Stichteres van „Het Cenakel wordt zalig verklaard Toekomst van West-Duitsland tekent zich af Dukaat Nieuwe arrestatie in Larense moordzaak Harriman sprak met Churchill SPAANSE MUITERS VERSTOREN EEN BRUILOFT IN ANTWERPEN November.... negende maand? DamesVooral nu Amersfoort-Zwolle 7 Jan. electrisch 'zacht en geurig Herziening Uniestatuiit ZONDAG_ 4 NOVEMBER 1576 Jongere Vincentianen Kies telkens het woord ZATERDAG 3 NOVEMBER 1951 PAGINA 7 Hamèa-Gelei voor Uw handen TOLK MET EEN FLUWELEN TONG Lichtte Haagse freule op VERGROTING DUITSE KOLENPRODUCTIE Mijnwerkers delen in de opbrengst M.L.D.-VLOOT WEER UITGEBREID DOUWE EGBERTS PIJPTABAK VRACHTEN NAAR ISRAëL WEER ARRESTATIE IN „LEEUWARDER" AFFAIRE 4 November: San Carlo CORRESPONDENTIE-ADRES POSTBUS 8, HILVERSUM maar die op haar beurt Méde Coudere niet begreep. Nooit vroeg rij Mère Cou dere om raad. Het contact tussen Mère Coudere en de Zusters werd zoveel mo gelijk beperkt. Telkens opnieuw werd het haar onmogelijk gemaakt om in de recreatie te komen. De nieuwe overste, die dacht, dat Mère Coudere wrok koes terde wegens haar achteruitzetting, be lastte haar met de onbenulligste kar weitjes, zelfs met het omspitten van do tuin. En Mère Coudere zweegZij heeft jaren lang gezwegen. Zij heeft gezwegen tot aan haar dood en is ton volle accoord gegaan met haar plaats of de achtergrond, die ze slechts voor een enkele keer voor korte tijd mocht ver laten, als het belang van de Congrega tie dat vroeg. Hoe groot haar deugd was, kan men vermoeden, als men weet, dat zij een energieke, verstandige, uitertst capabele vrouw was, die slechts aan "ie vergissingen van goedwillende mensen haar vernedering te danken had. In 1885 is zij gestorven. Zij was toen 80 jaar. In haar vereert het Cenakel zijn stichteres, die vooral door te bidden en te boeten de stichting tot zegen is ge weest. De Congregatie, door haar ge sticht, is op het ogenblik gevestigd in Frankrijk, Zwitserland, Italië, Be.gié, Nederland, Engeland en vooral ',e noemen in de Verenigde Staten, in Canada en Zuid-Amerika. Advertentie. „Dit is de 15e maal, dat u veroordeeld bent", zo voegde gisteren de president van het Haagse gerechtshof de 65-jarige T. B. uit Den Haag toe, die wegens oplichting meermalen gepleegd, in appèl was geko men tegen een vonnis van de Haagse rechtbank, waarbij hij tot 2 jaar gevan genisstraf met aftrek was veroordeeld. 3 vertelde dat hij in appèl was gekomen wegens zijn ouderdom en hij bang was, dat hij de 2 jaar gevangenisstraf niet Zoti overleven. De man, die tolk is van beroep, was in 1950 voor de zoveelste keer werk loos en wist toen aan de hand van een fantastisch verhaal over het op töüw zet ten van een handel in schrijfbehoeften een Haagse jonkvrouwe voor ettelijke duizen den guldens op te lichten. De procureur-generaal vroeg gisteren bevestiging van het vonnis van de recht bank. Het hof zal over 14 dagen vonnis wijzen. Het spoorboekje, dat op 7 October j.l. is ingegaan, bevat <le mededeling, dat op een nader te bepaïen datum het baanvak AmersfoortZwolle electrisch zal worden gereden. Die datum ls, naar ons door de Nederlandse Spoor wegen wordt bevestigd thans vstgesteld op 7 Januari a-s. Grote verbeteringen zullen dan in de dienstregelingen van enige baanvakken worden aangebracht. Die baanvakken zijn: Den Haag SS/Rotterdam Maas GoudaUtrecht; UtrechtAmersfoort- ZwolleGroningen/LeeuwardenZwol leKampen; Stadskanaal—Zuidbroek; GroningenNieuwe Schans; Groningen Delfzijl; Groningen—Roodeschool; Har- lingen-Leeuwarden-Groningen en Sneek- Leeuwarden. De Duitse minister van economische zaken, Erhard, en de directeur-generaal van het bestuur der Duitse kolenmijnen, Kost, hebben een nieuw programma tot vergroting van de Duitse kolenproductie bekend gemaakt. Het programma heeft ten doel, de mijnwerkers te doen delen in de opbrengst van de productie en de arbeiders gunstige belastingvoorwaarden voor dit aandeel in de winst toe te staan. Het programma zal 1 Januari 1952 van kracht worden. Gisteren zijn op Valkenburg weer zes „Harpoons" voor de Marineluchtvaaitr dienst aangekomen. Dit is de tweede groep van de in totaal 18 van deze vliegtuigen die aan de vloot van de M.L.D. voor patrouillediensten en als anti-onderzee- bootwapen^ zullen worden toegevoegd. De ..Harpoons" zijn zes dagen geleden met Nederlandse bemanningen uit Califormë vertrokken en gisteren stonden 30 M.L.D - mannen en een burger voor de douane op Valkenburg om de normale ambtelijke papierregen over zich heen te laten gaan. De laatste groep van de „Harpoons' hoopt men zo spoedig mogelijk naar Nederland te vliegen, zodat waarschijnlijk nog voor het einde van het jaar een squadron van deze (niet meer geheel moderne) tweemotorige vliegtuigen aan de Nederlandse militaire luchtvloot zal zijn toegevoegd. Wegens de aanhoudende stijging van de exploitatiekosten zal de Israël America Line Ltd. met ingang van 18 December de vrachttarieven voor verschepingen naar Israël en de Middelandse zeehavens met ongeveer 10 pet verhogen. Naar wij vernemen is, ter zake van de fraude in de Leeuwarder gevangenis, weer een lid van het personeel in arrest gesteld. Bevestiging was in officiële krin gen niet te krijgen. Het betreft nu de op zichter van de kleermakerij H. S. Drie personen zouden zich nu dus in hechtenis bevinden, terwijl vier personen met ver lof zijn gezonden. Het onderzoek In de zgn. Larense moordzaak heeft thans al drie mensen in voorlopige hechtenis gebracht, na melijk de Larense oud-brigadier van politie F-, een Naardense veearts en nu als derde een oud-rechercheur van po litie uit Bussum. Zoals men weet betreft dit alles de vermoedelijke moord op twee Joodse on derduikers, de gebroeders H. wier lijken kort geleden zijn gevonden in de tuin van een Villa te Laren. Centrale figuur in deze verdwijningshistorie is de wed. S„ die verleden jaar bij een aanrijding is verongelukt. Zij is in het bezit ge weest van een acte, waarbij de twee Joodse heren, die in haar huis waren ondergedoken, heel hun bezit aan haar vermaakten. Maar dit bezit, dat bij een bank te Nijmegen was gedeponeerd, heeft zij door de vasthoudendheid van de bankdirectie nooit in handen gekre gen, Naar verluidt moet de bedoelde acte meermalen vervalst zijn. Wat de gearresteerde oud-brigadier betreft, deze zou van de vrouw een be drag van 30 000 aan bankbiljetten heb ben gekregen en haar een revolver heb ben verstrekt. Ook zou hij betrokken zijn geweest bij de vervalsing van de schen- kingsacte. Daarbij zou de tweede ge arresteerde ook betrokken zijn geweest. Hij beweerde indertijd de Joden zelf goed gezond naar de Belgische grens gebracht te hebben. Dit verhaal blijkt achteraf verzonnen te zijn. De thans gearresteerde derde man, zo als gezegd, een oud-rechercheur van po litie uit Bussum, zou in Nijmegen heb ben getracht het geld van de Joden van de bank te halen onder bedreigingen en valse voorwendsels. Niet lang na zijn komst verscheen de SD„ welke het geld kwam halen. De man wordt er thans van verdacht de SD in de zaak betrokken te hebben, hoewel hij be weert, dat de vrouw dit zelf heeft ge daan. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. president Truman en premier Ghurchill, b3 mede over een conferentie tus-ui Eden en zijn Amerikaanse ambtgenoot Acheson. Prof. Supomo dient rapport in Officieel is in Djakarta medegedeeld, dat prof. Supomo, de voorzitter van de commissie voor het ontwerpen van nieuwe verdragen met Nederland, het rapport van deze commissie aan de regering heeft overhandigd. De komen de dagen zal een delegatie voor onder handelingen met Nederland worden gevormd. „San Carlo" zeggen zijn land genoten, de Italianen. In Neder land kennen wij hem beter als de H. Carolus Borromaeus, Aartsbisschop van Milaan. Nog maar enkele weken geleden legden wij onze rozenkrans op zijn zilveren graf. Dat bevindt zich in de crypte, de „onder- kerk" van de prachtige Dom te Milaan. Een priester liet de kostbare wand zakken die de reliquie aan het oog onttrekt Daar lag de grote Heilige in zijn plechtgewaden; het gelaat was duidelijk te zien, het gelaat van een overledene, natuur lijk maar zonder iets, dat hui vering zou kunnen wekken. Een gouden kroon vorstelijk ge schenk schijnt boven het hoofd te zweven. Bij dit monument herinnerden wij ons de buitengewone dingen door de Heilige verricht. Toen de „zwarte dood", de pest, dui zenden en duizenden Milanezen naar het graf sleepte Cin 1576), ging San Carlo onbevreesd dooi de straten van zijn Bisschops stad. Betrad de woningen der zieken hoorde hun biecht, voor zag hen van de H. Sacramenten, begeleidde de doden meermalen naar het kerkhof. Alle zaken van waarde, die in het Bis schoppelijk paleis aanwezig wa ren, verkocht hij om de drie ziekenhuizen te steunen, die hij had laten bouwen. Hoewel hij zeer vermogend was, leefde hij als boeteling en kluizenaar. „Wie veel inkomsten beheert, beheert het eigendom der ar men!" placht hij te zeggen. „De leermeester der bis schoppen" overleed in 1584, ge slooptdoor nachtwaken' °en vasten. Reeds in 1610 werd hfj onder het getal der Heiligen opgenomen. gevangenis opende haar poort voor dieven, struikrovers en moordenaars, als ze maar 'n losgeld konden betalen. Aan Spaanse zijde sneuvelden slechts 'n paar honderd man; „hun wreedheid deed niet onder voor hun kloekheid". In de historie staan de schokkende gebeurtenissen van 4—7 November (voornamelijk te Antwerpen) opgete kend als de „Spaanse Furie!" In zyn vierdelige „Kerkgeschiedenis" zegt Z. Era. de Kardinaal dat „de Spaanse troepen te Antwerpen gruwelijk huis hielden" (III; 206). Het doet dan ook vreemd aan te lezen, dat ze, onder het wapperen van kerkelijke vaandels nogal liefst!, hun woeste schanddaden voorbereidden. „Blijkbaar zagen ze 'n Godgevallig werk in de tuchtiging der (oproerige) Nederlanders. Wat was het geval? De Spaanse koning, Philips II, bezat volstrekt geen geld meer om zijn soldaten aan hun soldij te helpen. Sinds September 1575 betaalde hij zelfs geen rente van de hem geleende sommen. De grote geld schieters vertoonden, begrijpelijker wijze, geen lust hem nieuwe leningen te verstrekken. Geen wonder, dat de huurtroepen ontevreden waren. En... niet geheel zonder grond, Stelden ze hun leven niet in de waagschaal voor 's Konings belangen? Waren er, ter wereld, betere soldaten dan zij? Had den ze ai niet tientallen karweitjes voor Philips opgeknapt? Tegen een overmacht nog wel van 'n paar mil- lioen ongehoorzame Nederlanders? Wat schoten ze op met mooie praatjes en nog mooiere beloften? Daarmede kregen ze geen duit in hun beurs. Nee geld moesten ze hebben. En., toen dat uitbleef, steeds maar uitbleef, be sloten ze zichzelf recht te verschaffen. Waar konden zij beter terecht dan in de rijkste koopstad van Europa: Ant werpen? Binnen Zierikzee en Maastricht had den ze hun geluk ook reeds beproefd. Maar daarover de volgende keer. maar tijd! Elders was, misschien, veel meer te halen! Dus: weg van hier. Even later betrad de dienstbode van mevrouw Fabry het huis. Vond haar ln de kelder en wist haar te bevrijden. Althans naar het lichaam! Want geestelijk was het arme slachtoffer voor geheel haar verdere leven ge krenkt. Op Allerheiligen hielden de Jongeren- conferenties van de St Vincentius-Ver- eniging in Huize „De Breul" hun jaar lijkse presidentendag onder leiding van de Jongeren-Werkgroep van de Hoofd- raad. Jhr mr A. J. M. van Nispen tot pannerden verving dr V. A. M. Beer- ^jann. die zijn functie van voorzitter heeft m°eten neerleggen in verband niet zijn oenoeming door de Verenigde Naties tot luchtelingen-commissaris voor Oosten rijk. In zijn openingsrede doelde jhr van NU- Pen tot Pannerden mede, dat de St Vincentiusvereniging over de gehele we reld 200.000 leden telt. Nederland heeft 9023 Vincentianen, onder wie 540 jonge ren. De .jongerenconferenties zijn ver spreid over het gehele land. Hun aantal breidt zich gestadig uit en is in het af gelopen jaar met 10 gestegen tot 45. Alle universiteiten en hogescholen hebben een studenten-conf eren tie. Spr. constateerde met genoegen, dat onder deze conferenties die van Tilburg en Nijmegen een goed figuur slaan, zodat de offers, die kath. Nederland voor het Instandhouden van zijn eigen hoger- onderwijs-instellingen besteedt, ook in sociaal opzicht niet vergeefs blijken te zijn. De overige jongerenconferenties zijn ofwel verbonden aan middelbare en soortgelijke scholen, ofwel aan plaatse lijke algemene conferenties. De rest van de dag werd besteed aan het behandelen van practische problemen en het uitwisselen van ervaringen. Wij hebben deze twee treurige voor vallen alleen verteld om duidelijk te maken, hoe het op die vierde No vember 1576 binnen de roemrijke koopstad aan de Schelde toeging. Het bleef natuurlijk niet bij deze twee aanzienlijke woningen. Het stadhuis, pas nieuw „hetwelk men mocht tellen onder de wonderen der wereld", werd platgebrand tot 'n vormeloze ruïne. Het achief (oude oorkonden, acten enz.), alle registers der rentebrieven, over eenkomsten met buitenlandse kooplie den enz., niets bleef gespaard. Op z'n minst vijfhonderd prachtige huizen „paleizen", schrijft de geschiedschrij ver Motley werden 'n prooi der verwoesting. Overal lagen de lijken van Duitse soldaten verstrooid. Twee, drie dagen bleven ze in de straten liggen. „Van alle misdaden die 'n mens kan begaan, hetzij uit koele be rekening, hetzij in hartstocht, werd er nagenoeg niet één weggelaten". ver meldt de geschiedschrijver. De mach tige koopstad zag kerken noch kloosters, vrouwen noch kinderen gespaard. Drieduizend burgers kwa men om in de straten, duizenden wer den in de Schelde gesmeten, mlllioe- nen beliep de schade.... en de roof. Edellieden en „gewone" mensen; katholieken en niet-katholieken; pries ters en leken; niets of niemand bleek veilig voor de duivelse aanslagen dezer meer dan Godvergeten rabauwen. De OPLOSSING De in te vullen woordjes waren achtereenvolgens: stand, stoot, uit, vis, kleur, klein, los arm, bed, boven, con, pot. NIEUWE OPGAVE 1 .el in H Zand -elle -else -Veer -el. 2 berg -punt -weg -heren. 3 Soeren -Keppél -veen -Zwaag- dijk. 4 ....broek -gast -winkel -rijp. 5 ....hage -moer -polder -zande. 6 serifee -oo -ige -Lands: ch' ng -bede. I Buinen -Amsterdam -Dor drecht -veen. 8 ...trlcht -siuis -oord -niel. 9 neuzen -heide -borg -Apel 10 ...,lo -raai -endaal -nen. I Iaf ('te Hengelo) -skerk -schut -raadschap. 12bij Duurstede -aan Zee -aan -Duin -broek. Novem-ber, dat zal, allicht, iets met het Latijnse telwoord voor .negen" te maken hebben, met novem? Ac coord, Van Putten! Trouwens, denk maar aan „noveen" de gebedsoefening, die negen dagen duurt. „Maar November is toch de elfde maand? Hoe komen ze dan aan ne gen?" 'n Prachtvraag! Inderdaad, als je begint te tellen met Januari, dan is November de elfde maand. De oude Romeinen.... begonnen evenwel te tellen metMaart. En dan wordt, reken maar gerust na. November de negende. Er bestaat ook 'n Nederlandse naam voor November! „Slachtmaand!" De boeren zorgen voor de winterkost! Er moet goed spek in de kuip enaan de balk. Het gemeste varken wordt ge slacht. Vrienden en geburen worden vaak uitgenodigd om de kwaliteit van vlees en worsten te keuren. De November-revolutie van 1918. na de eerste Wereldoorlog, riep de Duitse republiek uit en verjoeg Keizer Wil helm II. Wij kunnen ons nog levendig herinneren, hoe de gevallen vorst, op 'n najaarsmiddag aan het kleine sta tionnetje te Maarn aankwam, gekleed in een lange, grauwe veldjas. Nog nooit hebben wij zo duidelijk langs ons heen zien gaan de waarheid van het spreekwoord: „Zo (ras) gaat de glans der wereld voorbij!"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 7