Traman wijst richting naar vrede Jherst telling van wapens, de atoombommen inbegrepen Naar doel desnoods op harde manier Weinig kans? 40.000 woningen in maar mogelijk meer Voor boerenjeugd geen plaat op de akker Engeland beperkt invoer uit Europ a Zonder ingrijpende maatregelen voor bankroet en honger Eindhoven heeft overschot aan mannen Volgens Truman en Churchill zijn harde maatregelen nodig Toch 50.000 woningen in '52? OPVOERING VAN DE ARBEIDS PRODUCTIVITEIT W etteli j ke regeling van partijwezen Donderdag 8 November 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Tl L 11' 1 Assemblee uitgezonden Geen wederinvoering van kolensnbsidie Ook Maastricht leent voor woningbouw Naar industrie en anders emigratie S Nieuwe rantsoenen en lagere hoeveelheid Op stilstaande auto gereden Heuss wijst Pieck's voorstel af WEERBERICHT President Truman heeft Woensdag een beroep gedaan op de Sovjet- Unie om in te stemmen met zeer ver gaande en tot in bijzonderheden uitgewerkte ontwapeningsvoorstellen, die onder meer het uiteinde lijke verbod van op atoomkracht berustende wapens zouden inhouden. Truman kondigde aan, dat Engeland, Frankrijk en de V. S. deze voorstellen bij de Algemene Vergadering der V. N. zullen indienen. Het plan voorziet in de eerste plaats in een onderzoek en telling van de wapens over de gehele wereld, atoombommen inbegrepen. Als tweede stap zou ontwapening onder toezicht der V. N. moeten volgen. De besprekingen van het plan zouden onmiddellijk kunnen beginnen, doch de uitvoering ervan kan niet worden verwezenlijkt voordat de oorlog in Korea is geëindigd. Het nieuwe plan Vroeger stond deze telefoonpaal midden op de rijweg van Clinge naar Kieuw Namen in de bocht links op de foto, nabij Clinge (Zeeuwsch l laan- deren). Na vele klachten van automobilisten, die hiermede letterlijk of figuurlijk in contact kwamen, is de paal onlangs verplaatst op een minder hinderlijke plek. Voor de zekerheid heeft men er ook nog een vluchtheuvel omheen gebouwd. In t Veld: Stijging huurprijs noodzakelijk" NU WIJNIET! Dit jaar wordt vooral aandacht besteed aan herbewapening Staatscommissie op komst BROMFIETSER GEDOOD Twee politiemannen geuond De verwachting geldig tot Vrijdagavond luidt: Vanavond en vannacht vrijwel overal tijdelijk regen. Morgen overdag opklaringen en slechts enkele verspreide buien. Overwegend matige wind, ruimend van Zuid-Oost naar Zuid tot Zuid-West. Weinig verandering ln temperatuur. Vrijdag 9 November: Zon op 7.47 uur, onder 17.00 uur; Maan op 15.15 uur, onder 2.43 uur. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT „Wtj allen weten", zo begon Truman, „hoe moeilijk de huidige wereldsituatie is.. Terwijl in Korea wordt gevochten, hangt de dreiging van een communis tische aanval over vele andere delen van de wereld. Om aan deze toestand het hoofd te bieden, bouwen de V.S. in snel tempo hun verdediging op en do andere vrije lan den doen hetzelfde. Wij doen dit omdat wij moeten. De Sovjet-Unie en de van haar afhankelijke staten beschikken over zeer grote strijdkrachteij, die gereed voor actie zijn. De Sovjét-Unie heeft een groeiende voorraad atoombommen. On der deze omstandigheden moeten wij over een krachtige militaire verdediging beschikken. De andere weg Dit opbouwen der strijdkrachten van de"vrije wereld is één weg die naar vrede en veiligheid leidt. Zoals de zaken thans staan, is het de enige weg. Doch er bestaat nog een andere weg om vrede en veiligheid te verkrijgen, een weg, waaraan wij verre de voorkeur zou den geven. Wij zouden het liefst zien, dat de landen hun strijdkrachten op een evenwichtige-basis, die rechtvaardig zou zou zijn voor alle staten, zouden vermin deren. Wij koesterden deze hoop reeds ces jaar geleden, toen wij hielpen de V. X. te stichten. En het is ook hetgene waarvoor wij thans werken: een interna tionale orde, die niet gebukt gaat onder de last van reusachtige beWapenings- nit gaven. Het klinkt mogelijk vreemd, te spreken over vermindering van bewqfiening en strijdkrachten, nu wij zo haS werken om onze militaire kracht te jergToten. Doch er Is niets tegenstrijdigs in deze twee zaken. Beiden hebben hetzelfde doel: het verzekeren van vrede en veilig heid. Indien wij niet op de ene manier vrede en veiligheid kunnen verkrijgen, dan zullen wij hen op 'n andere wijze moeten zien te bereiken". „Internationale ontwapening kan alleen tot stand komen indien er een hanteer baar internationaal stelsel wordt toe gepast. waardoor vermindering der be wapening mogelijk wordt zonder dat de veiligheid van welk land ook in het ge drang komt", vervolgde Truman. „Wil moeten in de eerste plaats over een vei lige en voor alle staten rechtvaardige werkwijze beschikken. Een dergelijke werkwijze wordt nu geboden in het plan, dat de V.S., Frankrijk en Engeland Woensdag aan de Alg. Vergadering der V.N. hebben voorgelegd. „Elke regering", vervolgde Truman, „die niet bereid is in te stemmen met de hiervoor uitgestippelde werkwijze en haar medewerking te verlenen aan de uitwerking daarvan, heeft geen wezen- Politieke waarnemers te Washington achten het niet waarschijnlijk, dat het Kremlin accoord zal gaan met enig voor stel betreffende het controleren van do bewapening door niet-Russische functio narissen van de V. N. Verder staat het te bezien of het huidige Amerikaanse con gres in zjjn beduchtheid voor spionnage de vereiste toestemming zou geven voor een eventuele inspectie van de Amer- kaan.se atoom-installaties. Te Londen en Parijs is de rede van Tru man met instemming begroet. Men schijnt aldaar zekere verwachtingen omtrent Truman's voorstellen te koesteren. lijke belangstelling voor ontwapening. De Sovjet-regering heeft, herhaaldelijk ge sproken over vermindering der bewape ning, doch zij heeft nimmer een afdoend stelsel aangegeven om de sterkte der huidige strijdkrachten te bepalen, en er is geen land ter wereld, dat kan instem men met een vermindering van zijn strijdkrachten, indien het niet de zeker heid heeft, dat de andere staten hun weermacht op overeenkomstige wijze zul len inkrimpen. De eerste stap moet dus zijn een vol ledige teboekstelling van alle huidige strijdkrachten". Deze teboekstelling moet plaats vinden in elk land met aanzienlijke militaire macht en moet worden geverifieerd door inspecteurs, die onderdaan zijn van een ander land. Deze teboekstelling moet in étappes geschieden. De minder belangrijke inlich tingen komen eerst en vervolgens de meer belangrijke gebieden. Elke étappe moet eerst volledig zijn afgelopen, voor dat aan een nieuwe begonnen wordt, tot tenslotte alle strijdkrachten en wapens zijn bestreken. Teneinde tegeii schending beveiligd te zijn moeten met de teboekstelling belaste inspecteurs van de V.N. hun werk bij voortduring uitvoeren. Het is niet een vaststelling voor één keer, maar voor het verloop der bewapening. Wanneer de gegevens eenmaal bekend zijn, kunnen hij wederzijdse overeenkomst de hoeveelheid en de soorten van land strijdkrachten en wapens, die aan elk land geoorloofd zullen zijn, worden vast gesteld. Het door een meerderheid der V.N. geaccepteerde plan voor atoom wapens kan in dit systeem worden in gevoegd. Atoomwapens behoren op het geschikte moment te worden onthuld. Zij kunnen uiteindelijk worden verboden en de atoomenergie kan worden gecontro- onder de voorzieningen van het V.IS.-plan, dat wij blijven steunen, al wil len wij uiteraard een beter plan steeds graag in overweging nemen. Vervolgens stellen we voor, dat tijdens dit proces van Inventarisatie en inspectie de naties schikkingen treffen voor de werkelijke reducering van hun gewapen de macht. Ten derde stellen we voor, dat op basis van de eerste twee stappen de beperking van de bewapening zo spoedig mogelijk zal plaats vinden met volledig respect voor alle partijen. De kern van het plan is het voorstel om precies vast te stellen, wat elk land aan militaire kracht bezit. Daarvan hangt alles af. „Het doen van het voorstel tot vermin dering der bewapening houdt niet in, dat wij zouden menen dat de wereld' crisis is overwonnen of zelfs maar m hevigheid afgenomen. Wij kunnen het. ons niet veroorloven ook maar een mi nuut niet op onze hoede te zijn of te verslappen bij de tenuitvoerlegging van ons verdedigingsprogramma. Ook mogen wij niet verflauwen bij het bieden van krachtige tegenstand aan de agressie in Korea". Beroep op het Kremlin „Ik dring er bij het Kremlin op aan" aldus Truman, „om dit voorstel te aan vaarden, ik dring er bij de Sovjet-rege ring op aan het ter kennis te brengen van de inwoners der Sovjet-Unie. „Het is mogelijk de last der zich steeds uitbreidende bewapening to ver minderen, evenzeer als het mogelijk is do vrees voor oorlog af te wenden", aldus de president: „De Ver Staten en andere landen helpen thans de volken der vrije landen in de strijd tegen de oude vijanden van het mensdom: honger, ziekten en ongerechtigheid. Indien wij minder voor bewapening be hoefden uit te geven zouden er nieuwe krachten en hulpbronnen beschikbaar ko men voor sterk uitgebreide programma's voor wederopbouw en economische ont wikkeling. Wij zouden, nog in onze generatie, do periode van de hoogste welvaart bele ven, die de wereld ooit heeft gekend Dit is ons visioen en onze hoop. WIJ zijn vastbesloten deze reusachtige mo gelijkheden voor de menselijke vooruit gang te verwezenlijken. Wij zullen ons doel, zo nodig, op de harde manier bereiken, namelijk door voorwaarts te gaan op de wijze als wij thans doen en de vrije wereld zo sterk te maken, dat geen enkel mogelijke aanval ler het zal wagen de vrede te verstoren. Doch wij zullen nimmer versagen in ons streven om de vrede op een andere wijze te verzekeren, namelijk door de be wapening, waardoor agressie mogelijk wordt gemaakt, te verminderen. Het is hierom dat wjj deze nieuwe voorstellen aan de Ver- Naties hebben voorgelegd. Wij hebben ze in goed vertrouwen ge daan en wij verzoeken slechts dat zij ook in goed vertrouwen zullen worden bestu deerd." Dagelijks zal van 11 uur 15—13 uur 15 en van 15 uur 1517 Uur 15 (Ned tijd) via Daventry (Engeland^ 464 meter een verslag van de algemene vergadering der Verenigde Naties te Parijs te horen zijn De regw'ng acht het vooralsnog niet verantwoord binnen het raam van het financieel realiseerbare en gelet op de noodzakelijkheid om verstoringen van het monetaire evenwicht door Inflatoire financiering te voorkomen, een groter woningbouwvolume dan 40.000 in 1952 in het vooruitzicht te stellen. Niettemin blijft de regering bedacht op de moge lijkheden om het aantal te bouwen wo ningen te vergroten. De regering is be reid te bevorderen dat voor hen, bij wie tegen het deelnemen aan premieleningen principieel bezwaar bestaat, andere mo gelijkheden worden geopend om de wo ningnood te helpen lenigen. Op de overige gebieden van de ge meentelijke en provinciale bouw- en in vesteringsactiviteit moet het beeld hele maal somber worden genoemd. Het to tale bouwprogramma, dat voor rekening van de lagere publiekrechtelijke organen komt, beloopt voor 1952: 262 millioen, inclusief de woningbouw. Dit betekent, dat voor scholenbouw, andere bouwwer ken, bouwinvesteringen voor de gemeen telijke en provinciale electriciteitsvoor- ziening, investeringen van waterschap pen e d. een bedrag van 100 millioen moet worden gevonden. Deze financie ring is nog in genendele verzekerd. Subsidies Om velschillende redenen, o.a. wegens het feit, dat de ingediende begroting nog geen reserve van enige betekenis bevat, acht de regering het niet moge lijk tot uitbre ding van de subsidies over te gaan. Gelijk bekend is, heeft de regering bij het begin van haar optre den besloten de hoogte der subsidies aan een maximum te binden. Deze overwe gingen brengen mede, dat niet tot de wederinvoering van een subsidia op brandstoffen kan woraen overgegaan De gulden Dat de koopkracht van de gulden ln de afgelopen jaren is gedaald, wordt door de regering geenszins ontkend.' Het gaat echter niet aan, dit verschijnsel op rekening te stellen van het hier te lande gevolgde financiële en economische be leid. Het is onvermijdelijk, dat in een wereld, waarin alom de prijzen een stij gende tendentie vertonen, ook ons land de invloed daarvan ondervindt en daar door de koopkracht van de gulden daalt. Uit de cijfers blijkt bovendien., dat sedert 1946 het eerste jaar, dat voor Nederland in verband met de late be vrijding billijkheidshalve voor vergelij king in aanmerking komt de koop kracht van de gulden nauwelijks meer is gedaald dan die van de dollar. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr J. in 't Veld, ver klaarde gisteravond in een vraaggesprek voor de radio, dat naar ziju mening het woningbouwvolume voor 1952, dat door de regering op 40.000 gesteld is, wel ver hoogd zal kunnen worden met 10.000. Deze waarschijnlijke stijging tot 50.000 van het oorspronkelijke programma is, volgens de minister, te danken aan de nationale en gemeentelijke woningbouw leningen, die tezamen 200 millioen zul len moeten opbrengen. „Wij kunnen het redden", aldus In 't Veld, „als de burgerzin in ons volk sterk genoeg blijkt. (Minister Lieftinck kon met zijn mede delingen over de woningbouw uiteraard nog geen rekening houden met het resul taat van de woningbouwleningen). Over een eventuele stijging van de huren, waaraan volgens de minister niet te ontkomen is, wordt nog druk beraad slaagd in regeringskringen, daar 'n huur verhoging zonder loonstijging of prijs daling op een of ander gebied niet te verwezenlijken is. Een huurverhoging is echter een dringende noodzaak, aldus de minister en daarom wordt met spanning het resultaat van de onderzoekingen door de lonen- en prijzencommissie afgewacht. (Van onze correspondent) De Maastrichtse gemeenteraad heeft gisteravond zijn goedkeuring verleend aan het voorstel van het college van B. en W. tot het aangaan van een 36-jarige geldlening van maximum 3% millioen gulden tegen een rente van 3 procent tot 15 Augustus 1957 en 3% procent van die datum af. Deze lening zal aangewend worden voor het verwezenlijken van bouwprogramma's, inclusief het bouwrijp maken van terreinen, straataanleg, gas, water en electriciteit, riolering straatverlichting. MISSCHIEN herinnert men het zich niet meer, dat in Augustus een complot tegen de Indonesische re gering werd ontdekt en ook wellicht niet meer, dat toen van Indonesische zijde beweerd werd, dat deze samenzwering de steun genoot van een buitenlandse mogendheid. Gedachtig de omstandig heid, dat de Indonesische staatslieden van alleswat onprettig is, de Nederlan ders de schuld geven om aldus de aan dacht van hun eigen onmacht af te lei den, verwachtten wij de volgende dag dc opzienbarende mededeling", dat de Hol landers er weer achter zaten. Maar neen, thans krijgt na maanden de gezant van communistisch China de schuld; dit land was de vreemde mo gendheid. Nu kunnen wij dit niet bepaald een „vondst in het zoeklicht" noemen, want, om achter het gestook van de commu nisten in alle vrije landen te komen, heeft men geen zoeklicht nodig om een vondst te doen. Doch wij zijn nu eens echt verheugd, dat Nederland weer niet de kwade pier is! Men beweert, dat de Indonesiërs zelfs vriendelijker gestemd zijn ten op zichte van de Nederlanders, maar aan gezien deze geruchten vergezeld gaan van berichten, dat de Indonesiërs meer en meer gaan beseffen, de Hollanders nodig te hebben, kunnen wjj nog niet geloven in onbaatzuchtige liefde. Trou wens, zo nu en dan krijgen de „kolonis ten van vroeger" nog wel een trap. Pre sident Soekarno b.v. vindt, dat de Hol landers nog lang niet braaf genoeg zijn als zij nu alles doen, zoals hij het graag heeft, wel dan wil hij ze aan zjjn hart drulcJcctt De liefde moet blijkbaar van één kant- komen; de voormalige Duitse staatsman. wiens naam. Schacht, in de vrije landen niet bepaald als welluidend gehoord wordt, heeft na een economische missie in Indonesië ook al de Nederlanders een lesje gegeven. Er zijn er nog te veel in Nederland- aldus Schacht, die „koloniaal denken". Wij willen dat niet ontkennen, maar wij geloven, dat men over dat „ko loniaal denken" beter kan denken dan over de Duitse methoden, waarmede dc naam Schacht in verband woi'dt gebracht. En over Schacht, die dan vrijgesproken moge zijn van alle misdaden tegen de mensheid, denken zeer velen toch het hunne. B.v. dat hij solliciteert, naar de en j benaming „vos", als hij de passie wil preken ANALYST Vit de affiches, meegedragen in een anti-Britse demonstratie in Teheran, blijkt alweer de betrekkelijkheid van de nationale politieke verhoudingen. Op binnenlands gebied politieke tegenstanders, worden Attlee en Churchill hier tezamen in innige harmonie af geschilderd als samenspannend voor uitbreiding vnn ket bewapeningsyrosramma. In 16 Europese landen zijn projec ten voor het opvoeren van de arbeids productiviteit in de industrie uitge voerd, waaraan in totaal ruim de helft van het bedrag van 14.043.711 werd besteed, dat door de ECA voor liet be lastingjaar, dat op 30 Juni geëindigd is, uitgetrokken was voor de uitvoering van het programma voor het verlenen van technische bijstand. In een door de ECA uitgegeven bul letin werd er op gewezen, dat in het afgelopen jaar 110 groepen Europeanen, in totaal 1.896 personen, een bezoek van drie weken tot twee maanden aan de V. S. gebracht hebben. Daarnaast zijn 33 Amerikaanse specialisten enkele weken tot een geheel jaar in Europese landen werkzaam geweest. Uit het gedetailleerde overzicht van de ECA blijkt, dat aan projecten in verband met het opvoeren van de arbeidsproduc tiviteit in de industrie 7.142.913 is be steed, aan projecten in verband met het opvoeren van de arbeidsproductiviteit in de landbouw 2.074.012, aan projecten op het gebied van het landsbestuur 8 780.194, aan projecten in verband met S?JSt£kkeHn« van de overzeese ge- linnln I%9 fiBCverschülendo Marshall- landen 692.688, aan projecten in ver- L vervoersproblemen e.d. 583.815 aan projecten in verband met het inschakelen van het beschikbare mensenmateriaal 418.733, aan die in verband het moeken naar afzetmo- De Britse minister van financiën, Richard Butler, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland door „bank roet en honger" zou worden bedreigd tenzij onmiddellijke maatregelen worden genomen ter verbetering van de financiële situatie. Butler deelde mede, dat de regering besloten had onmiddellijke maatregelen te nemen ter beperking van de invoer, waardoor 350 millioen per jaar worden bespaard op de externe uitgaven. wordt verscherpt. De rantsoenen zullen in verschillende gevallen worden ver laagd of opnieuw ingesteld. De goederen, die onder de invoerbe perking vallen zijn: papier en board, grondstoffen voor de papierindustrie, fineerhout, bepaalde leersoorten en olie, In de voedingsmiddelensector: vlees, ham, groenten en vis in blik, suiker, vetten, cacao en de meeste soorten vers fruit. Niet getroffen zijn: kaas, sinaasappelen, citroenen, tomaten, uien, peper e.a. specerijen, grapefruit, vis, wijnen, sterke dranken, bier en thee. Voorts vallen onder de invoerbeper king: typewriters en onderdelen, cash- registers. machines ter bereiding van Butler deelde mede, dat de regering voorstelt het zogenaamde „open algemene licentie" systeem voor particuliere invoer uit Europa en andere niet-sterling landen 5oiiïkhèden S 417 658 p™ nótT" j-voor een geselecteerde lijst van artikelen hfnu met de ontwikkeling» V? ?er" te herroepen. De invoerlicenties zouden voedingsmiddelen en dranken, eu,™» 95 620 Aan de koftJ,?1} Au" iin de meeste gevallen door quota worden De invoer in Engeland van alk v wfrkLamheden in veXd met dê vcrvangCT1' Tot drie artike,en Waatv*,or j deze goederen afzonderlijk is voort.- uitvoering van dit programma werd 838.078 besteed. Van de landen, die bp de uitvoering van het programma waren betrokken worden o.a. genoemd: Nederland met 494.932, Belgie en Luxernburg met 167.880 Engeland 1.141.828, Frank rijk 1.424.025, Duitsland 759.416, Italië 772.462. Voor de OEES werd 1.731.383 uitge geven en aan Amerikaanse regerings diensten werd voor verrichte werkzaam heden 444.194 betaald. Van de zijde van de ECA is er nog op gewezen, dat de in het afgelopen jaar uitgevoerde projecten een zeer geva rieerd karakter droegen doclh dat de plannon voor het komende jaar vooral betrekking hebben op het opvoeren van de arbeidsproductiviteit in verhand met de herbewapening. vervangen, invoerbeperkingen zijn te verwachten behoren ham in blik en vleesconserven, diverse soorten suikerproducten, blikfruit en blikgroenten, vers fruit en noten. De beperkingen zullen onmiddellijk in werking treden. De volledige lijst der onder de beperkingen vallende artikelen zou gisteravond worden gepubliceerd. Het bedrag dat Britse toeristen naar het buitenland mogen medenemen wordt onmiddellijk verlaagd van 100 tot 50 voor de 12 maanden per einde October 1952. Butler verklaarde voorts, dat de strate gische voorraadvorming in een trager tempo zou moeten geschieden. Verscherpte distributie De beperking van de Engelse inceer zal tot gevolg hebben, dat de distributie van caan dus onderworpen aan invoervergun ningen, gebaseerd op de waarde van de invoer uit de betreffende landen in het jaar lopende van Juli 1950 tot Juni 1931, op een niveau aanmerkelijk beneden dat van de laatste maanden. Butler raamde, dat ca. 3/5 van de particuliere invoer nit Europa nog vrij van beperking zou blijven. Discontoverhoging Hij heeft nog enige andere maatregelen bekend gemaakt, waarvan in de eerste plaats te noemen de verhoging van het disconto van de Bank of England met pet. tot 214 pet. Dit is de eerste wijzi- thema reeds meer aangegeven, ging van het disconto sedert October 1939. Bovendien zal de regering een overwinstbelasting Invoeren gedurende de herbewapeningsperiode. Deze belasting zal ingaan 1 Januari 1952. (Van onze correspondent) In nagenoeg alle redevoeringen, die gis termiddag in het Arnhemse Musis Sacrum tijdens de algemene jaarvergadering van de Aartsdioc. Boeren- en Tuindcrsbond zijn gehouden, kwam de onafwendbare noodzakelijkheid van emigratie voor de jonge- en toekomstige boer naar voren. Mgr B. J. Alfrink, die de vergadering enige tijd bijwoonde, wees daarop, voor zitter A. J. de Goey attendeerde de aan wezige afgevaardigden op het feit, dat wie boer wil worden, zich een plaats moet zoeken buiten ons land en tenslotte schetste de regeringscommissaris voor de emigratie, mr B. Haveman de mogelijkhe den, welke er in Canada liggen. Voorzitter De Goey zeide het in zijn openingswoord aldus: Door het verlies van cultuurgrond is splitsing van de be drijven practisch niet meer mogelijk en ligt de toekomst van de Nederlandse boe renjeugd dus thans nog uitsluitend in an dere beroepen of in emigratie. Sprekende over de binnenlandse land- bouw-problemen zeide hij dat waakzaam heid geboden blijft. Dé concentratie van de grote bedrijven in de handel en de fa bricage van bedrijfsbenodigdheden bete kent het langzaamaan innemen van een monopolie-positie met alle gevolgen van dien voor boer en tuinder. Om de be schikking te krijgen over eigen, soortge lijke instellingen deed spr. een beroep op de jeugd- Op het landbouw-beieid leverde de voorzitter ook nogal enige critiek vooral op de politiek ten aanzien van de melk- en bacon-prijzen. De toezeggingen van de regering zijn niet steeds gehono reerd, waardoor het vertrouwen geschokt werd. Het nieuwe in de begroting aan gekondigde landbouwplan kan gevaar- de onafwendbare noodzaak tot emigratie ook te betreuren is, verheugend noemde spr. voor de andere landen de aanwinsten van katholieke gemeenschappen. Na zijn zegen te hebbea gegeven vertrok mgr Ai- frink weer naar Utrecht. Na de lunch in Musis Sacrum was het de emigratie-commissaris, mr ir B. Have man, die iets vertelde over zijn ervarin gen in Canada. Over zijn referaat berich ten wij uitvoerig elders in dit blad- De nieuwbouw in Engeland zal ge durende drie maanden worden stopgezet met uitzondering van de woningbouw jjjkwa7ne7r~ d<T toegezegde be- tijdens de verkiezingscampagne l ebben staans2ekerheid in het gedrang komt, de conservatieven een woningbou w van doordat de voedselvoor2;ening minder re gelingen nodig heeft. Vaste richtlijnen kunnen niet ontbeerd worden, vdoral niet 3.00.000 per jaar beloofd, terwijl de socialisten beweerden dat dit onmogelijk is.) De Engelse regering zal trachten het "^"no^^L^wordrSf Da? d'e aantal ambtenaren te verminderen, om p 1 nooazaxeiijK worai g aldus het tekort aan arbeidskrachten mede te helpen overwinnen. Dezer dagen kan de instelling van een staatscommissie worden verwacht, die onder meer de opdracht heeft na te gaan, of en, zo ja, in hoeverre behoefte bestaat aan een wettelijke regeling van het partijwezen. Dit deelt de regering mede in haar Memorie van Antwoord op de algemene beschouwingen van de Tweede Kamer over de Rijksbegroting voor 1952. Te Rumpt (Betuwe) is de 41-jarige vee koper W. van A.. die op een bromfiets reed op ongeveer 25 meter afstand van zijn woning tegen een auto gereden en op slag gedood. Hij was' gehuwd en vader van vijf kinderen. overheid één prijs heeft vastgesteld voor alle melk zal het initiatief prikkelen om bij het verwerkqn van melk te zoeken naar andere mogelijkheden en zodoende de prijs van de melk op te voeren. Gelukkig conservatisme De aartsbisschop-coadjutor, die tijdens de openingsrede de vergaderzaal betrad, richtte zich na de rede van de heer De Goey tot de afgevaardigden met een korte I toespraak, waarin hij wees op het feit, dat de tijd voorbij is, waarin de boer voor conservatief versleten wordt. Gezien de technische en moderne middelen, die op verschillende boerderijen ingang hebben gevonden, achtte spreker dit woord con servatief voor wat betreft het bedrijfs leven volkomen van de baan. Anders stond het volgens de coadjutor met de traditie en aard van de boer. Daarin bleef hij wel conservatief en gelukkig maar, want juist daardoor wist hij zich voor massificatie te behoeden. Dat ook het Episcopaat een warme belangstelling heeft voor het wel en wee van de Neder landse boer, bewijst, aldus mgr Aifrink, de reis, die mgr Hanssen maakt door Australië en Nieuw Zeeland, ten behoeve van een goed geleide emigratie. Hoezeer Neerlands meisjes kunnen gerust zjjn, het gevaar van te „blijven zitten" neemt zienderogen af. Want er dreigt een vrouwentekort in ons goede land. In zekere zin is het er al. We hebben dit Intussen heeft Eindhoven een primeur. Daar zijn de mannen al flink in de meer- dérheid. (Of zo daarom hoera roepen laten we in het midden). Volgens de jong ste uitgaaf van - het gemeentelijke „Sta tistisch kwartaalbericht" telt de lichtstad 1317 meer mannen dan vrouwen (72.641 mannen tegen 71.324 vrouwen). Het is een proces van jaren geweest in 1920 was er nog een „overschot van 18 vrouwen maar de statistici ver klaren het door het feit, dat het aantal personen, dat zich ln de Jaren twintig in de snel groeiende stad vestigde, voor het grootste gedeelte uit mannen bestond. (Van onze correspondent Aan de Kielster Achterweg in de om geving van Veendam is gisteravond een jeep met zes agenten van de gemeente politie te Veendam op een stilstaande vrachtauto gereden. De jeep werd bescha digd en twee der agenten liepen min of meer ernstige verwondingen op. De an deren kwamen met de schrik vrij. De po- jitie-dienaren kwamen uit Groningen, waai ze een voetbal-wedstrijd hadden gespeeld. Op de Kielster Achterweg ontdekte de be stuurder een stilstaande vrachtauto, waar van het achterlicht niet brandde. Vlak daarvoor stond echter een andere auto. Op het ogenblik, dat eén tegenligger zijn aan dacht even afleidde, reed de chauffeur bo ven op deze auto. Gistermiddag waren reeds op dezelfde weg twee auto's tegen elkaar gebotst, resp. bestuurd door de Groningse ver tegenwoordiger M. K. en de arts D. H. uit Wildervank. Beide auto's vlogen -met een hevige klap tegen elkaar en werden ernstig beschadigd. Die van dokter H sloeg bovendien driemaal over de kop en kwam in een sloot terecht. De bestuur ders werden gewond. Dit is de tweede keer, dat de heer H. op deze plekeen botsing heeft gekregen. De eerste keer werd hij door de zon verblind. Te Nieuw Weerdinge werd gisteravond het 11-jarige zoontje van de familie D. v\ d. V. door een bus van de garage B. over reden en vrijwel op slag gedood. Het on geluk gebeurde in de onmiddellijke nabij heid van de ouderlijke woning. Het jonge tje week uit voor een tractor en werd door de bus gegrepen. De Westduitse Bondspresident, Heuss, heeft de aan hem gerichte voorstellen van zijn Oostduitse ambtgenoot, Pieck beleefd, maar duidelijk verworpen Hjj zegt in een brief die per speciale koerier aan „president Wilhelm Pieck" werd overgebracht, dat de aanvallen van Pieck op regering en parlement van West-Duitsland van zodanige aard waren dat zjj de oprechtheid van de voorstel len logenstraffen. Op deze basis zijn be sprekingen zonder zin. Zij zouden slechts aanleiding geven tot nieuwe teleurstel lingen. Heuss spreekt in zijn brief de be schuldiging tegen als zouden regering en parlement van West-Duitsland het tot standkomen van een vergelijk tussen °?.st" ,?n West-Duitsland tegenwerken. Hu wijst op de Oostduitse verwerping van het voorstel, volgens welke een com missie der V. N. een onderzoek zou in stellen naar de mogelijkheden tot het houden van vrije verkiezingen in alle zones van Duitsland. Churchill had aangekondigd, dat tot het Kerstreces alleen regeringszaken zouden worden behandeld. Dit beteken de, dat het de oppositie niet toegestaar zou zijn vóór die datum het initiatief te nemen tot een debat. Labour maaxte hiertegen bezwaar en lokte een stemming uit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1