Geen m socialistisch kabinet Voor PBO meer moeilijkheden dan gehoopt en verwacht overwicht Nationaal Ballet niet onmogelijk Dansacademie vereist Verlenging internationale tarwe- overeenkomst l;™^us0SEi Ook gasvoorziening in gevaar Cursus in Kerstviering Hans Engelman exposeerde in Parijs De vrije wereld Maar daarover sprak Beria niet m gevaar BETREKKINGEN MET LATIJNS AMERIKA De camera op buitenland v. „Enig" vertrouwen in econ. ontwikkeling JJzerertspositie van Europa zorgelijk Het geheimzinnige geval-Moeler Te hoge lonen uitbetaald? Nijvere handen op „Drakenburgh" DONDERDAG 8 NOVEMBER 1951 PAGINA 5 Inaugurele rede prof. ir Engelbert van Bevervoorde „WERKSPOOR" LEVERDE INSTALLATIES AAN EGYPTE DEFICIT IN HET HANDELS VERKEER ONVERMIJDELIJK NOG MOEILIJKHEDEN OVER OPSLAGKOSTEN Koppelbaasivinstgevend bedrijf Bestaande kernen uitbouwen Dansacademie I BU. PRIX DE ROME-WINNAARS EXPOSEREN DEN HAAG KAN NIET AAN DE BEHOEFTE VOLDOEN Zuinig zijn! HERDENKINGSTENTOON. STELLING HERMAN DE MAN INTERNATIONALE FILM- TRILOGIE sfeer kunne* verlenen. «Sommige leden vragen zich af of niet van een socialistisch overwicht in het kahinet sprake is, terwijl andere leden van oordeel zijn, dat er geen voldoende tegenwicht is tegen de invloed van K.V.P. en P. v. d. A. samen. De regering merkt op, dat in elk van de twee genoemde partijen zelf bij herhaling de klacht tot uiting komt, dat de andere partij zich te veel zou laten gelden en de eigen partij zich te zeer voor compromissen zou laten vinden. Bij een kahinet van gemengde samenstelling is niet anders te verwachten dan dat aanhangers van bepaalde beginselen ieder op hun beurt zullen menen, dat aan hun gevoelens niet voldoende recht is gedaan. Bij het kabinet bestaat echter het ernstige streven om, ondanks verschillen in uitgangspunt en beginsel, zoveel mogelijk gemeenschappelijk tot een zakelijk verantwoord en in brede kring aanvaardbaar beleid te komen". op meer moeilijkheden te stuiten dan velen hadden gehoopt en verwacht. Juist het door de regering gedeelde standpunt dat het hier gaat om het verkrijgen van een wijdvertakte democratie, die ook in het sociale leven is gegrondvest, brengt echter mede, dat de geesten in brede la gen van het bedrijfsleven worden rijp gemaakt, hetgeen het beste kan geschie den en ook metterdaad, zowel aan werk gevers- als aan werknemerszijde, ge schiedt door de vrije organisaties. Over de P.B.O. bestaat nog steeds veel mis verstand, dat eerst geleidelijk aan in voldoend brede lagen van het bedrijfs leven kan worden weggenomen. Nu, niet alleen in de landbouw, maar ook voor het midden- en kleinbedrijf en in enkele sectoren van de industrie, con crete plannen voor bedrijfslichamen worden voorbereid en gedeeltelijk reeds aan de Sociaal-Economische Raad zijn voorgelegd, acht de regering de vraag praematuur, of van haar zijde recht streekse initiatieven tot instelling van bedrijf- of productschappen, waartoe de wet inderdaad de mogelijkheid biedt, dienen te worden genomen. De bovenstaande verzekering geeft de regering in haar antwoord op het Voor lopige Verslag, waarin de Tweede Ka mer haar algemene beschouwingen over de rijksbegroting voor 1952 neerlegde. En zij voegt daaraan toe, dat homogeniteit in de zin van gelijkheid van opvatting om- De economische ontwikkeling Het is nog te vroeg om te zeggen in hoeverre de genomen economische maat regelen, gegeven ook de loop der inter nationale ontwikkeling, die wij niet in de hand hebben, doeltreffend en afdoen- UC zill* ovan uuvaniug \jiu- trent alle belangrijke vraagstukken nietde zuen.- Ei- zijn echter rpoed aanwezig is en ook niet te verwachten I gevende aanwijzingen. Na de zeer on- was gunstige ontwikkeling in het begin van „Men kan niet tegelijkertijd verlangen dit ïaar is er niet alleen een einde ge- een kabinet op brede basis en homogeni-komen aan het in snel tempo wegvloeien telt in vorenbedoelde zin. Waar het op aankomt is of in weerwil van de bestaan de en tevoren bekende meningsverschillen een gemeenschappelijk beleid kan wor den gevoerd. Dat is tot nog toe het geval geweest, al zal ieder lid van het kabinet op sommige punten andere wensen heb ben gehad. Ten onrechte echter wordt onder steld, dat de minister van Economische Zaken wel het belang zou inzien van de mogelijkheid van interne financie ring der ondernemingen en de minis ter van Financiën niet. Het gehele ka binet acht het wenselijk, dat er ruimte Is voor die mogelijkheid. Niettemin brengt de financiële toestand van ons land mede, dat de fiscus een belangrijk percentage van de winsten der ondernemingen moet opeisen, wat intus sen niet heeft verhinderd, dat sind» de bevrijding op grote schaal zelffinancie ring van uitbreidingen heeft plaats ge had. De belastingpolitiek Is overigens een niet enkel door de minister van Financiën gevoerd beleid, maar heeft de steun van het kabinet". Omtrent de andere punten van politiek beleid welke door de Tweede Kamer zijn aangesneden, ontlenen wij aan de Memo rie van Antwoord het volgende: Bij de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar in de economische "eolog'e aan de Technische Hogeschool te Delft heeft ir W. F. C. Engelbert van Bevervoorde Woensdagmiddag een rede uitsesproken over de factoren, welke de waarde van een ijzerertsafzetting be- Spreker begon met op te merken, dat ijzer de ruggegraat vormt van ons he dendaags maatschappelijk leven. In 1900 bedroeg de jaarproductie van ruwijzer 40 millioen en in 1950 120 millioen ton. Uiteraard heeft het voortdurend stijgend gebruik van ijzer een steeds groeiende behoefte aan ijzererts doen ontstaan. In Europa kan de toekomstige voorziening aan phosphorarme ertsen gerust zorge lijk worden genoemd. Het tekort is thans reeds duidelijk merkbaar en deze situatie zal zich geleidelijk toe spitsen. Men zal dan ook tijdig voorzie ningen moeten treffen als men niet on vermijdelijk wil vastlopen. In dit ver band dacht spr aan het benutten van ertsafzett ngen als de gehande ijzer - kwartsieten, de titanomagnieten en de laterietijzerertsen, die in milliarden ton nen voorhanden zijn. Dinsdag heeft de Italiaanse politie op verzoek van de internationale criminele politie (Interpol) de Deense consulaire employé, Boerge Moelier, die veertien dagen geleden in Turijn opdook, gear resteerd in het krankzinnigengesticht, waar Moelier wefd opgenomen, nadat hij T'Utijn bereikt had, terwijl hij niet in staat was zich te herinneren wie hij was, ■noch waarom hij eigenlijk naar Italië was .gekomen. Eind October is Moelier, zoals bekend, up geheimzinnige wijze uit Ant werpen. waar hij ambtenaar vo-or scheeps- zaken bij het Deense consulaat was, ver- dwenen. Intussen meldt een later bericht, dat Moeller uit zijn arrest is ontslagen, maar toch in het genoemd gesticht onder toe zicht blijft. Deze zomer is in de nabijheid van Suez een grote kunstmestfabriek in ge bruik genomen. Bij de installatie van deze fabriek, die de grootste in Egypte wordt genoemd, heeft „Werkspoor" te Amsterdam, naar wij van de directie vernemen, een werkzaam aandeel ge had. De fabriek zal kalksalpeter produce ren, waarmede voor een groot gedeelte in de kunstmestbehoefte van Egypte zal kunnen worden voorzien. De katoen en suikerplantages zijn de voornaamste afnemers. Grondstoffen voor de fabri cage zijn kraakgassen, die door de nabu rige Shellraffinaderijen worden gele verd, en kalksteen, dat uit het nabij ge legen Ataka-gebergte wordt verkregen. „Werkspoor" heeft een apart continue- procédé ontwikkeld voor het indampen van de kalksalpeteroplossingen en in nauwe samenwerking met de „Mekog" te IJmuiden de proeven op technische schaal voltooid. Dank zij haar concurre rende aanbieding is deze levering van machines en .installaties door „Werk spoor" mogelijk geworden. Voor Egyp te betekent de fabriek een belangrijke stap voorwaarts in de industriële ontwik keling. van onze monetaire reserves, maar is 'n belangrijk deel van de achteruitgang door de gunstige uitkomsten van het be talingsverkeer gedurende de laatste maanden wederom ongedaan gemaakt. Hoewel de toestand ernstig blijft, is enig vertrouwen in de ontwikkeling gewettigd, mits ook verder een voor zichtig beleid wordt gevoerd. Benelux Daar het deficit op de Nederlandse betalingsbalans iin het verleden een van de hinderpalen is geweest, welke een verwezenlijking der volledige econo mische unie met België en Luxemburg hebben bemoeilijkt, kunnen in het licht van de gunstige ontwikkeling, welke deze betalingsbalans in de laatste maand heeft vertoond ook de vooruitzichten voor de verwezenlijking der economische unie met een groter optimisme omder ogen worden gezien. Gezinsraad Naar aanleiding van de gedachte van een gezinsraad kan de regering mede delen. dat in de afgelopen zomer de na tionale contactcommissie voor gezinsbe- langen is opgericht- Het verdient wel licht overweging of het mogelijk is, dat deze commissie, eventueel In iets gewij zigde opzet, de taak kan vervullen, die aan een gezinsraad zou zijn toegedacht. Wat betreft de stand van het onder zoek der commissie-bezitsspreiding wordt medegedeeld, dat zeer binnenkort een interimrapport Is te verwachten over t vraagstuk der winstdeling. Publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. De ontwikkeling van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie blijkt inderdaad Voor het departement Zeeland van de Maatschappij van Nijverheid en Handel, dat op het nieuwe Argentijnse emigran tenschip „Allberto Dodero" in de bui tenhaven te Vlissingen in vergadering bijeen was, heeft mr W. J. L. P. Gerten- bach van het ministerie van Economische Zaken, over de handelspolitiek met be trekking tot Latijns-Amerika gesproken. Spreker wees er op, dat bü de La tijns-Amerikaanse republieken weinig bereidheid bestaat door gebrek aan goud en dollars, om te geraken tot afslniting van bilaterale verdragen, zoals die sinds de jongste oorlog tussen de meeste Europese landen gebruikelijk zijn. E» is een streven om de invoer te beperken tot essentiële producten, wegens de voortschrijdende industrialisatie in deze republieken en het over het algemeen nijpend gebrek aan dollars. Stringente invoerrestricties zijn daar van het gevolg en men beperkt zich zo veel mogelijk tot weinig of niet be werkte producten. Daarnaast bestaat de neiging om de nationale exportproduc ten niet meer als grondstoffen, maar m bewerkte vorm uit te voeren. Van Ne derlandse zijde zijn sedert 1945 verschil lende pogingen gedaan, om de handels politieke betrekkingen nauwer aan te halen en daartoe is in 1947 door de re gering Je semi permanente handels- en financiële missie voor Latijns-Amerika onder leiding van de handelsraad mr A. F. van Hall te Buenos Aires ingestejd. Deze is er in geslaagd om handels- en/of betalingsaccoorden met Argentinië, Uru guay, Brazilië en Paraguay af te sluiten. Men dient echter te beseffen, dat een deficit in het handelsverkeer met La tijns-Amerika onvermijdelijk is, gezien zowel de structuur van de Nederlandse volkshuishouding als de rol, welke La tijns-Amerika speelt als leverancier van grondstoffen en stapelproducten. Meer dan ooit is een weldoorgevoerde coördinatie van het Nederlandse han dels-politieke beleid ten opzichte van Argentinië en Brazilië nodig, maar er bestaan zoveel belangwekkende proble men, dat een interdepartementaal col- In principe hebben zij het onder enig voorbehoud vrijwel alle delega ties op de vergadering van de Inter nationale Tarwe Raad, die 2 Novem ber j.l. in Lissabon werd besloten, zich voorstander van verlenging der tarwe- overeenkomst verklaard. De Nederland se delegatie op deze bijeenkomst stond wederom onder leiding van ir J. A, P. Franke, plaatsvervangend Directeur-Ge neraal van de Voedselvoorziening. In verband met het beëindigen van de huidige overeenkomst per 1 Augus tus 1953 werd uitvoerig door de raad gediscussieerd over verlenging of ver nieuwing. Besloten werd, dat de leden van het dagelijkse bestuur waarin, als bekend, ook de Benelux zitting heeft een ontwerp voor verlenging zullen voorbereiden. Hierbij zal van de be staande tarwecvereenkomst worden uit gegaan, die daar waar noodzakelijk, door middel van amendementen wordl ge wijzigd. In grote lijnen was de raad het er immers over eens, dat men in de toe komst, indien inzake de verlenging over eenstemming kan worden verkregen, op dezelfde basis moet voortgaan. De vergadering in Lissabon heeft ech ter geen overeenstemming met de tar- we-exporterende landen gebracht over de verhoging voor opslagkosten met 6 dollarcents per bushel boven de in de overeenkomst vastgestelde maximum prijs. De door de importerende landen voorgestelde oplossingen werden door de exporteurs niet aanvaardbaar ge acht en uiteindelijk is slechts overeenge komen, dat men de door deze verho ging gerezen kwestie gedurende de pe riode, waarin de huidige overeenkomst nog geldig is, zal laten rusten. De ex porteurs hebben hiertegenover toege zegd, dat zij de extra opslagkosten, zo als deze thans in rekening worden ge bracht, gedurende de verdere Ioqp van de overeenkomst in geen geval zullen verhogen. De raad zal in volgende vergadering, die uiteraard voornamelijk aan het ont werp van het dagelijkse bestuur over de lege is gevormd om het handelspolitieke beleid ten opzichte van dit werelddeel te coördineren. Spreker herinnerde aan het aceoord van 18 Maart 1948, hetwelk met Argentinië is gesloten en wees erop, dat, daar op het ogenblik de ontwikke ling van de Argentijnse politiek geen duidelijk beeld geeft, definitieve afspra ken met Argentinië niet of zeer moei lijk tot stand komen. De heer Gertenbach vermeldde in de discussie tenslotte, dat een der directeu ren van de Nederlandsche Bank een rede heeft uitgesproken in Rio de Ja neiro, waarin deze aandringt op een Zuidamerikaanse betalingsunie. dit raar aanleiding van een vraag uit Brazilië, of hij wilde toelichten hoe de Europese Be talingsunie werkt. Het staat in ieder ge val vast, dat Argentinië aan een der gelijke eventuele betalingsunie in Zuid- Amerika niet zal deelnemen. Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren een zaak behandeld tegen de 57- iarige A. U., een aannemer in transport en constructiebouwwerken uit Amster dam, aan wie ten laste was gelegd, dat hij aan een deel van zijn arbeiders te hoge lonen zou hebben uitbetaald. De econo mische politierechter veroordeelde hem op 24 Juni jl. OP deze tenlastelegging tot twee geldboeten van elk 500, eventueel te vervangen door tweemaal een maand hech tenis plus als voorlopige maatregel stillegging van het bedrijf voor de tijd van 3 maanden. Volgens de getuige-deskundige J., amb tenaar van de looncontroledienst, had de verdachte een aantal arbeiders in dienst, die hij uitleende aan bedrijven als Wilton- Fijenoord, de Hoogovens enz. en aan wel ke arbeiders hij lonen uitbetaalde, waarbij de loonregeling, vastgesteld door het col lege van rijksbemiddelaars, voor arbeiders werkzaam in de metaalnijverheid, zou zijn overschreden. Het te veel betaalde zou tussen 24 en 32 pet hebben bedragen. Getuige-deskundige S., chef van de buitendienst van de looncontroledienst, vertelde, dat de verdachte door de dienst In feite wordt beschouwd als een zoge naamde „koppelbaas". Een „koppelbaas" Het dreigt traditie te worden dat in de I herfst de gemoederen in beweging komen voor de danskunst. Vorig jaar werd een 1 verwoede strijd gevoerd om een subsidie toe te kennen aan enkele Nederlandse balletgroepen. Dit jaar richten de ogen zich naar Den Haag, omdat daar 76.000 gulden liggen te wachten op een dans- gegadigde, die bij voorbaat al gedoopt is met de weidse naam Nationaal Ballet. Het Rjjk en Haagse gemeenteraad heb ben hun plannen en op 19 November zul len de vroede vaderen in de residentie hun dansdebatten hervatten. Men vreest echter, dat de beruchte struisvogel zich in de raadszaal zal weten binnen te dringen, voor deze speciale ge legenheid wellicht gekleed in tutu. Om alles nog gecompliceerder te maken, tracht Amsterdam zich te beijveren om aannemelijk te maken, dat de hoofdstad bij uitnemendheid geschikt is als per manente zetel voor dit Nationaal Ballet. De wethouder voor kunstzaken in de hoofdstad deelt al mee, dat een even tuele subsidie van Amsterdam alleen maar aan dit Nationaal Ballet zal worden geschonken. Inmiddels zijn de dansgroepen, die nog bestaan, het nieuwe seizoen in- geploeterd. Het ballet van de Nederl. Opera zal figureren in Lohengrin; Scapino probeert nog het hoofd boven water te houden, maar verkeert onder de gelukkige omstandigheid dat zij val len onder Onderwijs en niet onder Kunsten ten departemente; het Ballet der Lage Landen heeft tot. en met April een kleine zestig dansavonden gecon tracteerd in provincie en grote steden; van het Ballet Recital is sedert het uit vallen van Marie Jeanne van der Veen niets meer van plannen vernomen. Wat men precies van het nieuwe ballet verwacht, is nog duister. Zeker is echter, dat men het onmogelijke eist. De nieuwe troep zal ook de Ned. Opera moeten be dienen en wel voor vijftig voorstellingen. Men mag niet aannemen, dat al deze avonden gevuld zullen worden met een choreografie voor één enkele opera. Sad ler's Wells heeft gemiddeld zes maanden nodig om een nieuw ballet in te studeren. Daarnaast zal het Nationaal Ballet auto nome dansavonden moeten vullen. Men kan vrezen dat een efficiënte exploitatie hierdoor in het gedrang zal komen. De hoofdzetel van de Ned. Opera is nog altijd Amsterdam, terwijl die van het ballet Den Haag zal worden. Een corps de ballet verrijst niet als een paddestoel uit de grond. Kunstmatige samenvoeging van bestaande gezelschap pen zal catastrophaal zijn. Iedere groep heeft een eigen opvatting over dansen en solisten wijken geen duimbreed van de plaats die zjj hebben veroverd. Het expe riment tijdens het Holland Festival ver toond, waarbij het Operaballet en het Ballet der Lage Landen samen een avond vulden, heeft geen prettige ervaring op geleverd. Men kan een bestaande groep nemen en die enigszins trachten uit te breiden. Dit i» wellicht de beste oplossing. M<jn behoudt dan degenen, die bewezen heb ben levensvatbaarheid te vertonen en men benut de ervaringen, die vaak niet veel moeite zijn opgedaan. Een buitenlander als leider engageren is de klok terugzetten. De naam die al is genoemd, doet daarbij nog het ernstigste vermoeden. Dit alles is echter geen afdoende op lossing. Wil men een werkelijk Nationaal Ballet formeren, dan zal men allereerst zich dienen te bezinnen op een deugde lijke opleiding. Wil men klassieke balletten opgevoerd zien, dan zal men jeugdige talenten in een dansacademie met goede krachten moeten opleiden. Dit is een kwestie van jaren. In Frankrijk duurt het gemiddeld twintig jaar, voordat de stadia van petit rat, petit sujet, grand sujet, petit étoile, grand étoile, coriphée, premier danseur tot prima ballerina zijn doorlopen. Wil men werkelijk een Nationaal Bal let krijgen, dan zullen met terzijde stel ling van rancunes en vooroordelen de bestaande groepen gesubsidieerd moeten worden, opdat zij zich wat ruimer kun nen bewegen. Daarnaast zal krachtig een opleiding ter hand moeten worden ge nomen, om in de toekomst mogelijk te maken dat een goede dansgroep represen tatief kan worden voor een eigen Neder landse dansstijl. Hieronymus bereidt met goedkeuring van het Episcopaat een nieuwe vertaling voor van de H. Schrift. Hiervan is reeds klaar de tekst van de Evangeliën en Hande lingen. Nog verscheidene jaren zullen er over heengaan, eer de vertaling van de gehele Bijbel, of zelfs van het volledige Nieuwe Testament, gereed zullen zijn. Van deze nieuwe vertaling (de St. Hieronymus-Bijbel) zal de Sint Wiili- brord-Vereniging de uitgever zijn. Zij zet daarmede voort het werk van de Apologetische Vereniging Petrus Cani- sius, die deel had aan de uitgave van de tegenwoordige Katholieke vertaling, de zg. Canisius-Bijbel. In de Rijksakademie van beeldende kunsten te Amsterdam is een tentoonstel ling van tekeningen, schetsen en schilde rijen van mevrouw E. B. DraaismaHaye en de heer P. J. Defesche geopend. Me vrouw Draaisma werd bekroond in de wedstrijd om de Prix de Rome in de vrije beeldhouwkunst 1949; de heer Defesche in de wedstrijd om de Prix de Rome in de vrije schilderkunst 1949. De werken zijn vervaardigd in het eerste stipendiumjaar. De expositie blijft voor belangstellen den open tot 14 November a.s. (Van onze Haagse redactie) De laatste tijd hoort en leest men ge regeld van de moeilijkheden met de kolen- en electriciteitsvoorziening. Over gas wordt niet gesproken. En heel wat mensen zijn zich een gashaard of eeq ander gasver bruikend stookmiddel aan te schaifen. Toch zijn de vooruitzichten voor de meeste gasbedrijven ook niet zo heel gunstig. In Den Haag is de situatie zelfs zo, dat met de bestaande productiemid delen niet aan de behoefte kan worden voldaan. Dit bleek Maandag wel over duidelijk. Bjj een productie van 325.000 m3 per dag moest men een afneming van 361.000 m3 constateren! Sinds 8 October, toen de eerste hogere afneming de winter signaleerde, is het twaalf maal voorge komen, dat het dagverbruik do productie overschreed. Teneinde de moeilijke gaspositie uiteen te zetten, werd door de wethouder van Economische Zaken, mr J. v. Aartsen, gis teren een persconferentie gehouden, waarop het bovenstaande werd meege deeld. De oorlog maakte uitbreiding van de gasproductiemiddelen onmogelijk en ook n;< de bevrijding was het niet eenvoudig uitbreidingen tot stand te brengen. Na tuurlijk heeft men zijn best gedaan toch zoveel mogelijk bij te bouwen. Ook de huidiige schaarste aan kapitaal voor in vesteringen maakte de zaak niet een voudig. Half December hoopt men het oven- blok D, dat 70.000 m3 per dag kan leve ren in gebruik te stellen. Eind Novem- Nog anderhalve maand en de mens heid zal het Kerstfeest, met al zijn rijke en zinvolle tradities, gaan vieren. In de Volkshogeschool Drakenburgh, een oase van rust temidden van de herfstige Baarnse bossen, was het Kerstfeest ge durende een drietal dagen reeds nu, in de nauwelijks begonnen Novembermaand, een tastbare werkelijkheid. Nijvere handen, die nog nooit artistie ke producten hadden voortgebracht, boetseerden uit klompen vormloze klei de figuren, die de Kerststal zullen gaan ls iemand, die een aantal arbeiders in siere° Zij werden vervaardigd door zus- terkens, die niet vermoed hadden ooit de dienst heeft en deze uitleent tegen hoge uurlonen aan bedrijven, zonder daarbjj enig risico te nemen. De getuige ver telde, dat in Rotterdam, waar dit euvel veelvuldig voorkomt, bijvoorbeeld een kapper en een melkboer als „koppel baas" optraden en daarmee tienduizen den guldens per jaar verdienen. In verband met het vergevorderde uur besloot het hof de zaak na het horen van de getuigen aan te houden tot 12 De cember a.s. Op verzoek van de raadsman, mr Borst, besloot het hof na in raadkamer te zijn verlenging van de tarweoveregnkomst geweest de voorlopige stillegging van wordt gewijd, voor eind Maart 1952 Londen samenkomen. het bedrijf, die al drie en een halve maand heeft geduurd, thans op te heffen. goede vader Jozef zelf uit klei te kunnen vervaardigen en door fröbelsdhoolonder- wjjzeressen, "door huismoeders, die er de Kerststal thuis mee zullen sieren en door jeugdleidsters en -leiders, die de door hen op Drakenburgh opgedane talenten in hun jeugdverenigingen ten nutte zul len maken. Zij allen vijftig in totaal waren bijeengekomen om gedurende een drie tal dagen onderwezen te worden in de kunst van de eigen „Kerstfeestverzor ging", waarmee de Volkshogeschool Dra kenburgh een nieuw initiatief inluidde. Immers de huiselijke viering van het Kerstfeest kan nóg meer aan waarde winnen als de huisgenoten zelf de krib be opbouwen of zich ware meesters to- (Van onze Parijse correspondent. Hans Engelman heeft met zlJ'n tentoonstelling te Parijs de belangstelling der Franse kunstkritiek gewekt. Toch het maar een beperkt aantal schilderijen dat hij in een kunstzaaltje in de schaduw van Saint-Sulpice aan de wanden hee<-t doen hangen. Een enkel schilderij had hij reeds laten zien tijdens de jongste ten toonstelling van Religieuze Kunst in het paleis voor Moderne Kunst van de stad Parijs aan de Quai de Tokio. Toen wij ever die tentoonstelling schreven was er reden om het Avondmaal te Emmaus nie< op te merken. Wij zullen zeggen waarom. Deze keer is Hans Engelman tot ons ge komen in 'n aantal stukken van bijzondere kleurkracht en persoonlijke vormgeving zodat zij onweerstaanbaar boeien. De schilder is te Parijs teruggekeerd na een zeer langdurig verblijf in het prachtige licht van de Provence, van de azuren zeekust voornamelijk en natuurlijk te Vence. Ben plaats om invloeden te on dergaan. Maar juist een verblijf in dat blanke Zuiden zou men uil zijn werk niet af leiden. Wel heeft hij er „Cypressen te midden van vlammend getint loofhout" geschilderd, maar minder als een resul- P^F^S'sche aanschouwing is in de onduidelijk figuurschilderingen nog wat c„mmJ?Lzoekend is> bewijzen vooral de insniratie Waarin hij van religieuze Jl^hRderd getu'gen. Knap werk, fors kracht van on-h onjmiskenbare kleur- ui-r' 'nbevredigende vormgeving a onzeker6"?. ^0et verm°eden dat hij gieuze kunaT ln begrip van rel!- Op een tentoonstelling van reUgieuze kunst was zijn „avondmaal" wel ver want aan de herkenning van Emmaus, maar tussen profaan werk vermoedt men meer de vreemdeling, di^ weet te verha- len, ook al breekt hij het brood. Niette min is het schilderij zeer knap; ean ze kere invloed van de interieurs van Creuze lij-kt waarschijnlijk. De eisen van een werk van religieuze kunst zijn nog minder gevolgd in een „Jacob worstelend met de Engel" een werk dat van a"e transfiguratiekracht gespeend is. Toch al weer een prachtig kleurstuk, in sommige kleurpartijen zelfs met veel delicatesse behandeld. Waar Hans Engelman zich voor het re- UgitUf gevóel meer verstaanbaar uitdrukt, Is ln Zijn „Golgotha" dat van een driftig Illacll iituiuci a±n ktcii xcaui- -s* taat van zijn reis, dan wel als uiting van zoeken getuigt, van een sterne Dewogen- zijn pleizier in de kleur waarmee hij een hpid- naar dat wat de vormgeving be grote gevoeligheid weet uit te drukken. Hij zelf erkende: „de Cöte d'Azur" is mij te veel permanente v-acantie. Hij gaf zelfs toe niet zo bijzonder van de natuur te houden en zich liever tussen de mensen te bevinden temidden van hun worstelend, strijdens en lijdend toestasn. Maar zijn heid, naar dat wat de vormgeving treft ons voor raadselen stelt met name omtrent de invloeden, die nogal tegenstrij dig zijn. Invloeden van een Desvallières, maar ook en vooral van een Rouault. Hans Engelman vertoont onmiskenbare aanleg, maar ook behoefte aan bestoking en zelfstandigheid. Trumans met spanning verwachte rede heeft een groots opgezet ontwape ningsplan gebracht. Waarom is hij er op dit ogenblik mede gekomen, terwijl hij toch moet weten, dat niet alleen het Kremlin, maar ook het Amerikaanse con gres er zeer ernstige bezwaren tegen zal inbrengen? Voor bet antwoord op deze vraag, grijpen wij terug op een ander document, dat zo geheel in het tegen woordige kader past. In de felle rede, weike niet maarschalk Stalin, maar maarschalk Beria, de ge vreesde leider van de Russische geheime politie en Ruslands atoomdictator. Dins dag ter gelegenheid van de 34ste verjaar dag van de Russische revolutie, welke het communisme aan het bewind bracht, heeft gehouden heeft hij de orthodoxe Leninistisch—Stalinistische leer over de consequente ontwikkeling van het kapita lisme met luider stemmen verkondigd. Met een zeer opvallend genoegen en met innig leedvermaak heeft hij de tegen stellingen in de imperialistische wereld (we blijven ln de terminologie van Beria) over de veldeling van de grondstoffen vooral tussen de Verenigde Staten be schreven. waarna hij tot de conclusie kwam, dat de omschakeling op een oor logseconomie tot een grote economische ineenstorting zou leiden. Wij geloven, dat deze laatste bewering geen betwisting bij de „kapitalisten" zal vinden. Het is een waarheid, niet zo groot als een koe. maar als een vóórhistorische dinosaurus. En ais men tot dit besluit niet op grond van logische redenering zou zijn gekomen, dan zou de ervaring na elke oorlog,, waarover documenten be staan, voldoende zijn om aan te tonen, dat overwinnaar en overwonnene er ver armd en gedemoraliseerd uit kwamen. Het duurde jaren en jaren, vóór men over deze depressie heen was. Als men de periode tussen de eerste en tweede wereldoorlog overschouwt, dan blijkt zelfs duidelijk, dat men de economische, financiële en monetaire gevolgen van de strijd nooit te boven wat gekomen; velen zien zelfs in de tweede oorlog slecht* een overigen* volkomen waanzinnige poging van een der partijen: Hitler-Duitsland om uit de onontwarbare crisis te komen. De jaren na de tweede wereldoorlog zijn een stuk van ons dagelijkse leven. Wij voelen voortdurend aan den lijve, wat de oorlog ons heeft aangedaan en wat de herbewapening ons nog steeds aandoet; daarenboven staan we nog slechts aan het begin vari de moeilijkheden. Maar, en dit is wat Beria geheel over het hoofd heeft gezien of om propagandistische redenen heeft verzwegen, de vrije wereld beseft ter dege het gevaar, waarin zij zich be vindt; zij weet dat als zij zich met ziel en lichaam in de oorlogs-economie werpt, dus de koude oorlog tot het bittere einde uitvecht, over enkele jaren een wereld- er dan ook toe overgegaan ber bomt het wa.ergas, toestel 4 (pro ductie: 56.000 m3 per dag) klaar en om streeks Kerstmis denkt men gereed te zijn met de eerste van een tweetal olie- vergasinstallaties, die ieder 24.000 m3 zullen leveren. Als men dit leest, lijkt de situatie in derdaad niet erg somber en men zou gaan menen, dat waarschuwingen over dreigende moeilijkheden, wel wat over dreven zijn. Toch is dit geenszins het geval. De moeilijkste periode komt im mers nog en indien er een strenge win ter komt, zal de gaspositie wel eens hachelijk kunnen wonden. Bovendien is er altijd kans, dat er storing komt bij een of ander productiemiddel. Indien de toestand inderdaad uiterst slecht wordt, zal men tot krachtige maat regelen moeten overgaan. Het eerste bezuinigingsmiddel is drukverlaging. Deze wordt eventueel toegepast, echter buiten de „huishoudpiekuren". De directeur van het Gasbedrijf, ir E. H Berkhuüsen, vertelde nog een en an der over de oorzaak van het dreigende tekort en de mogelijkheden van bezuini ging bij de verbruikers. De productie is vporal niet meer voldoende, omdat er veel woningen bijgebouwd zijn en velen zijn overgegaan tot het gebruik van de gemakkelijke gas verwarming. Naar schat ting zijn er in Den Haag op het ogen blik 25.000 gashaarden e.d. Men legt er de grootste nadruk op v coral zninig te zijn en het gas niet en- nodig te laten branden. In elke woning, ieder bedrijf moet er gas-economie tot en met komen. Wat de verwarming be treft, wordt aangeraden, een reserve- middel in de vorm van kolenkachel. pe troleumkachel of iets dergelijks bij de baud te houden voor de „kwade uren". situatie zal ontstaan, welke rijp is voor elke revolutie, van rechts of van links. Dat dan in het Westen de communistische revolutie de overhand zal krijgen, is verre van zeker; maar een dictatuur van rechts is ook allerminst begerenswaardig. Een burgeroorlog evenmin. Om aan deze gevaren te ontkomen, zoekt de vrije wereld helaas nog al te tastend, al is de reis van generaal Eisen hower naar Washington het bewijs, dat men inderdaad ernstig zoekt een uit weg naar twee kanten.- Zij poogt een ein de te maken aan de koude oorlog en de Assemlbleé van de Uno te Parijs biedt de hoogste verantwoordelijke staatslieden een unieke gelegenheid om door een „contact humain" net contact van mens tot mens, de grondslag voor doeltreffen de besprekingen te leggen. Of men daarmede resultaat zal boe ken, hangt van te veel factoren af om zich aan voorspellingen te wagen. Pre sident Auriol heeft in de openingsrede wel voorgesteld, dat de Grote Vier, d.w.z. Truman, Stalin,, Churchill en Pleven te Parijs zullen bijeenkomen; en Churchill heeft in de Engelse troonrede een der gelijke conferentie wenselijk geacht, maar Washington en Moskou hebben nog geen bevredigend geluid doen horen. Veel zal er van afhangen, hoe deze twee hun onderhandelingspositie zullen beoordelen. En dan blijft nog de vraag bestaan, of Moskou de ineenstorting van de „kapita listische economie" niet juist als het meest begeerlijke goed voor de proleta risering van de wereld beschouwt. Der halve de kansen daarop eerder zal be vorderen dan mede te werden om ze weg te nemen. De wegen van het Kremlin zijn Ideologisch. Komt er een einde aan de koude oorlog en zou men derhalve met de mogelijk heid van een resultaat over een gelijktij dige, wederzijdse, evenredige, internatio naal gecontroleerde ontwapening, d.w.z. een sterke beperking van de bewapening kunnen gaan spreken, dan zouden vele moeilijkheden, welke nu dreigen, van zelf worden afgewend. Maar over het algemeen is men zeer gereserveerd en toont men weinig optimisme. In elk geval zal men ook de andere weg om aan een oorlogseconomie in vredestijd te ontko men moeten begaan. En deze kan men in een heel korte formule beschrijven: de herbewapening moet aan de economische mogelijkheden van de betrokkenen wor den aangepast. Tot dusverre zi.in voor die herbewape ning practisch alleen en uitsluitend het pentagoon en de militaire autoriteiten van de Nato aan het woord geweest. Er werd gedecreteerd, wat militair gezien noodzakelijk of wenselijk was; en fis re geringen moesten dan maar zien, hoe zij de vereiste financiële middelen bijeen brachten, hoe zij het economische leven der volken in dit kader drongen. Men kan zonder vrees voor tegenspraak schrijven, dat de zaak in deze geest is vastgelopen. Misschien dat enkele landen nog enkele maanden van de hak op de tak voortkunnen maar in Frankrijk is 't reeds helemaal mis. Het bedrag, dat cp de begroting van 1952 voor de herbewa pening is uitgetrokken, wordt zelfs niet voldoende geacht om het tot dusverre bereikte te kunnen handhaven; laat staan dat men er aan zou denken het v^or 1952 vastgestelde schema te gaan verwezen- lijken. En de meeste, zo niet alle Euro- pese landen van de Natu zullen zeer binnenkort voor dezelfde situatie staan Wat men nu verder zal doen, staat nog niet vast. Maar op het hoogste niveau is men bezig de zaak grondig te overwegen. Waarbij net merkwaardige is, dat men op dit punt heel wat optimistischer Is dan wat het einde van de koude oorlog en de kansen van Trumsns ontwapenings voorstel betreft nen in het vertellen van de Kerstver halen of kans zien zelf een Kerstspel uit te voeren, met alie spontaneïteit, ama teur-tonelisten eigen. Al deze facetten van het Kerstfeest hebben zü tijdens de drie cursusdagen op Drakenburgh kunnen leren. Luts de Jong leerde hun hoe uit eenvoudige attributen aan de geihele cursus kwam geen enkel buitengewoon werk tuig of hulpmiddel te pas zoals pa pier en carton de mooiste Kerstfiguren en stalletjes kunnen groeien, Annie Sweers gaf onderricht in het vertel len van Kerstverhalen de cursisten vertelden en Annie' Sweers corrigeerde of vulde de verhalen aan en maakte de vertellingen levendig en Anton Sweers vertelde over de kunst van het toneelspelen, welke de cursisten on middellijk in practijk konden bren gen. Juul Terlingen vertelde hoe uit mos en boomschors een door geen andere te evenaren Kerststal kon worden gebouwd en de beeldhouwer Jan Oosterman gaf onderricht in het boetseren. Geen dorre methoden, geïnspireerd op het schoolse onderwijs, maar een cursus van „zelf-doen", waarin de eigen fantasie en verbeeldingskracht konden worden uitgevierd. Na de cursus zullen de deelnemers en deelneemsters naar de eigen werkkring of het eigen huishouden terugkeren en daar de door hen opgedane kennis verder uitdragen. Daérvoor was de cursus ge organiseerd en wie de cursisten aan het werk heeft gezien, met de aandacht en de gespannenheid, welke alleen door een schoon ideaal bezielde mensen aan de dag plegen te leggen, kan niet anders dan ervan overtuigd zün dat zy het Kerstfeest in de huiskamer m de scholen en in de jeugdverenigingen nog groter luister zullen kunnen geven: de luister van het zelf voorbereidingen ma ken, hetgeen de beleving van het Kerst feest intenser zal doen zijn. „Het is merkwaardig", zo vertelde ons Jan Beerends, die de scepter zwaait over de Volkshogeschool, „hoeveel onvermoe de en daardoor des te verrassender talen ten de cursisten op kunstzinnig terrein blijken te bezitten". De uit kiei gemo delleerde figuren, soms ontroerend door hun eenvoudige, maar niettemin zinvolle vormen, ook wel verrassend door de kracht, welke de makers in hun klei- modellen tot leven wisten te brengen, vormden van zijn woorden het overtui gende bewijs. Op 14 November is het vijf jaar ge leden. dat bij een vlieg.uigongeluk op Schiphol de bekende schrijver Hermen de Man om hef leven kwam. In verband hiermede is in het fraaie, oude sraduis van Vianen door de vereniging „Het land van Brederode en omgeving" een tentoonstelling van zija werk georgani seerd. De tentoonstelling omvat de Man's gepubliceerd werk, de vermalingen er van, brieven en manuscripten. Enige schilderijen en tekeningen van schilders, die gewerkt hebben in de door Herman de Man zo vaak beschreven Lekstreek completeren de expositie. Dinsdagavond 13 November zal de ten toonstelling worden geopend door de burgemeester van Vianen, de heer G. W. Bii deze gelegenheid zal de luns schilder Ary Baggerman een lezing werk61* °Ver Herman de Man en 2!Jii Verhaal van een Franse, een Engelse en een Amerikaanse schrijver f.Jn, Amerika heeft men het plan, een Umtrilogie te maken, gebaseerd op ver- nalen van bekende Franse. Engelse en Amerikaanse schrijvers. De film, die de titel krijgt van „Three cases of murder" berust op verhalen van Honore de Balzac, W. Somerset Maugham en William Faulkner. De film b gint met „Lord Mondrago" van Somerset Maug ham. Dit gedeelte wordt in Londen opge nomen met Sir Ralph Richardson. Het tweede deel in Balzac's „Het Geheimzin nige Huis". Dit wordt in Parijs verfilmd met Jean Gabin. De trilogie wordt beslo ten met Faulkner's ..A Rose for Emily". Dit wordt opgenomen in Hollywood. Waarschijnlijk treedt Joan Crawford daarin op. Zusters, fröbelonderwijzeressen, huismoeders, jeugdleidsters, namen dcc! aan de driedaagse cursus op de Volkshogeschool „Drakenbugh", waar zij werden onderwezen in de „geheimen" van een eigengebouwde Kerststal en al de andere mogelijkheden, dia da Kerstviering in eigen kring nog meer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5