m Nieuwe wegen opvoeding Gezonde durf tot experimenteren de gestichts- bewandeld Nederlandse Rubber Industrie Reclame 1 ONS APOSTOLAAT IS KATHOLIEK Maakt De zorg voor onze misdeelde jeugd Sterke uitbreiding van de activiteit voor Uw zaak GOD EN ZIJN DINSDAG 13 NOVEMBER 1951 N D C—S PAGINA 5 Het misdeelde kind mag niet het kind van de rekening worden. Steunt daarom de actie voor 't misdeelde kind. Geen vrees voor socialisatie. -J Weeshuis. Vaste leiding gezonde binding Rijk-gelede kinder- gemeenschap Zelfbestuur Een nationaal belang gediend DIEF KRIJGT STEVIG PAK SLAAG Caféhouder knapte het zaakje op 78 76.8 110 RclUm/Z^JdcJcS 44.50 19. SCHEEPV AAK i BERICHTEN RIVIERTIJDINGEN VISSERIJ (Van onze redacteur) Het kinder-leven in „St Magdalena ontplooit zich in een sfeer van vrijheid en openheid. Vrijheid is één van de pijlers van het verticale opvoedingssysteem. Zeker, er is natuurlijk orde, maar dan de orde en regelmaat van het geicone gezinsleven. Na school hoort het kind bij zijn gezin en kan het naar hartelust binnen of builen spelen. Het kan ook naar het dorp of de stad gaan voor boodschappen of om kennissen op te zoeken, iMeest een „grote" met een of meer kleintjes. Een gezond contact met de buitemvereld, ook zonder toezichtwordt, terecht, onontbeerlijk geacht. De kinderen kunnen voor zichzelf aller lei snuisterijen kopen, want deze kinderen hebben geld! Ze kunnen nl. met allerlei werkjes- op te knappen een zakcentje verdienen. De zusters besloten hiertoe, omdat ze steeds meer tot de ontdekking kwamen, cat gestichtskinderen geen flauw benul van geldswaarde hadden. Ieder gezin heeft bovendien een eigen kledingbudget. De „groten" kopen alles zelf: kousen, jurken schoenen, mantels enz en :n overleg met de leidster ook voor de kleintjes. Vrijheid is er eveneens op godsdienstig gebied. Geen sprake van dwang Het re sultaat is een veel intensere beleving, vooral door de vrije daad worden de eerste levenservaringen vaak zo triest zjjn (dronken vaders of moeders, ruziën de ouders ofwel ouders, die zich niets aan haar gelegen laten liggen, enz. enz.) om deze verwaarloosde jeugd zoveel moge lijk te vergoeden, wat zij aan liefde, toe wijding, huiselijkheid, en werkelijke op voeding tekort kwamen. Naast de sociaal-misdeelde is er de lichamelijk-misdeelde, de gebrekkige jeugd. Ook voor deze categorie van kinderen wordt geen moeite gespaard om ze zovee] mogelijk vooruit te helpen en geschikt te maken voor het verdere leven, zoals ons op onze excursie zeer duidelijk bleek bij een bezoek aan de St. Maartenskliniek te Nijmegen, in alle opzichten een model inrichting, up to date in uitrusting en methodiek. Wie zal ontkennen, dat met deze toe wijding en zorg voor onze misdeelde jeugd een nationaal belang gediend en tevens een plicht van naastenliefde ver vuld wordt? In ons land is deze zorg hoofdzakelijk iets gewrocht, dat alle waardering, be- langsteilling en steun verdient. Op onze persexcursie bezochten wij ook een weeshuis, al evenmin als „gesticht- kinderen zich de innerlijke drang meereer. klank, welke prettige associaties bewust en gaan zc ook hun godsdienstig J oproept. Maar de tijden veranderen en leven als iets zeer persoonlijks voelen. Het grote moment, ook in het inter naat is de dag van de eerste H. Commu nie. De plechtige stemming van het communickindje (Teelt zich al weken te voren aan heel de huiskamer mee Onnodig te zeggen, dat ieder gezin in de kerk zijn eigen bank heeft. Een groot -.oordeel van het verticale systeem is ook. dat de kinderen steeds hun eigen zuster-ieMster houden. Zo kan er een spontane aanhankelijkheid groeien zonder het ...kleverige" dat veel gestichts kinderen eiger, is. Zelfs als ze de maat schappij in zijn gegaan, komen zij telkens nog terug bij hun zuster en in „onze" huiskamer. Aan gezonde levensvreugde en ont spanning seen gebrek op ..St Maufla- lena". Er zijn allerlei clubs, ingeschakeld in de moderne jeugdbeweging Er s ook een grote toneelzaal, waar de kinderen bij alle feestelijke gelegenheden spelen: drama's of blijspelen, afgewisseld met sierlijke reidansen, menuets in Rococo- klederdracht, declamaties ofgrap pige stukjes van de kleuters, die ge woonlijk het meeste succes oogsten Voor meer-begaafden zi.in er na de lagere school tal van ontwikkelingsmo gelijkheden Wat b.v. de meisjes betreft, heerst hier niet meer het verbitterde bewustzijn: „Ik ben maar een gestichts kind. Ik moet en kim niets anders wor den dan dienstbode en zo". Midden stands-, type-, stenodiploma, winkel juffrouw. kapster, k'nderverzorgster, 'verpleegster, apothekers-assistente, ana- lyste. al deze mogelijkheden liggen bin nen het bereik van „St. Magdelena's" vrouwelijke jeugd. Reeds enkele jaren wordt het verti cale systeem met een 300-tal kinderen In toepassing gebracht. En elke dag, aldus de directrice, geeft het ons meer voldoening. We kunnen dit volledig begrijpen. Een bezoek aan „St. Magdalena" ls een unieke ervaring. In duidelijke te genstelling met bet „collectivisme en de uniformiteit van (1e traditionele, mas sale gestichtsopvoeding is hier een rijk gelede kindergemeenschap opgebouwd vol sprankelend spontaan kinderleven. Hier wordt op paedagogisch gebied met hen ook onze gestichten en wees huizen. Dit bleek ons zeer duidelijk bij ons be zoek aan het Diaconie-Weeshuis der Ned. Hervormde Gemeente te Amster dam. Eigenlijk is het geen zuiver weeshuis meer want naast wezen bestaat de kin derbevolking er evenzeer uit toever trouwde kinderen van de Voogdijraad (tijdens echtscheidingsproces), kinderen van ongehuwde moeders en gescheiden ouders en voogdijpupilien van andere verenigingen. Allerlei moderne, vooral Amerikaanse ideeën en methoden, zoals o.a. het groepswerk pn 't case-work, vinden hier daadwerkelijke toepassing. Er is een gezonde durf tot experimenteren, tot het aanvaarden van zekere risico's. Zo was er eens een groep van oudere jongens die op een gegeven moment bj) een wisseling van leiding allerlei be zwaren maakte. Goed, zei de directeur, do heer De Visser, jullie krugt geen nieuwe leiding, neemt je lot maar in eigen hand stelt 'n grondwet op en bestuurt voor ('aan jezelf! Grote ogen! Toen bleek dat dit ernstig gemeend was, togen ze aan de arbeid. Er kwam een grondwet. De eerste dag, dat het zelfbestuur in ging, werd de directeur al direct aan een zware beproeving onderworpen. Vyf minuten voor het sluitingsuur (10 uur) ging heel de club er van door. Pas tegen twaalven kwam het gezelschap terug. Wat bleek naderhand? De „heren" zo wilden ze voortaan aangesproken worden hadden een kleine twee uur lang om het weeshuis geslenterd. Ze waren benieuwd of ze nu werkelijk vr(j en zelfstandig waren geworden en of de directeur dergelijke consequenties van het zelfbestuur zou nemen. De directeur nam ze en sindsdien verliep het experi ment naar wens, totdat bepaalde nieu we elementen er in kwamen, die alleen wilden profiteren van de vrijheid zonder zich te houden aan de verplichtingen, die deze vrijheid meebracht. En toen was het weer gedaan met het zelfbestuur. Kindertehuis „St. Magdaljna", Diaco nie-Weeshuis te Amsterdam, twee in stellingen van kinderbescherming, waar op eigen wpze in volle overgave nieu we ideeën en methodes beproefd worden om onze sociaal misdeelde jeugd, wier in handen van de hecht in ons volksleven gewortelde instellingen van het particu liere initiatief. En, zo verklaarde «nr J. Overwater, voorzitter van de Nationale Federatie de Nederlandse Bond tot kinderbescher ming op de slotbijeenkomst van genoem de persexcursie, n.a.v. tegengestelde uit latingen van de laatste rijd, in deze opzet zal niets veranderen. De uitoefe ning van de kinderbescherming zal over wegend in handen blijven van particu liere instellingen, die haar werk in volle vrijheid zullen kunnen verrichten. Er zij op dit punt geen onrust, maar volledig vertrouwen in de leiding der kinderbe scherming en de bedoelingen der rege ring. Op het ogenblik maakt de particuliere kinderbescherming een moeiiyke tyd door. De uitgaven stygen, de inkomsten blij ven vaak t^n achter of dreigen achter te blijven. Én het kind van de rekening wordt het misdeelde kind, tenzijtenzij het Nederlandse volk de kinderpostzegel actie wederom zijn volle steun verleent. Van 12 November tot 31 December a.s. zullen de kinderzegels aan alle postkan toren verkrijgbaar zjjn, terwijl tot 30 December een rijdend postkantoor van de Stichting „Voor het Kind" door ons land zal trekken om de zegels te verko pen en hiermee gefrankeerde gewone stukken ter verzending aan te nernen, Stellen wij de particuliere kinderbe scherming in staat om haar schone en belangrijke taak op de paedagogisch en sociaal meest verantwoorde wijze te ver vullen! Zie voor het eerste artikel'De Maas bode van 9 November. Het C.B.S. heeft enkele interessante ge gevens gepubliceerd over het grondstof fenverbruik van de rubberindustrie. Hier uit blijkt, dat in 1947 door 20 onderne mingen 6.427 ton ruwe rubber en voor een waarde van ƒ11.3 millioen aan rub bergrondstoffen werd verbruikt. In 1950 bleek het verbruik van ruwe rubber van 25 ondernemingen gestegen te zijn tot 11.594 ton. terwijl voor een waarde van ƒ27.1 millioen aan tubbergrondstoffen verwerkt werd. De totale productie van rubberartikelen en ontvangsten voor hulpdiensten had m de jaren 1947 en 195U een waarde van resp. 52.2 millioen en 109.6 millioen. ïn-7inö™v\ wf-rd- ?£d"r roeer geproduceerd 5.710.000 rijwielbuiten, en 2 011000 rii- wielbinnenbanden. met een gezamenli k waarde van ƒ21.859 000. In deS 2f onder nemingen waarop deze gegevens betrek king hebben, waren per 30 September 1950 totaal 5.967 personen werkzaam teeen 5 187 personen in 1949 (Van onze correspondent) Doordat de 36-jarige M. uit Wouw in het afgelopen weekeinde in Bergen op Zoom een auto trachtte te stelen van de bloemenhandelaar H. uit de Bosstraat al daar is een serie diefstallen aan het lich gekomen. De vlotte arrestatie van M. is voor een groot deel te danken aan he- manmoedig optreden van de caféhoudster A. uit Bergen op Zoom, die (nog wel op aanraden van een man!) de dief in kwestie resoluut achter het stuur van de auto van daan haalde en hem een stevig pak slaag toediende. Hierop wist M., die bekend staat als een lastige vechtersbaas, te ont" komen, maar o'e politie kreeg al gauw een volledig signalement van hem. En zo werd hij in alle vroegte van zijn bed gelicht. Thans is gebleken, dat M. reeds eerder niet minder dan vier rijwielen heeft ge stolen. Deze zijn echter alle teruggevon den. In de woning van M. te Wouw vorm de politie voorts nog voor meer dan dui zend gulden aan gestolen voorwerpen. En M. blijkt tenslotte ook nog betrokken te zijn geweest bij een vroegere autodiefstal waarbij de wagen later in elkaar gereden te Wouw werd aangetroffen. M. heeft in tussen een volledige beket^enis afgelegd. Aanti ondern. Ruwe rubber Synth, rubber 1947 20 6.427 329 Rubber grondst. 11.3 Totaal verbruik f 29 7 Tot prod rubber- rt. en ontv. v. hulpdiensten f 527 1948 1949 21 26 in tonnen 10.319 9.290 85 183 tn milltoenen ƒ13.8 114 ƒ44.0 ƒ43.2 1950 25 11.594 303 ƒ27.1 ƒ6.57 D-aanbieding no.S Dijckhoff een geheel nieuw artikel, dat Iedere longen graag zal willen hebben met rils. ran zuiver wol Extra warm en sterk. Leeftijd 8 I. JEKKERS van dezelfde kwaliteit. Leeftijd 329.50 JOPPERS Leeftijd 8 jaar Tweka TRAININGSPAKKEN Lft.2j. 11.50 Tweka TRAININGSBROEKEN Lfl. 2j. 6. so PLUSFOURS voor school, zeer sierk 1(1 (n Leeftijd 6 jaar PLUSFOURPAKKEN Leeftijd 8 jaar 39.3a JONGENSOVERHEMDEN 6.75 SPORTKOUSEN 3.zs ROTTERDAM aangekomen 12 November: Beind Leonnardt, Meiüia, erts, Spedico. Waalh. 52; Kate Oltmann, Hamburg, slg., Wam-bersie, Scmeii.Biekinge, Canada, hout, Neerlandia, Meiwen.Aiktjo, Kopenhagen, raapzaad, Wagenborg. Jobsh.Volenciam, Haulax, iedig, zi A. L., Wilheiminak.; Deifi- n-ps, Bergen, stg,, Burger, IJselh.Similarity Grangemouth, ledig, Aig. Vrachtkant.. Maas- hav. l; Arbo, Rochester, ledig, Slavenburg en Huyzer, Bmnenh. Alpheral, Montreal, gtaan, Niev. Goudriaan, Maash. 8; Yngen. Karlstad, stg., Ruys, Merweh.; 13 November: Frisian Coast, Newcastle, stg., Burger, IJselh.; Hagno, Dublin, stg.. Hudig en Veder, Merweh.; Tyro, Swansea, kolen, Hudig en Veder, Binnenin; Mjoiner, Sundsvall, houtpa.p. Burger, Lekk.; Dotterel, Manchester, stg., v. Es, Merweh.; Actinia. Londen, ledig, Vermaas, Merweh.; Aureiian, Malm-o, ledig, v. Ommeren, Petr.h.; Ansga- fitor, Lulea, erts, Oudikerk, 2e Katdrh.; Bata vier, Grangemouth, ledig, Wagenborg, Maash; Aldo, Skelleltea, hout, Slavenburg, Huyzer, Rijnh.. Renovatie, Sundsvall. hout, Wagen borg, Binnenh.; Nassauhayen, Gothenburg, stg.. v. Uden, Lekh.; Corona, Kotka, stg.. Burger, Lekh.; Klintholm, Kopenhagen, sig„ Ruys, Merweh.; vertrokken 12 November: Marinus V, üoole Duise Weitert, Hamburg; Tiba, Antw.; Suroit, Port Jerome; Havbraut, Drantheim; Gaaster- iand, Kinglynn; Kehrwieder 2, Antw.; Gold finch, Southampton; Export. Londen; Syija, Algiers. IJMUIDEN aangekomen 12 November: Plato Kopenhagen, stg.; Wallonia, Gothenburg, stg; Bittern, Liverpool, stg.; Blacksod, Grange mouth, stg.; Quirma, Teignmoulh, k'ei; Mudo, Sundsvall, hout; Libeile, Géiie, hout; Herspia, W. Indie, stg.; Dovedale H. Londen, teer; Bill S, Swansea, kolen, Halmstad, Lon den. iedig; 13 November: Mentor, Levant, stg.; Jamaica Westervik, stg.; vertrokken 12 'November: Rijn, Sas van Gent; Nestor, Hamburg; Frisian, Coast, New castle; Adm de Ruyter, Helsinki, S-ven Slure N.ordenham; Taurus, Londen; Majori, Ny- köpmg; Corona, Rottm; 13 November: Eng, torpedoboot p. 5514, Noordzee. DELFZIJL aangekomen 10 November: Iris. Statcnziji; Setas, Slottbron; Gott mit uns, Dusseldorf, 11 November: Wester Eems, Sundsvall; Pamir, Huil; Amasus Fluvius, Londen; 12 November: Wiema, Gruven; vertrokken 10 November: Duurswold Stock holm; Rottum. Goole; Drittura, Emden; Iris. Abo; Spora, Kjoge; Gott mis uns. Kiel; 12 November: Jantje Appiena, Stockholm; Minna (Duits), Hamburg; Helios, Kasned- sund. NEDERLANDSE SCHEPEN. Aaisdijik 12, 400 mijl W. v. Ouessant, n. Rottm vta Havre; Aboedijk 13 te Galveston; Abbekerk 12, 560 mijl OZO v. Diego Garcia; Actuna 13 te Rottm; Admiraal de Ruyter 12 v. Amstm n. Helsinki; Agamemnon 13 v. Paramaribo n. Demerara; Aiktjo 12 te Rottm; Albireo 12, 160 mijl ZW. v. Las Palmas; Al'blasserdijk 12, 300 mijl ZW. v. de Azuren, n. Rottm via Londen; Aiotuba 12. 180 mij> ZZO. v. Esperanee; Aldcramin 12, 115 mijl W-NW v. Ouessant; Aldo 13 te Rottm; Aliolh, Porto Alegre n. Rottm, 13 te Rio Grande verw.; Aykaid 12. 510 mijl ZZW. v. Las .Pal mas n. Rottm; Alnati p. 12 de Canariscrte eil. n. Rottm; Alphard 12, 120 mijl ZZW. v. Las Palmas, Alpherat 12 te Rottm; AJtair 12 v. Las Palmas n. Porto Alegre; Ahjdra 12, 2-50 mijl W. v. Scilly: Ampenan 12, 120 mijl NW. v. Sabang; Amsteldiep 12, MM) mijl NO. v. Bermuda; Amsteldijk 12, 200 mijl ZK. v. Scilly, n. Rottm via Antw., Amstelkerk p. 12 Kaap Viiano, n. Amstm, Amstelpark 12, 360 mijl O. v. Kaap Race, n. Rottim; Amstel- vaart 12, 370 mijl NO. v. de Azoien; Anna Sylvia p. 12 Portland Bill; Annenkerk, Bris bane 11. oRttm, 13 te Sydney verw.; Antonia 14 te Piaju verw.; Arbo 12 te Rottm; Arends- dyk 12 v. Rio Jan. n. N. York; Ariadne 12 v. Beyrouth n. Famagusta. Baarn 12 v. Cristobal n. Amstm; Bacchus 12, 800 mijl ZW. v. Santa Maria, v. Amstm; Bali 12, 80 mijl Z. v. Santa Maria, n. Halifax; Batavier 13 te Rottm; Batavier 111 p. 13 Finis- terre n. Casablanca; Bawean 12 v. Tondjong Priok n. Surabaja; Bengkalis 14 te Singapore verw.; Blitar p. li Guardafui; Blijdendijk 13 te N. York veiw.; Boielli p. 12 Brunsbut- tel; Boskoop 13 v. ciudad Trujillo n. San Juan (P.R.); Brandaris 12 v. Kingslyrm n. Rottm; Breda 12, 850 mijl W. v. Palma; Brit- sum 12, 370 mijl ZW. v. Finisterre; Caltex Delft p. 12 Pantellaria; Caltex Leiden 12, 100 mijl O. v. Kreat; Caltex Neder land p. 12 Wight: Caltex Pemis p. 12 Finis terre, n. Rottm; Caltex Utrecht p. 12 Kaap Caxine, 11. Rottm; Canada 12 in Fehmarnbelt; Ceram 13 te Madras verw.; Citadel 13 te Calais; Cleodora 12, 750 mijl WZW v. St. Vincent (CV); Corilla 12, 360 menijl NW. v. Finisterre; Gronemburgih 14 (v.m.) te Rottm verwacht. Davina Goekoop 12 v. Ballina n. Teneriffe; Deni 12 v. Kopenhagen n. Nakskov; Deo Favente 12 v. Steclin n. Gdynia; Dido 12 v. Lissabon n. Amstm; Dollard 14 te Shorenam verw.; Duiveland 12 bij Hanstholm. Eemdijk 10 te Houston; Elmina 12 v. Dakar n. Amstm via Havre; Elsenburgh p. 12 de Burlings; Erinna 12 geankerd bij Singapore; Esso den Haag 12 420 mijl NO. v. Guade loupe; Esso Rotterdam 12, 480 mijl NW. v. Finisterre v. Rottm. Frans p. 12 Utküppen. Gaasterkerk 12, 150 mijl Z. v. Guardafui. n. Amstm; Ganymedes 12. 370 mijl ZO. v. King ston (Jam.); Garoet p. 12 Perim n. Rottm; Gemma 12, 150 mijl Z. v. Outtsant n. Londen; Gordias 12 v. Cavalla n. Voios; Gouwe p. 12 Oland, n. Rottm. Haarlem 12 400 mijl W. v. Ouessant, n. Amstm; Hagno 13 te Rottm; Haulerwtjk 18 te Rottm verw.; Hector p. 12 Kaap Carbon, n. Amstm; Hecuba 12 v. Trinidad n. Amstm; Helena 13 v. Callao n. Chimbote; Helene 12 ter rede v. Gdynia; Helicon 12 v. Cristobal n. Curasao; Hera p. 12 de Azoren; Hermes 12 v. Kingston (Jam.) n. Curasao; Hersilia 12 te Amstm; Hoe Vinces 13 te Hull verw.; Hol land p. 13 Bornholm, nZ aandam; Hydra 13 v. Laguaira n. Puerto Cabello. Jacoba Catharina 13 te Bayonne; Japara (KiBL.) 12 v. Padang n. Rottm; Jason 11 v. Cardiff n. Stugsund, 12 in Bristolkanaal; Java 12, 280 mijl ZO. v„ Guardafui, n. Amstm Jozina 11 te Runcorn; Jozo, Kopenhagen n Amstm. 12 in Limfjord; Jupiter 12 v. Isken- derun n. Lipari; Kedoe p. 13 Gibraltar nè Rottm; Keizers gracht 12 in Kalmarsund; Kemphaan 12 v. Vigo n. Dublin; Kitty 12 nog bij Holtenau; Koningin Juliana 13. 300 mijl O. v. Gibraltar, n. Ardrossan: Kota Inten 12, 170 mijl W. v. Ouessant, n. Rottm. HET merkwaardige van Christus' optreden bestaat o.a. hierin, dat Hjj alle mensen, die Hij ontmoet, stuk voor stuk als persoonlijkheid waardeert en behandelt. Een mens gaat voor Hem nooit verloren in de massa; een mens is voor Hem nooit nummer zoveel van een lange lijst. Doch tegelijkertijd leeft en werkt Hij voor allen, voor héél de mensengemeen schap, welke alle eenwen en alle volkeren omsluit. Nergens ziet HU grenzen, als Hij naar de toekomst kijkt. Als Hij zegt wat er verder ook na Zijn heen gaan met deze wereld gebeuren moet, dan houdt z'in blik, die jaren en ecuwen doorboort, slechts stil bij wat Hij noemt „het einde der dagen". De laatste woorden, die de evangelist Mattheus van Hem op tekent, zijn deze: „My is alle macht gegeven In de hemel en op de aarde. Gaat dus heen, onderwijst alle volken, doopt ze in de Naam van de Vader en van de Zoon en van de Heilige Geest, en leert ze onderhouden alles, wat ik V heb geboden. Ziet, ik blijf altijd b|j U, tot aan het einde der wereld". (Matth. 28). Deze wijze nu, waarop Christus denkt en de dingen ziet, noemen wy „katholiek", algemeen, universeel. Hij vergeet niets; Hy slaat niets over. Zyn boodschap, Zijn verlossing, Z|jn leven, zyn dood, Zyn verryzenis, zijn niet enkel voor déze beschaving of voor die cultuur, met enkel voor dit ras of voor dèt tydperk. Niets of niemand wordt uitgesloten. Zo is Christus, en zo is ook zyn Kerk. Want In Zijn Kerk leeft Hij voort. Al heel spoedig ontsnapt die Kerk dan ook de grenzen van het kleine Palestina en zij dringt binnen in de wereld: zy gaat zich present melden overal waar mensen zqn. Zij is geen Joodse Kerk, geen Griekse, Romeinse, Spaanse, Westerse, Russische of Amerikaanse Kerk; zy is een katholieke ICgfIc Deze pelgrimstocht van Christus' Kerk over de wereld ging niet vanzelf. Wel werd de Kerk gedreven door de Heilige Geest, Die haar beloofd werd en Die haar voortdurend bezielde, doch onder deze aan drijving en bezieling moest zy zélf de wegen van deze wereld opgaan en zorgen op alle kruispunten aanwezig te zijn. Christus had dan ook niet alleen het ideaal uitgestippeld; Hij had tevens voorzorgs maatregelen genomen. Twaalf mannen had Hy ge kozen en aangesteld tot Zyn dienaren en apostelen. Duizenden werden daarna nog, in de loop der eeuwen, door Hem uitgekozen. Willibrord kwam naar Neder land. Van dat moment af stond het apostolaat In Nederland niet stil meer. Een apostel is iemand, die gezonden wordt, die de wereld wordt ingestuurd met een opdracht, die hy in deze wereld moet vervullen. Een apostel van Christus is tegeiyk een dienaar van Christus. Want de opdracht die deze apostel in de wereld te vervullen heeft, is juist: de levende, de voortlevende Christus in de wereld aanwezig te doen zijn. Wanneer Christus, nog tydens Zpn leven, de leerlingen twee aan twee uitzendt, dan wordt dit als volgt in het Evangelie vermeld: „Daarna stelde de Heer nog twee en zeven tig anderen aan en zond ze twee aan twee voor zich uit naar elke stad of plaats waar Hijzelf naar toe wilde gaan". (Luc. 10 1). En door paus Gregorius wordt hierbij aangetekend„De Heer volgt ZUn eigen predikers op de voet, want eerst.komt de prediking en dan komt de Heer zélf in onze geest en in ons hart". (Greg. Homilia 17 i. Evang.). Zo zijn allen, die apostolaat beoefenen, voorlopers van Christus en Zpn dienaars. Daarop beroepen zy zich ook, wanneer zij hun brieven zenden naar alle centra van een wereld, welke door Christus' Kerk veroverd gaat worden. Paulus trekt zich een ogenblik terug uit het strijd gewoel, om zqn brief aan de Romeinen te openen met de woorden: „Paulus, dienaar van Jezus Christus, geroepen als apostel en bestemd voor het evangelie van God". (Rom. 1:1). De eerste bisschop van Jeruzalem richt een schrijven aan de Joden in het buitenland en begint aldus: „Jacobus, dienaar van God en van de Heer Jezus Christus (.Tac. I 1). Vlak voor zqn dood schrijft Petrus uit Rome aan de vijf kerkprovincies van Klein-Azië en noemt zichzelf: „Simon Petrus, dienaar en apostel van Jezus Christus". (II Petr. 1:1). Van dit bewustzijn uit, dienaren en apostelen te zijn van Christus, laten de apostelen de kleine Kerk groot worden over de wereld. Zij voelen zich daarvoor ver- antwoordeiyk, met een verantwoordelijkheid, die wel zó zwaar kan wegen, dat Paulus zyn gelovigen om gebed vraagt: „Bidt ook voor ons, dat God ons de deur der prediking mag openen, en ik het heilsgeheim van Christus verkondigen mag, waarvoor ik dan ook een gevangene ben; en dat ik het openlijk mag preken, zoals het myn plicht is". (Col. 4 35). By de apostelen treilen wy dan ook hetzelfde katholieke denken en dezelfde katholieke visie aan als by Christus. Zy interesseren zich voor alle mensen. „Want daarom zwoegen we en stryden we", zo roept een van hen uit, „omdat we onze hoop hebben ge vestigd op de levende God, die de Zaligmaker is van alle mensen". (I Tim. 4 10). En nadat Paulus een particuliere brief aan zyn leerling Timotheus heeft geschreven, waarin hij hem persooniyk aanspreekt en vermaant, kan hy toch niet nalaten zijn belangstelling voor allen open te zetten en hy eindigt met de wens: „de genade zü met U allen!" (I Tim. 6 21). Lyden en dood, laster, avonturen en vervolging, honger en dorst, gevangenschap en marteling, alles hebben zy over voor hun dienende en apostolische taak. „Daarom ïyd ik dit alles", zeggen zij, „maar mij er over schamen doe ik niet. Want ik weet op Wie ik myn vertrouwen stel en ik ben er zeker van, dat Hy machtig is, het mij toevertrouwde pand te be waren tot die Dag". (I Tim. 1 12). Zy weten, dat hetgeen hun door Christus werd toe vertrouwd, de moeite waard is en dat het door alle eeuwen heen voor alle mensen en voor alle tijden bewaard moet worden. Wanneer zij beseffen, dat hun einde nadert, dan bezweren zy hun leerlingen en opvolgers: „In geloof en in liefde tot Christus Jezus: houdt vast aan wat ge van my gehoord hebt, als een richtsnoer van gezonde lering; bewaar dat kostelijk pand door de Heilige Geest, die in ons woont". (II Tim. I 13—15). Zy hebben het aangedurfd, omdat zy wisten, dat zy niet alléén stonden. Zy durfden katholiek en universeel te zyn, omdat zy beseften slechts voor boden te zijn van de katholieke en universele Christus, Die hen volgen zou naar elke stad of plaats, waarheen zy gezonden werden; en Die hen uitdruk- keiyk had verzekerd: „Wie U hoort, hoort My, en wie U, versmaadt, versmaadt My; maar wie Mij ver smaadt, versmaadt Hem, Die My heeft gezonden". (Lucas 10 16). Omdat Christus deze woorden heeft gesproken, daarom kon de Kerk katholiek worden. Déérom kon het apostolaat van Willibrord ook onze oorden be reiken. En déérom wordt dit apostolaat hier ook nu nog voortgezet; waarvoor wy allen verantwoordeiyk- heid dragen. S. JELSMA, MJ5.C. Langikoeas 12, 230 mijl ZW, v. Mmicoy, n. Rottm; Larervberg p. 12 Kaap de Gata; Leen den B, Londen n. Rottm, 12 bij Margate; Leersum 12, 300 mijl NO. v. de Atoren; Lek- kerkerk 12 v. Calcutta n. Rottm; Lieve- vrouwekerk 12, 120 mijl NOè v. Massowah; Lindekeik 12 in de Golf v. Oman, n. Rottm; Loenerkerk, 12, 90 mijl NO. v. Minorca n. Rottm via Antw.; Loppersum p. 12 Finisterre. Maartje 12 v. Wioklow n. Birkenhead; Maas p. 12 Kaaip Bon; Macuba p. 12 Ras al rfad'd, n. Suez; Majori 12 v. Amstm n. Nijkjooing; Manoeiran, Makassar n. Amstm 12 :n de Casperstraat, Manto 12 v. Gibraltar n. Amstm Ma-pia 12 v. Marseille n. Java; Mara thon p 13 Holtenau n. Middlesbro; Marietje Bohmer p. 12 Land's End, n. Bristol; Marken 12, 41)0 mijl ZW v. Ouessant, n. Rotun; May- star (ch.) p. 12 Wicikiow, n. Carthagena; Meiampus 10 v. Port Sudan n. Amstm; Mens- kerk 12 v. Port Elizabeth n. East London; Mentor 13 te Amstm; Mirza 12, 130 mijl NW v. Perim; Modjokerto 12 v. Southampton n. Bealik Pa.pan; Monica p. 12 Guernsey, n. Bilbao; Muiderkerk 12, 600 mijl OtZO V. Soco- tra, n. Rottm. Nassauhaven 13 te Rottm; Nestor 12 V. Amstm. n. Bremen; Niobe p. 12 Bomnolm, n. Amstm; Noordwijk 12, 15 mijl NW. v. Kaap St. Vineent, n. Amstm. Odysseus 12 v. Aarhus n. Kopenhagen; Ootmarsum 12, 260 mijl NO. va. de Azoren, n. Rottm via Havre; O.ranjefontein 12, 420 mijl VV v. de Walvisbaai n. Amstm. Paramount 13 te Bilbao verw.; Phoentis 11 v. Labuan n. Sungei Rejang; Polypnemus 13 te Pladju verw.; Poseidon p. 12 Grand Ce>- man; Prins Alexander 12, 860 mijl O. v. Belle Isle, n. Rottm via Hamburg; Prins Bernhard 12, 110 miji NN'W. v. Land's End, n. Dieppe; Prins Maurits 20 te Rottm verw.; Prins Willem II 12, 100 mijl WZW v. Scilly; Prins Willem lil 12, 60 miji NW. v. SJiiiy; Prins Willem IV 8 te Chicago; Prior 12 in de Botische Golf. Radja 13 v. Aden n. Balawan; Raki p. 12 Guardafui n. Amstm; Remmert 13. 40 mijl N. v. de Burlings. n. Lissabon; Renovatie 13 te Rottm; Rigel 12 te Port Talbot; Riouw 12, 100 mijl ZZW v. Ouessant; Rijn 12 v. Zaan dam n. Sas van Gent; Rijnkerk 12 te Ham burg; Rijnland 11 te Rio Jan. Samarinda p. 12 Djedda-h; Sarpedon 13 te Philadelphia; Singikep 12, 660 mijl OZO v. Guardafui; Slamat 12 v. Miri n. Madras; Sliedrecht p. 12 Kuria Muria Stad - Alkmaar 14 (ca. 8.30 u.) te Hoek van Holland verw.; Stad Vlaardingen p. 12 Alesund n. Narvik. Tabian 12 v. Bewalan n. Amstm; Tamo 12, 100 mijl Z. v. Rio Jan., n. Rottim; Tana 12, 120 mijl ZW. v. Manilla; Tawali 12 v. B0I"~ bay n. Madras; Theseus 13 v. Bali n. Venetie; Tiba 12 te Antw.; Tiberius 13 te Puerto Cabello; Tjiluwah p. 12 Finisterre; Tjipanas 12, 200 mijl ZW. v. Santos; Tjitjaiengka 12 v. Tandjong Prio n. Semarang; Tjiwangi j3 te Hongkong verw.; Tomim 12, 140 mijl W. v. MinicoyTrude K 12 v. Omskoldsvik n. Bollsta; Tyro 13 te Rottm. Untas 10 te Kirkcaldy. Van Riemsdijk 12 v. Surabaja n. Makassar, Vida p 12 Portland Bill, n. Abo; Vindicat Atque Polit, Mostyn n. Se tubal, 12 in de Ierse Zee; Vrede p. 12 lichtschip Elbe, 1 n. Londen. Walenburg'h, La Pallice n. Rottm, 1- ie Duinkerken; Weltevreden 11 te Rangoon; Westipolder 13 te Oporto verw.; Willy p. iz Brunsbuttel n. Rottm; Winsum p. 12 ^aaP Boucaroni n. Amstm; Winterswijk p. iz Wight; Woensdrecht 12, 230 mijl ZW. v. de Azoren n. Rottm. IJssel p. 12 Kaa.p de Gata. Zaan. Rottm n. Gefle, 12 te Brunsbuttel, Zeeland (KRL) 12 v. Hamburg n. Antw.; Zonnewij'k 12 630 mijl W. v. Finisterre; Zijpen berg p. 12 de Burlings, n. Vlaardingen. Nagekomen tijdingen: Almkerk p. 12 Lissabon, n. Rottm via Antw.; Arenaskerk 12 v. Cebu n. aRttm; Att S 12 v. Grangemouth n. Rottm. Badzo 11 te Stockholm; Barendsz 12 v. IJmuiden n. Stockholm; Bernina 12 v. MaLmo n. Gothenburg; Bernisse 13 v. Grangemouth n. Spezia; Biiliton 11 v. N. Orleans n. Cal cutta; Bill S 13 v. Amstm n. Rotun; Biimmg- ham 12 te Leith; Blue Boy 12 te Abo; Eree Helle 13 v. Hamburg n. Bremen. Caltex Nederland 13 te Schiedam; Cornelia B p. 13 Brunsbuttel n. Ipswich. Dalerdijk 12 te Vancouver. Eb an 13 v. Bremen n. Hamburg; Echo 13 v. Belfast n. Dublin; Edam 11 te N. York; Elie- woutsdijk 12 v. Barry n. St. Malo; Escaut 13 v. Rouaan n. Parijs. Ferocia 13 v. Rottm n. Sables D'Olonne Flora 12 te Mariestad; Fraternité 12 te Borg- holm (Oland); Frisia 13 te Belfast; Glashaven 12 te Gothenburg. Hartel 13 te Glasgow; Hassewint 8 te Lagos; Haskerland 11 te Goole; Heerengracht 12 te Abo; Henrica verm. 13 v. Manchester n. Lissabon; Hoiendrecht verm. 13 v. Antw. n. Glagow; Houtman 12 te Londen. Ittersum 12 te Charleston: Jaba 13 v Londen n. Rottm; Jagersfontein 12 te Kaapstad; Jakob Oorburg 12 te Gyon; Jo 13 v. Londen n. Rottm; Jozef Swenden 10 v. Antw. n. Limerick; Julia Mary 11 te Fowey Katwijk 12 te Setubal; Kortenaer 12 te Ips wich. Laagkerk 12 te Hamburg; Leendert B 13 v. Malmo n. Gothenburg; Loos-hdrecht 12 te Rottm; Lucas Bots li 13 v. Rottm n. Bayonne Marabu 13 te Rottm; MarceUa 13 te Gon- freville; Markab 13 v. Boston (L.) n. Hans- weert; Maine 12 v. Norrkoping n. Rottm; Matar N. 12 v. Antw n. Norrkoping; Mattnew verm. 13 v. Holtenau n. Londen; Mizar N. 12 te Ostende; Moby Dick 9 te Vera Cruz; Molenkerk verm. 15 v. Lagos n. Matadr, Monica 14 te Bilbao verw. Nettie 12 v. Kramfors n. Huil; Nieuwe- haven verm. 13 v. Ham-burg n. Antw.; Nieuw land 12 te Leith; Noord 13 te La Pallice v.w. Palma 11 v. de Faroer eil. n. Rottm; Poort vliet 13 te Amstm verw.. Prinses Wilhelmina 13 v. Rottm n Londen. R. P. S. verm. 13 v. Leixoes n. Aberdeen. Sambre 12 v. Parijs n. Rottm; Seaham 12 te Swansea; Shamrock 13 v. Boston (L.) n. Maassluis; Slan 12 te Helsinki; Sinus 12 te Londen; Spes 12 te Exmouth; Sporota 12 v. Swansea n. Antw.; Spurt 13 te Lulea yej"w-' Strijpe 13 v. Antw. n. Preston; Suriname 12 te Sundsvall. Tero p. 12 Kaap Frio: Texel 13 v. Éremen n. Rottm; Ton S 12 v. Lissabon n. Leixoes, Toos 12 v. Verkerkvik n. Rochester, Tiomp 11 te Malmo. Urmajo 13 te Rottm. Viking 12 v. Rottm n. Halmstad. Wolanda 12 te Londen. Zijpe 12 v. Goole n. Kingston. TE ROTTERDAM VERWACHTE BUITENLANDSE SCHEPEN. ..ALBATROS v. Monfalcone p8 Gibraltar. AMERICAN DEFENDER v. Philadelphia, 11 te New York. ATLANTICO 9 v. Baltimore. BAiLI v. Japan, 10 te Port Swettenham. BATTLE CREEK VICTORY 9 v. Hampton BEAUVAIS V. Haiphong, 10 v. Port Said. BSRGANKBR v. Vancouver, 9 te San Fran- BINGHAMPTON VICTORY 9 v. Philadelphia. BLACK ITAWK 9 V. N. York. CLAN KENNETH V: Chittagong, 9 v. Colombo CLAN MACFAiRLANE V. Galle, p. 10 Gibr. DERBYSHIRE v. Rangoon. 10 v. Port Sudan. DOLLAiBELLA v. Balik Papan, 10 te Suez. ELLEN HUGO STINNES 9 v. Hampton Roads GARDEN STATE v. Vancouver, 8 v. Los Angeles. GOLFITO 9 V. Barbados. HALL AND v. W Afrika, 10 v. Freettown. HAV'MANN u v. N. York. INDIAN MERCHANT v. Calcutta, 9 te Madras. INDIAN NAVIGATOR V. Calcutta, 11 v. port Said. IR.MTNGA.RD 5 v. Campbellton N. S. JEAN RIBAUT 9 v. Baltimore. KAAPLAND v. Durban 9 v. Los Palmas. K. HADJTPATERAS 10 v. Baltimore. KNUT KNUTSEN O. A. S. v. Mena al Ahmadi, p. 11 Gibraltar. KONSUL S. PAR TORI v. Chicago, 9 V. Toronto. K OS M A J v. Ryeka, 11 te Londen„ LOIDE COLOMBIA v. Santos, 8 v. Rio Jan. MAGELLAN v. Hongikong, 10 te Suez. MAKTK1 v. Vassiliko Baai, 11 te Gibraltar M OLD A N G FIR 9 v. Vancouver. MOMBASA v. Vancouver, p. 10 Cristobal. MONGOLIA v. Calcutta, 9 v. Madras. MONTE UROUIOLA 8 v Rosario. MOUNT ATHOS 8 v. Baltimore NICOLA OS PATER AS 10 v. Pepel. NORDHVAL v. Bangkok. 10 v. Aden. ROLAND 10 V. Alexandrië. SAPHO 9 v. Hampton Roads. SEATTLE v. Vancouver. 7 v. Curatao. SOCOTRA v. Japan, 10 te Suez. SURAT v. Japan, 10 te Hongkong. TASCO 9 te Veru Cruz, via N. Orleans. TSMPPLF, BAR v. Haiphong. 7 V. Dibouti. UDDEHOLM 7 v. Port Arhtur. VALTELINA 9 v. Genua. TE AMSTERDAM VERWACHTE BUITENLANDSE SCHEPEN. CLAN MACLEAN v. Calcutta, 10 te Galle. DARDANUS v. Makassar, 10 te Aden. ULYSSES 9 V. Djakarta. LOBITH, 12 NOVEMBER 1951. Gepasseerrd voor 13 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: Saxónia, v Trierum; Rhe- nus 115, Kissel: id 123, Gottert: Monty Blom; Trinitas, Meijer. Arosan 71, Kruithof. Ver trouwen, Korterink; Walcneren, Konings; Gean 1 v. d. Gessen; 2 Gebroeders, van Leeuwen; Keulsche Vaart 15. v. d. Veen: Hela Rlkkers; Velasquez. Bartelds: Lombarto, Hartman; Bach, Gasten: Neptunus. Zutidam; Janna, v. Driel; Tolima. de Lange; Kembal. Lanser- Kloet, Hoogeveen; Helena, v d Graaf: Maria, Verhuist: Thobia, Thomssen; OSSF.NWAARD: Utopia II, Luiken; HILI.E- GOM: St. Antoine, Thonissen: HOOGER- SMILDE: Helen, Dancer- ALBLASSEHDAM: Johan, Tiggeloven: LOBITH: Pax, Drost: DOETINCHEM: De Tijd, Zweep; AMSTER DAM: Anna, v, d. Graaf. SCHIEDAM: Anna, Tack; WEUïtT: Sterre der Zee. Sanders; UTRECHT: Wilma, Kaapmans; ZAANDAM: Revtoir. Meeuwsen; EMMELOORD: Jacoba, de Vries; ELBURG: Castanja, Ebb: HAR DERWIJK: riudi Bruinmckx; ARNHEM: De Hoop, v. d. Heuvel: DEN BOSCH: Dankbaar heid, Gerritsma: AMERSFOORT: Johanna, Klomp, HELMOND: Hermine, Lentjes; OTVKLDE; Wallonia, Buisman: HARDER WIJK- Vigilia, Otter; ELBURG: Hendriks. Kuiper. BELGIë: Hamburg, Jansen; Beatrix. Haringa; Isala 4, Bokslag; Express, Maes; Petro I, Ellegeerst- Eglisau, Neij; Hageiand, Erkes; Rido, Janssen; Navexmotor 8, IiUe- gems; Floraet. Reiss; Margus, Visser; Maria, Weisbarth; stadt Biel, Feenstra; Plefa, Pulj- laert. HAMBURG: Erna, Paetsch DUITSLAND: Animo van Asperen; Ger- narda, Masman; Vrijheid, Veldman; Nooit volmaakt, Seine; Hoffnung, Breind; Jantje, Hof; Vios, Liet; Rijan, de Bie; 3 Gebroeders, v. IJren; Mitropa 1, de Vries; Anna Matniide v. Harsten; De Goede Verwachting, Furman; Rijnstroom, Zijlmans Havel, Junscn; Kur.er 9, Visser; 3 Gezusters, v. Guiik; Maria, Krijgeman- Makte van Bon; Energie 5, Derk- sen; Hencor, Veldman; Joh. Cornehe, Meeuw sen: Adrianus Marinus, de Vries; De Goede Verwachting, de Haas; Tijd is Geld, Ruiten berg; Esse Frankfurt, Kase; Pax, Scnwei- kert; IJsseimeer, Pijman; Vriendschap, Etsjes Nidam, Bot. Etna, v. Ingen. Natuco, Ooster- ioo; Vulcaan 110 Rasmaker: Stephan, Bor- gaerts; Dina, Boekhorst: Lekkerkerk, Ver meulen; Wuhelmina Hendrika, Kwint; J Hasslaeher. Palm- Schurmann 4, Rnein; id. 45, Lenz, ld. 69, Rittgen; Hean, v. Bommel: Nanny, Boerboom; Pres. Crozier, Visser; Orpheus, Reinarz; Anthemaei, v. Dongen; Fanto 12, Fest; Are Wigman; Comptoir Ï5, Wenz; Cnarles Reibel, Riff; Armand, Stout hart; Jan van Gooijen, Piignierder; Back- ttuijzen. Ketel: Delsarto, Rennings; Klock- ner9, Preikschot; ld. 16, Terscnuren; Noord kaap, Valkenburg; Helga. Meertens; Elgerio, Touw; St. Antonius, v. d. Spek; Willem Marie v. IJsseldijk: Maasstroom 33, Beckers; Tertia, Coppens; Lis, v. d. Boscn: Saivator, de Ronde Cornells, Vermeulen: Madonna, .lansen: Sijlia Wegh; Machael Adolf, v. Ooijen-; Meiot, Damme; Res Nova 2. de Haan: Titurel, v d. Linde; H Stinnes 12, Riedinger; Theli, Vis sers; Res Nova 3. de Groot; Ernst, Scnolten; Debussy, Odenthal; Damco 31, Meijer; Saga, v. d. Garde: Tribo, Passman; Christina, Boce- wes: Hagen, Rutjes: Kenia, Moonen; Haku- san, Coriog. Antuco, v. d Boogaard; Alvracht 10, v. Deurzen; Tigre, Renningzs; Westkust, de Boer; S B. 5910. v. Praet. Binnenvaart 24, v. Rook; Herman, Wegh, Marinus, Faucom- pret; Lina. Feenstra; Theodora. Theumssen; Emma, Joos; Emma Irene, AhTens; Thor- becke. Dekker; Catharina, Westerbeek; Koop op Zegen, van Veen. BASEL: Navexmotor 3, Huijgen; Rapiöe, v, d. Bos; Albula, van Sliedrecht; Rijnscnelde 16, de Roeck; Waa,. Hardam; Condor, Rijken Viola, Nef; Matterhorn, Roeters; Tribo, Pass- mann STRAATSBURG: Pechelbronn, Hommel; Naptha 6, Martz. HANSWEERT, 12 November 1951 ROTTERDAM: Pieternella, de Haas; Rhe- nus, v. d. Westen; Damco 87, Naayen; Damco 84. de Goey; Aiigern, Meijer: Isabella. Groe nendijk; Ampilo. v. d. Vijvere; Namur, Blaas; Express 13, Schall: Telegraaf 21. ven- deville; Telegraaf 4, de Been; Adraina Cor nelia. v. d. Vliet: Lerobert. de Bruyn; Knoi- lendma, Duinmeijer: Tasmania. Bosman: Tu nisia. Bosman; Hollandia v. d. Wolf; Rhe- nania, v. Heerde; Aiwa, Rosenbrand; DOR DRECHT: Vigila, Ruitenberg: Hendrina. Rij kers; Frieda, de Jonge; Charitas, Waarden- berg; AMSTERDAM: Jura, Keizer; Energie, Grinwis; Anna. Gort; Amstel 6. Schreuders: Amstel 4, v. d. Veen; Albatros. Verbist; HANS WEERT: Magdalena, v, d. Berg; Ver wisseling, Dammers; WERKENDAM: Rival, Kornet: VLAARDINGEN: Synthese v. Maa ien; Quo Vadis. v. Leusden; DELFT; Harma, de Bruvn; Zeelands Luister 2, Dane: GEN NEP; Mathilde. Maes; UTRECHT: Helena. Kiunder; VIEMELDINGE; Madi, v. d. Jagt: PEN HELDER: Johanna. Bijl: ASSEN: Lis. vianenburg: DEVENTER: Luctor, Schuitema; GOES: Theodora. Drost: ZUTFEN: 2 Gebroe ders. YmkerKAMPEN: Volharding, v. Da len; MIDDELBURG: Jeannette, Vermeulen; L.ANGENDIJK: Margaretha, Droog; DUITSLAND: Rhenus 23. Husmann; Flu- viale 24, v. d. Kamp; Rhenania 41, Rhein- hardt; Stad Namen, Kraus: Hendrika 9. Noi- dus; Fraternite 10, v. Hemelrijk; Elbe 15, Daniel; Van Lerius. v. Locck; Köln, Bruns; Tessy, Greijs; Fanto 1, Halle; Beta Mooy, Ferdinand, de Roover; BAZEL. Balt 3, Dua; Outremont. Bertseh; Francisca Ursinus: Batavier Hoogerhuis; Ba sel. de Kok: Expres 37, Beekmans; BELGIë; Siam, Joos; Express 39. Maessen: Option, v d. Elshout; Williane. Olieslagers Mercurey Bailinger: Cantenac, Rhein; Wo- -an, Wolf; Gerhard, Gommers: Occedenc, weeninck: Zurich, v. Ingen: Nautilus 9, Kor- s.anje; WiUy. vc. d. Elshout: Les Lar.des. Heppert. L o.vd 14. Mohra' Dumas. Derofef; r. uffon, Remhardt; Telegraaf 1, v. d. Mast; Sanara 102, Bock Dortmund, Kick: Amstel i. Akkermans, Baden 9 Reutershan; Wilgo. ovaert Pax. Sauer; Java, Ochs: Amste. 8, neijboer t-'ouviay, Krobbach; Marinus rar- ,!t Wijgano Vertrouwen, v. Denderen: Es- pcranoe 2 Blomberg; Nelwi. de Geus: Vecht, -,t Vries U.moiuder 3. Schack; 3 Gebroeaers, Dijke Ïtoenus 146, Weisenburger: Ko.'ibri. ■J d Zee -Syria Brughts; Stad Amsterdam 3, Waterham Ideaal 2, v. Denderen: Cota. Ta- ,ens. Onyx v. Laar: Dankbaarheid, Taek*:; Joco Fens- Energie, Kuypers; Laufenburg scholten Rijn Schelde Cant; Libia, Poll JfCjo. Heck: Annie, de Wijs Dympna. Ge- ens: Cormorar. Houdt. Meeuw. Logjes: St .d Amsterdam 7, Korstanje Linquenda, Hooge veen. Rheinun.on 6 de Volder: Nooit G— d.acnt. Dubbelman: Gew., Blok; Brakzand Wierdsma: Emmanuel, de Vroome; Gerson' Füder: Stad Gent, v. Wijk; Claeor. v. Vliet: Jeco, Goumare: Charles, v Poorter; Cotea Roties de 'ong: Elisabeht, den Boer: Neeitje, Groeneweg. Marcel, Vergauwen; Telegratf X). Huibrechts Telegraaf 19 Nortler: Te:ï- a- aaf 15 Köss: Pro Patria Bosma: Trijntje, Pieket: Adrien v. Reemortel; Neiiv v. Zwo.; -tad Lier. Aarts; Patria. Feenstra Bertha Broekaart; Henny Kint; Otto Ha!,er, Neuer Res Nova, Hoogendoorn: Glover Apa'lius- _ufra, de Lunne: Anna, v. Gent: R.o Ruiten- verg; Onde-neming de Waal: Dambo. B:ok- iand; Paloma. de Waal: Fata Morgana, de Waal: Pax. Bos. Commerce. Spier; Cancan- sia. v. d. Beemt: Valencia. Geluk. HOOGWATER TE ROTTERDAM. 15 November: le tij 4.53 u., 2e tij 16.58 u. WATERSTAND TE DORDRECHT Woensdag 14 November: le hoogwater 5.o4; 2e hoogwater 1812; le laagwater 0.59; 2e laagwater 13.13. WATERSTANDEN VAN 13 NOVEMBER 1951. Rheinfeiden 2.43, (+0 19); Breisach 2.04 (T0.54); Stratasburg 2.65 0.60); Maxau 4.039 (- 0.46); Mannheim 2.25 (+0.26); Mainz 2.16 (+0.21); Bin,gen l.si (+0.07); Caub 1.40 (+0.10); U;er 1.66 (+0.17); Coblenz 1,54 0.06); Keulen 1.07 (+-9.90C): Ruhrort 2.06, (onv.); Lobith C.80 0.2); Nijmegen 6.70 (onv.), Sluis te Weurt 6.33 o.oi); Arnhem 6.90 OOI); Eefde (IJsse,) 2.10 (onv); Deventer 1 27 (+0 02); Monsin 56 60 0.05); Visé 50.301 (+0.06): Boig- haren 40.14 (+0.16); Belfeid 11.02 —0-20); Grave (beneden de sluis) 4.69 (—0.09); Namen 1.50 (—0.02.) MINSTE V A AKW ATE RDIEPTEN. 13 November: Pannerden—Heveadorp 2.00; HeveadorpVreeswijk 1.66; IJssel (boven Eefde) 1.85; IJseei (beneden Eefde) 2.05. Nachtvaartverbod is ingesteld van MUlingen Nijmegen en van Heveadorp—Wijk bij Duurstede. SLEEPBEDRIJF Elis 10 van Dakar te Ceuta. Ganges 12 te Maassluis met een zuiger en een bak. Hudson 12 van Sligo naar Queenstown. Schelde, IJmuiden naar Stettin met een kraan, passeerde 12 Brunsbuttel. Thames 12 van Aden naar Calcutta met een baggermolen en een hopperbak. SCH'EVENINGEN, 13 November. Vangstbe- richten van hedenmorgen uit zee: SCH 78 3 k„ SCH 305 75k uit halve vleet, SC-H 87 geen vangst, SCH 200 25 k., SC(H 195 nog halen, SCH 246 1 k. u. h. vl., SCH 254 40 k. u. h. vl„ SCH 159 g. v. u. h. vl., SCH 229 g. V., SCH 105 g. v.. SCH 263 g. V., SCH 339 10 k.. SCH 365 1 k. u. h. Vl., SCH 23 nog halen, SCH 53 1 K„ SCH 104 1 k„ SCH 332 70 k. uit 60 netten, SCH 39 g. v., SCH 201 80 k. uit 35 netten. SCH 264 g. v„ SCH 4 1 k. u. h. vl., SCH 75 3 k. u. h. vl., SCH 57 g. v., SCH 181 1 k.. SCH 199 45 k., SCH 9 g. V., SCH 32 g. V., SCH 40 g. v., SCH 49 60 k. uit 60 netten. SCH 99 50 k. uit 60 netten, SCH 132 1 k. u. h. vl., SCH 133 20 k. u. h. vl., SCH 189 g. v., SCH 233 60 k. uit 75 netten, SCH 386 g. V., SCH 5 g. v., SOH 19 50 k. u. h. vl., SCH 30 30 k. u. h. v!., SCH 35 5 k. u. h. vl., SCH 37 2 k. u. h. vl„ SCH 45 g. v. uit 15 netten. SCH 69 g. v., SCH 84 g. v.. SCH 130 g v.. SCH 210 1 k. u. h. vl., SCH 236 1 k. u. h. vl..( SCH 249 40 k. u h. vl., SCH 250 g. v SCH 297 g. v., u, h. vl.. SCH 310 nog halen, SCH 312 g. v SCH 399 - v., SCH 20 g. v. SCH 225 g V, SCH 141 V., SCH 186 g. V SCH "74 4 I^. u, n y' c-r-q 361 100 k u:t 30 netter, p+-i n- g v.. CCK 7 g V SCH 46 g. v SCH 50 85 tl h vi„ SCH 63 g. v SCH 64 g, V., SCH 86 v„ SCH 81 g. v.. SCH 116 g. v., SCH 180 15 k. u. h. Vl., SCH 275 g V., SCH 3 25 k.. SCH 6 80 k„ SCH 14 25 k. tl. h. vl., SCH 21 g. v., SCH 25 nog halen, SCH 110 g. v., SCH 118 g. v., SCH 120 3 k.. SCH 121 g. v. tl. h. vl., SCH 302 5 k. u. h. vl., SOH .325 3 k uit 25 netten, SCH 33 g. v., VL 30 12 k. uit 30 netten. Binnen te Seheveningen: SCH 79 met 28 last en 500 kisten verse haring. SCH 247 met 23 last en 500 kisten verse'haring, SCM 262 met 25 last en 500 kisten verse haring.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5