Churchill terug in Downingstreet? Labour verloor twaalf zetels in eerste tellingsronde M Optimisme in het kamp der conservatieven I BENELUX in ernstig BERAAD TRUMAN EN HET VATIC UN Benoeming van ambassadeur bij H. Stoel dient de vrede Toestand blijft Britse belofte aan het Snezkanaal ernstig aan de Soedan Griekse lagunen wachten op drooglegging Behoorlijke kans op V-teken en grote sigaren in Engeland v. II d?/af Vrijdag 26 October 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN "N Reading weifelt Stembusstrijd met vermakelijke voorvallen Vee-uitvoer tijdelijk stopgezet Geruchten over het besprokene inzake Europese defensie Bid tot Haar die de redding is van het menselijk geslacht Douane viel in de boter 'LAGEN Werk aan de winkel voor Ned. vaklui WEERBERICHT Nu de eerste helft van de 625 districten, die elk een zetel in het Britse Lagerhuis ver tegenwoordigen, geteld is, ziet het er naar uit, dat als er zich geen verrassingen voordoen de grijze staatsman Winston Churehill na zes jaar terug zal keren naar Downingstreet 10, de ambtswoning van de Britse premier. Van de 323 getelde zetels behaalde Labour er 175; de Conservatieven volgen met 145; dan komen de liberalen met 2 zetels en de „anderen" met 1. Dat wil zeggen, dat Labour thans 12 zetels heeft verloren, waarvan er 11 aan de Conservatieven toevielen en 1 aan de liberalen. De Con servatieven verloren op hun beurt één zetel, maar niet aan Labour. Vandaag worden de stemmen op het platteland geteld en het is niet waarschijnlijk, dat Labour zich daar zal herstellen; integendeel! Reuter's eerste statisticus heeft berekend, dat Labour, Wilde zij haar geringe meerderheid in het Lagerhuis handhaven, na de telling van vannacht de leiding had moeten hebben met 49 zetels. Zij leidt echter slechts met 27 zetels, hetgeen er op neerkomt, aldus Reuter, dat de Conservatieven de absolute meerderheid zullen verkrijgen. Wegens heersend mond- en klauwzeer wmËmmi 'yrz «-.«s-e-, »„a. Heel-Engeland leefde vanochtend in 'n Volgend jaar zelfbestuur Handel met satellieten BEZIT EN GEBRUIK De weerverwachting, geldig tot Zaterdag avond, luidt: In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overigens droog weer met overdrijvende wol kenvelden. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. Zaterdag 27 October: Zon op 7,24 uur, onder 17.23 uur; Maan op 3.24 uur, onder 16.02 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COU borgsom van 150 pond (ongeveer 1500 gulden) verbeurden. De stemverhouding na de telling van de eerste dag is als volgt: Aantal «temmen: t' ans 7.557.252 7.204.485 in 1950 7.265.574 6.538.364 m.mr 1 Labour Conservatieven Liberalen en an deren 310.003 1.490.925 Communisten 9,427 01.250 Zoals men ziet, hebben de communis ten t.o.v. verleden jaar een verpletterend verlies geboekt, waarbij men moet be denken, dat zy ook reeds toen zetr sterk waren achteruit gegaan, zodat zij hun enige zetel in het parlement verloren. De enige zetel, die de conservatieven bij deze eerste ronde hebben verloren, is die van West-Belfast. De Ierse labour- candidaat John Beattie kreeg een meer derheid van 25 stemmen op de candidaat van de Ulster unionisten, een paity, die met de conservatieven samengaat. Tot dusver hebben 51 candidaten het door hen gestorte bedrag van 150 pond verspeeld. Onder hen bevinden zich o.m. 37 liberalen, 5 communisten en een conservatief. Dg candidaten van de labour-partij wisten allen het vereiste een-achtste deel van het totale aantal in hum kiesdistricten uitgebrachte stem men te behalen. Beading, een stad ten Westen van Lon- den, welke sedert een eeuw de faam een betrekkelijk geringei,eeft gehad inuner candidaten van de de leiding zullen moeten wi„nende partij dc blIS te laten ko_ men („as Beading goes, goes the nation", luidde het gezegde) heeft ditmaal geen voorkeur laten blijken. Vorig jaar, toen in deze plaats voor het eerst voor twee zetels werd gestemd, werden twee I.a- bourcanoidaten gekozen. Ditmaal be haalde ^oord-Ueading de Conserva tieve candidaat de overhand op die van Labour met een meerderheid van 302 stemmen, doch in Zuid-Beading behield Labour zijn zetel. élement Attlee, minister-president in de vorige (Labour)-regering, verlaat met zijn echtgenote, zijn zoon Martin en zijn beide dochters Felicity en Alison, het stembureau. 1 Ondertussen heeft <3e verschuiving naar de Conservatieven tot nog toe geen grote afmetingen aangenomen en het ziet er I dan ook naar uit, dat thans de Conserva tieven met meerderheid aanvaarden. Opmerkelijke uitslagen deden zich niet voor. Alle corypheeën van beide partijen, voorzover reeds bij de telling betrokken, zijn herkozen, zij het dat de socialisten iets minder gunstige cijfers noteerden. De Labourrebellen onder leiding van Bevan I zijn er alle zeer goed afgekomen. Som- migen hunner hebben hun aanhang zelfs J zien groeien. Bevan zelf behaalde een grom overwinning. Zijn meerderheid be- I ,,™eg 21-500 stemmen. Micardo, Freeman, Wilson, Barkara Castle. Michael Fort Ihoewel zwaar gehinderd door de ten slotte verslagen Randolph Churehill) als- backbench-leider Crossman zijn tt^Ï j ug.."? Lagerhuis. Uit de uitslagen mag verder voorlopig worden afgeleid, dat de liberalen, naar wier gunst door de andere twee partijen zo ijverig is gedongen, in de districten waar zij geen eigen candidaat hadden' merendeels conservatief hebben gestemd! De drie „onafhankelijke Labour".ean- didaten kregen geen voet aan de grond en zijn allen verslagen, evenals de com munisten, waarvan het Britse volk werkelijk niets wil weten. Tot dusver wisten v\jf van de tien communistische candidaten niet een achtste deel van het totaal aantal in hun kiesdistricten uit gebrachte stemmen op zich te vereni gen waardoor zjj elk de gestorte waar- Mede gelet op het feit, dat Zwitser huid en Italië de doorvoer, resp. invoer van herkauwende dieren en varkens uit Nederland hebben verboden en dat in Frankrijk het voornemen bestaat hiertoe eveneens over te gaan, heeft de vee- artsenijkundige dienst wegens het optre den van mond- en klauwzeer in ons land besloten na Vrijdag 26 October de keuring van vee voor de export naar alle landen stop te zetten. Exporten naar Frankrijk geschieden tot genoemde datum voor risico van de exporteur. Naar het ministerie van Landbouw meedcielt, betreft het een tijdelijke maatregel. De opheffing kan worden te gemoet gezien zodra men er in is ge slaagd een vaccin te bereiden, waarmede Topfiguren van de conservatieve partij-machine verzekerden gisteren middag terwijl de geruisloze verkiezingsslag in volle gang was, dat de opkomst van het electoraat die van 1950 evenaarde, zoniet overtrof. En zij Terwijl hij het bekende „V"-teken maakt, verlaat Winston Churchill, leider van de Conservatieve Partijhet stemlokaal te Londen, waar hij zijn stem uitbracht tijdens de algemene verkiezingen. Hij is omringd door een groot aantal enthousiaste partijgenoten. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Onder voorzitterschap van Pholien werd gisteren te Brussel een Benelux- eonferentie gehou len, die o.m. werd bijgewoond door de min.-presidenten, de ministers van buitenlandse zaken, de ministers van financiën en de ministers van landsverdediging van Nederland, België en Luxemburg. De dagorde ging over het gemeenschappelijke onderzoek van verschillende problemen, die op het gemeenschappelijke leven van deze landen betrekking hebben. De aanwezigheid der ministers van defensie wees er ten overvloede op, dat ook, en wellicht vooral, de kwestie betreffende de bewapening en de organisatie der militaire macht van de drie landen in bespreking zou komen. ling op velerlei gebied, zoals benoemin gen. soldijen, begrotingen, etc. tot ge volg moeten hebben Deze en andere moeilijkheden zullen naar voren gebracht worden op de a.s. Atlantische conferentie van 24 November te Rome. Hier zou o.m. ook het probleem der verdeling van de lasten voor de gemeen: chappelijke ver dediging worden besproken. Na afloop der conferenties van giste ren, die 's morgens en 's middags werden gehouden, weigerden de gedelegeerden ook maar de geringste woordelijke me dedeling aan de pers te doen. Deze moest zich tevreden stellen met een uiterst laconiek communiqué, meldende dat de vergaderingen ten doel hadden net onder zoeken der verschillende vraagstukken, die de organisatie van een Europese ver dediging met zich kan brengen. Zoals doorgaans met conferenties van dit soort het geval is was alles voor de openbaarheid in een dichte duisternis ge huld. In de Wetstraat werd gefluisterd, dat er van Ned. zijde op was aangedron gen, dat men zou tegenspreken, dat de kwestie van een eventueel Europees leger op de dagorde stond, terwijl deze aangele genheid in feite het voornaamste punt der besprekingen zou uitmaken. Wij melden dit gefluister natuurlijk met het nodige voorbehoud. Een hoofdstedelijk blad beweerde, dat Nederland herhaaldelijk er op heeft aan gedrongen dat de Beneluxlanden hun ge zichtspunten over dit probleem in over eenstemming met elkaar zouden brengen. In September stelde Nederland met dit doel een speciale Beneluxconferentie voor, de argumenten, zoals het verliezen van een deel der nationale autonomie, wer- i den in dit verband r.aar voren gebracht. Indien het Europese leger zou worden opgericht, zou dit niet alleen uit een soort mozaiek van nationale eenheden be staan, maar zou di; verder geüjkschake-I Op de Donderdag door president Tru man gehouden persconferentie, werd de die in Nederland zou worden gehouden' 'ireside,!t met vraSen bestormd over de zeertype doeltreffend kan worden be- ö- De verspreiding van de ziekte wordt volg' dat tot het houden der confereme momenteel zoveel mogelijk tegengegaan van gisteren werd besloten en zulk,: slechts met behulp van het bestaande vaccin in !8 uur voor deze werd geopend. Tot zover van de de een diplomatieke erkenning Katholieke Kerk in zag. Truman beantwoordde de vragen met de mededeling, dat naar z(jn mening de -• "cc benoeming „de zaak van de vrede zou lieten daarbij zelfbewust blijken, dat deze machtige opkomst van de Britse ding is niet aiaoende. Dientengevolge Nog steeds volgens geruchten in de bevorderen" Hij verzekerde dat dit zijn kiezers in het voordeel van de thans 77-jarige Winston Churehill zou zijn. Labourleiders waren, op het hoofdbureau van de partij, wat voorzichtiger. Zij waren van mening, dat in de avonduren hun aanhangers nog in grote getale, na afloop van het werk, naar de stembussen zouden komen om Labour nog met een laatste ruk opnieuw op het paard te helpen. De verkiezingen zelf zijn rustig ver lopen, zoals het de Britten betaamt. Hier en daar hadden inventieve geesten nog een laatste propaganda-actie ontworpen, om de laatste aarzelingen b*> de kiezers tegenover de voorgestane candidaat weg te nemen. In Dudley begaven enkele conservatieven zich per kameel naar het sportieve zenuwachtigheid over de vraag, of Winston eindelijk Attlee verslagen had. Koning George, hoewel nog niet ge heel hersteld, luisterde tot diep in de nacht aan de radio. Churehill zelf, om ringd door leden van zyn „schaduw ka binet", zat in zijn huis te Hyde Park bij een apart voor deze gelegenheid aange legde telex, die evenwel plotseling defect raakte, doch gelukkig in korte tijd ge- stemlokaal, teneinde hun ••een bult te bezorgen", zoals zij nader "'teenzetten. Elders trachtte men met 'neer zakelijke argumenten de eigen Zletiswijze te bepleiten. meeste candidaten braohten zelf seeds vroeg hun stem uit. „U behoeft niet vragen op wie ik gestemd hou", zei Winston Churehill bij het ver laten van aet stemlokaal te Woodford, met een brede glimlach. De „onafhankelijke mil- konnair", A. E. Pickard, candidaat voer Ulascow-Maryhill verschilde in zoverre ?an zijn collega's, dat hij te bed bleef tot zijn normale uur van opstaan en daarna zijn dagelijkse partij golf ging spelen. De man behaalde 356 stemmen, en verloor zijn „deposit" van 150 pond Sterling. legen de sluiting van de stembussen steeg de verkiezingskoorts in een snel tempo. In de grote steden van het Ver enigd Koninkrijk dromden grote menig ten samen voor de plaatsen, waar de uit slagen bekend werden gemaakt. Vooral in Londen heerste een onbeschrijfelijke drukte tussen Trafalgar Square en Pic cadilly Circus, waar honderdduizenden Londenaars zingend elkander verdron gen in een onoverzienbaar gewoel. Het leek eerder op een nationale feestdag, dan op het einde van een aan weerskan ten met. felheid, soms met bitterheid en laster, geleverde strijd. t„<ïonctanders i !3Iaree,rd kon worden. Attlee bevond zich g aanvankelijk in z'n kiesdistrict Waltham- v,.'ï.ri"Aest' maar nadat zijn herkiezing ekend was gemaakt, begaf hij zicli naar Downingstreet 10, waar hij thans, als de gewoond heeftbed.1.'iegen' de langSte tyd De eerste uitslag kwam deze keer nu eens niet uit Salford, dat in 1945 en 1950 het eerst met de uitslag uit de bus kwam, en dat er alles op gezet had dit record te handhaven. De eer ging thans naar Wat ford, bij Londen. De eerste zetel, die aan Labour ontviel, was Manchester-Black- ley. (Van onze correspondent) Ambtenaren van de douane-recherche te Sluiskil hebben op het boerderijtje van de vee-koopman F. M. te Kruisdorp bij Hontenisse 2300 kilogram voor smokkel naar België bestemde roomboter in be- sia® genomen. De ambtenaren deden een inval juist op het moment, dat de leve rancier van de partij boter, een hande laar uit Vlaardingen met de beide smok kelaars, de gebroeders B. afkomstig resp. uit Nieuwnamen (Nederland) en uit België aan het afrekenen was. Vast is komen te staan, dat door deze heren duizenden kilogrammen roomboter naar België zijn gesmokkeld. versterkte dosering, doch deze bestrij- i 'net blad in kwestie. ding is a.' Dientengevolge Nog steeds volg2—- eciuuuwm m ue i *j kan het DUixeiuana niet die garantie wor- Wetstraat zouden ernstige bezwaren ge- eniSe beweegreden was geweest, den gegeven, waartoe ons land krachtens opperd worden dooi de Beneluxlanden I Zoals gemeld, heeft Truman Dinsdag zijn repu --exporterend land jen speciaal Nederland tegen de oprich- j.l. medegedeeld, dat de benoeming eerst verplicht is. tjng van een Europees leger. Verschillen- in Januari 1952 .wanneer het Congres, De bewij'zen stapelen zich op, dat de ontruiming van de Suez-kanaalzóne door Egyptenaren wordt gestimuleerd door regeringsactiviteit in de vorm van bedreigingen door de politie en aanbiedingen van vrij' reizen naar Caïro, aldus deelde het Britse ministerie van Oorlog gisteren mede. De evacuatie van Egyptische arbeiders met hun gezinnen gaat nog steeds op aanzienlijke schaal voort. Dc buitenlandse arbeiders, waaronder de Soedanezen, blijven evenwel loyaal aan bet werk. Volgens een Britse militaire woordvoerder te Fayid, is de toestand in de Kanaalzone „ernstig" en „blijft hij verslechteren". Hij voegde er aan toe: „Wij hebben plannen om de veranderende toestand het hoofd te bieden". Maar bij lichtte niet nader toe, welke deze plannen zijn. Men meent eveüwel te weten, dat hiertoe behoort het overbrengen van arbeidskrachten van Engeland en elders naar de Kanaalzone teneinde de weglopende Egypte, naren te vervangen. Gisteren deden, naar aanleiding van de bezoeken van de Amerikaanse ambassa deur te Cairo, Jefferson Caffery, aan ko ning Faroek, en later aan de Britse am bassadeur sir Ralph Stevenson, in de Egyptische pers positief gestelde berich- tePjjd? ronde over een Amerikaans be middelingsvoorstel in het Brits—Egypti sche geschil. Deze berichten werden even wel door het State. Department te Was hington, en ook door de Egyptische mi nister van buitenlandse zaken, Salah el Dia Pasja, met klem tegengesproken. Volgens het State Department had de am bassadeur met de koning slechts „een al gemeen gesprek" over de situatie gevoerd. Volgend jaar zullen In de Soedan ver kiezingen worden gehouden, die zullen leiden tot zelfbestuur, aldus heeft de ver tegenwoordiger van de Britse gouverneur- generaal sir Robertson, Donderdag te Khartoem in het Soedanese parlement verklaard. Sir Robertson zeide, dat de Britse Gou verneur-generaal zou doorgaan met het besturen van de Soedan, in de richting van zelfbestuur, „in overeenstemming met de wil der bevolking". Hij hoopte, dat de Soedanese „amendement-commission, spoedig met haar voorstellen gereed zou zijn. De gouverneur-generaal, zo zeide sir Robertson, heeft bepaalde voorzorgsmaat regelen getroffen voor de handhaving van wet en orde en zal alles doen om de vrede te bewaren. De Britse regering staat vol komen achter de gouverneur-generaal. Behalve met de Sovjet-Unie, (hetgeen wij gisteren reeds meldden) wil Egypte ook zijn handel met de andere landen achter „het ijzeren gordijn" uitbreiden. De volgende maand worden drie Hon gaarse delegaties verwacht voor een her ziening van de handelsregelingen tussen beide landen. Hongarije wenst meer ka toen in te voeren in ruil voor machine gereedschappen, kunstmest en vee Naar verwacht wordt zal spoedig een handelsverdrag van zeven millioen Egyp- j tische ponden (ongeveer 70.000.000 gulden) dat thans op reces is, weer bijeen komt, aan de orde zal worden gesteld. De president verwierp, geërgerd, de opmerking van een journalist, dat de benoeming van Clark tot ambassadeur bij het Vaticaan in strijd zou zijn met de bepaling van de Amerikaanse grond wet, welk een scheiding tussen staat en Kerk voorschrijft. Hij merkte op ,dat bij na alle grote landen ter wereld diplo matieke vertegenwoordigingen in Vati caanstad hebben. Onafhankelijke waarnemers zijn van mening, dat deze gehele aangelegenheid van Amerikaanse zijde onhandig is be handeld. Beweerd wordt, dat zelfs mi nister Acheson tevoren niet door de pre sident over de benoeming zou zijn inge licht. Het staatssecretariaat van het Va ticaan was natuurlijk wel ingelicht over het voornemen van het Witte Huis om permanente diplomatieke betrekkingen tussen de V. S. en de H. Stoel tot stand te brengen, en het had hier zijn instem ming mede betuigd, doch de afkondiging van Zaterdag j.l., dat generaal Clark tot Amerikaans ambassadeur te Vaticaan stad was benoemd, betekende ook voor Vaticaankringen een volslagen verras sing. Volgens de correspondent van de Times was de benoeming van een nog actief militair geen aangename verras sing. KATHOLIEKEN behoeft men niet te leren, dat recht op eigendom bestaat. Maar socialisten en communisten denken daarover heel anders. Er is ook nog een theorie over het alleen-recht op particulier bezit. Deze liberale leer ver werpen wij ook. Want gelijk reeds een vorige maal is betoogd, op de particuliere eigendom rust een zware plicht van mede delen. Men hoede zich echter om in het sociale beleid juist om de zuivere toe passing van de leer van het particulier bezit nodh naar de ene kant door on gepaste eisen noch naar de andere zijde door te grote vasthoudendheid, het even wicht te verliezen. Als redelijk mens, zegt Paus Deo in „Rerum Novarum", heeft hij recht op eigendom, met het oog op zijn toekomst, als vrucht van zijn arbeid, welke dan ook en ten derde in verband met het gezin. Privaat-eigendom ook van produc tie-middelen. Ook daarvoor voert de H. Vader, daarbij steunend op de leer van St Thomas van Aquine, argumenten aan. En wel ten eerste om de prikkel tot arbeid te behouden, ten tweede omdat bij collectie! bezit van een ordelijke samen leving geen sprake is. omdat een ge meenschapszaak leidt tot ruzies over banen, beroepen en bijgevolg tot dwang systemen en ten derde omdat als gevolg van het tweede argument, de vrede in de maatschappij hopeloos zoek raakt. Trouwens, wie geschiedenis kent, weet. dat bij alle volkeren de particuliere eigen dom werd aangetroffen. Er is veel ellende bij de huidige stand van zaken. Doch ate situatie is nog geen argument ten voor dele van collectief bezit, of staatsexploi tatie. Tegenover bijv. bandeloze vrijheid en tomeloze concurrentie zette men de ordening van de maatschappij tot een organisch geheel. In een korte, maar sprekende formu lering heeft St Thomas echter ook de reeds genoemde plicht van de eigenaom aangeduid. Hij verklaarde: Wat het gebruik der uitwendige goe deren betreft, moet de mens deze niet als zijn eigen beschouwen, maar als ge meen aan allen, opdat hij ze gemakke lijk meedele aan anderen, die gebrek hebben. Dus wel bezit, maar behoeften var- anderen in het oog houden. En de staat? Die heeft te zorgen, aat de particuliere rechten der burgers ;n overeenstemming blijven met de recht vaardigheid en het algemeen welzijn der gehele maatschappij. Bij botsing van rechten kan een oordeel moeilijk worden. Men doet daarom ook verstandig, aldus mgr Aengenent, niet iemand te spoedig van staatssocialisme te beschuldigen. Het verschil ligt in de staatsexploitatie uit princiob en in.het geval van absolute o more"'®noodzakelijkheid bij uitzondering. Met al dan niet aanvaarding van het particulier bezit krijgen we ook te maken by d» befaamde, dok al reeds ter tafel gebraClttfe kwestie van de verdeling van het maatschappelijk inkomen. In Septem ber1937 reeds, heeft op studiedagen van' de K.AJ3., prof. Cobbenhagen de grondslagen van de verdelingsleer opgezet en toegelicht. Zijn in druk verschenen rede is vandaag nog actueel. Uitgaande van het beginsel, dat uit samenwerking de producten ontstaan voor de behoeften- bevrediging, betoogde genoemde hoog leraar aan de R.K. „Economische" van Tilburg, dat niet alleen voor de indivi duele welvaart, maar ook voor de msiat- I schappelijke welvaart, de verdelingswijze I van het grootste belang is. Met ais con- I clusie, dat het totaal van maatschappe lijke behoeftenibevrediging en dat is toch het doel van maatschappelijk econo- I misch streven bij een spreiding van de aanwas van het consumptiefonds over de j minder begunstigden als regel en in prin cipe beter bevorderd wordt dan bij een I vermeerdering van die aanwas bij cc reeds ruim begunstigden. Ook prof. Cob benhagen verwijst in dit verband naar de leer van St Thomas inzake het verbruik van de particuliere eigendom. Voorts waarschuwt de hoogleraar bij berekening van zijn inkomen niet de talrijke dien sten van publiekrechtelijke lichamen zon der gelijkwaardige tegenprestatie van de burger over het hoofd te zien. We lezen verder: Ondernemersprestatie, arbeidsprestatie kapitaalsprestatie en grondprestatie heb ben naast het algemeen karakter van economische prestatie, nog een bijzonder karakter. Bijv. èn ondernemers en werk nemers zijn mensen. Afgedwongen loons verhogingen kunnen tegen economische mogelijkheden botsen. Met per saldo van veel meer prijsgeven. Verdelingsresultaai. kan geen kwestie zijn van macht, noch bepaald worden door onveranderbare economische wettelijkheden. Bereikt moet worden een zodanige ver deling, dat een zo groot mogelijke wei vaart voor de leden der maatscnappy wordt bereikt. Met opheffing van te groot inkomensverschil en de opvoe ding tot een verstandige besteding. Dar zal ook aan de sociale rechtvaardigheid, welke „Quadragesimo Anno" zo sterk op de voorgrond stelt, worden gediend. Als slot-opmerking onzerzijds nog dit: Een behoorlijk verloop van de eco.uo- misch-sociale procedure is derhalve, zoal» uit het bovenstaande blijkt, niet een voudig. Zij eist verstand en inzicht by all* groepen, zonder agitatie en zonder ge- agiteer dheid. HENK VAN DER MAZE. Als Nederland nog zulke mogelijkheden tot landwinning had gehad, zou de droog legging al lang voor e.kaar zijn geweest, pat was de mening van een van de twee ingenieurs, die In opdracht van de Zwolse 1 A "Grontmfl." een reis naar Grieken-, tussen Tsjecho-Slowaklje en Egypte ge- |ijkhedcnb„n ïï/r de mnr^oTi Tci.phn-siniwflTriin rendabiliteit van droog- sloten worden. Tsjecho-Slowakije zal dan landbouwmachines uitvoeren in ruil voor katoen en linnen. Het heeft ook wapens en uitrustingen aangeboden, doch dit aan bod is door Egypte afgeslagen. De Egyptische minister van binnenland se zaken heeft Woensdag verklaard niet legging van enige gebieden te bestuderen. Ir J. van Staveren en ir P. Vorenkamp zijn nu in Nederland weergekeerd en heb ben^ met de directeur van de „Grontmif.", dr ir J. Hanraets een en ander verteld over de voorlopige resultaten van hun onderzoek. Over de financiering van dit van oordeel te zijn, dat Engeland de finan- project is reeds overeenstemming bereikt ciële overeenkomsten met Egypte zal ver anderen als tegenmaatregel op de Egyp tische verbreking van het verdrag van 1936. Hij zeide, dat de financiële regelin gen slechts betrekking hadden op de financiën en niet op de politiek. Zij wa ren voor belde partijen voordelig. tussen de Griekse regering en de ECA, Hoewel de definitieve resultaten nog even op zich zullen laten wachten, omdat de analyse van de gronden en de verdere bestudering van het vraagstuk nog de nodige aandacht eisen, kon toch reeds worden .vastgesteld, dat. vooral voor de grootste objecten, drooglegging en ontzil- ting economisch verantwoord zijn. De problemen van de werkzaamheden zelf zijn niet zo heel groot, hoewel de Grieken zullen opzien tegen het ontzii- tingsproces. De N.V. „Grontmij." heeft dan ook alle hoop, dat dit werk aan een Nederlandse firma zal worden toegewe zen. „Men heeft hier tenslotte de nodige ervaring". Als de te bewerken lagunen en meren eenmaal in goede gronden zullen zijn ver anderd hetgeen, gezien het tekort aan goede bouwgrond en de overbevolking van Griekenland zeer welkom zou zijn zal het toch zaak zijn, de exploitatie daarvan Op vakkundige wijze ter hand te nemen. Daartoe zal het noodzakelijk zijn, de Griekse boeren op landbouwkundig ge bied voor te lichten. Tevens zal de rege ring moeten overgaan tot een oordeelkun dige toewijzing van de nieuwe gronden. Het land zal niet in te kleine stukken moeten worden verkaveld. Over ongeveer vier maanden hoopt de directeur van de N.V. „Grontmij." alle ge gevens en resultaten van het onderzoek te kunnen voorleggen aan de Griekse re gering en de ECA,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 7