GLIM Rode gezuiverde gemeenschap De stnid van J lidltll LlSlOWel kWam en daar'een"luxe'a^ WTBERT KETELSTORING in SLUISKIL Belangrijke oudheidkundige vondsten Nieuwe veldmuizenplaag dreigt ati Limburgse K.A.B. bepleit ont ginning kolenveld-Vlodrop VIM fill •Het zwaard van de geest' Inbraak in Leids belastingkantoor opgehelderd Voorkom heesheid! Stroomvoorziening in ZeeuwschVlaanderen m gev aar Resten van Middeleeuws Cisterciënzer klooster ontdekt Ned. Reisvereniging voor Katholieken rijkspostspaarbank in Zó worden banden van liefde gesmeed en versterkt. De nobele Gero-geschenken, in hun grote verscheiden heid van luxe- en gebruiksvoorwerpen, spelen, met St. Nicolaas en Kerstmis weereen belangrijke rol De Schelde-Rijn- verbinding Ernstige ongelukken in het Noorden Nieuw licht in Larens drama „Arbeidsreserve" tlwingt lot ingrijpende maatregelen DINSDAG 13 NOVEMBER 1951 PAGINA S Het best geïnformeerd Aanzienlijk bedrag teruggevonden Abonnes nodig Wetenschappelijk S uper constructie ONREGELMATIGHEDEN bij luchtmacht- aanschaf fingsdienst, Opgravingen bij Den Haag Kantharos van Stevens- weert MOND- EN KLAUWZEER IN WATERLAND Overdreven geruchten LEGERING van MILITAIREN op de VELUWE Gelegenheid voor ontspanning en studie OCTOBER GEVECHT BIJ BANDUNG WARME EN MEISJES degelijk.. - apart.... en toch voordelig' Al deze prijzen met kleine stijging per maat Brabanders treden uit het landelijk comité Dame gedood, arts gewond NEDERL. GRAVEN IN INDONESIË STATENWEG 184 „Winkelstad-Blijdorp" PLEIN WEG hoek Wolphaertsbocht PROMOTIES IN ROME Sociale belangen „Naast deze belangrijke economische vier i**l 1 1*1 I" j- I ais lid van een officiële inissi i 7,iidp. marmpp pn cnlocole m \oor een klein tafeltje met. een leeslamp zit Lady Listowel, die sinds jaren het gevecht van haar leven voert tegen het onmenselijk communisme. Zo op het oog geen vrouw voor zulk een gevecht. Zij is slank en niet groot. Als ik haar in die kleine kamer in Heemstede, waar zij voor een aantal genodigden zal spreken, een hand geef, dan verdwijnt haar kleine slanke hand geheel in de mijne. Geen vrouw, zoals w ij ons meestal een vrouw voor stellen, die in een bepaalde maatschappelijke positie vechten moet in een lïiannenmaatseliappij. Allerminst! Zij is niet opgemaakt en eenvoudig en toch chic gekleed. Zij maakt geen indruk \an charme, maar van beschaving en adel. Lady Listowel is een géboren Hon gaarse gravin Marffy Mantuano, een be kend Hongaars geslacht, dat als zoveel andere in de revolutiestorm ten ten onder dreigt te gaan. In 1983 huw de zij met een Engelsman, cie zevende graaf Listowel, maar sinds zij het com munistische gevaar uit het Oosten zag dreigen en zij zag het eerder dan leder ander, die het uit hoofde van zijn poli tiek leiderschap had moeten zien richtte zij het weekblad „East Europe and Sovjet-Russia' op. Er staat de toe voeging bij: „A weekly service of infor mation and comment on current events in Russia and the countries of Europe at present under or threatened by commu nist domination En wit geplekt op een kaart van Europa en Azië staat daar drei gend in het fel oranjevlak van de om slag het communisme in de wereld. Men kan dit kleine blad misschien wel het best geïnformeerde weekblad over Oost-Europa noemen. Nog geen cent sub sidie heeft Judith Listowel ontvangen sinds zij zeven jaar geleden in 1944 met haar uitgave begon. Want toen reeds zag «M het gevaar, up het ogenblik, dat de leidende staatslieden in Amerika nog meenden, dat de Sovjets zich aan de over- re"komsten, afspraken en plechtig be zegelde contracten zouden houden. Na achttien jaar geleden uit haar va derland te zijn heengegaan, doet het haar rog zichtbaar goed, als men haar in het Hongaars aanspreekt. Maar intussen be weegt zij zich in het gezelschap eenvou dig, zonder een zweem van overwicht, dat men zo dikwijls aantreft bij vrou wen, die in haar positie een bepaald doel in de maatschappij nastreven. Zij is met het type. van de vrouw, die recht op haar doel "afgaat. Zij is allereerst vrouw ge bleven "en kon dat blijven, omdat zij dit gigantische werk niet op zich heeft ge nomen voor zich zelf, maar voor de we reld. missie tijdens de van Moiotov aantrof van zijde, marmer en spiegels, met een bad kamer van marmer, met verwarmde tre den erheen, zoals men in het Westen niet zou dromen. Dit laatste vertelt zij alleen als antwoord op een der vragen, welke haar 11a afloop werden gesteld. Voor het overige is haar voordracht volkomen ge speend van sensatie. Zij is ook in deze materie zakelijk en critisch. Buiten dit zo belangrijke journalis tieke werk is zij bekend als schrijfster en spreekster in Engeland en daarbuiten. Binnenkort gaat zij opnieuw naar Ame rika voor het houden van voordrachten. Zij ontmoette Hitler en was in Rusland. Zi.j is meer de vrouw van het rustige wetenschappelijk onderzoek. Zo werkt zij ook met haar blad, rustig, zeker en we tenschappelijk. Haar getrouwe medewer ker is de voormalige Poolse kolonel Ko- walewski en met haar andere medewer kers arbeidt zij aan dit tijdschrift in haar eigen flat, omdat alles zo goedkoop mo gelijk moet gedaan worden. Zij heeft daar enkele medewerkers, die bergen van kranten en tijdschriften uit Oost-Europa en Rusland doorlezen. Zij luisteren dag in dag uit naar de radio-uitzendingen van die landen en mèt alle berichten, die daar binnenkomen van ontheemden, wordt al dat materiaal gezeefd, verwerkt en be oordeeld. Als zij voor dit kleine gezelschap spreekt, weet men onmiddellijk hoe goed geïnformeerd deze vrouw over Oost-Europa en Rusland is. Al hetgeen zij vertelt is opgebouwd op officiële statistieken van daar, op krantenberich ten uit de „Prawda" en andere commu nistische bladen, op officiële statistie ken en zelfs op een of ander ingezon den stuk uit een communistische brief. Zij vertelt dan van de superconstructie van de communistische staat, die is op- Om zes uur des avonds breekt zij haar voordracht af. Zij moet nog gauw iets eten en dan snel naar Schiphol om haar vliegtuig nog te halen. Zij hoopt, dat de vier voordrachten, die zij hier hield haar wat meer abonné's zal op leveren op haar weekblad, dat voor Nederland 28 gulden per jaar kost. Want geheel alleen van deze abonne mentsgelden moet zij deze strijd, deze geestelijke strijd, financieren. Het is „the sword of the spirit", het zwaard van de geest, dat zij voert, zoals ook het katholieke genootschap heet, waarvoor zij in Engeland werkt. Is dit de strijd van een eenzame vrouw? Toen zij haar strijd begon, heeft men haar wel voor een eenzame maniak aan gezien. Sinds de ontwikkeling van het communisme na de oorlog, weet men nu, dat zij niet maniakaal was. Zij zag ai- leen maar verder vooruit dan vele staats lieden. Maar dan mag zij ook. niet ver der eenzaam blijven. F. S. gemeenschap van taal, van land, van eco nomie en van cultuur. Nationalistisch naar de vorm, maar communistisch in haar wezen. Al deze gemeenschappen zijn via zuiveringen zelfs binnen het Politbureau gemeenschappen geworden, I die volkomep afhankelijk zijn van Stal in; Zij gelooft niet. dat er wel een revolutie zal komen na Stalin's dood. Stalin heeft de tijd gehad, zegt zij, zijn opvolging stevig te organiseren. Zij legt uit, hoe men in het Oosten eco- nomisch leeft in een vicieuze cirkel en dat Rusland handel drijven moet met het Westen om economisch niet vast te lopen. 1 Daarom sleept Rusland alles weg uit de landen van Oost-Europa, die bet heeft bezet. Zij, die veet moeten spreken, leraren, zangers, enz., waarderen de beproefde wer king van Wybert en de aangename frisse smaak. Zij heeft een Engelsman gesproken, die I Alléén in dozen a 33, 47 en 73 cent. (Van onze correspondent) De electriciteitsvoorziening in Zeeuwsch- Vlaanderen is door het uitvallen wegens ketelstoring van de centrale van de ammoniakfabriek te Sluiskil voor de duur van deze storing in moeilijkheden gekomen. Normaal is de P.Z.E.M.-cen- trale te Driekwart, omdat deze geduren de de piekuren maar ternauwernood vol doende stroom kan leveren, gekoppeld aan de centrale van de ammoniakfabriek, die dus indien nodig de P.Z.E.M. bij springt. Wegens uitvallen nu van deze hulp moest inderhaast per radio worden verzocht uiterst zuinig met electriciteit om te springen. Mede doordat enkele grootgebruikers hun volle medewerking verleenden, is men niet. tot afsluiting van gehele woonwijken, dorpen of streken behoeven óver te gaan. Het verzoek gold voor gisteravond en voor vandaag de ge hele dag. Enige maanden geleden zijn er, zoals men zich zal herinneren, by de luchtaan- schaf fingsdienst onregelmatigheden aan het licht gekomen, die o.m. hebben geleid tot de arrestatie van het hoofd van deze dienst, luit. kolonel B. Het onderzoek in deze zaak is nog steeds gaande, zo ver' nemen wij; daarvoor is nog geen beslis sing genomen ten aanzien van een straf vervolging. Op twee plaatsen In ons land zijn dezer dagen oudheidkundige vondsten van grote betekenis gedaan. In dc Westelijke vleu gel van de by het eeuwenoude Zuid-Lim burgse kasteel te Lemiers bij Vaals beho rende boerderjj heeft men de resten ont dekt van een Middeleeuws klooster, dat uit de twaalfde eeuw dateert en dat ver moedelijk een nederzetting van Ue Clster- de aanleg van de ramnnolder ^dïr'^°rKenstond'' in de Es' 4Mrts »n Loosdnl*en heeft men 4 oorts een groot aantal scliet-iren en 1 eenderen gevonden, dle aanduid da" er op die plek enige eeuwen voor Chris tus en vele eeuwen daarna nederzettingen moeten zijn geweest. Historici hebben vastgesteld dat het ge deelte van de kelder van kasteel en boer derij van Lemiers, waar de tegenwoordi ge eigenaar, de heer O. M. Hofland Furst, veevoeder bewaarde en waarin zich ge welfbogen bevinden, vroeger het refiecto- ï'ium van Cisterciënsers moet zijn ge weest. In een ander deel van de kelder vond men 60 cM. onder de grond een vloer. Op de bovenverdieping bevonden zich kleinere ruimten, welke vermoedelijk 'Je cellen zijn geweest. Het bestuur van 't Limburgs Geschied en Oudheidkundig genootschap heeft een bezoek aan de boerderij van Hofland Furst gebracht en tot nader order is de toegang tot de boerderij voor onbevoegden verboden. De heer Hofland Furst heeft een actieve belangstelling voor de historie van zijn bezitting. Hij woont edhter^ in Huizen maai- bezoekt geregeld zijn Lim burgse bezitting. Tot voor enkele maanden waren kasteel en boerderij van Lemiers eigendom van de familie Von Pelser-Berensberg. Bij het afgraven van het terrein bij Den Haag stuitte men eerst op een kleilaag van ongeveer 70 centimeter. In de boven ste 20 centimeter van deze laag werden scherven en beenderen gevonden uit het Romeinse tijdperk. Bovengenoemde kleilaag rust op een laag veen van plus minus 90 centimeter; daaronder ligt weer zandige klei. Bij het afgraven van de bovenste klei laag vond men op het veen sporen van een oude bewoning, scherven, aardewerk en kiezen van runderen. Deze bewo ning is vermoedelijk te dateren tussen 600 en 100 voor Christus. Precies valt dit nog niet te zeggen. Het aardewerk, dat zich op de veenlaag bevindt, is pri mitief van karakter. Het is zacht gebak ken en de versieringen zijn aangebracht, hetzij met de nagels, hetzij met kamme tjes. Gave stukken werden niet aange troffen. De gevonden scherven verra- den. geen artistieke vormen De rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek heeft bereids enige zakken scherven verzameld. In een bijzondere vergadering; der afde ling Letterkunde van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Wetenschappen heelt de edelsmid Leo H. M. Brom giste ren in tegenwoordigheid van een aantal genodigden, onder wie enkele directeuren van oudheidkundige musea, in liet Trip penhuis te Amsterdam de in ajjn bezit zijnde „Kantharos van Stevensiveert" in bruikleen aangeboden aan de Akademie. De kantharos is een antieke zilveren drinkbeker, vermoedelijk afkomstig uit de schatten van een aan Zeus gewijde tempel cp Sicilië, die later door de Romeinen werden weggevoerd. De beker werd >n -f42 in de nabijheid van het oude dorc Stevensweert in do diepe grintbankeu van de Maas, totaal onherkenbaar en met ïeem overdekt, gevonden. Het is niet de bedoeling dit kleinood in het Trippenhuis te bewaren. Het zal in overleg met de eigenaar elders worden opgesteld op een plaats, waar het zeer fra gile stuk veilig geëxposeerd zal kunnen worden. Tot zolang gaat de beker weel' terug naar de bankkluis, waarin hij tot op heden werd bewaard. Het mond- en klauwzeer grijpt ook in Waterland om zich heen Bij een veehou der in de Broekergouw werden 27 koei en, 13 pinken en 4 kal vet en besmet Een ander heeft 26 koeien. 7 pinken, 2 kalve ren, I .paard en 50 varkens, die zijn aan getast en in Zunderdorp werd bij een derde veehouder mond- en klauwzeer bij een pink geconstateerd en wordt ge vreesd voor zijn 11 koeien, 5 pinken, 5 kalveren en 1 paard. I11 nauwe samenwerking mei dc lfaagse recherche heeft de Leidse politie de inbraak in het Leidse belastingkan toor waar een bedrag van 53.000 werd ontvreemd, tot volledige klaarheid weten te brengen. Reeds Vrijdagochtend in de vroegte had de politie voldoende aanwij zingen in handen om tot arrestatie van zeven verdachten, van wie er zes in Den Haag woonachtig, zijn over te gaan. Vier van hen konden echter Jater weer op vriie voeten worden gesteld. Na een uit voerig verhoor hebben thans de 40-jarige Leidenaar W. V. cn twee Hagenaars, de 44-jarige Chr. S. en de 61-jarige J. K. j twee bekende figuren uit de Haagse onderwereld bekend zich aan deze in braak te hebben schuldig gemaakt. Uit dit verhoor is komen vast te staan dat, zij zich in de nacht van 27 op 28 September j.l. door middel van een valse sleutel toegang hebben verschaft tot een binnenplaats van het telefoonkantoor, ge legen aan de- Boommarkt, en tot het lo kaal, waar zich de brandkast bevond. De Leidenaar heeft deze opengebrand, terwijl de Hagenaars behulpzaam zijn ge weest bij het verwijderen van de klavie ren van het slot. De buit van 53.000 hebben zij direct na de inbraak onder el kaar verdeeld. By de arrestatie van de Leidenaar die nog niet eerder met de politie in aanraking was geweest, werd nog een bedrag van 2100 achterhaald. Onder een vloer, in het woonhuis van een der Hagenaars vond de politie een berg plaats waarin een zeer aanzienlijk bedrag aan geld, afkomstig van deze diefstal was verborgen. Zondag is te Utrecht de jaarlijkse alge mene ledenvergadering gehouden van de landelijke organisatie der Nederlandse Reisverer.iging voor Katholieken, welke vergadering een huishoudelijk karakter droeg en waarop tlus de pers niet w-as 1 uitgenodigd. De mededelingen, welke op die vergadering zijn gedaan, hebben tot onjuiste geruchten in een gedeelte van de pers aanleiding gegeven voor wat de hoofdpunten van het besprokene en enige details betreft. Op de organisatie drukt op het ogenblik een schuldenlast, welke echter ten on- rechte op 45.000 js gesteld. In feite is 1 er wel een financiële impasse ontstaan, doch deze vindt voornamelijk haar oor zaak in liquidutei'tsmoeilijkheden. Het ge noemde bedrag van 45.000 is veel te hoog. Het gaat ten hoogste om een bedrag dat de helft van het genoemde groot is. Onjuist zijn ook dc gepubliceerde voor waaiden, waarop de Bisschoppelijke Hulp actie in het Bisdom Haarlem zich in be ginsel bereid zou hebben verklaard bij wijze van helpende hand, een lening te verstrekken. Van verschillende kanten is bezorgd heid geuit ten aanzien van de mogelijk heid van ontspanning voor die militai ren, die zullen worden gehuisvest in de nieuwe kazernes op de Veluwe. Uiter aard heeft dit vraagstuk de Volle aan dacht van de minister en de militaire autoriteiten zo bericht de legervoor- lichtingsdienst. Daarbij wordt niet alleen gedacht aan ontspanning maar ook aan verdere vorming. De aanleg van sport velden en zo mogelijk van zwembaden is in overweging. Voorts zullen de kam pen worden voorzien van de nodige lo kaliteiten voor het houden van kerk diensten, het geven van bioscoop- en an dere voorstellingen en voor. zover moge lijk van lokaliteiten waar de dienstplich tigen, die zulks wensen, zullen kunnen studeren. Men zal er naar streven, door middel van schriftelijke cursussen de zelfontwikkeling te stimuleren. Sprekers zullen worden uitgenodigd om voordrach ten te houden over onderwerpen van uit eenlopende aard, welke voor de toehoor ders van belang zijn bij hun vertrek uit de militaire dienst. De minister hoopt dat tot exploitatie van militaire tehuizen in de nabijheid der kampen zal kunnen worden overge gaan. Ten slotte overweegt de minister over te gaan tot het bouwen van wonin gen nabij de kampen ten behoeve van de gehuwde officieren en onderofficieren, behorende tot de vaste staf. Blijkens de officiële cijfers van de Rijkspostspaarbank over de maand Oct. bedroeg de inleg over die maand 26,8 millioen tegen 'n terugbetaling van 29,1 millioen. Derhalve valt over de maand October een ontsparing te constateren van 2.3 millioen, hetgeen ongeveer overeen komt met het ontsparingscijfer van 2,2 j millioen opgegeven bij de voorlopige cijfers. Drie leden van de politie werden Zon dag gedood en drie gewond bij een bot sing tussen 300 gewapende lieden en een politie-patroille op een onderneming bij Bandung. Tien bendeleden werden vol gens te Djakarta binnengekomen berich ten gedood of gewond. 0IRC GERO-ZILVER, vervaardigd van zilverwit Gets, metaal, hecht verbonden meteen zware laag zuiver zilver, GERO-ZILMETA hel Jar en ehttr vtetnje metaal GEROmOEROIHGERO Herhaling van drama 1950? fen effectief bestrijdingsmiddel, dat ech- ter wel spoedig gebruikt moet worden. Met het verdelgen van de veldmuizen in deze tijd wordt ook de mogelijkheid van veel nakomelingen weggenomen. Een veld- muizenpaar kan per jaar ca. 350 nakome- imgen krijgen. Wanneer de weersomstandigheden hier in niet te hulp komen, moet, zoals wij reeds berichtten, voor het komende jaar ernstig rekening worden gehouden met een nieuwe veldmuizenplaag. In verschil lende streken van ons land, o.a. in dc Noord Oostpolder, in Noord-Brabant en Zuid-Gelderland, treedt dit gedierte de laatste tijd in groten getale op. Reeds is aanzienlijke schade toegebracht aan ver schillende gewassen, waaronder granen, koolzaad en lucerne. De veldmuizenstand ln de genoemde gebieden vertoont opmerkelijk veel over eenstemming met het optreden van deze dieren in de herfst van 1949. De daarop volgende zachte winter had tot gevolg, dat onder de veldmuizen weinig slachtoffers vielen, zodat in 1950 een massale aanwas mogelijk werd, welke grote schade aan het grasland en de gewassen in land- en tuin bouw aanrichtte. In de huidige stand van zaken kunnen dan ook aanwijzingen wor den gezien voor een herhaling van het veldmuizendrama 1950. Dit onheil kan echter worden voorko men, wanneer zowel in de land- als in de tuinbouw thans reeds de grootst mogelijke aandacht aan de bestrijding van het onge dierte wordt geschonken. Men beschikt in de muizentarwe, de z.g.n. gifkorrels, over Solide Egyptisch katoenen WINDBREAKER met warme Teddy-kraag en Teddy-voering leeftijd 10 jaar 42.10 Corduroy PLUSFOURS diverse kleuren leeftijd 7 jaar 19./O ZEILJEKKERS leeftijd 12 jaar 18.75 Ratiné JEKKERS in blauw en bruin leeft 4 j. 34.45 Jongen» WINTERJASSEN uitgebreide sortering leeftijd 8 jaar 40-50 MEISJESMANTEL met capuchon, in pracht kwaliteit, mêlé-velours in diverse kleuren (capuchon met wollen ruitvoering) leeftijd 7 jaar 34.75 KINDERSKIPAKKEN SNOW-SUITS, geheel met wol gevoerd vanaf 36.25 MEISJESROKJES zuiver wollen Yersey vanaf 13.75 MEISJESJACKS met peau de pêche gevoerd vanaf 29.— Indertijd werd gemeld, dat de volgende heren uit, de provincie Noord-Brabant waren toegetreden als lid van het Comité ter behartiging van de Nederlandse be langen bij de Schelde-Rijn-verbinding (landelijk comité)de heren J. P. J. As- selbergs (Bergen op Zoom), mr G. E. F. M. van der Schrieck (Breda), prof dr W. R. Heere (Tilburg), dr ir J. P. M. van Gilse (Roosendaal), mr B. J. M. van Spaendonck (Tilburg), P. M. Sneep (Din- teloord), ir J. G. Gooden (Breda) en mr K. A. M. Bastiaanse (Breda). Bij nadere overweging hebben genoem de heren besloten uit te treden als lid van bovenbedoeld comité, daar zy van mening zyn dat zy hun standpunt t.a.v. de kanalenkwestie zuiverder zullen kun nen bepalen Indien zij zich beperken tot een studie van het onderhavige probleem binnen het raam der werkzaamheden van het door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Breda opgerichte Brabantse studie-comité waarvan genoemde heren reeds eerder lid waren en ook blijven. Naar aanleiding van het bericht, dat de Brabantse leden uit het Nederlands Comité Waterwegen zijn getreden heb ben wij ons gewend tot mr J. A. L. M. Loeff, voorzitter van dat comité. Deze verklaarde, dat met verloop van tijd wel gebleken is. dat terwijl het 'nationaal comité de zaak in alle aspecten wil bezien, de Brabantse leden buiter. verschillende algemene vraagstukken willen blijven en zich beperken tot de punten, die Brabant raken. In die omstandigheden aldus mr Loeff, had het weinig zin dat zij lid van het algemeen comité zouden blijven. (Van onze correspondent) In Groningen hebben zich wederom verschillende ernstige ongelukken voor gedaan. Op het Kooykerplein vond een ongeval plaats, waarbij mevr T. Westen- borg-Kruizinga zo ernstig werd gewond, dat zij op weg naar het ziekenhuis in een G.G-D-auto is overleden. Op de Rijksstraatweg tussen de Punt en Vries is vermoedelijk door de glad heid van de weg en de dichte mist een auto tegen een boom gereden en totaal vernield. De enige inzittende, de heer H. J. Piso, arts, hoofdassistent van een zie kenhuis te Zutfen, die te Groningen de praktijk waarnam voor dr J- van Brug gen, werd hierbij ernstig gewond. Op de Straatweg van Nieuw Weer- dinge naar Ter Apel is de motorrijder W. G. uit Emmen geslipt en ernstig ge wond. Te Bellingwolde had een ernstig jachtongeluk plaats, waardoor de 56- jarige molenaar R> in het hoofd werd getroffen en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. ln opdracht van de Nederlandse rege- j ring vertoeven op het ogenblik in Indo- nesië admiraal J. W. G. van Hengel, en generaal P. Alons, wier taak is, na te gaan wat nodig is om de zorg van de graven en ereveiden in Indonesië in goe de staat te lvouden. als binnen afzien bare tijd de Nederlandse Gravendienst in Indonesië zal verdwijnen. In totaal zijn er in Indonesië 22 ere veiden, waarop in totaal ongeveer 30.000 doden rusten. Admiraal Van Hengel en generaal Alons hebben reeds een aantal ereveiden in ogenschouw genomen en het ligt in de bedoeling om ook nog andere ereveiden te bezoeken. Naar wij vernemen, zijn de Joden, waarvan men de lijken onlangs in een tuin van een landhuis te Laren heeft op gegraven, aanvankelijk vergiftigd. De do sis vergif dat toegediend is schijnt niet groot genoeg geweest te zijn, waarop men hen op een andere wijze om het leven heeft gebracht Men neemt zelfs aan dat inevr. S. haar vermogend^ echtgenoot heeft vergiftigd, maar zekerheid hierom trent heeft men niet - De gearresteerde oud-brigadier van po litie te Laren en de Naardense -veearts zitten nog steeds in arrest. Men heeft de termijn van hun gevangen houding verlengd, daar zij schuldig wor den geacht aan valsheid in geschrifte in zake de schenkingsacte, welke de ver moorde Joden aan mevr. S. ter hand heb ben gesteld. Portretschilderij van min. Teulings, naar aanleiding van zijn 60ste verjaardag', vervaardigd door de W aalwijkse schilder Theo van Delft. „Winkelcentrum Wereldhaven-Zuid" (Van onze Romeinse correspondent Gisteren zijn aan het Pauselijke Late- i raans Athenaeum te Rome gepromoveerd de weleerw. heer H. Kuipers van het j bisdom Haarlem tot doctor in de beide rechten (magna cum laude) en de wel eerw. heer H, H. Eysmk, van het Aarts bisdom tot doctor in het kerkelijke recht, (summa cum laude). De beide doctores waren studenten van het Nederlandse waren studenten van het Nederlanrse Naar aanleiding van dc mededeling, dat de minister van Economische Zaken, voornemens is eerlang aan de ministerraad een voorstel aan te bieden tot ontsluiting >7an liet mijnveld Vlodrop, heeft het da gelijks bestuur van de Limburgse afdeling 4"an de KAB aan minister Van Den Brink een schrijven gezonden, waarin op gron den van economische en sociale noodzaak wordt aangedrongen op een spoedige af wikkeling van deze kwestie. Aannemende, dat een ontginning van dit mijnveld technisch mogelijk en econo- rnich rendabel zal zijn, wijst de KAB op 'fe positie van Nederland als kolenprodu- cerend land binnen het kader van het Schumanplan, welke door de ontsluiting van een nieuw mijnveld in belangrijke mate zal worden verstevigd. Bovendien zal de exploitatie van het veld-Vlodrop ons land in staat stellen in grotere mate dan tot nu toe in de steeds toenemende binnenlandse behoefte aan brandstof te voorzien. -oordelen", zo zegt het schrijven, „staan echter niet minder gewichtige sociale be langen, die voor de ontsluiting van een nieuw mijnveld pleiten; zij bieden nl. een oelangrijk object voor werkgelegenheid. Midden- en Noord-Limburg hebben, wat de werkgelegenheid voor hun bevolking betreft, reeds jaren te kampen met een „arbeidsreserve", een overschot aan man nelijke arbeidskrachten, dat op 't ogenblik wordt geschat op bijna 2.000 en in de ko mende jaren zal aangroeien tot 3 of 4.000 arbeiders. Dit komt omdat deze gebieden weinig industrieel ontwikkeld zijn". „De zeer geringe omvang van dc nieu we industrie, die de laatste jaren in Lim burg is gevestigd, heeft de arbeidsreserve riet kunnen opvangen; deze neemt zelfs onrustbarend toe. De enige mogelijkheid voor de toekomstige oplossing van dit voor Midden- en Noord-Limburg zo drin gende probleem van werkgelegenheid ligt in de vestiging van een basis-industrie, waarvoor deze streek de gunstige omstan digheden biedt door de aanwezige mijn- velden en voldoende arbeidspotentieel".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3