De liquiditeits-moeilijkheden voor de middenstand Verdieping in eigen problemen is noodzakelijk EMIGRATIE NAAR CANADA De nood van t opgroeiende meis je Lasten te hoog, prijzen te laag Akkerbouwers tobben met ver schillende moeilijkheden Kolentekort remt Westeuropese economische expansie SOVJETS EISEN OPNIEUW ROOD-CHINESE DELEGATIE Luitenant ter Zee Liu Yuan-Tao TNederlander in de Chinese Marine Nieuwe crediettnogelijkli eden onontbeerlijk Weer vrijwilligers naar Korea De aspecten van niet-agrarische werkkrachten Samenwerking tussen ouderwijs en j eugdbe weging De areaalheffing van aardappelen onder de loupe Iets wat U bijzonder welkom is! Gevaarlijke ziekte bij V.N.-troepen Weer niets bereikt te Pan Moen Djon Record industriële productie in 2e kwartaal Finn Moe voorzitter politieke commissie Verrassende ontmoeting op Formosa jaar geleden nam Willem vaH Lennep Chinese nationaliteit aan Ned. boeken en kranten in de kast Gen.-majoor Scholten aangeklaagd DONDERDAG 3 NOVEMBER 1951 PAGINA I Anti-papistische boycot Fiscus als stille vennoot Mogelijkheden van credieten Wie werken wil. - Helfrich en Viruly slatte is bü vak een Chinees* In. de kleine Chinees bloed .beetje verlegen auuneJi ze^p^ojKausio",, Vertrouwen in China Defensie-inspann in g wordt geprezen MINISTER PETERS CONFEREERDE IN BELGIE (Nadruk verboden).i-viiifc. kun oat,» (Van onze speciale verslaggever ln de gistermiddag te Leiden voortgezette Centrale Raadsvergadering Tan de Diocesane Katholieke Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem, die volgens een thans genomen besluit voortaan maar eens in het jaar gehouden zal worden, heeft de heer J. L. van Hedel, directeur van de Middenstandsbank te Beverwijk en belastingconsulent, een voordracht gehouden over „Liquiditeitsmoeilijkheden". De heer Van Hedel begon met voorop te stellen, dat het belangrijk zou zijn, wanneer er bij andere groepen van onze bevolking meer begrip was voor de moeilijkheden van de midden stand, want daarmee wordt als economische groep te weinig rekening gehouden. als aan de mogelijkheden van een vesti- gmgscrediet. De door de heer Van Hedel gegeven suggesties zullen door het bestuur nader in studie genomen worden. Bij de gedachtenwisseling vestigde een der afgevaardigden de aandacht op een actie in de Kop van Noord-Holland om geen goederen te verkopen aan katholie ken en de inkopen van niet-katholieken bij katholieken tot een minimum te be perken. Het hoofdbestuur zal deze zaak, waar over het gaarne materiaal ontvangt, ern stig in studie nemen en ter sprake bren gen in de Raad van Overleg, daar ook andere groepen dan de middenstanders bij deze zaak betrokken zfln. Spr. herinnerde voorts aan de ruime kasgelden, waarover vele middenstanders tijdens de oorlogsjaren beschikten. „Er is toen al gewaarschuwd, dat men dit niet als winst moest beschouwen. Hoe groot de liquiditeit bü de middenstand was, moge blyken uit het feit, dat de Ned. Middenstandsbank op 31 December 1939 een bedrag van 8.500.000.aan depo sito's en rekening-courant-tegoeden voor middenstanders beheerde, terwijl het be drag daarvan op 30 September '1945 geste gen was tot niet minder dan 330.000.000 dus bijna 40 maal zoveel. Maar voorra den had feitelijk niemand meer. Velen hebben in een roes van schijn welvaart niet tijdig de tering naar de nering gezet en langzamerhand hebben We nu wel ervaren, hoe in elke onder neming de fiscus de stille vennoot is geworden. Spr. wees voorts op de moeilijkheden tengevolge van de oorlog in Korea met stijging van de prijzen op de wereld markt en ging daarna uitvoerig in op de eigen tekortkomingen van de midden stand, waar veelal niet voldoende belang wordt gehecht aan de bedrijfseconomi sche wetten. In het bijzonder moet gelet worden op inkoop- en voorraadpolitiek en zo moet men in een tijd, waarin de liqui diteit veel zorgen oplevert, de voorraden zoveel mogelijk beperken tot de goederen die geregeld verkocht worden. Gebroken moet worden met een zekere fleur in de samenstelling van de voor raad, het debiteurensaldo dient in het oog gehouden en aan afnemers geen lang durig crediet verstrekt. De fiscale moeilijkheden onder de lou pe nemend, pleitte spr voor faciliteiten ten aanzien van het gedeelte van de winst, dat in de onderneming wordt ge reserveerd en dus voor het standpunt, dat de bedrijfswinst van de middenstand fiscaal niet als één geheel wordt gezien. Onuist is het, de winst vooral te zien als het te verteren loon van de onderne ming, en er moet ook op schijnwinsten gelet worden. By de nieuwe waarderings- ■methode van goederen op de eindbalans 5s zeer waarschijnlijk niet gedacht aan de middenstand, want zij is voor het meren deel van de middenstandsondernemingen niet te hanteren. Spr. verzette zich tegen een streven, zowel in België als in ons land om uitsluitend het bedrijfsleven, dat de prijzen laag moet houden, voor de handhaving van een behoorlijk levensni veau te laten opdraaien. Een prettig geluid hoorde spr. in de begroting van het ministerie van Eco nomische Zaken, waarbij met nadruk wordt betoogd, dat de winst een bedrijfs economische betekenis heeft. Onder de huidige omstandigheden is een gezonde middenstand slechts op te bouwen en in stand te houden, wanneer de middenstanders ervan doordrongen zijn, dat zij zich behoren te verdiepen in de economische, sociale en bedrijfsecono mische problemen van de middenstand In deze tijd. Daarom onderschreef de heer Van Hedel hetgeen drs G. W. -I. Vlek in „De Maasbode" schreef, dat het kennen van het eigen bedrijf naast een helder inzicht omtrent de ontwikkeling in de be trokken bedrijfstak onmisbaar is, waar toe een positief gerichte en op de practyk ingestelde voorlichting onmisbaar is. Uitbreiding van de credietmogelijkhe- den alleen is niet afdoende om uit de im passe te geraken, maar het allerbelang rijkste is, dat de middenstand in staat gesteld wordt een gezonde financiële po sitie op te bouwen, dus door reservering van een deel van de bedrijfswinst het eigen kapitaal aan te passen aan de ka pitaalbehoefte van de onderneming. De lieer Van Hedel wees op de uit komst, die de werktuigencredieten bie den, nu reeds mogeljjjk tot 25.000 in dien daarmede de belangen van de natio nale industrie worden gediend, terwijl voor bepaalde gevallen zelfs is voorge steld tot 50.000 te gaan. De ervaringen met de verlening van werktuigencredie ten opgedaan zijn zeer gunstig en het is duidelijk gebleken, dat deze vorm van credietverlening aan de middenstand uit stekend voldoet. Ten aanzien van het bijzonder crediet, waarop nogal eens critiek wordt uitge oefend, achtte spr. het wenselijk, dat de limiet wordt verlegd naar een hoger be drag dan 30.000. Onder de tegenwoordige biizondei moeilijke omstandigheden, waarin de mid denstand verkeert, zal het noodzakelijk zijn, dat op zo kort mogelijke termyn ernstig gezocht wordt naar nieuwe cre- dietmogelijklieden voor de middenstand. Aandacht moet ook besteed worden aan de industrialisatie-financiering voor on dernemingen, die een credietbehoefte hebben tussen 25.000 en 100.000 evcn- Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal op Zondag 11 November a.s. met een speciaal K.L.M.-toestel een 50-tal Nederlandse vrijwilligers naar Korea ver trekken, als aanvulling voor het Ned. Detachement Verenigde Naties. Met ditzelfde vliegtuig zal zuster Van der Plas naar Korea terugkeren voor de verzorging van onze gewonden. Bij dit i detachement bevinden zich voorts enkele oud-leden van het oorspronkelijke Korea- detaehement. In totaal hebben tot nu toe 12 gerepatrieerde Koreastryders zich wederom voor uitzending aangemeld. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat zowel op Nieuw-Guinea uit de daar dienende mannen van de K.L., als in de West uit de daar wonende oud-KNIL- militairen opnieuw een contingent vrijwil ligers voor Korea zal worden gevormd. Ook in Nederland zelf komen regelmatig aanmeldingen binnen. Begin volgend jaar hoopt men wederom per troepenschip een contingent ter sterkte van 2 a 300 man voor aanvulling en aflossing naar het Verre Oosten te zenden. In de gisteren te Arnhem gehouden al gemene vergadering van de Aartsdlose- sane K. K. Boeren- en Tuindersbond heeft de regeringscommissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman, ge sproken over de economische aspecten van de emigratie naar Canada. In de aanvang van zijn rede deelde mr Haveman mede, dat dit jaar meer dan 35.000 emigranten uit Nederland vertrokken zijn of nog zullen vertrekken. Ruim de helft van dit aantal ongeveer 18.000 zal aan het einde van dit jaar zijn weg naar Canada gevonden hebben. Persoonlijk contact met en kennis van de ontvangende landen is nood zakelijk, vooral voor hen die leiding geven aan de organen en organisaties, welke ten behoeve van de emigranten werkzaam zijn. In dit verband noemde spreker de reis van mgr Hanssen naar Australië en Nieuw-Zeeland van zo grote betekenis, dat zij ver uitgaat bui ten de belangensfeer van de emigratie van Nederlandse katholieken. Ook diens reis verleden jaar naar Canada heeft reeds zeer goede vruchten afge worpen en werkt, gelijk spreker per soonlijk heeft kunnen waarnemen, nog steeds door. Aan de hand van een uitvoerige schets van de economische ontwikkeling, welke in Canada plaats grijpt, besprak de heer Haveman de emigratiemogelijkheden van niet-agrarische werkkrachten naar Canada. Voor arbeid in niet-agrarische beroepen verdient de industrie en het ambacht ten plattelande of in de klei nere steden voor de Ned. emigrant de voorkeur boven de grote industriële centra. De geschoolde eij zeer ervaren arbei ders zijn meer op de industriële centra aangewezen. In het algemeen is de conclusie ge rechtvaardigd, dat de werkkracht van de Nederlandse emigranten in de Canadese industriële bedrijven zeer welkom is. Mits men bereid is van de grond af te beginnen en een goede reputatie op te bouwen, is het mogelijk binnen betrek kelijk korte tijd het niveau te bereiken dat in overeenstemming is met de per soonlijke bekwaamheid. Dit geldt ook voor ingenieurs en andere, op hun Ne derlandse examenpapier, hoog gequali- ficeerden. De regeringscommissaris besloot zijn rede met de opmerking, dat zelden de omstandigheden in enig land zulke gun stige voorwaarden geboden hebben voor het vinden van Werkgelegenheid, later gevolgd door zelfstandige vestiging, als thans voor Nederlandse emigranten in Canada gelden. Reeds ongeveer 6560 aan meldingen, betreffende circa 19.700 per sonen, voor vertrek in het komende jaar zijn in behandeling. De heer Haveman sprak de verwach ting uit, dat het aantal Canada-emigran ten ln 1952 aanzienlijk meer dan 20.000 zal bedragen, lndien het mogelijk zal zijn de nodige middelen van transport te verschaffen. Men kan hen met een ge rust gevoel laten gaan, want een voor treffelijke steun Wordt hun geboden door kerkelijke, maatschappelijke en overheidsorganisatie, wie werken wil en kan, zal in Canada tot welslagen komen. Advertentie. Juist deze weken vóór Sin terklaas moet U ervoor zorgen, dat U het Snoepje van de Week krijgt. U kunt immers best wat extra snoepgoed gebruiken om de schoentjes te vullen voor weinig geld! En dan nóg wat: er zijn bij bel Snoepje verpakt aller aardigste kaarten mei ver rassend geïllustreerde Sin terklaasliedjes. Zo kunt U 4 kaarten met acht liedjes in Uw bezit krijgen. De Gruyter's Snoepje van de Week kost ook n u nog slechts 10 cent. U krijgt het elke keer als U 4 gul den aan De Gruyter-arti- kelen besteedt. Dat gaat vlug genoeg: bedenk maar eens wat U per week alleen al aan margarine uitgeeft! 511108 (Van onze correspondent.) Een zeventigtal religieuzen van dertig onderwijscongregaties kwam gisteren te Den Bosch bijeen om zich met de natio nale leiding van het Katholiek Vrouwe lijk Jeugdwerk in ons land te beraden over de mogelijkheid tot samenwerking tussen onderwijs en j'eugdbeweging, ten dienste van het meisje, dat de school verlaat en speciaal voor de jonge meisjes, welke in het bedrijfsleven geplaatst wor- den. Na het inleidende woord van de natio nale presidente van de K.V.J., mej. M. Vendrik, onderwierp dr H. Fortman-n het probleem aan een uitvoerige bespreking, daarbij constaterend, dat het schoolverla tende meisje veelal niet meer beschut is. De ontwikkeling en beïnvloeding ge schiedt op straat en in het werk- en recreatiemilieu. Verlenging van de leer plichtwet tot 16 jaar zag spr. daarom als eerste eis. Doch daarnaast zal het meisje, juist in haar gevoslige jaren waarin zij eenzaam en hulpeloos staat, door andere middelen bereikt moeten worden. Daar toe liggen in de jeugdbeweging de gun stige mogelijkheden. Mej. Vendrik wees er op, wat door middel van de jeugdbeweging voor de ongeorganiseerde massajeugd reedis ge daan werd, doch het feit blijft dat slechts twintig procent der jeugd wordt bereikt. Een plan is daarom in voorbereiding, dat beoogt een nauwer contact met deze jeugd tot stand te brengen. De medewerking van het mgr Hoogveld instituut werd verkregen. Ook van de zijde der afdeling Vorming buiten schoolverband van het Departement van O. K. en W. toonde men voor dit plan grote belangstelling. In het a.s. voorjaar hoopt men het aan de paro chies en de scholen ter uitvoering te kunnen voorleggen. Het plan voorziet in de behoefte aan voorlichting voor beroepen en voor het volle leven, door middel van het persoon lijke gesprek, alsmede door radio en film. Een contactpersoon zal de verbin ding leggen tussen school, jeugdbeweging en werkmilieu, maar ook de relatie on derhouden met ouders en werkgevers, voor de laatste maand van het schooljaar .oogt men het organiseren van bezin- °™S^dagen. Het meisje dat de school veriaten heeft moet een aanvullende vor- en ?ntwikke!ing in de avonduren worden geboden. Daarnaast zijn de ouder avonden bij dit alles een belangrijk ele ment. De voorzitter van de Katholieke Actie in het aartsdiocees, mr L. Baas, hield tot slot een inleiding over het jaarprogram „Christus, hoeksteen van het Gezin", daarbij de bovennatuurlijke liefde in het huwelijk belichtend, welke christelijke opvatting het opgroeiende meisje als schoonste gave moet worden ingeprent. Verbinding N.O. FrieslandGroningen. Gistermiddag heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr H. P. Linthorst Homan, de nieuwe verkeersweg van Metslawier naar Dok kumer Nieuwezijlen officieel geopend. Daarmede is een belangrijke nieuwe verbinding tussen het Noord-Oosten van Friesland en de provincie Groningen tot stand gekomen. Op de jaarvergadering van de Vakgroep Akkerbouwers van de L.T.B., die, zoals we reeds meldden, gisteren te Haarlem werd gehouden, wijdden de afgevaardigden vooral uitvoerige besprekingen aan twee onderwerpen, nl. de hoge sociale lasten voor de werkgever en de kwestie van de areaalheffing voor consumptieaardappelen. De aanleiding tot het debat over de areaalheffing was een voorstel van de kring Kennemerland, waarin men er op aandrong, de areaalheffing voor consumptieaardappelen geheel af te schaffen. gestand zou kunnen doen, als de aardap pelprijs veel hoger wordt. De heer Van der Poel, die zich gedurende de gehele vergadering sterk tegen handhaving van de areaalheffingen bleef verzetten, sloot zich aan bij het standpunt van de heer Van der Weijden. Tevens voorzag hij de ongewenste toestand, dat de z.g. „gele genheidstelers" bij een vrije uitloop plotseling ook aardappelen gaan telen, zodat er dan een overschot dreigt te ont staan. Ook de voorzitter, de heer H. A. Giesen, was bevreesd voor deze situatie, daar de telers zich dan zullen gaan toe leggen op het kweken van hoogproduc- tieve gewassen, met als gevolg een ver vlakking van de kwaliteit. De telers van consumptie-aardappelen kregen van het bestuur het advies, om het areaal in 1952 weer binnen redelijke grenzen te houden, omdat het aardappel- verbruik nogal afgenomen is sinds de eerste na-oorlogse jaren. De ontwikke ling van het areaal in 1919 en de daar opvolgende twee jaren geeft ook voor dit jaar ongeveer de grenzen aan. De behoefte van die aardappelmeel-in-dustrie maakt de prijs tamelijk stabiel; het ver schil in prijs wordt vooral bepaald door de mogelijkheden van de export. De tarweprijs Van verschillende zijden had men te kennen gegeven, dat een tarweprijs van 26.te laag is. Het bestuur kon zich daarmee verenigen, omdat een stimule- ringsprijs van twee gulden te gering was en bovendien spraik de voorzitter de vrees uit, dat deze stimulans waarschijn lijk achterhaald zou worden door de kostenstijgingen tijdens het lopende pro ductiejaar. In dat geval zullen de ver wachtingen van de minister niet beant woord worden. Het bestuur staat dan ook op het standpunt, dat de tarweprijs zeker niet lager mag komen te liggen dan 27.50. Ook de prys voor de verplicht te leveren gerst, die is vastgesteld op 22 y3 cent per k.g. achtte het bestuur te laag. Deze prijs stemt geenszins overeen met de door het bestuur ge stelde richtlijn van kale kostprijs plus 20 ondernemersloon. De sociale lasten Toen het onderwerp Sociale Lasten aan de orde werdi gesteld uitte men voor al bezwaren tegen de hoge wachtgeld- Aanvankelijk stond het bestuur op het standpunt zoals ook in het prae- advies was betoogd dat aan dit voor stel gehoor gegeven moest worden. Inge val van afschaffing zouden dan de even tuele batige saldi van dit fonds uitge keerd dienen te worden aan degene, die de gelden bijeengebracht hebben. Later is het bestuur op dit besluit terugge komen, toen bleek, dat het merendeel der afgevaardigden dit fonds, dat ge vormd wordt door de areaalheffingen, in stand wilde houden. Het bestuur is thans van mening, dat het fonds gehand haafd dient te blijven, omdat het dan in slechtere tijden door het bedrijfsleven zelf gehanteerd kan worden. Hierbij gaat het bestuur uit van de veronder stelling, dat er voor de consumptie aardappelen een garantieprijs (kale kostprijs plus 10 ondernemersloon) vastgesteld zal worden en de minister tevens de toezegging zal doen, dat er een vrije uitloop naar boven blijft be staan. Deze vrije uitloop heeft de minis ter in feite al toegezegd, omdat hij de consumptie-aardappelen heeft ingedeeld in een groepering van artikelen, waarvan zoals de ministerheeft verklaard een vrije uitloop der prijzen naar boven in het algemeen kan worden toegestaan. Tegen de terminologie „in het algemeen" bracht men ter vergadering bedenkin gen naar voren, omdat de minister dan altijd nog een slag om de arm heeft. Beswaren Het Kamerlid, de heer M. van der Weijden, die deze jaarvergadering bij woonde, was bevreesd), dat de minister de toezegging van een vrije uitloop niet De „Nederlandse" Chinees Lin Yuan-Tao en zijn echtgenote in hun huiskamer. en werkloosheidsverzekering. Dit ver- zekeringsstelsel bracht volgens verschil lende sprekers het gevaar met zich mee. dat de arbeiders daarop gaan speciHe- ren. Bovendien worden de sociale lasten Iverdoor wel wat al te hoog. De heer Van der Weijden gaf te kennen, dat men bij de landbouw te maken heeft met structurele werkloosheid. Deze hoge ver zekering van 80 heeft funeste gevol gen voor de situatie in de landbouw, want bij een eventuele periode van werkloosheid in de winter kan deze regeling een nog grotere drang naar me chanisatie veroorzaken. Als de werk loosheidspremie in de landbouw zoals velen verwachten hoger is dan in an dere bedrijfstakken zal er ongetwijfeld een verloop van arbeidskrachten van de landbouw- naar andere bedrijfstakken plaats hebben. Op een vraag van één dei- afgevaardigden, die het idee opperde om alle sociale lasten van de werkgever samen te bundelen in een vast percen tage van het loon, antwoordde de heer Van der Weijden, dat hij als Kamerlid reeds een dergelijk plan heeft voorge steld. In de Staatscommissie, waarin deze besprekingen gevoerd werden, ont lokte dit voorstel veel oppositie. Deze oppositie had de heer Van der Weijden er echter niet van kunnen overtuigen, dat dit plan niet levensvatbaar is. Daar deze maatregel in België wel uitvoerbaar is gebleken, achtte de heer Van der Weijden de verwezenlijking van dit plan in Nederland ook mogelijk. De voorzitter gaf de afgevaardigden de verzekering, dat het vakgroepbestuur zou blijven aandringen op invoering van deze ver eenvoudigde maatregel. De heren H. A. Giesen uit Middenmeer en A, L. Jacobs uit Bleiswijk werden bij acclamatie als bestuursleden herkozen. Het bestuurslid, de heer A. H. Giesen, werd tevens herkozen als voorzitter er. lid van het hoofdbestuur. Naar de Reuter-correspondent bij de V.N.-troepen in Korea meldt, heerst on der een deel hunner een geheimzinnige en gevaarlijke ziekte, waardoor degenen. die er aan lijden, felrode ogen krijgen. Volgens een mededeling van de betrok ken militaire medische dienst is de ziekte in de Westerse wetenschap geheel onbe kend. Een vijfde deel van de patiënten is heel ernstig ziek en vertoont verschijn selen van bloedvergiftiging en nieraan- doeningen. De V.N.-gedelegeerden in de onder commissie voor de wapenstilstand in Ko rea, hebben vandaag de laatste commu nistische voórstell®i voor een „staakt- het-vuren-linie", gebaseerd op de tegen woordige gevechtslinie, vierkant afgewe zen, zo meldt Reuter uit Pan Moen Djon. De ondercommissie is vandaag twee maal bijeengekomen en beraadslaagde ongeveer 5 men over de voorstellen. Er is een nieuwe bijeenkomst voor mor genochtend vastgesteld- De voornaamste hinderpaal voor de economische expansie van West-Europa is het feit, dat dit gebied zijn kolenpro- ductie niet sneller heeft kunnen opvoe ren, zo verklaart de ECA in haar der tiende kwartaalverslag aan het Ameri kaanse Congres In dit verslag, dat betrekking heeft op het tweede kwartaal van 1951 wordt voorts opgemerkt, dat het kolentekort tevens oorzaak is van grote dollaruitga- ven. De kolen, die dit jaar uit de Ver. Staten moeten worden ingevoerd bijna 25 millioen ton, kosten West-Europa met inbegrip van het scheepsvervoer bijna 500 millioen. De ECA deelt verder mede, dat de eco- De Sovjet-Unie heeft de door haar In de sluitingszitting der 5de Assem blee opgeworpen twistappel opnieuw ter sprake gebracht. Vysjinsky, heeft nJ. in een brief aan de voorzitter van de Algemene Vergadering der V. N. voorgesteld, de kwestie van de verte genwoordiging van communistisch Chi na op de agenda van de huidige zitting der Algemene Vergadering te plaatsen. Vysjinsky schrijft, dat de V. N. niet normaal kunnen functionneren, zolang geen vertegenwoordigers van de Chi nese communistische volksrepubliek worden toegelaten. In de zitting van gisteren ging de As semblee over tot de keuze van de com- ïnissie-voorzitters en van de vice pre sidenten der Alg. Vergadering. Dr Finn Moe van Noorwegen werd Woensdag zonder oppositie gekozen tot voorzitter van de Politieke Commissie, de belangrijkste commissie van de Alge mene Vergadering der V. N. De overige gekozenen zijn; Manfred Lachs (Polen), voorzitter van de juridi sche commissie; Prins Wan Waithaya- kon, (Thailand) voorzitter van de econo mische en financiële commissie; me vrouw Ana Figueroa (Chili), voorzitster van de commissie voor sociale en huma nitaire aangelegenheden; dr Max Hen- riquez (Dominicaanse republiek) voor zitter van de beheerschapscommissie, en T. A. Stone, (Canada) voorzitter van de commissie voor administratieve zaken. De volgende landen zijn door de As- sembiée gekozen om vice-voorzitters aan te wijzen, die de voorzitter der Algemene Vergadering, dr Padilla Nervo, moeten bijstaan: Frankrijk (54 stemmen), de V. S. (51) Engeland (50), de Sovjet- Unie (45), China (42). Joego-Slavie (39) en Irak (36). De boven genoemden vormen tezamen de z.g. agendacommis sie, die uitmaakt wat op de agenda zal worden opgenomen. (Van onze correspondent Alfred van Sprang) KAOHSIUNG (FORMOSA) October 1951 Bij de begroenngscommissie van Chinese marine-officieren op het station staat een ongewoon lange en magere man met een oude marinepet diep in de ogen. Op het visitekaartje, dat hi) me volgens Chinese gewoonte bij de kennismaking overhandigt staat Commander Willem H. Liu Yuan-Tao CN en m kleine, doorgè- kraste letters eronder Assistant to the Head of Communication Department Navy Headquarters. „Spreekt u Nederlands.t" informeert hij in accentloos Nederlands. ..Natuurlijkzeg ik. ,Jk ook", voegt hij er laconiek aan toe. Verwonderd kijk ik hem aan. ln de drukte van de begroeting hpb ik geen speciale aandacht aan liem besteed. Bij een tweede blik ontdek ik, dat hij geen Chinees is al draagt hij een uniform van de Chinese marine en spreekt hij in vlot Chinees met de andere officieren, r J „Bent u Nederlanderf" vraag ik. ..Geweestik ben nu Chinees". En lachend houdt hij het portier van de auto open waarmee we naar de viool- basis Tsoying rijden. Ze is een Kantonese en spreekt het plaat selijke dialect. Dat is de voertaal in huis. Buiten spreken beiden Mandarijn. ■•Heb je koffievraagt hij. Ze knikt. En terwijl ze zich naar de keuken begeeft heb ik gelegenheid om uit te vinden hoe deze Nederlander ertoe gekomen is zijn afkomst en verleden af te zweren en als Chinees een nieuw leven te beginnen. „In mijn moeder's familie zit Chinees bloe<Jlicht hii toe. Het is allerminst aan hem te zien. In zijn jeugd is echter ?-en ï-T1,ePr dan normale belangstelling 1 ontstaan. Hij is Chinees gaan studeren en naar Kanton getrokken om er de universiteit te bezoeken. Drie jaar J? '"J er gebleven en met de dag is de liefde voor China gegroeid. Hij heeft dienst genomen in het Chinese leger, heeft een Chinese vrouw getrouwd en de Chinese nationaliteit aangenomen. Als een trouw Chinees heeft hij zijn nieuwe vaderland de gehaie oorlog als officier gediend. Na de oorlog heeft hij zijn leger uniform geruild voor dat van de marine. Na dienst bij de verbindingen en aan boord van een torpedobootjager is hij nu als kapitein luitenant-ter-zee belast met het beheer van een nieuwe bioscoop op de vlootbasis. Het is een bescheiden bestaan. De levensstandaard van een Chinees marine-officier is nu eenmaal niet hoog. Dat geldt ook voor Willem H. Liu. Ten- Veertig jaar geleden is kapitein luite nant-ter-zee Willem H. Liu Yuan-tao eenvoudig als Willem van Lennep ergens in Nederland geboren. Twintig jaar lang heeft hij in Nederland geleefd als een van de tien millioen Nederlanders. Toen is hy naar China getrokken om er te studeren. Hij is er niet alleen gebleven, maar hij heeft er ook zijn naam en na tionaliteit veranderd. De Nederlander Willem van Lennep is de Chinees Willem H. Liu Yuan-tao geworden. Willem H. Liu leeft met zijn vrouw en dochter van dertien in een soort marine dorp onder de rook van de vlootbasis. Kleine, houten huisjes aan schaduwrijke laantjes. Schoenen uitwaarschuwt hij als we voor de deur staan. Het huisje is als zovele huizen op Formosa naar Japanse styl gebouwd. Dat sluit onder andere in: niet met de schoenen van de straat in huis lopen. Speciale slippers staan bü de deur Men kan echter ook op de sokken of blote voeten lopen. 'Na 5ttenwÜst hij naar een rotan K?, Even later verschünt een kleine Chinese vrouw in de hooggesloten en nauwe nationale dracht. „Mijn vrouwstelt hü voor. Een huiskamer staan niet veel meer dan een keukentafel en wat houten stoelen. Twee rotan stoelen doen dienst als fauteuils. Een kaal, electrisch peertje zorgt voor de verlichting. De wanden hangen vol foto's van de marine: een portret van admiraal Kwei Yun-chin, een stijve groepsfoto van marine-officieren in Nanking en allerlei opnamen van schepen en plechtigheden. Een kaart en een lijst van internationale vlaggeseinen. Verder souvenirs als mouw en schouderemblemen. Aan spijkers han gen uniformstukken. En natuurlijk is er het in byna elk nationalistisch huis aan wezige portret van president Tsjang Kai Sjek. In een hoek staat een primitief kastje vol met boeken in verschillende talen. „Heeft u Nederlandse boeken......?" vraag ik nieuwsgierig. „Zeker Ze staan tussen werken in het En gels, Chinees en Japans. Evenals de andere boeken hebben de Nederlandse ook bijna allemaal betrekking op het zeewezen. De twee delen van „Admiraal Helfrich's Memoires" staan er en „De Nederlandse Vlag op de Wereldzeeën", „De Geschiedenis van het Nederlandse Korps Mariniers van 16651945" en Doorman's „Ik val aan, volgt My". De drie delen van „Gods Geuzen" en „Des- pereert niet" van Hettema. Ook „De Slag" van Piet Bakker heeft al zyn weg naar Formosa gevonden. En een beetje uit de toon vallend staat er Vi- ruly's „Verrassende Ontmoetingen" tus senin. „Hoe komt u aan die boeken1" „Van myn moeder Mevrouw Van Lennep stuurt hem ook geregeld de „Gooi- en Eemlander en El- sevier's Weekblad. Zo blyft hy op de hoogte van wat er in Nederland gebeurt. Tegelijk onderhoudt hy er ziin kennis van het Nederlands door. Die belangstelling onthult, dat hij toch niet helemaal ge broken heeft met de cultuur van zyn ge boorteland. Het is ook moeilijk voor te stellen, dat de overgang zo compleet zou kunnen zyn. Maar aan de andere kant. leeft hy toch geheel als een Chinees on der de Chinezen. En dat een Westerling daarin voldoening kan vinden is op zich zelf al verwonderlijk. De koffie komt in grove, stenen mari- nemokken. In theedrinkend China is kof fie een luxe met een buitenlands tintje er aan. Ook in zyn liefde voor koffie schemert er iets door van de Westerse afkomst van Liu. „Verlangt u niet naar Nederland...?" wil ik weten. Willem Liu schudt van niet. „Ik zou er wel been willen om myn moeder op te zoeken, maar ik zou er niet willen wonen". „Waarom niet „Europa heeft zijn tüd gehad. Ik ge loof er niet meer in „En gelooft u wel in China Er is weinig twijfel op dat. punt. „De invasie van het vasteland is een wereldprobleem, maar iedereen op For mosa heeft het volste vertrouwen, dat we er komen zullen. Helaas wordt er in die tussentyd veel door onze mensen ginds geleden, maar we kunnen niets doen. In het Oosten heeft men echter meer geduld dan in het Westen. China is over tien of misschien twintig jaar een van de mach tigste naties Hij gelooft in China. Meer dan menige geboren Chinees staat hy op de bres voor het land. Uit het feit, dat hy een hoge rang in de marine bekleedt blykt ook, dat men hem als volwaardig landgenoot aan vaard heeft. De belangen van China zijn bij hem in goede handen. Wetende welke bezwaren vele buitenlanders te gen het regiem van Sjang Kai Sjek en de Kwomintang hebben zegt hy: „De wereld wyst China altijd na voor aller lei misstanden en corruptie, maar er is evengoed corruptie in Europa en in Amerika. Daar praat men echter niet over Liu staat op. Uit een kast haalt hy een foto-album te voorschijn. Het is een album vol met gedeeltelijk verbleekte en vergeelde ama teuropnamen. De eerste bladzijden wor den ingenomen door herinneringen aan de langvervlogen jeugdjaren in Neder land. Hyzelf als een schooljongen. Fami lieportretten met de ouders. De vacanties en de vrienden. Het oude, statige huis in 's-Graveland. Dan gaat Nederland ineens over in China. Tafereeltjes in Kanton Portretten van Chinese vrienden Hü zelf als cadet op de Militaire Academie met een kaalgeschoren hoofd boven een linnen uniform. Een huwelüksfoto en een serie opnamen van de kleine. Dan de periode in het leger: als verbindingsoffi- cier bij het Amerikaanse leger, in de voorste frontlün, als speler in een Chi nese oorlogsfilm. Stijve familieportretten met vrouw en dochter. Er tussenin een foto van moeder voor het huis in Hil versum. In marine-uniform met andere officieren bü verschillende plechtigheden. De dochter als leerlinge van de Middel bare School. „Een hele collectiemerk ik op. „Kr zijn er veel verloren gegaan op het rastelandzucht hy. Met zorg bergt hy het album weer op. Het is een dier baar bezit en tegelijk eep document. De twee levens van één man zün erin ver eeuwigd. Het leven van de Nederlandse jongeling Willem van Lennep en dat van Ae Chinese man Willem Liu Yuan-tao. Het zijn de levens van een Westerling, die wil bewijzen, dat de eeuwenoude be wering „Oost is Oost en West is West" en de „Twee zullen elkaar nimmer ont moeten" onjuist is. Een blik diep in zijn hart zou alleen kunnen onthullen in hoe verre hij gelijk heeft. nomische toestand in West-Europa in hei tweede kwartaal van dit jaar wederom enige achteruitgang te zien heeft gegeven- De inflatoire druk was krachtig en de omstandigheden waren nog steeds niet gunstig voor hét bereiken van een even wicht op de handelsbalans. West-Europa zal of de invoer moeten verminderen of de uitvoer moeten verhogen, teneinde te voorkomen, dat de betalingsbalans zich ongunstig ontwikkelt. Elk der maatrege len zal echter een vermindering van hel aanbod voor burgerlijk verbruik in houden. De inspanningen, die West-Europa zich op het gebied van de herbewapening ge troost, worden in het verslag van de ECA geprezen. De defensieuitgaven van deze negen landen bedragen in 1951 naar ra ming 8 milliard tegen 4,4 milliard in het belastingjaar 1949. Frankrijk besteedt thans 9.3 pCf van zijn bruto-na'tionale produatie en Engeland 8,8 pCt aan de de fensie. De Europese Nato-landen met uit zondering van Italië hadden dit jaar on geveer 40 pCt meer mannen onder de wapenen dan in 1938. De industriële productie van West- Europa heeft m het tweede kwartaal van eeJ} tueuw hoogtepunt bereikt. De productie was gemiddeld 43 pCt hoger dan voor de oorlog en 14 pCt hoger dan ef™Jaar- steden. De staalproductie be droeg circa 4,7 millioen ton en was ho ger dan sedert het einde van de oorlog „tl?ev3l ls Seweest. De totale landbouw productie zal dit jaar vermoedelijk even als m I9a0-'51 ongeveer 10 pCt groter zijn aan voor de oorlog, ofschoon de pro auctie per hoofd van de bevolking iets kleiner zal zijn dan voor de oorlog. Naar aanleiding van mededelingen, die de heer P. Scholten in zijn hoedanigheid van hoofdleider der Ambonese woon oorden in Nederland over obstructie van de C.R.A.M.S. heeft gedaan, heeft deze commissie (Vereniging Commissie Rechts positie Ambonese Militairen en Schepe lingen) ook „wegens het optreden van de heer Scholten in de Ambonese woon oorden „De Biezen" en „De Schaffelaar" te Barneveld, een strafklacht ingediend daar de „ingevolge bevel van de heer Scholten door de rijkspolitie gepleegde gewelddadigheden tegen Ambonezen die geen enkel strafbaar feit hebben ge pleegd, in de rechtstaat Nederland stel' door de rechter zullen worden gestraf' Door de C.R.A.M.S. wordt de heer Sc'n ten voorts genoemd: „een dictator d steunende op het geweld van de dn hem ingezette rijkspolitie, allerlei ma-- regelen tracht door te voeren". Ir L. Peters, minister voor Unie-zaken en overzeese rijksdelen, heeft Dinsdlg ley"heCUconLb;"0ek-f?ebr^t minïJwf cr ga mimster Dequae. De aamai ^rnmeSp en 8ezamenlük een toestand d» men in verband met de beide Yanden. overzeese gebieden van iff van de heer Dequae bracht d® beer Peters een bezoek aan het mu seum van Tervuren, waar hij werd ont vangen door de heer Olbrechts. direc teur Van deze instelling en aan het insti tuut der rc-=--„- r ..-h-,vm, de Eelfci-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3