Notaris Q. financiert „Missiereis van een fantast 1 Natie herrijst uit haar geestelijk en materieel verval „Drijvend kabinet leek soms een residentie" Speciale school voor slechtziende kinderen De Paus over huwelijksmoraal Interessant reisjournaal van de President Roberts Meer wonder, dan resultaat van menselijk ingrijpen Bedrijfschap voor de landbouw H Notaris viel van de trap drommels, wat een weer/ Het scholierenvervoer op Schouwen en perrecta mildheid. Wegvervoer in Engeland Remer: „Ik zou het wéér doen! Met blinden hebben zij niets gemeen GESPREK MET SALAZAR Zwager leende even de motor Aspirin DINSDAG 30 OCTOBER 1951 PAGINA S W&mËM „Relaties" met het Vaticaan Briefhoofd (Van onze correspondent) „Binnenkort zul je gro^t nieuws over mij in de kranten lezen zo zou de geheimzinnige notaris Q. uit Maastricht voor zijn verdwijning teven één van zijn vrienden gezegd hebben. Deze profetie van de notaris werd vervuld en blijft nog steeds in vervulling gaan, vooral nu wij toevallig inzage hebben gekregen in bet reis journaal, een gestencild pamflet, dat periodiek onder de passagiers van bet fameuze jacht „President Roberts" wordt verspreid. Aan de hand van dit journaal is bet ons gelukt bet verloop van deze mysterieuze reis nauwgezet te reconstrueren. Het ondernemende gezelschap is nog steeds op weg naar Kaapstad en volgens de laatste berichten stomen zij op naar Tanger aan de Noord-Afrikaanse kust. Een incident Groot plezier in Londen .0 Appels voor de armen tri riv't Vv;v' vV r V' Tfoshu,de ideale combinatie yan rijke Virqinia Poging de nationalisatie ongedaan te maken Kleuren en licht zijn aangepast GELIJK SPEL' VERKIEZINGEN IN ZWITSERLAND Fatima s wonderbare kracht Salazar s rol Portugals gezondmaking Mondeling overleg met S.E.R. Dodelijk ongeval Atus/ 5? Jacht van „koning stoomt naar van Holland'' Tanger y>* y - Dit is het jacht de „President Roberts'', dat men in Londen aanzag voor Holland Met dit luxueuze vaartuig verdween de Maastrichtse notaris Kaapstad. Het jacht, ligt hier voor anker in de Portugese haven Oporto, vanwaar vertrok met bestemming Tanger. het jacht van de „Koning van Q. uit Ostende in de. richting het enkele, dagen geleden Heerlen, wist hij ertoe over te halen, om zich twee jaar voor zijn pensioenge rechtigde leeftijd met zijn vrouw en vier kinderen op het jacht in te schepen. In totaal zijn er 36 personen aan boord, die bij ontstentenis van de notaris van de wind zouden moeten leven. Het blijft voorts een open vraag, hoe de notaris het heeft klaargespeeld, om een deel van zijn niet onaanzienlijk vermogen naar het bui tenland over te brengen. De procureur- generaal te 's-Gravenhage verdacht de notaris van deviezensmokkel en als dit juist is, is het ook begrijpelijk, waarom de notaris zoals ons blad enkele dagen geleden meldde zich na de terug reis in Brussel hoopt te vestigen, daar er immers voor deviezenovertreding in Bel gië geen uitleveringsplicht bestaat. BU de motivering van deze reis heeft Roberts het over een andere boeg gegooid en het charitatieve ideaal buiten beschou wing gelaten. Hy verklaart nu, dat hg met het Vaticaan de meest vriendschappeiyke relaties onderhoudt en dat hjj nog kortge leden een particuliere audiëntie heeft ge had by Z. H. de Paus. Ook zou het zyn grote missie-yver zyn, die hem naar deze verre landen doet reizen. De Poolse kapitein Nowak, die het com mando voert over dit jacht, is niet zoals vroeger werd verondersteld de president, al bekleedt hij wel een be langrijke ministerspost in dit drijvende „kabinet". Op welke bergtop deze „Ark van Nowak" tenslotte zal belanden, blijft een raadsel. De organisatoren van de geheimzinnige tocht hebben in Liberia de „President Roberts Company" opgericht, welke nog t kantoren zou hebben in New York en Monrovia. Als briefhoofd gebruikt deze onderneming een geheimzinnig wapen met daaronder de letters C.R.V. en een S. met in de onderste lus een balk. Verder vermeldt het briefhoofd S. Y. President Robert S. Inc. De 74-jarige notaris maakt het nog steeds goed, alleen is hy kortgeleden in Brest van de trap gevallen waarbij hij zpn arm brak. De fantasierüke president Roberts blijft altijd by zgn verklaring, dat het commerciële belangen zijn, die hem naar Kaapstad drijven. Als hy het doel van de reis echter nader gaat om schrijven houdt hij zich angstvallig op de vlakte. „Wij werken voor inkoop, verkoop en transito" luidt zyn verklaring, die aan onduidelijkheid niets te wensen over laat. „Na weken van inspannende en drukke werkzaamheden, kwamen alle deelnemers bijeen in een rusthuis van een Belgisch zustersklooster" zo begint het uitvoerige reisjournaal, waarin alle belevenissen van de eerste dag af in details beschreven worden. In dit rusthuis ging het er alle maal erg officieel aan toe en vooral bij de verjaardagen, die er uitgebreid wer den gevierd, nam men een streng protocol In acht. „Het leek soms een residentie, vooral omdat wij op de feestdagen in groot ornaat verschenen". Vooral de verjaardag van de 29-jarige „president" Roberts" wordt glansrijk beschreven. De 13e Juni de dag van vertrek uit het klooster moet zeer indrukwekkend geweest zijn: „Er waren vele gasten. De President hield een zeer voorname toe spraak. slaande op de tijd, die wij tege moet gaan". Een paar dagen later kwam President zelf te Zeebrugge aan boord van het jacht, dat vroeger toebehoorde aan de Engelse koning. (De koninkIijke wapens staan nog ergens op het schip afgebeeld). Blijkens het verslag had het hog heel wat voeten in de aarde, voordat het 365 bruto register ton metende jacht definitief zee koos. Het comfortabele schip werd zeer luxueus ingericht. Toen eindelijk in Oostende 't commando „T'-ossen los!" weerklonken had, deed zich nog een klein incident voor. „Plotseling grote consternatie, want de notaris is niet aan boord Als we een tiental meters van de wal verwijderd zijn zien we, dat de notaris de kade op komt wandelen. Dit betekent, dat we voorbij de sluizen weer moeten aanleggen, om hem op te nemen Reeds de volgende dag arriveert het ge zelschap in de haven van Londen en ge niet daar overgrote belangstelling, getuige het reisjournaal. „Tot ons grote plezier iaien we 's morgens in een van de En gelse dagbladen, dat ons jacht eigendom was van een familielid van Prins Bern- hard en dat de Prins zich in gezelschap van twee prinsesjes aan boord bevond. Deze publicatie had tot gevolg, dat de om roepers op de plezierbootjes de goege meente mededeling deden van het volgen- Gelukkig helpt Aspiria S tegen verkoudheid. Maar opgelet! Alleen Aspirin is voorzien van Bayer-kruis en oranje* band om de verpakking. de: „Dames en heren, hier ziet U het jacht van Prins Bernhard" of „Dit jacht be hoort aan de Koning van Nederland" of ..Dit is één van de schoonste jachten, waarop de Nederlandse prinsesjes loge ren". Ja, wy hebben ons geweldig ver maakt". Na Londen gaat de „President Roberts" langzaam verder. Begin Augustus moet er in Southampton gedokt worden en op de 5e van deze maand legt het jacht aan in Le Havre. Tot de tweede week van Sep tember verblijft men in N.-Frankrijk en van dit langdurig oponthoud maken de passagiers gebruik, om Parijs te bezoeken. In deze tijd verdween de notaris naar Brussel en zoals de lezer zich zal herinne ren, heeft de Brusselse correspondent van' DE MAASBODE na een ingewikkel de speurtocht langs vele hotels toen half Augustus een telefonisch onderhoud met hem gehad. Van Cherbourg af loopt de reisroute over Brest, La Rochelle, Bordeaux, La Coruna, Leixoes, Oporto, Lissabon naar Tanger. Het einddoel van de reis is Kaap stad, waar men enige tijd hoopt te blij ven. Bij deze reis. met het jacht is vooral de Maastrichtse notaris de grote geld schieter. Al ziet het er niet naar uit, dat hij spoedig aan zijn faillissement toe zal zijn (naar verluidt is hij minstens eenmaal millionnair), zal hij bij deze es capade toch een* enorme som geld ver liezen. Ook in de Curagao-affaire- heeft hij veel geld gestoken en toen Roberts in zijn niets ontziende „milddadigheid" onlangs grote partijen appels voor de ar men in de grote steden beschikbaar stelde, werden deze appels geplukt in de boomgaarden van de notaris. Roberts is niet voor een kleintje ver vaard, want ook de 63-jarige leraar R. uit Onder voorzitterschap van de Commis saris der Koningin in Zeeland is gisteren ten gemeentehuize van Haamstede een conferentie gehouden om een definitieve oplossing te vinden voor het vervoer der schoolkinderen van de West-hoek van Schouwen naar Zierikzee. Na langdurige besprekingen werd een compromis ge troffen, waarbij het maandtarief tot 1 Januari 195.. blyft bepaald op 15.— voor Haamstede en Burgh en 12. voor Renesse. Met ingang van 1 Januari wordt het maandtarief 22 maai de enkele reisprijs per persoon. Dit wordt dan voor scholieren voor Haamstede en Burgh 16.50 en voor Renesse 13.20. Er zal door het comité getracht worden de prij zen voor de drie gemeenten te nivelleren, zodat zij voor alle scholieren op 15. zullen komen. ,v V ""'itri.' De Britse organisatie voor het weg vervoer ziet thans een kans om de natio nalisatie van het wegvervoer een der grootste grieven tegen de labourregering ongedaan te maxen, voorlopig alleen gedeeltelijk. Gisteren heeft zij plannen gepubliceerd, welke voorzien in een ge leidelijke „de-nationalisatie", met als eer ste stap de opheffing van de maximum afstand van 25 mijl voor particuliere on dernemingen. Verder zou een licentie stelsel ingevoerd worden, dat het de par ticuliere bedrijven mogelijk zou maken geleidelijk aan hun werkzaamheden te hervatten. De uitvoering van het plan zou twee jaar in beslag nemen. Het ge nationaliseerde Britse vervoersbedrijf langs de weg bezit thans 40.000 voertui gen. 59 Generaal-majoor Otto Remer, die in 1944 een complot tegen Hitier verijdelde en thans een der leiders van de neo-nazis. tische soc. rijkspartij is, heeft Zondag een brochure uitgegeven, waarin hij ver klaart, dat hij „in soortgelijke omstandig heden weer op precies dezelfde wijze zou handelen". Remer valt de geallieerden en de „va zalregeringen" van Oost- en West-Duits- land fel aan en eist, dat er opnieuw een „sterk Duitsland" zal ontstaan, „in het belang van Europa". Op de voorpagina staat een foto van Remer in de oude Duitse legeruniform. Op de achterpagina worden o.m. werken van pantsergeneraal Heinz Guderan, Otto Skorzeny (Mussolini's bevrijder) en ge neraal Rommel geadverteerd. Hij eist vrijlating van de Duitse oor logsleiders „achtenswaardige mannen" die thans als oorlogsmisdadigers gevan gen zitten. (Van onze Utrechtse redacteur) Het statige huis van de Prins Alexan der stichting te Huis ter Heide, dat meer dan vijftig jaar een blinden-inrichting teas, is thans ingericht als school en in ternaat voor kinderen met beperkt ge zichtsvermogen. Daarvoor heeft een speciale verbouwing plaats gehad, waar door in een afzonderlijk paviljoen frisse leslokalen zijn verkregen, terwijl in plaats van de vroegere eetzaal gezellige huiskamers zijn gemaakt, zodat groepjes kinderen van ongeveer dezelfde leeftijd in een prettige gemoedelijke sfeer bijeen kunnen zijn. De ervaring heeft uitgewezen, dat het optreden van mensen met een beperkt gezichtsvermogen geheel anders is dan van blinden. Weliswaar kunnen zij ook niet voldoende voorwerpen onderschei den en normale letters lezen, maar zij hebben toch niet- de tastzin van een blinde en zullen het dus nalaten om met de handen te „zien". Het ligt dus voor de hand, dat men bij het onderwijs een geheel ander systeem zal moeten toepassen en reeds 'n 1892 nam de Amsterdamse oogarts dr Juda een proef met speciaal onderricht, waar bij het echter gebleven is. Het vraagstuk werd weer in 1916 door het Nederlands Oogheelkundig Genoot schap aan de orde gesteld, evenwel zon der het nemen van maatregelen. Dan komt het op het AVO-congres in 1928 opnieuw ter sprake en zeven jaar later wordt in de School voor blinden te Haren een klas voor zwakzienöen geïnstalleerd. De goede resultaten zijn niet uitgebleven en om nog meer kinde ren aan de zegeningen van het speciaal op hun behoeften gebaseerde onderwijs deelachtig te maken, werd ongeveer een jaar geleden de Prins Alexandersticnting in Huis ter Heide geheel voor dit doel bestemd. Daar eerst nu de nodige ver bouwingen gereed zijn, heeft de officiële opening van deze eerste Nederlandse school Woensdagmiddag a.s. plaats, waar bij tal van hoogleraren in de oogheel kunde en directeuren van sociale dien sten aanwezig zullen zijn. Het schoolgebouw is ingericht volgens beginselen en eisen, die de ervaring in binnen- en buitenland heeft geleerd. Dit geldt voor de toetreding van het dag licht, het kunstlicht, dat niet mag glim men of-scherp zijn, de kleuren, die licht gehouden moeten worden om het oog niet te hinderen, kortom alle ooghygië- nische voorwaarden zijn in acht geno men. Ernstig dient bij zwakzienden gewaakt te worden tegen het kromzitten, doordat zij immers geneigd zijn bijna met de neus op het papier te liggen. Welnu, de les senaars, hier in gebruik,zijn zodanig ge construeerd, dat de leerlingen nooit de ogen naar de tekst, boek óf schrift be hoeft te brengen, maar rechtopzittend, boek of plaat naar het oog brengt. Het onderwijs, dat het karakter van B.L.O. heeft, is zo goed als geheel indi vidueel. De oudere meisjes volgen nijverheidsonderwijs, de jongens V.G.L.O. Zij worden zo goed mogelijk bekwaam gemaakt voor een normale betrekking in de maatschappij en leren daarom ook typen en handelscorres pondentie. In de ochtenduren leren de kinde ren, na eerst een kwartier lichamelijke oefening, de technische leervakken, zo als rekenen, Nederlandse taal en so.irij- ven. De middaguren worden Desteed aan de aesthetisch-motorische vakken, die van groot belang zijn, omdat deze leerlingen in hun motorische geaard heid geheel anders zijn dan normaal ziende kinderen. Het werk in de tuin en de verzor ging van dieren nemen bij hun vor ming een belangrijike plaats in. Met bewondering hebben we de onder wijzers en onderwijzeressen in de ver schillende vertrekken met hun werk, dat oneindig veel geduld veygt, bezig ge zien. Zij schenken aan de kinderen heel veel levensgeluk. Een enkele maal komt het zelfs voor, dat een kind op een be paalde leeftijd de nodige onderwijsstof zo goed verwerkt heeft, terwijl het gezichtsvermogen intussen beter werd, dat het verder een normale lagere school kan volgen. De kinderen moeten normale geest vermogens hebben om tot deze school, waaraan een oogarts verbonden is, te worden toegelaten. Kinderen van ver schillende gezindten worden opgenomen, zodat een priester en een dominé gods dienstonderricht komen geven. TT et gaat ons voetballen slecht.' Blij- fjf kens de minder fraaie koppen van onze sportredacteuren wij bedoe len uiteraard die boven de verslagen en beschouwingen en niet hun werkeljke confer feitsels) stond „ons Oranje-team in de strijd tegen Finland aan de rand van een debacle"; faalden de meeste spe lers en was alleen Van Melis in „normale doen", bij welke blijkbaar uitzonderlijke prestatie hij als „redder van Oranje" een blauw oog opliep. Zelfs werd de raad ge opperd om voorlopig geen interlands meer te spelen.' Neen, het zit ons niet mee. Aan pres tige boet Nederland de jaren na de oor log nogal in. Op verschillend gebied.' Was het alleen maar bij voetballen, r.u ja, de bal zou toch wel rollenal gaat het niet op rolletjes. Maar ons land staat er minder goed voor. Zo is naar het oordeel van v.-ile Kamerleden de voortdurende stijging van de gewone uitgaven verontrustei.d vooral omdat er geen reserves zijn, welke als stootkussens dienst kunnen doen. En dan de woningnood.' Deze blijft een verschrikkelijk kwaad en het valt dan ook niet te verwonderen, dat er uit par lementaire kringen ernstige bezwaren werden geuit tegen beperking van de uitgaven voor de volkshuisvesting. Men zou bij dit alles zijn goed humeur verliezen! En dat in een maand, waarin de „Bond zonder Naam" telkens een mens op zijn geweten trapt door de spreuk „Wie lijdt er onder Uw hu meurNu helpt alle mopperen niets,al hoewel „kankeren" weieens verlichting brengt. Gelukkig uit dit oogpunt, loopt de spreuk morgen af Zoals aan alles een einde komt. Hierop wijzen de komende kerkelijke gedenk dagen Allerheiligen en Allerzielen on weerstaanbaar. In de gedachte van deze viering: de gemeenschap der Kerk, uitbeeldende te vens het doel van onze pelgrimage op aarde, ligt de oplossing van alle tegen strijdigheden op onze wereld. Wij zouden zo zeggen: laat ons pogen, hoe gefaald wij in de eerste helft en daarna ook nog wellicht, hebben, om door al onze krachten in te spannen, aan het einde nog een gelijk spel af te dwin gen" bij St. Petrus.., ANALYST, In de nieuwe lichte en frisse schoollokalen in de Prins Alexanderstichtiu te Huis ter Heide, waarin een speciale school en internaat voor slechtziend kinderen gevestigd is, zijn de schoolbanken zo geconstrueerd, dat ze voor ieder kind afzonderlijk afgesteld kunnen worden op de noodzakelijke afstand tussen ogen en het blad van de lessenaar. Zondag zijn in Zwitserland verkiezingen gehouden voor 196 zetels van de nationale raad (tweede kamer). Op het kanton Bern r.a zijn de uitslagen bekend. De radicalen behaalden 51 zetels (verlies 1); socialisten 51 (winst 3); kath. conserv. 48 (winst 4); boerenpartij 23 (winst 2; onafh. 9 (winst 1); communisten 5 (verlies 2); liberaal conserv. 5 (verlies 2). Door DOUGLAS HYDE. WIMBLEDON, 25 October 1951. Toen ik onlangs op reis ging naar het Portugese Maria-oord Fatima, nam ik een boek mee, dat een geschiedenis heeft; mgr linbar Rvan s „Our Lady of Fatima". Toen ik namelijk nog communist was, schreef ik dagelijks beschouwingen, die een aanval inhielden op katholieken en fascisten, waarhij ik beide over één kam meende te moeten scheren. Mijn geschrijf lokte de bijval uit van een groot aantal linksen en bijna elke dag zonden lezers mij anti communistische en zogenaamde fascistische boeken en vlugschriften, welke zij door mij met schriftelijke aanvallen beantwoord wensten te zien. Op zekere dag, toen mijn eerste, louter intellectuele, belangstelling voor het Katholicisme zich begon te ontwikkelen, werd mij een exemplaar van het boven genoemde boek toegezonden tegelijk met aantekeningen, waarin mijn aandacht ge vestigd werd op bepaalde passages in het boek, wel-ke betrekking hadden op het kwaad van het communisme. Ik keek het boek eens in en zag iets staan over pnenomenen, die beschreven werden sis net zonnewonder, en* over ver- schijningen en dacht, zonder verder onder zoek: dat gaat mn verstand te boven. Maar, daar ik juist begonnen was, mijn aanvallen op de Kerk te staken, in ver band met mijn reeds vermelde groeiende belangstelling voor het katholicisme, nam ik het boek mee naar huis en zette het in miin boekenkast naast de werken van Marx, Engels, Lenin en Stalm. Daar bleef het ongelezen staan, totdat ik jaren later, toen ik naar het katholi cisme was overgegaan, het op een goede dag begon te lezen en tot het inzicht kwam, dat Fatima een speciale bood schap bracht voor alien, die met mij werken en bidden voor de bekering van Rusland en van de communisten. Dit boek nu was het exemplaar, dat ik op mijn grote pelgrimsreis naar Fatima voor het fe'est aldaar van 13 October mee nam; de communistische aantekeningen zaten er nog in. Fatima, met zijn geweldige aansporing tot gebed en boete en met de indrukwek kende devotie van de honderdduizenden Portugese katholieken, die daar tegen- waardig waren, heeft mij veel geleerd over de betekenis en de kracht van het geloof. Het heeft mij ook veel geleerd omtrent het geweldige proces, dat, bijna onopgemerkt door de buitenwereld, zich aan het voltrekken is in Portugal. Want het is een onmiskenbaar feit, dat sinds de gebeurtenissen van 1917 in Fatima Inzonderheid sinds het aan de macht komen in 1928 van dr Salazar (die zo vaak voor een dictator is uitgemaakt) Portugal geestelijk, moreel en mate rieel is herboren. „Heel Portugal en daar hoor ik ook bij gelooft, dat Fatima de oorzaak is van de grote verandering, welke in onze natie is ingetreden", zo verklaarde dr Salazar mij, toen ik het voorrecht had een deel van de avond te zijnen huize te Lis sabon door te brengen. Vier en dertig jaar na de verschijningen te Fatima kan weliswaar geen bezoeker de mirakuleuze gebeurtenissen van 1917 meer herbeleven, maar er is één wonder van Fatima, dat ieder, die ogen heeft om te zien, kan waarnemen, n.l. het wonder van een herboren natie. In de tijd, dat drie schaapsherderskinde- ren hun schapen lieten grazen op de plaats, waar sedertdien millioenen gelo vigen zich verdrongen hebben, baden nog betrekkelijk weinigen slechts die hun godsdienst beoefenden, voor de bekering van hun land. Dit land werd door anti-clericalen en atheïsten geregeerd. De kerken werden nog hoofdzakelijk bezocht door wat oude vrouwen: mannen waren daar zogoed als niet meer te zien. Het onderwijs en de pers waren niet alleen geseculariseerd, maar van een felle anti-godsdienstige geest doortrokken. „Mijn land was politiek, moreel en geestelijk zo laag gezonken, als het maar zijn kon", vertelde mij eens een voor aanstaande Portugees te Londen. En een Nederlandse priester, sinds 25 jaar als missionaris werkzaam in een achterbuurt-parochie van Lissabon (zijn naam is Van de Ven) vertelde mij, ter wijl ik met hem in een restaurant in die stad gezeten was: „Vijf en twintig jaar geleden zou ik niet hier hebben durven komen eten, want dat zou u en mij duur te staan zijn gekomen. Ik zou hier weg gejaagd zijn en u zoudt gevaar hebben gelopen van te worden gelyncht". Dit is tekenend voor de verandering, welke hier in 25 jaar tijds heeft plaats gegrepen. Het is misschien het grootste wonder van Fatima. Ik stelde dr Salazar vele vragen, om uit te vissen, in hoe verre hij bewust aan dat proces heeft meegewerkt. Hij is een be heerst en voorzichtig man, die op onge wone wijze de harde realist en de idealist ii: zich verenigt. Hij erkende de diepe geestelijke veranderingen, welke hebben plaats gegrepen en nog plaats grijpen. Maar hij wees er tevens op, dat de nacht van amti-clericalisme en van vervolging nog niet ver achter ons ligt; dat er nog mensen zijn, die in de geest van het anti- clericalisme denken en hun politiek be drijven, en heel veel personen meer, die nog betrekkelijk nieuwelingen zijn in hun herwonnen geloof. Salazar is er de man niet naar om het te doen voorkomen, alsof mensen lopen, terwijl ze nog niet eens kunnen staan. Hoe hij zijn rol ziet, wordt misschien het best gekenschetst door een antwoord, hetwelk hij mU gaf op een politieke vraag, die ik hem gesteld had omtrent het ge bruik, dat door hem gemaakt wordt van de politiemacht. „Als u naar Fatima gaat a.s. Vrijdag", zo zeide hij, „zult u mogelijk meer politie onderweg tegenkomen, dan u ooit tevoren gezien hebt. Haar taak is te zorgen, dat ieder, die naar Fatima wenst te gaan, ook in staat is, dit te doen'. Wanneer men dieper wil zien, vindt men hierdoor de rol van de staat getekend zoals hij die ziet, in het proces van Por tugal geestelijke hergeboorte: maken, dat al diegenen, die „naar Fatima willen gaan" (met alles, wat dit inhoudt) in staat zul len zijn, dit te doen. Hij pretendeert niet, dat heel zijn politiek de directe toepassing is van de katholieke leer op sociaal gebied. Een deel van zijn politiek, zo zegt hij, is uitgesproken katholiek, een ander deel uitgesproken Portugees. „Wij hebben onze eigen doctrine en passen die ook toe", meent hij. Maar hij houdt staande, dat zijn gehele politiek „in wezen katholiek" is. Wanneer zoals katholieke sociale denkers zo vaak betogen de vraag naar woningen op de eerste plaats komt bij welke sociale politiek ook, dan heeft Salazar hier inderdaad een voorbeeld van juist inzicht gegeven. Want, nergens in Europa Is er meer ge bouwd aan prettige woningen: flats en keurige nieuwe voorsteden, aangelegd volgens het communiteitsbeginsel elk huizencomplex met zijn eigen nieuwe kerk, school, veplegingsgebouw, washuis, gebouw voor openbare bijeenkomsten, ont spanningsterrein en winkels zoals in Lissabon. Juist in Lissabon was het woningpro- bleem het grootst en het meest urgent. Maar, zoals Salazar vertelde, is men ook bezig hetzelfde als te Lissabon maar dan op kleine schaal natuurlijk te doen in de landelijke districten. Waar er nog krotwoningen zijn overgebleven zoals inderdaad het geval is zijn zij werkelijk verschrikkelijk. Maar zij behoren tot het verleden de tijd vóór Salazar en kunnen slechts gelden als een aanwijzing, hoe groot de taak moet geweest zijn, die hij op het gebied van de woningbouw reeds heeft volbracht. Wat zijn veelbesproken autoritair poli tiek stelsel betreft, gaf hij mij duidelijk te kennen, dat hij dit niet beschouwtals zijnde voor geen verandering vatbaar. „Politieke vrijheid", zo is zijn opvatting, „is een teken van politieke en sociale ge zondheid". En Portugal was ziek ('slands „demo cratie" onder het republikeins regiem bleek een hopeloos gedoe, met telkens om de paar maanden revolutie) toen hij aan het bewind kwam. Wanneer het gezonder wordt, zegt hij, zullen de politieke vrij heden toenemen in feite zijn zij reeds toegenomen. Ten aanzien van sommige industriële kwesties is hjj vrijmoedig en onbe schroomd „reactionnair". Hij is tegen winst-deling en medezeggenschap van de arbeiders. Hy is van oordeel, dat de loon- trekkenden hun eigen taak hebben en de patroons de hunne en dat bet slechts een nadelige uitwerking kan hebben, wanneer arbeiders het recht krijgen om zich te mengen in het beheer der ondernemingen. Maar, terugkomende op Fatima, vroeg ik hem: „Is het de bedoeling van uw politiek, de geestelijke heropleving te be vorderen, welke het gevolg is van het gebeurde te Fatima?" „Het is de plicht van de regering, die her opleving op elke mogelijke wijze aan te wakkeren", antwoordde hij, „want natio naal, historisch en cultureel gezien, is dit land een katholiek land". En toen ik hem vroeg, of Fatima tot het inzicht moest voeren, dat Portugal met een wereldzending was belast, antwoordde hij bescheiden: „Dat is de algemene op vatting. Louter menselijk redenerend, ge looft iedereen hier zulks. Doch de zaak geestelijk beschouwend, kunnen we ons niet erop beroemen, dat zoiets voor ons is weggelegd". Maar toch kan het niet anders, of de bekering van een natie in minder dan een mensenleeftyd, moet te zijner tijd van In vloed zijn op steeds bredere kringen in de wereld. Want, zoals de H. Vader in Zfjn boodschap aan de millioen Fatima-pel- grims op 13 October het uitdrukte- „Fatima behoort niet langer aan Portugal maar aan de hele wereld". Verwacht kan worden, dat In de eerste helft van November het monde ling overleg met de organisatie-com missie van de Sociaal-Economische Raad over de ontwerp algemene maat regel van bestuur tot instelling van een bedrijfschap voor de Landbouw een aanvang zal nemen, zo vernemen wij van de Stichting voor de Landbouw. Besloten is. dat van de zijde der zes organisaties dit overleg in eerste in stantie zal worden gewerd door de wetgevingscommissie der Stichting voor de Landbouw. (Van onze correspondent) Te Driewegen bij Temeuzen slipte de met een grote snelheid rijdende 36-jarige motorrijder A. B. uit Temeuzen. De man kwam met zijn hoofd op de straat tereent en liep een zware sohedelbasisfractuur op. In de nacht van Zondag op Maandag is hij in het ziekenhuis te Temeuzen overleden. Het slachtoffer maakte een tochtje op de motor van een zwager die ter gelegenheid van de verjaardag van een dochtertje was overgekomen. 'ri Paus heeft, volgens een Reu-leven en uit beweegredenen, welke terbencht uit Vaticaanstad, in een toe- vreemd zijn aan de strikt ethische leer". spraak, die Hij gisteren tot Italiaanse' !J- kraamverpleegsters heeft gehouden, de De Paus zeide vervolgens, dat gehuwde paren zich voor altijd moeten onthouden van volledige sexuele relaties in die ge vallen, waarin het moederschap een te groot gevaar oplevert voor de vrouw en waarin het gebruik maken van de perio den van vrouwelijke onvatbaarheid voor bevruchting geen voldoende waarborgen zou bieden tegen conceptie. Hij verklaarde voorts, dat voor een vrouw, die medisch advies heeft ontvan gen om het moederschap te vermijden en voor wie het gebruikmaken van de periode van onvruchtbaarheid geen vol doende bescherming biedt, „elke preven tieve handelwijze en elke djrecte aantas- tinng van het even, of van de ontwik keling van de levenskiem in geweten verboden en uit te sluiten is, waarbij slechts één weg open blijft, namelijk: ont houding van elke complete gebrulkma- king van het betrokken natuurlek ver mogen i r mUs Protesteerde tegen het her- naaiaenjk uitgesproken argument, dat levenslange onthouding van sexueel ver keer onmogelijk is en dat zulks boven menselijke heldhaftigheid eist. Hij zeide: „God vraagt bet onmogelijke niet. Maar God vraagt onthouding van de kant van gehuwde paren, wanneer hu vereniging voortgaan, hun sensue e neigingen ten,niet kan voltrokken worden volgens de volle te bevredigen, alleen voortvloeien 1 normen van de natuur Dorimive is in uit een verkeerde opvatting van het |deze gevallen onthouding rne yiyk" voorwaarden uiteengezet, waaronder de Katholieke Kerk aan gehuwden toestaat, het huwelijksverkeer te beperken tot die perioden, waarin van nature geen vat baarheid van de vrouw voor bevruchting aanwezig is. De H. Vader sprak zich uit tegen elk gebruik van an/ti-conceptionele middelen; tegen elke aantasting van het leven van het kind in welke omstandigheden ook; tegen sterilisatie of artificiële inseminatie. Maar Hij gaf toe. dat een gehuwd paai in bepaalde omstandigheden het huwelijks- verkeer geoorloofd mag beperken tot de perioden van onvatbaarheid van de vrouw. Zijne Heiligheid legde er echter nadruk op, dat deze wijze van doen alleen toe laatbaar is. wanneer „ernstige redenen, die buiten hun beïnvloeding vallen", ge huwde paren zouden nopen daartoe over te gaan. Hij voegde hieraan toe: „Wanneer ech ter zulke ernstige redenen, hetzij van persoonlijke natuurlijke aard, hetzij voortvloeiende uit omstandigheden van buitenaf, niet bestaan, dan kan het ver langen om bevruchting in het huwelijk te vermijden, terwijl de gehuwden /B (bay

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3