Amerik. oliemagnaten gokten echter niet te vergeefs De „Aramcoboorde rijkste aan Regeringssteun vliegtuigbouw Tuinbouw voelt zich stiefkind van de regering W aarom geen behoorlijke steun verlening? Hongaarse dank voor hulp aan hun kinderen HET WEER WAS NOG BEST r Dollarwinstmede dank zij sociale goede verzorging 2aterdagse mijmeringen J ZATERDAG 10 NOVEMBER 1951 v Onbekende grootheid Merkivaardige personeels politiek Vreemd gebruik van kruiivagens Hygiënisch vijfjarenplan Arabieren als aannemers Olie en dollars Kans op buitjes, maar met opklaringen Vet proces-Mof fet Observator Al zes-en-zeventig S ll's verkocht Je eigen schuld/ Dan moei je maar Boston roken; Juudiuu runvn, Wi daar heb je vast ^5» geen last van. Luchtvaartwet „TYNE" TRACHT HONDUREES SCHIP VLOT TE KRIJGEN wmMm m m dan tweeduizend jaar geef verandering Bevredigende resultaten Waarom wij niet?" Waarom geen garantie? Het saneringsvraagstuk Ha fry Prikker bpdrjjf nog d* kosterij» twecjhit k,omMfcJNederland deelde nog mede, dat na de Oosterse onderscheidir voor pater N. van der Vliet W P. Zand, hitte, vlooien en... hoop De naam van de Anglo-lranian, de Engels-Perzische olie- maatschapij, heeft telkens weer door de wereld weerklonken. Hij klinkt nog steeds in de zalen, waar de politici bijeenkomen. De nieuwe Engelse regering onder Winston Churchill verklaarde, de Perzische kwestie tot een oplossing te willen brengen. En terwijl Irans premier. Mossadeq, al of niet wenend, het onderste uit de oliekan eist, verlaat de laatste Engelse employé de olievelden van Abadan. Zal Engeland zijn sleutelpositie in het Nabije Oosten, wat de olie betreft, moeten prijsgeven'? He.t Nabije Oosten heeft in zijn schoot ongeveer 40 pet van de olie voorraden van heel de wereld, voor zover die althans tot nu toe ontdekt zijn. Strategisch zijn de olievelden van het Nabije Oosten en speciaal die van Perzië voor Engeland van het grootste belang en hoewel het 't verlies van Abadan kan aanvullen met een hogere productie elders, blijft het gemis er van een lelijke handicap. Hoe alles zal aflopen, is een groot vraagteken. Inmiddels, de moeilijkheden met de Perzische olievelden zijn niet Kngelands eerste tegenslag in het Nabije Oosten. Is de naam van de Anglo-lranian thans gemeengoed, de naam Aramco is een onbekende grootheid. Maar inderdaad een groot' beid. Hij staat voor de Arabian American Company, een met Ameri kaans kapitaal opgerichte olie maatschappij, die er in geslaagd is, het rijkste olieveld van heel het Nabije Oosten aan te boren en die het heden ten dage uiterst winst gevend exploiteert. De Aramco werkt in een gebied, dat oorspronkelijk tot de Engelse invloed sfeer in het Nabije Oosten gerekend werd. De Engelsen zijn er volkomen door de Amerikanen teruggedrongen, zonder opzien en als gevolg van een „penetration pacifique", een vreedzaam binnendringen, hetwelk door de mach tige Amerikaanse dollar mogelijk werd gemaakt. Die bijzonder krachtige en merkwaar dige figuur, welke koning Ibn Saoed van het naar hem genoemde Saoeda-Arabië is, ging indertijd, thans ongeveer twintig jaar geleden, met de Amerikanen in zee. En die namen hierbij een groot risico. Want er waren toenmaals, immers nog slechts geringe aanwijzingen, dat er in Ibn Saoeds land olie zou kunnen worden gevonden. Daarom waren de Engelsen niet erg 'toeschikkelijk met hun ponden. „Een hoop zand, een hoop hitte, een hoop vlooien en een hoop hoop aldus werd de nieuwe olieconcessie gedoopt door de experts, die het voorbereidende werk moesten verrichten. Maar er werd doorgezet en het gefourneerde kapitaal van 250 millioen dollar bleek niet weg gegooid te zijn. De leiders van de Stan dard Oil Californië, de Texas Oil Co, de Standard Oil of New Jersey de So- cony-Vacuum, die het benodigde kapi taal gefourneerd hadden, bleken goed gezien te hebben. Thans wedijvert de oliestad van Saoedi- Arabië, Dahran, met Abadan 'in de pro ductie van olie en benzine en ze heeft tot voordeel, dat ze aanzienlijk verder van Sovjet-Rusland verwijderd ligt dan Abadan en ook gemakkelijker tegen een sovjet-Russische aanval te verdedigen zal zijn. Het vliegveld van Dahran werd in 1846 door de Amerikaanse luchtmacht aangelegd Ofschoon het zich nu in par ticuliere handen bevind*, behoort h«t toch tot de Amerikaanse verdedigings gordel in dit gebied. De Aramco behoort tot de grote oliemaatschappijen, die van het be gin af aan een zakelijke, maar tevens uiterst verstandige personeelspoli tiek hebben gevoerd, ook tegenover de Arabische werklieden. Er werken thans bijna vierduizend Amerikanen m Saoedt-Arabië en het inlandgc personeel loopt m de tienduizenden. Evenals elders in de olieindustrie is men van het standpunt uitgegaan, dat een vaste kern gezonde, goed opgeleide arbeiders veel meer waard is en zakciijk volkomen verantwoord, dan een steeds wisselende troep koelies, die aan alier- lei ziekten lijden en door hun onrein heid ook nog oorzaak van besmetting van het blanke personeel kunnen zijn. t"~Me en behoorlijk opgeleide inlanders De practijk leerde tevens, dat goed be- uitstekende technische prestaties kun nen leveren, zodat aanvoer van lager personeel van elders volkomen overbo dig is. Zo was het in de oliegebieden van Midden en Zuid Amerika en zo bleek het ook in Arabië, waar de Be- doeinen, die ruige woestijnbewoners, spoedig een merkwaardig gevoel voor techniek aan de dag legden. En dit. ofschoon ze aanvankelijk toch niet goed wisten, waartoe al die onbe kende werktuigen dienden. Toen de Aramco de eerste kruiwagens uit Amerika liet komen, werden die plicht.- getrouw door de Arabische arbel^®,g®" vuld. daarna namen ze het hele geval op hun nek. De verbaasde Amerikanen maakten daarop., de even verbaasde Arabieren duidelijk, hoe ze een kru.wa- gen moesten gebiuiken. De Amerikaanse oliemensen volg den een handige politiek. Reeds bij het verrichten van de eerste onder zoekingen lieten ze hun baard staan en droegen ze Arabische kleren, ten einde onder de fanatieke Bedoeïnen minder op te vallen. Ze zijn in het ontzien der Mohammedaanse ge voeligheden zelfs zo ver gegaan, dat ze voor de arbeiders wel een grote moskee lieten bouwen, maar het niet aandurfden, voor hun eigen per soneel een kapel neer te zetten. Ook nemen ze geen Joden in dienst. Hun eerste zorg gold de volksgezond heid. Ze openden klinieken en bonden de strijd aan tegen allerlei euvels als huid ziekten. verzweringen, malaria, wormen etc. waaraan de zo romantische bewo ners van de woestijn op heel prozaische wijze lijden. Ze wezen op de voordelen van reinheid en distribueerden vrijgevig zeep en haarkammen. Doktoren hielden gratis zitting en hun belangstelling strekte zich zelfs tot de zuigelingen uit. Hierdoor trokken ze de moeders aan, die op haar beurt in het hygiënische vijf jarenplan werden ingeschakeld. Ze slaagden er ook in, de gevolgen van de wrede landswetten te verzachten. In Saoedi-Arabië wordt een op heterdaad betrapte dief nog steeds de rechterhand afgekapt. Ze kregen gedaan, dat ze van te voren de bovenarm van het slachtof fer met jodium mochten insmeren en na de „operatie" de stomp mochten afbin den. zodat er geen infectie kon ontstaan. Het boren van waterbronnen, het aan leggen van imgatiewerken, het beschik baar stellen van medicamenten, dit alles behoorde tot de taak van de technische staf van de Aramco. En zoals gezegd, het bracht ruimschoots zijn geld op. Men kreeg de beschikking over goed perso neel, dat bovendien in de werkplaatsen nog voor speciale taken kon worden op geleid. Arabieren staan thans als assis tenten in de laboratoria. De Amerikanen bekeken van te voren goed, hoe ze hun inlandse personeel moesten aanpakken en in welke mate ze bepaalde soorten werk aan de Arabieren konden overlaten. En ze kwamen tot de ervaring, dat ze b.v. het bouwen van loodsen" en graafwerk geheel aan in landse ondernemers konden overlaten, evenals de verkoop van Amerikaanse levensmiddelen en gebruiksvoorwerpen. (In Indonesië, waar ze op Sumatra een zelfde politiek trachten te volgen, is die hun mislukt. De inlanders bleken niet in staat, als kleine ondernemers op te treden en de levensmiddelen brachten ze op de zwarte markt). De Arabieren, die tot aannemer waren opgeleid, kregen veel meer werk van hun landgenoten gedaan als de Ameri kanen en de handelslui deden goede za ken, zonder de afgunst van hun landge noten op te wekken, zodat er een goede sfeer ontstond, waarin prettig gewerkt kon worden, in zoverre dit althans in de moordende hitte van een Arabilsche woestijn mogelijk is. Het spreekt vanzelf, dat de Aramco heel wat meer geld in haar Arabische onderneming heeft gestoken dan Verenigde Staten te verhinderen. Zo lang de Aramco in Europa en het'Verre Oosten goede zaken doet, zal ze het haar 1 concurrenten en.de maatschappijen, waardoor haar kapitaal gefourneerd werd, niet al te lastig maken. In geval van oorlog wordt dit echter anders. Hel proces-Moffet heeft aan het licht gebracht, dat tijdens de af gelopen oorlog de Aramco direct probeerde, haar olie aan de Ameri kaanse marine te verkopen. Deze meende echter, haar product niet nodig te hebben. Het was Moffet, een promotor in de olie-business. die hiertoe door haar gemachtigd, op zich nam te zorgen, dat de Aramco haar olie in Amerika tegen een flinke prijs zon kwijtraken. Hij was een goede vriend van Roosevelt. Moffet diende later, toen de Aramco ten slotte aan de Amerikaanse marine leveren mocht, een rekening van zes millioen dollar in. De Aramco bestreed deze vordering, bewerend, dat ze Moffet nimmer een officiële opdracht had gege ven en haar advocaat voerde o.a. aan, dat het toch absurd was, te beweren, dat president Roosevelt zich door vrien den zou hebben laten beïnvloeden, ten einde een bepaalde maatschappij te doen bevoordelen. Ze achtte dit een belediging van zijn nagedachtenis. Ondanks dit argument wees de jury aan Moffet een „commissie" van ander half millioen Har toe voor de door zijn bemiddeling tot stand gekomen trans acties tussen de Amerikaanse marine en de Aramco.... De Amerikaanse marine haar kapitaal van 250 millioen. Dit was mogelijk, doordat betrekkelijk gauw grote winsten konden worden gemaakt. Deze winsten worden heden ten dage door deskundigen geschat op 625.000 dollar per dag.... De Maatschappij rechtvaardigt deze hoge winst met een verwijzing naar het grote risico, dat ze loopt, indien bij een oorlog de sovjets er tocli in zouden slagen, Dharan te bezetten. Dan is ze alles kwijt. Het kapitaal moet dus in een recordtijd terugverdiend worden. Dat zal haar ver moedelijk wel gelukken, want ze bezit de ooncessierechten voor heel Saoedi- Arabië, ofwel een gebied met een opper vlakte van 440.000 vierkante mijlen. Tot dusver zijn nog slechts vijf olievelden in exploitatie gebracht, waarop 62 produ cerende oliebronnen liggen. De olie be vindt er zich ongeveer twee duizend meter onder de woestijnzand- Het gaat inmiddels koning Ibn Saoed, de thans grijze heerser over Mekka, ook lang niet slecht. Evenals zijn onderdanen profiteert hij flink van het Amerikaanse initiatief. Hij ontving allereerst 250.000 dollar in goud voor het verlenen van de olieconcessie. En nadien kreeg hij voor elke geproduceerde gallon olie een be drag dat thans in totaal ongeveer 110.000 dollar per dag bedraagt. De helft hiervan wordt zijn persoonlijk bezit, waaruit nij o.a. de subsidies aan l(je krijgshaftige Bedoeinen in het binnenland betaalt die deed de maatschappij op 'naar beurt een anders de olienederzettingen niet 'met proces aan, omdat ze te hoge prijzen rust zouden laten. De andere helft wordt i berekend zou hebben. Het gaat hier om (Van onze weerkundige medewerker.) Het weer heeft deze week erg zijn best gedaan, zo mag de conclusie wel zijn bij het werpen van een terugblik. In deze tijd van kolenschaarste is het op zijn zachtst gezegd heel prettig, dat het na derende winterseizoen zich nog zo wei nig doet voelen. Een temperatuur van 12 a 15 graden 's middags en dan nog nach ten, die helemaal niet koud kunnen wor den genoemd, hebben gemaakt, dat het eerste tiental dagen van November een flink stuk warmer i? dan normaal; na- turlijk heeft Pluvius zich niet onbetuigd gelaten en zich opnieuw gedragen als de tegenvoeter van de fiscus „die neemt en geeft", met de loodzware nadruk op net eerste, terwijl Pluvius zich als de welda digheid in persoon uitsluitend tot laatst genoemde handeling beperkt. Maar ge lukkig is het bij één echte regendag ge- bleVen en dit ondanks het feit, dat^ onze barometers steeds maar op het linker gedeelte van de schaal staat. De oorzaak van het zachte weer is be halve de depressie ten Zuiden van Ierland ook het gebied van hoge druk, dat zich het grootste deel van de week achter het ijzeren gordijn heeft oevonden. Tussen deze twee in ontstond een Zuidelijke stroming, waarmee de heerlijke tempera turen uit het Middellandsezeegebied naar onze regionen zijn overgewaaid. De sto ringen, die daarbij over ons land trok ken. brachten af en toe Pluvius in ons midden. Een tweede gebied van hoge druk heeft zich bovsn Noord-Scandina- vië ontwikkeld. Dit neeft heel andere ge volgen, want daardoor is het in Finland en in net Noorden van Zweden gaan vriezen; plaatselijk kwamen vannacht temperaturen van meer dan 25 graden onder nul voor. Deze koude lucht vloeit naar het Zuiden uit. maar aangezien dit langzaam gebeurt en de afstand van die koude lucht tot onze streken nog altijd heel wat meer dan 1000 kilometer be draagt, behoeven wij van die kant nog geen kwade dingen te vrezen. Wel moest vanmorgen iets kwaads uit het Zuiden worden verwacht, want in Zuid-Frankrijk naderde toen een nieuwe storing, die aan de Rivièra en in het Rhónedal hevige rukwinden en zware slagregens veroorzaakte. In de buurt van Marseille werd vanmorgen alweer 14 millimeter regen gemeten. Deze storing zal in de komende nacht over ons land trekken en waarschijnlijk zullen wij ook morgenochtend er nog wel iets van mer ken. Daarna zijn dan weer opklaringen te wachten, zodat het er voor Zondag gelukkig niet zo heel slecht uitziet. Te meer daar de temperatuur flink boven normaal blijft. besteed voor openbare werken, o-a. de aanleg en het onderhoud van oen spoor weg. Voor zover valt na te gaan. heeft ko ning Ibn Saoed nog geen stappen gedaan om zijn royalties verhoogd te krijgen. Maar meestal lekt onverwacht uit, wat al sinds geruime tijd achter de schermen gewoeld en gewoed heeft. Dit geldt ook voor de Aramco, <jje behalve een mach tige olie-maatschappij, tevens een macht achter de schermen is in de Amerikaanse bewapening en daardoor in de politiek. Ook hiervan heeft men nauwelijks iets gehoord. Maar het te New York gevoer de proces tegen de oliemagnaat Moffet wierp enkele .laren geleden een zij het dan nog tamelijk zwak schijnsel op een interresant aspect Van activiteit ener grote olie-maatschappij, die zowel natio naal als internationaal een belangrijke rol speed, ten eerste door de kapitalen, welke ze vertegenwoordigt en ten tweede door haar product: olie en benzine. De Aramco zou haar Arabische olie in de Verenigde Staten tegen veel lagere prijzen kunnen verkopen dan de Ameri kaanse producenten daar moeten vragen- Tot voor kort verscheepte ze echter niet meer dan 100.000 vaten per jaar naar het vaderland. Het merendeel van haar productie gaat naar Europa en een klein gedeelte naar het Verre Oosten. Be paalde machten stellen alles in het werk om de verkoop van Arabische olie in de een verschil van 26 millioen dollar, een peulschilletje voor het olie-kapitaal. Men ziet inmiddels, er zit aan olie lieel wat vast, afgezien dan van de politieke en strategische problemen. Het is intussen wel interessant te kunnen constateren, hoe een grote maatschappij zuiver uit zakelijke overwegingen er toe komt, haar tienduizenden tellende personeel zo goed mogelijk te behandelen. Sociale Een Bedoeïn, die vroeger schapen hoedde en kamelen voortdreef, is nu chauffeur van een olietankwagen in een der raffinaderijen van de Aramco. en algemeen-menselijke motieven komen pas in de tweede plaats. In de eerste plaats wordt beoordeeld, in hoeverre het zijn geld opbrengt. Maar het blijft voor de voorstanders van zo uitgebreid mogelijke sociale voorzieningen toch een sterk argument Eerstdaags Is de beslissing te verwach ten in welke mate de regering haar steun zal verlenen bfl de ontwikkeling van vliegtuigen in ons land. Bij deze beslissing spelen de hoge in vesteringskosten, die de afbouw van het Nationaal Luchtvaartlaboratorium vergt, een belangrijke rol. Dit staat te lezen in de Memorie var. Antwoord van minister Wemmers op het voorlopig Tweede Kamerverslag van zijn begroting 1952. Voor de ontwikkeling' van een civiel vliegtuig, de F 27, worden momenteel voorbereidingen getroffen. Ook de KLM verleent hieraan haar medewerking. Van dit type zijn reeds ontwerp-tekeninger. gereed, waarop beoordeeld zal moeter. worden of verdere ontwikkeling gerecht vaardigd is. Door de Fokkerfabrieken is een marktanalyse gemaakt. Gezien het feit, dat de ontwikkeling van bovengenoemde vliegtuigen eerst onlangs is voltooid, respectievelijk nog gaande is. konden uiteraard nog geen belangrijke orders genoteerd worden. In mindere mate geldt zulks voor de S 11, waarop reeds een aantal orders verkregen is. In Nederland en aan het buitenland zijn 76 S 11 vlieg tuigen geleverd, terwijl in het buitenland 150 vliegtuigen van dit type in licentie zijn gebouwd. Er zijn internationale con tacten gelegd, welke goede perspectieven openen om tot een bredere afzetmarkt van de ontwikkelde vliegtuigen te komen. Een ontwerp voor een nieuwe lucht vaartwet Is reeds geruime tijd geleden ten uepartemente gereed gekomen en maakt thans onderwerp van studie uit. Het laat zich aanzien, dat dit ontwerp in de eerste helft van het komende jaar zal kunnen worden ingediend. De sleepboot „Tyne" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst, op reis van CristobaJ naar de Bermuda-eilanden, heeft op een punt. ongeveer 80 mijl ten Nooden van Haiti het circa 800 ton me tende Hondurese schip „George Gamblin' bereikt en vastgemaakt. Dit schip is aan de grond gelopen en de „Tyne" zal trach ten het vlot te krijgen. ...v .-; \A-: moderne techniek in de woestijn. Vliegtuig, olie stoffering: de producten van de moderne techniek of de eeuwenoude kledij der woestijnhmconers, die in meer Het waren woorden van dank aan de regering, het waren ook woorden van critiek, die de heer Jae. Groen Azn., voorzitter Vakgroep Tuinders van de L.T.B. liet horen in zijn openingsrede op de algemene vergadering die de vakgroep vandaag in Haarlem heeft gehouden. De dank was de beloning voor de stappen die de regering heeft ondernomen om de export, de levensader van de tuinbouw, zoals de heer Groen terecht opmerkte, veilig te stellen. De critiek betrof voornamelijk de houding van de regering ten opzichte van steunverlening aan de tuinbouw, een houding, die in zekere zin nalatig was te noemen en de voorzitter, nadat hij tal van moeilijkheden had opgesomd, op een gegeven moment deed uitroepen. „Doel U dan nog niets, Excellentie?" Behalve ten aanzien van 't export- vraagstuk was de voorzitter, zoals uit het begin van zijn rede bleek, ook niet ontevreden over de resultaten van dit jaar. Zowel in de vollegrondstuin- bouw als in het glasbedrijf en ook in de fruitteeltgebieden zijn de uitkom sten van het bedrijf over het algemeen bevredigend te noemen, vond spreker. Na het belang van een gezonde export, niet alleen voor de tuinbouw, maar ook voor het hele land te hebben geschetst, en na er nog eens op te hebben aange drongen dat van regeringswege ter be scherming van de tuinbouw in het in ternationale bestel een zo krachtig mo gelijke politiek zal "Worden gevoerd, vroeg de voorzitter aan-dacfht voor een z.i. zeer belangrijk vraagstuk, n.l. steun verlening aan de tuinbouwbedrijven. Spr. hekelde het feit. dat destijds wel de kleine boeren werden geholpen, maar de tuinbouw werd vergeten. Hij achtte de volgende richtlijn voor de regering zeer belangrijk. Men moet geen produc ten steunen, aldus spr., waarvan duide lijk zichtbaar is. dat de teelt in geen en kele redelijke verhouding staat tot ce afzetmogelijkheden. Men moet ook geen bedrijven steunen, waarin de onderne mer een knoeier is. Men moet evenmin steun geven aan bedrijfjes die zó klein zijn. dat er nimmer een redelijk bestaan op gevonden kan worden, behalve dan in diegevallen, waarin de ondernemer iniet de gehele winter zit te kaarten. en auto in het zand. Wat is een pittoresker andere wijze zijn brood tracht te ver dienen. Wanneer wij het hebben over hulp middelen om het bedrijf, dat in de knoei is gekomen door conjunctuuromstandig heden of welke andere oorzaak ook, die het bedrijf op de rand van de onder gang heeft gebracht, te hulp te komen, dan bedoelen ook wij het economisch verantwoorde en goed geleide bedrijf. Het begrip „economisch verantwoord" mag echter nimmer afgeleid worden van de grootte van het bedrijf, noch van de financiële sterkte van de ondernemer. Met name de tuinbouw zoals hij is en altijd is geweest. Weliswaar had men in de tuinbouw altijd ondernemers die door hun schuldvrije bezittingen de economi- edhe moeilijkheden uiteraard goed kon den doorstaan. Maar 't aantal van hen, die zonder of met weinig bezit, groten deel in de aanvang op crediet, zich 'n be drijf wisten op te bouwen, overtrof de an deren verre. In de regel door stoere werkkracht en lange werktijd wist en weet men nog een bestaan te verwer ven. waarbij de grote gezinnen zich méér offers hadden te getroosten dan de andere. En maatschappelijk droegen en dragen zij bij, de groten en de sterken zowel als de kleinen en minder-sterken, aan de welvaart van het land. Thans is het volstrekt onmogelijk zich in goede jaren een reserve te vor men voor het kwade jaar. En als mede daardoor in moeilijke omstandigheden, het bedrijf met ontwrichting of on dergang wordt bedreigd, dan is het de taak van de Overheid om mede te helpen dit zo mogelijk te verhinderen. En het is plicht, althans van de ge- organiserde tuinbouw, om zó solidair te zijn, achter de pogingen te staan om die hulp van de Overheid te verkrij gen. De regering deed tot heden niets in dé vorm van directe steun; zij onthield ae tuinders ook van steunvormen, zoals wij die voor de kleine landbouw kennen. Nu het zó staat, is het hoog tijd, aldus spr.. dat de minister nogmaals dringend dient te worden gevraagd wat hij met de tuinbouw voor heeft. Het is toch wel sterk, dat, waaneer men er een landibouw-politiak op na houdt, die bestaanszekerheid voor de werkers in land- en tuinbouw wil bevor deren, voor de tuinbouw geen enkele garantie wordt gegeven. Het minste wat we kunnen vragen is dit; Inderdaad, aanvaardt de tuinbouw de vrije prijsre geling. Maar als door export'beleinmerin- gen of andere calamiteiten de prijzen en een dergelijke toestand constant zou zijn. doet u dan nog niets Excellentie? Niet alleen wanneer dit voor de tuin bouw en fruitteelt algemeen zou zijn, doch ook voor bepaalde streken of pro ducten, menen wij, dat men de tuinbouw niet doodgewoon aan z'n lot kan over laten. De voorzitter had ook nog critiek op de plannen ter sanering van de lu'n" bouw. Spr. haalde het rapport aan, dat ten aanzien hiervan werd samengesteld. Een paar punten in de conclusie, dat niet meer nieuwe teeltvergunningen zou den worden uitgegeven dan in t voor afgaande jaar vrij waren gekomen en een scherpere controle op de naleving van de gereglementeerde teelt, bevatten inderdaad elementen van beheersing, vond spr., maar het enig' positieve er m was, dat de laatste 300 H.A. bewaarkool, waarin onze koolte-lers, die grote groeien de gezinnen hadden, na de oorlog^ n°S enige expansie konden vinden, weraen afgeschaft en met spruitkool geruild konden worden. De heer Groen vroeg zich voorts nog af, wat men, gezien dan het feit dat re- mn m oaten Men geringshulp van sanering zou moeten afhangen, eigenlijk wilde saneren, moet met ingrijpen wel enorm voor zichtig zijn, want het teeltvraagstuk eist een wel- zeer speciale aandacht. Tot slot wijdde de voorzitter nog en kele woorden aan de organisatie, waar bij hij er op aandrong te bewerkstelligen, dat zij die nog niet zijn aangesloten, ook in het organisatie-verband zullen treden. NEDERLAND heeft nu 650 gemeen- ten waar een prijzencommissie is geves tigd. Buiten het behandelen van klachten over gekochte goederen en uitgevoerde ambachtswerkzaamheden, ontplooien de meeste commissies nog een grote activi teit op het gebied van de huren, vooral van de onderhuren. Het getuigt niet van rechtschapenheid, dat dergelijke commis sies noodzakelijk zijn en voor sommige gevallen zelfs zeer nodig. IN DE EERSTE négen maanden van dit jaar werden ongeveer 47.500 gevallen dooi de pry zencommissies behandeld, daartoe behoorden 16.000 gegronde en 14.OOO ongegronde klachtenterwijl nog in 17.500 gevallen inlichtingen werden verstrekt. Meer dan f 180.000 aan te,veel betaalde gelden werd terugbetaald, ter wijl een huurverlaging werd bereikt van een kleine 270.000 per jaar. Er zijn dus inderdaad enkele pogingen tot flessen trekkerij ondernomen. Want van de mees te gevallen hoort men niets, omdat geen aangifte werd gedaan. EERSTGENOEMDE 180.000 gulden waren als volgt verdeeld: f 55.000 in verband met pension- en huurkwesties f 1,0.000 uit de ambachtswereld; f 13.000 'tengevolge van te hoge vervoerprijzen of tarieven; f 60.000 teveel betaald aan meubels en stoffering; 12.000 op ge kochte artikelen in andere branches. MERKWAARDIG is het feit, dat het aantal ambachtsklachten sterk toeneemt. Geregeld moeten door de prijzencommis- sies in deze sector ernstige overvragin gen van tussen de 50 en 100 pet worden 'geconstateerd. Het is derhalve wel van 'grote betekenis, dat men bij het opdracht 'geven voor ambachtswerkzaamheden 'vooraf prijsopgave en achteraf een ge specificeerde rekening vraagt. Dubbel jammer, dat men aan de trouw der men sen telkens opnieuw moet twijfelen. NEEN, DAN de Kazan uit Limburg. In de hongerwinter van 7944 keerde Ka- san, een Duitse herder, zich grommend tegen een Duitse Feldwebél, die de wo ning van zijn meester te Roermond door zocht, aldus ..Dierenbescherming"or gaan van de Nederl. Ver. tot Bescher ming van Dieren, Kazan was een prach tige hond: de eigenaar kon smeken hot hij wade, bet dier werd weggevoerd, over de grenzen. De Duitse herder Kazan heeft zijn Nederlandse meester niet ver geten. Dezer dagen, na bijna zeven jaren, 'stond hij moe en uitgehongerd voor ar deur van de heer Snijders te Roermond. IN SANTA BARBARA in de Ameri kaanse staat Californië is een professor gearresteerd on beschuldiging van in braak. De hoogleraar gaf onderwijs in d- criminele recherche. Hij ontkent het ten laste gelegde. Dat moei ie toch ook mee maken. Er zijn meer dingen, waarvan een gewoon mens niets meer snapt. Lees maar verder. TERWIJL DE ,-,Prawdanalaat hel Russische volk te vertellen, dat het Sov jet-leger in Oostenrijk meer dan 100.000 man bedraagt met een reserve voor Oos tenrijk, Roemenië en Bulgarije van 150.000 man, richt het Sovjet-orgaan tot Oostenrijk een protest vanwege de 1,0.000 miltairen, die in de geallieerde bezet tingszone zijn gestatiónneerd. Het blad protesteert tegen het Amerikaanse gar nizoen van Sippenheim bij Salzburg, waarin 15.000 manschappen zijn onder gebracht. Het is echter nuttig te weten, dat op de demarcatielijn aldaar de 95s1,e Sovjet-divisie van de gemotoriseerde be wapening stroeven onder commando vu 1 generaal Kosolapov 12.000 man sterk is, waardoor het totaal der Russische man schappen in die sector de 50.000 over schrijdt. ENFIN, morgen is het weer Zondag. St Willibrord-Zondag. Een extra offer dag voor binnenlands apostolaat en nieu we-kerken, Maar offeren kunnen we als we de epistelles ter harte nemen. Want we moeten ons immers toerusten met een medelijdend hart. met goedheid en be scheidenheid. zachtmoedigheid en geduld. Het evangelie herinnert ons aan de zaaier en de vondst van onkruid. Zet m op morgen met. een gezicht van goede- tarwe-verwachting. „Omarm het Nederlandse volk uit mijn naam". Dit zei een Hongaar tegen een landgenoot, toen hij lïoorde, dat hij het vervolgde vaderland zou verlaten. Deze zelfde man sprak gisteravond in de pas torie van de parochie van de H. Gerardus Majella te Amsterdam in aanwezigheid van mgr Van den Burg. deken van de hoofdstad, toen hij mevrouw Olsthoorn uit naam van tien millioen Hongaren dank zegde voor het werk, dat zij gedu rende dertig jaren had gedaan voor de verdrukte Hongaren. Als erkentelijkheid voor haar arbeid werd haar een door deze Hongaar vervaard.gde oorkonde aan geboden, waarin de Jank vooral van de 34.000 Hongaarse pleegkinderen tot uit drukking werd gebracht. Mgr v. d. Burg sprak na de woorden van de Hongaar ook zijn dank uit namens het Nederlandse volk. dat ook trots is op een figuur, die zulk een charitatieve functie op zich heeft genomen en die niet heeft opgezien tegen de grote moeilijk heden, die daaruit voortvloeiden. Neder land. aldus mgr. is even trots op haar ais de Hongaren. Re voorzitter van de Hongana-club in bevrijding van het vervolgde Hon?" rtc- naam Olsthoorn in een kerkmuur graveerd ^ou worden als blijvende h - innering aan de werkzaamheid, die "t echtpaar voor de Hongaren heeft verricht. Bjjna vijftig jaren heeft de Neder landse pater N. v. d. Vliet van de con gregatie der Witte Paters gewerkt aan de vorming van de Grieks-Katholieke geestelijkheid in het Nabije Oosten. In 1932 werd hij daarvoor reeds benoemd tot Archimandriet. Thans heeft de pa triarch van Antiochië en het gehele Oosten, van Alexandrië en Jeruzalem, Maximos IV hem ter erkenning van zijn toewijding en verdiensten verheven tot „Groot-exarch van het patriarchaat van Jeruzalem". Verleden jaar is pater v. d. Vliet om gezondheidsredenen naar Nederland te ruggekeerd en hij verblijft nu in het missiehuis „St. Charles" in Esch (N.B. Mgr Mutsaerts is hem daar deze week bovenvermelde benoeming officie») 4»? men mededelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3