Plan-Scliuman: de eerste steen legging van Europese huis Jubel en gereserveerdheid Zes Nederl. Carmelitessen ver richten dwangarbeid fi/rt Churchill bezuinigt Jeugdproblemen onder de loupe De taak van de Overheid ONT WERP-VERDRAG VOOR W.-DUITSLAND GEREED Hogere wereldrubberproductie verwacht Huisvesting Ouden van Dagen Directeur Churchill bezuinigtHij begon en welbij zichzelf Met de olie Droogteperiode geëindigd Woensdag 31 October 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Goede dag voor mej. Klompé Paul de Groot was er! Zwaardere straf Geen Ned. gevogelte naar Engeland Ten hemel schreiende toestanden in Tsjechoslowakije Zusters weigeren kloosterkleed af te leggen Ondanks zuivering nog niet zuiver O op eigen salaris en ministeries Zorg voor losgeslagen jongeren Verwezenlijking ervan nog toekomstmuziek Bid vandaag de rozenkransbid hem ELKE DAG BERICHT. der blijdschap A mat or. New-Yorkse stakers beschuldigd Sparen voor een plaatsje WEERBERICHT Geen uitstel Positieve doelstelling voor Eiiwlhovense relletjes Surrogaat-verpleegsters Zware geboden voor rode Oost-Duitsers BHEUmiBI helpt/ Hulp van de overheid ALLERHEILIGEN DE DIRECTIE. Losgeslagen jeugd TWEE TEGENGESTELDE KRACHTEN AAN HET WERK Bcuive/g/ tot met De weerverwachtlng, geldig van heden morgenavond luidt: Wisselend bewolkt vooral ln de avond en nacht nu en dan buien. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit Zui delijke richtingen, later matige en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen West en Noord. Iets kouder. Donderdag 1 November: Zon op 7.33 uur; onder 17.14 uur; Maan op 10.32 uur; onder 18.26 uur. Vrijdag 2 November: Zon op 7.35 uur; onder 17.12 uur; Maan op 11.55 uur; onder 18.26 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 's GRAVENHAGE, 30 October 1951. Het eerste land dat zich bezig houdt met de goedkeuring van het plan- Schuman is Nederland. Zes landen moeten hun goedkeuring aan dit ver drag hechten, morgen zal Nederland dit ongetwijfeld als eerste doen. Van de debatten rond dit verdrag mocht men heel wat verwachten. De Jongeren bewegingen hadden vóór de vergadering van de Tweede Kamer getuigd van hun waardering voor dit plan, waarin zij vooral zagen de voorloper van de Europese eenheid. Maar of het nu lag aan de eensgezindheid, welke hierover, buiten de communisten, in de Kamer heerste, een groots debat werd het niet. En dat liad het toch kunnen worden, gezien het feit, dat hier de eerste stap werd gezet op de weg naar de eenheid van Europa. Deze gedachte trad dan ook in allerlei toonaarden aan de dag, maar soms leek het of de idee van de Europese eenheid nog geponeerd of verdedigd moest worden, alsof er in het parlement nog mensen gewonnen moesten worden voor dit idee. Neen, een historisch debat werd het niet. De enige aan wijzing, dat er iets bijzonders gaande was, wa llet feit van de aanwezigheid van de commu nist Paul de Groot, die twee maal. hoogstens driemaal per |aar pleegt te verschijnen en te spreken. H deed het ook nu, maar hij deed het slecht en slap. Gort-PAUL DE GROOT (C P N.) zak zou n heelvan de drie maal.... wat beter vuur werk hebben afgestoken. Buiten de com munisten luisterden slechts een vijftal leden en ook dat was niet het middel om de indruk van belangrijkheid te helpen vestigen. De behandeling van het wetsontwerp begon aldus hedenmiddag, nadat allerlei vertegenwoordigers uit de verschi.lende sectoren der Jongerenbeweging in Neder land een adres hadden aangeboden aan de parlementaire vertegenwoordigers te straatsburg, waarbij werd getuigd van de belangrijke stap, welke hiermee werd gezet op de weg naar de éénmaking van Europa. Op het Binnenhof stonden in tussen groepen jongeren met de groen witte vlag ysm Europa's eenheid en ge tuigden van hun geloof in een betere Samenwerking en een betere toekomst. Prof. Gerbrandy poogde direct op grond van Belgische tegenstellingen ten aanzien van het Plan-Schuman de be handeling uit te stellen, waarbij de communisten zich onmiddellijk, maar om andere redenen, aansloten. Dat ging echter niet door. Het viel op dat minis ter Stikker niet aanwezig was en de verdediging geheel overliet aan zijn ambtgenoot van Economische Zaken, minister Van den Brink. Was dat een aanwijzing, dat de regering dit plan meer zag in zijn economisch dan in zijn politiek aspect? Het bleek in ieder geval, dat de Kamer er anders over dacht. Deze zag het Plan-Schuman vee] meer nis de eerste stap naar de eenheid van Europa (Van der Goes van Naters. P.v.d.A.). al beweerde deze tegelijkertijd dat men dit plan moest zien als een soort van internationale bedrijfsorganisatie waartegen bij mej. Klompé (K.V.P.) ver zet rees. Algemeen werd de nadruk gelegd op de politieke kant van dit plan: wij staan voor de keuze: eenheid of ondergang, het gaat om een historisch geboden ontwikke ling (Schmal. C.H.) die ook zeide. dat aamenwerking in deze integratie ver uit ging boven de economische productie. Mej. Klompé noemde het Plan-Schuman de ears te steenlegging van het Europese huis. mende landen in eigen hand hielden en het welvaartspeil, dat daarnaast in alle deelnemende landen verschillend was. Hij verdedigde daarnaast het mesdoen van Duitsland en wees het gevaar van de hand, dat dit land een machtspositie zou kunnen krijgen. Het Plan-Schuman Zoals men zich zal herinneren," heeft Eindhoven op 27 Mei j.l. een rumoerige avond beleefd. Militairen, die :n het legerkamp te Oirschot voor herhalings oefeningen onder de wapenen waren, zijn toen op en in de straten .-ond de Markt in botsing gekomen met polit. e- agenten en marechaussees. Een en andei groeide uit tot een algemene vechtpartij. Een van de belhamels, de dpi. soldaat G. van D. uit Kampen, verscheen giste ren voor het Hoog Militair Gerechtshof. De Krijgsraad te Velde Zuid had hem tot zes weken voorwaardelijk veroordeeld met een proeftijd van twee jaar; een zal er zijn of niet zijn, ze betoogde hij, j milde straf, die de krïTèsraaTblijkens zfin maar zonder Duitsland is het onbe- overwegingen Kr.iJgsraaa blijkens zijn staanbaar. Een machtspositie was naar zijn mening niet denkbaar; de positie van Duitsland zou sterk zijn op grond van zijn grotere productie van kolen en staal. Voor Nederland drong hij bij de regering aan op opvoering van üe kolenproductie gezien ons tekort van 6 millioen ton per jaar. De heer Van Thiel had nog gepleit voor een combinatie van deskundigen en was ingegeven door het gevoelen, dat de marechaussees bij de be wuste relletjes ook niet al te tact'sdh zouden zijn opgetreden. De advocaat fiscaal deelde dit gevoelen geenszins. Hij verklaarde, dat de auditeur-militair van de Krijgsraad z.i. terecht beroep had aangetekend. Hij eiste een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van twee maan den en onmiddellijke gevangenneming. Tot dit laatste werd door het hof ter zit- parlementariërs en de nadruk gelegd op ting besloten. Ten aanzien van de straf het openko-men van de markten tenge- i zal op 20 November a.s. uitspraak worden volge van dit plan en de stabilisering van gedaan, de grondstoffenprijzen. 2 Zo wilde de heer Bruins Slot (A.R.) de organisatie van het Plan-Schuman en andere functionele integraties enten op de Raad van Europa, zoals ook mej. Klom pé had betoogd. Hier ziet men dus op- t nieuw weer de nadruk gelegd op het I politieke aspect van deze zaak. Ook moest zeide hij. Hier ligt de mogelijkheid om de FransDuitse tegenstellingen te over- i bruggen, waarop ook de heer Korthals Jve,n, Pen Engeland tot medewer- (V.V.D.) wees. De positieve doelstelling S aan dlt plan te kunnen bewegen, volgens mej. Klompé was: het handhaven van de vrede, het bereiken van een Parlementaire controle menswaardig bestaan voor de burgers Ue tfote moeilijkheid, welke door ver van dc aangesloten landen en de nood- schiliende sprekers onder ogen werd ge zakelijke vereniging van Europa Zii be- z,en (Bruins Slot (A.R.), Nederhorsf (P treurde het, evenals de heer korthals v d" A>) was weI de parlementaire con- dat Engeland zich van dit man *róle van de Hoge Autoriteit, welke moet a De hefr Van (K-V.P.) betoogde Europa moet zich niet verenigen uit daarna, dat het welslagen in de practiik vrees, maar uit constructieve doeleinden, T?f_angen van de samenstelling van waarin integriteit, dat Engeland zich van dit plan afzijdig had gehouden. De laatste hoopte echter, dat Engeland zon ingaan op de suggestie van „The Economist" tot oprichting van een Engels Comité van samenwerking met de Hoge Autoriteit van het Plan- Schuman. Mej. Klompé bracht de zaak wel zeer dicht bij de Straatsburgse onderhandelin gen, toen zij de opvatting der regering besprak over het bereiken van de Euro pese eenheid langs empirische weg. In feite betékent dit, dat de regering voor functionele integratie is (en mej. Klompé is dat ook), omdat er vanzelfsprekend nogal grote gevaren schuilen, vooral voor kleinere landen, in een integratie, welke zonder voldoende ervaring vooraf tot stand wordt gebracht. Men wil dus eerst ervaring opdoen in de verschillende functionele integraties om zo te komen tot een algehele ook politieke, integratie Maar toch vroeg mej. Klompé zich af, of dit in de gedachte van de regering concrete toekomstverwachtingen en pers- pectieven uitsloot. De regering, meende zij, kan ook bij een snelle ontwikkeling invloed uitoèfèlieh. Politiek ook van belang Deze afgevaardigde, een der vurigste voorstanders van de eenheid van Europa, is blijkbaar bevreesd, dat het niet snel genoeg zal gaan bij de functionele inte gratie, zoals de regering zich deze voor stelt. Bovendien is zij bevreesd, dat de regering in deze integratie veel te veel een economische zaak alleen ziet. Na tuurlijk, zij erkent ook, dat deze kolen- en staalgemeenschap niet allereerst ten doel heeft een Europese gemeenschap tot stand te brengen, maar zij schuift de idee naar de voorgrond, dat deze gemeen schap toch wel een politieke taak heeft zoals zij ook de minister van Economi sche Zaken niet alleen ziet als een econo misch deskundige, maar ook als een man met een politieke taak en een politieke verantwoording. Hier is immers een po litieke supervisie op een bepaald econo misch terrein, welke moet worden los geweekt en naar Straatsburg worden overgeheveld. De minister staat echter op het stand punt, dat hg in de Hoge Autoriteit vooral deskundigen moet hebben en niet alleen parlementariërs en mej. Klompé toonde een spiertje van angst, dat dan dit Plan van het politieke vlak zou wegraken en middel zou blijven tot de be vordering van de Europese eenheid. Hoge autoriteit worden samengesteld door de regeringen der 24 deelnemende landen. Straatsburg kan het niet doen, het is politiek nog een fictie en daar komen ook andere landen. Bovendien mist men dan voor een functio nele integratie als deze de nodige deskun digen. En toch, als men zoals de Kamer op het standpunt staat, dat de politieke integratie belangrijker is dan de econo mische integratie het gaat immers bij de Europese éénmaking: om mensen en niet om goederen dan zal Straatsburg of in ieder geval een parlementaire con trole toch moeten worden ingeschakeld. Vervolgens zocht de heer Nederhorst het óók in de publiekrechtelijke sfeer maar hij vond tooh óók dat de Hoge Autoriteit geen college van alleen-maar- deskundigen mocht zijn. Dit zal morgen bij het antwoord van minister Van den Brink we. het voornaamste punt wordpn De heer Welter (KVP) had woorden van grote lof voor het Plan-Schuman, dat aan de Frans-Duitse tegenstelling en aan d» door Engeland aan zich zelf toebedachte rol een einde kon maken en de Westeuro- pese samenwerking kon bevorderen. Prof. Gerbrandy (A.R.) was de enige die het Plan-Schuman economisch zwaarder liet wegen dan politiek. Hij vond de risico's nogal groot en zag te weinig zekerheid voor de kolenconsument. Minister Van den Brink zal morgen antwoorden. F. S. Een recente opname van de commandant van 't Nederlandse Detachement Verenigde Naties, luit.-kolonel Eekhout (rechts op de voorgrond staande) temidden van 'n aantal officieren van Nederlandse en andere nationaliteiten. Links (staande met lijstde majoor Tack. Het Britse ministerie van voedsel voorziening ziet zich geplaatst tegen over de dreiging van de verspreiding van pseudo-vogelpest door het gehele land. Dinsdagavond is daarom bekend ge maakt, dat de invoer van Nederlands en Canadees geslacht gevogelte na 12 No vember verboden is. De Tsjechoslowaakse politie heeft zes zusters Carmelitessen van Neder landse nationaliteit tezamen met hun medezusters uit een Carmelitessen- klooster te Praag naar Jagerndorf in Moravië overgebracht, waar zij thans dwangarbeid op het land verrichten. Reeds meer dan een jaar hebben zij alles in het werk gesteld om verlof te krijgen naar Nederland te kunnen terugkeren. Alle pogingen zijn echter tot op heden vruchteloos gebleven, aldus verneemt het K.N.P. uit Praag. Een aantal Carmelitessen uit Praag, i doch deze slinken snel. Onlangs zün een onder wie zich de zes genoemde Neder- - - landse zusters, die gediplomeerde ver pleegsters zijn. bevinden, werken op de akkers te. Jagerndorf. De Franciscanes sen van Prerau (Prerov) en ae Dominicanessen van Olmütz-Reptschein (Olomouc-Repcm) zijn in fabrieken van Noord-Bohemen tewerkgesteld. De fabrieksdirecteuren hébben zich herhaal delijk met veel lof over het werk der zusters uitgelaten. Ja, zelfs kregen ver scheidene zusters het diploma ..toot- arbeidster" aangeboden, doch allen heb- bens eensgezind deze vorm van commu nistische onderscheiding geweigerd. De regering hee^t alle inwoners van jna alle kloosters .^ooii overbrengen, d< zusters werken op het veld, in de fabrie ken of bü de bosbouw. Zij wonen ;n ge bouwen, die voor de gewone bevolking onbewoonbaar zijn verklaard en teren voorlopig nog op de voorraad levensmid delen, die zij hebben kunnen meenemen, aantal oudere zusters, die niet meer m staat waren te werken, met onbekende bestemming weggevoerd, tijdens welke transporten zes van hen zijn gestorven. De gediplomeerde verpleegsters onder de religieuzen worden nog in hun functie gehandhaafd, doch er wordt haast en hun diploma ontvangen. Dan zullen de religieuzen door deze surrogaat-ver pleegsters worden vervangen en de weg der internering opgaan. Zowel op de geïnterneerde zusters als op de nog vrije verpleegsters wordt zware druk uitgeoefend om hen te bewe gen de kloosterkleding af te leggen en een burgerambt in de maatschappij te aanvaarden. De regering gaat zelfs zo ver, dat zij bijzondere toewijzing van kleding en schoeisel en een maand salaris van rond 500.in het vooruitzicht stelt, indien de zusters bereid zijn naar hun familie terug te keren. In Moravië echter heeft zich, voor zover bekend is, nog niet één geval voorgedaan, dat een zuster voor deze verlokking is gezwicht. De onder communistische leiding staande Oostduitse socialistische een heidspartij (S. E. D.) is grondig gezui verd. Ruim 1.700.000 leden zijn door meer dan 6000 commissies ondervraagd. Dui zenden leden zijn uit de partij ge.toten. ,r ie~ B«na 600000 aderen hebben ^ich vrij- Ei Hot mfii PU^ 1 willig verplicht overwerk te verrichten, Gezondheid ^an hJt van hardnekkiger voor de vrede te strijden, ooövof^omn'nioiorii i^ t waarYan fle de boeken van Stalin zorgvuldiger te le- ftnnt wffthrlfv. F s t ri.ar I zen en een waakzame houding tegenover staat, heeft fabrieks- en kantoormeisjes de vijanden van de vrede aan te nemen". ue regering ueeii aue inwoners van etLeen verpleegstarscur- Ondanks dit alles meent het bestuur dat bijna alle kloosters feoëi overbrengen, de def eerste k Kerstmis luim er nog talloze vijandelijke elementen'' <*-■ - - ae eerste 120 van hen afgestudeerd zijn I in de partij schuilen Dinsdagavond heeft Winston Chur-I dan die van Attlee. Churchill's opzet is. chili, de nieuwe Britse premier, zijn ka- naar werkwijze soepeler te maken. Gis- j teren is het kabinet anderhalf uur bijeen binet voltooid. De laatste drie benoe mingen waren die van Lord Simonds, lord kanselier; Thorneycroft, minister van handel en Lord Cherweli, kwartier meester-generaal De minister van buiten landse zaken, Eden heeft Churchill ver zocht hem van zijn taak als leider van het Lagerhuis te ontheffen aangezien de komende internationale besprekingen hem hiervoor geen tijd zullen laten. De minister van gezondheid, Crookshank, zal thans als fractieleider optreden. De nieuwe regering telt minder leden (Van onze weerkundige medewerker). Er is een einde gekomen aan 't fraaie herfstweer, waarvan wij de laatste we ken zo vaak hebben kunnen genieten L'u het gebied van hoge druk, dat de oorzaak was van het vele_ mooie weer, steeds verder achter het ijzeren gordijn wegtrekt kunnen de depressies heel ge makkelijk naar Europa doordringen. Bo vendien is ten Noorden van de Azoren een gebied van hoge druk gelegen, dat vanmorgen er zeer degelijk en stabiel uitzag en dat mede de oorzaak is van een tamelijk intensieve Westelijke stro ming boven de Oceaan. De regen van gisteren is voor het eerst sedert lange tijd van betekenis ge weest. In Groningen viel 9 millimeter, elders was het minder, maar toch ook nog voldoende om de bladeren in ver sneld tempo te doen vallen. De pracn- tige herfstkleuren, die nu nog op vele plaatsen te zien zijn, zullen dan ook spoedig verdwijnen, want de depressie activiteit boven de Oceaan is te groot geworden, om weinig wind te kunnen verwachten. In de komende gedenkdagen zal er af en toe wat regen vallen. Er komt me-e-r wind en de zware bewolking zal zich maar zeer tijdelijk laten verdringen. De kans op miert, die vanmorgen in 't Noór- den en Midden van het land het zicht sterk beperkte, wordt door deze veran dering ln de algemene circulatie weer kleiner. Wat de temperatuur betreft kan worden meegedeeld, dat deze aan de warme kant yan de normaal zal blijven, nu de koude invallen uit het hoge Noor den geen kans krijgen, tussen de depres sies door verder naar het Zuiden op te dr'-nen. de Hoge Autoriteit, deskundigheid en bovennatiönaafXnkrm de boventoon zullen moeien voeren. Hij be sprak vooral de economi sche aspecten voor ons land vooral de po sitie van do verwerkende industrie en waarschuwde voor't gevaar, dat Frankrijk en Duitsland van thiel (K.v.P.) een sterkere waarschuwing.... positie zouden krijgen op grond van hun grotere producerende industrie. Dezelfde waarschuwende klanken het heer Maenen (de K.V.P.) kwam net niet minder dan drie sprekers af) horen 7ol, aanzie.n van de mijnindustrie. Hij „friaeen divergentie tussen lonen en so- voorzieningen, welke de deelne- (Van onze correspondent) Het nationaal werkcentrum Nederlandse Jeugd Gemeenschap belegde gisteren in de dagopen Inch tschool te Haarlem een landelijke conferentie, waarop enkele jeugdproblemen uitvoerig besproken werden. Voor een illustere kring van jeugd leiders en vertegenwoordigers van diver se gemeentebesturen hielden mr R. Höp- pener en ds D. Veldkamp een inleiding over het onderwerp: Verhouding plaatse lijke overheid en jeugdwerk, een pro bleem, dat reeds door wethouder D. Geluk uit Haarlem m zijn openingsrede werd aangestipt. Wijzend op de histori sche achtergronden, herinnerde de wet houder eraan, dat men in vroeger jaren bij de uitbreiding van de steden grote fouten heeft gemaakt omdat men de no den van de ieugd :e veel veronachtzaam de. De leniging van -"ere nood gaat thans gepaard met grote financiële offers. De overheid heeft echter rechtstreeks niets met de jeugdzorg te maken, zij moet alleen stimuleren steunen of de helpende hand reiken. Er moet een vrije samenwerking ontstaan tussen De Westelijke geallieerden en de West- duitse regering hebben een verdrag ont- worpen, waarbij est-DuitsIand deelge noot wordt in het Europese verdedigings- front en de geallieerde hoge commissie en het bezettingsstauut worden opgehe ven. Vrijdag zullen de westelijke hoge commissarissen het ontwerp-verdrag met dr Adenauer besnrehen De tekst zal di rect na deze conferentie worden gepubli ceerd. t. a. v. de snelheid, waarmee de nieuwe situatie kan worden verwezenlijkt. Het Westduitse kabinet heeft Dinsdag een wetsontwerp goedgekeurd betreffen, de het houden van vrije algemene ver kiezingen in geheel Duitsland Het wordt zo spoedig mogelijk naar de bondsdag gezonden en als deze het heeft goedge keurd, gaat het naar de geallieerde hoge commissie. De drie Westelijke bezettingsmogend- j Volgens een woordvoeder te Bonn is heden hebben reeds meegedeeld, dat zij een aantal punten nog omstreden. Indien de kwestie van vrije verkiezingen in ge- men er niet in zou sla„en eges ei heel Duitsland ter «prake zullen brengen j uit de weg te runnen, dan zouden deze op de algemene vergadering van de Ver. punten opnieuw door de regeringen in Naties te Parijs. Dit zal gebeuren in de studie moeten worden genomen. Van het vorm van een motie waarin de V. N. definitief afsluiten van de verdragen zal wordt verzocht een commissie naar de ra dit stadium derhalve nog geen sprake vier zones van Duitsland te zenden ten- kunnen zijn. De Westelijken waarsohu- einde vast te stellen of het mogelijk Is wen daarom voor overdreven optimism® I aldaar vrije verkiezingen te houden. overheid en onafhankelijke jeugdbewe gingen, waarbij net jeugdwerk een ver plichte post moet uitmaken op de ge meentelijke begroting. In zijn principieel betoog stelde het lid van Gedeputeerde Staten van Limburg, mr Höppener, dat de burgerlijke overheid het recht van de ouders en de Kerk t.a.v. opvoeding en vorming van de jeugd dient te eerbiedigen. De gemeentelijke over heid bevordere het jeugdwerk, doch dit werk moet zij niet zelf uitvoeren of over- nemen. Zij steune en stimulere het par ticuliere initiatief, gebaseerd op levens beschouwing. Behalve het ver enen van subsidie, kan de overheid ook op tal van andere wijzen steun verlenen, b.v. net beschikbaar stel len van kampeerterreinen, sportvelden, net verlenen van faciliteiten en verlof aan ambtenaren, di" belast zijn met de leiding van het jeugdwerk. De 'neer Hop. pener betoogde, dat de subsidiëring alleen volgens vaste regelen dient te geschieden De eventueel aan de subsidieverlening te stellen voorwaarden moeten de vrij heid t. a. v. de levensrichting en methode van het jeugdwerk onverkort laten. Geregeld contact van de gemeentelijke overheid met de leiding van het jeugd werk achtte spr. zeer gewenst. Dit laatste punt werd in de inleiding van ds Veldkamp in practische zin uit gewerkt. Daar de vorming binnen school verband volgens deze spr. te eenzijdig op het intellect i« ingesteld, is verdere vorming buiten schoo'verband een drin gende noodzaak. Zonder steun van de overheid kan het jeugdwerk niet naar behoren verricht worden. Om tot een goede verhouding te komen moet de eer ste stap door de overheid gedaan worden. tegenwoordiging van jeugdwerk en jeugd zorg en een vertegenwoordiging van de overheid. Deze commissie brengt advies uit aan B. en W., maar is in het bepalen van haar koers niet afhankelijk van de overheid. De Haagse Jeugd Actie stelde spr. ten voorbeeld aan de congressisten, die in een geanimeerd debat hun visie gaven op de ideeën, die door de inleiders geopperd waren. Bij deze gedachten wisseling kwam in het bijzonder ter sprake de zorg. die betoond moet worden voor de jeugd zon der levensbeschouwing Enkele sprekers toonden zich voorstanders van het idee, dat alle gezindten gezamenlijk verant woordelijk zijn voor de zorg over deze losgeslagen jeugd. geweest om een begin te maken met het op tellen van de rede die de koning vol gende week bij ds cpening van het par lement zal uitspreken De rede geeft een overzicht van het regeringsprogramma en zal dus o.m. aanduiden wanneer en hoe Churchill denk? zijn belofte in te los sen om de ijzer- en staalindustrie te de nationaliseren. Vermoedelijk zal ook worden gezegd, hoe de regering de drei gende economische crisis wil aanpakken. Churchill heeft zijn salaris als premier verlaagd van 100.000 tot 70.000 per jaar. Het salaris van de ministers wordt verlaagd van 50 000 tot 40.000 per jaar. De salarissen van de ministers met lagere rang 15.000 tot 80.000 per jaar) zullen ongewijzigd blijven. Deze salaris verlaging zal gelden voor een periode van drie jaar of zoveel langer, als de Britse herbewapening zal duren. Wegens de feestdag van zal onze courant verschijnen. morgen niet ZWAAR zwarte statistieken wijzen uit, dat in gekerstende landen een grote schare God weer ontrouw is geworden. Maar O. L. Heer heeft toch ook nog vreugde-dagen. Want Zondag, de dag van Christus' Koningschap, is Hem op Zijn troon door honderden millioenen een machtige hulde gebracht in plechtige H. Missen, solemnele loven, feestelijke processies en indringende opdrachten vol smekingen, vol beloften. Welk een schouwspel voor de hemel, door de nog aardse tobberds gearran geerd. Doch ook wat een rijkdom en weelde voor wie als katholiek meeleeft met de grote dagen onzer liturgie. Want na de Koningschap-Zondag staan we voor nieuwe gedenkdagen: morgen Allerheiligen, Vrijdag Aller zielen en tegelijk Eerste Vrijdag. En dat blies om mee te vieren Zijn heerschappij van zee tot zee en mee te werken aan Zijn rijk van waarheid, gerechtigheid, liefde en vrede. Allerheiligen. Jubelt rechtvaardigen, zo roept de Kerk ons vandaag reeds toe. Heer vermeerder uw genade, opdat wij de vreugde van de hemel deelachtig worden door een heilige levenswandel Voorwaarde en beloning, waarom ons hele bestaan eigenlijk is begonnen. De heiligen boden hun gebeden aan als een gouden schaal vol reukwerken. Hoe zijn onze schalen en wat is de inhoud? De vraag, die we stellen, wordt in het officie van morgen beantwoord. Immers priesters en gelovigen moeten ter wille van de velé voorsprekers vragen om overvloed van barmhartig heid. Onze weg is moeilijk, doornig, zwaar vaak en donker. Maar de weg wordt in het evangelie gewezen. Arm zijn van geest, zachtmoedig en zuiver van harte, barmhartigheid bewijzen, hongeren en dorsten naar de recht vaardigheid, beschimping en vervolging verdragen. Onder bescherming en met steun van de Zegepralende Kerk zet de Strij dende Kerk haar tocht voort. Temid den van duivelse ellende en brandende passies. Na de hulde aan het hemelhof en de beden om hulp op Donderdag komt de Kerk, dat zijn wij, Vrijdag opnieuw in actie. Dan snelt de Strijdende Kenc, gesterkt door de afkomende kracht van Zondag en Donderdag, de Lijdende Kerk tegemoet. De Zielen van het vagevuur, voor wie het boek werd op geheven, waarin alles stond beschreven en waarnaar het oordeel werd gegeven. Elke dag, maar Vrijdag in het bijzon der door het decreet van Augustus 1915 inzake het voorrecht der priesters om drie H.H. Missen te celebreren, hebben wij, kleine, ploeterende en tobbende schepselen, het in onze macht, om duizenden zielen de vreugde van de hemel te bereiden en hun het Eeuwige Licht te schenken. Wie, die nog over enig menselijk gevoel voor leed beschikt, kan de Vrij dag van Allerzielen in sloomheid, traagheid en zelfs onverschilligheid laten passeren? Vreugde op aarde, vreugde in de hemel, vreugde ook in het vagevuur. Op dezelfde dag vieren we ook nog Eerste Vrijdag. De maandelijkse ge- nadendag bij uitstek. Wat 'n vreugden- roes voor hen, die niet door egoïsme en materialisme geestelijk zijn versteend. Wat een feestweek voor rechtschapen zielen. De wereld zou ons deze week eigenlijk moeten kunnen nawijzen als getekenden uit de Roomse stam, als om de prefatie-tekst van Zondag te gebruiken gezalfden met de olis van de blijdschap. Volgens het plsu. dat ds Veldkamp te berde bracht, draagt de gemeenteraad het college van B. en W op een commissie te stellen, bestaande uit een ver- Hoewel verzoekt wordt dat de wereld productie van natuurrubber dit jaa, iets hoger zal zyn dan de aanvankelijke ra mingen en ongeveer 1,9 millioen ton zal belopen, tegenover 1,85 millioen ton in 1950, moet niet uit het oog worden ver loren, dat het eindcijfer voor 1951 de re sultaten van de twee tegengestelde krachten is. Door leidende producenten in Malak- ka wordt namelijk, o.m. als gevolg van arbeidsmoeilijkheden, een scherpe daling in de rubberproductie verwacht. De pro ductie voor de eerste nege.i maanden van dit jaar wordt gesteld op 457.000 ton, vergeleken met 503.000 ton in de overeenkomstige periode van 1950. In 't gehele jaar bereikte de rubberpróductie een hoogte van 694.000 ton, terv T voor dit jaar op hoogstens 630.000 ton gere kend kan worden. De productie op Malakka voor 1950 van 694.000 ton, lag slechts iets benoden het recordcijfer van 1948, n.l.. 698.COO ton ,maar lag weer boven het cijfer van 1949 van 671.500 ton. Tegenover een kleinere productie in Malakka staat echter het feit, dat de In donesische productie waarschijnlijk op een nog niet bereikt hoogtepunt van 800.000 ton zal komen, tegenover BST.f'O ton in 1950. Van de productie in andere landen wordt niet verwacht, dat deze grote ver- te zlen zal geven. Men bere- 1450.000 tonVOOr 'laar op ongeveer De strategische voorraden in de Ver. 7orden momenteel op ongeveer <50.000 toi geschat, terwijl men die van .'Koninkrijk op 75.000—80 000 ton laamt Het schijnt dat ook de «gering an Australië tot het aanleggen van strategische rubbervoorraden is overge gaan. De invoer van dit land beliep n.l. lJl Of eerste "ven maanden van dit jaar 42.000 ton, terwijl de consumptie voor het »eiste kwartaal 1951 op slechts 7.800 ton gesteld wordt. De New-Yorkse reders hebben de sta kende havenarbeiders voor de nationale raad voor arbeidsbetrekkingen gedaagd „wegens contractbreuk". Mocht de be schuldiging gegrond geacht worden, dan kan de raad het gerecht verzoeken de stakers te dwingen het werk te hervatten. Thans zijn ongeveer 20.000 havenarbeiders in New York en Boston in staking gegaan, tegen de wens van de vakverenigingslei ders in. (Van onze Utrechtse redacteur) I ongeveer 300.000 katholieken van 65 Jaar De krapgeworden kapitaalmarkt be- en ouder, terwijl slechts ruim lfi 000 liert lemmert ook de Landelijke Katholieke den in katholieke gestichten, pensions en btichting voor behuizing van bejaarden verzorgingshuizen beschikhaar ziin (Minrebroedersstraat 8, Utrecht), die de De minister var, w a bekende bejaarden-centra zoveel moge- j Volkshuisvesting r,va^e^ei"° c'n lijk bouwt op voet van de Woningwet, in ciale taak die Je op vf- Valli. t £ri de uitvoering van haar plannen. hi/V„al..'._dl! de Stichting vervult, heeft Na het complex in Raalte, dat reeds geruime tijd voltooid en in gebruik is, zijn er thans ontworpen of in uitvoering in Ede, Tuitjenhorn, Leidschendam en Vleuten, waarvan de laatste twee vol gend jaar April gereed zullen zijn. Nog heel veel bejaarden verkeren ech ter, voor wat hun huisvesting en verzor ging betreft, in nood. Er zjjn in one huid het bestuur nu geadviseerd te trachten zeit aan kapitaal te komen, waarvan rente en aflossing dan door de overheid u WPrden gegarandeerd. Vandaar, dat net bestuur een steun- en spaaractie Ü0ei. georganiseerd, die gelegenheid biedt reeds nu iets apart te leggen voor de oude dag, waarbij men zich teven» vast een plaats kan garanderen of daarop de kan» althans vergroot.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1