DE DODE BRAZILIË vermouth Torino Hofstra J. van der Gijp i.p.v. Van de Bogert? Toch wetenswaardig PAGINA 4 0ONDERJDAG 8 NOVEMBER 1951 Voor gezonde regelmaat Criteria TARUFFI FUNGEERDE ZELF ALS „LUCHTPOMP" Zijn recordpoging mislukte TESTCRICKET: DRAW van door A. HRUSCHKA niet de opmerking „Pluk de airmen én spaar de rijken", zoti worden gehoord. Maar het ging wel die karit uit. De positie van de Nederlandsche Bank in dit ontwerp besprekend gaf de heer Schouten enig blijk van wantrouwen, toen hij zeide wel eens in de archieven van het ministerie .van Financiën te willen neuzen naar de correspondentie tussen de minister en de Nederlandsche Bank. De Nederlandsche Bank, zeide hij, is slechts in theorie zelfstandig ten op zichte van de regering bij de bepaling van het monetaire beleid. Het in behandeling zijnde ontwerp bracht volgens de heer Schouten geen oplossing voor de te grote hoeveelheid geld, het maakt alleen aanwending voor credietver- lening mogelijk en hét ware volgens hem beter gèwfeest. wanneer de minister en de Ned. Bank zich samen haclden ingespannen om in vrijwillig overleg te bereiken wat voor de wélvaart van ons volk gedaan tooet wórdén. Intussen heeft de lijn zoals deze tussen de verschillende fracties loopt bij de be oordeling van dit wetsontwerp, zich scher per afgetekend. Nadat hedenmiddag weer vijf sprekers over deze omstreden stof het woord hadden gevoerd, heeft het er alle schijn van, dat alleen de PvdA eb de KVP haar stem aan dit ontwerp zullen geven en alle aildèren hdh stem eraan zilllen onthouden, Dc communisten zullen dat laatste wei doen op grond van hét feit, dat het voorstel hun niet ver genoeg gaat De sprekerslijst is nog lang niet uitge put. Morgen wordt het debat hierover voortgezet met een rede van mr Romrae, welke men met spanning mag verbelden. Daarna zullen er nog andere sprekers vol gen en het is dus zeer de vraag of de Ka mer deze Week door dit ontwerp zal lieen- komen. Het schijnt van niet. De zaak is van te groot belang om haar in een vloek en een zucht af te doen. En misschien zal ook minister Ueftinck zijn antwoord nog wat willen voorbereiden. Er zullen in ieder geval nog wel harde noten worden ge kraakt. - Advertentie Het ideale laxeermiddel De A.R. stonden er anders ^tegenover. Dr 3. SCHOUTEN; gons'" hem tijdelijk blijvend had dit ontwerp nog teveel tendenties ih de richting van Staatssocialisme. HU er kende, dat er behoefte bestond aan een noodregeling, maar dan indien enigszins mogelijk, vrijwillig en met een uitge sproken tijdelijk karakter. Dit wetsont werp heeft een tijdelijk karakter, al dus de heer Schouten, dat ik als tijdelijk blijvend zie. Hij dacht hier natuurlijk aan de verschillende na-oorlogse nood wetten, die nimmer door een definitieve wet werden vérvangen en zwijgend wer- den verlengd. De vraag of het regeringsprogramma voorzag in een regeling als deze, beant woordde dr Schouten in tegenstelling dus met de heer Hofstra ontkennend. Zij, die het regeringsprogram steunden, be hoefden zich dus met gebonden te achten tot steuh aan dit ontwerp. Hp hoopte slechts, dat als reacie op deze opmerking (Van onze correspondent) Naar verluidt heeft dé Dordtënaar Ja nus van der Gijp, rechtsbuiten van Em ma, een aanschrijving gekregen om als rechtsbuiten mee te spelen in helt Bonds- elftal, dat a-s. Zaterdag op het Sparta- terrein voor de traditionele wedstrijd om de Gouden Onafhankelijkheidsbekér te gen het Rotterdams elftal aantreedt. Dit zou impliceren, dat de oorspronke lijke opgestelde DOS-reöhtsbuiten Louis van de Bogert dan niet van de partij zou zijn, maar bevestiging daarvan konden wij niet verkrijgen. In zijn speciale racewagen, aië de vorm hèefj van een dubbele torpedo, heeft de Italiaanse coureur Taruffi een aanval gedaan op de wereldrecords voor de 50, de 100 en de 200 kilometer, de fi. mijl en de 100 mijl, en het uur-record in de klasse 15002000 c. Bij dè proef ritten had Taruffi al deze records ruim geslagen door met èen gemiddelde snel heid van 242 km/h te rijden. De offipiële recoi-dpogirig is ëveriwei mislukt. Tengevolge van het onklaa' rakëii vah de luchtpomp reed Taruffi met in zijn mond een rubberslang waar door hij blies om voldoende Benzine van de tank in de carburateur te krijgen. Ook had hij nog de pech dat bij het bij tanken de benzine in dé cockpit stroom de waardoor zijn kleren doorweekt wér den. Desondanks reed hij langer dan een uur met een gemiddelde snelheid van ongeveer 195 km. 10 km. te weinig om te slagen. De eerste testwedstrijd India—Enge land is in een draw geëindigd. De In- ci'èrs scoorden 4i6/8 en sloten. Engelan-" scoorde 203 eri 463/6. Watkins bleef :.o. Na le start een goede prestatie der Engelsen; 1087 runs in 5 dagen dus ëeri gemiddelde van 200 rUns per dag op een goed wicket blijft echter verre van „bright" ondernemend cricket té noemen. De criteria, die de heer Janssen dit ontwerp aanlegde waren: 1. De regeling moet noodzakelijk zijn. 2. Er moet een gedegen voorbereiding zflu en hij was het er dan obk niet meè eens, dat de minister met dit ontwerp zulk een grote haast had betoond en de organisaties van het bankwezen niet in het overleg had betrokken, waarop ook dr Schouten de minister had geatten deerd. Daarop doelde dan ook het derde punt namelijk: 3. samenwerking van alle betrokkenen; 4. de wet moest bruikbaar en doelmatig zijn in de feitelijke omstandigheden en 5. een tijdsduur hebben, die voldoende is om in de feitelijke omstandigheden ervaring op te doen en de moeilijkhe den, waarin wij verkeren, te over- wihnen. Daarnaast moest de tijdsduur zó gekozen worden, dat niet een tijde lijke maatregel door de duur alléén reeds feitelijk een duurzame werking zou krijgen, welke men niet meer zóu kunnen opheffen. Daarom kwam de heer Janssen met zijn amendement tot be perking, van die duur. Belangrijk was de verklaring van de heer Janssen over de noodzaak van dit ontwerp. De schatkist kon naar hij zeide, de consequenties van haar openmarkt- politiek niet aanvaarden. Ook kon in de huidige omstandigheden niet èahvaard worden, dat door geldschepplng in het vrije bankwezen een inflatoire druk zou ontstagn, welke het regeringsprogram met betrekking tot de liquidatie van hét be talingsbalanstekort zou doorkruisen. Ook in bankkringën zélf zou men inzien, dat een wettelijke regeling in de huidige om standigheden noodzakelijk moest worden geacht. Dit hield echter niet in, dat elke wettelijke regeling aanvaardbaar was. In verband met een betere samenwer king drong de heer Janssen er ook op aan, dat de startpositie van de crediet- restrictie, zoals die op 1 Januari j.l. aan toevallige bestaande posities ge bonden werd, zal worden herzien en wel in die zin, dat de restrictié meer over eenkomstig de lijn van de ontwikkeling en bedrijfsvoering van de individuele be drijven zal worden bepaald. Het voor schrijven van overleg met de represen tatieve organisaties en de inschakeling van de Bankraad gaven hem overigens reden tot vertrouwen. Zuid-Hollandse Waterstaat. De di recteur-hoofdingenieur aan de Prov. Wa terstaat in Z.-Holland, ir L. T. van der Wal, heeft aan de Prov. Staten ver zocht hem, in verband met het bereiken van dé 65-jarige leeftijd, met ingang van 1 Juni 1952 of een eventueel latere da tum, ontslag te verlenen. Drieling in Coevorden. In de nacht van Dinsdag op Woensdag schonk mevr. A. A. Leemhuis—Reinink te Steemvtfks- moer, gem. Coevorden, het leven aan een drieling: twee jongens en een meisje. De kinderen wogen samen 15 pond. Twee jaar geleden werd in hetzelfde gezin (dat nu 8 kinderen telt) een tweeling geboren. Eva Peron, de echtgenote van de Ar gentijnse presidènt, die Dinsdag met succes is geopereerd, heeft Woensdag een boodschap aan alle Argentijnse arbei ders gezonden, waarin zij zégt: "ik zal spoedig weer in uw midden zijn om ge zamenlijk de worsteling voort te zetten" Churchill wint. De conservatieve rege ring in Engeland heeft Woensdag haar tweede overwinning behaald bij een stemming in het parlement. De uitslag luidde 305 tegen 227. een brief, waarin Nelly kennis gaf van de aankomst op dé farm en haar diépe teleur stelling uitdrukte over de afwezigheid van haar vader. Horst had tussen dë regels angstige bezorgdheid gelézen. Verder had Nelly geen teken van leven meer gegeven. Het was dus begrijpelijk dat de jonge man zich hevig ongerust maakte, te méér omdat speciale studie hem in de laatste tijd vrijwel op de hoogte had gebracht van zekere betreurenswaardige toestanden in het Braziliaanse binnenland. XXVI. Onder de kastanjebomen van de tuin was donkere schaduw. Dè maan wierp sprankelend zilver op de keurig onderhou den grasperken en de geur van bloeiende rozen drong door het wijd openstaand venster de kamer binnen. Er \Verd gebeld. Waldlew hoopde zijn knecht open doén en met iemand zeer zacht spreken. Hij lette er nauwelijks op. Wat zou hij er zich om bekreunen? Alles was hem zo on verschillig. Zo laat konden er geen brie ven meer komen, dus..,. Achter hem ging de deur open. Lichte schreden.... geritsel. En een stem: „Horst!" Hij sprong op. nog veel te sterk, om zijn dagen in ledig heid te slijten. Hoe oud kan de man zijn? Ik schat hem op 4648 jaar, zij" vrouw wat jonger, ik geloof, dat je goed zoudt doen, met die mensen te gaan spre ken. Komt de zaak in orde, dan zul je je reis naar Europa niet langer meer hoeven uit te stellen. Goed, ik rijk morgen naar Serraos, óm met meneer Vandeckep te spreken. Horst Waldlew had een zware dag ach ter de rug. In de bibliotheek van zijn villa te Hietzing genoot hij een welverdiende avondrust. Zijn gedachten zweefden over de oceaan naar het verre land, waar Nèlly nog moest verti*ven. De jonge advocaat was niet gerust. Waarom schreef Nélljt niet. Hield jij (liét meer vén hém? Vond zij geen tijd om aan hem te denken? Als ze maar niet ziek was. Zij of de kolonel.... Wat kon anders wel de reden zijn van haar onver klaarbaar, wekenlang stilzwijgen dat hem vooral deze avond zo nerveus en ongerust maakte? Sedert Nelly'é vertrek had mr Waldlew nog maar twee korte berichten ontvangen. Een kaart uit Buenos Aires, meldende dat men in de haven behouden was aange komen en dat nu de reis onmiddellijk zou worden voortgezet op de rivier. Dan nog Ik kan je misschien helpen. Bij mijn laatste bezoek aan Serraos heb ik kennis gemaakt met een pas aangekomen Oosten rijkse landverhuizer, die met zijn vrouw voorlopig bij familie in het stadje blijft. Hij heet Vandecken en is afkomstig uit Stiermarken, waar hij een groot landgoed bezat dat hij zwaar belast had moeten overnemen en later tengevolge van de slechte economische omstandigheden niet kon houden. Bovendien stierf zijn enige zoon. Dit alles, en de omstandigheid, dat zijn vrouw hier te Serraos familie heeft, die het zeer goed stelt, brachten hem er toe naar Brazilië over te steken. De man heeft een zeer goede indruk op mij ge maakt en ik dacht toen réeds, dat hij 'n geschikte persoon was, om op „Nieuw- land" de plaats van de arme Hammer over te nemen. Zoals de zaken toen stonden, vond ik het nutteloos mét iemand over mijn ontmoeting te spreken. Maar nu.... En je gelooft, dat die meneer Van decken lust zou hebben, om hier als be heerder in dienst te tredën? Daar twijfel ik niet aan. Hij zei mij, dat hij en zijn vrouw nog wel een fortuin bezaten, maar dat hij te oud was, om aan de inrichting van een nieuwe farm te denken. Hij zou dus liever proberen om een voor hem passende betrekking te vin den. Hij bezit niet genoeg om van zijn geid te leven en bovendien gevoelt hij zich 42) Maar, zei Peter, die weer ernstig was geworden, tot mijn leedwezen moet ik jullie allen zeggen, dat we niet zo spoe dig kunnen vertrekken als je misschien denkt. Op de eerste plaats moet ik een nieuwe bekwame alleszins betrouwbare beheerder voor „Nieuwland" vinden, an ders kan ik in geen geval weg, want on der de mensen die hier in de laatste tijd door Gomez-Perez te werk zijn gesteld is er niet één, die ik zou durven vertrouwen» De farm is ook veel te groot om onder een vaste leidende hand te blijven. Wij moeten dus wachten, totdat ik die hulp gevonden heb. Nelly knikte. Zolang zullen wij wachten, dat spreekt vanzelf! Holderberg wendde zich tot Peter, en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4