camera op buitenland Trein botste tegen wagen PAGINA 7 AMSTERDAMSE GRAANMARKT Enkele maanden na de slag aan de Marne, welke het keerpunt en de aan vang van de Duitse nederlaag in de eerste wereldoorlog werd, confereerde een aantal Franse generaals met de grote overwinnaar van de Marne, maar schalk Joffre. Er vielen natuurlijk vele lofprijzende woorden, maar de oude sol- vaat zweeg. En toen even stilte ingetre den was, merkte hij heel fijntjes op: „Ik weet niet, of ik er trots op mag zijn, dat Jk de slag aan de Marne heb gewonnen. v»at ik echter zeker weet, is, dat als de strijd voor ons een nederlaag was ge- Worden, ik, ik de slag zou hebben ver loren". Momenteel eist de activiteit van de Mohammedaanse wereld onder leiding van de landen van de Arabische Liga de volIe belangstelling op. Korea is voor het ogenblik geheel op de achtergrond ge dongen; zelfs de Duitse kwestie heeft fen tweede-rangs-plaats gekregen. De daag, welke men zich stelt is: wie volgt J!a Perzië, na Egypte, na Irak? De rebel- "e.van een wereld, welke lange tijd in Joindere of meerdere mate door het Westen is beheerst, tegen wat men „de imperialisten" noemt, is in volle gang. Echter met deze bijzondere karakteris tiek, dat alle bij deze omwenteling be trokken landen, zich tot „de vrije wereld" tekenen en willen blijven rekenen. Zij oisen slechts volkomen en onvoorwaar delijke souvereiniteit, maar verklaren overigens, dat zij na het bereiken van het door hen gestelde doel bereid zijn op voet van gelijkheid met de Noordatlantische gemeenschap in de verdediging van de vrije wereld mede en samen te werken. Dit volkomen nieuwe beeld van do in ternationale verhoudingen is wel niet als een verrassing gekomen: het ligt geheel in het vlak van de historische ontwikke ling; maar toch moet het als een zeer hard aankomende slag door alle landen, welke in zekere zin zich op de achter grond gedrongen voelen, worden ervaren- wij weten daarvan na Indonesië mee té praten. Op het ogenblik is het Engeland, dat de klappen te Incasseren krijgt; het is nu zijn beurt te zeggen „ik, ik heb de Slag verloren". En, aangezien sinds de oorlog, in de periode derhalve waarin het ontbindingsproces van het Britse prestige zich voltrok, dé labourregering steeds aan het bewind is geweest, moet zij deze pijnlijke woorden uitspreken. Als zij het zelf niet doet, zullen anderen het wel voor haar doen. Echter, eerst de geschiedkundigen zullen later, als het gehele tijdperk.kan worden overzien, met kennis van zaken een oordeel kunnen vellen. De schuldkwestie kan men derhalve laten rusten; al zal dit in de Britse ver kiezingscampagne zeker niet geschieden; er valt tegen de labours te veel propa- ganda-materiaal uit op te diepen. Maar straks zal de nieuwe Engelse regering, onverschillig vftn welke richting zij is, en met haar het gehele Westen, of juister nog de gehele Atlantischegemeenschap, voor de nieuwe situatie staan. Waarbij de hoofdzaak zal zijn er voor te waken dat de fel nationalistische hartstochten de Arabische staten, niet in de armen van Moskou drijven. En dat zal waarschijnlijk gemakkelijker zijn, dan men zich over het algemeen in dit ogenblik van chao tische verwarring voorstelt. Perzië heeft zijn zin gekregen; het is heer en meester van de olievelden en van de raffinaderijen van Abadan. Egypte zal de Britse soldaten wel uit de Kanaalzone van Suez ten minste als Brjtse sol- daten zien verdwijnen. Ook Irak zal voor zijn vliegvelden wel 'n nomimaal an dere bezetting krijgen. Dat alles zijn overwinningen voor de Arabische landen. Maar zijn het tenslotte geen Pyrrhus- overwinnlngen? De moeilijkheden tus sen Egypte en de Soedan tekenen zich al aan de horizon af; en Perzië heeft al bij monde van de plaatsvervangende minis ter-president Fatemi officieuze voorstel len gedaan om met Engeland door be middeling van de Verenigde Staten tot een regeling te komen, welke Perzië in staat zal stellen de schatten, welke zo rijkelijk in zijn bodem zijn verborgen, voor het welzijn van het land te exploi teren. Daar ligt voor de Atlantische ge meenschap een zeer redelijke mogelijk heid om, zonder zich in de binnenlandse aangelegenheden van het land te men gen, haar kracht door een gezonde poli tiek te versterken. Voor Engeland blijft dan de pijnlijke kant van de zaak bestaan, dat zijn in vloedsfeer in het Midden-Oosten wordt verkleind of zelfs geheel verdwtfnt; dat AMSTERDAM. 13 October. De 51000 ton buitenlandse granen, welke voor October ter beschikking van de handel werden gesteld, zijn voor het grootste gedeelte reeds geplaatst. Door het be drijfschap werd nog medegedeeld, dat na 31 October a.s. geen Platamais meer als kippenmais ter beschikking zal wor den gesteld, doch dat hiervoor maalmais A2 zal worden geleverd. Voor vrije bui tenlandse granen bewogen de prijzen zich bij vaste stemming dagelijks in op gaande richting, doch het aanbod was zeer klein. Inlandse granen konden wederom in prijs verbeteren en er kwamen ap het hogere prijsniveau verscheidene zaken tot stand. Inlandse 17 pet. rogge per directe levering werd verhandeld voor ƒ32.50. Doorsneerogge voor ƒ32.25, met verder verkopers bij 32.50. Haver 55'56 kg. werd per directe levering geoffreerd voor 33, per November voor 33.75, per De cember voor ƒ34.50 en per Januari-April voor 36.—. De overige vrije artikelen, zoals Johannesbrood en paardebonen, trokken meer belangstelling en verschei dene zaken kwamen hierin tot stand. Johannesbrood stomend werd gedaan voor ƒ24.35 en Italiaanse paardebonen voor ƒ34.70.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 7