met Niet goedschiksdan kwaadschiks Tarieven worden niet voor 1 Januari verhoogd Binnenkort verzachting West duitse invoercontrole Mgr Hanssen op rond reis door Australië Afgelopen met zielzorg Bijslag op Indon. pensioenen Waar wonenNeerlands katholieken Meer in middel m ote steden en op platteland Boeken en jeugd zijn geen vrietiden meer. Op tegen de luiheid Kerstvacantie Rijksscholen verlengd Haagse tram ramde vrachtauto Geen klassenstrijd Zaterdag 3 November 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN N. Voorziening gisterenavond op het kantje af Treinen met één klasse op komst Eerste 240 kwh. primaire behoefte Tóch „slagersoorlog" in Nu reeds ruimere afgifte importvergunningen Conferenties met hoge autoriteiten Nij megen Geen goedkope koelhuisboter Eisenhower: „Beter half ei 40 priesters zonder procesvorm gedood Ook de „voordelige" pensioenen in het wetsontwerp opgenomen Vooralsnog geen katholieke meerderheid te verwachten Hereniging en her kerstening WEERBERICHT Moeilijkheden met cokes Op de secundaire lijnen y\ Minister vraagt van bijzondere scholen soortgelijke maatregel BRITISH EUROPEAN ATR WA VS HERZIENING DUITSE ZEEHAVENTARIEVEN Betere concurrentiemogelijkheid voor Hamburg en Bremen Twee arbeiders gedood, tram bestuurder gewond Mgr. Dr. A. Hanssen I\ even-inkomsten Apostolische taak tegenover landgenoten Voorlopig geen katholieke meerderheid De concentratie van de. bevolking in De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vannacht tijdelijk opklaringen met weinig wind en plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag toenemende bewolking met in de mid dag regen. Matige tot krachtige Zuidelijke ind. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Zondag 4 November: Zon op 7.38 uur, onder 17.08 uur; Maan op 13.46 uur, onder 20.59 uur. Maandag 5 November: Zon op 7.40 uur, onder '7.06 uur: Maan op 14.16 uur, onder 22.28 uur. CHIEDAMSCHE COURANT Zuini kolen en stroom (Van onze Haagse redactie) Dat het met de kolen- en electriciteitsvoorziening in ons land maar be roerd gesteld is, weet zo langzamerhand iedereen wel. Toch kan men er niet genoeg op hameren, dat er zuinigheid en nog eens zuinigheid moet worden betracht Gistermiddag hield de minister van Economische Zaken, prof. dr J. R- M. van den Brink, een persconferentie, waarop dat allemaal haarfijn werd uitgelegd. „Voor de zoveelste maal lees ik dat", zal iemand brommen, maar hoezeer dat nodig is, bleek nadat die persconferentie nog maar korte tijd was afgelopen. Want.om kwart over zes moest over de radiozenders aan de electriciteitsgebruikers in èn Limburg èn Noord-Bra bant èn Noord-Holland èn Zuid-Holland worden verzocht om zoveel moge lijk stroomaf nemen de lampen (en straalkachels!) uit te schakelen, omdat cr overbelasting dreigde te ontstaan. Het liep nogal goed af, maar indien dat aan de behoefte van de industrie, huisbrand en energiebedrijven kan worden voldaan. Althans voor zover dit betrekking heeft op he' laatste kwartaal van 1951. Over het eerste kwartaal van 1952 kunnen nog geen concrete mede- de' ingen worden gedaan, aldus de mi nister. De voorraden zullen gemiddeld slechts het verbruik van twee weken tot een maand dekken. „Wij '.even van de hand iri de tand", aldus de minister. Wat de huisbrandvoorziening betreft, hierin voor zien wij voor drie-kwart door eigen pro ductie. Veel moeilijker is het gesteld met cokes. Aan de afnemers hiervan zal slechts in principe een hoeveelheid ter grootte van 85 pet van het verbruik in 1950/'51 kunnen worden verstrekt. Voorts zijn de maatregelen van sluiting van regeringsbureaux, enz. genomen terwijl tevens 'n beroep wordt gedaan op grote particuliere kantoren. Mocht onverhoopt niet het gewenste effect worden gesorteerd ondanks het gedane beroep dan zal het onvermijdelijk zijn om tot dieper ingrijpende maatregelen over te gaan. IQ Heeds eerder werd gemeld, dat de Ne- de centrales in de genoemde provincies werkelijk worden overbelast, dan par^Men*"bergroten door de^a^s'chaf- fing van een aantal kleine diesel-elec- trische eenheden, die bestemd zouden zijn voor de dienst op de zg. secundaire lijnen Het gaat hier om een bestelling van een 100-tal rijtuig-bakken, die tezamen zullen vormen 40 tweewagentreinen en 20 en kelvoudige rijtuigen. Het staat nog niet vast hoe deze rijtuigen ingericht zullen worden, hoewel het in de bedoeling ligt ze zo modern mogelijk te doen zijn. Voorts zullen deze rijtuigen slechts een klasse hebben. zullen gehele wijken van stroomlevering verstoken zijn. De komende winter wordt verwacht de moeilijkste te zijn me. betrekking tot de electriciteitsvoorziening, aldus deelde minister Van den Brink mee. Geleide lijk zal het afnemen en het zal nog vijf jaar duren, voor de .pieken" in betrek kelijke zin kunnen worden opgevangen. Volgend jaar zal de situatie al beter zijn. In de eerste plaat- zullen dan nieuwe centrales in werking komen, terwijl bo vendien de verschillende delen van het land electrisch aan elkaar gekoppeld zullen zijn, zodat men beter stoten kan opvangen. In principe is besloten tot een verho ging van de electrïciteitstarieven. Vóór Januari van het volgend jaar zal die echter nog niet ingaan. Voor een renda- b»'e exploitatie van de bedrijven is stij ging van gemiddeld 25 pet noodzakelijk, waarbij men echter de eerste 240 kWh per jaar als primaire behoefte voor de gezinshui'houd'ngeii rekent, waarboven de verhoging van bet tarief eerst zal In gaan. Kleinverbruikers van stroom (am- ba-htslieden e.d.) zullen waarschijnlijk vol eens een aparte regeling stroom gele verd krijgen. Door groter vastrecht- gebruik zijn de „huishoudtarieven" sl""hts zeer weinig in verhouding met lo nen en prijzen gestegen. Voor grootver bruik ligt het in het voornemen de pr'-'cbeheersing binnenkort geheel op te heffen. De verhoging heeft enerzijds ten doel het stroomverbruik ie remmen en ander zijds het mogelijk maken van investerin- gen in de electrieiteitsindustrie welke wellicht de meest kapitaal—intensieve is. Zorgelijke kolen-vooruitzichlen De kolenvoorziening in Nederland is wel zorgelijk, maar alarmerende vooruit zichten zijn er niet, zo verklaarde de mi nister. Wanneer de uiterste zuinigheid wordt betracht, mag worden verwacht, I C ivv.' (Van een speciale K.N.P.-correspondent). SYDNEY. 2 November. De bisschop-coadjutor van Roermond, mgr dr A. Hanssen, die in opdracht van het Nederlands Episcopaat in Australië vertoeft, om er de situatie en mogelijk heden der kath. emigranten te bestuderen, is na zijn aankomst medio October enige tijd de gast geweest van kardinaal Gilroy, aartsbisschop van Sydney. Daarna heeft hij in Canberra, de federa e hoofdstad, gelogeerd bij de Nederlandse ambassa deur jhr E. Teixeira de Mattos; hier nam hij deel aan een diner, waaraan o.m. de minister-president dr Menzies aanzat. Op het ogenblik bezoekt mgr Hanssen het Zuidelijk deel van Australië, o.a. Mel bourne. Van het ogenblik af, dat de Nederlandse bisschop in Sydney per vliegtuig aan kwam. heeft hij zich geen rust kunnen gunnen. In een bijna Amerikaans tempo heeft hij zich aan de uityoering van zijn opdracht, die zo belangrijk moet worden geacht met het oog op de toekomst der katholieken van Nederland, gezet. Mgr Hanssen had al spoedig na zijn aankomst een eerste bespreking met zijn gastheer, kardinaal Gilroy en daarna met mgr Cren- nan. de secretaris van de kath. im""" gratie-commissie. Kort daarop reeds kwam het officiële contact tot stand met de bisschoppen, die namens het gehele Australische Episcopaat de belangen der immigratie behartigen Bij het voeren van deze belangrijke besprekingen werd de bisschop bijgestaan door de beide Neder- Ondanks het feit, dat de minister on langs aankondigde dat „slagcrsoorlogen" voortaan tot het verleden zullen behoren is in Nijmegen een strüd om de vlees- prijzen ontbrand. Gisteren opende daar een combinatie van slagers de slagerij „De Bonte Os". Daarbi) werden klem-handelsprijzen aan gekondigd, welke 20 tot 25 lagen be neden de gangbare prijzen in Nijmegen. De verenigde slagers van Nijmegen hadden een sanering ingevoerd, waar door de vleespr(jzen in Nijmegen over het algemeen hoger waren dan elders in den Het bestuur van de O.E.E.S. heeft besloten, dat de invoercontrole, die West-Duitsland in het afgelopen voorjaar heeft ingesteld wegens de ernstige tekorten op zijn betalings balans, binnenkort zullen worden verzacht. De liberalisatie van de Westduitse invoer, die in Februari werd opgeschort, zal begin Januari a.s. weer van kracht worden. Het bestuur der O.E.E.S. heeft de Bondsregering aanbevolen de invoerhan- del geleidelijk te liberaliseren. Aanvanke lijk zou 40 van alle particuliere invoer vrijgelaten moeten worden, welk percen tage dan geleidelijk zou moeten worden verhoogd tot 60 De liberalisatie zou naar üe mening van de O.E.E.S. dan zo ruim mogelijk over alle categorieën van de particuliere invoer moeten worden verdeeld. De Bondsregering heeft verklaart, aldus de O. E. E. S. in beslag neemt, heeft de O.EJE.S. be paald, dat volledige inwerkingtreding van de liberalisatie niet voor 1 Januari a.s. zal kunnen geschieden. Inmiddels zal de Westduitse regering echter in ruimere mate Invoervergunningen blijven afgeven dan in het verlteden het je val is geweest. Deze beslissing houdt in, dat de spe ciale regeling, die in het afgelopen voor jaar voor de Westduitse handel is ge troffen wegens de Duitse betalingsmoei lijkheden, in feite is komen te vervallen, zo werd door de O.E.E.S. medegedeeld. Zij voegde hier aan toe, dat West-Duits land thans ten aanzien van de liberalisa tie-overeenkomst dezelfde rechten en verplichtingen heeft als de andere leden van de O.E.E.S. Volgens een woordvoerder van het verenigd opperbevel betekent het communistische voorstel, dat Woensdag te Pan Moendjon werd gedaan, de grootste stap voorwaarts in de richting van een wapenstilstand in Korea sedert de hervatting van de besprekingen. Boven: generaalmajoor Henry Hodes (links) en schout bij nacht Arleigh Burke, leden van het wapen stilstandsteam der V. N. verlaten, gevolgd door hun adjudanten tussen twee gewapende M. P.'s de tent, waar de besprekingen gehouden worden. Onder: de communistische wapenstilstand-delegatie bij het verlaten van de tent. Op de vooig-otid tie <Soordkoreaunse generaal Lee Sang Cho met actetas) én de Chinese generaal tlsien Fang. Achter hen de adjudanten. Links en rechts Chinese gewapende wachtposten. De komende Kerstvacantie is voor de rijksscholen met ruim een week verlengd ten gevolge van de precaire brandstoffenpositie. Voorts heeft de minister van O., K. en W. een circu laire gezonden aan de gemeentebe sturen en de besturen van de gesub sidieerde bijzondere scholen, waarin hij er met klem op aan dringt dat zij voor hun scholen een gelijke maat regel treffen. Het heeft er even naar uitgezien dat we ook dit jaar, zo tegen December, van plan te zyn weer goedkope koelhuisboter zouden kun- lande. De gezamenlijke slagers hebben nu in een aparte vergadering besloten gedurende de nmppsSL™rf' 50 van de particuliere invoer vrij te laten. De lijsten van artikelen, die onder de invoerliberalisatie zullen vallen, wor den thans volledig uitgewerkt te Bonn Met het oog op de t(jd, die administra tieve voorbereiding van de liberalisatie De president van de British European V 1 IN HOLLANDSCH DIEP Airways, heeft medegedeeld dat de maat- Woensdag 14 November wordt een V 1 eerste zes maanden van .tot ontploffing gebracht in het Hol- rinanciele jaar 1951/'52 een winst landsch Diep tegenover Strijensas. Amb- „emaakt van 243 000. Hij ver- tenaren van de Rijkswaterstaat zullen nen kopen. Er was namelijk een partij van 3 milli'oen kilogram, die moest wor den geruimd en als er geen koper m het buitenland voor kon worden ge vonden. zou zij ter beschikking van de Nederlandse monden en magen komen. Dit laatste zal echter, naar men ons verzekert, niet doorgaan, doordat Enge land de boter heeft gekocht. heeft ook tot prijsverlaging over te gaan. De federatie van beide slagerspatroons- verenigingen te Nijmegen adviseert haar leden nu dezelfde prijzen, als „De Bonte Os" had aangekondigd. De leden worden evenwei vrijgelaten in verdere prijsvast stellingen. Dit besluit houdt in, dat n°S grotere verlagingen mogelijk zijn. Generaal Eisenhower, die Maandag naar Washington vertrekt om daar op hoog niveau te spreken over de Westerse defensie, zal volgende week met presi dent Truman een plan behandelen om de troepen in West-Europa in versneld tempo gevechtsklaar te maken. Eisen hower gaat er van uit, dat 20 gevechts- klare divisies in Juli 1952 meer waard zijn dan een plan voor 60 divisies IJ '9->4- Eisenhower's plan zal belangrijke wijzi gingen in de schema's voor de wapen- productie in Europa en de Ver. Staten meebrengen. zomer vluchten van de B. E. A. werden belemmerd en het in dienst nemen van een nieuw vliegtuig van de Elizabeth-klasse dat nog geen winst heeft opgeleverd, hebben verhin derd dat de maatschappij een winst heeft gemaakt van 590 000. In de eerste 6 maanden van het Dar werden meer dan 750.000 passagiers vervoerd en bedroegen de inkomsten 0 500.000. Op het ogenblik wordt door de kamers "an koophandel te Hamburg en te Bre men met de Duitse bondsspoorwegen on derhandeld over een herziening van de zeehaventarieven. Men wil daarmede een betere concurrentiemogelijkheid voor deze beide havens bereiken. Vit Tirana, de hoofdstad van Albanië, bereikt het K.N.P. weer een tragisch bericht. Karakteriserend wederom voor de felheid, waai mee ook daar de geloofs vervolging wordt gevoerd. De geestelijkheid van de Nationale Kerk van Albanië heeft met de communistische regering een verdrag gesloten, waarin wordt bepaald, dat alle katholieke gees telijken uit hun ambt worden ontzet. Daardoor zal het de priesters niet meer mogelijk zijn, :n welke vorm dan ook, zielzorg uit te oefenen. De aartsbisschop van Scutarie is het enige lid van het Albanese Epis- sopaat, dat een natuur lijke dood is gestorven, maar tot nu toe is bet niet mogelijk geweest een opvolger voor hem te benoemen. De aartsbisschop van Durazzo verblijft in de gevangenis sedert hij te gelijk met abt Gjini werd gearresteerd. Genoemde abt werd in 1947 opge hangen. De bisschop van Sappa, mgr Volaj, is in 1948 doodgeschoten, terwijl de bisschop van Alessio eveneens in 1948 in de gevangenis is gestorven. De bisschop van Pulati, mgr Shlaka, bevindt zich onder streng huisarrest in zijn residentie. Ver scheidene personen, die verzocht hebben deze bisschop te bezoeken, zijn daarom alleen al naar 'n concentratiekamp gezon den. Van de 120 priesters van het land zijn er 40 zonder enige vorm van proces gedood, terwijl 30 anderen zuchten in de gevangenis, waar zij een ware lijdensweg moeten afleggen. Slechts enige oude priesters hadden nog het verlof van tijd tot tijd een H. Mis te lezen, maair daaraan is nu ook een einde geko men. aan de scheepvaart de nodige aanwijzin gen geven, welke stipt moeten worden opgevolgd. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft zich bij de „RIMI"-werkplaatsen (mili taire hersteiwerkplaatsen) ter hoogte van de Maaldrift te Wassenaar een botsing voorgedaan tussen een vracht auto en een tramstel van de Haagse Tramwegmaatschappij. Twee personen werden daarbij op slag gedood, nl. de Katwijkse arbeiders, de 61-jarige D. V. en de 60-jarige J. de V. De vrachtauto passerde de tramrails op het ogenblik, dat uit de richting Den Haag een tram naderde In de auto be vonden zich naast de chauffeur de twee Katwijkse arbeiders Zij werden door de botsing uit de cabine geslingerd. De chauffeur liep geen letsel op; de motor wagen van het tramstel werd aan de voorzijde ingedrukt waardoor de bestuur der diverse kneuzingen opliep. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek inge steld. landse priesters, patei R. Beerepoot O.F.M en pater W. ran Baar S.V.D. Hoezeer mgr Hanssen het persoonlijk contact met de reeds aanwezige katho lieke Nederlanders op prijs stelde, blijkt uit de veelvuldige ontmoetingen, die hij van stonde af met onze landgenoten heeft gezocht. Reeds de eerste Zondag na zijn aankomst droeg hij de H. Mis op voor ongeveer 150 Nederlanders in een der voorsteden van Sydney; hij sprak hen toe en onderhield zich na de H. Mis lange tijd met hen. Te Canberra, waarheen de bisschop coadjutor zich vervolgens had begeven, had hij daarna een onderhoud met de secretaris-generaal van het departement van Immigratie. Hierbij was ook tegen woordig drs J. van Campen. directeur van de Katholieke Centrale Emigratie-Stich ting te Den Haag, die enkele dagen tevoren was aangekomen. Het Federsje Departement van Immigratie verleende alle medewerking om mgi Hanssen en drs Van Campen in de gelegenheid te stellen een tocht te maken langs de verschillen de gebieden, waar de Nederlanders zich hebben gevestigd. Ook waren zij volop in de gelegenheid de ontvangst-centra en het veelbesproken kamp Bathurst, waar de meeste Nederlanders bij aankomst worden ondergebracht, te bezoeken. Op de laatste dag van het verblijf van mgr Hanssen te Sydney was er te zijner ere ten huize van jhr van Swinderen. Nederlands consul-generaal te Sydney, een bijeenkomst. Mgr Hanssen vervolgde daarna zijn reis naar Brisbane en om geving. ÖG!/WE\/ Bij de behandeling van het wetsont werp inzake toekenning van een tijde lijke bijslag op bepaalde Indonesische pensioenen werden in de Tweede Kamer ernstige bezwaren gemaakt tegen het regeringsvoorstel. Nader overleg heeft er toe geleid dat thans een nieuw ont werp is ingediend. De belangrijkste wijziging is wel dat, terwijl in het oorspronkelijke ontwerp d? bijslag werd beperkt tot bepaalde groepen van pensioenen, n.l. de z.g „achtergeble ven pensioenen" (dat zijn pensioenen, toe gekend in een periode, waarin de bezol digingen waren verlaagd) en de pen sioenen uit een „voordelige" periode, waren buitengesloten, deze laatste pen sioenen thans eveneens onder de voorge stelde regeling zijn gebracht Dat zijn dan in het algemeen burgerlijke pensioenen, toegekend vóór 1 October 1934 en militaire pensioenen van vóór 1 December 1936. Het maximum van de bijslag en duurtetocslag is bepaald op 70 per maand. De bijslag voor de „voordelige" pen sioenen zal 20 pet van de eerste honderd gulden van het genoten maandelijkse pensioen bedragen. Wanneer de som van pensioen, duurte- toeslag, andere inkomsten en de bijslag beneden een bedrag van 200 blijft-, zaï er met neven-inkomsten geen rekening worden gehouden. Dit bedrag van 209 geldt echter r.iet voor iedere gepensio.n- neerde; men heeft in het nieuwe ontwerp het bedrag verhoogd voor gepensionneer den met kinderen, in dier voege, dat bil de aanwezigheid van 1 minderjarig kind, het bedrag wordt verhoogd tot 250, nij 2 kinderen tot 300, bij 3 kinderen to. 350 en bij 4 of meer kinderen tot 400 Rode Kruis korps. Gisteren bedroeg de sterkte aan ingeschrevenen bij het °om- mando voor het Rode Kruis korps op de kop of 10.000, n.l. 5311 mannen en 4bb9 vrouwen. De 10.000ste ingeschrevene 15 de leerling-helper H. Polderdijk van de afdeling Zuid Beveland-West. LA (Van onze redacteur) De jongste volkstelling lieeft aan het licht gebracht, dat de Nederlandse bevolking op 31 Mei 1947 voor 38,5 pet. uit katholieken en voor 40 pet. uit protestanten bestond, terwijl 17,1 pet. verklaarde tot geen enkel kerkge nootschap te willen worden gerekend. In de twee Zuidelijke provincies maken de katholieken ruim 91 pet. van de gehele bevolking daar uit, maar zij vormen toch maar 46 pet. van alle Nederlandse katholieken, zodat ruim de helft van het katholieke bevol kingsdeel boven de Moerdijk woont. Een merkwaardig verschijnsel is voorts, dat de katholieke bevolking in mindere mate dan de totale bevolking geconcentreerd is in de grote steden en de randstad Holland. Immers, terwij] in de drie grote steden 13,8 pet. van alle Nederlandse katholieken wonen, bedraagt het totale aantal inwo ners van deze drie steden 21,1 pet. van de gehele Nederlandse bevolking, terwijl in de randstad Holland 36,2 pet. van alle Nederlanders geconcen treerd is. De katholieken wonen dus naar verhouding meer op het platte land en in de middelgrote steden. ken is daar gevestigd in plaatsen van minder dan 20.000 inwoners. Indien wij de Zuidelijke en Noorde lijke bisdommen afzonderlijk beschou wen, komt zeer duidelijk naar voren, dat vooral in de -bisdommen Breda, I)en Bosch en Roermond de katholieken op het platteland talrijk zijn. Zij maken n.l. 65,3 pet. uit van alle in deze bisdommen woonachtige katholieken. Voor de Noor delijke b'sdommen is dit percentage veel lager; nauwelijks 40 pet. van de kathoiie- het Noorden gaat nog steeds door, ter wijl het katholieke deel vrij stabiel blijft, zodat van een pénétration pacifique van de katholieken geen sprake is. Dit feit geeft ons te overdenken of wij, katholieken, wel voldoende onze aposto lische taak tegenover onze eigen land genoten vervullen en de St. Willibrord- Zondag, die dit jaar op 11 November ge vierd wordt, moge aanleiding zijn ons daarop eens ernstig te bezinnen. Dieper moet in ons het besef doordrin gen van onze verantwoordelijkheid tegen over allen, met wie wij in eigen vader land. vlak naast onze deur of op kantoor en werkplaats samen leven of samen arbeiden. Een verantwoordelijkheid ten aanzien van onze houding als katholiek, waardoor men respect voor ons heeft en waarbij wij leven consequent aan de leer, die wij belijden. Een verantwoordelijkheid ook door het bezit van elementaire ken nis van de katholieke godsdienst, waar door wij in staat zijn op eenvoudige vra gen antwoord te geven. Er is.immers bij de niet-katholieken geen onderwerp, waarover zoveel gesproken wordt als de godsdienst en naast het verlangen van de protestantse kerken naar eenheid is er bij velen individueel een drang naar zekerheid omtrent God en de wijze, waarop men Hem heeft te dienen. De St. Willibrord-vereniging, die het naris moet zijn, dient hij ook zijn taak als apostel te vervullen. De hereniging betreft het terugvoeren van alle gedoopten tot de ene ware Ka tholieke Kerk. Te lang hebben vij ten aanzien van de kerkscheuring in de zes tiende eeuw in een doffe berusting ge leefd en een goede zijde van de oorlog is geweest, dat er meer contact met onze protestantse broeders en zusters is ge weest. Doch daardoor hebben wij de scheiding te pijnlijker gevoeld. Bij de kerstening gaat het om de ongedoopten, wier aantal helaas groeiende is. Om zo doeltreffend mogelijk xe wer ken, is het voor de St. Willibrordvereni- ging onontbeerlijk, dat zij een nauwkeu rig en objectief inzicht verkrijgt ir, de verhouding tussen andersdenkenden en gelovigen en ook de oorzaken leert zien, waardoor vermoedelijk geloofsafval is ontstaan. Het is ook goed, dat alle katholieken daaromtrent georiënteerd worden, opdat zij weten, wat er nog te doen is. Men moet de zaken openhartigonder de ogen durven te zien en daarbij komt men nog wel eens tot andere concius.es dan waartoe vrij vaag gehouden rede neringen dikwijls leiden. Zo kan het aan de hand van een demo grafisch onderzoek een fabeltje genoemd worden, dat wij het nog zullen mee maken, dat de katholieken in Nederland de meerderheid zullen hebben. Op grond van de procentuele ontwik keling in de laatste 40 jaar van net aan tal katholieken kan men berekenen, welke ontwikkeling redelijkerwijze ver Telkenmale als de stembus in het zicht komt, zelfs in een verte van acht maan den, nemen we hetzelfde verschijnse' waar. Groepen van de bevolking' die onder de druk van de tijdsomstandig heden in moeilijkheden zijn geraakt of (terecht of ten onrechte) menen, dat zij door het regeringsbeleid zijn verwaar loosd of in haar belangen benadeeld, roepen do medeslachtoffers op om zich in nationale bonden te verenigen en dan met eigen candidaten de verkiezingen in te gaan. Tot dusverre hebben Wij dergelijke op roepen ontvangen van „huis- en land eigenaren" en van „middenstanders". De laatsten zjjn zelfs ongemeen optimistisch: „Het is", aldus een brief, „van het groot ste belang, dat de gehele middenstand van Nederland zich verenigt in een algemene Nederlandse Middenstandsbond, opdat deze bond bij de op handen zijnde verkie zingen zeer waarschijnlijk als grootste partij uit de stembus komt en aldus haar lot zelf geheel in handen kan nemen. Nu willen wij niet op dat andere ver schijnsel w(jzen, dat dergelijke groeperin gen steeds politieke ééndagsvliegjes zijn gebleken, welke in het gunstigste geval zo weinig afgevaardigden krijgen, dat deze geen enkele invloed in het parle ment kunnen uitoefenen. Er zit in dit streven een heel ander, veel ernstiger gevaar. Zouden bovenver melde en andere oproepen werkelijk enig effect hebben, dan zal het gevolg zijn, dat. men in het parlement grotere of kleinere fracties krijgt, welke alleen en uitsluitend op het groepsbelang zijn georiënteerd, met algehele achterstelling van het al gemene belang. Dit zou een nationale ramp zijn; want de natuurlijke consequentie ervan zou wezen dat andere groeperingen van ons volk, we denken aan de arbeiders, de boeren, de intellectuelen zich eveneens alleen en uitsluitend zouden organiseren op de grondslag van 't eigen groepsbelang. Daarmede zou de klassenstrijd in optima forma in het land zijn ingeluid. En het zou niet lang duren, vóór de sterkste groep en dat is zeker niet die van de middenstanders of de land- en huiseige naren naar de macht zouden grijpen en een dictatoriaal bewind tegen alle andere zou invoeren. Men kan het met de tegenwoordige partijen eens zijn of oneens, erkend moet worden, dat zij alle op het algemeen be lang zijn georiënteerd. Ook als zij een radicale wijziging in de maatschappelijke structuur nastreven, doen zij dit op grond niet van materië'le, maar van ideologische overwegingen. Zij steunen alle op een bepaalde levens- en/of maatschappijbe schouwing. Men kan deze basis verwer pen, maar zeker niet op grond van louter materiële consideraties. De enige mogelijkheid in ons land is, en we durven gerust zeggen: gelukkig, dat werk van de vroegere meer polemisch wacht mag worden, als de bestaande ten- ieder zich aansluit bij de partij, waartoe Toch mag men zich door het „lande- ingestelde Apologetische Vereniging .Sint denzen zich zullen handhaven. Dan is hij krachtens zijn overtuiging behoort; en lijke" karakter van het Zuiden niet laten Petrus Canisius" voortzet, heeft nu van het niet onwaarschijnlijk, dat het aantal in die partij, ook in groepsverband, een misleiden. Immers door de toenemende het Episcopaat de opdracht, zich te wij- katholieken, dat in 1909 35 pet., in 1920 krachtige activiteit ontwikkelt. Wat in de industrialisatie zal ook in deze gewesten den aan de hereniging en de kerstening 35,6 pet., in 1940 36,4 pet. en in 1947 KA ,P. trouwens gebeurt, waar de ver in eigen land. zodat zij de morele en ma- 38,5 pet. uitmaakte van de Nederlandse schillende maatschappelijke organisaties, teriële steun van alle Nederlandse katho- j bevolking, in 1980 ongeveer 42,7 pet zal ook die van de middenstand, door haar lieken verdient. Evengoed als wij op bedragen, hetgeen wil zeggen, dat de ka- besturen in voortdurend en nauw contact schitterende wijze onze verplichtingen tholieke bevolking van Nederland in dat met de politieke leiding staan, tegenover het buitenlandse missie-werk .jaar ongeveer 5.423.000 zielen zal tellen. Maar vele middenstanders en ook de verstedelijking verder gaan en op den duur een ernstig probleem kunnen wor den. Indien b.v. de 40.000 werknemers in de mijnbedrijven van Zuid-Limburg zouden geconcentreerd zijn op één plaats, zou daar in enkele decennia een stad van ongeveer 200.000 inwoners zijn gegroeid. vervullen, moeten wijnaar het woord van Z. H. de Paus en onze bisschoppen het apoètölaatswerk in het vaderland steunen. Zoals iedere katholiek missio- Vooralsnog is er volgens deze berekening anderen, z(jn nóch lid van hun eigen derhalve geen sprake van, dat meer dan j organisatie, nóch van de K.V.P. En dan de helft van de Nederlandse bevolking beklagen zij er zich nog over, dat zij als katholiek aal zijn. -eenling geen enkele invloed hebbent

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1