r Nieuwe opgewonden tonelen in Faroeks land Tientallen gewonden slachtoffer Bus reed te water loONG d Gelijke verdeling van lasten in Duitsland Vrijheid allééngeen waarborg voor LEVEN Europeanen geen proefkonijnen n. Churchill vraagt de laatste prijs in de Engelse loterij Truman herroept benoeming van generaal Clark MEER VOER MEER KUIKENS Vreemde figuur URKER EMIGRANTEN BEGINNEN MET PECH Vluchtelingennood nog ontstellend Woensdag 24 October 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Pamfletten vragen om samenwerking met rode staten Overeenstemming over toewijzingen Benauwde minuten voor passagiers ned. arbeiders op Een van de verhuisschepenzonk voor de Franse kust Vleesloze dagen stem men hoopvol Baconexport naar Engeland Zal Hoge Commissie tussenbeide komen? Professoren en juristen als schoenpoetsers of bedelaars Appèl Stichting ..Hulpactie voor Hongarije" Caritas doet goed werk Bid de rozenkrans voor de intentie van de H. Vader LAGEN Een Nederlandse zalige WEERBERICHT j Britten beheersen het Kanaal Deze instructies van de Egyptische rege STRAAT Terwijl Duitse worden aangenomen PU Nooit, meer aan de slag.;..,. Geen enkel lichtpunt Vrijheid, maar niets meer Hoe de geest is in zo'n kamp? Nu, de HISTORIE VAN 'N DEURMAT Bij eeuwfeest der hiërarchie? Gezinshuisjes opgaat ut zijn sport. De weerverwachtlng, geldig van heden- tot Donderdagavond, luidt: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking en zwakke wind. Op vele plaatsen zware nachtvorst en hier en daar ochtendmist. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. Donderdag 25 October: Zon op 7.20 uur, onder 17.27 uur; Maan op 0.52 uur, onder 15.41 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In Egypte en de Soedan laaide gisteren het vuur der anti-Britse gezind heid op tijdens opgewonden betogingen. De centra waren Cairo, Alexandrië en, in mindere mate, Khartoem. Het kwam in Cairo tot ernstige hotsingen met de Egyptische politie, die aanvankelijk met traangas, doch toen dit niet hielp, later met vuurwapens de demonstranten uiteen joeg. Daarbij viel een veertigtal gewonden. Ook in Alexandrië vielen slachtoffers, waaronder één dode. De Egyptische regering, beducht de situatie niet in de hand te kunnen houden, heeft bij monde van de minister van Binnenlandse Zaken, Serag el Lin pasja, een scherpe afkeuring over deze gebeurtenissen uit gesproken. De minister brandmerkte de betogers als „verraders, die de publieke veiligheid in gevaar brengen" en de tegenpartij in de kaart spelen. De minister kondigde de strengste maatregelen aan tegen eventuele toekomstige betogingen. De onlusten werden veroorzaakt door studenten en arbeiders. Zij droegen bor den mee, die niet slechts anti-Britse, maar hier en daar ook pro-Russische ge zindheid verrieden. Bij duizenden mar cheerden zij urenlang door de straten van Cairo en Alexandrië. Alle winkels waren gesloten. Voor het gebouw van de Russische ambassade te Cairo riep de menigte: „Leve de Sovjet-UnieGeef ons wapens tegen de imperialisten Toen de massa de Britse ambassade naderde, greep de ijlings versterkte politie macht in. Ondertussen werden uit snel rijdende jeeps en vanaf balkons pam fletten uitgeworpen, waarin er bij de Egyptische regering op aan wordt gedron gen onverwijld een niet-aanvalsverdrag met Rusland te sluiten en handelsverdra gen tot stand te brengen met de Sovjet- Unie en andere communistische staten. De Egyptische regering bracht gisteren de Suez-Kanaal maatschappij in moeilijk heden, door aan deze opdracht te geven, te Port Said en Suez loodsen en andere faciliteiten te weigeren aan Britse sche pen, die niet eerst door de Egyptische douane zijn vrijgegeven. ring werden onthuld door een woord voerder van de maatschappij. Hoofd functionarissen van de maatschappij zou den bijeen komen om de toestand te be spreken. Van Britse zijde werd gemeld, dat Britse troepen het spoorwegstation en de bijbehorende werkplaatsen te Suez over genomen hebben. Men voegde er aan toe. dat er thans pantserwagens opgesteld waren doch geen tanks, zoals van Egyp tische zijde was verklaard. Verder hebben de Britten al het vervoer van benzine per auto, trein of schuit naar Cairo en de delta stilgelegd, totdat de Egyptische ar beiders naar de haven Adabiyah waar de belangrijkste benzine-installaties geves tigd zijn zouden zijn teruggekeerd. De Britse strijdkrachten hebben than» alle toegangen tot het Suezgebied onder contröle. Zij hebben een order tot stop zetting van het spoorwegverkeer naar en van de zone gegeven, nadat van Egyp tische zijde geweigerd was militaire trei nen. nodig voor het vervoer van aan land gezette Britse troepen van de „Empress of Australia", ter beschikking te stellen De order zou van kracht blijven, zo ver neemt men, totdat tegemoet gekomen zou zijn aan de Britse behoefte aan rol lend materieel in het gebied, voorname lijk voor het vervoer van militair perso neel. Volgens officiële kringen te Khar toem heeft de gouverneur-generaal van de Soedan, sir Robert Howe, Dinsdag de commandant van de Egyptische troe pen in de Soedan verzocht er zorg voor te dragen, dat de orde wordt gehand haafd. De Egyptische commandant kolo nel Ibrahim Makamy, zou hebben ge antwoord, dat hij slechts gehoorzaam heid aan koning Faroek was verschul digd. maar dat hij zijn best zou doen orde en tucht te handhaven. Naar verlbidt zou kolonel Ibrahim Makany van de regering te Cairo op dracht hebben ontvangen zijn troepen m de Soedan te handhaven, zelfs al zou dit met zich mede brengen dat geweid tegen de huidige regering van de Soedan ge bruikt zou moeten worden. Het Witte Huls heeft Dinsdagavond medegedeeld, dat president Truman heeft besloten generaal Clark niet tot Ameri kaans ambassadeur bjj het Vaticaan te benoemen. De secretaris voor perszaken van de president, Joseph Short, deelde mede, dat Truman's beslissing is gebaseerd op een juridisch advies, luidende dat ge neraal Clark zijn benoeming tot ambas sadeur niet kan aanvaarden en tevens zjjn militaire status behouden. Het besluit tegen een benoeming, die heeft plaatsgevonden wanneer de senaat op reces is, zoals in dit geval, betekent dat de kwestie enige maanden wordt op geschort, aldus Reuter. Short deelde anderzijds mede, dat ge neraal Clark nog „enige werkzaamheden wil voltooien in zijn huidige militaire functie", alvorens zïjn eventuele diploma tieke post te aanvaarden. „Generaal Clark acht het beter te wachten, tot het Con gres weer bijeenkomt, voegde Short er aan toe. Zoals men weet, is van Protestants- kerkelijke zijde fel protest aangetekend tegen de benoeming van generaal Clark. De minister van Landbouw is met de georganiseerde landbouw tot overeen stemming gekomen over de regeling van de kuikentoewijzingen voor 1952, waar bij verband wordt gelegd tussen het aan tal kuikens, dat wordt toegewezen en de oppervlakte bouwland, welke de pluim veehouder met aardappelen en/of korrel- mais zal bebouwen. Op deze wijze zal het mogelijk zijn de pluimveehouderij in haar geheel een bijdrage te doen leveren in de noodzakelijke verhoging van de vee voederproductie in ons land. De regeling komt over liet algemeen (Van onze verslaggever) De passagiers van de autobus, welke gisteravond om zes uur van Leiden in de richting Noordwijkerhout was vertrok ken, hebben een avontuur beleefd, dat hun allen een hevige schrik heeft bezorgd, doch dat overigens nog buiten verwach ting goed is afgelopen. Toen namelijk de chauffeur Voorhout wilde binnenrijden, moest hij plotseling voor een tegemoet king, dat bedoelde dochter vrijwel onder hem in het binnenstromende water lag. „Toen ik mij dit realiseerde, slaagde ik er al spoedig in, haar vrij te maken. Zij zelf had de tegenwoordigheid van geest het raampje open te schuiven en ofschoon de opening maar een paar decimeters breed was, was zij met mijn hulp weldra buiten. Ik heb haar toen toegeroepen een ruit in te trappen, doch dat gelukte haar •""can uil uiuvauiuig uui i/vu iv;,v"mvv» i - j- komend voertuig uitwijken. Door de snel- i nlei- Een helper van buiten, die kwam heid van de daarvoor nodige manipulaties toesnellen, sloeg echter met een klomp de is hit blijkbaar niet meer geheel meester ruiten in en daardoor zijn vele passagiers - 4-1_ -.TJ»t1 ,J nrm OP11 2D DO. gebleven over het stuur met het gevolg, dat de bus in de langs de weg lopende Leidsevaart terecht kwam. Een van de inzittenden van de autobus, welke flink was bezet met passagiers, ver telde ons het volgende: ..•■Wij zóuden juist Voorhout binnen rijden, toen onze chauffeur eensklaps voor een tegenligger moest uitwijken. Naar ik later hoorde, zou dat een draaiorgel zijn geweest, dat zonder licht op de weg langs de Leidsevaart reed. Volgens mijn mening moet onze bus bij het uithalen een ob stakel aan de rechterzijde van de weg hebben geraakt. Door snel naar links te zwenken probeerde de chauffeur op de weg te blijven, maar dit gelukte niet, zodat de wagen, na volgens mijn opinie nog eens naar rechts te zijn geslingerd, aan de linkerkant van de weg in de vaart reed, juist tegenover het bos van de Bis schoppelijke Nijverheidsschool. Gelukkig kantelde het gevaarte, toen het "an de weg raakte, zodat het in het ondieoe ge deelte van het kanaal omsloeg. Niettemin was de paniek onder de inzittenden hevig, dodh enkele van de passagiers slaagden erin door de mensen kalmerend toe te spreken, hen tot bezinning te brengen'-' Onze zegsman, die in gezelschap was van zijn dochter, kwam, toen de eerste verbijstering voorbij was, tot de ontdek- Het Tweede-Kamerlid .N?4^n°™ iP-v.d.A.) heeft aan de minister a e^eiale Zaken schriftelijk gevraagia o 4et Z.Exc. bekend is, dat in verscmnen- e plaatsen in het Twentse industrie gebied, o.a. in Oldenzaal, in de ene tex tielonderneming arbeiders wegens slapte ontslagen worden, terwijl terzelfder tya n°g steeds Duitse textielarbeiders door andere ondernemingen, die niet van slapte te lijden hadden, worden aangeno men. Zo ja, is de minister dan bereid de werving van Duitse textielarbeiders te gen te gaan. ontkomen. Enkelen, onder wie een moe der met twee kinderen, hadden 'n shock gekregen; anderen hadden lichte verwon dingen opgelopen, doch de meesten kwa men met een nat pak en de schrik vrij. Dr Bots "Sr. was spoedig ter plaatse en verleende de eerste medische hulp". In de late avond is de bus opgetakeld. hierop neer, dat pluimveehouders, die toezeggen in 1953 25 pet van hun bouwland met genoemde producten te zulSen verbouwen, hetzelfde aantal kuikens krijgen toegewezen als in het voorafgaande seizoen. Pluimveehouders die niet aan deze voorwaarde willen voldoen, zullen met een toewijzing van 15 pet van dit aantal rekening moe ten houden. Bedrijven, waarvan kan worden aangetoond, dat het niet mo gelijk is tenminste 20 are voor de ver bouw van aardappelen en/of mais te bestemmen, over het algemeen de klei ne bedrijven dus, zullen een toewijzing ontvangen, welke overeenstemt met het aantal kuikens, dat wordt aange vraagd, mits dit aantal de toewijzing voor het voorafgaande seizoen niet overschrijdt. De nieuwe regeling, welke zowel voor de bedrijfspluimveehouders als voor de fok- en vermeerderingsbedrijven geldt, zal tot gevolg kunnen hebben, dat min der kuikens worden toegewezen aan be drijven, die, hoewel zij over voldoende bouwland beschikken, er niet toe over gaan tenminste 20 are met de genoem de producten te betelen. Daartegenover staat, dat voor bedrijven, waar meer dan 25 pet van het bouwland voor dit doei zal worden bestemd, overschrijding van de kuikentoewijzing voor 1951 mogelijk zal zjjn. In alle gevallen is de oppervlakte bouwland in 1951 als uitgangspunt voor de berekening gekozen. Tot dusverre werd jaarlijks een vast aantal kuikens voor het gehele land toegewezen. Zo werden dit jaar in totaal 21,5 millioen kuikens onder de pluimveehouders ver deeld. imnmnniPPiiOTnnfflTnprr-«a&s s ,.sV J r s, Tijdens hun bezoek aan Canada waren prinses Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh getuigen van een niet alledaags huldebetoon door de bemanning van de internationale brandiveerboot op de Detroit-rivier. De brandweerlieden spoten met hun waterkanonnen machtige waterstralen de lucht in en bewezen zodoende eer aan de vorstelijke bezoekers. f eestelijk getooid met de Belgische, Nederlandse en Argentijnse vlaggen en nagestaard door hen, die achterbleven, hebben acht Belgische vissers vaartuigen met aan boord een 80.tal Nederlanders en 70 Belgen, die naar Argentinië emigreren, gisteren de haven van Oostende verlaten. Elk der schepen had ongeveer 20 personen aan boord en de ruimen zijn o.a. volgepropt met meubelen en ook met levensmiddelen voor de reis, die naar men hoopt niet langer dan twee weken zal duren. Inmiddels heeft de vloot, waarvan het vertrek al enige malen was uitge steld, nu al pech gehad. De O. 786: „Christiane", een van de kleinste schepen van het convooi, is ter hoogte van Grevelingen voor de Franse kust, 90 a 100 meter van de boei DV gezonken. Aangezien 't bootje tevoren reeds in moeilijkheden verkeerde, bevonden zich op dat ogenblik nog slechts drie personen aan boord, die gered konden worden. die door de Belgische rederij Flandria, die deze emigratie tot stand heeft go- bracht, te Mar del Plata geëxploiteerd zal worden. Onder hen bevinden zich verscheidene gezinnen. De Nederlandse eimigranten zijn zeer hoopvol gestemd. De toestand in Argen- Vóór het vertrek Vertelde kapitein S. Bakker uit Urk, die het commando over de trawler „Christian II" voert, dat zich aan boord der schepen een twintigtal Urker vissers bevindt, van wie sommigen tot het zelfde gezin behoren. De oudste visser is de ruim 50-jarige Urker Maar ten Ruiten, die kapitein was van de O. 786, welke later op zee is gezonken. Diens drie zonen emigreren mee. De jongste Nederlander is de 15-jarige scheepsjongen K. Raf. Behalve de vissers uit Urk zijn er nog twee vissers uit Enk huizen en één uit Amersfoort aan boord. Onder de vissers bevinden zich drie nieu welingen, die hun opleiding in Argentinië zullen voltooien. Volgens de heer Bakker emigreren de vissers vooral omdat zjj vrezen, dat hun bestaanszekerheid door de overbevolking van de Noordzee in gevaar komt en ook omdat zjj zich niet in staat, gevoelen de grote kapitaalkrachtige rederijen te be concurreren. Behalve de eigenlijke vissers bevindt zich nog een 60-tal Nederlanders aan boord van de onder Argentijnse vlag va rende schepen. Het betreft hier personen, die werkzaam zullen zijn in de rokerij, de conservenfabriek en de vismeelfabriek, ook zeer aanmoedigend. Maatregelen zijn intussen getroffen om aan de in Nederland blijvende gezinnen der vissers, via de burgemeester van Urk, het in Argentinië verdiende loon over te maken. Het contract met de rederij is geldig voor één jaar. Hierna kan het ver lengd worden tot drie jaar. Naar aanleiding van het zinken der O. 786 vernemen wjj nog van de rederij „Flandria", dat de ondergang van het schip gistermiddag tussen 15 en 16 uur te wijten zou zijn aan sterke zeegang. Er deden zich geen persoonlijke ongeval len voor. De bemanning werd door een der andere schepen overgenomen. De rederij bevestigde, dat alle schepen voor het vertrek op hun zeewaardigheid zijn onderzocht. De reis wordt voortgezet naar Teneriffe op de Canarische eilanden, dat de eerste aanloophaven van het con vooi is. Na inleidende besprekingen te Londen zijn thans ook te Den Haag onderhande lingen gevoerd tussen vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw en het Engelse Ministry of Food over hoeveelheid en prijs van de in het laatste kwartaal van dit jaar en de in 1952 door ons land aan Engeland te leveren bacon. De be- tinië schijnt de laatste maanden nog gun- sprekingen zullen binnen enkele weken stiger geworden te zijn voor de visserij. worden hervat. Vermoedelijk in Londen. Het Westduitse kabinet heeft Dinsdag besloten, dat het bezit van onderdanen der tot de Ver. Naties behorende landen niet behoort te worden uitgezonderd bij de toepassing van de wet tpt „gelijke verdeling van lasten", zo werd te Bonn medegedeeld door een woordvoerder der Westduitse regering. Het kabinet zal een nota naar de Geallieerde Hoge Commis sie zenden, waarin haar dit wordt mede gedeeld. Het wetsontwerp, dat op het ogenblik in de commissie door het Westduitse pai - De nood van de vluchtelingen uit dc landen achter het IJzeren Gordijn is nog steeds uiterst groot. Dit blijkt weer eens uit een rapport, dat wij daaromtrent ontvingen. Het is het halfjaarlijks rapport van de Stichting- Hulpactie voor Hongarije, dat wel een zeer schrijnend beeld geeft van de toestand, waarin de vluchtelingen voor het communisme, in dit geval de Hongaarse ontheemden, heden ten dage nog verkeren. We denken dan b.v. aan dat gedeelte van het rapport, dat uitweidt over de kampen, waar de vluchtelingen zijn „gehuisvest" en waaraan men vanwege genoemde Stichting onlangs een bezoek heeft gebracht. O Van de 80.000 Hongaren, die er in Duitsland en Oostenrijk waren, zijn er i de Caritasdienst welke voor treffelijk werk verricht, reeds 60.000 ge- enugreerd, aldus het rapport. Het me rendeel ging naar Australië, U.S.A., Ca nada, de Zuid-Amerikaanse landen, ter wijl een deel overging naar het vreem delingenlegioen en 0.0. nu strijdt in China. 5000 staan er nog op de emi- grantennjst, zodat er nog over blijft de Op een bijeenkomst van 1200 leden van I Amerika door dit hulpprogramma een de Europese staf van de E. C. A. heeftkrachtig, vrij en verenigd Europa wil het hoofd van de E. C. A. in Europa Por- helpen ontwikkelen. Deze gelijkwaardige - - - - i t?nn AmPHlffl Tal onhtr.» ter, verklaard; „Wij moeten er voortdu rend aan denken, dat wij veel van de Europeanen kunnen leren. Wij zijn het niet, die een verenigd Europa scheppen. Wij kunnen slechts een denkbeeld steu nen, dat in Europa reeds was geworteld toen wij nog isoiationisten waren". deelgenoot van Amerika zal echter geen tweelingbroertje worden en hij zal niet altijd de dingen op dezelfde manier zien als wij. aldus Porter De Europeanen zullen met onze proef konijntjes zijn. Wij moeten de Europea nen helpen het geloof te winnen, dat hun landen van een invasie kunnen worden gered en dat zij niet bankroet zullen Binnen twee maanden zal de E.C.A. worden vervangen door een Bureauvoor gaan' Wederzijdse Veiligheid, dat de Ameri- Porter merkte oo. dat door de over- kaanse buitenlandse hulp aan niet-com- gan.g naar het nieuwe agentschap dit jaar tmumstische landen zal beheren. Over het het stafpersoneel met tenminste 10 pet werk van dit bureau zei Porter, dat z. i. J verminderd zal worden. zorg voor 15.000 réfugiés. Van deze 15.000 wonen er 10.000 verspreid en ruim 5000 in de kampen. Deze laatsten zijn er het slechtst aan toe en leven voor een deel nog zelfs van de giften der 10.000 verspreiden, die in derdaad zeer veel doen voor hun arme landgenoten. Van de laatste 5000 is er vrijwel niet één, die zichzelf kan onder houden. Kampen zijn er te Passau, Win- zer, Volka, Herzbruch, Neu-Ulm, Platting enz. Meestal worden per kamp geplaatst tussen 200 en 500 vluchtelingen. Passau is wel het meest bezet, magr biedt ook nog een kleine kans op wat verdiensten. Voor het allernoodzakelijkste levenson derhoud wordt inderdaad gezorgd, maai' daarmee is het dan ook uit. De rest moet. bijeengebedeld worden. En waar komt dat vandaan? Practisch enkel van Ameri ka en Nederland. Amerika zorgt voor ongeveer 8000 9000 kilo levensmiddelen per maand. Nederland helpt vooral met kleding. AI met al kan evenwel slechts in de ergste gevallen geholpen worden. Men mag niet vergeten dat bij dé 15.000 er zeker 5000 zjjn, die behoren tot de groep ouden van dagen, zieken of invaliden, die nimmer meer aan de slag komen, nooit zullen emigreren en dus aan de weldadigheid geheel overgele verd blijven. Deze 5000 zjjn mensen uit alle tanden en juist uit de betere stan den, die nimmer handenarbeid hebnen verricht en op ander gebied geen werk vinden. Een professor van 70 jaar beeld jes uit hout te zien snijden voor de bezettingstroepen, een oud-civiel-inge- nieur des avonds schoenen te zien poet sen voor soldaten, enkel en alleen om iets te verdienen, doet toch wel de tra giek der armoede proeven. In de barakken is het eigenlijk één en al ellende, een lichtpuntje, zo vervolgt het rapport, hebben wij op onze rond gang niet kunnen ontdekken of het zou moeten zijn de liefdevolle opofferende werkzaamheid van de leid'ërs en b.v. de doktoren enz. die er belangeloos hun werk doen. Denk niet dat de grens hermetisch ge sloten is, in Hongarije schijnt men dit wel te menen maar de werkelijkheid is anders. De drang naar vrijheid, de ellen dige benauwde toestand in eigen land, maakt tenslotte niet enkel vindingrijk, maar ook brutaal en alles riskerend. Z komen er per dag soms nog vier of vijf en meer over de grens, die maanden aiics geprobeerd, alles uitgezocht en uitgere kend en tenslotte hun kans gewaagd heb ben. Velen bereiken de grens nimmer, velen vinden de dood in het gezicht van de veilige haven, maar velen komen er toch nog over. Maar ze komen zonder iets, want wat er nog was, is ipso facto van node om de vlucht kansvol te maken. Maar eenmaal erover...... waarheen? De CaritasEn de Caritas ontvangt allen moederlijk. De boete, die de Oostenrijkse regering eist voor het. clandestien het land binnenkomen 30 shilling en de kosten van de papieren 50 shilling zijn de eerste kosten die gedekt moeten worden, en dan staat de nieuwe vluchte ling daar berooid van alles. Hij moet ge holpen worden aan kleding, ligging, voe ding en zo mogelijk werk. En dat laatste is moeilijk, want slechts in de landbouw en de bouwbedrijven is er een kansje... en het percentage dat daarvoor geschikt is, is niet al te groot,, zodat het grootste deel puur op de liefdadigheid is aange wezen. De Amerikaanse Caritas geeft voor dit werk 1500 shilling per maand, aardig maar verre van toereikend. Voor de kle ding zorgt Nederland, maar ook verre van voldoende en zo nu en dan komt er eens iets uit Noorwegen b.v. visconser- ven. lement wordt besproken, heeft ten doel de rijkdommen in West-Duitsland op gro te schaal te verschuiven. De welgestelden zullen een aantal belastingen moeten be talen, waarvan de belangrijkste is de heffing van 2 tot 3 pet op het bezit, die jaarlijks gedurende dertig jaren zal wor den gevraagd en waarvan de opbrengst gebruikt zal worden tot compensatie voor de bezitlozen, als vluchtelingen, gebon;- bardeerden en personen, die verliezen hebben geleden door de geldzuivering van 1948. Het kabinet was tegen een begunstigde behandeling van buitenlands bezit in West-Duitsland, daar aldus aan buiten landse firma's een oneerlijk voordeel zcu worden gegeven ten opzichte van hun Westduitse concurrenten. Naar verluidt overwegen Geallieerde ambtenaren de mogelijkheid van tussen beide komen door de Geallieerde Hoge Commissie, welke over de hoofden van de Westduitse regering heen een Geal lieerde wet zou moeten afkondigen, waar bij buitenlanders van de toepassing der Westduitse wet worden vrijgesteld. HET is al een paar dagen geleden nl. in 1906 (negentienhonderd en zes), dat wijlen mgr Aengenent, toen nog professor in Warmond, te kennen gaf. dat een studie over het eigendomsrecht van het grootste belang was. Meer dan ooit was z.i. de vraag naar het fundament, waarop het recht van eigendom berustte, een brandende kwestie geworden. Men ziet er is in 1951 in dit opzicht niet veel nieuws onder de vaderlandse zon. Waarom we dit vraagstuk nu te berde brengen? Omdat bij de vele redevoeringen en artikelen, die een lans breken voor meer bezit, meer sociale zekerheid staatsex ploitatie en daar naast voor beëindiging van socialerige politiek het gehoor of de lezerskring weinig afweet van de basis, waarop katholieke eisen moeten rusten. Nog zo pas zijn op het K.V.P.-congres in resoluties de volgende zinsneden ge formuleerd: 1 De sociale politiek dient gericht op een structuurhervorming van de maat schappij door middel van de krachtige bevordering van een wijd verbreide be zitsvorming. Gewaarschuwd wordt met nadruk voor de niet te voorziene gevol gen van onvoldoende activiteit op on derhavige gebieden voor de Christelijk» maatschappij- en eigendomsorde. 2. De door de welvaartspolitiek nage streefde economische welvaart worde genormeerd door het algemene sociale en culturele welzijn van het volk. Dit sluit in. dat de grenzen van het econo misch mogelijke niet mogen worden overschreden. 3. Gestreefd dient te worden naar een economisch juiste en rechtvaardige ver deling van het nationale inkomen over alle groepen in de volkshouding, waarbij voor ieder de mogelijkheid geschaper dient te worden, zich een eigen bezit te verwerven. Voor een program met een streven naar meer bezit zal ieder kunnen gevoelen. Doch als meer bezit verkregen wordt ten koste van de levensvoorwaarden der werknemers kan de methode niet goed zijn. wanneer omgekeerd door te sterke sociale politiek de onderneming dreigt te vergaan kan de bewandelde weg niet de juiste zijn, wanneer tussen de onderne mers en de werknemers de middengroe pen worden doodgedrukt, wederom dan kan het gevolgde richtsnoer niet recht vaardig zijn. Er is nu eenmaal een gezamenlijk maat schappelijk inkomen; komt door actie een groep beter in zijn middelen, dan zal een andere groep zich met minder tevreden moeten stellen. Dat mindere kan niet persé als onrechtvaardig afgenomen aan geduid worden. Anderzijds kan een ver kregen hap niet persé als rechtvaardig verkregen beschouwd worden. Er is voor „wat meer' hard gevochten, er wordt over „wat meer" ook gemakke lijk gesproken, eenvoudig omdat men zich niet minstens enigszins op de hoogte stelt, van het recht, zoals dat door onze grote mannen is geformuleerd. Onze leer is de economisch-patuurrechtelijke theorie d.w.z.: Eigendom, dus privaateigendom, berust op economische gronden maar wor telt tenslotte in het natuurrecht. Eigen- verlangens, eigen wensen dienen derhalve geformuleerd te worden aan de hand van de leer over eigendom. Eis en vasthouden kunnen beide tegen de recht vaardigheid zijn. Eigendom is geoorloofd, dus kan men het zo maar niet afnemen, anderzijds heeft men geen onbeperkt recht op zijn bezit, omdat op bezit zware plichten druk ken. In de aanvang schreven we over een verklaring van mgr Aengenent als inlei ding voor een brochure uit 1906. De gróte sociale bisschop grondde zijn zienswijze, o.a. op Paus Leo XIII en Diens Reruiri Novarum" (1891). Voorts op St Thomas van Aquine (uit de 13e eeuw). Anderzijds is nog in ons bezit een exposé van mgr Cob- benhagen hoogleraar aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg over de telkens opkomende volzin: de verdeling van het maatschappelijk inkomen (uit 1937). Heus is er niet veel nieuws onder d - zon. Maar men leest niet en studeert niet Men wii vijf guiden meer, men wenst-vijf duizend meer, meri aast op vijf ton meer. Aan rechtvaardigheidsprincipen veeg; men zijn schoenen af. We komen op deze „deurmat" voor de maatschappelijke wo ning nog terug. HENK VAN DER MAZE. O Tijdens de jaarlijkse Tilburgse bede vaart naar de kapel op de geboortegrond van de Nederland'e 'apostel der melaat sen. Peerke Donders is de verwachting uitgesproken, dat deze priester, de zoon j van een Tilburgse wever, in 1953 zal wor- den zalig verklaard. Men hoopt het proces zo te begunstigen, dat de zaligverklaring in het jubiieum- jaar van de Katholieken in Nederland, wanneer de kerkelijke hiërarchie haar eeuwfeest viert, zal kunnen worden uit gesproken. Om dit te bereiken zu'len ver scheidene acties worden gevoerd. vrijheid hebben die mensen bekomen, maar daarmee is het ook gezegd en naai wat de Westerse radio hen voorhield is de tegenvaller dikwijls wel heel groot, zodat vooral na langere tijd de stemming daalt tot ver onder nul. Nu is er ook waarlijk in dit barakken-leven niets maar dan ook radicaal niets, dat lijkt op zon en vriendelijkheid. Het zijn barakken van 8 x 12 en er wonen en leven minstens 30 mensen. De armzalige kribben staan er drie hoog op gestapeld soms vier hoog. In die ruimte wordt geslapen gegeten, gewassen en ge kookt, kortom „gewoond". De mensen krioelen doelloos dooreen, de gezichten staan strak van de zorg. De kleding wil het zo even noemen floddert om het magere lijf. De eerste indruk is te doen te hebben met straatslijpers, maar men gaat praten en bemerkt dan te doen te hebben met een dokter, een jurist, een ingenieur, een leraar of hoge officier. En dat stuk sloopwerk, dat men barak of woonkamp noemt moest nog 26.000 shil ling kosten en maandelijks moet er 400 van worden afbetaald. We waren ook in de magazijnen, maar wat we er vonden en dat was dan bijeen gebracht door de Caritas, was niets dan onbruikbare rommel,, afgedankte en on bruikbare pantalons, jasjes waar de elle boog door de mouw heen komt kousen die meer op gat dan op kous leken enz. We waren voorts in de dokterskamer. Daar moest een jonge medicus heel de dag met een zuster hard aanpakken om de zieken en de gewonden te helpen in een kamertje van twee bij twee met een conservenblikje voor water en slechts een paar instrumenten van de minste soort. En zo kan men doorgaan. Er zfln ook ge zinshuisjes tegen de barak aan. Mis schien is het daar nog ellendiger. Kin dertjes lopen naakt rond.... dikke ron de harde buikjes, maar holle ogen, kromme beentjes en Ingevallen wange tjes. Het spreekt alles zu.k een duide lijke taal. Hongerwinter 1944 in een grootstad als Rotterdam, zo is het daar. En zo is het ook op ander gebied. Pries ters doen hun uiterste best. maar zij heb ben als aalmoezenier een gebied te ver zorgen ter grootte van een diocees. Bo vendien hebben zij slechts de beschikking over 150 gulden per maand, waarvan dan alles afmoet, reizen, kosten van levenson- 1 derhoud enz. I Inderdaad een toestand waarin hulp dringend geboden is. Er is door het Ne derlandse volk ten deze al veel gedaan, de Stichting dankt daar hartelijk voor, maar er is zo ontstellend veel nodig. teStefdf fer^nne^^oefenene-kdoetazU D? recht^aarde visser laat zich door minder prettige weersomstandigheden andermaal een *-j„„j 1::1-1: heid. Op haar «tprrfam8, -atwtli dobbers doet dansen, zodat hij alle aandacht nodig heeft en volkomen gif ten dankbaar tegemoet. j een beroep op de milddadig- niet gauw af schrikken. Integendeel, hij voelt zich eerst goed in zijn element, ïaar gironummer 14378 riet de als hem een fris briesje om de oren waait en het onstuimige water zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1