moeten worden aangepast. De besluiten van de sectie radio houden o.a. in. dat de Nederlanders het hunne zullen doen om Vlaamse auteurs, vooral critici In de verschillende omroepvereni- (Van onze correspondent) Nu de „Volendam" met de moeder en de zes broertjes en zusjes van Leo Prins «it Zwjjndrecht reeds een week lang onder weg is naar Canada, is, zoals wij gisteren met een enkel woord reeds meld den, de knaap terecht. De jongen blijkt onderdak te hebben gevonden bfl zijn oom, de heer Prins te Heemstede. Zoals reeds werd vermoed, is thans komen vast te staan, dat Leo Prins vlak voor 't ver trek van de boot ondergedoken is, omdat hjj liever niet met het gezin naar Canada wilde emigreren. De reden, waarom Leo zich niet bij zijn tweede vader in Canada wilde voe gen, is van zeer persoonlijke aard. Zjjn eigenlijke vader sneuvelde tijdens de laatste oorlog in Indonesië, waar Leo ook enkele jaren in een kamp heeft door gebracht. Twee jaar na de oorlog repa trieerde Leo's moeder naar Nederland en hertrouwde enige tijd later met de man, die thans zijn gezin opwacht in Canada. De kinderrechter van Dordrecht, mr G. van Itallie is van deze gang van zaken op de hoogte gesteld en Leo Prins ver toeft thans met zijn goedvinden bij de familie in Heemstede. 1 gingen voor de microfoon te brengen. In dit kader stelt men 13 uitzendingen per jaar voor, te kiezen uit een lijst van na men. die door dc Belgische omroep aan j de Nederlandse zal worden voorgelegd. Deze resoluties werden voorgelezen tij dens de academische zitting van Zondag morgen. welke ingezet was met de huldi ging van Stijn Streuvels, in aanwezigheid van minister Segers, Frans van Cauwe- iaert en Julien Kuypers. Stijn Streuvels zelf dhe op het ogenblik absolute rust moet houden kon de plechtigheid slechts via de radio meemaken. Nadat Lode Baekelmans de aanwezigen en in het bijzonder de kinderen van Stijn Streuvels had welkom geheten, voerde 'n koor het zanggedicht „De Leie" van Peter Benoit uit. Herman Teirlinck, bracht vervolgens hulde aan Stijn Streuvels. „Zijn werk is uitgestorven noch verzwakt", zo zeide hij, „en het leeft met onverminderde kracht voort. Streuvels is een rebel, een pionier en een kunstvemieuwer geweest en zal in de herinnering van de komen de geslachten blijven voortleven". Teir linck wees er in het bijzonder op, dat Streuvels de verdienste mag worden aangerekend de dorre stadhuistaal, die aan het Noord-Nederlands was ontleend te hebben vervangen door een Neder- Bij het bezoek dat prinses Elizabeth -n de hertog van Edinburgh gisteren aan Quebec brachten, waren naar schatting honderdduizend mensen op de been. Het enthousiasme op straat was zo groot, dat de hoge bezoekers het niet waagden de kap van de auto te sluiten, hoewel zij kennelijk huiverden van de kille Wind. De inwoners van Quebec, de meest Franse stad van Canada, stonden drie rijen dik iangs de route opgesteld. Op het stadhuis begroette burgemeester, Lucien Borne, prinses Elisabeth en haar echtgenoot in het Engels en Frans en bood de prinses een in goud, zilver en platina uitgevoerd miniatuur van het stadswapen aan. De communisten in Korea hebben giste ren de verbindingsofficieren van de V.N. verzocht. Donderdag te 8-U,U gens Plaatselijke tijd te Pan Moen Dj om een boodschap in ontvangst te nemen. Koning George en Koningin Elisabeth gaan het volgend jaar niet naar Australië. In hun plaats zullen prinses Elisabeth en de hertog van Edinburgh hef volgend jaar Australië en Nicuw-Zeeland bezoeken, aldus een officiële bekendmaking van Buckingham Palace. „Op dokters advies heeft de koning thans zeer tot zijn spijt beslist, dat hij Australië en Nieuw-Zeeland het volgend jaar niet kan bezoeken, daar zijn voorge nomen reis te spoedig zou volgen op zijn ernstige operatie." Dit is nu reeds de tweede maal, dat de koning zijn officieel bezoek aan deze dominions om medische redenen heeft moeten afzeggen. Kort voor 's Konings operatie was het programma van de 'reis van Australische zijde nog gepubliceerd. lands, waarvan men kan zeggen dat het van de Vlaamse volksmond geplukt werd. Albert Westerlinck schetste Streuvels als een veelzijdig kunstenaar, die in prachtige volzinnen alle beroeringen van de mens wist weer te geven, de mens, die weliswaar vrij is dooh in het leven wordt beheerst door metaphysische wetten. „Stijn Streuvels heeft door deze geestelijke in stelling even onvergankelijk geschreven als 't leven zelf zijn geschiedenis schrijft". Na een tussenspel van harpmuziek hield Jozef Muls een voordracht over Streuvels, waarin hij betoogde dat Streuvels een nieuwe taal gebruikte. Door te putten uit de bronnen van het gewone volksleven, evenals Brueghel en Rubens, aldus besloot hij, heeft ook Streuvels het Vlaamse land schap weten te schilderen en het aldus bekendheid gegeven in geheel Europa. Tenslotte wees Anton van Duinkerken in een brillante redevoering zoals hij al leen dat kan op de grote waarde van Stijn Streuvels voor de Nederlandse letterkun de. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw kan zich niet verenigen met de aangekondigde veranderingen in het prijsbeleid in drie categorieën ten aan zien van landbouwproducten, zoals door minister Mansholt in de Memorie van Toelichting bij de Landbouwbegroting 1952 is aangekondigd. De stichting meent, dat er in de landbouwpolitiek vele elemen ten aanwezig zijn, die onderdelen moeten vormen van een beleid, op langere ter mijn. De landbouw kan, als onderdeel van het gehele economische en sociale beleid, dat in Nederland wordt gevoerd, aldus de stichting, niet in een uitzonde ringspositie worden gebracht. Schoksge wijze veranderingen zijn ook niet aan vaardbaar. De stichting is uiteraard be reid met de minister over een en ander van gedachten te wisselen. Voor een zeer groot gezelschap leden van het departement Amsterdam der Ned. Mij voor Nijverheid en Handel heeft de'heer drs J. F. Posthuma, directeur van de Herstelbank. aan een koffiemaaltijd in „De Groote Club" te Amsterdam een uitvoerige uiteenzetting gegeven over zijn initiatief nieuwe middelen te gaan aan trekken uit het Nederlandse bedrijfsleven. (Zie ons blad van Zaterdag j.l.). De heer Posthuma zeide zeer verheugd te zijn over de ondervonden reactie. Deze is beter dan hij verwacht had. Hij heeft dan ook vertrouwen, een bedrag te zullen loskrijgen zowel voor de bank zelf als voor de financiering van de export. Drs Posthuma zeide de in een der bla den gestelde vraag te willen beantwoor den. of dit initiatief succes kan hebben. Hij antwoordde hierop, dat het plan niet zo gek is als het er wellicht uitziet. Ge zien de ruime afschrijvingen, die door de ondernemingen verricht worden, moet het mogelijk zijn, een bedrag van 40-60 mil- Do stichting „Door de eeuwen trouw" heeft zich in een memorandum tot de politieke partijen hier te lande gericht met betrekking tot het door de huidige regering gevoerde Indië-beleid en het zelfbeschikkingsrecht van .de afzonderlij ke volken. Hierin betoogt de stichting o.m. het volgende: „Het bestuur van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft de overtuiging, dat het Indië-beleid van de Nederlandse re gering niet alleen voor Nederland on waardig is geweest, maar bepaaldelijk in strijd met de door tweederde van de volksvertegenwoordiging aanvaarde wet op de souvereiniteitsoverdracht'en mits dien een historische fout. van zeer grote draagwijdte. Krachtens artikel 1 van de wet souve reiniteitsoverdracht immers is de nieuwe rechtsorde, bedoeld in de Grondwet en bepaald door de overeenkomsten der Ron- de-Tafel-conferentie. voor Nederland bin dend geworden, terwijl ingevolge artikel 2 de regering nog als extra verplichting kreeg om alles te doen. teneinde het zelf beschikkingsrecht tot gelding te doen ko men. De regering heeft nagelaten een officieel beroep te doen op de Unci. De regering heeft ook nagelaten om een beroep te. doen op het Uniehof voor arbi trage. Van deze nalatige houding van de re gering zijn in eerste instantie de Ambone zen en andere Indonesische volkeren het slachtoffer geworden. Maar vervolgens is daardoor ook de ge hele nieuwe rechtsorde op losse schroeven gekomen, omdat zij aldus is ontaard van rechtsorde tot een soort van machtseven wicht tussen een brutale en een benauwde partner. Uit deze ontaarding is de recente wens van de regering van de R. I- om de unie te ontbinden logischerwijze ver klaarbaar en bij die ontbinding zal het er om gaan of de volkeren, die een beroep op Nederland deden en die alsnog, zoals de R.M.S.. een hechtere band met Neder land willen, instede daarvan definitief en officieel aan Djogja zullen worden uitge leverd. Zo heeft het regeringsbeleid, dat naliet artikel 2 van de wet Souvereiniteitsover dracht uit te voeren, tot een impasse ge leid waarvoor in de komende regerings periode de ontknoping zal moeten komen. De politieke partijen zullen daarmede dan ook rekening moeten houden bij het op maken van hun programma's voor deze nieuwe periode welke voor het lot der Zuid-Molukkers beslissend zal zijn. De nieuwe regering zal moeten terug keren tot een eerlijke uitvoering van de wet Souvereiniteitsoverdracht en moeten zorg dragen, dat binnen de nieuwe rechts orde ook waarlijk alle partijen, dus ook de Zuid-Molukkers, haar recht krijgen. De politieke partijen zullen reeds op dit moment tegenover hun kiezers büiten twijfel kunnen stellen, dat de achterstel ling van de R.M.S. bij de R.I. voor haar niet aanvaardbaar is, te weten noch voor wat betreft de uitvoering van de nieuwe rechtsorde, noch voor wat betreft wijzi ging van het Unieverband". iioen bijeen te krijgen. In 1949 is afge schreven voor 289 millioen en gereser veerd voor bijna 890 millioen. De han delsbanken hebben hem alle hulp toege zegd en ook bij de werkgeversbonden ver nam h(j een positief geluid. Een plan om gedurende 3% jaar .105 millioen bij het bedrijfsleven te plaatsen is werkelijk niet zo fantastisch. Hiervan zouden 65 millioen bestemd zijn voor exportfinanciering en 40 millioen voor dc bank zelf. Tijdens de levendige gedachtenwisse- ling die hierop volgde, en waaraan ook werd deelgenomen door burgemeester A. J. d' Ailly, die de bijeenkomst als voor zitter van de raad van toezicht der Her stelbank' bijwoonde, zeide spreker nog met betrekking tot de exportfinanciering dat een werkcommissie gevormd dient te worden, die de exporten moet selecteren, die voor financiering worden aange vraagd. In welke vorm wil de Herstelbank het geld hij het bedrijfsleven opnemen? zo luidde een der vragen. Het ideaal, dat de heer Posthuma zich hierbij heeft gesteld, is een obligatielening door middel van een banksvndieaat tegen een flexibele rente, die om de 5 jaar wordt vastgesteld. Dit is een novum, maar het is reeds fn goede aarde gevallen bij de Nederland- schc Handel Mfl, yje leiding van zulk een syndicaat zou krijgen. Voorts merkte spr. in antwoord op vra gen nog op, dat de Herstelbank nu een maal geen rijksbureau is en zich derhalve niet in de eerste plaats tot de staat om hulp zal richten. Evenmin ligt het op haar weg, zoals een der sprekers suggereerde, de minister van Financiën om fiscale tegemoetkomingen vooi het bedrijfsleven bij het beschikbaar stellen van middelen te verzoeken. Volgens een bericht van een correspon dent in de Londense „Times" heeft maar schalk Rokossofsky. voormalig comman dant in het Rode leger en thans Pools minister voor landsverdediging en opper bevelhebber van het Poolse leger, uitge breide nieuwe bevoegdheden gekregen. Bij bijzonder regeringsdecreet ontvangt hij de bevoegdheid om gehele bevolkings groepen uit de grensgebieden naar an dere gebieden over te brengen, ingeval hij de grensgebieden tot verdedigingsge- bied verklaart. Bfj hetzelfde decreet zjjn alle bestaande bestuurswetten voor deze gebieden op geheven en is de maarschalk de enige die beslissen zal, welke gebieden voor het publiek zullen worden gesloten. In aansluiting hierop is een aantal wet ten, die de handtekening van Rokossofs ky dragen, in de Poolse staatscourant gepubliceerd, aldus de correspondent van de Times. Het vervangen van Polen pp hoge posten in het Poolse leger door officieren van het Sovjetrussische leger gaat inmiddels voort; meer en meer Rus sische namen verschijnen op lijsten van officieren, die in de legerbladen worden afgedrukt. Een nieuwe conferentie der Grote Vier met dc eenheid van Duitsland als inzet werd hedenavond geëist door de leider der Westduitse sociaal democratische par ty, dr Schumacher. In een rede te Ham burg wees Schumacher de gedachte van een Duits gesprek af zolang de door Bonn gestelde voorwaarden niet ver vuld zyn. De Duitse oppositieleider beschuldig de bondkanselier dr Adenauer ervan de indruk te wekken, dat hij niet ernstig bereid is de kansen op een herstel der eenheid te peilen. Voordien had de sociaal democratische persdienst te Bonn reeds een krachtig protest doen horen tegen door de kan selier Zaterdag in Berlijn gestelde eis van een correctie cier Oder-Neisseigrens. Ook de SPD heeft zich zulk een correc tie als doel gesteld, doch zij acht de ver wikkeling van dit probleem met het hui dige eenheidsdispuut verwarrend en on juist. De sociaal-democratische pers dienst heeft de mening geuit, dat dr Ade nauer deze eis gesteld heeft om een overeenstemming over een verkiezing in geheel Duitsland bij voorbaat onmo gelijk te maken. Dr Schumacher heeft in zijn Hamburg- se rede opnieuw een frontaanval gericht op de politiek van de regering Adenauer en van de Westelijke geallieerden. Zij hadden „allergevaarlijkste illusies" ge wekt en een vorm van Westeuropese eenheid nagestreefd, die „een opgeven van de Duitse eenheid" zou betekenen. Niet alleen stond de vorm, waarin de ge allieerden West-Duitsland bij het Westen wilden, aansluiten, gelijk met, „Duitse zelfverloochening", doch ook het plan- Schuman was volkomen in strijd met de eenheidswil van het Duitse volk. De tot dusverre gevolgde integratiepolitiek bracht volgens Schumacher niets anders dan „ontbinding, verscheurdheid en uit holling van Europa". In politieke kringen te Bonn wordt aan de verscherpte houding van dr Schuma cher temeer aandacht .geschonken, daar zij de door de uitslag der verkiezingen in Bremen opnieuw gestegen zelfbewust heid van, de sociaal-democratische partij weerspiegelt. De sociaal-demoeraten hebben de ook na, hun vorige verkiezingssuccessen ge stelde eis van nieuwe verkiezingen in de gehele bondsrepubliek herhaald. Zij zyn de overtuiging toegedaan, dat de politiek van dr Adenauer ten aanzien van de Westclyke geallieerden en van de herbewapening reeds lang niet meer door de meerderheid van het volk ge dragen wordt. Ook ln geallieerde krin gen in Bonn wordt daaraan over meer en meer getwyfeld. De halvering van de christelijk-demo- cratisch partij in de havenstad, de klein ste Duitse landstaat, heeft bij de leiding der CDU ernstige zorgen gewekt. Vrij algemeen is men er in Bonn van over tuigd dat uit deze voor de christelijke partij vernietigende uitslag conclusies kunnen worden getrokken over het ge brek aan populariteit, dat het buitenland se beleid van dr Adenauer in toenemen de mate ontmoet. Opgemerkt wordt, dat de partij van Adenauer vooral aan aan hang verliest in die gebieden, waar zij haar stemmen uit protestantse Vringen nrnet recruteren. In Djakarta heeft men Dinsdagmiddag een aardschok gevoeld die de vloer deed trillen en de lampen slingeren. Het epicentrum was op korte afstand, waar schijnlijk in Zuid-Sumatra, gelegen. Het door de centrale recherc-he inge stelde onderzoek naar gepleegde fraude in de bijzondere strafgevangenis te Leeu warden is nog in volle gang. De onlangs in arrest gestelde werkmeester van de timmermanswerkplaats M. S. en de op zichter bij de rijksgebouwendienst E. van K. zijn nog niet op vrije voeten gesteld. De voormalige adjunct-directeur van de afdeling arbeid, wiens functie reeds door een ander wordt waargenomen, is thans door de minister van Justitie met verlof gezonden. De knoeierijen schijnen verband te houden met het op onrechtmatige wijze afgeven van goederen, welke in de gevan genis zijn gemaakt. Vele van deze werk stukken zijn in beslag genomen. De heer J. van Moorsel kwam, toen hij met zijn vrouw en tien kinderen naar Canada was geëmigreerd eerst in loondienst op een boerderij bij Ottawa. Een jaar later ongeveer pachtte hij een boerderij aan de St. Laurensrivier en thans tracht hij met hard werken deze in zijn bezit te krijgen. Hierboven: de maisoogst wotdt binnengebracht. (Van onze correspondent) Na de experimentele televisie-uitzen ding door de Nederlandse Televisie Stich ting en de eerste uitzending ran de AVRO Is gisteravond de VARA in de Bussumse Televisiestudio gestart met haar televisie- uitzendingen. Het programma werd geopend door Willem van Capellen, die bladerde in Het Vara-foto-album en herinneringen vertel de aan Fé Sciarone. Een filmpje van het Vara-familiefeest besloot dit gedeelte. De voorzitter van de VARA mr J. W. A. Burger gaf hierna aan deze eerste uitzen ding in een toespraak het officiële karak ter. Een experiment was de voordracht van de declamatrice Nel Oosthout die een fragment voordroeg uit het tweede bedryf van „Thomas More van Henriëtte Roland HolstVan der Schalk, waarby de bedoe ling voorzat eens te zien of declamatie zich ook leent voor de televisie-uitzendin gen. De declamatie werd verduideiykt met een inleiding van dr Garmt Stuive ling en een filmpje over „Thomas More". Na een korte pauze volgde een interes sant poppenspel, speciaal geschreven voor deze televisie-uitzending door de acteur Willy van Hemert. an onze Parijse correspondènt) PARIJS, October. De automobielindustrie, die in October haar werkjaar inzet, toont dan haar noviteiten en van de grote salons is Parijs dan naar traditie liet eerst aan de beurt. Nu men weer in een enigszins gewone gang van zaken raakt, na bet oponthoud van de oorlog, wordt Parijs weer voor de auto een voorname salon, want bet is zeer opmerkelijk, dat de grote buitenlandse bouwers nu weer bun toonzaken in Parijs komen vestigen. Toonzaken, maar ook agentschappen. Het schijnt, dat vele buitenlandse auto-industrieën hier weer op de Parijse markt kunnen komen, al betaalt men voor een ingevoerde auto nog altijd 52 pet. rechten. Dat laatste schijnt de concur rentie niet te beletten, want de meeste producerende landen leggen niet die zware lasten op als de Franse Staat het doet. In een speciaal herdcnkingsprogramina, van de Televisie-Stichting Is gisteren in de vooravond dr A. F. Philips herdacht. Nadat de N.T.S.-vlag op hef schermbeeld was verschenen, werd de beeltenis van dr Philips in een omlijsting van chrysanten vertoond, waarna de minister van Econo mische Zaken, prof. dr Van den Brink, een korte herdenkingsrede uitsprak na mens de Nederlandse regering. Sleehts weinigen is het gelukt, aldus prof. Van den Brink, in ons vaderland tot stand te brengen, wat Jeze industrie-bou wer en koopman deed. Zijn werk spreekt tot de verbeelding van ons volk en tot de verbeelding van de Nederlandse jeugd. Hij heeft voortgebouwd op de beste tradi ties van ons volk. Groot was zijn doorzet tingsvermogen. niet alleen in tijden van voorspoed, doch vooral ook in tijden van tegenspoed. Het Philips-bedrijf, het werk, dat hij maakte, neemt in ons land een unieke plaats in. Dr A. F. Philips is in zijn bedrijf de arbeidende mens tegemoet getreden. Hij voelde, zoveel als in zijn vermogen lag, dat hij de arbeider niet alleen zijn brood moest laten verdienen doch dat deze ook PhUinsUkvoVeMeZzfchSe+1Uk lnoest vmdea. Dr VniF voor 7iin n vol*e verantwoor- Wat wij vooral met mogen vergeten is dat de naam „Philips" in ons slan£ daarbuiten zeKs in de gehele wereld een begrip is geworden, waarop ons volk trots kan zijn. Speciaal één zijde uit zyn levensloop wilde de minister naar voren brengen, Iets dat zeer karakteristiek kan worden ge noemd. En de minister verhaalde dan, hoe dr Philips in de oorlogsjaren naar het buitenland is getrokken om het bedryf voortgang te doen vinden, docli toen hy terugkwam er alles op zette opdat het een Nederlands bedrijf zou blijven. Met Nederlandse middelen, *n ons berooide vaderland, heeft hy de onder neming opgebouwd, niét alleen voor ons land, maar ook voor daar buiten. Hy was een Nederlander, in de beste zin des woords. Zijn ziel ruste in vrede. Na de rede van de minister volgde een uitzending van stemmige muziek- Amerikaanse, Engelse en Duitse hui zen nemen intrek langs de Champs Ely- sées, waarschijnlijk vooral aangemoedigd door het feit, dat Parijs nu eenmaal een wereldcentrum is waar alles passeert wat nog over middelen beschikt. Maar natuurlijk is de Salon waarin de voor naamste bouwers gezamenlijk tentoon stellen de belangrijkste attractie geble ven. Deze 38ste salon is van zulk een vol ledigheid voor de mechanische wegver- keersmiddelen, dat de naam automobiel salon feitelijk een te beperkt denkbeeld geeft. Het prachtige tentoonstellingspa- leis dat de wereldtentoonstelling van 1900 naliet, is een weergaloze toongele- genheid, in het mooiste verkeerscentrum van Parijs gelegen, en dat maakt dat van het Grand-Palais in deze dagen een fees telijk uitstralen plaats heeft dat heel Parijs in het teken van de auto zet. He laas, verzucht de overheid. Parijs staat altüd in het teken van de auto, want on danks alle vernieuwingen in de stads- aanleg, deelt Parijs het. lot der oude we reldsteden, dat de stad voor autogebruik 'het de dag meer ongeschikt wordt. Maar in deze dagen,, nu al wat auto rijdt van goed humeur is, hindert het minder, dat op de drukke kruispunten van Parys per dag gemiddeld 60.000 ARto's paseeren, eu op het fameuze kruis punt; van de Champs-E»j sées, vlak by het Grand-Palais in de dagen van de salon, wel honderdduizend auto's toeren. Men kan begrepen wat..dat op de spitsuren is! Dat zulks mogelijk is, dankt men aan de drie deugden van ile autobestuun- der, ryi>ekwaamheid, oplettendheid en beleefdheid. De 98 auto-constructeurs en de 81 carrosseriebouwers beschikken in het Grand Palais voor de auto en de acces soires over een oppervlakte van 35.000 vierk. meter. Daar toont binnenlandse en buitenlandse nijverheid de particuliere wagens. De industriële zyn elders. De Franse constructeurs zijn het talrijkst want naast 37 Franse merken vindt men er 20 Amerikaanse, 19 Engelse, 13 Duitse en een tiental van andere nationaliteit. Maar waar de salon de tentoonstelling is geworden, voor alle mechanische be weegkracht en tevens voor het rijwiel, daar is een deel van de salon naar de Porte de .Versailles, dus naar de rand der stad, overgebracht waar de stad Parijs de grote tentoonstellingshallen heeft ge bouwd voor de Jaarbeurs. Dat gaf 45.000 vierk. meter plaats méér en bijna de helft daarvan valt het rijwiel ten deel, vooral nu de bromfiets veroveringen maakt. Bij wat de auto-industrie reeds heeft bereikt, ka» men ln het Grand Palais geen overdonderende verrassingen ver wachten, maar de aantrekkelijkheid is daarom niet verminderd. De uitstekende inrichting maakt de salon tot een waar festijn van licht en schittering. De salon aan de Porte de Versailles levert ongetwijfeld veelzijdiger belang door de aanwezigheid van de industriële wagens, de motorrijwielen, de fietsen, dus de vervoermiddelen met welke de grote massa wel moet omgaan. Daar is nu de grote nieuwigheid de enorme plaats die de bromfietsen innemen. Voor Parijs zelf dacht men, dat de fiets wel zo lang zamerhand had afgedaan, door de ver keersmoeilijkheden van de straat ge jaagd, totdat tijdens de oorlog een on verwachte opleving plaats had. Maar de fietsenbouw meende na 1944 wel weer op het oude peil te zullen terugvallen. Een ernstige crisis trad werkelijk in, de pro ductie viel met de dag, totdat plotseling het reddende touw werd gegrepen. Die redding kwam van de bromfiets. Ook vóór die tijd reden er wel fietsen met een hulpmotortje, maar men kon niet zeg gen dat een nieuw tijdperk was ingeluid waarop de fietsers aan het zelf trappen konden ontkomen en ook zij gemotori seerd zouden worden. Ongetwijfeld bloei de de nijverheid van het motorrijwiel weer op, maar het algemene vervoer middel voor de massa kon het toch niet worden. Men kan wel zeggen, dat men onder de druk der omstandigheden ge zocht heeft naar een vervoermiddel dat de voordelen had van liet motorrijwiel, doch geen technische kennis eiste om het te behandelen, en vooral ook door de fiscus niet voor een motorrijwiel kon worden gehouden (zo lang als het duurt). En als men nu bedenkt dat de eerste bromfietsen ongeveer in 1944 op de we gen verschenen, en dat dit jaar de Fran se productie naar de 300.000 zal lopen, en vooral, als men de technische vooruit gang ziet. dan slaat men zijn handen in elkaar hoe in zulk een korte tijd zulk een vooruitgang werd bereikt die ook een grote sociale betekenis heeft. Het is dus niet meer de auto alleen die op de Parijse salon de grote attractie biedt, maar motorrijwiel en vooral de bromfiets hebben er de laatste jaren een grote populariteit aan gegeven. De men senstroom dreigt niet te kunnen worden „verwerkt". Maar aan Parijs geeft dat bijzonder opgewekt aspect. De geluidsband was reeds enige weken geleden opgenomen om Bert Brngman ge legenheid te geven te kunnen repeteren met zyn poppentheater, daar het reageren der poppen op de stemmen der artisten grote nauwkeurigheid vereist. In dit poppenspel, getiteld „Twee came raatjes" werden de stemmen der poppen vertolkt door Hetty Blok, Ko van den Bosch. Paul Deen, Willy van Hemert en Philip van der Schalie, terwijl Jan Cor- duwener de muzikale illustratie verzorg de. Het spel gaf een humoristisch en sa tirisch beeld van de voorbereidingen, Welke aan de televisie-start vooraf zijn gegaan. Na de VARA-uitzending werd in een gezamenlijk programma door een mede werker van het KNMI een overzicht ge geven van de weerstoestand in Europa en Amerika. De omroepster en omroeper van de VARA voor gisteravond waren Joop Al- lema en Evert Garretsen. De note gaie van gisteravond was wel 't optreden van de Bussumse televisie-hond, die de vorige uitzendingen heeft gestoord. Het dier werd in de studio gelaten en gaf de regis seur Erik de Vries een poot, hetgeen de belofte inhield dat hij de programma's niet meer zou storen. Hierna kreeg het beest een lekker hapje van een der acteurs en verdween uit de studio. Aan deze uitzending, welke een goed verloop had en waarvan ook de ontvangst goed was, ging weer 'n periode van hoog spanning vooraf, doch duidelijk kwam aan het licht, dat men in de Bussumse televi siestudio de plakenkoorts te boven is. Ook voor deze eerste uitzending was wederom Hotel De Rozenboom te Bussum (Advertentie) in gebruik genomen, waar een groot aan tal genodigden^via een aantal gewone en grootbeeldprojectie-televisie ontvangtoe stellen de uitzending kon volgen. Het televisieprogramma, waarmede da KRO Dinsdagavond zal starten, heeft men uiterst eenvoudig gehouden. Na een openingswoord van prof. dr J. B. Kors als voorzitter van de KRO volgt een actuele rubriek onder de titel „Voor oog en oor". Na een demonstratie van het werk van de pottenbakker volgt in het tweede gedeelte van het programma een film over het onderwijs aan het Doofstom- meninstituut te St. Michielsgestel, De was doet m'n vrouw, maar ik weel het wel: Alkahvrij betekent nietgeschikt voor alles en nog wat. Veilig wast U indien V speciaal alkalivri) wast. Speciaal alkalivrf voor wol is Echfalon en speciaal alkalivrij voor zijde is Vwalon. Tijdens een bestuursvergadering, die gistermiddag in Amsterdam werd gehou den, heeft het hoofdbestuur van de Kon. Nooa-d-en Zuidhollandse Reddingmaat schappij officieel afscheid genomen var schipper Mees Toxopeus, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd de dienst heeft verlaten. Voorzitter Queries van Ufford memo reerde hoe Mees Toxopeus in October 1917 in dienst van de maatschappij kwam op voorspraak van een oom, Hendrik Toxo.peus. De laatste had van Mees ge zegd: „hij is zeer woest, maar kalm". Jhr Quarles van Ufford wilde de woorden woest en kalm interpreteren als resp vasthoudend en bedachtzaam, „want", zo zeide hij, „als schipper heb je 34 jaar lang steeds getoond deze eigenschappen te bezitten en aan deze kwaliteiten heb je in niet geringe mate je vele successen te danken". Spreker zei nog, dat het mis schien wel een uitzondering is. dat iemand zo lang bij de reddingmaatschappij m dienst is geweest in de hoogste fwictïe Mees Toxopeus kwam namelijk bij de maatschappij als schipper van de nieuwe reddingboot „C. A. den Tex". Na enige jaren staote hij over op de „Hilde" en in 1927 werd hij schiDoer van de nieuwste aanwinst, de „Insulinde". Naast de vele onderscheidingen, die hij reeds bezit, ontving hij nu ook de bron zen medaille voor langdurige dienst van de maatschappij met bijbehorend diplo ma. Als een persoonlijk aandenken van het hoofdbestuur kreeg de scheidende schipper een zilveren tabaksdoos. En wat schipper Mees Toxopeus nu met al de vrije tijd gaat ccen? Hij heeft zich een zeilboot gekocht en gaat ei" in de buurt van Grouw aaiir.ere wateren be varen Hoe kan het anders Reuter verneemt van gewoonlük be trouwbare zijde te New Vork, dat de Britse regering besloten zou hebben by de komende behandeling van het olie geschil in de Veiligheidsraad een „meer verzoeningsgezinde houding" jegens Per- zië aan te nemen. Dit zou een gevolg zijn van de druk, welke door sommige leden van de raad o.m. de V.S. op de Britse regering is uitgeoefend. Zij zouden onomwonden hebben mede gedeeld, dat Engeland, indien het geen grotere inschikkelijkheid aan de dag zou leggen, het noodzakelijke minimum van zeven stemmen om de Britse resolutie behandeld te krijgen, niet zou kunnen halen. De Britse regering zou daarop, zij het zeer tegen haar zin, hebben be sloten aan de wens van deze raadsleden gehoor te geven. Men krijgt de indruk, dat getracht Wordt het geschil buiten de Veiligheids raad om tot een oplossing te brengen. Fatemi, de assistent van Mossadeq, ver- klaarde gisteren, dat Perzië bereid is het overleg met Engeland te hervatten. „Kei- is niet nodig, dat de Ver. Naties „goede diensten" bewijzen", zei hij. „Het enige nodige is, dat Engeland goede wil be toont". Een andere aanwijzing, dat men pro- beert..een debat over het oliegeschil te vermijden, vormt het uitstel van de zit ting van de Veiligheidsraad. Verwacht werd, dat deze Donderdag zou worden gehouden, maar zb is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Het Franse kabinet heeft Dinsdagmid dag eenstemmig besloten, Engeland vol komen te steunen wanneer de Veilig heidsraad de Perzische oliekwestie mocht bespreken. Het zal dit zelfs doen als de V.S. en Engeland van mening blijven verschillen over de behandeling van de kwestie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3