Ontwapeningsvoorstel afgeketst als zijnde belachelijk Acheson en Eden radeloos Stormloop tegen de Belgische regering K.A.B.-manifestatie te Rome verfilmd Ze zeggen 't zo mooi, die leuzen. Wij deden niet mee aan operette- samenzweringen" 30.000 Werklozen meer dan verleden jaar Engelse kopzorgen in Suez-zone r m m Rus kan niet slapen van de lachwij ook I niet, maar van angst Rijksdiensten gesloten op 24 en 31 December Vrijdag 9 November 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Beschuldigd van cijfer vervalsing Offers rechtvaardig verdelen De Gemeenten en d* kolen De eerste N eder land se Kartuize Moskou „vergat" %ijn satellieten Belangrijke opdracht voor K.L.M. Minder suiker Door de Eeuwen trouw Politieke steun aan Zuid-Molukken zou geoorloofd zijn Seizoenwerk a fgelopen, minder werk in het bouwvak Nieuwe reeks veiligheidsmaatregelen Geen hervatting binnen lands luchtverkeer Britse Lagerhuis oltallig Ernstige treinbotsing bij Muenchen WEERBERICHT De leider der Russische delegatie naar de Alg. Vergadering der V. N. te Parijs hield gisteren een uitvoerige rede, waarin hij inging op het Westelijk ontwapeningsvoorstel. De woorden, waarin hij dit voorstel van de hand wees lieten aan duidelijkheidniets te wensen: „De berg heeft een muis gebaard, en wel een dode muis", zo luidde zijn oordeel. Onder gelach van de gedelegeerden uit de satellietstaten verklaarde hij, dat hij bij het aanhoren van de Westerse voorstellen niet in slaap kon vallen, omdat hij voortdurend moest laclieri®. In zijn betoog, dat een bloemlezing was uit oud propagandamateriaal, verwerkte hij aan het eind een uit vijf punten bestaand tegenvoorstel, waarin in feite geen nieuwe gezichtspunten werden geopend. Acheson en Eden namen na afloop van het Russisch betoog met vertwijfeling de koptelefoons van het hoofd. „Niets constructiefs en niets nieuws", concludeerde Eden. V isjinsky's voorstel PRODUCTIE VjAN MILITAIRE GOEDEREN VOOR AMERIKA Inschakeling Nederlands bedrijfsleven TROUWE GAST VAN VADERTJE STAAT 25 Vonnissen, 21 jaar gevangenis PROTEST TEGEN LOONSTOP IN AMERIKA Murray dreigt met staking Den Haag sluit zes maanden op Zaterdag Architect Valk de bouwer Aan architect H. W. Valk te Den Bosch is opdracht verleend voor de bouw der eerste Nederlandse Kartuize, die binnen enkele jaren gesticht zal worden in Twen te en wel onder de gemeente Tubbergen, waar voor dat doel bereids een stuk grond is aangekocht. -.J „TUSSEN KEULEN EN PARIJS" Opdracht van Filmcentrale der K.A.B. aan Piet van der Ham Ombouw van constellations voor Amerikaanse mij ff IN WEST-BRABANT Beloften aan C.R.A.M.S. De weerverwachtlng tot Zaterdagavond luidt: Half tot zwaar bewolkt met later plaatselijk enige lichte regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Iets minder zacht. Zaterdag 10 November: Zon op 7.49 uur, onder 16.58 uur. Maan op 15.26 uur, onder 4.02 uur. HIEDAMSCHE COURANT Vijf kwartier rode propaganda De Pais begon met uiting te geven aan zijn zg. „verlangen naar vrede" De ver slechtering van de wereldsituatie werd geweten aan het „agressieve Amerika", dat door zijn bewapening zowel als door zijn politiek van economische discrimi natie gericht tegen de Sovjet-Unie en de satellietstaten de wereld-economie en ook de Amerikaanse economie zelf ernstig be nadeelt. De moeilijke positie van Enge land werd als voorbeeld aangehaald. Ook het geluid over de atoomwapens is reeds bekend „Ik verzoek met klem niet het invoerei van beperkingen en verminde ring zoals voorgesteld door Truman en Ache >on doch het onvoorwaardelijk verbcd van alle atoomwapens". Hij repte uiteraard niet van de internationale con trole, die daarop zou moeten worden uit geoefend wil het verbod daadwerkelijk aan zijn doei beantwoorden Royaal stelde hij de vernietiging van alle atoombommen voor. Maar zolang de agressieve dreiging bestaat, zal Rusland atoomwapens blijven vervaardigen zei hij. De opname van Turkije en Griekenland in cle N.A.l U., <Je herbewapening van Duitsland, de hou ding tegenover rood-China de langdurige onderhandelingen op Korea, zijn in Russi sche ogen even zovele misdaden van de Westerse imperialisten, monopolisten, kapitalisten enzdie op vijandschap met de Sovjets, aansturen. Visjinski meende, dat de Russische buiten landse nolitiek er altijd een geweest was van vreedzame samenwerking. Het Woens dag bekend gemaakte Westerse ontwape- ningsplari, dat hij het plan van Acheson, J.ilienthal en Baruch noemde, was een Amerikaans plan en zou de controle in Amerikaanse handen stellen „Be.ache- lijk" noemde Visjinsky Acheson's voorstel, dat de eerste stap naar een ontwapening een internationale wapentelling moest zijn onder de „inspirerende 'eiding" van een commissie van de V.N. Het was hem thans duidelijker dan ooit dat de Ameri kaanse voorstellen voor toezicht op de bewapening niets om het Ujf hadden. algeheel verbod en vindt contröle be lachelijk; De Westelijken stellen dr gevechtslinie in Korea als grens voor een wapen stilstand voor. Visjinsky de 38ste breedtegraad. Visjinski, die 77 minuten het woord voerde, was de enige spreker op de middagzitting, 's Morgens was minister Stikker aan het woord gekomen, ge volgd door minister Acheson. Deze laat ste herhaalde Truman's voorstellen en vroeg de vergadering, deze te behande len als een dringer.de aangelegenheid. Hij richtte vervolgens scherpe verwij ten tot de Sovjets De heren T. E. j de Bie en dr P. Schoenmaker van het ministerie van economische zaken zullen zich tegen het einde van deze maand naar Amerika begeven, teneinde de mogelijkheid te on derzoeken, het Nederlandse bedrijfsleven meer dan tot nu toe het geval is in te schakelen voor de productie van militaire goederen ten behoeve van de Amerikaan se regering. Deze ambtenaren zullen nauw contact onderhouden met enige vooraanstaande vertegenwoordigers van het Nederlandse bèdryfsleven, die zich omstreeks dezelfde tijd in Amerika zul len bevinden ter bijwoning van het In ternational Industrial Congress, zo ver nemen wij van het ministerie van econo mische zaken. SkwrI» - -■■■) De minister van Binnenlandse Zaken heeft een schrijven gericht aan zijn ambtgenoten, waarin wordt medegedeeld, dat op 24 en 31 December a.8. de rijks overheidsdiensten, in verband met de noodzakelijkheid 't brandstoffenverbruik te beperken, gesloten zullen zijn. Daar tegenover zal op Zaterdag 22 en Zater dag 29 December a.s. de dienst worden gedaan van 8.45 uur tot 13 uur. Genoemde minister heeft een verzoek tot de gemeentebesturen gericht om dienovereenkomstig te handelen, onder inachtneming van plaatselijke omstandig heden. Sedert zijn 18e jaar heeft een thans 52-jarige los-werkman, C. H. uit Amsterdam, slechts dertien jaar Vein zijn verdere leven in vrijheid doorgebracht. Die weinige tijd heeft hij gebruikt om zich 25 vonnissen en in totaal 21 jaar gevangenisstraf op de hals te halen. De man, die blijkbaar zijn in vrijheid doorge brachte dagen niet ongebruikt laat, maakt 'n goede kans om zijn record met nog één jaar of meer te verlen gen. Gisteren werd namelijk tegen hem anderhalf jaar geëist wegens het lichten van een toonbanklade in een winkel aan het Haagse Bezui- denhout en drie pogingen daartoe in andere Haagse winkels. ^eb .no£ 2elden zo'n lange straflijst gezien", zei tegen hém de president van de Haagse rechtbank, welke zich In de komende dagen zal gaan beraden over het zes en twintigste vonnis. Visjinsky rtiei.de hierna het volgende vijfledige voorstel in: 1. De Alg. Vergadering verklaart, dat een dee neming aan het „agressieve Atlan tische blok" en de inrichting van Amerikaanse bases door dergelijke lan den onverenigbaar is met het lidmaat schap der V.N.; 2. Landen, die deelnemen aan de oorlog op Korea moeten de vijandelijkheden staken en zich binnen tien dagen hier na van de 38ste breedtegraad terug- 3. Alle buitenlandse troepen, met inbe grip van vrijwiliigersformaties moeten binnen drie maanden uit Korea terug getrokken worden; 4. Alle ieden-staten van de V.N. en andere staten buiten deze organisatie moeten voor 1 Juni 1952 een conferentie beleggen ter bespreking van n werke lijke beperking van de bewapening, het verbod van het atoomwapen en een internationale controle; 5. De V.S., de Sovjet-Unie, Frankrijk, Brittannië en China moeten 'n vredes- pact sluiten, waaraan alle andere sta ten zich moeten houden. Visjinsky besloot zijn redevoering met een beroep op alle afgevaardigden om zijn voorstellen te steunen. Verschillen met Westelijk standpunt De volgende verschilpunten tussen de ontwapeningsvoorstellen der Westelijke drie grote mogendheden en de voorstellen, die Visjinsky thans gedaan heeft, val len op: 1. De Westelijke mogendheden stelden een onmiddellijke bijeenkomst van de staatshoofden van de Sovjet-Unie. de V.S., Engeland en Frankrijk voor. Visjinsky wil een vijfmogendheden- conferentie voor het sluiten van een niet-aanvalsverdrag. waaruit blijkt dat de status van China nog een be langrijk geschilpunt is tussen Oost en West; 2. De Westelijke mogendheden stellen internationale controle van atoom wapens voor. doch de Sovjet-Unie wil (Tel. van ouze Brusse.se correspondent.) De sedert weken in de linkse pers aan gekondigde tegen de homogene CVP- regering gerichte .stormloop" die in de kamer hedennacht tot 1 uur heeft ge duurd, is voor de socialistische, commu nistische en liberale oppositie op een fiasco uitgelopen, want de regering be kwam een overigens verwacht vertrou wensvotum, n.l. van 101 tegen 91 stem men. De leider var- de Belgische socialisten Achille van Acker beschuldigde tijdens de debatten de regering van het verval sen van de officiële cijfers van het Bel gische nationale inkomen. Van Acker verklaarde, dat volgens een nota van September van de Belgische Schatkist aan de regering het Belgische nationale inkomen met 30.000 millioen Belgische francs "was toegenomen. Het „minister-comité voor economische coör- Woensdagavond heeft op het congres van de C.I.O. te New York de voorzitter van deze vakbond, Murray, gedreigd per 1 Januari een algemene staking in de ijzer- en staalindustrie te zullen ontkete nen, „als de het land opgelegde offers niet rechtvaardiger verdeeld zouden zijn". Hij protesteerde tegen de loonstop, om dat „de prijzen en de winsten van de in dustrie niet aan de geringste contröle on derworpen zijn". Andere sprekers op het congres eisten onmiddellijke besprekingen over de loon- kwesties. De voorzitter van het bureau voor stabilisering van de lonen verklaar de. dat zijn bureau bereid was alle recht vaardige looneisen te onderzoeken, doch dat hét weigerde tussen werkgevers en werknemers gesloten loonoverèenkomsten automatisch te erkennen. dinatie", bad dit getal echter laten ver anderen in 20.000 millioen francs „ten einde de werkelijke omvang van de wel vaart van het Jand voor de Nato-landen te verdoezelen aldus van Acker. Hij trok hieruit dj, conclusie, dat het de bedoeling van de regering was om de bijdrage van het lar»d aan de defensie inspanningen van de Nato te verminde- ren. Kreten als ••oplichters" en „aftreden" klonken van de banken der socialisten, terwijl de voorzitter trachtte de rust te herstellen. Van Acker uitte 2jjn beschuldiging, toen hij voor de tweede maal het woord nam om te antwoorden op de critiek van premier Pholiet, op de na-oorlogse door de socialisten geleide regeringen in België. De premier had namelijk cijfers ge noemd, waaruit bleek, dat het aantal werklozen groter en de kosten voor het levensonderhoud hoger waren onder de door socialisten geleide regeringen dan zij thans zijn onder een bewhed van uit sluitend Katholieken De minister van financiën, Van Houtte. verklaarde, dat het cijfer van het natio nale inkomen niet precies kon worden berekend, maar slechts met ken zekere benadering gescha Hjj protesteerde tegen het bekend maken van vertrouwe lijke documenten. In deze tvugens, die Donderdag het paleis Noordeinde in Den Haag verlieten voor een rondreis door Nederland, is het Koninklijk Huisarchief onder gebracht. In deze reizende expositie, „Van Juliana tot Juliana'1 genaamd, hebben allerlei voorwerpen van historische waarde, die eens behoorden tot de privé-eigendommen van het Huis van Oranje, een plaats gevonden. De tentoonstelling wordt georganiseerd door het Koninklijk Huisarchief ten bate van het Koningin Julianafonds en het Prins Bernhardfonds. Boven: een leesplankje dat Koningin Juliana als kind gebruikte. Onder: de vertrekkende wagens. B. en VV. pakken het heel fors aan met hun pogingen om op het gebruik van brandstof te bezuinigen. Zij hebben name lijk voorlopig bepaald, dat de gemeente lijke bureaux van 10 November tot 3 Mei a.s. op Zaterdag zullen gesloten zijn. Zo dra de periode van de piekuren voorbij is, zullen de „gederfde" uren worden inge haald. Hiermede zal op 4 Februari wor den begonnen. Diensten en bureaux welker openstel ling op Zaterdag voor de bevolking van vitaal belang is en diensten waarbij slui ten geen brandstofbesparing zou mede brengen, zullen op Zaterdag niet sluiten. De heer Valk zal zich in het voorjaar enkele weken naar Calci (bij Pisa) in Italië begeven, waar zich in de Kartuize aldaar ook de Nederlandse Karttuizer- nederzetting bevindt, om zich nader te oriënteren omtrent levenswijze en archi tectuur dezer monnikenorden. „Tussen Keuten en Parijs ligt de weg naar Rome", zingt het oude liedje. Maar voor de man, die de „hoofdrol" speelt in de filmreportage, welke Piet van der Ham onder de titel „Tussen Keulen en Parijs" heeft gemaakt over de reis van 1600 Nederlandse arbei ders en over de grote K.A.B.-nianifes- tatie in de Eeuwige Stad, begon de weg naar Rome ergens op een veld in Naarden. Het centraal comité van de sovjet-communistische partij heeft, zoals gebrui kelijk, ook dit jaar ter ge legenheid van de herden king der Octoberrevolu- tiewaarvan dezer dagen de 34ste verjaardag werd gevierd, een aantal leu zen geproclameerd. On der de zestig in dit jaar uitgegeven leuzen bevin den zich nevens de eerste, die de verjaardag van de October-revolutie betreft twaalf slagzin nen, die betrekking heb ben op de buitenlandse politiek, met broederlij ke groeten aan de volks- democratische bondgeno ten. aan de „vredelieven- den van de gehele we reld" enz-, terwijl de 14e leuze, de laatste van deze groep, luidt: „Leve de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie, de poli- Hek van de vrede en de Veiligheid, van de gelijk berechtiging en van de Vereniging der volke ren!" De groep leuzen, die slaan op de binnen landse politiek van de V.S.S.R. omvat 45 propa- danda-zinnen. Zij begint met een loflied op het Rode Leger en de Rode vloot, om zo achtereen volgens alle bestaande beroepsklassen van de Sovjet-Unie speciaal te noemen en aan te spa- ren. Opmerkelijk is, dat van de volksdemocratische bondgenoten op de eerste V^a\uzeWjdk Chinese volksrepubliek wordt g noemd. Hierna volgtop de zesde plaats het »Q>aV- pere Koreaanse volk en- vervolgens wordt in zevende leuze de bete kenis geschetst, die de Sovjet-Unie hecht aan t Duitse vraagstuk: „Een groet aan de democrati sche krachten van Duits land, die strijden tegen de misdadige plannen van de hervorming van Duitsland op een basis van de imperialistische agressie in Europa!" Leuze acht luidt: „Voor 'n verenigde, onafhanke lijke, democratische en vredelievende Duitse staat!" Duitsland is dus. als enige onder de „bui tenlandse,problemen" der Sovjets met twee leuzen bedacht Daaren tegen worden de satel lietstaten Polen, Honga rije, Tsjechoslowakije, Roemenië en Bulgarije in het geheel niet genoemd. Van de naties, die het Kremlin beschouwt „als vredelievend tegen de wil van haar regeringen", komen slechts Engeland en de Verenigde Staten aan bod met een bijzon dere aanmerking: „Leve de vriendschap van de jiaties van Engeland, van de Verenigde Staten en van de Sovjet-Unie in '/■aar strijd om de vrij. heid op de gehele we reld". In de leuzen, die be trekking hebben op de productieve groepen m de Sovjet-Unie, leest men de ene aansporing na de andere om toch maar de productie te verhogen: Meer machi nes, meer kolen, meer olieMen krijgt voor al uit deze laatste leuzen sterk de indruk, dat de Sovjet-Unie rruet nog heel wat problemen op de binnenlandse arbeids markt te kampen heeft. Hetgeen weer eens bewijst, dat ten slotte alle wegen naar Rome leiden. Wat de heer P. Splint, die bij een be drijf van veredelde zaden in Naarden werkt, is overkomen, gebeurt gewoonlijk alleen maar in sprookjes. Eens, toen hij zoals gewoonlijk vol ijver op het veld bezig was met bet ver edelen van zaden, aldus begint dit won derlijke verhaal, kreeg hij bezoek Feeën of kabouters waren het niet. Maar wat de heer Splint betreft hadden de in cor recte colbertjes gehulde heren, die hem aanspraken, even goed sprookjesprin sen kunnen zijn. Want zij vroegen hem. die zich nog nooit buiten de grenzen van ons land had gewaagd, of hij wellicht lust had om een reisje naar Rome te maken en de Paus te zien. En toen hij antwoord de, 'dat hij heel graag zou willen, maar dat hem de middelen ontbraken, kreeg hij de verzekering, dat de hele reis tot en met de koffer en verdere reisbenodigd- heden, die hij zich zou moeten aanschaf fen zou worden betaald doorde K.A.B. Piet van der Ham, die zich met film pjes als o.a. „Moeders op vacantie", „Vi bratie" en „Een van ons" een uitsteken de naam heeft verworven als filmer, heeft ons een en ander verteld over de opdracht, welke hem door de Filmcen trale van de K.A.B. werd verstrekt om een filmreportage te maken van de Rome-reis der Nederlandse arbeiders- vertegenwoordigers en over de wijze, De Amerikaanse Luchtvaart-Mij „Ca pital Airlines" heeft een belangrijke op dracht verleend aan de K. L. M. Deze opdracht houdt onmiddellijk verband met de aankoop van de super-constelia- tions. die de K. L. M. thans in bestelling heeft. De K. L. M. heeït namelijk een aantal L-749 Constellations, dié straks vervan gen zullen worden door de super-con- nies, terugverkocht aan de Lockheed- fabriekén. Deze hebben de toestellen weer doorverkocht aan de „Capital Air lines". die echter eigen eisen aan de toestellen stelt. Er moeten derhalve en kele ingrijpende interieurswijzigingen en technische aanpassingen worden uit gevoerd. De Amerikaanse luchtvaart maatschappij heeft thans besloten dit werk te doen verrichten door de tech nische dienst van de K.L.M., zodat de toestellen te zijner tijd kant en klaar ais Constellations van de „Capital Airlines" van Schiphol naar Amerika zullen wor den gevlogen. Bij de KL.M. is deze uiterst belang rijke opdracht met vreugde begroet. 55 55 waarop hij deze opdracht heeft uitge voerd. Een wijze van werken, welke leid de tot. het sprookjesachtige aanbod aan een eenvoudige landarbeider in Naarden. „Een objectieve reportage van een dergelijke reis", aldus Piet van dor Ham, „zou niets anders zijn geworden dan een vervelend journaal van steeds dezelfde mensen, die in de trein stappen, die uit de trein stappen, die een kerk of basiliek binnengaan om er later weer uit te ko men, die hier een krans leggen en daar met plechtige gezichten naar een rede voering luisteren. Dat moest in eik ge val worden vermeden. Ik wilde die reis van 1600 Nederlandse arbeiders laten zien, zoals ze is geweest: een onvergete lijke gebeurtenis, het hoogtepunt in een eenvoudig bestaan. Dat kon ik alleen maar bereiken door die reis gade te slaan met de ogen van een enkele man, zelf een arbeider, voor wie alles, wat hij buiten de grenzen van ons land te zien zou krijgen, volkomen nieuw was. Zo'n man hebben we gevonden in de heer Splint, die ooit wel eens als ama teur op de planken heeft gestaan en die heel fotogeniek bleek". Piet van der Ham heeft zelf een zeer schetsmatig scenario geschreven om het nodigt verband in zijn film te brengen. Hij laat zijn enige „hoofdrolspeler" kranten bezorgen. Via aanplakbiljetten in advertenties in de kranten, waarin zijn boterhammetje verpakt zit, komt hij tot sparen voor de reis naar Rome. Die reis wordt één groot avontuur vol geheel nieuwe indrukken en ongekende ervaringen. Hij proeft van de Italiaanse wijn, worstelt met de weerspannige spaghetti, kijkt neer op een zee, die zo blauw is als op de prentbriefkaarten thuis, wandelt in kathedralen en basilie ken en ziet de Paus! Aan het slot van de film bezorgt hij opnieuw zijn kranten. Maar in zijn oren klinkt nog steeds het gebeier van Rome's klokken. Deze film van Piet van der Ham zal morgenochtend voor een aantal genodig den van de K.A.B. in het Vreeburg- theater te Utrecht haar première beleven. Wij hopen er na deze vertoning nader op terug te komen. De heer P. Splint, die in „Tussen Keulen en Parijs", Piet van der Ham's film reportage over de grote K-A.B.-mantfes tatie te Rome, de .„hoofdrol" speelt. (Van onze correspondent) Insiders voorspellen in West-Brabant nu reeds een aanmerkelijk mindere sui- keropbrengst, zulks niet wegens de uit zaai of het suikergehalte, maar voorna melijk door de vele regen van de afgelo pen zomer en de vergelingsziekte in het najaar. Pessimisten menen zelfs, dat de suiker bieten in de nabije toekomst minder ver bouwd zuilen worden, althans als dit aan de boeren zelf overgelaten zou worden. De V.C.S. (Verenigde Coöperatieve Sui kerfabrieken) in West-Brabant denken hier echter anders over. De totale opbrengst schat men thans op ongeveer 760 millioen kilo tegenover globaal 900 millioen in het vorige seizoen. De fabrieken in Roosendaal, Zevenbergen en Stampersgat hebben een totale capa citeit van 12 millioen kilo per dag. „Wij hebben ons als stichting „Door de Eeuwen Trouw" nooit begeven in ope- rette-achtige samenzweringen om de Zuid-Molukken aan vliegtuigen of wa penen of ander oorlogsmateriaal te hel pen. Wel hebben enige bestuursleden privé een bemiddelende rol gespeeld- toen hen van Ambonese zijde het ver zoek bereikte hulp te verlenen om de strijders in de Zuid-Molukken aan een radio-zendstation te helpen toen zij door de verovering van Ambon door de Re publiek Indonesia hun stem niet meer konden doen horen als tegenwicht tegen de eenzijdige berichtgeving van de R.l. De gelden, hiervoor besteed, waren voor dat doel beschikbaar gesteld door een klein aantal met de zaak der Zuid-Mo lukken sympathiserende geldgevers, ge heel los staand van de fondsen, die de stichting had ingezameld voor Rode Kruis- en soortgelijke hulp aan de Am- bonezen". Dit verklaarde de heer H. Koenradi. voorzitter van „Door de Eeuwen Trouw" gisteravond tijdens een persconferentie te 's-Gravenhhage De heer Koenradi voegde hieraan toe, dat er over deze zaak. die indertijd zo veel stof heeft opgeworpen, ook in de boezem van de stichting nogal critiek is geoefend- Thans is er een raad van ad- In de voorbije Octobermaand is het I der arbeiders en gedurende een kortere aantal werkloze mannen gestegen vanperiode nodig waren voor werkzaamhe- - - i /i l r* ri 1 n >8 >1 Urtiv.*. T T iita/18 IITO r Cl 1 T 69.586 tot 84.150, t.w. 64.093 geheel werk lozen (vorige maand 55.083), 19.570 D.U.W.-arbeiders (14.034) en 487 voor arbeidsbemiddeling in aanmerking ko mende wachtgelders (469). Deze stijging is in de eerste plaats het gevolg van de afloop der seizoenwerkzaamheden, nei- geen een jaarSjks terugkerend verschijn sel is in de maand October. Door de verminderde bouwactiviteit nam voorts de werkloosheid niet alleen toe onder de bouwarbeiders, maar o.m. ook onder de arbeiders in de houtverwerkende indu strie en onder de losse arbeiders. In vergelijking met eind October van het vorige jaar valt een stijging van het werkloosheidscijfer met ruim 30.000 waar te nemen. Enerzijds is deze toeneming toe te schrij ven aan het feit, dat dit jaar veel min- Het opperbevel der Britse troepen in de Suez-kanaalzóne heeft Donderdag te Fayid nieuwe maatregelen bekend ge maakt, die ten doel hebben anti-Britse handelingen door vijandig gezinde Egyp- tenaren in de zöne tegen te gaan. Britse militairen moeten zich altijd minstens met zijn tweeën bevinden. Zij moeten steeds hun wapens gereed hebben voor even tueel gebruik. In de haven van Port Said hebben de normale ladings- en lossingswerkzaam- heden .geen voortgang meer. Da Britse vloot helpt schepen van elke nationali teit, die het Suez-kanaal willen passe ren. De Britse troepen lossen echter slechts de ladingen van die schepen, die voorraden voor de Britse strijdkrachten aanbrengen. Donderdagochtend zijn - Haustings-tran sportvliegtuigen mét nieuwe troepenver- sterkingen voor de Suezkanaalzöne uit Engeland vertrokken. Het betreft hier manschappen van een afdeling lichte luchtdoelartillerie. Zij zullen eerst naar Libye en daarna naar Fayid in de kanaai.- z&ne vervoerd worden. den in de landbouw. Het weer was dit jaar zeer gunstig in tegenstelling tot verleden jaar, toen het machinaal oog sten van aardappelen door het natte weer niet goed mogelijk was. Anderzijds speelt de beperking der bedrijvigheid in de bouwvakken en de weerslag daarvan in andere bedrijven een rol, terwijl verschil lende bedrijfstakken met afzetmoeilijkhe den te kampen hebben. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders steeg van 10.357 tot 13.982, textielarbei ders van 1282 tot 1550, arbeiders uit de leder- en rubberverwerkende industrie van 713 tot 946, veen-arbeiders van 545 tot 1716, landarbeiders van 3900 tot 6728, horeca-personeel van 1870 tot 2442, losse arbeiders van 9998 tot 11.930. Het aantal ingeschreven uit Indonesië gerepatrieerde mannen daalde van 1490 tot 1436. Door de arbeidsbureaux werden 77 gerepatrieerden geplaatst; 19 begon nen een cursus op een rijkswerkplaats voor vakontwikkeling. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 15.315 tot 12.349. De relatieve werkloosheid was eind October het hoogste in de provincie Dren the met 54, het laagste in Zeeland met 12 werklozen per 1000 mannelijke be roepsbeoefenaren, terwijl het rijksge middelde 28 bedroeg, tegen 23 op 30 September. Voor Groningen was dit cij fer op 31 October j.l. 34, voor Friesland 33, Overijssel 20, Gelderland 26 Utrecht 25, Noord-Holland 29. Zuid-Holland 24, Noord-Brabant 36 en Limburg 21. Re latief genomen is de werkloosheid der halve na Drenthe het ergste in Nöord- Brabant. Het aantal werkloze vrouwen steeg in October van 9468 tot 9615. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 10.093 tot 0005. vies ingesteld, waaraan elke besteding oran gelden zal worden voorgelegd en die is samengesteld uit personen van er kende reputatie, terwijl ingevolge de uit spraak van de ereraad in de kwestie met „Helpt Ambon ;n Nood", m-r C. C. van Heisdingen optreedt als trustee. Het bestuur meent, dat het verlenen van politieke steun aan de Zuid-Moluk ken noch onwettig, noch onjuist is. In het licht van de overeenkomsten der RTC is de Nederlandse regering nu esti- maal jegens de Zuid-Molukken in ge breke gebleven; de stichting komt daar tegen op en tracht met alle geoorloofde middelen het Nederlandse publiek en da politieke partijen hiervan te doordringen, ook al zou men hierdoor in botsing Ko men met de opvattingen der regering. Er zal een statutenwijziging komen waardoor het mogelijk wordt, de zetel van „Door de eeuwen Trouw" over te brengen naar Den Haagdaar Eindhoven voor de doelstellingen der stichting te excentrisch is gelegen. Over overleg met een vertegenwoordi gend lichaam, dat alle Ambonezen zou omvatten, en waarvoor ook generaal Scholten is geporteerd, werd medege deeld. dat hiervoor ook van de zijde van de stichting is geijverd- Van de zijde der stichting werd hst onjuist geacht, dat de regering en de heer Scholten de CRAMS niet wensen te er kennen als vertegenwoordiging van ie Ambonezen in Nederland. De CRAMS is een lièhaam dat niet, zoals word; gezegd, in de plaats is gekomen van het Bureau' Zuid-Molukken, doch het .werd reeds in Maart 1950 in Indonesië opgericht- Aar, de CRAMS zijn indertijd in Indonesië van de zijde van het KNIL bepaalde oe- loften gedaan, welke onder andere in hielden, dat de Ambonezen in Nederland de militaire status zouden behouden, ai- dus de heer Koenradi. Deze en andere beloften werden door de regering in Ne derland echter niet erkend en me da hierin ligt de bron van het conflict, tus sen de regering en de Ambonezen, welk conflict door een goede verstandhouder zeker op te lossen zou zijn. In de nabije toekomst ral niet mogen worden gerekend op hervatting van het luchtverkeer op de binnenlandse lijnen. Wei wordt onderzocht of luchtvervoer binnen het gebied van de Benelux tot de mogelijkheden behoort. Hierbij wordt bijzondere aandacht geschonken aan bet toeristenverkeer. Dit zegt minister Wsmmers in zijn Memorie van Antwoord op het voorlopig Tweede Kamerverslag van de begroting 1952 van Verkeer en Waterstaat, De omstandigheden welke zulk een hervatting belemmeren, zijn nog niet in gunstige zin gewijzigd. Een passend vlieg tuigtype is nog niet beschikbaar, terwijl in de uitrusting van de secundaire lucht vaartterreinen nog weinig verandering kon wordeh gebracht, aldus de minister. Gisteren is te Bamsley (Yorkshire), ge stemd om de laatste onverdeelde zetel in het Britse Lagerhuis. De labour-pariij heeft deze zetel behouden. De meerder heid der conservatieven is thans 17; de voorzitter van het Lagerhuis, de conserva tief Morrison, is echter neutraal, zodat de effectieve conservatieve meerderheid 18 bedraagt. Vanmorgen is op het station Wald- hartskirch bij München een personen trein op een stilstaande goederentrein ingereden. Een wagen werd volledig vernield. Zeventien personen zijn om.-het leven gekomen- Het aantal gewonden is nog niet bekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1