Grenzen zitten Duitsers dwars Adenauer zorgt voor sensatie te Parijs Een waslijst en een vergissing Butler drastisch versoberaar JUSTITIE CONTROLEERT TEXTIELDETAILHANDEL Europeanen demonstreren hun verdeeldheid Zoekt Nederland deviezen op verkeerde plaats? Ketjen gaat f 3,5 millioen aan delen emitteren Weer sukkelen te Panmoendjon De camera op buitenland AKKERTJES r; Ridgway: „Hartley kart wel gelijk hebben' Amerikaans vliegtuig boven Joego-Slavië zoek geraakt PAGINA 3 V.. Gouden jubileum steen- en offsetdrukkers Generaal Juin in Nederland GROOTHANDELSPRIJZEN IN SEPTEMBER Algemeen indexcijfer- onveranderd Perzische olie onder beheer van wereldbank? Britse arbeiders tegen denationalisatie van staalindustrie Planter met klewang vermoord Ontslagenen wilden geld Gevölgen van zijn maatregelen PUBLICATIE „VELZER- AFFAIRE" OPENBAAR BELANG Zijn verleden FAMILIE-RéUNIE Sombere vooruitzicht 35 Koeien en varkens verbrand Maar een kellner.. Grieperlg Rillerig en koortsig? Als U morgen niet ziek wilt zijn, neem dan voor U gaat sla pen een glas hete melk of thee eneen paar ■■■die helpen direct! J K.L.M. VLOOG MILLIARD PASSAGIERS-KILOMETERS DODELIJKE AANRIJDING TE WEERT „PINGUÏN" GEZONKEN Nederlandse fregatten GAAN OEFENEN Optreden tegen zaken zonder vergunning Amerikaanse Congresleden in het Huis van Europa In Zweden en Dene-1 Waarom minder Denen? niarken kan meer worden bereikt Vader van zijn vriend bestolen Jeugdige dief gaf royale fooien Paard sloeg op hol Auto tegen boerenkar Goedkope tverkkleding Eerste catalysatorenfabriek op het continent Onderhandse lening van f 4 millioen uunoii/iu 2i i\0 VjiiuUiiK 1951 De leden van de subcommissie voor de wapenstilstandsbesprekingen zijn Woens dag twee uur te Panmoendjon bijeen ge weest, nadat de communisten twee dagen de gelegenheid hebben gehad de jongste, naar men aannam veelbelovende ge allieerde voorstellen te bestuderen. De communistische gedelegeerden dienden tot teleurstelling van de verbondenen nieuwe voorstellen in, die volgens de V.N.-afge- vaardigden „niet zo dicht b\j de onze schijnen te liggen als gehoopt werd". Ze waren op enkele punten vaag en de ge allieerde delegatie heeft derhalve op heldering gevraagd. Het hoofdkwartier van generaal Ridgway heeft het resultaat medegedeeld van het onderzoek, dat is ingesteld naar de ont hullingen van luitenant-generaal Hanley over het vermoorden van geallieerde krijgsgevangenen in Korea. Volgens dit communiqué is het aantal gevonden lijken van vermisten 365. Er worden nu nog 10.836 soldaten vermist maar er is geen formeel bewijs. hoevelen van hen als overleden beschouwd moeten worden. Het was niet mogelijk geweest, bij iedeje vermiste vast te stellen of hy in de strijd was gedood of dat zijn dood het gevolg was van gruweldaden of van terechtstel ling door de kogel. Wel acht men goede gronden aan wezig voor de vrees, dat van de 10.836 vermiste soldaten een groot aantal ten gevolge van gruweldaden is omge komen. ,,Men zou dit wel op ongeveer 6000 (het door Hanley genoemde aan tal) kunnen schatten", aldus de ver klaring van Ridgway. Een Amerikaans vrachtvliegtuig van het tvpe C-47, op weg van Munchen naar Belgrado, met goederen bestemd voor de Amerikaanse autoriteiten aldaar, wordt vermist. Volgens berichten van de Ame rikaanse ambassade te Belgrado is het toestel vermoedelijk verdwaald. In radiomeldingen van het vliegtuig werd gemeld, dat het toestel door Hon gaarse en Roemeense grenswachten werd beschoten. Men vermoedt, dat de piloot de rivier de Drava heeft aange zien voor de naar Belgrado voerende Sava, en daardoor boven Hongaars en Roemeens gebied terecht kwam. De piloot, die waarschijnlijk zijn vergis- sin~ heeft ingezien en naar Joegoslavisch gebied is teruggevlogen, meldde gisteren middag om 16.30 uur, dat hij zich bij Zagreb bevond. Om 17.15 uur deelde hij mede op weg te z\jn naar Undine. Dit is het laatste, wat men van het toestel ver nomen heeft. Vijftien vliegtuigen van de Amerikaan se luchtmacht, die te Treviso in Italië zijn gestationneerd, zullen Woensdagoch tend vroeg Joego-Slavië binnenvliegen om naar het vermiste vliegtuig te zoeken. De Joegoslavische burgerlijke en mili taire autoriteiten hebben haar volledige medewerking gegeven bij deze opspo ringsactiviteit, aldus deelde de ambassa deur der V.S. in Belgrado George Allen, in een communiqué mede. i Alvorens naar Parijs te vertrekken, waar hij met de ministers van buitenland se zaken van de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk besprekingen zal voe ren over de vervanging van het bezeil tingsstatuut door een politiek verdrag met Duitsland, heeft de Duitse bondskanselier dr Konrad Adenauer Zondag j.l. te Han nover voor de ongeveer tien millioen leden omvattende Bond van verdreven Duitsers een rede gehouden, waarin hij o.m: verklaarde dat hij bij de aanstaande Parijse onderhandelingen zou opkomen voor de teruggave van de thans door Polen bezette gebieden van Oost-Duits- land. Overigens had Adenauer reeds Vrij dag van de vorige week in een rede te Bonn medegedeeld, dat hij weigerde de huidige Oostgrens van Duitsland, dus de z.g. OderNeissegens, zoals die na dé capitulatie vastgesteld. door de overwinnaars was te erkennen. Deze verklaringen van de overigens wel gematigde en weloverwegende Duitse bondskanselier hebben te Parijs een ze kere sensatie verwekt, waarschijnlijk min der in de kringen van de bij de conferen tie betrokken delegaties dan bij het grote publiek, dat deze Duitse „eis" als een brutale geste schijnt te beschouwen; wat hij in zekere zin ook wel is. Maar ander zijds moet men hem toch zien in het vol ledige kader van de Europese en de wereldpolitiek. En daarin heeft Adenauer de kwestie van de Oder—Neissegrens ook geplaatst, door voor zijn toehoorders te verklaren, dat een oplossing van dit pro bleem voor een zeer aanmerkelijk deel afhing van Duitslands bereidheid om aan de Europese eenheid deel te nemen. „De enig mogelijke weg voor de bondsrepu bliek naar vrede en welvaart is de weg over een verenigd Duitsland naar een verenigd Europa en aldus naar een vrede lievende wereld Dit zou inderdaad de ideale en kortste weg zijn; maar helaas is deze vaak niet te gaan en zal men der halve langs omwegen zijn doel moeten pogen te bereiken. Men zegt wel eens, dat elke oorlog naast de nieuwe problemen, welke hij schept, de oude verhevigt De ervaring, die we van twee wereldoorlogen hebben opge daan, bevestigt deze bewering ten volle. Wie herinneKt zich niet uit de jaren tus sen 1938 en '39 de beruchte Corridor van Danzig, een vrijstaat onder de Volken bond, midden in Oost-Pruisen maar een uitlaat naar zee voor Poien. Die corridor is in September 1939 de gewilde aanleiding voor Hitier geweest om Polen binnen te vallen en aldus de tweede wereldoorlog te ontketenen. Enkele jarw* later, in Ja nuari 1946. stonden wij in Berlijn op de rand van de Russische zone. te wachten op een stroom van „verworpelingen van stad en land" juist uit de streek van Dan zig. Onbeschrijfelijke menselijke ellende; en de gedachte kwam bii ons op: oog om oog, tand om tand. Maar tegelijkertijd beseften wij, dat Je OderNeissegrens over enkele jaren wederom een kiem van gevaarlijke conflicten moest worden; mis schien de aanleiding tot een nieuwe oorlog. Zover zijn we, gelukkig, nog niet. Maar het probleem is, hoewel nog slechts m vriendelijke bewoordingen, defmitïef ge steld. En laten we ons zelf niet om de tuin leiden; op dit ogenblik geldt, het nog slechts de Oostgrens, straks zullen ook de Zuid- en de Westgrens (waar Nederland enkele correcties heeft aangebracht) aan de orde komen. Duitsland heeft wel de oorlog, maar nog lang niet de vrede ver loren. Als de kwestie van een definitief vre desverdrag wordt besproken, zal blijken, dat Duitsland de laatste jaren een zeer sterke positie heeft gekregen. Niet door eigen activiteit, maar door de loop van de omstandigheden; wat echter niets ver andert aan het feit. dat Duitsland zeer vergaande eisen kan stellen; en dat het Westen niet veel anders zal kunnen doen, dan in vele punten eenvoudig toegeven. Duitsland kan dreigen met de keuze West of Oost; het zal het Oosten niet kiezen, maar een nuchtere waarschuwing, dat het ook anders kan, zal wonderen verrichten. Niet het minst, omdat de Amerikanen voor een dergelijke bedreiging, welke heel dicht bij chantage komt, al te gevoe lig zijn. Waarschijnlijk zal de. OderNeissegrens bij de Parijse besprekingen van Adenauer nog geen actieve rol spelen. Vlak vóór zijn vertrek naar de Franse hoofdstad heeft hij echter even in het licht gesteld, welke, psychologisch heej natuurlijk overigens, de diepere gedachten van het Duitse volk zijn. Het weet en mannen als Schu macher weten het maar al te goed dat Duitsland momenteel sterk staat wijl het zó hecht aan de overwinnaars is gebon de bevelhebber van de strijdkrachten van het Europese centrum, nog pas dezer dagen in een rede te Parijs verklaard, dat het „ondenkbaar was, dat Duitsland niet aan de verdediging van West-Europa zou deelnemen 7" Toch gaan er de laatste maanden, vooral sinds Duitsland zulke dwingende aspira- HET VRAAGSTUK DUITSLAND *Am.2taw Berlijn is bezet door Am, Eng en Russen BRITSE ZÖNE wei ss© WEST-DUirSL AMERIK. 2ÖNC Aan Polen verto ren gebieden ties vertoont, stemmen op om dit land eens helemaal aan zijn eigen lot over te laten ten einde het ter dege te laten voe len, welke ondergeschikte plaats het ten slotte in de economie en het machtseven wicht der wereld inneemt. Daartegenover klinken weer stemmen die hierop neer komen, dat Duitsland zijn „bevrijding' eerst moet verdienen. Waarschijnlijk zul len de besprekingen te Parijs over „een contractuele overeenkomst" een midden weg zoeken. Welke zoals het bij al die gulden middenwegen gaat, in feite nie mand zal bevredigen. Eén ding zal echter, niet alleen te Parijs maar ook elders, de Duitsers wel heel. heel duidelijk worden gemaakt; dat noch het Europese, noch het Atlantische leger als een van zijn taken krijgt de huidige Duitse grens naar het Oosten, naar de oude Duitse gren® te verschuiven. Als men daarvoor oorlog zou gaan voeren, zouden nieuwe, weer moeilijker proble- 'tTP101 opdoemen. En de wereld heeft aan den, heeft niet de Franse generaal Juin, haar huidige problemen meer dan genoeg. dwingen door hun fraaie verzorging, het bewijs van kwaliteitswerk en gedegen studie. (Van onze Amstetdamse redactie) Een jubileum, geboren uit twee toeval ligheden. Zo zou men het vijftigjarig be staan van de Nederlandse Bond van Steen- en Offsetdrukker (jen en Fotolitho- grafische Inrichtingen kunnen noemen. Niet altijd is een uitvinding het resul taat van 1 pet inspiratie en 99 pet trans piratie. Het gebeurt zelfs dat die 1 pet er helemaal nooit is. Misschien is het Elechts een fabel, maar de geschiedenis vertelt, dat de begaafde Boheemse musi cus en acteur Senefelder op een dag een afschrift van het waslijst je voor zijn moe der moest maken. Hij deed dit op een steen en bemerkte de volgende dag dat het geschrevene zelfs met een zuur niet te verwijderen was. De vuile was deed hier goed werk, want het was aanleiding voor Senefelder om te gaan experimen teren En zo is de steendruk ontstaan, al was zijn wieg dan gevuld met vuile was. Maar er zijn wel meer uitvindingen ge daan. die nu niet bepaald een hoogstaand begin vertonen. Een Amerikaanse drukker vergat in 1903 een vel papier te ieggen in zijn ma chine. Toen hij de fout herstelde, ver baasde hij zich dat de legger, die een m=al over hef inltt-natte zetsel was ge rold. zonder dat papier m de machine lag en aldus de functie van het papier had vervuld, deze vergeetachtigheid voor de geschiedenis zou bewaren. De_ drukker kreeg een vel, dat aan twee zijden was bedrukt. Ook deze man ging peinzen en bet resultaat werd de offset, of indirecte druk. Bij het vijftigjarige bestaan van de vereniging telt deze industrie ruim 1100 vaktechnische arbeiders er een totaal aan e-bridkrachten van 3070. exclusief het administr2t'eve en hogere leidinggevende personeel. De jaarlijkse omzet is thans ongeveer 60 000 000. teiwijl ieder jaar e=n zeven millioen aan ionen wordt uit gekeerd. De jubileumviering vond gisteren in Amsterdam plaats in het I.C.C. en het Amstelhotel. Bij de herdenking van het jubilé gis teren in het I.C.C. te Amsterdam haalde de huidige voorzitter, de heer G. Veenrna, de gehele historie op in een herdenkings rede. Tevoren had hij mr G. Lammers, wnd secretaris-generaal van het depar tement van Soc. Zaken, mr A. J. van Berkel van het departement van Econ. Zaken (beiden vertegenwoordigend de ministers) en ir J. A. Verhoeff, hoofd ingenieur-directeur van de Arbeid, be groet. Aan het lid van verdienste, de heer R. Zegers Veeckens, die tot ere-lid werd benoemd, reikte de voorzitter een gou den plaquette uit. Na afloop van de herdenkingsbijeen komst was er eveneens in het I.C.C. een druk bezochte receptie. Gisteren arriveerde te Den Haag met de trein uit Parijs de Franse generaal Juin, de bevelhebber der Nato-landstrijdkrachten in Centraal-Euro- pa. De generaal werd begeleid door kolonel Holle, die hem in het centrale hoofdkwartier te Fontainebleau permanent is toegekend als Nederlandse verbindings man. Op hetperron werd generaal Juin be groet door luitenant-generaal Hasselman, de chef van de generale staf, ie Franse ambassadeur en de Franse militaire attaché. Het gezelschap begaf zich 'vervol gens naar buiten, waar de generaal de voor het station opgestelde erewacht, een compagnie van het regiment lichte lucht doelartillerie „Rhenen" en de Kon. militaire kapel inspecteerde. Per auto ver trok mén daarna naar het hoofdkwartier van de generale staf. Generaal Juin zal zich gedurende zijn tweedaags bezoek aan ons land op de hoogte stellen van onze vorderingen bij de opbouw der defensie en met de Neder landse militaire autoriteiten de moeilijk heden bespreken, welke aan deze opbouw zijn verbonden. Het tekort aan bewape ning zal o.m. een punt ven bespreking uitmaken. Het C.B.S. heeft thans indexcijfers van Groothandelsprjjzen op basis 1948 - 100 samengesteld per 29 September 1951. Hier uit blijkt, dat het algemeen indexcijfer van 31 Augustus tot 29 September geen verandering onderging. Het indexcijfer voor de voedingsmid delen steeg met 2 punten. Prijsstijgingen deden zich voor bij melk en eieren. Het indexcijfer voor de grond- en hulpstoffen daalde met 1 punt. Ruwe wol en katoen, wollen en katoenen garens, huiden, leer en tinerts daalden in prijs. Prijsstijgingen kwamen voor bij walserijproducten, lood, gas en electriciteit. Het indexcijfer voor de afgewerkte producten bleef ongewij zigd. Volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen te Londen bestudeert Groot-Brittannië thans een nieuw olan ter oplossing van het Brits-Perzische oüegeschil. De Perzi- sche olie-i»dustrie zou volgens dit plan onder beheer van de Wereldbank worden gesteld. De Wereldbank is een internationaal financieel lichaam, dat volgens de over eenkomst van Brettor. Woods moet helpen bij de na-oorlogse wederopbouw en ont wikkeling. Het plan wordt gesteund door één der leden-staten van de bank, die zich ook heeft gewend tot de Britse regering. Het is niet bekend, of het plan ter ken nis van de Perzische regering is gebracht. Ambtenaren van het Britse ministerie van buitenlandse zaken wilden geen com mentaar leveren op-het bericht. Uit Washington wordt nader gemeld, dat de leiding van de wereldbank in eep Dinsdag aldaar uitgegeven officiële veridaring heeft medegedeeld bereid te zijn elk voorstel in overweging te ne men, dat zou kunnen bijdragen tot het vinden van een oplossing voor het Perzische oliegeschil. „Vóór de bank echter enig standpunt kan bepalen of officieel kan optreden, moet zij daartoe door de regeringen der beide betrokken landen zijn aangezocht Dit is tot nu toe nog niet geschied". De uitvoerende raad van de vakvereni ging voor de ijzer- en staalindustrie, welke ongeveer 112.000 arbeiders ver tegenwoordigt, heeft een resolutie aange nomen, waarin wordt gezegd, dat elke poging om de ijzer- en staalindustrie weer onder particuliere controle te stel len schadelijk wordt geacht. De vakbond verklaart de Labourparty eventueel te zullen steunen in een hernationalisatie van deze industrie, indien zjj weer aan de macht zou komen. Zaterdagochtend is de 57-jarige planter, A. de W'., van de suikeronderneming „Ke bon Agung" bij Malang in Indonesië, door twee mannen gedood na een woordenwis seling over het geld. dat belde mapnen, die ontslagen personeelsleden van de on derneming waren zeiden te willen incas seren. De heer De W. werd door slagen van een klewang gedood. Hy was gehuwd maar had geen kinderen. (Door DOUGLAS HYDE) WIMBLEDON, November 1951, De minister, die sinds het nieuwe Britse parlement bijeengekomen is, het meest de aandacht heeft getrokken van pers en publiek, is de kanselier van de schatkist, Butler. Dit wijst erop, dat de eprste zorg van de nieuwe regering zal zijn, te zien wat er moet gedaan worden om het hoofd te bieden aan de slechte economische toestand en dat die zorg zelfs op het ogenblik zwaarder schijnt te wegen, dan het belang van 's lands buiten- landse politiek. Gisteren heeft de oivitde kamer van de rechtbank te Amsterdam uitspraak ge daan in een procedure tussen ..De Volks krant", waarvan een bedrag van 25.000 werd geëist inzake een publicatie over de z.g. „Velser-affaire". en de heer S.. die enige passage? van dit on 14 April gepu bliceerde artikel beledigend achtte. De rechtbank wees de vordering van eiser af en veroordeelde hem in de kosten van het geding. De rechtbank heeft in haar uitspraak in dit geval het openbaar belang gesteld bo ven het particulier belarg. Weliswaar is zij aldus de sententie van oordeel, dat S. door de publicatie schade heeft geleden, doch dat het openbaar belang hier prevaleert. De rechtbank was weliswaar van me ning. dat de publicatie een sensationele vorm droeg, doch overwoog, dat het de bedoeling is geweest om het grote publiek in beweging te krijgen, hetgeen overigens waarschijnlijk ook bereikt had kunnen worden door een rustiger opgemaakt ar tikel. De qjeeste politieke beoordelaars zul len vermoedelijk het tegenovergestelde verwacht hebben; de politieke belang stelling is de laatste tijd meer uitgegaan naar moeilijkheden in den vreemde, dan naar zwarigheden binnenslands. Ook zul len zij het niet waarschijnlijk geacht heb- bqp, dat mr. Butler de man zou zijn, die als kanselier van de schatkist deze moei lijke aangelegenheden te behandelen zou krijgen. Geen van de broodetende profe ten zou aan Butler zulk een rol hebben toegedacht. Mr. Butler yas directeur van de grote kunstzijdefabriek Courtaulds, die een ka pitaaltje van maar eventjes 32 millioen pond sterling achter zich heeft. Merk waardig genoeg leerden hij en schrijver dezes elkjar voor het eerst kennen tij dens de oorlog als gasten van de direc teur van het Russische nieuwsagentschap „Tass" te Londen, die op dat ogenblik voorzitter was van de buitenlandse pers vereniging. Het aantal Nederlanders wiens stam boom tot op Jan van Riebeeck terug te voeren valt, beloopt in enige duizenden. Het plan bestaat deze nazaten in 1952 uit te nodigen, om in het oude Lekstadje Culemiborg waar de grootpapa van de roemrijke Jan van Riebeeck eens burge meester was, een familie-reunie te houden. Butler wordt beschouwd als één van de meer gematigden der „jonge" of „pro gressieve" conservatieven, die het meest bekend is bij het publiek als de promotor van de „Education Act" van 1944, welke vaak wordt aangeduid als de .Buitier Act". Onder de bepalingen van deze wet moeten de katholieken een reusachtige som bijeenbrengen voor het bouwen van hun scholen, ofschoon zij, als regel, niet instemmen met de beginselen, welke aan die wet ten grondslag liggen. Het opstel len van het wetsontwerp, dat zovele met elkaar in botsing komende belangen raakte, en het tot wet maken ervan, wer den beschouwd als een meesterstuk van onderhandelingskunst en van vaardigheid in het bereiken van compromissen. Zij, die met Butler onderhandelden, waren overtuigd van zijn persoonlijke integri teit. In die rol van een man, die de mensen in bepaalde omstandigheden weet te «overtuigen van de noodzakelijkheid van het sluiten van compromissen', heeft men Butler in het verleden steeds gezien. Thans ziet de goegemeente een andere Butler voor zich. Want als kanselier van de schatkist heeft hij een reeks drasti sche besnoeiingen in de nationale uitga ven aangekondigd, teneinde het handels- deficit van zijn land weg te werken. Driehonderdvijftig millioen pond sterling moét er op de invoer bezuinigd worden, waardoor de Engelsen vele smakelijke dingen, die uit Nederland, Frankrijk, Ita lië en nog meer andere landen betrokken worden, zullen moeten missen, dingen, die het publiek de laatste jaren weer had mogen genieten, zoals vleesconserven. ham, vers fruit, chocolade-artikelen n andere „delicatessen". Deze zullen thr weer als luxe moeten worden beschou De invoer van dit alles was eerst ri de labour-regering toegestaan, omdat eentonige rantsoenen de mensen de- c lust benamen. Het leven scheen weer v vrolijker te worden, toen al die dins i na zovele jaren niet verkrijgbaar te z 'n geweest, weer in de winkels verscnen i. Maar thans gaan we terug naar de ver sobering. Er zal geen beperking komen in de productie voor de defensie, maar vele bouwplannen zullen niet worden uirge- voerd en vele deviezenbesparingen zul len weldra van kracht zijn. Door de rente op leningen, uitgeschreven door gemeen tebesturen, te verhogen zullen deze min der kunnen uitgeven en dus minder open bare werken kunnen doen uitvoeren. r'oppositie heeft de noodzake- fr<2 besParingen erkend en m ,he* algemeen de besnoeiin- t aard*. Mlnder vlot is haar hou- me» nrn a?nzl.®n van Churchill's voorne- f" ™,dre «ser- en staalindustrie te denationaliseren. Algemeen erkent men en nlijk een gecompliceerde' worden Fr f prettlge geschiedenis zal worden. Er is geen enkele aanwijzing dat het publiek aandelen zal willen ne- _^fn industrie, welke genationali- L genationaliseerd kan worden door elkaar opvolgende labour en conservatieve regeringen. Het ziet er SintnTn hLJge2°nd® verhou dingen m deze industrie zal leiden, noch verhogen! P 186 V*n het *3 (Van onze correspondent) In een schuur en de stallen van de boer. dery „Heijerhoeve" te Grubbenvorst zijn gisteren tien koeien en v«f en twintig varkens levend verbrand. De schuur en stallen, die geheel verloren zijn gegaan, waren o.a. gevuld met hooi, waarin het vuur gretig voedsel vond. De brandweer moest zich beperken tot het nathouden van de omliggende gebouwen, die gespaard zijn gebleven. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. (Advertentie) Zes steendrukkerspatroöns kwamen in 1895 in het Palais Royal in Amsterdam bijeen om daar aan vakgenoten hun plan tot oprichting van een samenbundelende organisatie voor te legger. De heren met rrote snorren en zwaie horlogekettingen boezemden de eigenaar van het Palais ontzag in en de goede mar, dacht een goed- beklante avond te krijgen. Met een royaal gebaar hoe kon het r.ok anders voor een eigenaar van een dergelijk etablisse ment stelde hij een zaal gratis disponi bel*, de verteringen zouaer. alles wel goed maken en hij zag zijn kosten ruimschoots gedekt. De zes heren waren omstreeks acht uur wachtende oundels zenuwen, die het leven slechts nog konden rekken in de verwachting dat de toezeggingen van collega's, dat zij beslist zouden komen, bewaarheid zouden worden. Het werd kwart over acht en nog later. Het zestal vertoefde noj in eer sp'endid isolation. Toen klonken er voetstappen; behoed zaam weliswaar, maar een menselijk we zen verried zijn komst. De deur ging openhet was s'.ochis een kellner, die verscheen om de verteringen op te ne men De wachtenden bestelden hun bier tjes en glaasjes spuitwater. Dit herhaalde zich nog enkele malen, maar hoezeer deze mannen hun best gedaan zullen hebben om vocht in hun lichaam op te nemen, de eigenaar van Palais Royal kreeg de kosten van zaalhuur er niet uit. De zes mannen zijn die sombere avond niét uit de hoofdstad getogen vol rancune, maar met verbeten wilskiacht om door te zetten. En met resultaat. Op 20 November 1901 vond, in Krasnapolsky in Amster dam. de oprichtingsvergadering plaats. Als eerite kwam bii deze bedrijfsgroep op 1 April 1914 een collectieve arbeids overeenkomst tot stand. Nu, na vijftig jaar. liggen voor ons een gedenkboek, een album en een studie, ge titeld: „Nederlandse Litliografen in Ame rika", werken, die onze bewondering af- Gisteren heeft de K.L.M. voor het eerst sedert haar oprichting binnen één jaar de milliardfte passagiers kilometer gemaakt. De „passagierskilometer" is de eenheid, die voorstelt het vervoer van één passa gier over één kilometer. (Van onze correspondent) Op de rijksweg Weert-Roermond bij de Trumpert onder Weert is gistèren door een verkeersongeval om het leven gekomen de 77-jarige landbouwer Jac. K. uit Nederweert. Hij stak met zijn rijwiel onverwacht de weg over en werd door een passerende auto op slag gedood. Het Zweedse stoomschip „Stella" seinde gisteren, fiat het Nederlandse motorschip „Pinguin" in de nacht van Maandag op Dinsdag is gezonken. De „Stella" heeft de gehele bemanning van de „Pinguin" aan boord genomen. De plaats waar het schip is gezonken zou ongeveer 54.18 graden N.B. en 04.14 graden Ó.L. (ten Oost-Zuid-Oosten van Doggersbank) zijn. De Nederlandse fregatten „Van ZijU" en ..De Meeuw" zullen Zondag in Lon donderry (Noord-Ierlandi aankomen voor een oefening van twee weken met anti- duikbootafdelingen van óe Britse vloot en de RAF. De controle op het naleven van de Ves tigingswet berust sedert Mei in handen van de Economische rechter, met het gevolg, dat een verscherpt toezicht mo gelijk is op de naleving van de vestigings- besluiten, die in het kader van deze raamwet zÜn opgesteld. De economische rechter beschikt n.l. over andere midde len dan alleen geldboete, zoals dat by de kantonrechter het geval was. Hij kan inbeslagneming van de goederen, sluiting van de zaak gelasten, dwangsommen voorschrijven en zelfs vrijheidsstraffen toepassen al of niet met een clausule van voorwaardelijkheid. Het vestigingsbesluit voor de textiel- detailhandel wordt nog al eens met voe ten getreden. Vooral op het platteland zijn de overtredingen legio. Kruideniers verkopen textiel en venters houden er een winkel op na. In de grote steden zijn de laatste jaren een zeventigtal In het hoofdkwartier van de Raad van Europa te Straatsburg is gisteren de gedachtenwisseling tussen veertien Amerikaanse congresleden en twintig vooraanstaande leden van Europese parlementen over het vraagstuk der Europese eenheid begonnen. De Amerikanen werden onthaald op een „algemeen debat", waarin de twisten, die het Huis van Europa plegep verdeeld te houden hun op duidelijke wijze werden gedemonstreerd. (Van onze correspondent) Toeristisch bezien staan de papieren van Nederland in het buitenland niet ongun stig. Alleen, wq zuuen meer dan tot nu toe de voorlichting op hej Ket,je(j Van het vreemdelingenverkeer moeten richten op de ons omringende landen, die qua ligging en afstand gemakkelijke,. en goedkoper in de toeristische Pr°Paganda-sfeer kunnen worden getrokken dan de Amerikaanse doilar-gebieden. pit is zo de Indruk, die een studie-commissie onder leiding van burgemeester Matser van Arnhem, in nauw overleg met de directeur van de Provinciale Gelderse v», de heer J. Vet, heeft opgedaan in West-Duitsland en in de Scandinavische landen. Men heeft proberen vast te stellen, wel ke mogelijkheden er nog liggen om het bezoek van vreemdelingen aan Nederland te stimuleren. Merkwaardig is. dat het bezoek van Nederlanders aar, Düsseldorf bijv. bijna even groot is als voor de oor log. Het bezoek van Duitsers aan Neder land daarentegen is wegens het ontbreken van verschillende faciliteiten nog zeer ge ring. Van de vreemdelingen die Düssel dorf in het afgelopen seizoen bezochten, waren er 27 pet Nederlanders. Op het ogenblik bezoeken veel Belgen en Scandi- naviërs het Rijnland. Het vrije vreemdelingenverkeer zal een der meest geschikte mddelen zijn om tot een doeltreffende toeristische wisselwer king te komen. I Een der vragen, welke de studie-com missie beantwoord heeft willen zien tij dens haar bezoek aan Denemarken, was wel deza: „Waarom nam het Deense be zoek aan Nederland af?" En waarom is daartegenover het bezoek der Zweden toe genomen? Voor die afneming zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. Op de eerste plaats zijn er op het ogenblik meer lan den dan direct na de oorlog, welke de Denen kunnen bezoeken. Voor enkele ja ren was het voor hen niet mogelijk bij hun bezoeken aan Frankrijk Spanje etc. over Duitsland te reizen Zij waren toen steeds aangewezen op de weg over Neder land. Vervolgens is daar de volstrekt on voldoende propaganda van Nederland, welke sterk afsteekt tegen de intensieve propaganda van Duitsland, waar de voor naamste plaatsen over eigen belangrijke fondsen beschikken, van waaruit de toe ristische voorlichting wordt bekostigd. Heeft Nederland een groot deel van het Deense gebied verloren, daartegenover staat een toeneming van het aantal bezoe kers uit Zweden, die zich in ons land vol komen thuis blijken te voelen. Hier ligt een ruim werkterrein voor onze voorlich ting. Daarvoor zal echter geld nodig zijn het is jammer dat dit nog niet vol doende is doorgedrongen. Als men be- on* <iat een bedrag van 2% millioen gulden aan Zweedse Kronen binnenkomt, dan is onze toeristische investering welke dmzend gulden niet te boven gaat eigenlijk belachelijk te noemen. Hoofd zaak is nu. dat er middelen gevonden worden om de propaganda in de Scandi navische landen met grote intensiteit aan te pagken. Het resultaat zal verrassend kunnen zijn. Verschillende Amerikaanse Congresle den drongen aan op de vorming van een Europese Statenbond, en één van hen zou zelfs gaarne zien, dat de V.S. het oude werelddeel daarbij een handje hielpen. Daar tegenover stond een uitspraak van de Zweedse liberaal Ohlin, betogend, dat naar zijn mening één ding zeker niet door de Raad van Europa kan worden tot stand gebracht, en wel juist de stichting van een Europese statenbond. Britten en Scandinaviërs handhaafden hun standpunt, dat hun landen niet zou- Te Westerbork (Dr.) is de 17-jarige bankwerker Th. A. uit Gennep gearres teerd. nadat hij de aandacht had getrok ken door de royale verteringen, die hij maakte. Bij onderzoek bleek, dat de jon geman verleden maand kans heeft gezien een bedrag van 1200 te ontvreemden uit de afgesloten brandkast in het hotel J. te Gennep. A. was bevriend met de zoon van de hotelhouder en was zodoende goed van de stand van zaken in het hotel op de hoogte. Hij verstopte het geld op verschil lende plaatsen en ondernam met taxi's o.a. reisjes naar Zwolle en Nijmegen, waar hij goede sier maakte en fooien van 10 en 25 gaf. Bij zijn aanhouding bleek de jongeman, die naar het huis van be waring te Roermond is overgebracht, nog 800 in zijn bezit te hebben. Doordat een paard, gespannen voor een boerenkar, op hol sloeg en plotseling de rijweg opdraafde, is gisteren een vrij ern stige botsjng geschied. Een nieuwe Ford Consul, bestuurd door dte aannemer Ch. H. Sr. uit Roosendaal, reed nl. op de drukke rijksweg RoosendaalBreda in volle vaart tegen de kar op. De bestuurder moest met ernstige verwondingen worden opgenomen in hef ziekenhuis „Charitas" te Roosendaal. Drie arbeiders van de fir ma H. werden °veneens gewond, waarvan één K. D. vrij ernstig. den toetreden. De Britse conservatief Boothby wees op de landsverdediging, de relaties met het Gemenebest en de po sitie van het sterlinggebied, als even- zovele argumenten tegen Britse deelne ming. Anderzjjds verklaarde hij echter, dat de Britse positie en de eenwording van Europa niet tot een botsing behoefden te voeren en hij verklaarde, dat van de regering-Churchill een welwillender hou ding tegenover Straatsburg te verwach ten valt, dan van haar voorgangster. De liberaal Lord Layton ging verder, door te verklaren, dat Groot Brittannië welis waar niet bereid is het beheer van al zijn betrekkingen prijs te geven „ten bate van een Europees parlement, dat nog in de practijk zou moeten bewijzen wat het waard is", doch dat zjjn land, ter bevor dering van de Europese eenheid, wel be hoorde toe te treden tot het plan-Schu- man en dat het eveneens deel zou moeten hebben aan het instellen van een Euro pees leger. De vroegere Franse premier, Paul Rey- naud, een van de voormannen der bewe ging voor Europese eenheid, klaagde er over dat zowel de (West) Duitse socialist Carlo Schmid, als de voorzitter van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, de Belgische sociaal-demo craat Spaak, in hun Dinsdagochtend ge houden toespraken in feite hadden ge zegd niet te kunnen instemmen met de stichting van een Europese statenbond, waaraan Engeland geen deel zou hebben. „Dit lijkt mü een hopeloze toestand", al dus Reynaud", doch het voordeel is, dat de stand van zaken thans tenminste dui delijk is uiteengezet". Spaak, die Dinsdag voor de tweede maal sprak, uitte de vrees dat een Euro pese statenbond, waarvan het gebied uit sluitend tot het Europese vasteland be perkt zou blijven, dus zonder deelneming van de Scandinavische landen en Enge land, tot verwijdering tussen deze landen en een Europese federatie zou leiden. Ook was Spaak bevreesd, dat in dat geval verwijdering tussen de V.S. enerzijds en Engeland en Scandinavië anderzijds zou ontstaan. Onze landgenoot J. van de Kieft zeide dat Europa van Britse zijde veel aanmoe diging en medeleven had ondervonden bij zijn streven naar eenwording, doch dat het de voorkeur zou geven aan daadwer kelijke Britse steun. De beraadslagingen worden hede" voortgezet over „de uitwerking der v"* wapening op het economische levsn". zaken verrezen, die Amerikaanse leger- goederen verkopen, maar behoudens enkele bonafide dumpzaken voldoen de meeste niet aan de eisen, vervat in het vestigingsbesluit. Het ziet er thans ech ter naar uit, dat de justitie zich intensief met dit probleem bezig houdt en voor de textieldetaillisten is het een gelukkige omstandigheid, dat hun branche door ho gerhand wordt gesaneerd. Het gaat er niet om, de dumpzaken te laten verdwij nen, maar men wil, zeer terecht, dat aan de spelregels de hand wordt gehouden. Nadat in het buitenland de hausse in Amerikaanse legergoederen, die zeer geschikt waren als goedkope werkkle ding, enigszins was geluwd, werden deze producten in ons land geïmporteerd. Men zag in de verkoop ervan een gerede kans om in korte tjjd veel geld te verdienen. Een grote dumpzaak in de hoofdstad maakte in zeven maanden een omzet van 700.000. De zaken werden aan trekkelijk ingericht, met een zeer ruime sortering, zodat men niet aan de indruk ontkomt, dat de handel in deze dump goederen in handen is van enkele kong si's, vooral ook als men bedenkt dat de viezen beschikbaar werden gesteld om deze goederen te importeren, met een bepaling om daarvan weer een deel te exporteren. Veel van deze Amerikaanse leger goederen werden geïmporteerd uit Europse dumps, maar toen ze grif wer den verkocht, werden ze al spoedig nagemaakt, vooral in Beïgië, van waaruit zij met het etiket „American style" in ons land werden geimporteerd om als Amerikaanse goederen te wor den verkocht- Dat de justitie reeds heeft ingegrepen is verheugend.-Leerzaam is het voorbeeld uit een stad in het Westen des lands waar vorige week een eigenaar van een dumpzaak voor de economische politie rechter verscheen. Deze man had een grote zaak in een drukke straat. Hjj hed reeds verscheidene oproepingen gehad cm voor de rechter te verschijnen maar had steeds laten weten, dat hij in het buite* - land was. Vier maanden lang heeft hij dit spelletje gespeeld, totdat zijn voorr leiding werd gelast met meenemen vr i zijn pas om te controleren of hij indr - daad in het buitenland was geweest. D» man verscheen deze keer maar hij b - weerde, dat hij naar België was geweckt en dat kon men (omdat daarvoor ger i visum nodig is) op zijn pas niet contro leren. Er bleek echter ook, dat de man niet in het bezit was van de nodige ve=- tigingspapieren en dat hij nooit ook maar in de verste verte had gepoogd deze te krijgen. Naasf honderd gulden boete, subs. 25 dagen hechtenis wilde het O. M. hem het verbod opleggen om gedurende zes maanden het beroep van detailKst uit te oefenen. De rechter wilde echter zover niet gaan en veroordeelde de man tot de honderd gulden boete subs. 25 dagen en bovendien voorwaardelijk tot een boete van 500 met een proeftqd van 2 jaar en de boodschap erby, dat hij over veertien dagen weer bezoek van de politie kon verwachten om te zien of de vereiste vergunning voor vestiging van een detailzaak in textiel goederen dan in zijn bezit zou zijn. Verdachte antwoordde toen, dat hij dan wel direct zijn zaak kon sluiten, om dat binnen veertien dagen die vergun ning niet te krijgen was. Hem werd toen geantwoord, dat hij dat dan maar moest doen, omdat hjj nu zo langzamerhand tijd genoeg had gehad om de zaak in orde te krijgen. Uit bovenstaand voorbeeld kan men de conclusie trekken, dat het de justitie ernst is en dat men de bonafide textiel handel een ruggesteun geeft. Zoals wij enkele weken geleden meld den. gaat de Kon. Zwaveizuurfabriek v.h. Ketjen N.V. te A'dam over tot de uitgifte van nom 3.5 millioen nieuwe aandelen en wel in de verhouding van 1 nieuw op oude aandelen tot de koers van 110 pet. Daarnaast wordt nog eer onderhandse lening bij institutionele beleggers opgeno men van groot ƒ4 millioen. Hiermee ver krijgt Ketjen in totaal 7.5 millioen, welke nodig zijn voor de bouw van een fabriek voor de vervaardiging van cataly- sr.toren, benodigd voor het kraken van olie in petroleumraffinaderijen. Het be nodigde werkkapitaal ter grootte van ongeveer ƒ2 millioen z*>l door Ketjen zelf kunnen worden gefourneerd. Het initiatief om over te gaan tot de productie van can'yst. een wit poeder, dat de petroleumraffinaderij gebruiken voor het opvoeren van ae kwaliteit van benzine, is een gevolg van het feit. dat Ketjen in dit vooriaai hierover werd be naderd door de directie van The Ameri- canCyanamid Comp. te New-York. De A.C.C. vervaardigt n i. in de V. S. deze kraakcatalysatoren en tot dusverre be trok bijv. de Kon. Petroleum Mij. dit pro duct rechtstreeks uit Amerika. Nadat aanvankelijk de A.C.C. had on derhandeld met een dochtermij van de Unilever, welke in Enaeland een derge lijk soort bedrijf leeft or gericht, dat in April 1952 volledig in exploitatie zal worden genomen; werd bovengenoemd contact opgenomen Vooral de petroleummijen, zoals de Standard Oil en de Kon. Petroleum, ga ven de voorkeur aan de oprichting van een bedrijf on bet cartc.-ent Dank zij de grote medewerking van de Nederlandse autoriteiten o.a. mb.t. het beschikbaar stellen van dollars voor iicenties e.d. kon vlot worden onderhandeld, zowel met de A.C.C. als met, de petroleumraffinaderijen in binnen- en buitenland De A.C.C. neemt niet deel in de investering, maar ont vangt royatties voor het ter beschikking stellen van licenties. Met de petroleumraffinaderijen werd een contract afgesloten waardoor de af zet van 6000 ton van hel nieuwe product per jaar gedurende een periode van tien jaar werd verzekerd Daardoor verkrijgt men tevens de garantie, dat de onder handse lening van ƒ4 millioen geleide lijk zal kunnen worden gedelgd. In de verkoopprijs zijn voorts afschrijvingen en rentedienst gegarandecid zelfs in geval geen afname van catalyst zou kunnen plaats vinden. Met de bouw en inbedrijfstelling van de fabriek zou ongeveer anderhalf jaar gemoeid zijn, wat nauw aansluit bij de verwachting, dat medio 1953 de meeste nieuwe raffinaderijen in Europa in be drijf zullen komen. In bet bedrijf zuilen 75 arbeiders te werk kunnen worden ge steld, hetgeen, vergeleken met de 7.5 millioen weer een typische aanwijzing vormt voor het hoge bedrsg, n.l. ƒ100.000, dat per arbeider geïnvesteerd moet wor den. De directeur van de Kon. Zwavelzuur- fabrieken, de heer D. de Jong, zeide te geloven, dat de nieuwe fabriek, waarvoor op 3 December a.s. op het terrein de eer ste paal geslagen geslagen zal worden, in de komende oroducb'eperiode van 10 vaar voor ons rir* J o» n r'.f-v"<*renbron zou vormen va» 78 iot 1M mil'ioen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3