Albert Termote m voor Curacao BESTRIJDING VAN Kil KIM A IS VOLKSZAAK AANBIEDING Fantastisch NEDERLANDSE VERPLEEGSTERS WERKEN IN PAKISTAN Joodse onderduikers slacht offers van roofmoord? Waarachtig en diep-menst kunstenaarschap Wilhelminafonds houdt uitdeling W onderbaarlijke haringvangsten PEEK CLOPPENBURG Uitgifte van een 5 pet. obligatielening De lijkenvondst te Laren Frankrijk zal Europese Federatie voorstellen Economische ontwikke ling Suriname Truman hoopvol omtrent Perzië Wij vervolgen onze PAGINA rliIJDAC 26 OCTOBER 1951 Gelden beschikbaar gesteld voor kankerbestrijding Netten zonken onder gewicht van de vis Ruiterstandbeelden Alaska-ulsters Herensportjekkers Colbert Costuums Beter.... tut stukken goedkoper! ONGELDIGE POSTZEGELS KUNNEN WORDEN INGERUILD AMPHORA 500.000 voor ziekenhuis te Heerenveen KATH. BIOSCOOP- EN FILMEXPLOIT ANTEN Stichten bezinningscentrum VERZENDING ZEEPOST „WIJ KOMEN ZEKER TERUG Kerkrade organiseert vier ia Op komende zitting van Raad van Europa j Onderzoek door delegatie Wereldbank SïfesÉe SvilWtmfc Het Koningin Wilhelminafonds neeft, zo deelt het mede na verkregen advies van de centrale commissie voor de kankerbestrijding, de volgende bedragen beschikbaar gesteld: Aan het Botterdams Ra-to Therapeu- tisch instituut een bedrag van ƒ40.000.— i voor de aankoop van radium en radio actief kobalt. Door deze aankoop zal in de dagelijkse behoefte aan radio-actieve j stoffen in dit instituut geheel zijn vol daan. Aan het Nederlands Kankcrinstituut te Amsterdam een bedrag van 16.400,— voor de eerste inrichting van een centraal kankerregistcr. Dit register staat onder leiding van de mediscfa-statisticus dr M. G. Neurdenburg en daarin zullen geleidelijk aan alle ge gevens betreffende de behandeling van kankerpatiënten in Nederland worden verwerkt, zowel voor het wetenschappe lijke^ onderzoek als voor de therapie. Het Koningin Wilhelminafonds zal ook in de toekomst de kosten van deze, naar ver wacht mag worden, uitgebreide werk zaamheden dragen. De voorbereiding van de inrichting van centra voor de kankerbestrijding' aan de universiteitsklinieken maakt zodanige i voortgang, dat hieromtrent binnenkort mededelingen zullen kunnen worden ge daan. De bemanningen van de Nederlandse loggers, die op het ogenblik onder de Engelse wal op Zogen, walharing vissen, hebben het zowaar te kwaad met de vis. De beestjes verdringen zich de laatste nachten zo druk om een plaats te verove ren in de mazen van de netten, dat van verscheidene schepen de vleet onder het gewicht van de spartelende vissen is ge zonken. Andere schepen, die erin slaagden de netten binnen te krijgen, bleken zoveel te hebben gevangen, dat zij de zilveren massa niet konden bergen en een collega te hulp moesten roepen om een deel van de buit over te nemen. En als de netten binnen zijn, gaan de loggers met hun verse haring met volle kracht naar IJmuiden om daar het zee banket zo spoedig mogelijk aan de afslag te brengen. moeilijkheden want de opdrachtgevers kunnen het vooral de jonge kunstenaar lastig maken met eisen en pretenties die weinig blijk geven van aesthetisch in zicht in de plastiek en van weinig begrip voor zijn visie en inspiratie. Zo komt er een aanzienlijk aantal werken tot stand, meer of minder geslaagd naarmate de eisen van de opdrachtgever met zijn eigen inventie en idealen harmoniëren. Langzamerhand komen nu ook de profane opdrachten, o.a. zijn prachtige monumentale paarden aan het Vaillant- plein in Den Haag, vol onstuimige vaart en van 'n dynamische rhythme doortrild, volkomen passend in de dynamiek van het grote stadsleven. Geheel anders van stijl zijn z'n ruiter standbeelden in Utrecht. Zijn Willibror- dus beeldt de vrome monnik uit, meer de wijze toekomstige bisschop dan de vuri ge missionaris, maar het geheel ademt vooral door de forse vormentaal van het paard de jonge kracht van het nieuwe geloof dat Willibrordus brengt. Termote beschouwt dit als een van zijn beste werken. Zijn ruiterbeeld van Martinus, eveneens in Utrecht, maar op een onopvallende plaats waar het vlg. Termote niet tot zijn recht komt is be weeglijker, van een beheerste nervosi teit en ingetoomde spanning. Een opsomming zou te lang worden. Wij memoreren nog zijn aangrijpend re- lief voor de „Dodencel" in Scheveningen en zijn statige, aristocratische figuur van Van Bynkershoek voor de Hoge Raad. Het kleine, vrije werk toont weer een ander aspect van hem. Hier meer aan dacht voor het intieme, het raak type rende; het vertoont ook een meer expe rimentele inslag. Don Quichotte in zijn tragische groteskheid, de Invalide in zijn bijna comische hulpeloosheid getui gen van zijn aandacht voor de mens en het. menselijke. Toch houdt hij meer van zijn sroter werk, want voegde hij er aan toe: „De grote beeldhouwkunst kan alleen maar bloeien bij de gratie van de opdracht. Het vrije werk is maar een tijdverdrijf uit de laatste eeuw, toen er gebrek was aan opdrachten". Heel wat leerlingen hebben op Termo- te's atelier gewerkt zodat we gerust kunnen zeggen dat Termote grote in vloed heeft gehad op de Nederlandse beeldhouwkunst, al vindt hij in bemin nelijke eenvoud een uitdrukking als „de school van Termote" wel wat overdre ven. Nederland mag trots zijn op deze kunstenaar. L. V. Royale reisulsters van zuiver wollen Engelse flausch in moderne kleu ren en dessins. Een top prestatie van goed vak manschap. 99.75 mei alpaca kraag en teddy voering, II-rij model met lederen knopen van zuiver wollen kam garen, 2-rij model AMSTERDAM DEN HAAG ROTTERDAM GRONINGEN - LEEUWARDEN - UTRECHT LEIDEN HAARLEM ARNHEM NIJMEGEN EINDHOVEN LET OP ONZE Üofyende, AANBIEDING van zuiver menselijke gevoelens en hartstochten. Na korte tijd in Volendam gewoond te hebben vestigde hij zich in Voorburg. Nu breekt een periode aan waarin de Kerk voortdurend een beroep op hem zal doen. In kerkelijke kringen komt een streven op naar het artistiek verant woorde beeld en een rijk arbeidsveld ligt open. Toch is die eerste tijd niet zonder Bij het publiek nog voorhanden post zegels met de beeltenis van H.M. Koningin Wilhelmina van het type Hartz (uitgifte 1947)alsmede briefkaarten en andere postwaarden. voorzien van een daarmede overeenkomende zegelafdruk, die sinds 1 October voor de frankering waardeloos zijn, kunnen tot en met 31 Januari 1952 op de postinrichtingen worden omgeruild tegen zegels enz. van de gangbare soort. Dit geldt uiteraard alleen voorzover de aangeboden zegels gaaf en ongeschonden zijn. Douwc Egberts is een in reepjes gesneden, geperste pijptabak. Door 'n speciale fabricage-mcthode een maximum aan geur en smaak. De Vereniging tot exploitatie van het ziekenhuis te Heerenveen gaat over tot de uitgifte van een 27-jarige 5 pet. obliga tielening groot 500.000 in stukken van 1000 en 500 tegen de koers van 100 pet. Gedurende de eerste twee jaar zal geen aflossing plaats vinden, daarna zal ieder Jaar 20.000 nom. a pari worden afgelost. Vervroegde aflossing zal niet voor 1 De cember 1056 kunnen geschieden, nadien tot 1 December 1961 alleen tegen een koers van 101% pc4- en daarna slechts tegen een koers van 101 pet. De inschrijving staat open bij de in Friesland werkende kantoren van de Am- sterdamsche en de Incasso Bank, van Kingsma's Bank en van de Rotterdamsche Bank. Met de opbrengst van de lening zal ds aanbouw worden gefinancierd van een semi-permanent ziekenhuis met inrichting ter uitbreiding van het bestaande zieken huis. Een initiatief - comité van Katholieke ondernemers uit het bioscoopbedrijf heeft de voorbereidende 'Werkzaamheden ver richt om te komen tot een Katholiek Bezinningscentrum voor bioscoop- en filmexploitanten. Op de oprichtingsver gadering, te Den Bosch gehouden, waren talrijke 'bioscoopondernemers aanwezig en luisterden met instemming naar de rede van mgr prof. dr F. Féron, die doel en streven van het bezinningscentrum uiteenzette. Als voorlopig bestuur zal het initiatief-comfté blijven fungeren. Daar in hebben zitting prof. dr A. A. Ariëns, voorzitter; J. J. Abelen, H. Albers, M. van Bergen, S. Biemans, J. van Bommel, P. Brouwer. J. Kroon, J. de Nijs, M. Peters, B. van Royen, W. van Royen, Th. Ruys, H. Teunissen. G. Top, P. Vink, C. Vos en A. Zumdick. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk terpost moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesia: m.s. „Willem Ruys" (20 November); Nieuw Guinea: m.s. ,,Ta- lisse" (15 November); Ned. Antillen: m'-s. „Oranjestad" (30 October); Suri name: m.s- „Bonaire" (31 October); Australië én Nieuw Zeeland: via Enge land: (27 October); Canada; s.s. „Wild Ranger" (29 October). hetzelfde ogenblik de Betreffende de vondst van de stoffelijke resten van twee joodse fabrikanten uit Keulen in de tuin van een huis te Laren verklaart de officier van Justitie te Amsterdam, mr H. A. Wassenbergh, in wiens rayon deze lugubere vondst is ge daan en die de leiding van het onderzoek op zich heeft genomen, dat voor hem nog niet zonder meer vaststaat, dat hier van een roofmoord kan worden gesproken. De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, heeft Donderdag °P een diner dat hem door de buitenland- ze pers Werd aangeboden, medegedeeld, dat Frankrijk op de komende zitting van de Raad van Europa een plan voor een Europese Federatie zal indienen, aldus meldt A.F.P. België en Italië zullen dit initiatief steunen. Zowel Acheson als Morrison, zo zelde Schuman, hadden hem te Ottawa ver zocht, voor de consultatieve Assemblee der V.N. een pleidooit te houden, ten behoeve van een dergelijk supranationaal gezagsorgaan. Minister Schuman verklaarde nader, dat het tot stand komen van een Europe se statenbond van wezenlijk belang is voor een bevredigende werking van een Europees leger. „Wij kunnen moeilijk zonder een boven-nationaal gezag, indien wij verzekerd willen z|jn van de doelma tige werking van een dergelijk leger", zeide hij. Als bewijs van de groeiende belangstel ling voor het denkbeeld van een Euro pees leger noemde Schuman de beslis sing van Nederland om, na aanvankelijk waarnemers te hebben gezonden, de con ferentie te Parijs over de mstemng van een Europees leger door een volledig be voegde delegatie te doen bijwonen. Op de besm-ekineen te Parijs zijn bevredigende vorderingen gemaakt, maar aldus Schu- man, ,de moeil|jkheden op financieel ge bied z|jn nog zeer groot Gistennorgen werd in alle eenvoud op de R.K. begraafplaats te Oegstgeest het stoffelijk overschot van wijlen prol dr J. B. M. Mensing. bijzonder hoogleraar in de instellingen van de Islam en het Arabisch aan de universiteit te Utrecht en adviseur van de hoge commissaris der V.N. voor Lybië, ter aarde besteld. De bank voor herstel en wederopbouw heeft Donderdag bekend gemaakt, dat zjj op verzoek van de Nederlandse regering een delegatie naar Suriname zal zenden voor het instellen van een economisch onderzoek. In de mededeling wordt gezegd, dat de assistent van de vice-president der bank, Richard Demuth, de leiding van de dele- werd voorbereid door de „planning"-com- gatie zal hebben en dat een onderzoek zal worden ingesteld naar het program ma voor economische ontwikkeling, dat President Truman heeft Donderdag pP 2ijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat hij hoopvol gestemd is over aa gang van zaken bij de Amerikaans- w 'J?15 oliebesprekingen. Er waren vorderingen gemaakt aldus d« Elena Verdugo als het fruitmeisje, dat in een roerend moment bewijst, dat vrouwen een man a/s Cyrano (José Ferrer) kunnen liefhebben. Scène uit de door Stanley Kramer naar Edmond Rostands toneelstuk geproduceerde film Cyrano de Bergerac'\

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 9