Leiders voor zware opgaven i Reclame Maerten Harpertsz. Tromp schepen op in de Zeeslag ruimt Spaanse bij Duins Bïauw Wit in de lift? Feijenoords positie bedreigd m m GEEN HOCKEY-VERRASSINGEN? Maakt voor Uw zaak r ÉR m. IO wm Heerenveens keeper uitgeschakeld Scheiding tussen titelcandidaten en kanslozen reeds gevallen Veilingvereniging van de N.C.B. in 't zilver Wist je 21 OCTOBER 1639 Kies telkens het juiste woord J- 'n Helder geval De Heilige van de week De H. Liturgie ZATERDAG 20 OCTOBER 1951 PAGINA 7 Winst voor Ajax? SCHAAK RUBRIEK mm i Wm WW w m%. 4 i V.V.V.'s triomphtocht Bij ongeval inet zijn auto ZEVEN ZUSTERS J. M. J. NAAR DE MISSIE Oefen- Oiymp, Stadion '0Ê, DE OLYMPUS VAN HELSINKI PRIJSVERLAGING VAN AUTOBANDEN Raadsels Nieuw gebouw gereed CORRESPONDENTIE-ADRES: POSTBUS 9. HILVERSUM Nieuwe surprises op komst?. Het eerste-klasse-voetbalprogramma biedt ook morgen kans op verrassingen. Neem afdeling A. Op bet eerste oog is er voor de drie leiders morgen geen kou aan de lucht. Het leidende Haarlem moet, volgens het hoekje, in staat zijn de uitwedstrijd tegen Frisia te winnen, de Enschedese Boys zijn in gewone doen al even kennelijk sterker dan Velocitas dat hen morgen op visite heeft en als alles normaal gaat, zou ook D.W.S. in de thuiswedstrijd tegen Elinkwijk weer eens de volle winst moeten kunnen veroveren. Doch vooral van deze laatste uitslag z'jn wij, gezien de frappante improductiviteit der Amsterdammers, nog niet Zo heel zeker. Voor het overige is morgen deze afdeling vervuld met spannende en belangrijke ontmoetingen: EDO—Volewijckers. AGOVV— 1 Gooi, GVAV- Theole en Go Ahead—Heerenveen. Van genoemde thuis- -v dubs heeft vermoedelijk alleen GVAV het vrij gemakkelijk om de beide punten te veroveren. In B staat R.C.H. op eigen veld voor een zware wedstrijd tegen het Groningse Be Quick, dat zijn huid zeker zo duur moge lijk zal verkopen. Interessant in deze e.fd. is uiteraard vooral de vraag of Aiax zich reeds hersteld heeft van de verrassende nederlaag, Zondag jl. in het Olympische stadion geleden. De Ajacieden hebben morgen in de thuiswedstrijd tegen de Zwolse Boys ongetwijfeld een beste kans om in de running te blijven. De andere Amsterdamse club. Blauw Withal morgen in de zware uitwedstrijd tegen het soms sterk spelende D.O.S. moeten bewijzen, dat de overwinning op Ajax niet zo maar een uitschieter is geweest, doch dat we voor de rest van dit seizoen met de Am sterdamse zebra's weer terdege rekenmg zullen moeten houden. Wageningen moet, op papier althans, in staat zijn om Achil les opnieuw twee punten armer te maken. Ook voor Vitesse is het morgen een be langrijke dag. Verliest de Arnhemse club de uitwedstrijd tegen Enschedé (en daar is stellig wel kans op), dan verliest zij meteen het contact met de kopgroep en klimt, daarentegen, Enschedé tot benoor- lijk dicht in de huurt van het leidende, groepje. Voor de wedstrijd SneekLeeu warden zijn de gasten uiteraard favoriet, terwijl men er niet aan twijfelt of in de ontmoeting V.S.V.—Oosterparkers gaan de dragers van de rodte lantaarn hun - achtste achtereenvolgende nederlaag tege- moet. In C staat het leidende Feijenoord mor gen voor een krachtproef. Het pas ge promoveerde Juliana blijkt vooral in eigen omgeving een uiterst gevaarlijk .tegenstander en de Rotterdammers zuilen hun beste spel mee naar Zuid-Limburg moeten nemen om het te kunnen bol werken tegen de laaiende geestdrift en de onblusbare strijdlust van de gastheren. (Schaakred acteur P. A. Koetsheid, Huize St. Bernardus, Sassenheim.) (Zaterdag, 20 October 1951.) No. 6806. J. J. P. A. SEILBERGER, Den Haag le plaatsing. Mat in twee zetten. m No. 6808. M. HA VEL, Praag. Ie plaatsing. Mat in drie zetten. Zou Feijenoord verliezen, dan heeft Wil lem II, in Roosendaal op bezoek bij R.B.C., aan een zege voldoende om de leiding van de Rotterdammers over te nemen. Zo ver is het intussen nog niet: R.B.C. blijft ontoerekenbaar! Als N.A.C, niet op nieuw aan een inzinking bezig is, zal de Bredase club zich wel bij het leidende trio weten te handhaven, dank zij een over winning op A.D.O., doch in de midden moot mag men nieuwe mutaties verwach ten. B.V.V. immers kan morgen op de ranglijst stuivertje wisselen met Blaijer- heide, dat in Den Bosch op bezoek komt, D.H.C. zou, met een overwinning op Eind hoven, naar de bovenste helft van de ranglijst kunnen oprukken, vooropgesteld, dat M.V.V. zich zou laten verrassen door het met pech achtervolgde Schiedamse S.V.V., dat een paar winstpunten onder hand best gebruiken kan. Quick tenslotte is vrijwel kansloos in de uitwedstrijd tegen Sittardia. In D verwacht de Venlose voetbalge meenschap ook van de wedstrijd Noad— VVV natuurlijk een nieuwe overwinning. Het is voor de Venlonaren zeker geep ge makkelijke opgave, doch in normale vorm spelend zijn zij zonder enige twijfel in staat ook morgen in Tilburg weer onge slagen te blijven. Hermes blijft de leiders op afsrtand volgen en zal ook morgen in Nijmegen, waar de Schiedammers bij NEC op bezoek zijn, wel geen veer laten. Min der gunstig wellicht staat Limburgia er voor, dat morgen op Houtrust de verjong de, en intussen wat meer ingespeelde, Kraaien-ploeg te bestrijden krijgt. Het zou ons niet verrassen als de Brunssum- mers in Den Haag een puntje moesten achterlaten. Ook Emma, dat Maurits op' bezoek heeft, blijft vermoedelijk wel aan de winnende hand, evenals Xerxes dat in eigen omgeving de onderaan bungelende Chèvremonters wel niet veel kans zal geven. Spannend wordt stellig de wed strijd PSV—Longa, waarin beslist kan worden wie van deze twee clubs een rol zal spelen in de bovenste-, of wel de on derste helft der competitie-ladder. De Heerenveners zullen het dit seizoen verder zonder hun trouwe doelman Veen- stra moeten doen, diie tengevolge van een ongeval is uitgeschakeld. Toen Veenstra gistermiddag met een bestelwagen tussen Garijp en Wartena reed, moest hij vlak bij de scherpe bocht bij d>e Fonejacht-brug uitwijken voor kinderen. Hij kwam daarbij in de berm terecht. Hij heeft nog getracht de wagen op de weg te krijgen, doch daarbij is de wagen gekanteld en in volle vaart over het weg d e-K geschoven tot in de bermsloot aan de overzijde. De be stuurder, die onder de wagen terecht moet zijn gekomen, liep zulke ernstige vlees wonden op, dat de voetbalvereniging Heer en veen" i,n ieder geval dit seizoen niet meer op haar keeper zal kunnen reke nen. Op 15 October vertrokken zeven Zus ters van de Congregatie van het Gezel schap van Jesus-Maria-Jozef, „Mariën- burg" te 's Hertogenbosch naar de missie van India. Het waren Zuster Jeannettie Versaan uit Ravenstein, die al bijna 40 jaar in de missie werkzaam was en na een kort verblijf in het vaderland daar. heen terugkeerde en zes nieuwe Zusters- missionarissen. De reis gaat over Londen naar South ampton en vandaar per boot naar Bom bay waar men 3 November hoopt aan te komen. De Zusters van J.M.J. die reeds 4 grote ziekenhuizen hebben in India zullen daar binnenkort nog twee nieuwe stichtingen openen met annex zieken huis nl. té Porumamilla in het diocees Nellore en Satenapalli in het diocees Guntur. OmJ Oiymp. dorp Nieuw Oiymp. dorp eten velden WieJersladiois 38»** velden Zwêmstadïon Naar stad eemtrum 1,5 km muHH Wï Voetbalvelden Fenioöttsielii'ngshef Een luchtfoto van het terreinen-complex waarop in Augustus 1952 te Helsinki de Olympische Zomerspelen gehouden zullen worden. Met de boute van het Olympische Dorp middenmoet men nog beginnen. (Van. onze hockey-mede werker). Prijzen van banden voor originele uit rusting van personenauto's en vracht wagens in de V. S. zijn verlaagd met 2Vj tot 5 pet. De prijzen waren verhoovd in Maart van dit jaar toen de overheid na tuurlijke rubber verkocht tegen de prijs van 0.68 per pound. De onderhavige prijsverlaging is het gevolg van de nriisverlaging van natuur lijke rubber tot 0.52 per pound en de verhoging van de prijs van synthetische rubber met 1% cent enige maanden ge leden. De kleinhandelsprijzen voor losse ban den zijn nog niet gewijzigd. Wanneer het in het Oosten weer niet gaat spoken vermoeden toe dat er mor gen een /wedstrijddag komen zal waarin men weinig of geen verrassingen zal he ieven. Wrnt het is toch al wel duidelijk wie om de kampioenstitels vechten gaan en wiede onvrijwiUige candïdaten zijn voor de laatste plaatsen. Naar de titel in West dingen, behalve tJHYC stellig Togo en BMHC. Wekiu, HHYC zal op Klein Zwitserland KDM van haar te hoge voet- stuk afstoten. TOGO gaat de punten op Loggere en zVn mannen te Laren ver overen en BMHC zal wel niet in gebreke blijven, Amsterdam te Bloemend aal te overwinnen. Maar ook Be Fair zai },et in Den Haag wel tegen HGC klaar spelen en alleen GooiSCHC lijkt ons een volkomen open strijd, waarbij aen gelijk spel niet onwaarschijnlijk is. Ook in het Zuiden zullen schokkende gebeurtenissen achterwege blijven. HTCC en Venlo zullen hun zegetocht vervolgen, HTCC in Den Bosch tegen MOP. de kam. pioen in Tilburg. Verder verwachten we in Eindhoven een zege van EMHC op op Breda en van Breda een kleine over winning van Eindhoven op Zwart Wit. Maar in het Oosten? Daar is er voorlo pig geen touw aan vast te knopen. Men zou nu moeten aannemen dat in de koek- stad Deventer van Nijmegen wint, dat PW te Enschede Union de baas blijft, dat Hengelo van het bezoekende Wagenin- 'gen wint en DKSArnhem in een gelijk spel eindigt. Maar hier is alles mogelijk, ook dat iodere uitslag anders zal zijn! In het Noorden is volop spanning. En de grote bel&ngstelling gast uit naatr GHBS dat in drie wedstrijden de volle buit behaalde zonder één tegenpuntje. Maar nu dreigt er vermoedelijk in Leeu. warden tegen LHC toch ernstig gevaar voor de v'oobte Groningers. HVA lijkt ons juist even te zwak om het bezoeken de Meppel de Drentse derby! 'te weerstaan, Rap zal in Leeuwarden door kampioen Groningen gemakkelijk gesla gen worden en tussen de studenten en GCHC lijkt ons de kans groot op een ge lijk spel. JAN Met de ingebruikneming van 't nieuwe veilinggebouw aan de Generaal Botha- straat te Eindhoven, zal de Veilingver eniging van de N. C. B. haar 25-jarig bestaan herdenken/waarvan de datum in Februari j.l. reeds verstreken is. De Veilingvereniging werd op 23 Februari 1926 door de plaatselijke Boerenbonden opgericht en op 5 Mei van datzelfde jaar had de eerste veiling in Eindhoven plaats. Het was slechts een schuchter be gin met een omzet van anderhalve ton tot 31 December 1926, maar nadat de veiling 's-Hertogenbosch zich in 1.930 on der dezelfde vlag had geschaard en Til burg eveneens in 1930 zich bij de Vei lingvereniging had aangesloten nader hand is de kersenveiling van Uden er ook nog bijgekomen ging het met de omzetten ook steeds crescendo. Het re cord werd bereikt in 1949. toen een om zet van 4ii millioen gulden werd verkre gen, welk record, naar 't zich nu reeds laat aanzien, gedurende dit jaar geslagen zal worden. Onder architectuur van ir Geenen uit Eindhoven is een moderne veiling ge bouwd, voorzien van kantoren, 'n ruime cantine en een koelhuis voor driehonderd ton fruit. Een en ander staat op vier hec tare grond, zodat er nog volop mogelijk heid is tot uitbreiding. Iets bijzonders is wel de bouw van kooplieden-boxen, ruimten voor de leve- Van de problemen, die we deze week Plaatsen, stellen we wel het meeste prijs °P No 6808. Niet alleen is het 'n bijdrage tiet bekende eigenschappen van de Boheemse school, maar deze worden door een algemeen gewaardeerd compo nist op voortreffelijke wijze weergegeven. No. 6807. V. ESCOIN. Magazinet 1951. Mat in twee zetten. Wit: Kh2, Df3, Tg7, Rb2, Pf5—h4; a7, C7, d7, e7, f2, h7. Zwart: Kh8, Dd6, Ta5—f6, Rb6> Pe4; f4. Oplossingen over drie weken. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6799. J. v. Dijk. Opl. 1. Pd2—c4 dreiging 2. De5. He zet 1. Rb6: faalt door 1Ff5! No. 6800. Ir Vaclav. Opl. 1. d5(16 dreiging 2. Tc6—c5t enz. 1Kd5 2. Tb6t, Ke5: 3. t4tt. 1 jve5: 2. Tc5t, Kd6: 3. Df8:tt. 1Rd5 Tc5, Ra8: 3. f3tt. De zet 1. Da7 levert niets op wegens l- Kd5.\ Beide problemen werden goed opge- i?st door: tr A. Bergstein, Geleen; B. ri-ouwenhoven, Rotterdam; F. Pijls, Maas- öracht; N. G. Schaaps, Rijswijk. T No. 6799 door Leo Paalvast, Rotterdam; F. Pilgram, Rotterdam. CORRESPONDENTIE. Een van de inzenders frankeert z'n ör'efkaarten slechts met vijf ct., bezorgt °ns daarmede strafporto; doe dit voortaan meer s v. p. In bet najaar van 1639 zag bet er voor ons land niet bepaald roos kleurig uit. Onze vijanden, de Spanjaarden, wilden een heleboel soldaten naar de Nederlanden sturen om „de kaaskoppen" eens en voor goed mores te leren. Allerlei recruten werden gedwongen aan de tocht, die over zee zou gaan, deel te nemen. Hun verzorging was bepaald onmenselijk.. Bij duizenden stierven ze, eer ze de zee gezien hadden. De Spaanse „Armada" (vloot), zou vertrekken uit de haven La Coruna. Het voornaamste schip heette ..Santa Teresa". Op deze oorlogsbodem was Don Antonio de Oquen- do de baas. De inwoners van de kustplaats San Sebastian stelden dat erg op prijs, want te San Se bastian was hij geboren Zijn standbeeld bevindt zich daar, het gelaat naar de zee gekeerd. „Aan de grote admiraal Don An tonio de Oquendo" staat erop te lezen „door zijn vijanden on overwinnelijk verklaard. De stad S. Sebastian is trots op zulk 'n beroemde zoon!" Wie weet, wat er wer kelijk gebeurd is. slaat hier z'n handen van ver bazing jn elkaar. Want om Admiraal te zijn over n grote vloot moet men °S iets meer kunnen dan 'n eer- t,.'® staat van dienst. L W?s hiJ niet, in- nietnvp»i ^aar h'i telde 51etj£ vrienden onder t .kapiteins. Er ui" hij r^mig van hem Uit. „hij gedroeg zich niet als bevelhebber ener vloot". Van 'n vloot van plm. zeventig zware gal joenen nog wel, bemand 8000 bevaren zeelieden Borstbeeld van Maarten Harpertsz. Tromp in het Rotterdamse Raadhuis. met soldaten. (Anderen geven hogere fers). een 13.000 cjj- van der Niemand zal zich verwonderen dit de Nederlanders al deze voorbereidin gen met bezorgdheid aankeken. Het leek wel, of ze 'n tweede Onovèrwin- neljjke Vloot, als in 1588, het hoofd moesten gaan bieden. Onze regering wendde zich tot de opvolger Plet Heyn, door deze als een voortreffelijkste zee-oversten gepre zen: Maerten Harpertsz. Tromp. Tromp had de Duinkerker kapers 'n lesje gegeven, dat deze ruige kna pen lang heugen zou. Waarom zou isH ook niet 'n appeltje gaan schillen nr.. nie(. De werden uitgezon- Eerst tegen half September dook de vijand op. Een wolk van zeilen aan de kim. En tegenover al dat vijande lijk geweld 'n handjevol Nederlanders. Tromp voer op de „Aemilia", 57 ka nons en 240 manschappen. Claes Ham ei-- op de „Sampson" 32 kanons en 120 ■Uet manschappen. Alles en alles bijeen m- u400 de uuk niet ii "w met de Spanjolen? Het duurde lang, of Bestevaer stak in zee. nodige „spionnen" werden uitgezon den om de nadering van de Oquendo en zijn armada af te loeren. „Wat route sa! de vijant nemen?" Het viel de Brielse admiraal overigens niet mee: er heersten „hete koortsen" onder z'n scheepsvolk. En de Engel sen zaten hem steeds dwars, beschikte Bestevaer toen over kanons en 1425 opvarenden. En vijand telde „67 zeilen!". Gelukkig voor de onzen kreeg Tromp hulp van Witte de With, 'n opbruisend man, door de matrozen: „Vechtgraag" ge noemd. Dat deed het aantal Nederl. schepen stijgentot 17. 'n Onge- (pke strijddie, evenwel, niet werd vermeden! r. Tervrt"i' op de schepen van de Jquendo grote verwarring heerste, vloog het Amsterdamse schip „Groote Ghnstoffel" in de lucht; van de 120 opvarenden werden er slechts weini- g^njered. Ook bij Witte de With Knalde n vat buskruit los. Een trom- pj melslager kwam in zee terecht p; werd door de Spanjaarden opgepikt en sleet zijn laatste levensjaren aisschoolmeester in Den Briel, Geweldig hadden de Spanjolen onder het Nederlandse kanonvuur te lijden. „Aan een stuk bulderde het geschut; het scheen wel, of onder kortdurend dondergerommel de we reld bezig was te vergaan!" De Span jaarden plaatstenveel treffers op jmn eigen schepen. Gelukkig voor hen. moest Tromp de strijd staken; ,y zat „sonder cruyt en cogels!" De vyand was toen één schip kwijt; wij, trouwens, eveneens. De Oquendo zag er van af naar Duinkerken te varen: hij zette koers "aar de veilige rede van Duins. „Duins" is geen havenplaats of zo; het is de rede tussen Noord- en Zuid- Voorland. Nu lag dus de Spaanse vloot op Engels gebied. De Engelsen waarschuwden Tromp: „Als je de Oquendo aanvalt, krijg je met. ons te doen!" Waarop Tromp listig ant woordde: „Doen jullie dan je best maar". In Nederland „woelde en grimmel de" 't op de scheepswerven. Tromp's vloot moest en zou versterkt, worden, het koste wat het wilde. „Het scheen niet, dat men van alle kanten sche pen timmerde, maar of ze van zelve groeiden!". De Ouendo kon, voorlopig, weinig beginnen. Ook hij had al zijn kruit verschoten. Voor 'n nieuwe hoeveel heid lieten de Engelsen hem dubbel en dwars betalen. Masten, zeilen en tuigage moesten nodig hersteld wor den. Bovendien eiste de Engelse ko ning ongehoorde sommen als „haven geld" voor de Spaanse galjoenen. Tromp was veel hoffelijker. Hij voor zag zijn vijand van masten en rond hout, en kreeg Spaanse wijn ervoor terug. Daarna bood Bestevaer ook nog 500 vaten kruit aan! Als ze maar vechten wouén. (Het kruit is op de Nederlandse schepen gebleven). De 21e October 1639 opende Tromp, het laffe gepraat moede, het vuur. Meer dan 20 Spaanse schepen liepen vast langs de kust. Andere kozen kloekmoedig zee. Al spoedig raakte de Santa Teresa in moeilijkheden. Haar kapitein werd dodelijk getroffen. Branders zetten het vaartuig aan alle zijden in vlammen. Met 'n verschrik kelijke slag vloog het de 'lucht in: vijfhonderd matrozen vonden de dood in de golven. De Oquendo kreeg het met Tromp aan de stok. Hij verdedigde zich dap per, zelfs toen zijn mannen weigerden door te vechten. De invallende duis ternis schonk hem de gelegenheid een goed heenkomen te zoeken. In Duin kerken aangekomen, bleek het Spaan se schip in de romp 1700 kogelgaten te hebben. Hoe had men 't nog drij vende kunnen houden? De geschiedschrijvers zijn van oor deel, dat De Oquendo persoonlijk grote moed had betoond. Enkele dagen later, de 23e October, ging Tromp nog 'ns 'n kijkje nemen bij Duins. Al les welgeteld waren 40 Spaanse sche pen vernield, of verbrand, terwijl er lm. 14 in triomf werden meegevoerd, 'lm. 5000 Spanjaarden verloren het leven; aan onze zijde sneuvelden 100 opvarenden. De ooggetuige, die de 23e October de Staten Generaal de toe dracht vertelde, kreeg 75 bodengeld. Ook Tromp werd niet vergeten, dat spreekt vanzelf. Hjj kreeg een grote som gelds plm. 10.000) en door het gehele land vlamden hoog de vreug devuren op wegens de ondergang der Spaanse Armada. De geredde schepen vormden 'n makkelijke prooi voor de Engelsen aan de kust. Alles wat los en vast was werd door die aangename gast heren gestolen. Eerst in de winter kon de Oquendo naar Spanje terug keren met het armzalige overschot (elf schepen) van zijn trotse vloot. Hij was go van streek, dat zijn bedienden hem naar de wal moesten dragen. Reeds het volgende jaar is hij overle den. Leugenachtige verzinsels deden de ronde door Spanje, als zouden de Nederlanders klop gehad hebben. Tientallen hunner schepen waren naar de kelder gegaan in werke lijkheid één en, gelijk reeds ge zegd, voor don Antonio de Oquendo werd later 'n prachtig standbeeld op gericht. „De strijd tegen de Spaanse Arma da, en vooral het laatste gevecht, is door zijn gevolgen een der belangrijk ste gebeurtenissen der wereldgeschie denis geworden" stelt Dr M. G. De Boer in een wetenschappelijk werk vast, („Tromp en de Armada van 1639"), waaraan wij ons, voor wat de feiten betreft, gehouden hebben. Wie het niets naar de zin had ten slotte, was vice-admiraal Witte de V/ith. Hü vond, dat hem 'n veel te geringe beloning was geschonken, bij Tromp vergeleken. 1poen puis sig st. 2mei or us aan. 3haan ren repot rig. 4brand bel ars heer. 5jauw touw baan ballon. 6raap zaad zwam selderij. 7stof spits mees raap. 8kruis keten lijk lint. 9tellen trek stag val. 1 0graaf vee staart Pje. 1 1vaart lijn slang steken. 1 2bord toren toestel post. Oplossing de volgende keer. DAT onweders in de Poolstreken slechts heel zelden voorkomen? DAT de grootste kerkklok ter wereld in het Kremlin staat, te Moskou? Zij is stukgevallen: het totale gewicht is 270.000 kilo. DAT bij de krekels alleen de man netjes die. heerlijke muziek maken? De beide voorvleugels komen er aan t« pas. DAT oorwormen vliegen kunnen? Uit bescheidenheid doen ze dat alleen 's nachts. DAT het web van een spin uit la' van dunne draden bestaat, die zich tot een enkele draad verenigd hebben en hard geworden zijn? DAT het hart van een pasgeboren kind 130140 slagen maakt per mi nuut? DAT de maanden October en Novem ber in Amerika „Indianen-zomer" wor den genoemd? (Indian-summer). DAT de Duitsers diezelfde maanden „Altweibersommer" noemen? DAT I.N.D. betekent: „In nomine Dei" „in de Naam Gods"? DAT de vleermuizen zachtjesaan de winterslaap ingaan? Na die slaap is het lichaamsgewicht wel met een derde af genomen. DAT een mol daarentegen geen win terslaap houdt? Wordt de grond te hard. dan zoekt hij het 'n beetje dieper. DAT onze zangvogels er twee strot tenhoofden op nahouden? Met het tweede zingen ze; het eerste heeft geen stembanden. Nu het sterrenbeeld Orion juist, ja, dat „huissie" de nachtelijke hemel weer verlicht, is het heel ge makkelijk de helderste ster onder alle sterren te vinden: Sirius. Wanneer je de drie middelste sterren, de „gordel" van Orion naar beneden verlengt, dan ontmoet je heel ^gemakkelijk een bui tengewoon flonkerend en briljant hemellichaam: Sirius!. Dat kan niet missen. (Sommigen spreken van de „Hondsster"). Sirius reist in dezelfde richting als de centrale sterren in de „Grote Beer", waar we het onlangs over hadden. Waar ze heenreizen, weet God alleen. De ster is vele tientallen malen schitterender dan de zon. veel zwaarder en veel omvangrijker in volume. Wie haar eens heeft waar genomen, vergeet haar nooit meer. „Kan 't niet zonder Litur gie? Zonder al die cere monies, gebruiken, kaarsen, wierook, enz.?" O, zeker, het zou ook wel zonder kannen. De H. Liturgie in de catacomben was al heel sober. En op menige missiestatie is zU dat nog. Maar.wanneer Ik geloof In het H. Sacrament des Altaars, dan zal ik toch, all vanzelf, mijn knie buigen, wan neer ik langs het tabernakel kom. En, wanneer ik geloof in de bittere kruisdood van O. L. Heer, dan zal ik toch graag het kruisteken maken, dat de zekere dood van zijn verschrikking heeft ontdaan. En dat is. Liturgie. „Maar wat is nou een kaars voor O. L. Heer? Of een rui kertje bloemen bij het H. Hart"? Ja, hoor eens, ais we zo gaan praten, dan kan ik wel vragen: „Wat is het lied der Scraphijnen voor God"? Dan blijft dat ook beneden de maat. Maar, ais Sera. phUnen het beste geven, wat zij vermogen te geven, als mensen het mooiste schenken, wat zij kunnen schenken, dan is iedere bloem op het altaar een gebed en iedere kaars een stille offerande. O. L. Heer is er niet minder blij mee dan met het goud. de wierook en de myrrhe der H. Driekoningen. „Kinderachtig"' Precies, daar gaat het nou juist om: „Wie niet wordt als een kind, kan het koninkrijk der hemelen niet bin nengaan". Waar de H. Liturgie gering werd geacht, verdween geleidelijk het H. Geloof en bleef een gekalkte kerkwand over. die geen enkele steun meer bood aan de devotie van hef gelovig hart ranciers en grossiers, waar zij aan da detailhandel kunnen verkopen. Op Vrijdag 28 October zal het nieuwa veilinggebouw door rector W. Bekkers ingezegend worden, waarna de Commis saris van de Koningin in Noord-Brabant, prof. dr J. E de Quay, het gebouw offi cieel in gebruik zal stellen. Er is verder een receptie en een feestvergadering van de Veilingvereniging, maar het hoogte punt van de festiviteiten is wel dp grote groente-, fruit, en bloemententoonstel ling, die de gehele veilinghal in bes.ig zal nemen en twee dagen voor net pu bliek (Zaterdag en Zondag) geopend zal zijn. ZONDAG Z1 OCTOBER HILVERSUM I (402 M.) 8.00 NCRV, S 90 KRO, 17.00 IKOR, 19.00 NCRV, 19.45—24.00 KRO, 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Morgenwijding; 9.15 Gewijde muz.: 9.30 Nieuws: 9.45 Gram 9.55 Hoogmis; 11.30 Gram.; 11.40 Kamerork en soliste; 12.15 Apologie; 12.35 Gram.; 12.40 Lichte muz.; 12.55 Causerie; 13 00 Nieuws; 13.10 Lunchconcert; 13.40 „Uit het Boek der Boeken"; 13.55 Radio Philh. Orkest, vrouwen koor en solist (In de pauze: plm. 14.30 „Kampvuren langs de evenaar", caus); 15 20 Cello en piano; 15.45 Gram.; 15.55 Sopraan én piano; 18.15 Sport; 16.30 Missielof; 17.00 Jeugd dienst; 18.15 Dienst voor de zieken: 19.00 Gram.; 19.15 Caus.; 19.30 Nieuws; 19 45 Actual 19.52 Boekbespreking: 20.05 De gewone mari: 20.12 Gevar. progr.: 22.45 Avondgebed: 23 00 Nieuws; 23.15 Omroeporkest en solist; 23 50— 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II (298 M.) 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10,30 IKOR, 12.00 AVRO, 17 00 VF8RO 17.30 VARA, 20.0024.00 AVRO 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.: 8.35 Caus- 8 45 Orgel; 9.05 Gram.; 9.45 Caus.; 10.00 Geef het door" (caus.); 10.05 V. d. jeugd; 10.30 Prot kerkdienst; 12.00 Nederl. liedjes en dansen! 12.30 V. d. jeugd; 12.45 Orgel en viool; 13 00 Nieuws: 13.05 Mededelingen; 13.10 „New York calling"; 13.15 Musette-ork.13.50 „Even af rekenen. heren"; 14.00 Gram.; 14.05 Boek bespreking; 14.30 Discogram: 15 00 Film praatje; 15.15 Omroepork.; 16.30 Sportrevue' 17.0 Caus.; 17.20 „Een gedicht": 17.30 „Gijsbert Konijn" (hoorspel v. d. jeugd)17.50 Sport: 18.15 Nieuws: 18.30 Cabaret; 19.00 Amuse! mentsmuziek; 19.30 Muzikale discussie: 20 00 Nieuws; 20.05 Weekoverzicht: 20.20 Concert gebouworkest en solist: 21.20 „Behouden snelheid" (caus.); 21.25 „Paul Vlaanderen en het Vandyke-Mysterie" (hoorspel)- 22 05 Lichte muziek: 23.00 Nieuws; 23.15 Voor dracht; 23.2024.00 Gramofoonmuziek. Engeland, BBC Home Service 330 m 12.50 Voordracht. 12.30 Muzikale raus met gram. 13.10 Critieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 „Country Questions". 14 40*Muzi kale caus. met illustratie. 15.00 Wenken vooi- de tuin. 15.30 Hoorspel. 16.30 Operamuz 17 00 Pianorecital. 17.45 Boekbespr. 18.00 V d' kin deren. 18.55 Weerber. 19.00 Nws 19.15 Or- kestconc. 20.45 Godsdienstige caus.' 21 25 Lief- dadigheidsoproep. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws 22.15 Caus 22.30 Klankto 23.30 Voordr 23 52 Epiloog. 24.00—0.03 Nws.' Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Kerkdienst. 12.30 Verzoekprogr 12 30 Twintig vragen. 14.90 Lichte muz 14 30 Ge- var. progr. 15.30 Gram. 16.30 Hoorsp. 17 00 V. d. vrouw. 17.30 Dansmuz. 18.00 Brieve'n- beantw. 18.30 Gram. 19.00 Gevar progr. 19,30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.30 Lichte muz. 2'.30 Community singing. 22.00 V. d. soldaten 23 00 Nws 23.15 Lichte muz. 23.30 Muzikale'caus. 23.45 Orgel 0.15 Gram. 0.561.00 Nws. Nordwestdentscher Rundfunk 309 m 12.00 Lunchconc. 13.00 Nws. 13.25 Gevar. muz. 14.30 Verzoekprogr. 18.00 Orkestcor.c. 18.45 Mezzo-sopraan en piano. 19.00 Nws 20.95 Orkestconc. 20.15 Avondconc. 21.45 Nws! 22.15 Dansmuz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws 0 101.00 Orkestconc. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. (Vlaams progr.: 12.15 Radioiournaal. 12.30 Weerber 12.35 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.30 V. d. soldaten. 14.00 Operamuz. 15.30 Gram. 16.00 Voetbalréport. 16 45 Gram! 17.00 Pianorecital. 17.40 Gram. 17.45 Sport uitslagen. 17.50 Gram. 18.30 Godsdienstig half. uur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Actual 20 10 Weens progr 22.00 Nws. 22.15 Verzoekprogr. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.30—24.00 Idem. 484 m. (Frans progr.): 12.08 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Verzoekprogr. 14.30 Lichte' muz. 15.00 Groot symphcu ie-ork en soliste. 15.50 en 16.45 Gram. 17.00 Nws 17.10 Jazzmuz' 19.00 Godsdienstig halfuur. 19.45 Nws. 20 00 Omroepork en solisten. 21 30 Gram 22 00 Nws 22.10 Gram. 22.55 Nws. 23 00 Lichte muz. 23.50 Nws. Frankrijk. Nat. Programma 347 en 249 m. 13.00 Nws. 13.20 Hoorsp 15 39 ..Moine.au", operette. 17.45 Orkestconc. 19 25 Gram 29 00 Idem. 20.15 Lichte muz. 20.45 Hoorsp! 21 20 Literair-muzikaal progr. 22.35 Kamermuz 23.35 Gram. 23.45—24.00 Nws. MAANDAG 22 OCTOBER HILVERSUM T (402 M.) 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.18 Gewilde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws: 8 10 Sport uitslagen: 8.20 Gram.. 9.00 V. rt. zieken: 9 35 Herhl. Familiecomoetitie; 10.10 Orgel; 10 30 Morgendienst; 11.00 c.ello en Diano; 11.25 Gev. muz.; 12.15 Gram,; 12.25 Voor boer en tuin der; 12.33 Orgelconc; 12.59 Klokgelui- 13 00 Nieuws; 13.15 Banjo-ork.: 13.45 Gram 14.00 Schoolradio 14.35 Gram.; 14.45 V. d vrouw- 15.15 Gram.; 15.20 Klein orkest en orgel: 16.00 Bijbellezing; 16.00 Strijkkwartet; 17.00 V d kleuters; 17.15 Lichte muz.: 17.35 Gup 17.45 V. d. kinderen; 18.^0 Nieuws; 18.15 Sport; 18.25 ..Voor de mannen in Blauw, Groen en Griis"- 18.30 Verzoekprogr.; 19.00 „Volk en Staét" (caus.); 1915 Engelse les: 19,30 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.10 ..Evangelie zender'' (caus.)20.20 Kerkmuz.: 21.00 ..Later- ï?e<ïiW1ï rechte weten" (hoorspel): 21.45 Strijkorkest; 22.30 „Wie waren Uw voor- ouders 22.40 Grsm.; 22-45 Avondoverd 23.00 Nieuws; 23.15-24.00 Gram. AVOnaover<J" HILVERSUM II (298 M.) 7.0024.00 AVRO An°^Y^ieuWS:«7'15 0chtend£ymn.; 7.30 Gram Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.25 „De Groenteman"; 30 Gram.; 11.00 Voordracht; 11.15 Orgel en alt- 12.00 Gram.; 12.33 „In 't spionnetie* l!.38 P 13 00 Nieuws; 13.20 Gram.: 14.00 „Wat gaat er cm in de wereld" (ca"s 14.20 Gram.; 14.30 Voordracht met harp; lUs Klarinet en plano; 15.15 V. d. vrouw; 1615 Dansmuz.; 16.45 Musicalender; 17.30 V. d. pad vinders; 17.45 Regeringsultz.: dr R D G Ph Simons; „Bestrijding van volksziekten in Su- «M Nieuws: 18.15 Voor burger en militair, 18.30 Populair concert; 19.00 Muz. 19,15 p'anotrlo: 19.45 Regeringsuitz.: Landbouwrubriek; 20.00 Nieuws: 20.10 Radio- scoop 22.45 Orgelconcert; 23.00 Nieuws;- 23.15 ansmuziek; 23.4524.00 Gramofoonmuziek. Engeland, BBC Heme Service, 330 M. 1^°° Voor de scholen; 33.00 Populaire muz.; '113.26 Gevar. progr.; 13.65 Weerber.; 14.00 Nws.; 14.110 Lichte muz.,16.00 Voor de scholen; 17.06 Gram.; 17.30 Interviews; 18.00 Voor de kinderen; 18.56 Weerber.: 19.00 Nws.; '18j15 Sport; 39.20 Caus.; 29.30 Orkestconc.; 30J16 Caus.; 20.46 Recital; 21.00 Hoorspel; 21.30 Twmtig vragen; 22.00 Nws.; 22.15 Hoorspel; 23.45 Viool en piano; 24.00—0.03 Nws. Engeland, BBC Light progr. 1500 en 247 m. 112.00 ..Mrs Dale's Dagboek"; 12.15 Lichte muz.; 13.00 Voordracht; 13.15 Lichte muz.; 13.46 Schots ork.; 14.46 Voor de kinderen; 15.00 Voor de vrouw: 16.00 Amusementsmuz.; ,16.30 Voor de soldaten; 16.45 Lichte muz.; 07.15 „Mrs Dale's Dagboek"; 17.30 Hoorspel,- 79 000 Zang en gitaar: 19.15 Voor de jeugd; 19.46 Hoorspel: 20.00 Nws.; 2025 Sport; 20.30 „Top of the Form"; 31.00 Hoorspel; 26.00 Gevar. mulb.,; 23.00 Nws.: 23.115 Dansmuz.; 24.00 Voordracht: OJlS Lichte muz.; 0.56—14)0 Nieuws. Nordwestdentscher Rundfunk. 309 M. 12.00 Gevar. muz.; 13.00 Nws.; 13.26 Lichte muz.; 34.15 Dansmuz.; 15.50 Amusements- muz.; 26.40 Rihythm. muz.; 27.00 Nws.; a.7.45 Lichte muz.: 19.00 Nws.; 19.30 Gevar. muz.; 21.20 Pianorecital: 21.46 Nws.: 23.30 Dansmuz.; 24.00 Nws.; 0.30—1.00 Dansmuz. Brussel, 3424 en 484 m. 3.24 m. (Vlaams progr.) 2,1.46 Gram.; 22.30 Weerber.; 1236 Voor de land,bouwers: 22.42 Gram.; 12.50 Koersen; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.: 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Gram.; 15.30 en 16.00 Idem; 16.46 internat. Radio-Universiteit; 17.00 Nws.; 17J10 Lielite muz.; 18.00 Franse les: 18.20 Dansmuz.; 13.25 Financiële kroniek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws.; 19.30 Gram.; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 Kamerork.; 21.00 Gram.; 21.45 Actual.; 22.00 Nws.; 22.15 .Ziel van mijn land"; 23.09 Nws.: 23.06-24.00 o-am. 484 m. (Franr proir.) 12 0" Gram 13 00 Nws.; 1110 14 1t I? 00 en 16.00 Gram.; 16.70 V'oo' en p'an' ""0 Gram.; 17.00 Nws 1710 en ,.45 "-r-r '".70 Jazzmuz.19.00 Lichte muz.; 19.30 Z.gruner muz.; 19.46 Nws.; 20.30 Gram.; 21.15 Omroep koren en orgel; 22.00 Nws.; 22J0 Cabaret; 22.30 Gram.; 22.56 Nws. Frankrijk. Nationaal Progr. 347 en 259 m. 112.00 Gram.; 1230 „Rose-iMoussee", operette 13.00 Nws., 13.19 „Le Tiers Porteur". operette 13.58 Gram.; 14.00 Nws.; 14.30 Hoorspel; 16.00 Kamermuz.; 17.OO Gram.; 18.30 Amerik. ultz.; 19.00 Gram.: 20.00 Nationaal ork!; 91.50 Grim.; 22.00 Klankbeeld; 2320 Pianorecital; 23.45— 24.00 Nws,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 7