HOUTMAN SOLEX OUDE TERK St. Liduina-devotie Trein op Java uitgeplunderd Oók dit verzorgen wij voor U! SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM Korte berichten ZATERDAG 20 OCTOBER 1951 PAGINA 2 VRIJDAG IS MARKTDAG VERKEERSOBSTAKEL WEGGEWERKT Vier doden en twee ontvoerden Vrijdagmiddag heeft een sterk gewa pende bende de sneltrein van Djakarta naar Surabaja tussen Djatibarang en Pagdenbaru overvallen. Vier militairen, die met de trein meereisden werden ge dood en twee leden van de marine wer den ontvoerd. De trein werd leeggeplun derd. Automatisch sparen per postgiro: hét toppunt van gemak R. K. HANDBALVERENIGING U. V. G. APARTE SCHOOL VOOR TREKKENDE KINDEREN HET GAAT BEGINNEN PIANO'S VERHUUR WONINGEN HOGENBANWEG SCHOOLTUINEN WORDEN GESLOTEN MEDISCHE ZONDAGSDIENST BURGERLIJKE STAND Voor UW GENOEGEN en WERK UNIQUE Winchester '73 (Passage) A1- Haargroei, 2. strijdperk, stac' 'n Duitsland, 4. oefen- Hw tijd van practisch werken, 5. II f veelkleurige edelsteen, 6. gv I J „1 regeerd volk, 7. dorp 1& y*,1 Noord Brabant, 8. middel om /y V /^J x dorst te lessen. U y 5. Oplossingen inzenden tot xl V w Donderdagmiddag. Over da T puzzle-rubriek kan niet wor» I I I 1 den gecorrespondeerd. V De oplossing van de krula» \£^-:==A^_/ woord-puzzle van verleden -^®C week is: Horizontaal: 1. ko- per, 5 pantoffel, 13 ever, 14 Donar, 15 llome, 16 Let, 18 I pijpen, li) kip, 20 dr, 21 roe, I 23 sok, 25 re, 27 eva, 29 eik. jrT \N. A 30 reek. 33 ergeren, 37 Mi- y 'wO laan, 38 rood, 39 arm, 41 V A y ober, 42 af, 44 n.n., 45 Inka, J I 46 ter, 47 pari, 49 donder, I II I 50 warande, 52 Kelt, 54 jas, W 55 oer, 57 on, 59 Ems, 61 log, jk 62 al, 63 dor, 65 ereis, 67 Oka j/ 68 egel, 70 inrit, 71 nota, 72 manometer, 73 mager. Verticaal: 1. keldermot, 2 over, 3 pet, ment, 45 ink, 47 pas, 48 in, 50 was, 51 do, 4 er, 5 pop, 6 anijs, 7 Napoleon, 8 trek, 53 bodem, 56 rok, 58 noga, 59 Erie, 60 9 fr, 10 fok, 11 emir, 12 lepel, 17 koe, sire, 62 akte, 64 ren, 66 Sir, 67 oog, 69 l.o. 22 evenaar, 24 zin, 26 heler, 28 ar, 29 eed, 74 na. 31 eiber, 32 kar, 34 gr., 35 rondeel, 36 De prijs werd toegekend aan: M. v. Arkel, 39 Andel, 40 martelaar, 43 frag- Oers, Grofbaan 93, Schiedam. Een overbodige mededeling zult U zeg gen. Toch niet! Want het gaat mij met zozeer om het beeld van het Broersveld met de kraampje;, de vrouwen met veel tassen en de standwerkers met veel praats, maar om iets wat nag ver daarauiten te vinden is. Vrijdag is altijd al Marktdag geweest in Schiedam. Ook toen er nog geen kraampjes op het Broersveld stonden. Immers al vijf en twintig jaar lang klimt Ferdinand Timmermans op Vrijdagmor gen de toren in. Dan dansen over de stad de klanken, die voor iedere ware Neder lander steeds verbonden zijn geweest met marktdag: Een carillon, dat uit de toren „Kun- je- nog-zmgen, zing-dan-mee"-deuntjes tin kelt en daaronder de bedrijvigheid van de handel; van witgekapte boerinnen en boeren, die eens per week naar de stad komen en van radgetongde Mokwnse jon gens, die in korte tijd een hele drogisterij aan kwakzalversmiddelen omzetten. En omdat hier op Vrijdaig het carillon klonk, kon het niet anders of de kraamp jes vonden eindelijk, een jaar geleden, hun weg naar de buurt van de toren om er met een glimlach vaste voet te krij gen en er tussen half 11 en half 12 nog niet zo druk en dus net tijd om wat te luisteren de beiaard te horen spelen. Daarom is het onbegrijpelijk, dat nie mand gedacht heeft aan het jubileum van de beiaardier. Toen ik gisterenmorgen over 't Oude Kerknof liep, zag ik hem net uit de toren komen. Hij rijdt op een Solex tegenwoordig; wat iemand van zijn uit gebreide werkkring wel nodig heeft, want hem zit al een dagtaak aan trappenklim- men in de benen voor hij nog een vuist op de klossen geslagen heeft. Mij wou hij niet zien. Dat is begrijpelijk, want ik ben in zijn oigen ook een van de Schiedam mers, die hem tot nog toe steeds met dat onvoltooide carillon laten zitten. Natuurlijk, is dit maar gekheid. Hij was in gedachten. Waarover? Misschien over een verwaarloosd zilveren beiaardiers jubileum. Misschien over de lrvcht- beiaard, die men hem gebouwd heeft, toen er een actie voor.modernisering, verbou wing en aanvulling van het Carillon be gonnen werd ter gelegenheid van ons 675- jiarig bestaan. Nu ruim anderhalf jaar geleden! Als hij in de toren zit, ziet hij de toren van Viaardingen, waar al weer ruim een jaar geleden de Koningin de nieuwe beiaard in gebruik stelde. Wanneer zou Schiedam komen, moet hij hebben lopen oiekeren? Als U het mij vraagt, geloof ik niet, dat het er bij zijn 40-jarig jubileum al zal zijn. Voorlopig zullen wij in ieder geval het volledige klokkenspel niet ho ren luiden. Maar enfin, dan behoeven we gelukkig ook niet te weten waar al die klepels hangen. LEO. Op de Vlaardingerdijk, even vóór de brug bij de Vijfsluizen, verzakte onop houdelijk het wegdek. Nadat er van alles aan gedaan was, heeft men deze plaats nu helemaal uitgegraven om tot de con clusie te komen, dat de opgespoten on dergrond hier zeer zacht was. Over grote lengte is nu de ondergrond tot grote diep te uitgegraven en opnieuw, maar nu met een steviger substantie, volgestopt. Even verderop is Gemeentewerken ook bezig met het verplaatsen van de bus halte, die nooit bijster gelukkig heeft ge legen. Destijds was door de verkeers politie gevraagd een halte maken, waar aan ook de bewoners van de strookbouw iets zouden hebben. De Dienst van Ge meentewerken maakte deze halte nu even vóór de ingang van Wilton Fijenoord met het gevolg, dat al diegenen, die uit de bus kwamen vóór de bus langs liepen om naar de overkant te komen. Even prompt had dit tot gevolg, dat zij geen overzicht hadden over het verkeer van links, zodat er vele ongelukken zijn ge'beurd. Met de verkeershalte aan de overkant was het ju.ist andersom. Die was voorbij Wilton geplaatst, zodat de wielrijders in de rich ting Viaardingen geen overzicht hadden over het van links naderende verkeer. Nadat al'les in eerste instantie prachtig was aangelegd met mooie uitwijkplaatsen, met alle nodige arbeidskrachten en met de credieten, die zeer krap zijn, is men nu bezig alles over te doen met even mooie uitwijkplaatsen, met even nodige arbeidskrachten en met credieten, die zeer krap zijn. Deze keer wordt het goed gedaan. Aneta verneemt nog nader, dat dt overval niet met voorbedachten rade n geschied, doch dat de. bende toevallig de spoorlijn kruiste, terwijl de trein stil stond. Men drong de trein binnen en dwong de tweehonderd passagiers uit te stappen. Zij werden daarna van alles beroofd terwijl de bagagewagen werd geplunderd. Enige uren later kreeg de treinbestuurder verlof om verder te rij den. Advertentie HOOFDKANTOOR: LANGE HAVEN 80 TELEFOON 68240 Zondag a.s. spelen op ons terrein Dam- laan, dus niet in Rotterdam, twee dames elftallen n.l. het eerste en tweede tegen St Lodewijk uit Rotterdam, aanvang der wedstrijden resp. 2 uur en 3 uur. Het eerste dames-elftal zal in deze wedstrijd stevig aan moeten pakken wil len zij in de running blijven. Ook het tweede kan, mits volledig, wel zorgen dat de puntjes in Schiedam blijven. Ons heren-elftal gaat op bezoek bij H.V. '36 in Den Haag. Nieuwe leden zijn zowel dames, heren en juniores (meisjes) nog steeds van har te welkom. Zij die dus interesse hebben voor onze mooie handbalsport, kunnen zich opgeven bij mej. A. Vollebregt West- Frankelandsestraat 77. Omgekomen vlieger begraven. Op de kath. begraafplaats te Gelderingen (Steenwtjkerwold) is Vrijdagmorgen met militaire eer ter aarde besteld het stof felijk overschot van reserve-korporaal P. L. A. Struik, die Dinsdagochtend bij een vliegtuigongeval te Oosterhout om het leven is gekomen. Sinterklaas rijdt voor de „Van Galen". Ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest wordt gedurende het tijdvak van 29 Oc tober7 November a.s. de gelegenheid opengesteld aan de opvarenden van Hr Ms „Van Galen" niet-aangetekende pak jes tot een maximum gewicht van 500 gram per luchtpost te verzenden tegen betaling van het normale internationale tarief (zonder luchtrecht). Deze mogelijk heid bestaat niet voor pakjes, bestemd voor de militairen, behorende tot het Ned. detachement in Korea. Noodweer in Italië. Tenngevolge van het noodweer, dat reeds ruim drie dagen woedt in Calabrië en op Sicilië en Sar dinië zijn tot nog toe 32 personen om het leven gekomen. De schade wordt op enige milliarden lire geschat. In 't gehele kust gebied is het spoorwegverkeer door de overstromingen gestremd. Staking van douanebeambten. Sedert hedenochtend voeren de douanebeamb ten aan de Frans-Belgische grens de hun gegeven voorschriften „naar de let ter" uit. De auto's en voetgangers wor den nauwkeurig onderzocht. Tot dusver is er geen ernstige stremming ontstaan. De St. Vincentiusvereniging wil in sa menwerking met de St. Willibrordusstich- ting komen tot het oprichten van een aparte klas voor de kinderen van het woonwagenkamp aan de Oude Dijk. Deze kinderen trekken veel door het land en vormen dus geen vaste bevolking van de school. Door het inrichten van een lokaal, waarschijnlijk in de school St. Annazus- terstraat, hoopt men tegemoet te komen aan het verlangen naar onderwijs voor deze kinderpn. Van de 31 schoolplichtige jongens en meisjes bezoeken er tot nu toe slechts ongeveer 13 een school. Advertentie De heer A. v. d. Lean heeft een inter pellatie aangevraagd naar aanleiding van de laatst plaats gehad hebbende verho ging van de kolenprijzen Hij is van mening het bovenstaande verzoea aan de raad te moeten doen, om de raad in de gelegenheid te stellen spoe dig een besluit te kunnen nemen in de volgende kwestie: 1 Het verlenen van een kolentoeslag aan het. gemeente-personeel. 2 Het verhogen van de kolentoeslag voor de ondersteunden van sociale bij stand. In verband met de urgentie van deze zaak wil ondergetekende graag monde ling een toelichting geven op de onder 1 en 2 genoemde punten. SINGEL 114—116 Reeds enige van de in aanbouw zijnde 148 woningen aan de Hogenbanweg zijn gereed gekomen en door de bewoners be trokken. De afwerking van de andere woningen vordert gestadig. De huurprijs is door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting vast gesteld op 6,30 per woning per week. Rekening houdende met het aantal slaapkamers, dat bij elke woning behoort, is enige differentiatie in de huurprijs aan gebracht en de huur van de 15 woningen met 2 slaapkamers berekend op 6.per woning per week en de huur van de 133 woningen met 3 slaapkamers op 6,35 per woning per week. De kosten van water en geyser komen voor rekening van de huurders. Hedenmiddag om 3 uur zijn de school- werktuinen gesloten. Weer een voorteken van de naderende winter. W. T. P. Nijenhuis, B.K. Laan 154, tel. 69880; H. J. Ormel, Singel 76, tel. 68250 W. A. de Ridder, Stadhouderslaan 46, tel. 67590. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan De spuiscliuif in de Korte Haven is a1 lang niet meer in gebruik. Eigenlijk heeft dit waterbouw- huidige werk nooit veel dienst gedaan. Toch zag de fotograaf er nog een plaatje in, want er hangt sfeer rond dit plekje oud-Schiedam, dat stilletjes gaat verdwijnen. WIJ ETALEREN: 2 Pers. Kapokbedstel met kussen GEBOREN: Diderikus M. z. van D. M. Vredenbregt en G. Th. J van Kruiningen, Abraham z. van A. Hoogendijk en E. Pol dervaart. OVERLEDEN: L. G. M. Huizen 1 dag, L. Schenk 45 j. gehuwd' geweest met M. Bleecke Advertentie BIIRG KNAPPERTLAAN 6 Deze in alle onopvallendheid aardig ge maakte Westerner heeft nu eens niet een olieconcessies, een spoorweg, een opko mende stad of een familie-veete tot mid delpunt, maar de geschiedenis van een repeteer-geweer, dat door een scherp schutter Lynn Mc Adam (James Stewart) tijdens een wedstrijd wordt gewonnen. Zijn broer en grote tegenstander Duch Henry (Stephen McNally) weet het hem te ontstelen en vanaf dit moment heeft Lynn een reden te meer om zijn broer te achtervolgen tot de dood er op volgt. Immers Dutch Henry heeft ook zijn eigen vader vermoord. Het geweer komt vervol gens in handen van een handelaar, die wapens naar de Indianen smokkelt, een Indianen-opperhoofd, een laffe half-mis- dadiger, en Kansas Kid (Dan Dureya), maar na alle onzwervingen wordt het weer eigendom van Lynn, nadat deze het met zijn broer tussen de rotsen heeft uit geschoten. De film geeft bovendien een pittige In dianen-overval te zien, waarin nogal wat rode broeders van hun rossinanten duike len. Er is een dure rolbezetting, waarin Ihellv Winters voor de vrouwelijke ■"■hoonheid zorgt en zo'n dure rolbezetting ■"•aagt ook wat meer van het draaiboek. Vandaar, dat men er heel terloops trek jes in vindt, die kennelijk beïnvloed zijn door moderne oorlogsfilms over het leven van de gewone soldaat en zijn houding onder de anderen, met name in de scène in het soldatenkamp. Vrouwengevangenis (Monopole) Enige tijd geleden schreven wij eens, dat Frankrijk minstens een maal per jaar OAGBIAD VOOR SCH/. >4*» Hl OMSTRtKHI '3ste Jaargang Nr 21674 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw RK Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant D, Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs ƒ4.95 per kwartaaL ƒ170 per maand, f0 40 per week Adverientie-pri.16 op gewone kolombreedte f 0 15 per .ra'TVmeter hoogte In"ezonden Mede el hgen op redactionele ko omb erdte .lü.io.pe- railljn.te hoogte Bil eontra»t gelden legere tarieven, welke bh de administratie of bij de erkende advertent'e-b'vcaux ve-krijgbaa- zijn K-m 'oenen (k eine advertentiën) tot 20 wno-i'en 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor bet Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur; Leo J. M. Hazelitt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2