Oefenmatch stelde teleur Betalingsverkeer tussen België- Luxemburg en de E.B.U. Zwakke Wanderers verloren van Nederlands proef-elftal: 4-1 Viva fotb wan de DODE BRAZILIË Nederlands Elftal tegen Finland Beperking van speculatie en schijntransaeties Gelijk met de rust Fins elftal samengesteld Programma der eerste klassers ROOK-KATER Ned. Jubileumconcert in Den Haag „Opzetje" bij een aan besteding Duitse in- en uitvoer in September DONDERDAG 18 OCTOBER 1951 N D C—S PAGINA 5 jMCi - M Twee debutanten in de achterhoede van de DUITSLAND VERLOOR IN DUBLIN FRANKEN EN ITALLIA Voor wedstrijd tegen Qranje Voor Zondag 21 October a.s. KAREL LOTSY BEDANKT ALS N.O.C.-BESTUURSLID - indien U maar 005WA rookt.De reden waarom steads meer rokers cpüostott over- qaan:Vol rookqenot en toch qeen onaan- qanamc uitwerking.' Koningin Juliana woonde uitvoering bij Dertien aannemers veroordeeld REORGANISATIE BIJ NORGER STRAF- GESTICHTEN VERNIEUWING MULO- ONDERWIJS Het risico met „alkalivrij voor alles en nog ivatis mij te gortig, zegt de textielman. SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR ZIJDE Het sop van de ragfijne Vivalon-vlokjes is garant voor ruisende zij en heldere kleuren. NED. ZEELIEDEN OP ENGELS SCHIP STAKEN DUIZEND NEDERLANDERS IN KEMPISCHE MIJNEN Voor 't eeerst sinds April weer een invoeroverschot BELGISCHE PARA TROEPEN Daalden neer bij Limmen VERANDERINGEN IN DE GELDHOEVEELHEID Oorzaken der vermindering in eerste halfjaar RUBBER TE BANGKOK WOL TE BRISBANE WEER HOGER Nederlands grootste speciaalzaak in Haarden - Kachels en Fornuizen van door A. HRUSCHKA OnbegrijpelijkI ik zou ha«t zeg (Wordt vervolgd.) Advertentie) CARBOVIT (Acti eve Kool-Dragées) reinigt maag en ingewanden van kwade stoffen. Per doos 41 ct. Flacon f 1.03. v A V .f S - - yi Gisterenavond, na de oefenwedstrijd tegen de Middlesex Wanderers, heeft de Keuze-commissie van de K.N.V.B., het elftal samengesteld, dat Zaterdag 27 October a.s. te Rotterdam in het Fejjen- oord- Stadion tegen Finland zal spelen. Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Bakers (PSV) en Odenthal (Haarlem). Midden: Wlertz (DWS), Terlouw (Spar ta) en Van Schijndel (SVV). Voor: Van der Tuyn (Herme sDVS), Lenstra (Heerenveen), Van Melis (Eind hoven), Biesbrouck (RCH) en Groene- veld (Haarlem). Terlouw treedt als aanvoerder op. Als reserves zijn aangewezen: Saris (BW), Schy venaar (EDO), van der Weerd (Wageningen) en Kuneman (HBS), Het Belgisch-Luxemburgse Wisselinsti- op de E.B.U. had. is thans veranderd in Doelman Kraak staat tijdens een aanval der gasten gereed om in te grijpen, hetgeen echter niet nodig bleek, daar Odenthal (geheel linksde bal wist weg te werken. FEIJENOORD-STADION, Woensdag. (Van onze speciale verslaggever) Ruim een uur lang had het voorlopige Nederlandse elftal vergeefs ge- Wacht op de inspiratie welke men in zo'n oefenpartij tegen elf, waarachtig niet op dood of leven om de overwinning strijdende Middlesex Wanderers nodig heeft, om er een boeiende partij voetbal van te maken. Ruim een Uur lang ook had het voor drie-kwart gevulde Feijenoord-stadion moeten toezien hoe elf candidaten voor het Oranje-shirt er maar niet in slaagden, zich los te maken van een sparring-partner die een enkele uitzondering als de uiterst gévaarlijke rechtsbinnen Walton daargelaten eigenlijk Inaar doodgewoon huis-, tuin-, en keuken-voetbal speelde. Toen, 15 mm. Da rust, kwam dan dat doelpunt van onze inidvoor Van Melis. Het was met eens zo'n bijster briljant doelpunt: hij een algemene aanval der Engelsen werd de bal (door de Engelsen zélf) in de richting van liet Engelse doel- gebied gedirigeerd, daar ondernam Van Melis een solo-ren. J^ceg de Wan- derers-doelman Ritchie het op de zenuwen zodat hij zich bij het uitlopen een onvergeeflijke fout permitteerde, verloor onze midvoor nog even de hal doch plaatste hij hem dan hard en feilloos in de Engelse touwen. Neen: het was geen doelpunt om er een cursus in hogeschoolvoetbal mee te illustreren, doch het Ademde iets van dé recht-op-en-neer-goals zoals het Neder landse elftal er in zijn befaamde „dolle kwartiertjes" wel eens meer heeft ge maakt; en toen pas met een 3—1 ^oorsprong kwam eindelijk dit Neder- mndse proef-elftal wat los, creëerde het J:* °P de tribunes enige sfeer en kreeg "en een vage indruk van wat dit gewij- tl„ nationale team zal kunnen pres- ,„en als het, beter geïnspireerd, straks wr^fn èchtë interland op de Finnen zal worden losgelaten. I>e wedstrijd was op aat ogenblik al van ons Na een uiterst matige eerste helft waarin Van der Tuyn net vaderland met een goed schot de lei- mn* gaf, nadat Van Melis het voorberei dende werk had gedaan, hadden we de rust met een gelijke stand (11) ge haald. De Engelsen hadden hun doelpunt te danken aan een attaque waarbij onze defensie, die toen haar draai nog maar JJ'et kon krijgen, de complete vijandelijke rechtervleugel ongedekt zijn gang liet gaanmidvoor Bruce schiep de kans, rechtsbinnen Walton miste haar doch de rechtsbuiten Smith kreeg nog alle om te"etten°'n de kans in een doelpunt da?ehetlemth^„a0 tweede helft al gauw, in het defensie-blok speelden zowel de debutanten Odenthal, Bakers en Wiertz als de routiniers Terlouw, Biesbrouck en Kraak stellig niet de beste wedstrijd van hun leven. Vooral in de eerste helft vielen er herhaaldelijk gaten in de defensie, plaatste men onnauwkeurig, kwam men tempo te kort en deelde zelfs Piet Kraak, met 'n serie slordige uittrappen, in de algemene malaise. In de tweede helft ging het stukken beter. Kraak had plots zijn zelfvertrou wen terug, Rinus Terlouw beheerste weer stoer het middenterrein, Biesbrouck maakte het nu Walton behoorlijk lastig en onze backs deden vertrouwwekken- de dingen. Doch de debutanten deden ons ook in die periode Van Schijndel, Schijvenaar en De Jong niet vergeten. In de voorhoede was ditmaal Van der Tuyn wel de beste man. Hij was bijzonder be weeglijk en schotvaardig en zijn passes waren meestal nauwkeuriger op maat dan die van zijn mede-voorwaartsen. Kunemann zwoegde voor drie doch kon zijn eigen spel maar niet vinden. Van Melis wisselde tal van slordigheden af met enige brillante (en voor de vijand dan altijd uiterst gevaarlijke momen ten, Groeneveld bereikte zijn clubvorm niet en Lenstra wasLenstra: met een niet altijd even nuttige neiging tot pingelen-ten-vermake-van-de-tribunes. Neen: het antwoord op de vraag of de K.N.V.B. in staat is, een elftal op de been te brengen, dat in de eerstvolgende anderhalve maand zowel tegen de Finnen als tegen de Belgen opgewassen zal blijken, werd tijdens deze oefenmatch Voor 40.000 toeschouwers lee<j het West-Duitse voetbalelftal, dat enige we ke- geleden voor de sensatie van het seizoen zorgde door het Oostenrijkse Wunderteam in Wenen te verslaan, te Dublin een 32 nederlaag tegen Eire. Met de rust had Eire een 2—0 voor sprong, dank. zij een doelpunt van Titzim- monds een goal die door de Duitse spil veroorzaakt werd. Na rust maakten in een langdurig Duits offensief Walter en Morlock weer gelijk Enkele minuten voor het einde verraste de Ierse midivoor Blynn de Duitse midvoor met een han dige boogbal Morlock maakte met een kopbal opnieuw gelijk, maar juist vóór de ball in het Ierse doel verdween, had de scheidsrechter het eindsignaal geflo ten tuut heeft een communiqué uitgegeven waarin herziening van de bepalingen in zake het betalingsverkeer tussen de Belgisch Luxemburgse economische Unie en de Europese Betalings Unie wordt aangekondigd. Wat de betalingen aan de B.L.E.U. be treft wordt medegedeeld, dat de banken alleen met speciale toestemming van het Wisselinstituut buitenlands geld mogen kopen. Ook voor betalingen in Belgische francs is de toestemming van' deze in stelling vereist. Deze toestemming zal riet gegeven worden voor speculatieve geldovermakingen, voor sch nexporten naar Europa, die in werkelijkheid voor het doliargiabied bestemd zijn en voor transacties, die louter doorlevering van goederen uit het dollargebied zonder vetiedeling in België of Luxemburg in houden. De toestemming zal wel gegeven worden voor alle transacties, waarvoor een licentie is afgegeven. Er is niet besloten tot het instellen van een vrije deviezenmarkt. Engeland heeft een deficit in de E.B.U. Volgens officiële kringen te Londen had Engeland in September in z(jn be talingsverkeer met de E.B.U- een teko-t van 72 millioen. De vordering van 22.4 millioen. die Engeland eindk Aug. Met een kapitaal van 500.000, ver deeld in 485 aandelen van 1000 en 150 aandelen van loo js opgericht de N.V. Chirurgische Instrumentenfabriek Fran ken en Itallia te Amsterdam. Doel der vennootschap is de import en export van en de handel in medische en optische instrumenten, laboratorium- en dental- artikelen, patentgeneesmiddelen, chemi caliën en ziekenverplegingsartikelen en aanverwante goederen, speciaal de voort zetting der zaken van de chirurgische instrumentenfabriek Franken en Itallia. Geplaatst zijn 110 aandelen van 1000, niet gegeven. En misschien is dat maar I volgestort door inbreng van bovenge- beter I noemde firma. dan namelfjk was heTda°t'Z\eurs' Dat voor* wicht, en de vrij zwakke V0" i dover- NeHe6?1 a'&t moeiliiWieden' bllorgdê'E>ê Nederlandse voorhoede groeide toen beetje voor beetje naar haar gewone spel. Er werd beter geplaatst dan vóór rust, er werd intelligenter gespeeld bovendien en Ritchie in het Engelse doe) viste voor de tweede maal toen Van Melis een listige cross-pass gaf en Van der Tuyn er een uiterst fraaie en on houdbare kopbal van maakte. Tien minuten later dan vierde men het derde doelpunt, na de boven om schreven solo-ren van Van Melis en t,en minuten later maakte de van Kunemann temidden defensie dfbahan^e7'ie™le E"P1S® teerde Lenstra de mas« Vr" en tJaC" wets Abe-doe!punt?aeèa f" V een schot, goal, afRelop"n* 6 "Va Heel even leek het alsof 1„' speelde Engelsen toch nnc „„f. den catastrophe tegemoet zouden doch ook het Nederlandse speippii na dat vierde doelpunt weer oml^S zelden leek het slot van 'n belanêriiko oefenwedstrijd zo frappant veel op de befaamde nachtkaars als het onder havige Het is waar: de uitslag van een oefen wedstrijd als deze doet er zo bar veel niet toe. Bovendien »al de K.N.V.B. zijn elf uitverkorenen wei niet tegen dit Engelse amateur-elftal in het veld heb- ipn gebracht met de bedoeling, dat onze elf er wat van konden Ieren, want van deze amateurs viel over 't algemeen zo verbazend veel niet meer te leren. De bedoeling van de technische commissie was ongetwijfeld: het njeuwe team zoals men het vandaag, met drie wijzigingen in het defensie-blok, presenteerde, te testen aan de practyk van een match tegen een ploeg van niet méér dan middelmatige tegenstanders. Men mag zich afvragen of de techni sche commissie van deze oefenwedstrijd inderdaad veel wijzer geworden Is. Juist Het Finse elftal dat Zaterdag 27 Oct. a.s. In het Feyenoord-stadion te Rotter dam tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: •oei: O. Laaksonen-, achter: K. Martin en S. G. MynttI; midden: V. Aslkainen, T. Pylkkoenen en E. Beijar; voor: J. Vaihela, A. Rytkoenen, S. Pelkonen, K. Lehtovirta en O. Stolpe. Reserves: J. Kolvunen, Lindman, H. Vainio, R. Suojanen, P. Vanhanen en M. Vanhanen. Ploegleider is de heer A. Lehtonen. Voor Zondag a.s. werden, aldus meldt „p* Sportkroniek", de volgende eerste k "- wedstrijden vastgesteld: EDOVole wijekers, Velocitas—En- s- Boys AGOVV—'t Gooi, DWS— 7 -wuk FrisiaHaarlem, GVAV— - Go AheadHeerenveen. -i Sneek—Leeuwarden; AchillesWage- mngen, VSV—Oosterparkers, DOS—Blauw it. AjaxZwolse Boys, RCHBe Quick EnschedeVitesse. C: EindhovenDHC, NACADO, RBC Willem II, BWBleyerheide, Juliana— Feqenoord, Sittardia—Quick, SVV—MVV, O: XerxesChèvremont, NECHermes RrlK!,TMauriu- NoadWV, Sparta- Hrabamüa, PSVLonga, HBS—Limburgia, Naar wy vernemen heeft de heer K. J. aan het bestuur van het Neder- landsche Olympische Comité meegedeeld, °,rrJ verschillende redenen zich dimvfj zij£ te bedanken als be stuurslid van dit lichaam. ^?nSy beeft een zee. drukke maatschappelijke functie en verder eisen het voorzitterschap van de K.N.V.B. en zijn andere arbeid voor de bond, alsmede het bestuurslidmaatschap van de FIFA zóveel van zijn beschikbare vrije tijd dat hij het juister acht thans zijn functie van bestuurslid van het N.O.C neer te leggen. De heer Lotsy blijft echter chef de mission van de Nederlandse ploeg voor Helsinki. In het kader van de Haagse Kunst- maand en ter gelegenheid van het 40- jarig jubileum van het Genootschap vun Nederlandse componistenwerd gisteren avond in het Gebouw v. K. en W. in Den Haag een galaconcert gegeven met wer ken van uitsluitend Nederlandse compo nistenDe keus is uiteraard niet zo ge makkelijk want de bloemen- (of zo u wilt de moes-) tuin van de Nederlandse muziek is rijkelijk voorzien; de latere ge schiedschrijver musicoloog zal moeten uitmaken uiat fot de familie der rozen e.d. wat tot die van de distels en door nen behoort. Wijcontemporaine critici, kunnen hoogstens een prognose maken en luisterden ook nu met belangstelling naar oud en nieuw. Het gold werken van Johan Wagenaar (diens fraaie Intrada en hymne voor ko perblazers), Henk Badings' Ouverture tot Vondels „Gysbregt een werk, dat als zo danig moeilijk op eigen benen blijft staan; Hendrik Andnessens prachtig RI- cercare, waarvan wij ons nog zo goed de doopplechtigheid herinneren uit 1949^ Henriette Bosmans, die zelf de solopartij vervulde in haar pittig concertino voor piano en orkest, welk werk alweer uit 1928 dateert. Na de pauze was het muzikale woord aan Jan van Gilse met diens Prologue Brevis daterend van 1928, een sympatiek werk. uitstekend geïnstrumenteerd, Wil lem Pijper verscheen met een oud Frans krijgslied, waarin de ruige Piccardiers optreden; de muziek is in stijl, kostelijk ruig en kundig opgebouwd. Het koor van Die Haghe Sanghers legde er behoor lijke eer mee im Sluitstuk van het concert was de derde symphonie van Guillaume Lan- dré, geschreven in J950/'51 „tot herinne ring aan een vriend". Het werk maakt weinig indruk, is sterk cerebraal van inslag en lijdt hoorbaar aan muzikale bloedarmoede. Zo bood dit concert veel bonte facetten van een inderdaad heftig pulserend leven van onze Nederlandse toonkunst, vooral wanneer wij denken aan de vele „afwe zigen" van deze avond, als Orthel, Mon nikendam, Flothuis, Verhaar, Frid, e.a. Willem van Otterloo, die het concer leidde, heeft de zeer verschillend geaarde werken van zijn landgenoten met grote toewijding en kunde verdedigd. Het concert werd opgeluisterd door de aanwezigheid van H.M. de Koningin me gevolg. een schuld aan de E.B U- van circa 50 millioen. Deze ongunstige ontwikkeling is toe te schrijven aan de uitbreiding van de Engelse aankopen van de landen van het stcrlingMok, die slechts een deel van hun sterlingtegoeden in Engeland kunnen be steden en de rest gebruiken voor impor ten uit Europa, en aan de daling van de inkomsten der sterlingzöne als gevolg van de in het afgelopen voorjaar in getreden daling van de prijzen der grond stoffen. Krachtens de E.B.U.-overeenkomst is Engeland verplicht 20 pet van dat deel van zijn deficit, dat meer dan 75.7 millioen bedraagt en 40 pet van dat deel van zijn deficit, dat meer is dan 151,4 millioen. in goud te betalen. De „Financial Times" schrijft, dat de gevolgen van deze ontwikkeling voor Engeland bedenkelijk zijn, en dat de hui dige positie het voortbestaan van de E.B.U. in gevaar brengt. Volgens het blad kan deze situatie voor België en wellicht ook voor Zwitserland en Italië aanleiding zijn om uit de EB.U. te treden. Voor de Haarlemse economische politie rechter verschenen gisteren 14 aannemers uit Volendam, Purmerend, Ilpendam, Schermerhorn. Oudorp, St Pancras. Alk maar en Amsterdam. Zij werden ervan verdacht, dat zij bij een aanbesteding in Purmerend een methode hadden toegepast, die niet be antwoordde aan de normen van algemeen belang. Een getuige, de opsporingsambtenaar H. L. D., die van de minister van Weder opbouw opdracht had gekregen een onder zoek in te stellen, vertelde, dat cfe aan nemers vóör de aanbesteding een ver gadering hadden belegd en daarbij de methode van de zogenaamde „opzet" hadden toegepast. De laagste inschrijver een aannemer uit Volendam schreef in voor 6000 méér dan hij had begroot en bij gunning zou hij deze 6000 met zijn collega's hebben gedeeld. De getuige merkte op, dat deze methode van „op zet" zo oud is als de inschrijving bij open bare aanbestedingen zelf. Het werk werd niet gegund aan de Volendamse aannemer, doch aan een ander, die buiten het overleg stond. De eis tegen de verdachten luidde: elk 500 boete subsidiair 1 maand hechtenis en een voorwaardelijke hechtenis van twee weken met een proeftijd van twee jaar en publicatie van het vonnis. De verdediger, mr J. Lieuwen, vroeg in zijn pleidooi ontslag van rechtsvervol ging, omdat volgens hem geen strafbaar feit was geconstateerd. De politierechter, mr J. A. Bletz. veroordeelde dertien der verdachten elk tot f 400 boete subs. 30 dagen hechtenis en sprak een der ver dachten, J. de V. uit Purmerend, vrij. Naar wij vernemen zal zeer binnen kort ook in verband met de reorgani satieplannen in het gevangeniswezen tot overplaatsing van gedetineerden uit enkele gevangenissen naar de straf- gestichten te Norg worden overgegaan. De politieke delinquenten uit de rijks werkinrichting Esserheem zullen ver plaatst worden naar de strafgevangenis Norgerhaven, terwijl de criminelen uit de strafgevangenis Norgerhaven zullen verhuizen naar de rijkswerkinrichting Esserheem. Voorts zullen in de strafge vangenis Norgerhaven gedetineerden uit Vught, Leeuwarden en Groningen wor den opgenomen. De rijkswerkinrichting Esserheem zaJ evenals vroeger weer bestemd worden voor opnamen van ver pleegden en criminelen. Voorts verwacht men enkele mutaties in de directie en bij het lager personeel te Norg. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht is gisteren een vernieuwingsdag gehouden door de drie samenwerkende Mulo-ver enigingen onder de naam „Het MULO Verband". Onder de aanwezigen bevond zich de minister van O., K. en W., prof dr Rutten. Dr Vertinden van het ministerie van Onderwijs sprak over de plaats van het Mulo in de nota van de minister. Dr F W. Prins, gemeentelijk inspecteur te Am sterdam. behandelde het selectie-vraag stuk en de ULO-school. Dr L. van Gel der uit Amersfoort hield een inleiding over practische. psychologische aspecten van het groepswerk, terwijl H. E. Son- dorp, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Apeldoorn, heeft gespro ken over het groepswerk in de practijk De 21 Nederlandse leden der bemanning van het Londense vrachtschip „Loradore' zijn uit protest tegen de accommodatie te Belfast In staking gegaan. Het schip kwam met een lading hout uit Canada. De Nederlandse bemanningsleden waren in Augustus in Rotterdam aangemonsterd. Op een vergadering van de Christelijke Mijnwerkersbond te Hasselt (B.) heeft de Belgische bondsvoorzitter M. Thomassen medegedeeld, dat er in de Kempische mijnen thans ruim duizend Nederlanders werken. De meesten van hen komen uit Noord-Brabant. De heer Thomassen wees er op, dat de Nederlandse mijnwerkers voordelige ar beidskrachten zijn. De Italianen en andere buitenlandse mijnwerkers in België moe ten namelijk gehuisvest worden, terwijl de Nederlanders met klein grensverkeer heen en weer reizen. De invoer van West-Duitsland en West-Berlijn is van DM. 1.208.000 in Augustus gestegen tot DM. 1-576.000 in September. De stijging van 30 pet. ia hoofdzakelijk toe te schrijven aan de wijziging in de heffing van de invoer rechten met ingang van 1 October. De rechten zullen van die datum af name lijk niet meer geheven worden naar ge wicht, maar naar de waarde van de ia te voeren goederen. De Duitsers hebben nu zolang het outle systeem nog va» kracht was, vooral zoveel mogelijk voe dingsmiddelen en industriële eindproduc ten ingevoerd- De uitvoer steeg slechts weinig van DM. 1.320.000 in Aug. tot DM. 1.364.000' in September. Voornamelijk de verhoog de export van industriële eindproducten had deze exportstijging van 3 pet tot gevolg. Als gevolg van deze ontwikke ling liét de Duitse handelsbalans in Sep tember voor het eerst sinds de maand April weer invoeroverschot zien. Van Januari tot September beliep de invoer DM- 10.903.000, terwijl voor DM. 10.556.000 'uitgevoerd werd. Tea opzichte van dezelfde periode van het vorige jaar steeg de invoer met 45 pet en de uitvoer met 93 pet- De militaire oefeningen, die regelmatig in Noord-Holland worden gehouden, zjjn gisteren beëindigd met een meer groot scheepse oefening, waarbij drie bataljons infanterie, één regiment Aan- en Afvoer- troepen en één contingent van de genees kundige troepen betrokken waren, terri toriale troepen, die voor de herhalings oefeningen waren opgeroepen. In alle vroegte aeden twee bataljons een aanval op het badplaatsje Castricum, dat door één bataljon werd verdedigd, maar zich na heftige aanvallen terugtrok op Uitgeest. In de middaguren werden de aanvallers gesteund door 60 Belgische parachutisten, die door drie Dakota's, op gestegen van één der militaire vliegvel den rond Brussel, waren afgeworpen. De parachutisten sprongen op een hoogte van 300 meter af en kwamen neer in de Lim- merpolder ten Westen van de weg Alk maar-Amsterdam, bij het kruispunt naar Limmen. Om twee uur in de middag werd de grote aanval op Uitgeest ingezet, dat door de aanvallers, na hevige straatge vechten. werd genomen. De Belgische pa rachutisten stonden in verbinding met de Belgische grondtroepen, die even ten Zuiden van Castricum een radiopost had den opgesteld. Het contact met de bevel voering werd onderhouden via een radio- verbindingspost van de L. S. K. Een squadron Gloster Meteors en een squa dron Spitfires namen eveneens aan de „strijd" deel. Televisiekabel. In West-Duitsland is een nieuw soort electrische kabel gecon strueerd voor het overbrengen van tele visie-uitzendingen. Via deze nieuwe ka bel kunnen honderd verschillende uit zendingen tegelijk worden overgebracht. Uit door de Ned. Bank verstrekte ge gevens heeft het C B.S. een tabel samen gesteld omtrent de oorzaken der veran deringen in de geldhoeveelheid geduren de het eerste halfjaar 1951. Hieruit blijkt, dat de geldhoeveelheid in deze periode verminderd is met 318 millioen, waarvan 199 millioen giraal en 119 millioen ehartaal geld. Deze mu taties zijn op de volgende wijze ontstaan. Ten behoeve van het Rijk is 396 mil lioen geld gecreëerd en voor de lagere publiekrechtelijke "'chamen 49 millioen. Het totaal der geldschepping door cre- dietverlening aan het bedrijfsleven is op 190 millioen becijferd en voorts is 7 millioen bij geldscheppende instellingen gedeblokkeerd (totaal 642 millioen). Hiertegenover staan diverse mutaties, die tot qgn geldvermindering hebben ge leid, waaronder een vermindering van de goud- en deviezenvoorraden van de Ned. Bank en de handelsbanken ad 482 millioen en een creditering van de „local currency"-rekeningen ad 326 millioen. Onder het hoofd diverse oorzaken is een vermindering geconstateerd van 152 millioen (totaal 960 millioen). Het laat ste totaalcijfer, verminderd met het eer ste, leidt tot de conclusie, dat de geld hoeveelheid in het eerste halfjaar met 318 millioen is verminderd. Als gevolg van berichten, dat d"e rub berproductie dit jaar 40 pet. beneden die van het vorige jaar zal liggen, was de rubbermarkt te Bangkok gisteren goed prijshoudend. Rubber no. 1 rss. noteerde 51.10 Am. $cts, vergeleken met een vorige notering van 48.62 Am. $cts. De daling van de productie wordt toegeschreven aan het ondeskundig tappen van de rub berbomen. Op de Woensdag te Brisbane gehouden wolveiling waren de prijzen 5 tot 10 pet. ho:#3r, na de lichte prijsdaling voor alle soorten wol op de vorige dag. Ook nu weer werd het grootste deel van de wol afgenomen door Europese kopers. Te Melbourne sloten de noteringen gisteren op het niveau van Dinsdag. De mededinging was goed en algemeen- Te Durban lagen de prijzen gisteren ongeveer 15 pet beneden die van de veiling van 11 October te Durban Meent 104-Rotterdam.R'damschediik 247-Schiedam mm Vrijdag 19 October HILVERSUM I (402 m.) 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte muziek; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Fluit en piano; 11.45 Gram.; 12.00 Amuse mentsmuziek; 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klok gelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Amusementsmuziek; 13.45 Gram.; 14.00 .,Het planten en snoeien van rozen", (causerie)14.15 Metropole Orkest en soliste; 14.50 Gram.; 15.00 Mariniers kapel; 15.40 Voordracht; 16.00 Alt, altviool en piano; 16.15 Strijkorkest; 16.30 Voordracht; 16.50 Gram.; 17.00 Voor de Jeugd; 17.30 „H.M. s vliegkampschip Karei Doorman", (caus.); 17.40 Gram.; 17.45 Fries programma; 18.00 Nieuws; 18.15 Lichte muziek; 18.45 Een goed woord voor een goede zaak; 18.50 Gram.; 19.15 Regeringsuitz. „Verklaring en toelich ting"; 19.35 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.10 „Vijf minuten"; 20.15 Jeanne d'Arc au Btlcher" (oratorium); 21.35* Rheu- matiekbestrijding ln Nederland" (caus'5; 21 50 Pianorecital; 22.20 „Zwerftocht door het verre 25) U moet weten, dat Peter en ik reeds bij de eerste kennismaking vriendschap sloten. Wij gingen al spoed.g als broS met elkaar om en hadden geen geheimen voor elkaar. Vindt u het dan nlefzonder- ling, dat hij mij geen woord zei, van zijn verloving, en zelfs geen afscheid van mij nam, voor zijn vertrek naar Europa tot- welke reis hy trouwens reeds enige tijd was besloten? Twee dagen tevoren had hij aan de mijn nog een hele avond met mij gepraat. Er was niet een onaange naam woord tussen ons gevallen, en twee dagen latere, vernam ik van de lui, die iedere maand proviand en geld voor de uit te betalen lonen overbrengen van de farm naar de mijn, dat Peter s morgens was vertrokken en wel niet zo spoedig op „Nieuwland" zou terugkeren, daar hij naar Europa ging, om juffrouw Lindweg af te halen. Nelly keek Holderberg zeer ontsteld aan. gen niet mogelijk! riep zij uit. Toch is het een feit, en dat feit heeft mij veel verdriet veroorzaakt en veel hoofdbrekens gekost. Ik moet u openhar tig vertellen, dat ik boos was op Peter, maar nu. Hij zWeeg plotseling. Waarom gaat u niet voort, wat wilde u zeggen? Alleen dit: nu geloof ik dat we ons Peter's gedrag zouden kunnen verklaren, indien wij alles wisten. Zekere dingen die verband houden met zijn reis en zijn hu welijk zijn heel duister. Als hij nog leefde, zou hij ze zeker ophelderen. Wij moeten dus zelf trachten licht in de zaak te bren gen. Hebt u bij uw laatste samenkomst met Peter over zijn reis naar Europa ge sproken? Sinds wanneer bestond er plan tot een reis? En waarom werd er mij geen woord over geschreven? En wat houdt mijn vader zo lang verwijderd van de farm? Ik zal m'n best doen, juffrouw, ln chronologische volgorde op die vragen te antwoorden. Ik heb gezegd,, dat ik hier de laatste vier maanden de heer Lind weg niet éénmaal gesproken heb. Kort tevoren had hij bij de regering stappen gedaan om ten Noorden van zijn farm een uitgestrekte oppervlakte nieuw land aan te kopen en die zaak had haar beslag gekregen. Waarom kocht hij zoveel land? Hij bezat reeds veel meer, dat hij in cultuur kon brengen. Bovendien heb ik altijd ge hoord, dat ten Noorden van de farm een bergland ligt zonder wegen, vol oerwouden waartussen hier en daar gevaarlijke rotspartijen. Dat is zo, maar juist voor zo'n streek scheen de heer Lindweg voorliefde te heb ben. Dikwijls reed hij dagenlang rond in dat onherbergzaam land. En die passie werd aldoor heviger. Reeds op dat tijd stip bleef hij soms weken lang afwezig van de farm; hij zwierf steeds rond, nu eens alléén dan weer met z'n oude knecht Matteo die u zich nog-wel zult herinne ren. O ja. Reeds toen „Nieuwland" werd gesticht, was Matteo bij vader in dienst. Heeft hij nu die man bij zich, dan mogen wij althans een beetje geruster zijn. Ja, Matteo vergezelt, zijn meester.. Dus vier maanden geleden,, kwam me neer Lindweg mij opzoeken aan de mijn. Hij was zeer goed geluimd, zelfs zo vro lijk, als ik hem nog nooit tevoren gezien had, want gewoonlijk was hij ernstig en karig met woorden. Maar dit keer sprak hij onophoudelijk en gaf een interressante schildering van het pas aangekochte land. En hij besloot aldus: Nu Holderberg, je zult het ook leren kennen, want er zal veel werk voor je zijn. Op mijn vragende blik antwoordde hij met een geheimzinnig lachje: Neen, voorlopig mag ik er niet meer van zeggen, maar je zult grote ogen opzetten, als je nader kennis maakt met de grond, die ik in de Mangrove-vallei heb aangekocht. Waar ligt eigenlijk die vallei? vroeg Nelly. Dat kan ik u niet zeggen, wij waren nog druk aan het praten, toen Peter kwam, en dat gaf een andere richting aan het gesprek. Maar meneer Lindweg, nog steeds bijzonder vrolijk, zei later tot zijn zoon: Binnenkort neem ik Je mee, naar de Mangrove-vallei en dan ga je aan de overzijde van de plas onze kleine halen, want die moet zich verheugen met ons. Wij zullen haar voorlopig niets schrijven, dan wordt het een verrassing voor haar Bij die gelegenheid hoorde ik voor de eerste maal over de reis naar Europa spreken, een week later zei Peter mij, dat hij voor zaken naar Buenos Aires moest. Ik vroeg hem of hij van plan was, van daar naar Europa te vertrekken om zijn zuster af te halen; maar hij antwoord de dat dit voor het ogenblik onmogelijk was en dat hij naar „Nieuwland" moest terugkeren. Eerst later, wanneer zijn va der weer geregeld op de farm kon zijn, zou hU de grote reis aanvaarden. Inderdaad kwam hij na verloop van zes weken terug van Buenos Aires. Hij zei, dat hij ook in Rio was geweest en vertelde mij over het leven in die grote steden. Over al het nieuwe, dat hy daar gezien had en over de mensen met wie hy in aanraking was gekomen. Maar geen woord over wat hij te Rio de Janeiro had gedaan en evenmin repte hij van de ken nismaking met een dame, dus zeker niet van een verloving. En toch moest het toen gebeurd zijn. Waarom? Kan hij niet later met Inez in kennis gekomen zijn? Dat lijkt mij niet waarschijnlijk, als ik rekening houd met de data die ik later vernam. Kort te voren bevond zich op „Nieuwland" een koopman, die Peter zeer goed kende, bij diens tweede verblijf in Buenos Aires met hem in aanraking was geweest en zijn huwelijk met juffrouw Inez de Mireios Montes op 't Oostenrykse consulaat had bijgewoond. Uit de data bleek het volgende: Peter was 12 Maart van „Nieuwland" vertrokken, voor de 18e in Buenos aankomen. De 19e Maart had de koopman Zugalos in de stad met hem gesproken en Peter had hem toen reeds van zijn aanstaand huwelijk kennis ge geven. Reeds de 21e werd het voltrokken en de 22e Maart vertrok het jonge paar met de Nautilus naar Europa Ik schat, dat zij de 18e of 19e April in Wenen aan gekomen zijn Waarschijnlijk, want de 21e April werd myn broer vermoord. Ga eens na„ juffrouw Lindweg, men kan toch geen meisje trouwen, dat men pas twee dagen kent. Dus moet Peter reeds vroeger kennis hebben gemaakt met Inez en zich met haar verloofd hebben, want daags na zijn aankomst werd het huweiyk reeds voltrokken. In de tyds- ruimte tussen Peter's reis voor zaken naar Buenos Aires en zijn tweede reis daar heen, op 12 Maart waarop de reis naar Europa aansloot, bevond ik mij iedere dag vaak uren in zijn gezelschap. Oosten"; 22.30 Orgelconcert; 22.45 Avondover- denking; 23.00 Nieuws: 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 22.40 VPRO 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.33 Gram.; 8.00 Nieuws; S.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram., 10.00 „Kinderen en Mensen" (caus.); 10.05 Morgenwijding: 10.20 Schoolradio; 10.50 Viool en piano; 1115 Voor dracht; 11.35 Orgel en zang; 12.00 Dansmuziek: 12.33 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.20 Orkestconcert; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Gram (15.15—15.35 Voordracht): 16.00 Dansmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Koorzang; 17.20 Muzikale caus.; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitat es 18,45 „Denk om de bocht"; 19.00 Piano: 19.10 Voor emigranten; 19.30 „De Nieuwe Kerk orde", (caus.); 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws: 20.05 Boekbespreking; 20.15 Orkestmuziek: 20.30 „Benelux"; 20.40 ..Een sterk Volk'' (caus.); 21.00 Cabaret; 21.30 „De Ducdalf"; 21.50 Buitenlands weekoverzicht; 22.05 Moder ne lichte muziek; 22.30 Gram: 22.40 „Van daag", (caus.); 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.30—24.00 Kamerorkest. Vrijdag 19 October AVRO-televisie-ultzending 20.1521.45: 1 Weeroverzicht. 2 Televizier. 3 Documentaire film. Pauze. 4 Telefoongesprekken. Engeland BBC Home Service 330 m. 12.00 Dansmuz, 12.30 V. d. arbeiders, 12.53 Weer, 13.00 Nws, 13.10 Gram, 14.no School radio, 14.40 Eng. les, 15.00 Crltieken, 15.43 Orkest cnoc, 16.30 Gram, 17.00 V. d. kinde ren, 17.35 Weer, 18.00 Nws, 18.13 Sport, 18.20 Lichte muz, 19.00 AmusemciVsmuz, 19.30 Reportage van de El Alameln Reünie. 20.13 Schots ork, 21.00 Nws, 21.15 Amer. nwsbrlef, 21.30 Hoorsp, 20.00 Recital, 22.45 Parlem.- overz, 23.00-23.03 Nws. Engeland, BBC Eicght Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muz, 12.45 Orkestenoc, 1S.45 V. d. kinderen, 14.00 V. d. vrouw, 15.00 Barl'on en viool, 15.30 V. d. soldaten, 15.45 Orkest- eonc, 16.15 „Mrs Dale's Dagboek", 16.30 Or gelspel, 17.00 Harmonie-ork, 17.30 Ge var. muz, 18.15 V. d. jeugd, 18.45 Hoorsp, 19.00 Nws, 19.25 Sport, 19.30 Gevar Progr, 20.00 Licht progr, 20.45 Gevar. progr, 21.15 „Rom mel", 22.00 Nws, 22.10 Caus, over de ver kiezingen, 22.45 Theaterorgel, 23.00 Voor t, 23.15 Lichte muz, 23.56-24.00 Nws. Nordweatdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Orkestenoc, 13.00 Nws, 13.25 Gevar. muz, 14.15 Lichte muz, 15.40 Muzikale her inneringen, 16.45 Nws, 17.00 Klass. muz, 18.00 Gevar. muz, 19.45 Nws, 20.05 „Jenufa" opera. 22.15 Nws, 22.40 Lichte muz, 23.00 Vrolijke muz, 24.Q0 Nws, 0.30-1.00 Dansmuz. Frankrijk Nationaal progr. 249 en 347 m. 12.30 Orkestconc.; iS.OO Nws; 13 55 Israëli sche uitz.; 18.30 Amerik. uitz.; 20.00 .Mattra Pierre", opera; 22.20 Gram.; 23.45—24.00 Nws. Brussel 324 eo 484 m. 324 m. (Vlaams progr.) 11.45 Gram, 12.30 Weerber.; 12.34 Cabaret- muz 13.00 Nws. 13.15 Orge' ectal. 14 30 Schoolradio; 15.30 Gram 15 45 Zang: 16.45 Gram.; 17.00 Nwd; 17.10 Muzikale caus.: 18.10 Voordr.; 18.20 Gram: 18.30 V. d. soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Filmrevue; 19.50 Radlofeuil- leton; 20.00 Filmmuz.20.15 Orkestconc.; 21.30 Kunstkaleidoscoop; 21.45 Gram.; 22.00 Nw»; 22.15 Jaszmuziek: 22,45 Balletmuz.; 22.55 Nws; 23.0024.00 Operamuz 494 m. (Frans progr.) 12.05 Gram.; ls.oo Nws: 13.10. 14.30 en ls.oo Gram.; 16.30 Kamermuz 16.50 Gram.; 18.30 Filmmuz.; 19.00 Gram.: 19.40 Idem: 19.45 Nws; 20.00 Orkestconc. 21.15 Chansons: 21.30 V. d. jeugd; 22.00 Nws: 22.10 Orkestm" 22.50 Gram.; 22.55 Nws: -3.00 Gram. 23."0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5