Aparte kamers, aparte bussen Om het geheim van de stem te bewaren Cairo gaat „bevrij cl ingsbatalj ons" opleiden Nationalistische geluiden in de V.lN.-A sseinbl ée Besteding E.C.A.-gelden voor de landbouw Amateurcircus „'t Hoef ke" treedt in Sclieveningen op Pholien in verweer tegen de aanval van Van Acker VIJF NIEUWE KOLEN MAATSCHAPPIJEN Mooi gebaar van 11-jarige Amerikaan Hartkloppingen in India Verrassende Franse actie in Indo-China Trawlerstaking te IJmuiden ten einde entrepothandel van Sabotage neemt ernstiger vormen aan Pakistan en Perzië beklagen zich over uitbuiting en overheersing99 Record-omzet bij Simplex Over objectieve schattingen „schatting voor het buitenland Bromfietszaak voor het gerecht DONDERDAG 15 NOVEMBER 1951 PAGINA S DE „ARGOS" VAN STAPEL GELOPEN GENATIONALISEERDE BELANGEN IN HONGARIJE Nederlandse delegatie met lege handen terug „VERGETEN AARDE" Bijzonder filmpje over Nieuw-Guinea SINGAPORE Groter dollarinkomen voor Indonesië vermouth Torino B or gstellings fonds VOOR 1951 f 47,5 MILLIOEN j „Rampzalige gevolgen BACONEXPORT IN 1952 Levering van 35.000 ton verantwoord „THE DUTCH SHIPBUILDER" Winkelmeisje als koorddanseres en slangenmens DE HUISARTS „GEBOOD"! Liefdadig doel Eindhoven en Helmond werden bezocht met het amateurcircus, dat langzamer hand groeide en later kwamen geheel Brabant en Limburg aan de beurt. Alleen die plaatsen, welke 's avonds nog konden worden bereikt, werden bezocht. Om de beroepsmensen geen concurrentie aan te doen, bleef het aantal voorstellingen be perkt tót een vijftal per jaar. De op brengst kwam telkens ten goede aan een of ander liefdadig doel. Bij het eerste kuctren DAHPO-PASTILLES bvoorkomen erger Pastoor als explicateur Alle nummers bfj elkaar vormen een (iele lijst en we volstaan dan ook maar met een greep in het wilde weg. Zo is er b.v. Koosje Welte, die gedurende de nor male weekdagen in een patates-frites-win- kel werkt In het circus is zij koorddan seres onder de naam „Miss Kowe" ter wijl zij daarnaast nog als slangenmens optreedt. Een kantoorbediende en een bankbediende vormen samen de clowns Rits en Rats". Een gymnastiekleraar en een vrouwelijke kantoorbediende verzor gen een luchtnummer. Pastoor Van Din- ter uit Deurne laat zich evenmin onbe tuigd. Hij werkt als explicateur bij het „hoge-school-rijden" mee. Verkoop bromfiets volgens verwachting ITALIAANSE LOF VOOR NEDERL. KUNSTENAARS Reorganisatie Westduitse zivare industrie Blinde kinderen en oud-strijders zijn beschermelingen KWART EEUW IN DE KINDERBESCHERMING Zilveren jubileum mr dr L. Janssens VERBOUWDE „WATER- MAN" VERTROK NAAR AUSTRALIË In India, het onmetelijke India, met naar men zegt ongeveer vierhonderd mil lioen inwoners, zijn onlangs, op 25 Oc tober, verkiezingen voor het nieuwe par lement van India begonnen. Voorlopig hog slechts in enkele bergdistricten, wel ke binnenkort voor de duur van de ge hele winter en een deel van de lente van de buitenwereld zijn afgesneden. 1 an volgen in December en Januari anaere districten, maar het ral wel Maar' w den, vóór alle stemmen geteld enalle uitslagen bekend zijn. Dan vo! verkiezingen voor de staatsraad en ten slotte in Mei 1952 komen parlement en wetgevende vergaderingen van de af zonderlijke staten bijeen om de nieuwe president van, de Republiek^ India voor ambtsperiode van vijf jaar aan te wijzen. Technisch is het organiseren van der gelijke verkiezingen een bijna bovenmen selijk werk. Zo is er eerst het feit, dat voor de overheersende massa van de analfabeten een eigen methode van kie zen moest worden gevonden, natuurlijk met handhaving van het geheim der stemming. Daarom zullen er in elk lo kaal zoveel stembussen worden geplaatst als er candidaten zijn; elke bus draagt de naam van de candidaat, maar bovendien een bijzonder kenmerk, waaraan de anal fabeet zijn uitverkorene kan herkennen. Treedt men een stemlokaal binnen, dan krijgt de kiesgerechtigde een biljet, dat hij zonder er verder enige aantekening op behoeven te maken in de bus kan werpen. Daar „het geheim" bewaard moet blijven, kan er slechts één persoon in het stemlokaal zijn; in verband met deze langzame gang van zaken duren de ver kiezingen in de meeste districten een volle week. Een verdere moeilijkheid is, dat in de gebieden waar het Purdah- systeem nog heerst, d.w.z. waar de vrou wen nog steeds gesluierd zijn en zich niet met mannen in één lokaal mogen bevin den, aparte gebouwen voor mannen en vrouwen, die de stemplicht willen ver- De strijdkrachten van de Franse Unie ln Indo-China zijn in de nacht van Dins dag op Woensdag onverwachts tot de aan val overgegaan. Drie bataljons parachu tisten bezetten de stad Hoa Binh, 65 km. ten Z.W. van Hanoi. Hoa Binh is een jaar lang in handen van de opstandelin gen geweest. Men verwacht, dat het bezit van de stad strategische en politieke voor delen zal opleveren in de zes jaar oude strijd, die thans een keerpunt schijnt te hebben bereikt. Door deze verrassende actie zijn twee divisies van de opstandelingen, in totaal meer dan 20.000 man sterk, afgesneden. De Franse troepen hebben 1500 vierk. km. gebied veroverd en het bruggehoofd in «ie Tonkinese delta 30 km. naar het Wes ten uitgebreid, aldus verklaarde de opper bevelhebber. generaal <ie Lattre de Tassigny. Volgens geruchten, die Woensdagmid dag te IJmuiden circuleerden zou de sta king van de bemanningen van een aan tal trawlers te IJmuiden vanochend wor den opgeheven. Bij informatie bij_ de Redersvereniging werd ons dit bericht bevestigd. Ongeveer drie weken geleden is een aantal van de bemanningen van de vis sersvloot in staking gegaan als protest tegen een maatregel, genomen na over leg tussen de Uniebonden en de reders en goedgekeurd door het College van Rijksbemiddelaars. Deze maatregel hield in, dat door de geweldig grote haring vangst, die moeilijkheden met het lossen veroorzaakte een deel van de binnenlo pende vissersbeten direct naar de vis- meelfabriek werden verwezen. De be somming der overige vangst zou volgens deze maatregel gedeeld worden met de ongelukkige vissers, die geheel wille keurig overigens ihun vangst bij de fabriek moesten afleveren. De vakorga nisatie OVB, een van de EVC afgeschei den organisatie, die niet bij de Unie is aangesloten, wilde van deze maaiiegel niets weten en proclameerde een staking. Ruim de helft van de vloot kwam hier door stil te liggen. Deze staking behoort dus vandaag tot het verleden, hoewel de maatregel by grote vangst van kracht zal blijven. vullen, moeten worden ingericht. In het begin van dit jaar is in India een grote volkstelling gehouden; op grond daarvan heeft men het aantal stemge rechtigden op 175 millioen vastgesteld. Het zou echter niemand verwonderen als er een tien millioen meer zich aan de stembureaux melden; enerzijds als gevolg van fouten en verkeerde opgaven bij de volkstelling, anderzijds omdat sommige kiezers twee of driemaal zullen verschij nen. Men overweegt dan ook reeds, of men bij de a.s. verkiezingen niet hetzelf de systeem zal toepassen als bij de tel ling, dat n.l. een persoon, die éénmaal zijn plicht heeft vervuld, op zijn hand een stempel krijgt met een inkt, welke minstens een week onuitwisbaar is. Problemen te over dus; en dan hebben we nog niet eens geschreven over allerlei bijkomstigheden, n.l. dat de verkiezings dagen wettelijk erkende feestdagen zijn; dat bij het vaststellen der data in cie verschillende districten rekening moet worden gehouden o.m. met de godsdien stige feesten, de vastendagen en de kli matologische toestanden; zo kan men bijv. geen verkiezingen uitschrijyen in de gunstigste periode van zaaien, oogsten enz. Met al deze en dergelijke factoren moet in de 3104 kiesdistricten met 175.000 stembureaux (waarvan vele met het oog op het Purdah moeten worden gedou bleerd) rekening worden gehouden. Het zal dan ook niemand verwonderen, dat de regering ongeveer twee millioen stem bussen ter beschikking heeft gesteld en toch bezorgd is, of dit aantal wel vol doende zal zijn. Is de technische organisatie van der gelijke massale verkiezingen, zeker als er naar gestreefd wordt ze op democra tische wijze te houden, een bijna onop losbaar probleem, met de politieke kant van de zaak staat het er, al is de schijn veel gunstiger, in volle werkelijkheid niet veel beter voor. Men heeft in India, naast natuurlijk heel wat kleine personen- of belangen- groepjes, welke voor de samenstelling van 't parlement in feite geen rol spelen, drie grote partijen: de Congrespartij, de so cialistische en de economische partij. De laatste speelt vooral in Bengalen en Cen traal India een zeer actieve rol en men vreest niet ten onrechte dat zij een flink aantal zetels in ftet parlement, maar voor al in de wetgevende vergaderingen van de afzonderlijke staten zal veroveren. Over haar werkelijke sterkte op het hui- di.£6 ossnfoli'k verkeert men absoluut in het onzekere. Het lijkt echter niet on mogelijk, dat de hongersnood en de ont stellende armoede een deel van de kie zersmassa of volkomen apathisch of ex treem-radicaal gemaakt heeft. Van het laatste zouden de communisten zeker profiteren, tezamen met de socialisten. De ware regeringspartij is de grote Hindoese Congrespartij van de vermoor de mahatma Gandhi, nu geleid door Nehroe. Het blijkt echter, dat juist in de Congrespartij de tegenstellingen bij zonder fel en scherp zijn; dat zij eigen lijk uit een aantal contrasterende groe pen bestaat, die zich de laatste tijd tot afzonderlijke partijen beginnen af te scheiden. De scheidingslijn is veelal reli gieus; aan de ene zijde staan de Hindoes, die de orthodoxe leer en alle practijken tot in de uiterste consequenties willen handhaven en daarom elke Westerse oriëntering (gelijk ook elke communisti sche) onverbiddelijk van de hand wijzen, omdat aldus de ongereptheid van het strengste Boedhisme zou kunnen worden aangetast; aan de andere zijde staan de vooruitstrevenden, onder leiding van de zeer bekwame, doortastende dr Amfoed- kar, een der „onaanraakbaren", die met Nehroe tot de grote onafhankelijkheid- strijders moet worden gerekend; en die de snelle emancipatie van de lager staande kasten in de Indiase samenleving eist. Hoe deze strijd zich verder in de Con grespartij zal ontwikkelen en welke terugslag hij op de verkiezingen zal heb ben. is niet te voorspellen. Maar wel voelt men soms in de Engelse pers een zekere angst, dat de botsing van al die opvattingen tot een ernstige crisis, ook in de betrekkingen tussen Engeland en India zal leiden; dat de banden van de Commonwealth zouden kunnen worden verbroken, wat tot nieuwe verzwakking van Engeland zou kunnen bijdragen. De voortekenen daarvoor zijn in India op dit ogenblik echter nog zwak. Gisteren Is het voor de K.N.S.M. in aanbouw zijnde schip, de „Argos", te wa ter gelaten. Het behoort tot de tien schepen, welke de K.N.S.M. bij verschil lende Nederlandse werven in bouw of bestelling heeft en is het tweede schip van deze tien, dat binnen twee weken thd^ te water ging. Het. wordt gebohwd door C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen a.d IJssel. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. N. C. van LennepVon Muehlen, echtgenote van een der directeuren van de K.N.S.M. De „Argos" is een schip vftn bijna 3000 ton draagvermogen en wordt voorzien van een Sulzer-motorinstallatie van 1200 p.k., welke het een snelheid zal geven van 12 mijl. Een Nederlandse delegatie, naar Boe dapest gegaan om te onderhandelen over schadeloosstelling wegens genationali seerde Nederlandse particuliere eigen dommen in Hongarije, is Vrijdag met lege handen vertrokken, zo wordt in diplomatieke kringen te Boedapest ver klaard. Getroffen door de nationalisatie zijn o.m. Philips, de Bataafse Petroleum Mij. en particuliere Nederlandse obligatie- en aandeelhouders in diverse Hongaarse maatschappijen. De particuliere buiten landse eigendommen in Hongarije zijn in December 1949 genationaliseerd. „Vergeten aarde". Zo noemde luite nant-ter-zee F. Wassenburg het film pje, dat hij op en over Nieuw Guinea maakte. Dat gebeurde ln 1948, toen hij dit eiland per vliegboot van de marine bezocht. Het filmpje brengt de toeschouwer ver van de beschaving van een technische twintigste eeuw naar Vogelkop op het Westelijke puntje van Nieuw-Guinea. Vandaar wordt hij meegenomen naar de binnenlanden, waar de bevolking leeft in het stenen tijdperk. Twintig minuten lang blijft men gefascineerd toekijken. Dan is de „reis" ten einde en staart men in Hollandia, de hoofdplaats van het Nederlandse deel van het eiland, ver wonderd naar die vreemde combinatie van mensen en dingen uit verschillende eeuwen: Papoea's op een „bulldozer". „Vergeten aarde" Is nauwelijks een film te noemen. Het heeft °°k niet de pretentie. Zoals Anthony van Kampen, die de tekst ervoor schreef (hij maakte de reis ook mee) in zijn inleiding gister morgen bü de officiële vertoning voor een aantal autoriteiten en andere ge nodigden in het Haagse Studio-theater opmerkte, moet men het meer zien als een „platenboek van een toerist, die door het land werd gegrepen" dan als een do cumentaire. Niet door zijn vorm, maar door de buitengewoon belangwekkende inhoud is dit filmpje dan ook iets zeer bijzonders. Uit officiële bron wordt vernomen, dat de regeringen van Singapore en Indonesië onderhandelen over een nieuwe overeen komst. krachtens welke Indonesië een groter' aandeel zou verwerven in het dollar-inkomen uit hoofde van de entre- póthandel van Singapore. Volgens de overeenkomst van 1948 ont ving Singapore bijna 80 pet van de harde valuta, omdat deze Engelse kolonie de Indonesische goederen bewerkte, opnieuw verpakte of zelfs gedeeltelijk bewerkte voor de wereldmarkt. Op grond van de nieuwe overeenkomst zal Indonesië min stens 2 millioen Am. dollars meer ont vangen dan tot dusverre. De overeen komst houdt ook voor Singapore voor delen in. dear Indonesië door de nieuwe regeling minder geneigd zal zijn om buiten Singapore om de goederen recht streeks naar de dollarmarkten te ver kopen. In Cairo is ter gelegenheid van de „dag van de strijd' een stille optocht gehouden, die een lengte had van vijf kilometer. De 72-jarige premier, Nahas Pasja, bevond zich, ondanks het verbod van zijn dokter, aan het hoofd van de stoet. Ministers parlementsleden? leden van de rechterlijke macht, godsdienstige leiders, docenten, studenten, afdelingen uit de vrouwenbe weging en de vakbeweging en schoolkin deren met vlaggen liepen in de optocht mee. Alles verliep ordelijk en rustig. Des avonds deelde de Egyptische minis ter van binnenlandse zaken mede, dat de regering over enkele dagen de leiding van alle z.g. ..bevrijdingsbataljons" en soort gelijke organisaties zal overnemen. Deze groepen zijn niet-officieel en werden ge vormd na de afschaffing van het Brits- Egyptische verdrag. „De jonge mannen wensen een militaire opleiding te ontvan gen; welnu, de regering zal die geven" aldus de minister. Toen hem gevraagd werd of de regering c'e „bevrydingsbataljons" zou toestaan een guerilla-oorlog te voeren antwoordde de minister: „Over deze militaire kwestie zal worden beslist nadat de regering de leiding van de manschappen op zich heeft genomen" Gisteren hebben zich in de kanaalzöne twee incidenten voorgedaan. Twee Britse soldalen werden gewond bij een beschie ting door een groep Egyptische sluipschut ters. De soldaten werkten aan telefoonlij nen tussen Port Said en het hoofdkwar tier van generaal Erskine, welke Hjnen door saboteurs waren doorgesneden. Bij Suez hebben Britse soldaten het vuur geopend op een groep Egyptenaren, die bezig waren een pijpleiding voor de water voorziening van een Brits legerkamp op te graven en op een vrachtauto te laden. Een Egyptenaar werd gedood en een andere ernstig gewond. Ten Zuiden van Port Said hebben saboteurs het spoorwegverkeer enige uren opgehouden door het onklaarmaken van wissels. Voorts werden telefoonlijnen, die vanuit andere delen der kanaalzöne naar Port Said lopen, doorgesneden. Tijdens de gisteren gehouden zitting van de Algemene Vergadering der V. N. hebben verschillende gedelegeerden het hunne gezegd over de problemen, die zij van bijzonder belang achten. In enkele gevallen waren dit kwesties van nationale (om niet te zeggen: nationalistische) aard. De Deense minister van buitenlandse zaken, Bjoern Kraft, sneed echter een wereldprobleem aan. Hij gaf een zeer openhartige uiteenzetting van zijn mening betreffende dé houding van Moskou. Hij zeide het te betreuren, dat van de samenwerking, die er gedurende de oorlog tussen de Westelijken en Sovjet-Rusland bestaan had, niets was overgebleven en deed een beroep op de Sovjetrussische leiders om de verlaten weg opnieuw in te slaan. Kraft s rede was waardig, echter zonder het Kremlin te sparen. De vertegenwoordigers van Pakistan Zuid Afrika en Perzië lieten nogal bit- teire critiek horen, welke haar grond vond in bepaalde nationale kwesties. Dr Donges (Zuid Afrika) meende, dat er „groeiende ongerustheid heerst over de neiging der V.N. om zich in te laten met binnenlandse aangelegenheden van sou- vereine staten-leden". Voorts vond hij de Met het oog op de noQdzakelijke ver- betering van de Nederlandse be nng;s- balans, dient een aantal landbouwkundige projecten te worden gefinancierd, wa"" voor het normale begrotingsbudget voo deze op grotere productiviteit en "°Sere rentabiliteit van de Nederlandse ia"?" bouw gerichte maatregelen, onvoldoende mogelijkheid biedt. Nu met de regering der Ver St. van Amerika overeenstem ming is bereikt over het bescnikbaar stel- len van gelden uit de z.g. tegenwaarde- rekening voor ingediende voorstellen, wordt de uitvoering van enige hieronder nader aan te geven projecten mogelijk gemaakt. Bij de' Tweede Kamer is dan nu. ook een desbetreffend wetsontwerp inge diend waarbij voor het jaar 1951 47.5 millioen wordt aangevraagd, omdat het nog afgezien van de omstandigheid, dat het ook om technischs redenen niet mo gelijk zou zijn het, total plan binnen 1 jaar ten uitvoer te leggen, vooral mone taire overwegingen geweest zijn, welke tot een spreiding der uitvoeringswerk zaamheden over meerdere jaren hebben doen besluiten. Tot het einde van het begrotingsjaar zal voor de hierna genoemde onderdelen naar raming beschikbaar moeten worden gesteld: landbouwhogeschool en land bouwkundig onderzoek 1.500.000, mo derne voederbouw en intensivering klein bedrijf f3.500.000, groenvoederdrogerijen ƒ3.000.000, groenvoederdrogerijen (borg stelling) ƒ5.000.000, iundvee-tbc-bestrij- ding 8.500.000. winning organische mest stoffen 1.000.000, borgstellingsfonds voor d« landbouw 25,000.000. Voor de kapitaalvoorziening ten platte- lande is de geldlening met hypothecaire zekerheid en/of persoonlijke borgstelling de meest gebruikelijke vorm. Deze lenin- fen' die voornamelijk met de boeren leenbanken worden aangegaan, brengen voor deze banken vrijwel geen risico mee. L>e grotere kapitaalbehoefte zal niet ge- neet in de niet-risicodragende kapitaals- steer Kunnen worden opgevangen. Zonder dat van een uitzonderlijk groot risico sprake is, zal toch kapitaal zonder onder pand moeten worden verstrekt, zowel aan eigenaren-gebruikers, als aan pachters, indien ze bi) de geldgever „te goeder naam en faam bekend staan. Nu met de regering van de V.S. over eenstemming werd bereikt over het be schikbaar stellen van gelden uit de zgn. „tegenwaarderekening voor dit doel, is het mogelijk de nodige garanties te geven voor geldleningen, welke door banken worden verstrekt, riet ligt in hot voor nemen de aangevraagde gelden onder te brengen in eelJ 8 "^orgstellings- fonds voor de Landbouw De benodigde gelden voor de investeringen zullen kun nen worden verstrekt door de boeren leenbanken en andere banken, de fond sen der plaatselijke boerenleenbanken zullen wellicht zodanig zijn, dat zij in staat zijn de credietbehoefte te vervuilen. Van de te investeren bedragen zal de helft door de betrokken boer of tuinder zelf moeten worden verschaft, hetzu uit contante middelen, hetzij door een geld lening, waarvoor de normale zekerheid dient te worden gesteld, terwijl voor de overige 50 der te investeren bedragen, genoemde stichting zich garant zal dienen te stellen voor de terugbetaling der ge goten leningen. agenda der V.N. veel te overladen om tot\ vruchtbare resultaten te kunnen komen. De Pakistanse minister van buiten landse zaken verweet „de blanke vol keren", dat zij zich naar zijn mening verbeelden, dat zij „een goddelijk recht hebben om niet-blanke volkeren te be sturen". Hij acht behalve de oplossing van „het probleem van kolonisatie en imperialisme" ook een „practische ver vanging van economische uitbuiting en overheersing door economische samen werking" absoluut noodzakelijk, De Perzische gedelegeerde Nasrollali Entezam, noemde man en paard. Hy meende dat de V.N „tot nog toe onvol doende aandacht hebben besteed aan de nationalistische wensen van bepaalde groepen in Afrika en Azië". ,.Dc wil der naties om zich te bevrijden van het juk der uitbuiting is normaal en begrijpelijk. Het zal rampzalige gevolgen hebben, ais deze wil nog langer wordt veronacht zaamd", aldus Entezam. Sir Benegai Rau (India) juichte even tuele besprekingen over het Westelijke Tussen het ministerie van Landbouw en de Stichting voor de Landbouw is overleg geweest inzake het bacon-con- tract voor het komende jaar. De Stich ting voor de Landbouw acht voortzetting van het longterm contract met Enge land zeer gewenst indien althans voor de bacon een zodanige prijs bedon gen kan worden, dat lonende productie mogelijk is. Voor een regelmatige ont wikkeling van de varkenshouderij acht de Stichting het van belang, dat de overheid tijdig bekend zal maken dat de nieuwe prijsgarantie en de huidige krachtvoertoewijzing ook voor het jaar 1952 gehandhaafd zullen blijven. Er is reden te veronderstellen dat in 1952 het aanbod van varkens niet zoveel lager zal liggen dan in 1951. Voor de pe riode van 1 October 1951 tot 31 Decem ber 1952 zou dan een contract, voor de levering van 35.000 ton bacon verant woord rijn. ontwapeningsplan toe, maar achtte deze nutteloos als zij zouden geschieden „bui ten aanwezigheid van vertegenwoordigers van een regering, die een der grootste legers van de gehele wereld onder zich heeft, nl. communistisch China". Als de V.N. voortgaan met hel feit van het be staan van het nieuwe China te negeren, zullen alle eventuele besprekingen naar Hau's mening een enigszins onwezenlijk karakter krijgen". Bepaald opwekkend was de zitting van gisteren niet, maar de laatste spre ker, de Panamees Duncan, wist met enkele waarderende en wijze woorden toch nog iets goed ie maken. Hij was van mening, dat .de huidige oorlogen en geruchten over oorlogen niet het gevolg zijn van fouten der V.N., doch voortspruiten uit hot optreden van re- gernigen, die zelfzuchtig hebben gehandeld zonder voldoende te hebben bijgedragen aan het sterker maken der internationale organisatie". Hij wenste uitbreiding van de werkzaamheid door de speciale organisaties aer V.N. „opdat een wereld tot stand komt, waarin oorlog, zo niet onmogelijk dan toch zeer onwaarschijnlijk wordt. Een nieuw periodiek heeft het licht ge zien als een uitgave van de Roniepers te Rotterdam (Mauritsweg 25), onder redac tie van J. A. v. 't Hoen dat gewijd is aan de Nederlandse scheepsbouw in het alge meen en dat geheel in het Engels gesteld is. Het eerste nummer, dat met vele foto's van nieuw gebouwde schepen is verlucht, bespreekt in een artikel de toestand van de scheepsbouw en heeft verder o.a. een rubriek „Nieuws van de werven". (Van onze Haagse redactie) Dof dreunend klonken de hoefslagen van het voltige-paard door de grote ruimte van het Scheveningse Circusgebouw, dat kaal en leeg met een matige verlichting een bijna dreigende koepel vormde boven de weinigen, die de ruimte op de kille ècht-herfstachtige Novemberochtend bevolkten. Een dun laagje stof op de stoelen vormde de stille getuige van de periode van rust, die het gebouw heeft door gemaakt. Hééftinderdaad, want het duurt nog maar enkele dagen, vóórdat het Circusgebouw weer écht circusgebouw wordt met bezoekers, die alle rijen banken vullen, wier ogen gespannen gericht zijn op de paarden en ruiters in de piste, terwijl de bij de wereld van zand en zaagsel onmisbare muziek weerklinkt. Toch zal er iets vreemds blijven, want ditmaal zullen het niet beroepsmensen, maar amateurs zijn, die hun kunnen tonen aan het publiek. De medewerkers van het Circus ,,'t Hoefke" uit Deurne zijn in het dagelijkse leven gewoneburgers, die in de bakkerij, op kantoor en dergelijke plaatsen hun brood verdienen. Er werd gewerkt in de pisteEen grotere ruimte dan gewoonlijk brengt nieuwe moeilijkheden mee en de voltigeur en twee voltigeuses oefenden om straks hun nummer feilloos te kunnen afwerken. Harry Kievits, die in de stal van de heer Van Doorne te Deurne werkt en de beide dochters van de laatste, de tweeling Tiny en Anny, vormen dit trio. En bij het noemen van de naam Van Doorne raken we meteen aan het begin van de geschiedenis van het amateurcircus ,,'t Hoefke". Enkele jaren voor de oorlog raakte de heer H. van Doorne. de directeur van de D.A.F.-fabrieken te Eindhoven, overwerkt en zijn huisarts „gebood" hem aan paardensport te gaan doen. Dat was een tactische zet, want de medicus kende de genegenheid van zijn patiënt voor het paard. Diezelfde belangstelling bleek ook de tweeling het edele dier toe te drggen en al gauw werden ook voor haar twee paardjes aangeschaft. Na de oorlog kwam het tot een circus voorstelling, waarbij de gymnastiekver eniging en de harmonie van Deurne mee werkten. Een geweldig succes oogstte men ermee en na vele voorstellingen moesten nog honderden mensen worden teleur gesteld. Ook nu is dit het geval. Ruiters en paarden uitzenden naar de Olympische Spelen te Helsinki in 1952 brengt tal van problemen mee en het Nederlandse Olympische Comité en de Ned. Hippische Advertentie Sportbond §taan dan ook voor grote moeilijkheden. De financiële lasten zijn hiervan geenszins de geringste. Zo kwa men enkele mensen op het idee een Ruiter Olympiade Fonds te stichten. En hiervoor zal het circus ,,'t Hoefke" Zaterdag en Zondag, 's middags en 's avonds, voorstellingen geven, waar van de opbrengst' ten goede komt aan dit fonds. De „aniateurcircusmensen" zullen de toeschouwers niet teleurstellen. Wat zij brengen is geen half-afgewerkt en on verzorgd programma, waarbij het amateur zijn als excuus moet dienen. Integendeel, raar kenners beweren behoeft men niet mder te doen voor beroepsmensen, het geen vooral bij 'net voltige-nummer van de tweeling Van Doorne met Harry Kie vits tot uiting komt. Hun schuchterheid verleent het geheel daarbij oen aparte charme. Mevr. Gaillard-Jorissen en haar ballet groep uit Den Haag zijn gasten van hep circus ,.'t Hoefke" en verlenen eveneens hun medewerking. Het verheugt ons ook thans te kunnen mededelen dat de productie van Simplex- rüwielen zich wederom heeft uitgebreid en wel met 11 pet., waardoor onze omzet ten record bereikte. Ook dit jaar ontvingen wy eeij aantel opdrachten voor export van Simplex draisines en voorts zijn belangrijke op drachten voor export van rijwielen uitge voerd, aldus begint de directie der N. V. Simplex Machine- en Rijwiclfabrieken ^te Amsterdam haar verslag over 1950'51. De binnenkomende orders hebben ge heel beslag gelegd op de productie. De directie heeft goede hoop, dat het aan staande seizoen gunstiger zal zijn dan het vorige, daar niettegenstaande het berei ken van de hoogste omzet in het bestaan van Simplex, het zeer slechte weer zijn invloed heeft doen gelden. Bovendien is sinds October j.l. de „Simplex-bromfiets" aan de markt gebracht, waarop reeds aan zienlijke orders zijn ontvangen, hetgeen er op wijst, dat de verkoop aan de ver wachtingen zal beantwoorden. De nieuwe Simplexfabriek zal, daar de bouw door de regen is vertraagd, waar schijnlijk m Februari 1952 in gebruik ge nomen worden. Zoals reeds in het recente emissie-pros pectus medegedeeld, sluit de verlies- en winstrekening over het algelopen boek jaar, na afschrijvingen ad 118.995, met een verdeelbare winst van f 335.000. Voorgesteld wordt een dividend van |Q pet. (onv.) Aan de Nederlandse architecten A. van Eyck en J. Rietveld is de gouden medaille toegekend voor de opdouw en' inrichting van de Nederlandse inzending op de Triënnale te Milaan. Zoals bekend werd deze internationale expositie over deco ratieve kunst, indivstriële vormgeving en moderne architectuur van 10 Mei tot 4 November te Milaan gehouden. Het gra fische werk van wijlen H N. Werkman kreeg de grand-prix. Vernomen wordt, dat te Milaan vooral de strenge en stijl volle inzending uit Nederland werd ge waardeerd, die een geheel apart karakter droeg. Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Minister-president Pholien is in de Kamerzitting van gisteren op zeer uitvoerige wijze teruggekomen op het vorige week door de socialistische oud-premier Van Acker uitgelokte incident, w aarbij deze mededeling deed van een confidentionele nota om aan de hand daarvan te beweren, dat de homogene regering zich van valse cijfers heeft bediend bij de indiening bij de NATO van de verklaring van België's nationale inkomen. an Acker beweerde, dat dit inkomen in feite 30 milliard bedraagt, doch dat de regering bij de NATO maar 20 milliard heeft gedeclareerd. Dit document was in 45 exemplaren gestencild. Katholieke bladen beweren, dat een of meer dezer exemplaren de socialistische woordvoerder an Acker in handen zonden zijn gesteld door drie destijds door Spaak in hoge functie op het ministerie van buitenlandse zaken geplaatste socialisten. Diezelfde katholieke bladen noemen zelfs de namen dezer drie personen, eraan toevoegend, dat twee ervan van oorsprong Poolse Israëlieten zijn, die niet lang geleden de Belgische nationaliteit hebben bekomen. In de lange uiteenzetting over de hou ding der regering in deze aangelegenheid wees Pholien er op dat in 1949 door de regering een commissie voor het effec tieve vaststellen van het nationale inko men in het leven werd geroepen. En kele schattingen van 's lands inkomen over 1949 werden door deze commissie gedaan, doch zij zijn vooralsnog van voor lopige aard. De door Van Acker gewraakte titels van dit document „Objectieve schatting" (30 milliard) en „Schatting voor het bui tenland" (20 milliard) betekenen in wer- keiykheid, aldus Pholien, hoogste en laag ste schatting. Het is die commissie, dus niet de regering, die de woorden: „Schat ting voor het buitenland" heeft gebruikt en voorzichtigheidshalve het cyfer van 20 milliard noemde, het cyfer, dat de Belgische regering heeft meegedeeld, om dat de commissie voor de toekomst geen hogere raming kon maken, mede n.a.v. de zeer ingewikkelde schatting in ver band met de landbouwsector van 's lands economie. Pholien heelt de socialisten de volle maat willen geven en heeft in de kamer voorlezing gedaan van het document ln De geallieerde Hoge Commissie heeft de oprichting van de eerste vijf Duitse kolenmaatschappijen bekendgemaakt in het kader van de reorganisatie van de Westduitse zware industrieën. De vijf maatschappijen worden gevormd uit de activa van Krupp, Klockner en Hoesch maatschappijen. Drie ervan zullen wor den geassocieerd met reeds bestaande yzer- en staalmaatschappyen. De nieuwe maatschappijen, die zullen worden aangeduid met nummers en niet met namen, zijn de nummers 1. 2. 3. 5 en 8. De maatschappijen 1 en 2 zullen onafhankelijk zijn. Maatschappij 1 zal be staan uit de mijnen Emil Emscher. Fritz Heinrich en Radbod van de Hoesch- combinatie. Maatschappij 2 zal worden samengesteld uit de mijnen Werne en Koenigsborg van Klockner. Maatschappij 3 omvat de mijnen Keiserstuhl 1 en 2 en mijn Furst Leopold-Baldur van Hoesch en zal worden geassocieerd met de West- falen Hutte. Dortmund. Maatschappij 5, Tweemaal per week, Dinsdag en Donderdag, staat langs de grote weg van Malvern naar Valley Force in de Verenigde Staten een kleine jongen te liften, „Op een Dinsdagavond" zo vertelt een kapelaan uit Valley Force, „het liep tegen zes uur, s;topte ik en zei hem in te stap pen. Ik was nieuwsgie rig, wat dat joch er toe bracht tweemaal per week zo fanatiek te staan liften. Een ferme hand werd naar mij uitgesto ken en hij zei mij zijn naam: Eddie Dworchnk uit Malvern, 11 jaar oud", „Waarom Eddie, sta je hier toch altijd te liften?" vroeg ik onmiddellijk toen we reden. Een leven dig relaas volgde: Een jaar geleden, toen Eddie met zijn ouders nog in Philadelphia woonde, moest zijn vadereen tramconducteur, in het ziekenhuis worden opge nomen. Om niet te zeer in financiële moeilijkheden te geraken, verhuisde mevrouw Dworchak met haar zoon en dochtertje naar Malvern, waar zij nu een manufacturenzaak houdt. Eddie had bij deze verhuizing zijn clubs en 'vnendjes in de steek moeten laten en verveel de zich in de nieuwe woonplaats al spoedig. Bij zijn verkenningstochten door de stad vond hij in een der buitenwijken een school voor blinde kin deren, het Rover Greaves Instituut. Eddie speelde met de kleine blinden, die dikwijls ook nog an dere lichaamsgebreken hadden. Hun hulpeloos heid maakte ?o'n indruk op hem, dat hij naar de directeur van de sthool c'c.ple met de vraag, wat hij vcor de kinderen rou kunnen t.oen Zijn hulp werd met beide kenden aangenomen en thans heeft Eddie de leiding ovr drie groepen bl'rcte kinderen, die hij, onder t'>czieh- van een oudere, H sport en gymnastiek bekwaamt, terwijl hij hun ook dikwijls voor leest. Op zijn verjaardag bracht hij 42 van de kin deren naar zijn huis om deze gebeurtenis te «le- ren. Ik uitte mijn bewonde ring voor zijn liefdadige activiteit, aldus de kape laan, maar vroeg hem nu ook zijn liftpartijen te verklaren. Deze verklaring luidde heet simpel. De Rover-Greavesschool was wegens vacantie gesloten en omdat Eddie hierdoor met zijn vrije tijd plotse ling geen raad wist, had hij zijn moeder gevraagd of er in het ziekenhuis voor oud-strijders in Valley Force ook blinden waren. Op haar bevesti gend antwoord liftte hij naar dit nieuwe werkter rein en slaagde er in, niettegenstaande verschei dene militaire wachtpos ten hem de toegang wil den beletten, bij de kor poraal van dienst te be landen. Toch een beetje geïmponeerd vroeg hij hem iets voor de blinde militairen te mogen doen. Wederom werd zijn hulp met graagte aanvaard en gewapend met een base- ball-boek toog hij onmid dellijk naar zijn nieuwe beschermelingen. Zijn initiatief viel bij hen tn zeer goede aarde. de vroegere mijn Victor Ickern Klockner, zal behoren tot de Hutten- werke Hase en Georgsmarienhutte en Stahlwerke Osnabruck. Nummer 8 zal de mijnen van Bergwerke Essen en van de Steinkohlen-Gewerkschaft Rossenray, die vroeger toebehoorden aan Friednch Krupp te Essen, omvatten. De maatschappij zal geassocieerd zijn met het Huttenwerk RVoWeansSeeen geallieerde functionaris nemen de vijf kolenmaatschgppijen, die nu zijn opgericht, tezamen ongeveer iO /o van de Westduitse kolenproductie voor haar rekening. De geallieerde Hoge Commissie heeft voorts bekend gemaakt, dat het Stmnes- concern, de Ilseder Huette en Thyssen- Bornemisza niet onder de verplichte reorganisatie vallen. Van het Stinnes- concern zal echter verlangd worden, dat het zich vóór 31 December 1952 zal ont doen van 67 activa, waartoe kolenmijnen, schepen, hotels, boerderijen en andere onroerende goederen behoren. Na deze operatie zal het concern nog steeds een groot aantal dochterondernemingen heb ben, waarvan de Matthias Stinnes Gesell- schaft met een kapitaal van 40 millioen R.M. de grootste is. Het concern zal dan nog kolenmijnen hebben, die tezamen 4,2 procent van de Westduitse steenkool pro duceren. alsmede twee handelsmaat schappijen met 22 dochterondernemingen, twee olie- en brandstofmaatschappijen, een glasfabriek, vier scheepvaartmaat schappijen en een makelaarskantoor. De secretaris van de afdeling Eindho ven van de Ned. R K. Bond voor Kinder bescherming. mr dr L. Janssens, wethou der van Onderwijs in Eindhoven, viert op 3 December a.s. zijn zilveren jubileum bij de Kinderbescherming Mr Janssens heeft «ele jaren lang de gehele organisatie van de Eindhovense Kinderbescherming in handen gehad en zijn verdienste voor deze instelling is met onder woorden te brengen. Dit secreta riaat gaat immers vee1 verder dan het uitschrijven van convocaties en de uitge breide correspondentie met vele officiële instanties, met andera gemeenten, gestich ten, pleeggezinnen en voogdijkinderen. De heer Janssens heeft deze volslagen be langeloze arbeid steens verricht met een enorme werklust en werkkracht, waar door hij als secretaris onmisbaar is ge worden. Geheel in de stijl van de jubilaris zal het feest zeer sober gevierd worden, te beginnen met een H. Mis in de St Catha- rinakerk. 's Middags is er receptie van 12 tot 1 uur in het St Vinceotiusgebouw. kwestie. Nooit, zo riep Pholien met klem Uit was <jr of zal er een Belgische ege- ring zün, die tot vervalste cijfers en docu menten haar toevlucht zal nemen. Van Acker vroeg het woord, om aan de hand van wat hij noemde de zojuist ver schenen balans der Nat. Bank te trachten aisnog de cijfers der regering in twijfel te doen trekken, waarop de minister van financiën hem te versta a ngaf, dat hij zal moeten leren lezen, want dat hij zich be diende van de balans van de Nat. bank vaneen jaar geleden. Het slot van dit alles was. dat de socia listen een nieuw echec te boeken kregen door het verwerpen met 91 tegen 79 stem men van een door hen ingediende motie van wantrouwen, terwijl daarna een van katholieke zijde ingediende vertrouwens- motie werd aangenomen. De principiële zaak, of een bromfiets beschouwd moet worden als een motor voertuig of als een rijwiel, kwam giste ren voor de waarnemende kantonrech ter te Enschede, mr D. Meerburg, ter spra ke. De bromfietsrijder J. C. had op de Haaksbergerstraat te Enschede geen voor rang verleend aan de 34-jarige automobi list J. S. De politie maakte proces 'Ver baal op tegen C., maar de ambtenaar van het Openbaar Ministerie was het daar mee met eens. Volgens de laatste had de automobilist bekeurd moeten worden. De ambtenaar beschouwde de bromfiets riet als een fiets maar als een motorvoer tuig. Tegen de automobilist werd dan ook een vervolging ingesteld. De verdediger van S., mr F. baron van Lynden te Rot terdam, wees er in zijn pleidooi op, dat het merendeel der dodelijke ongevallen met een bromfietser is veroorzaakt door net niet verlenen van voorrang door de matsten. Hy wilde deze principiële zaak tot in hoogste instantie voortzetten, ten einde een beslissing te forceren. De amb tenaar had zes gulden of twee dagen ge ëist tegen de automobilist. De kanton rechter deed uitspraak conform de eis. Da verdediger zal voor zijn cliënt hoger be roep aantekenen. Gistermiddag is het voormalige troepen- transportschip „Waterman", nu geheel omgebouwd tot emigrantenschip, voor de eerste maal van de Lloydkadc naar Australië in zön nieuwe gedaante ver trokken. Er is nu accommodatie voor ruim 800 passagiers, merendeels onder gebracht in vijf-, zes- en achtpersoons- hutten. Ditmaal gaan er 560 volwassenen mee en 289 kinderen beneden de 12 jaar. Er is een opmerkelijk verschil tussen de voorafgaande emigrantenreizen en deze. althans wat de afvaart naar Australië betreft. In de eerste plaats zijn er veel minder ongeschoolden en ln de tweede plaats is het aantal gezinnen met vijf of meer kinderen veel kleiner. De geestelijke verzorging aan boord Is. zoals wij reeds meldden, toevertrouwd aan pater P. J. L. Jacquemeins uit Nij megen, die m Australië blijft. Voorts is er nog een Poolse pater aan boord, die door de Internationale vluchtelingen organisatie in de gelegenheid werd ge steld naar Australië uit te wijken. Gezagvoerder is kapitein Frits de Jonge, de man die zich in de oorlogsjaren zo verdienstelijk heeft gemaakt voor de ..Zeemanspot", ook bekend als gezagvoer der van het troepensch'.p „Kota Inien". Hij toonde zich zeer tevreden met de metamorfose van de „Waterman", die nu, over het gehele schip verspreid, zeven salons ten behoeve van de passagiers heeft gekregen. De „Waterman" gaat eerst naar Aden om te bunkeren en zoet water te laden, daarna wordt Fremantle aangelopen, waar men op 9 December hoopt te arri veren. De verdere bestemming is Mel bourne, Sydney en Nieuw-Guinea. In Nieuw-Guinea worden afgeloste militairen met hun gezinnen aan boord genomen en naar Nederland teruggebracht. Op 24 Jan. hoopt men weer in Rotterdam te zijn. De volgende reis van Nederland uit gaat dan naar Zuid-Afrika. Een hoogst belangrijke passagier zij het voorlopig incognito ie er ook aan boord, nl. St Nlcolaas.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3