Engeland zendt 12.000 man naar Suezkanaal -zone Wapenleveranties stopgezet „Historie-delvers" doorwroeten Deventerplein AALMOEZENIER DIE VAN WANTEN WEET Pater Stokman als Bouwpastoor Nieuwe SLAG om Stembuspeilingen onzeker Engeland Waarnemingen in 't hemelruim v.. EXPLOSIE OP JUCCA FLAT PAUSELIJKE VLAG OP ZEE „Baas boven ba as" of hulpvaardigheid in V oerwoud van Guinea De onbewaakte Maurits Esser overleden op Nieuw-Guinea De camera op t buitenland Dinsdag 23 October 1951 DAGBLAD VOOR SCH/EDAM EN OMSTREKEN Formosa door aardbe vingen geteisterd het thans gevonden bouwsel? Wat was Op zoek naar banken en een klok In Ifar Hgt een hoop zinkmaar met Kerstmis staat er een nieuwe kerk Wederom atoom- ontploffing in Sovjet-Unie fN Het Vatieaan brengt schepen in de vaart Ook een rozenkrans voor wijsheid bij hen die wereld besturen WEERBERICHT -\ „HOOGACHTEND" IS VERVALLEN Sir Howe bedreigd? Vee-auto door Diesel gegrepen VOORLICHTING AAN EMIGRANTEN „De paarden van Holst" zijn beste werk In Nevada GEVAARLIJK GEMELK! NIEUW TWEEDE-KAMERLID onpartijdige speak** 1 NEDERLAND LEVERT ZIJN AANDEEL Radio-astronomisch observatorium in aanbouw De weerverwaehting, geldig tot Woensdag avond, luidt: Koude nacht met op vele plaatsen zware nachtvorst en hier en daar ochtendmist. Ove rigens wisselende bewolking met voornamelijk in de kustprovincies hier en daar een bul. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Woensdag 24 October: Zon op 7.18 uur, onder 17.29 uur; Maan op 0.00 uur, onder 15.28 uur. SCHIEDAMSCHE De versterkingen, die Groot-Brittannië naar de Suez-kanaalzone en de Soedan zendt, zullen naar schatting in totaal 12.000 man omvatten. De huidige sterkte van de Britse garnizoenen in genoemde gebieden is geheim. Naar verluidt zijn hier echter tussen de 40.000 en 60.000 man gelegerd. Dat deze troepenverplaatsingen onvermijdelijk de Britse garnizoenen in het Middellandse-Zeegehied en de Britse strategische reserves verzwakken, wordt niet verheeld, maar de dreiging van een staking van alle Egyptische arbeidskrachten in de kanaalzone (ongeveer 60.000 man) betekent, dat alle voorzorgsmaatregelen moeten worden getroffen teneinde de zóne als doeltreffende militaire basis en als hoofdkwartier te behouden. Er deden zich gisteren geen incidenten voor. Van Egyptische zijde kwam slechts een protestnota inzake het incident van Zaterdag te Port Said. De Britten worden daarin voor de dood van een Egyptenaar verantwoordelijk gesteld. Verder protes teerde Egypte nog tegen de terugsturing van de Egyptische inspecteur-generaal van het onderwijs, die bij aankomst in Karthoem onmiddeliik de thuisreis moest aanvaarden. n *ien Juridische expert, die nauwe relaties onderhoudt met de Egyptische regering, verklaarde gisteravond, dat, indien En- Keiand zijn strijdkrachten niet uit de „on wettig bezette" positie in de Suez-kanaal- zone terugtrekt, Egypte de kwestie voor de Veiligheidsraad zal brengen. Van dit bericht was echter geen officiële beves tiging te krijgen. Het Britse ministerie van handel heeft Maandagavond te Londen meegedeeld, dat het alle exportvergunningen betreffende wapens, munitie, vliegtuigen, pantserwa gens, machines voor het fabriceren van Een groot aantal aardschokken men registreerde er honderd negen en zeven tig heeft gisteren Formosa geteisterd. Honderden huizen zyn vernield en verbin dingen onklaar gemaakt. Volgens de jongste berichten zijn er achthonderd slachtoffers te betreuren, van wie een honderdtal doden in de ge meente Hoealien, 125 km. ten Zuid Wes ten van Taipeh, aan de Oostkust van het eiland. Meer dan 40 pet van de huizen dezer gemeente is ingestort. De aardbeving heeft bovendien mijn- gasontploffingen veroorzaakt in twee steenkolenmijnen nabij Taipeh, waardoor dertien mijnwerkers het leven verloren *rV?eventien gewond raakten. Ipi^fschalk Tsjang Kai Sjek stelde de 200.000 dollar beschikbaar voor 0nmiddeliyk begonnen hulpactie. wost-Duitse autoriteiten mogen voor- 'aan hun brieven niet meer eindigen met „hoogachtend" maar met de plech tige woorden: „Voor vrede, eenheid en opbouw". We herinneren ons uit de bezettingstijd ook nog wel dergelijke liefhebberijtjes bij bepaalde lieden. munitie en ander oorlogsmateriaal voor Egypte heeft ingetrokken. In verband hiermee herinnert Reuter eraan, dat op 25 April de Britse minister van defensie, Shinwell in het Lagerhuis mee deelde, dat Engeland geen belangrijk oorlogsmateriaal naar Egypte zond. Er zouden alleen nog enige kleine vliegtuig onderdelen worden gezonden. Engeland zal een eventuele stap van Egypte tot afschaffing van de post van gouverneur-generaal van de Soedan niet erkennen, zo wordt van gezaghebbende zijde te Londen meegedeeld n a.v. geruch ten, als zou Egypte een dergelijke maat regel overwegen. In Khartoem werd van betrouwbare bron vernomen, dat Britse troepen aldaar Za terdag gealarmeerd werden, nadat de Egyptische radioboodschap aan de Egyp tische strijdkrachten toevallig was onder schept. De boodschap instrueerde het Egyptische garnizoen te Khartoem, de gou verneur, sir Robert Howe gevangen te ne men. Volgens genoemde bron werden na de onderschepping van de ongecodeerde boodschap Britse troepen gereed gehou den en de wachten rond het paleis ver sterkt. Het Egyptische garnizoen had ech ter geen poging gedaan om de instructies uit te voeren. Er werden ook geen inciden ten gemeld. Er bestaat voorlopig geen aanleiding de Arabische Liga bijeen te roepen, zo heeft de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Azzam Pasja, thans verklaard in tegenstelling tot eerdere mededelingen. De Raad van de Liga heeft op zijn ver gadering tegen het einde van de vorige week besloten Egypte in het conflict met Groot-Brittannië te steunen, en zo heet het thans, het had daarom geen zin de Liga bijeen te roepen. Uit Londen was eerder bericht, dat sommige Aziatische landen aldaar te ken nen hadden gegeven, 't Egyptische stand punt niet te delen. (Van onze correspondent) Eén van Deventers pleinen,- de Nieuwe Markt, is thans één grote kuil gewor den, een kuil van een paar meter diep, en wat toevallig niet uitgegraven is, wordt bedekt met een enorme hoop aar de: men kan van de ene zijde van hef plein niet meer zijn overburen aan de andere zijde zien. En men graaft maar, totdat de vorst er straks een einde aan zal maken. Maar in het voorjaar gaat men verder de grond in wroeten Men zoekt onder leiding van dr Glaze- ma van het Rijksoudheidkundig Bodem onderzoek te Amersfoort naar Deven ters oudheid. Onder het puin van grote gehouwen van de Nieuwe Markt, welke bij de bombardementen tijdens de oorlog verwoest zijn. Men graaft er in de scha duw van de beroemde LebvAnuskerk, ge sticht in de 7e of 8b, eeuw. Aan de Zuid zijde van deze kerk, die een kern van de vroegere stad heeft gevormd, vond men enige jaren geleden nog resten uit de tijd, dat Karei de Grote 'het met de Sak- sers aan de stok had. En thans hoopt men aan de Noordzijde van de kerk weer vondsten te doen, die wat licht op de- geschiedenis van Deventer werpen. Bij de opgravingen op de Nieuwe Markt is men al van alles tegengekomen. Hier over wordt echter het strengste stilzwij gen bewaard. Men mompelt zelfs over een gouden crusifix, maar hierover is geen zekerheid te krijgen. Wat echter iedereen wel kan zien, zijn de tufstenen resten van een bouwwerk, dat naar de omvang te oordelen een zeer belangrijk gebouw moet zijn ge weest. Aanvankelijk dacht men aan de z.g. Bisschopshof: de bisschop van Utrecht kwam vroeger vaak in Deventer en dan vond hij onderdak in de speciale bisschopshof. Maar niemand wil geloven, dat dit zó groot geweest kan zijn, als thans de fundamenten van dat ontdekte gebouw zouden aantonen. Men denkt nu aan een palts of burcht, vooral omdat de tufstenen muren zo zwaar zijn. Met deze vondst is men echter reeds beland in de tijd van fle 10e eeuw. De eigenlijke „grote vondsten" en verdere aanwijzingen aan gaande dit bouwsel hoopt men een an derhalve meter dieper te ontdekken. Interessant is het vinden van een zoge naamde brandlaag. Het is die van 1334, toen een groot gedeelte van de stad in de as werd gelegd. Op het kantje af zijn de drie inzittenden van een truck aan de dood ontsnapt. De truck reed met een met kalveren beladen 1 oplegger gisteravond omstreeks half acht over de onbewaakte overweg in de Klan- tingerweg bij Beilen, toen daar juist de Dieseltrein Zwolle(Groningen naderde. Hoewel de wagenvoerder van deze trein door sterk te remmen nog een aanrijding trachtte te voorkomen, botste de Diesel met een harde klap tegen de trailer. De truck was juist de overweg gepasseerd. Deze werd opzij gedrukt en kwam in een langs de spoorbaan gelegen sloot terecht. De trailer werd vijfhonderd meter door de trein meegesleurd. Van de inzittenden van de truck kwa men de bestuurder, de heer E. B. uit Bei len en een jongen, de 12-jarige W. M uit Beilen. er goed van af. Zij kregen waar schijnlijk slechts enkele schaafwonden. De jongen werd ter observatie naar het ziekenhuis gebracht. Een derde inzittende, de koopman A. K. uit Beilen, klaagde over inwendige pijnen. Hij is naar het Wilhelminagasthuis in Assen vervoerd. Zijn toestand laat zich echter vrij gunstig aanzien. Enkele inzittenden van de trein bekwa men lichte verwondingen door glasscher ven. De truck liep geen grote schade op, doch de trailer werd vrijwel geheel ver nield. Enige van de kalveren, die zien in deze wagen bevonden, werden gedood. De motorwagen van de Diesel werd zwaar beschadigd. De trein uit het Noorden, die weinig later de plaats van het ongeluk moest passeren, kon tijdig worden stilgehouden. De op de Diesel liggende trailer versper de namelijk beide sporen. Het verkeer ondervond tengevolge van dit ongeluk een stagnatie van ruim één uur. Nadat de Die sel naar Beilen was teruggesleept, konden de passagiers tegen negen uur de reis met een andere trein voortzetten. Op elke tweede en vierde Donderdag van de maand te 8 uur 's avonds, kan iedere toekomstige emigrant in het Bouw centrum, Diergaardesingel 75 te Rotter dam, inlichtingen ontvangen over het al dan niet medenemen van een huis naar Australië. De voorlichtingsavonden beginnen op Donderdag 25 October a.s. Gisteravond laat is op „De Pauwhof" to Wassenaar plotseling overleden de schrijver Maurits Esser. Maurits Esser, die onder het pseudo niem Gerard van Eokeren schreef, werd 29 November 1876 te Haarlem geboren. Hij volgde het gymnasium en ging in 1898 in de boekhandel en uitgeverij. Zijn voornaamste werken zijn..Don kere machten". „Ida Westerman", „An nie Hada", ,,De van Beemsters", „De late dorst", „De wrok van het bloed", „De oogen in den spiegel", „Parade gaat door" „De paarden van Holst". Vooral deze laatste roman trok in 1947 sterk de aandacht. Daarna publiceerde Esser nog een in autobiografische vorm geschreven roman „Klopsymphonie" Vele critische beschouwingen van zijn hand verschenen in „Den gulden Winc- kel", ..Groot Nederland" en „Het boek van nu" De radar-installatie op Schiphol, in de luchtvaart bekend als Ground Controlled Approach, voor het binnenloodsen van vliegtuigen zonder zicht, is gereed gekomen. Door middel van het radar-apparaat, dat we op de bovenste foto zien, wordt Het vliegtuig op de onderste foto links) „binnengepraat"Op de onderste foto 't gebouw, waarin de radarinstallatie is ondergebracht. Men schrijft ons uit Nieuw-Guinea: Een paar maanden geleden kwam hij in Ifar aan, majoor-aalmoezenier p. J. Stokman, en het was van weerszijden even uitkijken wat men aan elkaar had. Nu, dat viel geweldig mee en na korte tijd konden we zeggen, dat ive het ge troffen hadden, de nieuwe ,yAaV' paste zich merkwaardig snel aan in zijn nieu we omgeving. Maar dat was ook niet te verwonderentwaalf jaar missie-arbeid in Noord-China, in Mongolië, met inbe grip van de Japanse inval en de commu nistische overheersing, daarna zijn diensttijd als legeraalmoezenier in Indo nesië, neen, dat klopte wel. De mannen van het toenmalige i33 Bat. Inf., nu Limburgse Jagers, zullen zich aalmoe zenier Stokman ook nog wel herinneren. Hij was dan ook spoedig ingeburgerd en een figuur geworden „die er bij hoorde", zoals we dat gewoon zijn te zeggen. Gezellige prater, die hy is, had hij zich ook al gauw een zekere reputatie ver worven op het gebied van „bad cracks" (vertaal dat maar eens!), die hij kan ma ken. Als er dan over en weer opmer kingen werden gemaakt, kon hij zo stil wég zitten luisteren, totdat zijn gezicht in een lachplooi kwam, zijn ogen zo ge zellig werden dichtgeknepen en dan wist je het wel, dan volgde een of andere opmerking, waar je maar niet verder op in moest gaan, want daar kwam je toch niet tegen op Maar een tijdje geleden was er iets met hem. hij was niet in zijn gewone doen en al gauw kwam het uit, hij liep met grote plannen rond, n.l. de bouw van een nieuwe kerk. Zijn noodkerkje, onder gebracht in een zaaltje bij de lagere school, werd door de uitbreiding van zijn parochie langzamerhand te klein en dus maar radicaal ingegrepen en een nieuwe kerk gebouwd. Maar dat wil op Nieuw- Guinea nog wei iets zeggen. Er is ruimte genoeg en de grond was dan ook geen bezwaar, die kreeg hij al gauw aangewe zen, maar de rest, materiaal en werk krachten, dat zijn dingen die hier schaars zijn. Het kostte moeite, veel geloop, hier vragen, daar eens rondneuzen, maar met de medewerking van alle betrokken dien- I sten en personeel kwam ook dat voor elkaar. Eind Augustus lagen er op de j plaats, v/aar de kerk zou komen, de no dige zinken platen met bogen voor de bouw van een quonset en had hij de toe zegging voor het andere materiaal. Wat de werkkrachten betreft, een op roep voor vrijwilligers had het beoogde gevolg, veel van zijn parochianen, mi litairen zowel als burgers, meldden zich aan om in hun vrije middagen mee te helpen bouwen. Zelfs zoveel, dat er regel matig afwisseling is en niet alle vrije tijd er in behoeft te gaan zitten, omdat de ploegen elkaar aflossen. Behalve dan aal moezenier Stokman zelf, die elke middag aanwezig is en even hard, misschien nog wel harder, meewerkt. In de letterlyke betekenis: bouwpastoor. Zoals de zaken nu staan, komt het voor elkaar. Met Kerstmis wordt de nieuwe kerk in gebruik genomen en al is het aan geen groots gebouw maar een eenvoudige quonset. dat doet er niet toe, het is hun eigen kerk en het feit, dat die door de parochianen, met hulp en onder toezicht van een paar vakmensen van de Genie, zelf is gebouwd, verhoogt de waarde er van. Dat is dus een zorg minder voor de aalmoezenier, maar dat wil niet zeggen. In tegenwoordigheid van een klein aantal Nederlandse en Amerikaanse autoriteiten heeft Maandag mr Selden Chapin, ambassadeur der Verenigde Staten in ons land, in zijn ambtswoning aan mevrouw Den Ouden de „Silver Star" uitgereikt, waarmede wijlen haar echtgenoot, luitenant-kolonel Den Ouden, voorpfulig commandant van het Nederlandse detachement in borea, door de Amerikaanse regering posthuum werd onderscheiden. Mevrouw Den Ouden neemt de onderscheiding in ontvangst. •let Witte Huis heeft Maandag mee- ^idecld, dat een derde „atoomontplof- linï in de Sovjet-Unie heteft plaats ge- v°nden. secretaris van dc president. Jo- ®Ph Short, noemde dc nieuwe explosie "Klaarblijkelijk een onderdeel van serie Proefnemingen". Hij gebruikte niet het A zoals 'n de mededeling nw«- "ctober toen hij sprak van de ont- Rusland Van Cen tweede ..atoombom" in Short weigerde te zeggen, wanneer de nieuwe ontploffing had plaatsgevonden oi waarom hij in zijn vorige mededeling het woord bom" gebruikte en thans vaS ■.atoomontploffing" sprak. Hij had de verslaggevers uitgenodigd op zijn bureau te komen en dicteerde nun een korte verklaring. Volgens een onofficiële telling hebben '•icb thans in het geheel een en twintig atoomontploffingen voorgedaan, waar- dr'1 a<\kttien door de Amerikanen en bracht r de ®ussen ziJn teweegge- commissie voor ergio heeft bekend geipaakt, 9? dat op het proefterrein „Jucca Flat" in Nevada (V.S.) gisteren de jongste atoom kern-ontploffing tot stand is gebracht, re Las Vegas, 120 km. van het proef terrein verwijderd, heeft men van het experiment niets bemerkt. In de verklaring van de commissie voor atoomenergie wordt alleen gezegd, dat het hier een van de explosies betrof, welke door de commissie op 28 Augustus was aangekondigd. Een woordvoerder van de commissie verklaarde verder dat de ontploffing van de top van een ongeveer 30 meter hoge stalen toren af tot stand gebracht werd. Dit was de eerste explosie van een reeks, waarby voor het eerst troepen gebruikt zullen worden, en waarbij de jongste Amerikaanse tactische atoomwa penen beproefd worden ten einde vast te stellen of deze wapens met succes kun nen worden aangewend ter ondersteu ning van landstrijdkrachten. Bij deze eer. ste ontploffing waren, volgens Reuter evenwel nog geen troepen betrokken. In een bericht uit Heidelberg wordt eezecd dat alle Amerikaanse militai ren en'civiele functionarissen in Euro pa kaarten zullen ontvangen, die aan wijzingen bevatten omtrent bescher ming bij aanvallen met atoombommen Deze kaarten zijn van zodanig formaat, dat men ze gemakkelijk bij zich kan steken. Aan de ene zijde staan aanwij zingen, hoe te handelen by een aanval met atoombommen, aan de andere zyae wordt een beschrijving gegeven van de uitwerking van een in de lucht ont ploffende atoombom. De Donderdag van deze week is een uitermate belangrijke dag voor Enge land en voor geheel West-Europa Men behoeft de zaak niet tragischer of dra matischer voor te stellen dan zij inder daad is: het zijn verkiezingen in Enge land met als mzet een meerderheid van conservatieven of van labours; met de vraag, of een van deze twee partijen zo'n overwicht zal krijgen, dat zich niet meer de bijna onmogelijke situatie van de afgelopen anderhalf jaar voordoet, dat een der partijen, wel een meerderheid heeft, maar zo'n kleine, dat daarmede geen constructieve poliliek kan worden gevoerd: terwijl anderzijds de tegenpar tij door haar felle, niets ontziende oppo sitie juist tot een principiële politiek drijft. Engeland heeft dan ook anderhalf jaar lang de ene „kleine politieke crisis" na de andere doorstaan; met de zeker heid, dat het kabinet op een geheel on verwacht ogenblik ten val zou worden gebracht: of wel dat het parlement, het welk in Engeland voor een normale duur van vijf jaren wordt gekozen, voortijdig zou worden ontbonden. Het laatste is enkele weken geleden gebeurd; en Donderdag a.s. gaan de En gelse kiezers, de principiële labours en de principiële conservatieven, maar ook de in de millioenen lopende zwevende massa naar de stembus. Van een verkie zingscampagne is tot dusverre, tenminste voor zoverre daarvan de reactie naar het buitenland doordringt, weinig te bemer ken geweest. De redevoeringen, welke partijleiders en candidaten over de B.B.C. hebben gehouden, waren zelfs voor Nederlandse begrippen ongelooflijk tam. Waarbij op te merken valt, dat de con servatieven en hetzelfde valt in de hun toegewijde persorganen waar te ne men niet toezeggen, dat zij de door labour getroffen maatregelen, waarte gen zij toch meestal een scherpe opposi tie hebben gevoerd, ongedaan zullen ma ken. In sommige gevallen zou dit inder daad practisch onmogelijk zijn; in ande re zou men het door nieuwe wetten wel kunnen doen. De conservatieven hebben echter slechts in één kwestie tot herroe ping besloten, nl. In die van de nationa- lis&tifi van de ttzer» en staal industrie. Het is echter een grote vraag, of zij daarbij het door hen gewenste succes zullen hebben. Op menig punt hebben zij zelfs de be lofte gedaan nog verder te zullen gaan dan de labours reeds gingen. Waaruit labourkringen de conclusie hebben ge trokken. dat hun bewind toch niet zo onpopulair was als hun tegenstanders nu natuurlijk beweren; want deze heb ben het labourprogram nog moeten „overbluffen" om winstkans te maken. Deze laatste ligt dan ook ongetwijfeld niet zozeer in hetgeen de labours hebben gedaan als wel in hetgeen zij hebben na gelaten. „Want het grote conservatieve verwijt is, dat zij daardoor het Britse wereldrijk te gronde richten, en voor een aanmer- kelijk deel reeds hebben gericht. Of ech ter de conservatieven in staat zouden zijn geweest die neergang, welke in de historische lijn ligt en mede het gevolg is van ontwikkelingen, waaraan de la bours even veel of even weinig schuld hebben als de conservatieven, tegen te houden, is een vraag, waarop niemand een enigszins gerechtvaardigd antwoord kan geven. In elk geval is regeren een heel wat moeilijker en ook verantwoor- delijker taak dan liet regeerbeleid be- critiseren. Dat weten alle partijen in Europa, zonder ëén enkele uitzondering, die in de naoorlogse periode het regeren aangedurfd hebben. De winstkans van de conservatieven ligt dan ook enerzijds in het verlangen van het volk om een andere partij nu eens de gelegenheid te bieden te tonen wat zij kan. En anderzijds natuurlijk in de bitterheid welke elk volk moet erva ren, als het van een hoge positie op een veel lager peil komt. Het zijn dus heel Men zou zo zeggen, dat men van me. ning kan verschillen over de vraag, hoe veel keer een koe gemolken dient te wor den, zonder daarbij voor „volksverrader" te worden uitgekreten en dienovereen komstig ge- en veroordeeld te worden. Dat is echter een „volksvijandige" op vatting, welke in de vrije landen opgeld doet; m.a.w.: waar het gewone volk ook een vinger in de pap mag houden. Anders is dit in de Sovjet-landen. Daar Is het niet toegestaan om zijn mening te zeggen „over koetjes en kalfjes", waar over men in het Westen zo graag praai. Laten wij als bewijs een nu eens nog jonge koe uit de sloot halen en wel in het Tsjechische dorp Sedlesovice. Daar was iemand op instigatie van propagan disten van het Kremlin begonnen met het vier maal per dag melken van koeien. Dr Dolezal, veearts van Znojmo en om geving, die meende inzake melkaffairet toch als veearts wat in de melk te mo gen brokkelen, «rok het in twijfel, of het vier maal melken de koeien 'wiel goed deed. Integendeel meende hij, dat dergelijke practijken de organismen van dp dieren ernstig schaadden. Nu lijkt ons Westerlingen zo'n verschil van mening niet ernstig toe, maar deze „betweterij" van de veearts in Tsjecho- Slowakije had voor hem zeer ernstige gevolgen. Het communistische dagblad „Rovnost" schrijft nl. aan het slot van een artikel: „Door zich te keren tegen de voor uitstrevende werkmethode heeft dr Dolezal gedemonstreerd, dat hij de Tsjechische koeien graag helemaal geen melk zou willen zien geven. Hij heeft aldus de grootste wens van de Wester se imperialisten in vervulling willen zien gaan. Bovendien heeft hij de Tsjechische kinderen de melk willen onthouden, die een rode blos op hun wangen moest toveren en zich zodoen. de een eervolle plaats onder de oorlogs ophitsers verschaft. Hij heeft met het naar voren brengen van zijn zoge naamde wetenschappelijke argumenten gesteund op de vergane sociaal-demo cratische theorieën, die de „gulden middenweg" verheerlijken en die recht streeks naar de overeenkomst van München hebben geleid". Na het slot van dit artikel moet men wel een zucht van verlichting slaken: „Dank zij de waakzaamheid van de partij genoten is de vijand van het volk, ver. persoonlijkt door de plaatselijke veearts, tenslotte op heterdaad betrapt". Samenvatti/tg: Dr Dolezal is en dat alleen omdat, zijn mening over het mel ken van koeien verschilt van die van anderen een imperialistische agent en een oorlogsophitser, die de dood wenst van Tsjechische kinderen. Bovendien ka:, hij voor de overeenkomst van München verantwoordelijk worden ge&teld. Conclusie: Het is voor een veearts achter het IJzeren Gordijn levensgevaar lijk om inzake het melken geen water iv de melk te willen doen. ANALYST Een decreet van de Pauselijke Commis sie van Kardinalen voor het bestuur van Vaticaanstad, dat dezer dagen is bekeml geworden, bepaalt, dat het Vatieaan een beperkt aantal schepen in de vaart zal brengen die zeeën en oceanen zullen door dat nu alles is zoals het moet wezen. Er kruisen.Elk schip zal, volgens dit de- zijn nog altijd veel wensen en daar zijn creet, de Pauselijke vlag, geel-v.it, in de de gedachten nu al op gericht. Bijv. kerk- mast voeren en op dc voorsteven zal. banken, hoe kom je daaraan. Tot nu toe behalve de naam van het, schip, tevens staan in de kerk rotan-stoelen, een nooa- het woord „Vaticaanstad" worden aan- maatregel die in een noodkerkje wel paste, maar nu er een eigen Kerk is moeten er ook kerkbanken komen. Dat zou b.v. iets kunnen zijn voor een R.K. ambachtsschool in Nederland om die in de timmerafdeling te maken. En dan een luidklok om de gelovigen des gebracht, aldus K.N.P. sterk irrationele motieven, welke de uit slag op Donderdag zullen bepalen; en onder dergelijke omstandigheden is het de zwevende massa, welke de schaal naar de ene of de andere zijde zal doen doorslaan. De jongste verkiezing van president Truman heeft gedemonstreerd, hoe voorzichtig men met meningspeilingen moet zijn in landen met een zeer grote zwevende massa. Toch heerst in Enge land het vage gevoel, dat de conserva tieven ditmaal als overwinnaars uit de campagne zullen komen, sommige schat tingen gaan tot een meerderheid van 100 zetels; naast dit cijfer van de conserva- hard nodig in deze omgeving''" waar""zo tieve „Sunday Times" staat de bereke- weinig afleiding is en de huisvesting nog ning van de onafhankelijke „Observerzo primitief. En wij vragen ons \t hoe welke op 57 is uitgekomen. Anderen zjjn p0£t er de volgende keren t, achten het niet uitgesloten, dat de la- zien en of hij door he(rf w an hij dit nmivo non lzloinn wonrnornoin flHTl Uit" dSïlkcn heeft/ j Het bovenbedoelde decreet bepaalt ver der. dat op elk schip een vlootaalmoeze- nier aanwezig zal zijn, die in rang onmid dellijk op de commandant van het schip volgt. Het schijnt in de bedoeling van de Zondagsmorgens ter kerke te roepen, die Vaticaanse autoriteiten te liggen, deze zal ook hier of daar in Nederland wel te schepen aan te wenden voor het trans vinden zyn. En er zyn nog zoveel andere port van goederen en 'levensmiddelen, die dingen, wel niet^strilnoodzakelijk, de H. Vader voor Zijn charitatieve wer- niet strikt maar die elke priester toch graag in zijn kerk ziet, om wijding te geven ran Gods huis. Maar hierover maakt onze „aal" zich geen zorgen, hy kent katholiek Nederland voldoende om te weten, dat, wanneer het bekend is waaraan hier be hoefte bestaat, het er ook komt. En hoe men het in Nederland te weten kan komen? Heel eenvoudig, vraag bet hem zelf, een luchtpostbriefje aan majoor- aalmoezenier D. J. Stokman, Staf Land macht Nieuw-Guinea, Hollandia (Ifar), is gauw geschreven. Er is nog zoveel nodig; ieder kan wat doen, zowel verenigingen als particulie ren, want de aalmoezenier wil er ook een clubhuis aan verbinden, waar des avonds R.K. militairen een eigen plekje heoben, ken naar alle delen van de wereld zendt. In de vacature—Tuin (PvdA) in de Tweede Kamer (de heer Tuin is burge meester van Groningen geworden» heeft de voorzitter van 't centraal stembureau benoemd verklaard tot lid van dat college de heer J. Roorda te Ter Apel. De heer Roorda is bestuurslid van de Ned. Onder wijzers-vereniging. bours een kleine meerderheid aan uit gebrachte stemmen zullen krijgen, maar dat de conservatieven toch een kleine meerderheid aan zetels zullen verwer ven. Dit hangt hiermede samen, dat de labours in bepaalde districten zeer sterk vertegenwoordigd zijn; doch in het totaal aantal stemmen gaat voor de zetelver deling alles, wat zij meer aan stemmen hebben dan één boven hun hoogste te genstander, verloren. Dat is cen gevolg van het Engelse stelsel, dat voor de ver kiezing van een candidaat geen meer derheid van de in het district uitgebrach- te stemmen vereist, doen slechts het hoogste aantal. Om onze lezers te geneven, die voor hun luidspreker de uitslagen willen vol gen waarvoor enig geduld nodig zal zijn; want, naar men verwacht, zullen ze binnenkomen van omstreeks 11 uur Donderdagavond tot rond de middag van Vrijdag geven we hier de resul taten van 13 Februari 1950: Aantal kiezers: 34.269.764 (nu 34.915.112). Uitgebrachte geldige stemmen: 28.769.477. zetels labours: 14.295.736 315 conservatieven: 11.295.736 297 geassocieerde partyen: 983.623 liberalen: 2.621.489 9 nationalisten: 93.421 2 communisten91.815 overige partijen: 165.033 1 De Nederlandse organisatie voor zuiver- wetenschappelijk onderzoek (Z.W.O.) heeft besloten een aanzienlijk bedrag beschik baar te stellen voor de constructie van een observatorium voor radio-astronomie. Deze nieuwe tak van wetènschap is moge lijk geworden door de ontwikkeling van de körtegolftechniek (radar) en houdt bijzonder op de z.g. ionosfeer die een grote rol speelt bij de radiocommunicatie over lange afstand, hoeft het niet te ver bazen, dat de P.T.T. een grote belangstel ling heeft voor deze taak van wetenschap. Ook de radio-ingenieurs en de militaire en civiele radardeskundigen zijn zeer bij deze onderzoekingen geïnteresseerd. Reeds enige jaren heeft Z.W.O. krach tige steun verleend aan de door samen werking van de Leidse en Utrechtse ster- zich bezig met de studie van de electro- rewachten, de P.T.T.. het K.N.M.I. en het magnetische straling met golflengten van Philips laboratorium ontstane stichting enkele centimeters tot enkele meters die radiostraimg van zon en Melkweg, die o.a. uit de hemelruimte de aarde bereikt. j in Kootwijk waarneming verricht met een Op dit terrein waarop Nederland een j radarapparaat, dat nog van de Duitse be- vooraanstaande plaats inneemt, zijn reeds zetters afkomstig is. In plaats van deze zeer belangrijke waarnemingen verricht„spiegel" met een middellijn van TVz m. en ontdekkingen gedaan die van invloed zal de stichting, waarvan prof. dr J. H. zijn op de wetenschappelijke inzichten Oort de voorzitter is nu, daartoe door over samenstelling en structuur^vap een Z.W.O. in staat gesteld, een parabolische Melkwegstelsel. Ook over de processen, die zich op de zon afspelen, kan de radio- astronomie belangrijke gegevens ver schaffen. Gezien de grote invloed, die de verschil lende soorten straling, welke de zon uit rend;. op de aardatmosfeer hebben, in het reflector gaan oprichten met een middel lijn van 25 m. Daar deze „spiegel" in alle richtingen draaibaar moet zijn en de be weging van zon. maan en sterren langs de hemel nauwkeurig moet kunnen volger, vereist de constructie ingenieurswerk va» hoge kwaliteit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1