"s"'/" Deheed, die Uzo leukstaat; ligt klaar hij Matsou van Engeland krijgt harde slagen Na Perzië gaat Egypte het proberen Hoger welvaartspeil eist grotere productiviteit 't Herenschoot herleeft «™l OP WEG met EEN MOEILIJKE OPDRACHT HET VONNIS over de WERELD DE KASPOSITIE VAN HET RIJK AANMERKELIJK VERBETERD ABDUSIROOP E E De camera op t buitenland fWijsheid en dwaasheidj „Hartelijkheid" te Pan Moen Jon ÜW VRIENDEN DRINKEN ORANJEBOOM BIER! Nederlandsche Bank toegenomen Belgische Rijnvaart- premies „Rome, Assisi en 't heidense land" Na tien jaar ballingschap keert Franciscaans Missiecollege terug in Katwijk ■Lgiitssiii Ned. vrijwilligers vertrokken naar Korea GOD EN ZIJN WERELD Missie in China ernsti 2 bedreigd >WOENSDAG 10 OCTOBER 1951 PAGINA 5 V MUSICI EN DE TELEVISIE DRANKZUCHT VERDWEEN NIET IN DIENSTTIJD VERKEER VAN UITERMATE GROOT BELANG DEVIEZENBEZIT VERDER Herziening moet redelijk worden geacht NIEUWE GEZANT IN ZWITSERLAND »eiM bondsstaat. Zuinig gebruik van productiemiddelen Na de oorlog heeft een zeer belangrijk herstel van het verkeersapparaat plaats gevonden. Een zo zuinig mogelijk gebruik van de productiemiddelen in deze bedrijfstak blijft hier echter op zijn plaats. De verkeerssector staat er op het ogenblik gunstig voor. De prijzen, die het verkeer aan zijn afnemers in rekening brengt, zijn in het algemeen lager dan in andere sectoren. Men moet echter ook in de toekomst zien. „Geen luxe Snelle opbloei Belgen moeten wachten Vijf bisschoppen gearresteerd Terwijl de Britse ochtendpers gisteren van woede kokende hoofdartikelen publi ceerde, als commentaar op de berichten met grote opmaak over de eenzijdige op zegging van het Brits—Egyptische verdrag van 1936 door Egypte, hield het hoofdor gaan van de labourpartij en vaak spreek buis van de labourregering, de Daily Herald", zich wel erg op de vlakte door samenvattende berichten over het feit neei bescheiden op een meer verscholen plaatsje van de eerste pagina te veroe - gen; bijna over de gehele pagina een k P met zware zwarte letters: '>laat be. f/q *ijn met die olie-hysterie"; en het hoofd artikel doodgewoon aan de verkiezmgs- campagne te wijden. D't is het binnenlands aspect van de harde slagen welke Engeland momenteel te verduren 'krijgt. En ofschoon het na tuurlijk allerminst vaststaat, dat de con servatieven als zij na de oorlog aan het bewind waren gebleven, de onheilen, wel ke over de Commonwealth zijn gekomen, hadden kunnen afwenden, staat toch wel vast, dat wat nu in Perzië en Egypte ge beurt, prachtig en graag gebruikt propa- ganda-materiaal tegen het Labourbewind Is. Daarom i« het onder de gegeven om standigheden heel moeilijk precies te ont dekken, wat in het hart van de Engels man omgaat, die langzaam aan een we reldrijk ziet ineenstorten en thans zelfs wat men „zijn levenslijn" pleegt te noe men, door het Egyptische nationalisme bedreigd ziet. De conservatieve „Daily Tel" betitelt zijn hoofdartikelen dan ook ..Egypte volgt de Perzische leiding" en merkt bitter op. „Door onze positie in Perzië priis te ge ven hebben wij automatisch onze positie in het Midden-Oosten ondermijnd. Als wij bereid waren om op Mossadeqs eis onze geweldige en levensbelangrijke belangen in Perzië gedwee weg te werpen, was dat een uitdaging aan anderen om ons op de zelfde wijze te behandelen. Egypte is slechts de eerste in de rij". Psychologisch is dit natuurlijk volkomen juist; maar een andere vraag is, of in onze, in zo vele, ook het morele opzicht chaotische wereld, iets anders te verwachten was. Men spreekt heel graag over internationaal recht, maar de realiteit is helaas, dat alleen macht, langs welke wegen of omwegen deze ook tot stand komt en wordt verkregen, de gedragslijn van de volken schijnt te be palen. Macht, en evenzeer, misschien nog meer angst, beheerst de wereld. De angst voor een derde wereldoorlog maakt de zwakke Aziatische landen sterk, betoogden wij in onze vorige kroniek. Zo moet men ook de verklaring van het lid van de Perzische delegatie, Majid Mova- ghar, te Lake Success interpreteren: „Als de Engelsen de situatie te Abadan niet hadden behandeld zoals zij hebben ge daan, zou de derde wereldoorlog zeker (certainly) zijn uitgebroken. Het zou on vermijdelijk zijn geweest, dat. als de En gelsen op de Zuidkust van Peraië waren geland de Russen in het Noorden zouden zijn opgerukt". Dat „zeker" en dat „on vermijdelijk" zijn ongetwijfeld gechar geerde woorden; daarmede wordt meer beweerd dan bewezen kan worden. Men kan hoogstens zeggen, dat de mogelijk heid bestond, dat er groot gevaar was. En een dergelijk dreigement, dat de enige kracht van de Perzen was, heeft Engeland doen zwichten. Zal het tegenover Egypte weer zo gaan? Nahas Pacha heeft de Britten aangezegd, dat ze de zóne van het Suez-kanaal en de Soedan hebben te verlaten. We staan nu weer. schrijft de „Daily Tel." voor het zelfde dilemma als bij de Perzische kwes tie. „Zullen we naar de Veiligheidsraad gaan? In elk geval, maar dan moeten wa het niet maanden te laat doen, zoals in de oliezaak. Echter, wat moet er gebeuren, als de besluiten van de Raad geen enkel doeltreffend gevolg zouden hebben. Hij heeft al een resolutie aangenomen, waarin een beroep op Egypte werd gedaan om de blokkade van Haifa op te heffen, maar zonder enig resultaat. Élke andere resolu tie aan het adres van het intransigente Egypte zou hoogstwaarschijnlijk, ook als er door Rusland geen veto over wordt uitgesproken, eenzelfde lot ondergaan. Zullen we dan deemoedig uit de Kanaal zone en ook uit de Soedan wegtrekken? Zou het oorlogsdrijverij zijn te suggere ren, dat wij er met geweld zullen blij ven?" Op deze vraag van voor de gehele wereld zo geweldige betekenis geeft het overigens hoogstaande Londense blad een bovendien nog dubbelzinnig propaganda- wederwoord, in zich geen antwoord: „Als de labours aan het bewind blijven, zal het Perzische proces in Egypte herhaald wor den; en na Egypte in land na land, waar de Britse invloed en belangen nog in de wereld overleven". Wij hadden liever gehoord, wat een conservatieve regering zou doen. Maar de „Daily Tel." zegt, kan en durft waar schijnlijk niet zeggen, dat deze de wape nen zou gebruiken. En daarmede Is Egypte weer een nieuw wapen in de hand ge geven. Intussen zijn door de daad van Nahas Pacha de Egyptische nationale sentimen ten, welke al jaren op kookhitte staan, nog eens fel aangewakkerd. Dat belooft voor Engeland onverschillig of daar nu Attlee of Churchill aan het bewind is. weinig goeds. Dat de opzegging onver wacht is gekomen, kan men niet zeggen Men had haar echter eerst na 15 October, de datum, waarop Egypte opneming in het Noordatlantisch pact zou worden aan geboden verwacht; en dan in een heel wat gemitigeerder vorm. Kairo heeft echter klaarblijkelijk het volle initiatief aan zich willen houden; het prestige van de EgyD- tische regering scheen het te eisen. De kansen voor Engeland staan slecht; en de grote politieke tactiek zal wel weer wor den: te redden wat te redden valt. Wat in casu betekent, dat men een voldongen feit zal aanvaarden om Egypte buiten de communistische invloedsfeer te houden. De verbindingsofficieren van de Ver enigde Naties en van de communisten zijn vanmorgen te Pan Moen Jon bijeen gekomen. Na een gesprek van tien minuten, zond ?i.°. James Murray de verbindings- ollicier der Verenigde Naties, een con- vooi naar Kaesong om tenten en ver- keersmateriaal der Ver. Naties te halen, dat daar was achtergelaten. De besprekingen van vandaag werden, naar verluidt, gevoerd in een „atmosfeer van hartelijkheid". De Ned. Federatie van beroepsvereni gingen van kunstenaars, de Ned: Toon- kunstenaarsbond, de Ned. Kath. Bond van musici en artisten, de Ned. Bond van Chr. kunstenaars, de Ned. organisatie van musici en artisten en de Alg. Ned. Bond van kunstenaars en employe's in de kunst en amusementsbedrijven, hebben in een gemeenschappelijke vergadering besloten de door de N.T.B. vastgestelde minimum honoraria voor medewerking van musici aan televisie-uitzendingen in beginsel over te nemen en voorts op de kortst mogelijke termijn minimum honoraria vast te stel len voor overige groepen van kuunste- naars. Op korte termijn zal interventie van de regering worden verzocht om de eventuele schadelijke gevolgen van de televisie voor de kunstenaars op te vangen. Vier jaar gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst eiste gistermiddag de advocaat-fiscaal bij het Hoge Militaire Gerechtshof te 's-Graven- hage tegen de vertegenwoordiger G. uit Helmond, die als oorlogsvrijwilliger m Indonesië in September van het vorige jaar met een revolver op twee soldaten zou hebben geschoten. „Poging tot doodslag" was hem ten laste gelegd en de krijgsraad-te-velde had bewezen verklaard, dat G. „na koel beraad en rijp overleg met de bedoeling een tweetal soldaten van het leven te beroven, op korte afstand met een revol ver op dezen had geschoten". De kogel vloog door de voorruit van een auto en trof geen doel. De krijgsraad had G. ver oordeeld tot een jaar met aftrek en ont slag uit de militaire dienst. „Alles was gebeurd in een dronken bui", zo vertelde G. gistermiddag ter zit ting. vroeger, toen hij nog niet in militaire dienst was, was hij zich gere geld aan drank te buiten gegaan. Hij had gehoopi, dat hij ;n de militaire dienst van deze kwaal ai zou komen en had daartoe ook Plechtig aan zijn superieu- ren beloofd geen borrel meer aan te ra ken. Toen hij na een zware diensttijd in Djakarta oude vrienden ontmoette, was er na het drinken van veel bier en jenever, ruzie gekomen. G. had thuis zijn revol ver gehaald en gewapend keerde hij terug, met het bovengenoemde resultaat. Het hof zal op 30 October a.s. uitspraak doen. De hoop van ons volk gaat nlt naar verbetering van zijn economische om standigheden. En wij moeten de weg vinden, die hiertoe leidt. Op den duur moet alle consumptie komen uit produc tie en wie een hoger welvaartspeil wenst te bereiken, moet zich dat veroveren door een verhoogd peil van productivi teit. In feite is dit de bron van alle welvaart. De verkeerssector is daarbjj van uitermate groot belang. Aldus verklaarde gisteren de minister zonder portefeuille, prof. A. H. M. Albregts, in zijn openingswoord van de „Productiviteitsdag", die in de sociëteit „De Witte" te Den Haag door het Neder landse Verkeersinsttiuut in samenwer king met de Contactgroep Opvoering Productiviteit was georganiseerd. Prof. Allbregts gaf eerst in grote lijnen aan, in welke moeilijkheden ons land is geraakt. Daarna ^prekende over de be langrijkheid van het verkeer, zei hij, dat dit van diep ingrijpende betekenis is, om dat het de afzonderlijke economische activiteiten met elkaar verbindt. Het is als de bloedsomloop van een organisme. Twee punten springen in het oog op de verkorte balans van de Ned. Bank per 8 October: de verdere verbetering van on- ze deviezenpositie cn de aanmerkelijke versterking der kaspositie van het Rijk. Sinds in de weekstaat van 20 Augustus U. het bezit aan goud en deviezen van de Ned. Bank een nadelig.verschilvar200 millioen heeft vertoond, is de verbetering van de netto deviezenreserve m versterk te mate voortgegaan. Was op die datum de totale reserve dicht bij de 1 milliard gekomen, nadien is deze gestadig toegeno men en deze week werd het surplus aan verplichtingen boven vorderingen terug gebracht tot 8.5 millioen, waarmede het deviezenbezit tot ruim 1.186 millioen Is opgelopen. In dit tempo voortgaande zou het nadelige verschil spoedig kunnen zijn verdwenen en zouden de vorderingen de verplichtingen weer overtreffen. In de bankstaat van de volgende week mag ver wacht worden dat het in September be reikte overschot in de Europese betaling3 Unie verwerkt zal zijn. Aanmerkelijk is ditmaal de verbetering, die de kaspositie van het Rijk vertoont. De versterking hiervan kan uit de daarop betrekking hebbende Posty" f ,18 miï" lans berekend worden op circa ns mil- lioen. Deze verbetering is ontstaan door De vermindering van de rechts de bank in disconto genomen scha' papier met 73 millioen, de verdwyn ng van de voorschotten aan het RiJK* alf J na 10 millioen groot waren en net derom ontstaan van een' saldo der bc.nd kist bij de Bank ten bedrage van T millioen. Overigens vertoont de weekstaat Se®n opmerkelijke mutaties. De daling van de biljettencirculatie met circa 45 milli°en mag, na het passeren van de ultimo, nor maal genoemd worden en een verdere da ling daarvan ligt in de lijn der verwach ting, gezien het feit, dat medio September de biijettenomloop, die thans nog juist boven de 2.800 millioen ligt, 2.745 mil lioen groot was. In de bijzondere rekening is geen wijzi ging gekomen, wel is van de andere saldi bijna 10 millioen afgegaan. De saldi van banken, die vorige week waren verdub- beld. zijn in hun oude positie hersteld. 1 Oct. 8 Oct. ACTIVA: (in 1000) Wisselg in disconto 277.801 200.201 öchatkistpapier van de Staat overgenomen 1.500.0C0 1.500.000 Voorschot in rek.-cour. 233.413 234.038 Voo-vchot aan het Rijk 9.G47 Gouden munt en mat. 1.176.6421.176.642 Zi'va.-en munt en mat. 18.374 18.530 Vorderingen in papier in. buitenl. geldsoort 826.433 867.371 Buitenl, betaalmiddelen 5.277 6.030 Vorderingen in guldens uit betalingsaccoorden 297.580 296.505 Diverse rekeningen 190.300 100.245 PASSIVA: Bankbiljetten (oude) 46.787 46.643 Bankbiljetten (nieuwe) 2.846.829 2.802 236 jUJbrGCJ* **3^ schatkist 31979, Rek.-crt. saldi schatkist bijzondere rekening 1.722.261 1.722.251 Saldi banken in Nederl. 64.325 32 827 Saldi voortvloeiende uit betalingsaccoorden 253.549 255.065 Andere saldi van nlet- ingezetenen 114.592 Andere saldi Saldi in buitenl. geld Diverse rekeningen Circulatie muntbiljetten Ned. schatkistpap. waar in guldens uit beta- lingsacc. zijn belegd 138.254 114.095 129.341 725.368 723.960 359.825 362.483 138.069 138.173 82.400 84.400 De Belgische ministers van verkeers wezen en buitenlandse handel en de K» derlandse ministers van buite„fandSP ken verkeer en waterstaat sche zaken hebben gfsWen te s Gravel hage van gedachten gewisseld raven leiding van de recente vèrmindêrfneaa"" het aandeel van de BelaUeï,. w BB van het totale Rflnverklerhavens ln De ministers waren het erover eens d=. de gerezen moeilijkheden ?n 1 schappelijk overleg dienden 8 mefn" opgelost in de geest van de overeenkomst van 3 April 1939. Hiervan uftgaande is men gemeenschappelijk tot d condn, gekomen dat een herziening van dl n mies redelijk moet worden geacht waa£ door het aandeel van de Belgisch!'ho in het Rijnverkeer op de v002S percentages als vastgelegd in de komst van 1939 gehandhaafd blijft n" Tenslotte werd overeen gekomen d»t indien zich wijzigingen in de omstandig heden zouden voordoen, die een nieuwe herziening van premies zouden vereist zulks opnieuw in gemeenschappelijk ove?J leg zal geschieden. Te dien einde zullen de betrokken de partementen om de drie maanden over leg plegen, teneinde de situatie onder ogen tSWat" betreft het probleem van de pre mieregeling xjerd overeen gekomen dat nad<er 01ader ogen zal worden gezien bij de onderhandelingen over het vraagstuk der waterwegen. Besloten werd dat van Belgische zijde de heer van Cauwelaert en van Neder landse zijde de heer Steenberghe als on derhandelaars over dit vraagstuk zullen optreden. By K. B. is mr A. W. C baron Ben- tinck van Schoonheien, ambtenaar van de buitenlandse dienst der Ze kIaMe, be noemd tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bü de Zwit- Spr. noemde het initiatief van het Ver- keersinstituut bijzonder gelukkig. „Moet de verkeerssector een 'bijdrage leveren tot verhoging van de prodüctivi- rflnl 'd™as de "tel van de eerste inlei ding, die gehouden werd door prof dr T Tinbergen, directeur van het Centraal Planbureau. Na aan de hand van enS cijfers ons welvaartspeil met dat van hif Tolled 46 heb,ben vergeleken, kwam vnJ1. conclusie, dat twee factoren van de grootste betekenis zijn: gebrek aan kapitaal en het gebrek aan energie. Daarom moeten wij met beide middelen de uiterste zuinigheid in acht nemen. Het verkeer is in het economische le ven als de specie bij het bouwen van een muur. Zonder verkeer „gaat" de maat schappij niet. Tijdens de middagbijeenkomst kwam drs A. M. Groot, directeur van het Insti tuut voor Onderzoek en Voorlichting, aan het woord. Hij vroeg zich af: „Welke bijdrage kan de verkeerssector leveren tot verhoging van de productiviteit?". Daarbij ging hij uit van het standpunt van de werknemer en maakte verschil lende vergelijkingen met -de situatie in de Verenigde Staten. Spr. kwam io_t een aantal stellingen, die van belang zijn bij de productiviteitsverhoging. Kenmerkend voor het vervoerbedrijf ls de gedecentraliseerde uitvoering. Het lagere en middenpersoneel moet daar om grotere verantwoordelijkheid, zelf standigheid en bevoegdheid krijgen. Een factor van primair belang is daar bij het ontwikkelen van elementaire kennis van werkregeling, transport methoden en methoden van laden en lossen. Besparing kan 0Ok worden ver- kregen door verbetering van de outil lage en meer vrijwillige samenwer king tussen de verschillende onderne mingen bij de eindpuntenbehandeling. Voorts zou er een systematische typen- beperking bij de keuze van de midde len van vervoer (ook wat betreft klei nere middelen) moeten komen. De inleider was van mening, dat de doelmatigheid van de taakverdeling in de secundaire verbindingen en de eind puntenbediening van veel grotere bete kenis is dan die van de primaire verbin dingen, gezien het feit, dat Nederland slechts klein is. Dr ir M. H. Damme, voorzitter van de Raad van Beheer van het Verkeersinsti- tuut,' leidde de sprekers in. De dag werd gesloten door de directeur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher, in zijn kwali teit van lid van het dagelijks bestuur van de Contactgroep Opvoering Produc tiviteit. „Katwijk" heeft in Katholiek Nederland een aparte klank. Eén eeuw lang herbergde het brave vissersdorp dat bolwerk van Jezuietische vorming, waar men de toekomstige excellenties en hoogedelachtbaren als aan de lopende band scheen te kunnen afleveren. In 1929 verlieten de Jezuietcn het roemruchte, foeilelijke huis van ,,'t Herenschool De cultuur van de Sociëteit van Jezus maakte plaats voor de Franciscaanse missie-ijver. „Katwijk", dat was voortaan het St. Willibrordus-Missiecollege der Fran ciscanen en in de periode van 13 jaar, voorlopig afgesloten in 1942, toen de Duitse bezetter de Minderbroeders verdreef, was reeds een nieuwe Katwijkse traditie opgebouwd. Huiszoekingen by Japanse communisten. De Japanse politie heeft Dinsdag huiszoe king verricht bij ongeveer 800 communis tische centra, die in hi*t gehele land waren opgericht voor het drukken en vereprei- den van een partijolad ter vervanging van het in Jtvni 1950 verboden blad „Rode vlag". Twee en twintig personen werden gearresteerd. Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter te hoestenl Neem bij de minste klacht de snel werkende, ver zachtende, slijmoplossende, AKKER-S De toekomstige missionarissen, „men- sepvissers" naar Christus' parabel, kon den in het vissersplaatsje goed aarden en het strand waar de H. Willibrord landde om zijn missiewerk in deze contreien te beginnen bleek een vruchtbaar uitgangs punt voor hen die eerlang in China en Pakistan, Brazilië ot de Oost Gods woord in de geest van de grote Astsisiër zouden gaan prediken. En die zo de drie grote dromen der franciscaner-recruten „Rome, Assisi en 't heidense land", waarvan een franciscaanse lier in het college-lied zingt, werkelijkheid trachten te doen worden. Met Pasen 1952 zal dat lied weer feeste lijk door 't Herenschool dsveren. Na tien jaar ballingschap, laatstelijk in „Waters- levde" bij Sittard doorgebracht, zal het Missiecollege het gerestaureerde, gemo derniseerde en uitgebreide „Katwijk" weer in gebruik namen. Dat klinkt heel nuchter, maar het bete kent voor de orde meer dan alleen maar een verhuizing. Slechts wie zich kan voorsteilen hoe grondig een gebouw tot een ruïne kan worden wanneer het vijf jaar lang dienst heeft gedaan als kazer ne en doorgangshuis en bovendien door een eskader vriendelijke geallieerden met een stuk of wat bomtreffers tot op zijn gebeente werd gekneusd, zal de vreugde der minderbroeders hegrijpen nu het mil- lioenenplan van de herbouwna veel be zuinigen en cyferen bleef er altijd nog een minimum van 1 millioen aan bouw kosten over voltooid gaat worden. Zover is het intussen nog niet Wie thans op het collegcterrein rondwandelt ziet een chaos van steigers, halfopgetrok ken muren, vers hout, cementspecie en bouwafval waartussen arbeiders hun kruiwagens over wankele planken rijden. Maar men heeft ons verteld wat het allemaal worden moet. „Kijk" zegt de rector pater Vennntius Wortelboer. „op die grote cementen vloer wordt de kapel opgetrokken, die toegankelijk zal zijn vanaf de cour en vanaf de nieuwe verbindingsgang" Deze gang, al voor een groot deel voltooid, krijgt beneden leskamers voor muziek, en boven apar te slaapcellen voor de oudere internen. „Naar luxe is niet gestreefd, doelmatig heid en uiterste zuinigheid zijn voor de architecten v. d. Ltbbe en Hermans de leidraad geweest". Hetgeen niet weg neemt dat hier cn daar het boog- gangetje van de slaapcellen, de weids heid van het trappenhuis een mooi stuk architeetenwerk werd geleverd. Aan de linkerflank is naast het nog te restaureren economie-gebouw een so bere keuken met kelder gebouwd, ge reed om een keuken-outillage in ont vangst te nemen die voor de diners der aanstaande missie-predikers het beste belooft. Een nieuwe aula kon van de zwaar- beknibbelde begroting niet af; een der oude recreatiezalen is echter door de aanbouw van een podium en door het doorbreken van de ruimte tot een zeer bruikbaar feestlokaal geworden. Met een weinig fantasie kan men zich voorstellen hoe uit nieuwbouw en restauratie, kleine moderniseringen in het oude perceel en, als finishing touch, een fris verfje op het verwaar loosde uiterlijk van 't Herenschool, 'n imposant complex zal herrijzen, waar over de minderbroeders geestdriftig spreken als over het sluitstuk van de opbouw der Franciscaner-Orde in Ne derland. Over de snelle opbloei van de Orde raken de paters, die de vertegenwoordi gers der Katholieke pers dezer dagen in Katwijk te woord stonden, haast niet uitgepraat. Een lawine van cijfers, jaar tallen en plaatsnamen daalde over de verslaggevers neer en zouden wij alles willen weergeven, dan was zelfs de' Za terdagkrant te klein. We beperken ons dus tot de meest opmerkelijke totaalcij fers die de krachtige groei markeren. Bij de heroprichting der Nederlandse provincie van de minderbroeders in 1853 waren er 4 kloosters, 24 parochies en 124 paters, In 1900 was het aantal paters verdubbeld. Op het ogenblik be zit de provincie in Nederland 57 huizen (waaronder 39 parochies en rectoraten) provincie vormt, 140 Nederlandse min derbroeders. De activiteit der Franciscanen is zeer veelzijdig:. Zij bestrijkt zowel de directe zielzorg in de parochie als het aposto- laatswerk daarbuiten en heeft in alle streken van Nederland karakteristieKe nederzettingen. Zo zijn Alverna en Wychen met 3 Minderbroedershuizen tot een centrum der Orde geworden, zo kent men in de Mijnstreek de rusteloze activiteit der paters Franciscanen van uit hun talloze steunpunten in Z.-Lim- burg, zo is het apostolaatwerk on der andersdenkenden onafscheidelijk verbonden aan het Friese Drachtes. En nu zwijgen we nog van de over het hele land verspreide 39 paro chies, van de 8 middelbare scholen, met het St. Franciscus-college te Rotterdam (700 leerlingen) aan 't hoofd, over werk van enkelingen in sociale zorg, weren schap en kunst en over de activiteit die wel de voornaamste van alle ishet missiewerk. Brazilië spant met een kolonie van 140 Nederlandse Franciscaner-paters de kroon. Maar ook het Commissariaat St. Thomas in het eindeloze Pakistan <59 paters. 9 (broeders), de prefectuur Suka- bumi (37 paters. 7 broeders) en de pre fectuur Hollandia op N.-Guinea (26 paters, 5 broeders) mogen genoemd worden. Daarnaast zijn er nog de kleinere missies in China, O3Ï0 en het H. Land. Is het wonder dat de minderbroeders juist de afbouw van hun Missie-college, Het aantal leden bedraagt 1298, waar- waar straks nieuwe werkers in zo'n riike onder 790 priesters. Bovendien zijn er oogst zullen worden opgeleid, beschou- in Brazilië, het grootste der zeven mis- wen als het sluitstuk van de opbouw dei siegebieden dat sinds 1949 een eigen Orde in Nederland? ■■Kjggfll De nieuwbouw voor het St. Willibrorduscollege te Katwijk. Hier wordt de grondslag gelegd voor de nieuwe Kapel. Een driewerf hoera voor H. M. de Koningin schalde vanochtend omstreeks tien uur door het restaurant van de Kon. Rotterdamsche Lloyd en driemaal zwaaiden ruim zestig handen omhoog. Dit gebeurde nadat generaal-majoor mr W. J. van Dijk, chef kabinet van de minister van Oorlog, namens deze bewindsman het woord had gericht tot het 66-man sterke Nederlandse detachement vrijwilligers, dat zich vanmorgen in de Maasstad op het Amerikaanse s.s. „Gen. W. C. Langfitt" inscheepte om de verre reis naar Korea te aanvaarden. „Ge gaat een moeilijke taak vervullen", .transport gewonden naar Nederland zo sprak generaal Van Dijk. „Moeilijk om teruggekeerd. Voor de tweede keer twee redenen. Ten eerste omdat ge u scheepte ze zich nu in om onder de daar in Korea geplaatst zult zien tegen over een machtige vijand, die ge onder voor u geheel vreemde weersomstandig heden en op moeilijk terrein zult moeten bevechten. De tweede reden, waarom uw taak zwaar zal z!1n is, omdat ge in Korea een naam hebt hoog te houden, de naam, die het Nederlandse detachement der Ver. Naties zich daar reeds heeft ver worven". De generaal wees er echter op, dat de strijd alleszins nodig is en besloot met de hoop uit te spreken, dat het detachement er onder Gods leiding in zal slagen zijn opdracht zo goed mogelijk te vervullen. Buiten had zich intussen reeds de Kon. Militaire Kapel opgesteld en niet lang na het officiële afscheid gingen de vrijwil ligers, die onder commando staan van de eerste luit. F. E. de Ntjs in totaal gaan drie officieren mee gepakt en gezakt en onder pittige marsmuziek aan boord. Zo ook zuster Koopmans, die als ver pleegster de reis meemaakt. Zp was reeds eerder in Korea geweest, doch met een EN belangryke gebeurtenis of een groots initia tief kan dikwijls de aandacht van mensen vestigen op levenswaarden, die zy dreigden te vergeten. Hoeveel jonge mensen hebben indertijd de fuime mogelijkheden der christelijke naastenliefde weer ontdekt, toen de noodlijdende bevolking rond de stad Keulen geholpen werd door de actie van de katholieke Jeugdrpad „Een schip voor Keulen"? De enorme bedragen, die onlangs nog de Haak-in-actie van de N.C.R.V. voor de kankerbestrijding wist los te slaan by luisterend Nederland, sleepten honderden mee, die anders niet tot de daad gekomen zouden zijn. Men kan daarbij denken aan het bekende spreekwoord: „Woorden wekken, voorbeelden trekken". Een grote, belangeloze en edelmoedige daad werkt uitermate apostolisch. Ook in het Evangelie komen wij deze y/ijsheid tegen, waar Christus Zijn Apostelen eraan herinnert: „Hieraan zal de wereld erkennen, dat gl) Mijn leerlingen zljt: indien gy elkander lief- hebt". Niemand heeft dan ook beter dan Christus begrepen, dat woorden altijd onvoldoende zijn, als zij niet ergens gevolgd worden door het getuigenis van de daad. Zijn eigen optreden was een openlijke demonstratie van de harmonie, welke Hij wilde scheppen tussen prediking en persoonlijk Initiatief. „Als gij Mjjn woorden niet gelooft", zegt Hy, „ziet dan naar Myn werken!" De werken, die Hy verricht, beschouwt Hy als het kenmerk, waarmee de Vader Hem kenbaar maakt voor de wereld, als het zegel dat de Vader op Hem heeft gedrukt. Van Christus kan gezegd worden, dat Hy de milddadigheid niet enkel predikt, doch ook met niets ontziende conse quenties ln Zyn eigen bestaan toepast, zodat de menigte, die toeziet kan constateren: „Al weldoende ging Hy rond; kreupelen deed Hy lopen, blinden konden weer zien, zieken werden genezen, doden werden ten leven gewekt en aan armen werd de Blijde Boodschap verkondigd". Jesus was een wonder van ontstellende en vruchtbare activiteit; het tegendeel van een theoreticus; geen wysgeer, die zich van de menigte distancieert en zich terugtrekt in de rustige beslotenheid van het eigen denken, om van tyd tot tyd de wereld te verrassen met een oorspronkeiyke idee of een diepzinnige uitspraak; een practicus, die als het moet de massa's weet te boeien, die niet alleen door zyn toespraken, maar vooral door het gezag, waarmee Hy spreekt en nog méér door het openlijk getuigenis van *Un leven en sterven de wereld schrik aanjaagt en de ogen opent voor overweldigende werkeiykheden. Als wy voor zover mogelijk de motieven en bedoelingen van Jesus' Offer in ïyden en dood willen achterhalen, dan mogen we daarby deze gedachte zeker niet verwaarlozen. In het wonder der Eucharis tie wordt men concreet en rechtstreeks met dit ïyden en deze dood geconfronteerd. Daar ontmoet men de stervende, de verlossende en herstellende, de zichzelf offerende Jesus. Men ontmoet er ook de levende mogeiykheid, om aan dit verlossende en herstellende Offer deel te nemen in een Heilige Communie, waarin het diepste Godmenselpk leven en de hoogste Godde- lyke vitaliteit spqs en drank voor ons worden in een mysterieuze maaltijd des Heren. R is echter nog méér. Het vrywillig sterven van de Heiland, zoals dat voor ons verborgen ligt en aan ons geopenbaard wordt in de Eucharistie, is tegeiykertyd een alles-samenvattend voorbeeld en een levende apostolische daad, waaraan alle ander* apos tolische daden haar zinrijkheid en vruchtbaarheid ont lenen. En daarmee is dit sterven dan tevens als daad, als duideiyke demonstratie en als openiyke en opvallende keuze (want Jesus heeft dit sterven gekozen) een krachtig vonnis, een luid en onmis kenbaar oordeel, dat met goddeiyke onverbiddeiyk- heid over de wereld wordt uitgesproken. Ik bedoel daar het volgende mee. Over het algemeen plegen de mensen het tegendeel te kiezen van wat Jesus koos. De mens laat zich by zijn keuze sterk be ïnvloeden door baatzuchtige en egoïstische motieven. In een zeer oppervlakkige en beperkte zin van het woord zoekt, hij zichzelf, zelfs vaak in wat hy noemt zyn goede daden. In het goede kan een mens uitermate klein zqn. Bp na nooit geeft hy zichzelf geheel en al; altijd houdt hy wel ruimte vry voor zichzelf, een mogeiykheid om te ontsnappen aan de uiterste consequentie, een kans om van zyn kleine goedheid voordeel op te stryken. Als zijn rechterhand iets geeft, dan moet zyn linker hand 't liefst onmiddeliyk weten. Belustheid op roem, eerzucht en tjdelheid, gemakzucht, luiheid, hoogmoed en valse bescheidenheid staan hem overal in de weg. Wanneer doen wy tegenover God of tegenover onze medemens eens radicaal en roekeloos afstand van onszelf? Wanneer gaan we nu eens niet eerst zitten rekenen en cyferen, om te zien wat er voor onszelf overbiyft en om te overwegen of we het wel kunnen wjigen? Wanneer zal de wereld zelfs maar begrypen of aanvoelen, dat er dwazen kunnen zyn, bereid om in de volstrekte zin des woords hun leven te verliezen, opdat anderen het zouden vinden; mensen die heel de angstvallig rekenende en zelfzuchtig cyferende wys- heid van wat Jesus de wereld noemt zonder over spannenheid of fanatisme, maar rustig en zeker ter- zyde schuiven, omdat zy in een andere wysheid ge loven? Hoe vaak zal men in gesprekken met katho lieken en niet-katholieken nog antwoord moeten geven op de overigens vrij theoretische vraag, hoe de Katholieke Kerk het aandurft by een keuze tussen het leven van de moeder en het leven van het kind, het rechtstreeks doden van het ongeboren kind te verbieden? Het schijnt* voor de wereld volkomen ondenkbaar te zyn, dat iemand zich totaal opoffert voor een ander, zonder iets voor zichzelf op te eisen; zo ondenkbaar dat het zelfs voor een moeder bij de aanvang en op een der hoogtepunten van haar moederschap niet in aanmerking komt; dan nog liever een weerloze doden. Temidden van het egoïsme van de wereld, heeft Jesus Christus voor altyd een teken opgericht. In Zyn Offer, dat wy in de Eucharistie bezitten, stelt Hy publiek een daad, die voor een waanwyze, zelf zuchtige wereld een vernietigend vonnis is, een daad van de zuiverste belangeloosheid en van de meest gedurfde grootmoedigheid en onbaatzuchtigheid. Een vernietigend vonnis; immers, door dit Offer laat Hy, die de wereld gemaakt heeft, diezelfde wereld eens en voor al weten, dat Hy niets, niets te maken wil hebben met wat zij wysheid acht. Hoog boven de wereld uit en onvergankelyk plaatst Hy het veroordelend teken van Zyn niefs voor zichzelf ver dienende maar alles voor de ander winnende liefde. De dwaasheid van het kruis veroordeelt de wysheid van de wereld. De nederige onzelfzuchtige en op- offerende aanwezigheid Gods in de Eucharistie is een voortdurende aanklacht tegen het naargeestig en kleinzielig werelds bedryf, dat de grootheid ener waarachtige liefde mist en dat niet geïnspireerd wordt door het geloof ln de koninkiyke vryheid der kinderen Gods, die ouders, broers en zusters, huis, akker en vee, vissersboot, geld en rykdom, Ja zelfs het geluk en de vervoering van diepe, intieme mense lijke liefde kunnen verlaten, omwille van het Kontnk- ryk Gods. s. JELSMA, M.S.C, Nederlandse militairen in den vreemde haar opofferend werk te doen. Oorspronkeiyk zou ook een Belgisch detachement Ver. Naties in Rotterdam aan boord gaan. Er was vanochtend echter geen Belg te zien op de Lloyd- kade. Onze Zuiderburen, zo werd óns verteld, hadden te laat „plaatsen be sproken en moeten nu wachten tot November, wanneer er weer een troe penschip richting Korea uitvaart. De inscheping, die o.a. nog werd by- gewoond door kapitein T. Zandieven namens de inspecteur-generaal van de Kon. Landmacht Prins Bernhard en dcor gen.-majoor J. R. H. Lagas, inspecteur Verkeerswezen, had een vlot verloop en was spoedig ten einde. Zo hadden de opvarenden, die ook van H.M. de Koningin een afseheidstelegram hadden ontvangen, nog volop gelegenheid om over de verschansing leunend, een laatste blik op het Rotterdams haven- beela te werpen. De „Gen. W. C. Langfitt" zal op zijn reis naar Korea nog verscheidene havens aandoen en daar vrijwilligers-detache- menten van andere landen opnemen. D In minder dan een maand heeft de communistische regering van China vijf bisschoppen gearresteerd, aldus K.N.P. De bisschop van Tsingtao, mgr A. Olbert is, met twaalf priesters, gevangen ge •■>- men en beschuldigd van „contra-rc-volu- tionaire activiteit". Het Legioen van Ma ria was volgens de beschuldiging een „fascistische organisatie", waarvan de bisschop gebruik maakte om zijn or.dcr- mynende vyandeiyke bedoelingen te ver- wezeniyken. De politie van Peking heeft ook mgr J. Tsjang-Pi-Te van Tsjaoshien aange houden; de aartsbisschop van Taiyucn, mgr D. Capozzi, is uit zyn residentie"naai de gevangenis overgebracht. Zowel mgr J. de Vérineux, bisschop van Yingtsjow, als de bisschop van Itsjow, mgr Ch. We ber, zyn ieder, vergezeld van twee van hun missionarissen, de gevangenispoort binnengegaan. Deze elkaar snel opvolgende arrestaties vormen een droevig bevvy's ervoor, dat de communisten in versneld tempo de Ka tholieke Kerk naar de ondergang menen te kunnen voeren. Alle parochies te Pe king zijn overgenomen door de „Comité's voor kerkhervorming". De buitenlands» missionarissen, die er de zielzorg uitoe fenden, vertoeven nu in gevangenissen of staan onder strenge bewaking in hun vyoningen. De communistische politie heeft alle voorname katholieke gebou wen bezet; de residentie van de aartsbis schop en alle missiegebouwen in de Pei- tang, de katholieke Universiteit Fu-Yen" het „Collegium Sinicum", de "centrale bureaux van de Katholieke Actie en van het Legioen van Maria» enz. Aite in deze inrichtingen dienstdoende prWpi'" zowel buitenlandse ais rw-™ gevangenissen vchn'-d '—w den priesters en leken voor de J? spiotmage.U^18^ Van >™P«ialiSme en MïfarIn de Stct' Tan Maandag i« gepubliceerd een wijziging de Prijzenbeschikking stukadoors- werkzaamheden 1948. In verband met ae instelling van een bedrijfspensioen- e bronche zyn de sluka- üüorstarieven enigszins verhoogd-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5