Emigratie-avond in Kethel was belangrijk altijd witst SPORTNIEUWS uit Schiedam MORGEN grote Verkiezingsslag voor Katholiek Thuisfront Amerika Collecte Gezinszorg Duidelijke uiteenzetting voor LTB-KAB VIRGINIA RONSON LICHTERS SS?"» PAGINA 2 VRIJDAG 16 NOVEMBER 1951 MAURITSH.D.V.S PASSAGIERSSCHEPEN KAJOTTERS GAAN SCHIEDAM BEWERKEN D. K. v. d. BERG Sigarenhandel .0»A^= De zorg van het gezin, de basis-eenheid van Kerk en Maatschappij beide, is een eis van primaire orde. Een gezond gezin maakt een gezond en dus gelukkig volk; het is als een veste van waaruit men weerstand kan bieden aan de destructieve elementen van onze tijd. Maar deze veste dient onderhouden te worden, opdat zij niet onder ga aan een enkele zwakke plek. Dit is de taak, welke onze organi saties op het gebied van de gezinszorg op zich hebben genomen en hierbij ver dienen zij aller steun. Wanneer zij in de komende week een beroep op U doen om uw financiële hulp ten einde hun de ar beid mogelijk te maken, verleent deze dan naar de mate van uw vermogen; zodoende werkt gij dan mede om uitkomst te bren gen in de moeilijkheden van vele gezin nen. De Burgemeester van Schiedam, J. W. PEEK. Het was een wonderlijk geval deze „Leocadia" welke gisteravond niet ten Passagetonele is verschenen. Zij heeft wellicht honderden trouwe bezoekers van deze door de Katholieke Kring georgani seerde avond in twijfel gebracht, of zij nu wol iets gezien hebben of niet. Ja, over een ding, is men het wel eens. Men heeft bijzonder goed spel gezien, maar het stukhet stuk.... Wat was di't allemaal deze stroom van woorden in de drie eerste bedrijvendit zwevende „niets", dit nergens tot span ningen of tot een begrijpelijk geheel leidende samenstel van situaties, waarmee men met de beste wil van zijn verstand geen raad wist? Het comité voor ontwikkelingsavonden LTB en KAB organiseerde op Woensdag 7 November een emigratie-avond in het B. K. Verenigingsgebouw, waartoe de heer J. G. M. Bosman, secretaris van de Emigratie Dienst LTB, was uitgenodigd. Om kwart voor 8 otpende de voorzitter voor een overvolle zaal van pl.m. 200 mensen, deze bijeenkomst. Spreker heet te allen hartelijk welkom, in het 'bijzon der de Zeereerw. Heer Pastoor v, Kam pen. de heer J. G. M. Bosman en de he ren van de firma Ruys en Co, benevens de aanwezige gidsen. De voorzitter memoreerde met een en kel woord, hoe belangrijk 't bevolkings probleem en het emigratie-vraagstuk thans is en hij verheugde zich er dan ook over, dat de heer Bosman zich be reid had verklaard over deze wel zeer belangrijke onderwerpen deze avond te spreken. De heer Bosman begon zijn indruk wekkende rede ,met het bevolkingspro bleem en em'gratievraagstuk nader te ontleden .daarbij uitgaande, dat deze twee problemen in het brandpunt van dt belangstelling staan, in het bijzonder in de agrarische sector voor wat betreft de emigratie Spreker noemde als eerste punt de werkgelegenheid in ons vaderland, waar de agrarische sector een belangrijke rol in speelt. In deze sector moet emigratie wel het meest urgent genoemd worden, mede door het verlies aan cultuurgrond door onteigening, voor stadsuitbreiding, het aanleggen van vliegvelden en we- Ênn, industrieterreinen, enz. enz. Spr. richtte zich met 'n ernstig woord tot de ouders hun kinderen, wanneer zij de lagere school verlaten;, niet allen zonder meer op het bedrijf te plaatsen, maar hen na het volgen van een vak- s'.udie een ander beroep te laten kiezen. Hoeveel functies op het platteland wor den thans niet uitgeoefend door stads mensen, welke evengoed door uw eigen Jr'nderen bekleed zouden 'kunnen worden Deanbij komt het bevolkingsprobleem, dat ons zonder meer de vraag stelt, of wij te doen hebben met een overbevol- krg. Velschillende redenen wijzen hier op, zoals a. de zeer snelle bevolkingsaanwas, naast onze reeds overgrote bevolking; b verhoging van de arbeidsproducti viteit; c. vrijkoming van de latente werk- ïezsn, welke punten afzonderlijk door spieker werden toegelicht. Bovendien zal door een steeds verder gaande mechanisatie en rationalisatie der bedrijven de arbeidsproductiviteit in de toekomst nog regelmatig toenemen, zo dat het aantal arbeiders, benodigd voor eenzelfde hoeveelheid werk, steeds klei ner zal worden. Toch zullen wij door verruiming van de werkgelegenheid moeten trachten dit euvel zoveel mogelijk tegen te gaan en wel door opvoering van de productie, trt'oreiding van de industrie, wat even wel niet tot in het oneindige kan door gaan, het uitvoeren van openbare wer ken, spreiding van de arbeid en emigra tie De industrialisatie èn de emigratie zul len de grote factoren zijn, die moeten bijdragen om een dreigende ram.p van een nationale werkloosheid te kunnen afwenden. Na wat dieper op de noodzaak van een industrialisatie te zijn ingegaa kwam het punt emigratie aan de orde. Men zal over emigratie niet te licht vaardig mogen denken, wanneer er in ons land nog een beroep wordt gedaan op arbeidskrachten. Emigratie is dan ook een „noodzakelijk kwaad". Ander zijds mag emigratie niet gezien worden ais het sluitstuk van onze bevolkingsbe groting, dat pas gehanteerd mag worden indien alle andere middelen reeds zijn uitgeput. Wanneer men als jonggehuwden of in gezinsverband emigreert, dan is het van allergrootste belang ,dat de vrouw voor 100 pet. achter haar man staat. Is dit ■niet het geval, dan zal emigratie zeker een fiasco worden. Er moet dus tussen heiden een volko men overeenstemming bestaan. Alvorens men een keuze maakt uit de diverse emi- gratielanden, dient men van een goede voorlichting verzekerd te zijn. Voorlich ting moet objectief en principieel zijn en iedere katholieke adspirant-emigrant dient daarom zijn voorlichting in te win nen bij de Emigratie Dienst van zijn eigen katholieke organisatie. Na voorlichting is een goede voorbe reiding van het allergrootste belang en medebeslissend voor het al dan niet sla gen van de emigratie. Vooral ook de Bonaire, Amsterdam naar Paramaribo, 15 op looo mijl W. van Palma. Indrapoera, Djakarta naar Rotterdam, '.3 (11 uui') Peiim. Oranjestad. Amsterdam naar Cristobal, 13 op 540 mijl N.O van Barbados. Rijndam. Rotterdam aar New-York, 15 op 460 mijl N O van Kaao Race. Sibnjak 15 van Surtoala naar Semara:"g. Waterman, Rotterdam naar Sydney, pass. 15 Oucssant. mochten weten nog even een korte her haling. De „Baas boven Baas"-actie is een grote loterij, welke ten doel heeft Katholiek Thuisfront aan het geld te helpen om het werk onder de Neder landse Katholieke Militairen, die in de toekomst in nog grotere mate om aan dacht zullen vragen, te kunnen uitbrei den en voortzetten. Hiervoor is de bouw nodi|j van nieuwe militaire tehuizen in de nieuw te bouwen legerplaatsen. Lec tuurvoorziening en een menigte van an dere noodzakelijke middelen tot behoud van het goede moreel onder de militairen moeten geactiveerd blijven. Om dit geld binnen te krijgen, is een zeer originele verkiezingsstrijd aan de gang. Er zijn zes lijsten, waarop men kan stemmen en verwacht wordt, dat ieder zo zijn eigen voorkeur heeft. Die zes lijsten zijn „De Gewone man", „Van Tutte", „Merle", „Lijst zonder naam", „2 x 1 1" en „Kobus Kuch". Het ligt voor de hand wie de aanhangers van de diverse lijsttrekkers zullen zijn. Tijdens uitzendingen van de K.R.O. wordt be kend gemaakt, hoe het met de verschil lende groepen gesteld is en verkiezings propaganda wordt in de verschillende uitzendingen gemaakt. De grote vraag, die alle deelnemers nu beheerst, is op de eerste plaats, welke lijst zal de meeste stemmen, winnen. Want de stemmers op die lijst dingen mee naar grote geldprijzen. Een van 7000, 1 van 5000, 1 van 4000, 1 van 3000, 1 van 2000 en 1 van 1000. Bovendien is er een prijs voor de partij met de minste stemmen en wel 6000. Morgenmiddag zullen de Kajotters met alle candidaten in levenden lijve door de straten van Schiedam komen. Zij hebben een rijdend stembureau bi) zich, waarbij men de stembiljetten kan Inleveren. Om geldig te zi)n moeten de stembiljetten voorzien zijn van postzegels tot een totale overwaarde van ƒ1. Gisterenavond zön reeds tn verschei dene wijken de stembiljetten huis aan i huis bezorgd. Zoals vaste luisteraars naar „uit en 1 thuis" weten, worden de propagandisten in staat gesteld de lof van hun stad te i bezingen. Laat Schiedam in de aether waardig vertegenwoordigd zijn en laat de actie van de Kajotters de beste recla me zijn voor de stemlust en de steun aan i Katholiek Thuisfront in Schiedam. Morgenmiddag van 2 tot 6 uur zullen in geheel Schiedam de verkiezingsleuzen en de „Baas boven Baas"-actie schallen. De Kajotters van Schiedam gaan voor Katholiek Thuisfront de grote inzame ling houden, welke nu al weken lang in het middelpunt van de belangstelling van de radioluisteraars staat. Voot diegenen, die nog niets ervan (Advertentie) in prijzen van: 21.50, 25.-, 28.75, 32.50 HAV-BANK - GALERIJ 6 - TELEF. 88451 OAGBIAO VOOR SCHISOAM IR ONSTRSMN 73ste Jaargang No. 21698 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw RK. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Aoonnemenlsprijs 4.95 per kwartaal. ƒ170 per maand, f 0 40 per week. Advertentie pms op gewone kolombreedte ƒ0 15 pet m'llimeter hoogte Ingezonden Medewet ngen op redactionele k, ombteedte t 0.30 pet millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven, welke bi) de administratie of bt) de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiSn) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer I cent. Maximum 80 woorden. Plaatsing uttaluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur; Leo J. M. Hazelzet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2