LORD SALISBURY, geheimschrijver van de koning van Engeland, ontvangt 'n dreigbrief Christus Koning WERKLOOSHEID IN DRENTE ONRUSTBAREND Eind October 1605 Grafmonument aan de Via Appia De Heilige van de week Kies telkens het juiste woord e todagebou w winkelbenmmermgen verbouwingen voorhaven tot - tel 54971 -396>z ZATERDAG 27 OCTOBER 1951 HERFSTLUCHT BOVEN DE HAARLEMMERMEER Alleen Meppel onder rijks gemiddelde Twee-en-een-half maal zo groot als in rest van het land AARDAPPELEN NIET BEST Israel wantrouwend 1 November: Allerheiligen I 5 November: Guy Fawkes CORRESPONDENTIE-ADRES POSTBUS 8, HILVERSUM of morgen toch wel naar een nieuwe en eigenlijke pastorie zou verhuizen. Alle herstel en verbetering leek maar verspil, ling. Ofschoon hij financieel geen uit komst ziet de schulddelging van de kerk eist de laatste penning op is pastoor Dijsselbloem toch tot het inzicht gekomen, dat hot eerst dringend-nodige is een be hoorlijke pastorie te bouwen, waarvoor het open terrein naast de kerk al acht- en-twintig jaar ligt te wachten. Een pastorie ook bedoeld als 'n echt parochie huis, waar de parochianen in vertrouwd contact kunnen komen met hun geeste lijkheid en aan wie zij hun noden, in zichten en verlangens kunnen openleggen. De pastoor is de zaak eens gaan be praten op het Vicariaat-Generaal te Haar lem, waar hij nog een vriend had zitten die zelf als kapelaan op Crooswijk de ellendige toestand aan den lijve heeft er varen. De man is onderwijl zelf de op volger geworden van mgr Ammerlaan als Vicaris-Generaal. Het onderhoud heeft succes gehad. Het Bisdom zal voor de bouw een rente loos voorschot geven, maar er moet wel jaarlijks worden afgelost. Pastoor Dijssel bloem waagt het er op. Hij heeft ijverig en geduldig meteen alle instanties door gelopen. die tegenwoordig voor een bouw vergunning nodig zijn. Hij was al zover dat op 17 April j.l. de aanbesteding zou plaats hebben. Tot daags tevoren. 16 April, opeens de ministeriële bouwstop los kwam. Voorlopig geen nieuwe bouw vergunningen meer. De pastoor werd een Peter Pech. Maar hij liet niet los gaf het niet op. Totdat hij nu eindelijk een persoonlijke permissie van de minister heeft los gekregen op het argument, dat als hij de oude pastorie verliet, vier, vijf woningen voor de be volking vrij zouden komen. Lang gewacht en toch gekregen. Croos wijk gaat nu na bijna 50 jaar een eigen heuse pastorie bouwen. Wie helpt er mee? Ter ere van Sint Barbara, de patrones voor een zalige dood. Pastoor Dijsselbloem hoopt, dat hij menige verrassing moge vinden op zijn gironummer 1 7 6 S 9 3. P. HYACINTH HERMANS. Emmen, binnenkort geheel door DUW arbeiders met de hand worden gegraven. De cijfers, die pas bekend zjjn ge worden over de gemiddelde werkloos heid in Drente gedurende het derde kwartaal van dit jaar, geven wel een droevig beeld van de toestand in deze provincie. Op 30 Juni van dit Jaar telde Drente rp elke duizend beroeps beoefenaren gemiddeld 45 werklozen. Voor Nederland lag dit gemiddelde op die datum op 19. Na drie maanden was het gemiddelde voor Drente gedaald tot 17, tegen Nederland 23. In het rayon Emmen echter, dat het econo- mrsch zeer zwakke veengebied van Zuid Oost Drente omvat, waren op 30 September op elke duizend mannen nog 3S werklozen. En dat in de meest gunstige tijd. Gerekend over het afgelopen jaar was alleen in het rayon Meppel de werkloos heid minder dan gemiddeld in het hele land. Hier waren 25 op de 1000 mannen werkloos. De cijfers voor de andere ze ven rayons liggen aanzienlijk hoger en op een eenzame top staat het rayon Em men, waar de gemiddelde werkloosheid meer dan vijf maal zo groot was als ir de rest van het land nl. 130 per 1000. He' provinciegemiddelde bedroeg bijna 250" van het rijksgemiddelde nl. 62. Meer dan de andere gebieden van ons land mag Drente dus wel aanspraak ma ken op economische hulp om het wel vaartspeil op een redelijke hoogte te brengen. t De gezanten van Groot-Brittannië. de V.S. en Turkije, alsmede de Franse zaakgelastigde te Beiroet hebben Vrij dag aan de Libanese minister van buitenlandse zaken. Charles Haloe, een nota inzage de verdediging van hei Midden-Oosten overhandigd, waarin de Libanese regering verzocht wordt haar standpunt bekend te maken ten aakzien van het door de vier mogendheden op gestelde ontwerp. De opbrengsten van de aardappelen zowel van consumptie- en voer- als fabrieksaardappelen liggen dit jaar op hetzelfde niveau als verleden jaar. Voor consumptie-aardappelen b.v. bedraagt naar schatting de opbrengst 24.300 kg. per hectare tegen 24.500 kg. in 1950. De kwaliteit en de houdbaarheid laten echter veel te wensen over. Aldus lezen wij ln hef overzicht van de stand der landbouw gewassen op 10 October j.l. De oppervlakte, die met consumptie aardappelen is beteeld, is dit jaar onge veer 3 procent kleiner dan in 1950. De Israëlische minister van buitenlandse zaken. Mosje Sjarett. verklaarde Vrijdag op een persconferentie te Tel Aviv, dat „O, ja, 1 November: Aller heiligen. ZU deden wonderen. Sommigen leefden meer boven dan op de grond. Anderen droegen de wondetekenen van Christus' Lyden in hun lichaam. Nog anderen sticütten kloosterorden. Maar wij zijn maar gewone mensen. Aan de heiligen kunnen wij toch niet tippen". Laten we nu eerst even af spreken, dat de heiligen.ook maar gewone mensen van vlees en bloed waren. In deze zin genomen, behoren zij tot liet menselijk geslacht, zo goed als wij. We zouden dus het feest van de le November een groot familiefeest mogen noemen. Bovendien.velen onder hen waren, evenmin als wij, zonder gebreken. Maar die gebreken hebben zij afgewassen in het Bloed van het Lam, datzelfde Bloed, dat ook voor ons werd vergoten. De heiligheid werd niet alleen opengesteld voor hen, zij staat voor de gehele mensheid open; ook voor ons. Het is, natuurlijk, juist, dat er in de heiligen iets zeer bij zonders was, iets speciaals. Pater Martindale S.J. wijst op hun vurig geloof in God, hun liefde tot Christus, hun toe wijding aan de dienst der mens heid. Dit zijn drie kiemen, die ook in ons gezaaid zijn. Het komt er op aan ze tot wasdom te brengen, zodat onze ziel gaat leven in Christus en HQ in haar. Dit kan alleen door ge nade. Mogen „Allerheiligen" deze voor ons afsmeken op hun verjaardag, de eerste Novem ber. 3AM1 Vooral te Londen. Des avonds is er hier en daar vuurwerk, „bon fires" r .,bon fires" 'wórden aangestoken, (vreugdevuren, dikwijls van afval), en, als die oude gewoonten alle nog gehandhaafd zijn, zal het liedje weerklinken: „Remember, remember, the fifth of November, Gunpowder Treason, and Plot (Onthoud de 5e November, buskruit, verraad en samenzwering). In zijn Kerkgeschiedenis (111; 190) wijst Zijne Eminentie de Kardinaal er op, dat ..de regering reeds tijdig op de hoogte was van het dwaze plan. Zij gaf er een overdreven v°°|" stelling van en gebruikte het MIS. DRIJF (LET WEL!) van enkelen om alle katholieken te treffen". heeft opvolgers genoeg. Neen, de hele kliek moeten we hebben, alle vijan den der H. Kerk, wanneer ze samen zijn op de eerste vergadering van het parlement. We ondermijnen de ver gaderzalen en de heiligschennende muren, waar binnen de plakkaten ge maakt zijn tegen de Paus en Bisschop pen. Uit de vlammen beneden kun nen de kerkvervolgers dan aanstonds overgaan in de vlammen vam ,hier Boven!". Stoutmoedige en vermetele woor den. Lente en zomer van 1604 gingen voorbij me;t het treffen vam voorbe reidende maatregelen. Wij hebben al gezegd, dat, in die dagen, over aanslagen op vorsten an. ders werd gedacht dan tegenwoordig. Niet door de H. Kerk. De H. Kerk verbiedt het eigenmachtig optraden der onderdanen ter bestraffing van hun vorst. Maar door sommige schrij vers. Dezen meenden doch ten on rechte! dat een slechte vorst, een tyran, onder omstandigheden ver moord mocht worden! Nu, de samenzweerders konden aan hang genoeg vinden: het getal der ontevredenen was groot. Guy Fawkes kwam uit Vlaanderen over om een handje te helpen. Het lot was hem igunstig. Onder het huis der Lords kwam toevallig een kelder vrij. En die werd verhuurd, aan wie het mees te bood. Het duurde niet lang of de zes en dertig uiterst ontplofbare vaatjes la gen in de gehuurde kelder. Takken, bossen en brandhout moesten de boei camoufleren. De deur werd groot moedig opengelaten om niet de min ste argwaan te wekken. Nu was het wachten op een gunstige gelegenheid. En die kwam, toen omstreeks 5 No vember, de beide Huizen („Kamers") zouden samenkomen. „Het verschrik kelijk geheim" was aan meer dan twintig personen bekend. Bijna ander half jaar was het angstvallig gehoed. Uit de brief aan Salisbury blijkt, dat Iemand der samenzweerders door de knieën is gezakt. Nu, een geheim, dat aan twintig mensen bekend is, wordt zo zachtjes aan een publiek 'geheim. De „Via Appia" (klemtoon op; A) Dat gij altijd over moogt houden op de eerste, grote, militaire straat der wat gij uitgeeft, omdat gij het lezen Romeinen ±300 v. Chr. aangelegd van deze steen niet hebt versmaad", onder Appius Claudius Caecus liep van Rome naar Capua, later zelfs tot Brindisi. Te Brindisi nu staat het volgende te lezen op het graf van een zeevaarder, dat aan de Via Appia ligt: „Voorbijganger, als het U geen over last aandoet, sta stil en lees! Vaak heb ik met zeilschepen de gro te zee doorkruist en bij vele landen heb ik aangelegd, maar hier is mijn eindpaal, die reeds de schikgodinnen mij toewezen, de dag, dat ik gebo ren werd. Hier legde ik af al mijn zorgen en zwoegen, hier vrees Ik noch de sterren, noch de stormen, noch de wrede zee, noch ben ik bang, dat mijn uitgaven mijn gewin te bovengaan. Voorbijganger, leef, en wees gezond. DAT vooral de edelvrouwen vroeger ter valkenjacht gingen? Het jagen op herten bijv. werd voor haar niet pas send geacht. DAT de kousbroeken, die hoge he ren vroeger droegen, soms 1200 bij de „cousenmaker" kostten? DAT de huik de huik naar de wind hangen! 'n lange vrouwen mantel was, vastgemaakt aan een hoedje?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5