STEUN TEGEN DE DUURTE Uitk ering-ineens goedgekeurd m s V. S. blijven Europa helpen Duizenden slachtoffer van watermassa's DRAMATISCHE TONELEN IN DE PO-DELTA Nieuwe motorzeesleepboot voor L. Smit Co Het tunnelplan „Buitenhuizen leeft nog ONTWIKKELINGSPLANNEN IN NIEUW-GUINEA Gemeentebesturen op 't matje Reusachtige verdedigingsgordel in Noordpoolgebied Geen algehele waar dering voor nieuwe loonmaatregel De Rhone ivast nog steeds Kath. Thuisfront: V/2 ton KOFFIEBONNEN AANGEWEZEN Donderdag 22 November 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Waarom niet verplicht gesteld?, vragen de vakbonden Maximum 8.50 Kleurrijk en machtig mi litair schouwspel op de Coolsingel Wederom geruchten over vrijlating van mgr Stepinac Nieuw rijtijdenbesluit Verwijten van senator Wiley Sovjet-nota over Midden-Oosten Ambtenaren nacht ijs en e(?n Parijse communisten demonstreren tegen Adenauer Minister Teulings WEERBERICHT Wanneer uitbetalen? C.N.V\: systeem loonpolitiek' moet herzien K.A.B.: geen commentaar BOUWVAKVACANTIE IN 1952 KAT EN DUIF! Extraatje voor de feestdagen HALVE TON BOETE Wegens clandestiene school- bouw Bergplaatsen zouden als nood woningen dienen Indianen en Eskimo's leren soldaten overwinteren Aanvankelijk wisselende bewolking met voor namelijk in ^e kustgebieden enkele buien Langs de Waddenkust tijdelijk nog krachtige, overigens overwegend matige Westelijke wind. Morgen weer toenemende bewolking met re gen. Overwegend matige wind krimpend, paar Zuid of Zuid-Oost. Weinig verandering in tem peratuur. Vrijdag 23 November: Zon op 8.12 uur, onder 16.40 uur. Maan op 1.02 uur, onder 14.08 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De Stichting van den Arbeid deelt ons mede, dat vastgesteld kan worden, dat de kosten van levensonderhoud sinds de jongste loonsverhoging van 19 Maart j.l. een grote niate van stabiliteit hebben vertoond. De beperking van bet verbruik, welke de regering in Maart j.l. noodzake lijk achtte, werd blijkens gemaakte berekeningen in slechts geringe mate overschreden. De Stichting van den Arbeid acht het wenselijk, dat in verband hiermede aan de werknemers een uitkering-ineens wordt gegeven van elf procent van een weekloon of twee en een half procent van een maandloon, met inachtne ming van de grenzen, welke golden bij de jongste loonsverhoging. Het college van rijksbemiddelaars heeft thans de hiertoe vereiste vergun ning gegeven. De Stichting van den Arbeid vertrouwt, dat van deze vergun ning algemeen gebruik zal worden gemaakt.. Voor zover het loon van de betrokkene een bedrag van f 400S per jaar te boven gaat, komt het meerdere "oor de bereke ning- niet in aanmerking. De uitkering bedraagt derhalve tui hoogste 8.50. Als basis voor de berekening dient het loon van de week, waarin S December 1951 valt, te worden genomen (resp. maandsalaris over November). De uitkering mag worden gegeven aan mannelijke en vrouwelijke werknemers van 23 jaar en ouder, alsmede aan ge huwden en kostwinners beneden de 23 rr. Als tijdstip voor de uitkering wordt d de beschikking genoemd: voor week- loners de week, waarin 3 December valt, voor maandloners de lounbetaling over November of December. Voor de berekening van het bedrag wordt uitgegaan van het vaste tijdloon, garantieloon, de tariefverdienste, produc tiepremies en ande-e met^ de arbeid of met de prestatie of productie rechtstreeks verband houdende toeslagen. Overuren, wettelijke kinderbijslagen, winstuitkerin gen en dergelijke te-llen voor de bereke ning niet mee. Het is de werkgever mede geoorloofd de uitkering te verstrekken aan werk nemers in zijn dienst, die gedurende de week waarever de. uitkering wordt ver strekt. geheel of gedeei.eJijk niet hebben gewerkt. Voor de berekening van het be drag der uitkering mag in dat geval wor den uitgegaan van het loon, dat de werk nemer zou hebben verdiend, indien hij normaal zou hebben gewerkt. Het college van rijksbemiddelaars kan vergunning geven van deze beschikking af te wijken, mits daarbij niet afgeweken wordt van de strekking van deze compen satie Deze uitkering moet gezien worden in verband met de loonsverhoging van 5 pro- het cen^ van -M-aart van dit jaar en met de daarmee gepaard gaande verbruiksbeper- king. De afspraak is destijds gemaakt, dat, indien een meer duurzame overschrijding dezer gebruiksbeperking zou plaats vin den, een compensatie daarvoor in een na der te bepalen vorm in aanmerking zou komen. Gebleken is thans, dat de over schrijding gedurende de periode van 19 Maart tot 15 September zo gering is, dat voor een loonsverhoging op die grond geen aanleiding bestaat. De Stichting van den Arbeid heeft het wenselijk geacht de zeer geringe overschrijding, welke heeft plaats gevonden, te compenseren met een uitke ring voor eenmaal, waarvoor door had naar de mening van het NW even eens een verplichtend karakter moeten dragen. Het NW vertrouwt er niettemin op, dat de werkgevers, overeenkomstig het advies van hun besturen, van deze ver gunning gebruik zullen maken en iedere werknemer de uitkering-ineens zal ont vangen. Het bestuur van het Chr. Nationaal Vakverbond vatte zijn oordeel als volgt samen: De consumptie-beperking heeft inder daad tot dusverre de vijf procent niet be langrijk overschreden. Zo lang echter het huidige systeem van loonvorming wordt gehandhaafd, is het redelijk, dat ook een betrekkelijk geringe overschrijding van de 5 pet consumptie-beperking wordt ge- j compenseerd. Het is daarom inconsequent van de regering, dat zij voor deze compensatie uitkering de vorm van een „vergunning" en niet die va" een „verplichting" heeft gekozen. Het O N.V.-bestuur vertrouwt intussen, dat alle werkgevers het advies van de Stichting van den Arbeid zullen volgen. In de bedrijfstakken met grote groepen losse arbeiders veroorzaakt de „uitke ring-ineens" verschillende moeilijkheden. De beschikking laat daarom ruimte voor bedrijfstaksgewqze oplossingen van deze moeilijkheden. Geheel de gang van zaken rondom de consumptie-beperking en deze compen satie-uitkering bewijst opnieuw, dat het huidige systeem van loonpolitiek drin gend herziening behoeft. Het bestuur van de Kath. Arbeiders Beweging deelde, in antwoord op een desbetreffende vraag, mede, geen com mentaar te hebben op het communiqué van de Stichting van den Arbeid. Boven: Gen. Eisenhower neen op het bordes van het Raadhuis aan de Coolsingel de parade af van de Canadese troepen, die gistermorgen met de „Fairsea" in de Maasstad zijn gearriveerd' links naast de generaal minister Staf en achter deze burgemeester Oud. Op de foto hiernaast inspec teert de opperbevelhebber van de geallieerde troepen in Europa de Canadese militairen. Volgens een bericht uit Rome in de „New York Times" zou de Joegoslavische regering in de nabije toekomst tot vrij lating van mgr Stepinac willen overgaan. Zoals bekend, is de aartsbisschop door de regering van Tito tot 18 jaar gevangenis straf veroordeeld; hij heeft reeds 5 jaar In een gevangenig doorgebracht. Er heb ben reeds eerder geruchten over vrij lating van mgr Stepinac de ronde gedaan. Officieel zou mgr Stepinac wegens „goed gedrag" worden vrijgelaten aldus het boven aangehaalde bericht, dodh „de werkelijke reden is eerder dat maarschalk Tito zich wil bevrijden van een bron van aanzienlijke verlegenheid bij zijn betrek kingen met de democratische mogend heden". Minister Wemmers heeft de Tweede Kamer nadere inlichtingen verstrekt om trent de stand van zaken met betrekking tot -de voorbereiding van het nieuwe rij tijdenbesluit. Het sociale en het veilig heidselement spe'en in deze materie beide een rol, waardoor 't extra moeilijk is een hét bevredigende oplossing te vinden. Ten college van rijksbemiddelaars vergunning aanzien van het lange-afstandsvervoer is verleend. j krijgt men daardoor in het bijzonder „Waarom kijkt u niet naar uw eigen markt De V.S. tellen slechts 154 millioen consumenten, u hebt er 300 millioen. Waarom bouwt u uw eigen koopkracht N V V Ielenrrteztehl moeilijkheden bij het vaststellen van het niet op, met dit dubbele consumptie ii.r leieuigesieia onderscheid tussen diensttijd en rijtijd, i Het NVV, zo deelt het ons mede. is te- j Overwogen wordt om de controle op de j leur gesteld over het feit, dat de beschik- weg te beperken tot de controle op een king niet hetzelfde karakter heeft als die in te voeren werkstaat De rest van de van de laatste loonsverhoging van 5 pet. j controle kan overgeschakeld worden Toen immers werd de loonsverhoging ver- naar de loonadministratie, waar deze er plichtend voorgeschreven. is. Vooral voor het ongeregelde vervoer De uitkering-ineens is in feite een oom- zal een volkomen bevredigende regeling plement op deze laatste oesch-ikking en moeilijk te vinden zijn. leden, uw Maar op grond van uw ver- duizend jaar van onderlinge rivaliteit en haat, slaagt u er niet in de betekenis van uw eigen potentieel, uw eigen macht en bekwaamheid te gebrui ken", aldus riep de Amerikaanse senator Alexander Wiley uitdagend tot de Euro- Op de jaarvergadering van de Bond van Chr. Sehilaerspatroons, gisteren in Utrecht, deelde de voorzitter mede. dat in het zgn. -grote bouwbedrijf is besloten, det het volgende jaar één week der va- canties over het gehele land dezelfde zal syn en dus niet gespreid" zal worden. Er zal echter mogelijkheid tot dispen satie bestaan. In de vlakte tussen Ferrara, Rovigo en de zee is het peil van de Po tijdelijk enigszins gedaald. Maar nog steeds mel den de reddingploegen, die van het door het water ingesloten Adria terugkomen, dat vrouwen en kinderen op de eerste verdiepingen der huizen wanhopig om voedsel roepen. Lukt het hun de aan dacht van de boten met voedsel te trek ken, dan laten zij mandjes zakken en verslinden als hongerige dieren het brood. Ergens vónd men een man, dood van kou en honger, op een grote baal stro drijven. Onder hem bevond zich het be vroren lichaam van een kind, dat hij had willen beschermen. Dergelijke tragische voorvallen zijn nauwelijks een bijzonderheid te noemen. Duizenden van kou en honger huiverende stakkers zitten op daken, in bomen of op hoge punten, thans reeds gedurende een week afgesneden van de buitenwereld en Na een geslaagde proeftochtis de dreven door een krachtige aleeplier, nieuwe motorzeesleepboot „Oceaan", de zodat zelfs, al trekt de sleepboot op volle tweede van een serie van drie 2000 I.H.P. kracht, het gesleepte vaartuig naar de motorzeesleepboten met de afmetingen sleepboot toegehaald kan worden. Naast Jf5 x 8.80 x Jt-95 M., welke na de oorlog de vaste „Drysdale"-pomp van 200 ton by J. en K. Smit's Scheepswerven N.V per uur voor bergingsdoeleinden, alsmede te Kinderdijk besteld werd, thans aan voor de 8 brandslangen en het water- L. Smit <Sc Co's Internationale Sleepdienst kanon, wordt steeds een zware transpor- overgedragen. tabele motorpomp meegevoerd. Het schip, dat is gebouwd onder toe- De normale bergingsuitrusting, waar- zicht van de Scheepvaart Inspectie en onder een autogeen snyapparaat, com- volgens Lloyd's klasse 100 A 1, heeft een pressoren, duikeruitrusting enz., wordt 6 cyl. enkel werkende If Tact SmitM.A. sterk uitgebreid, wanneer het schip een A. N. motor. De bunkercapaciteit is zeer bergingsstation moet innemen. Aan de ruim, zodat het schip met sleep ruim reeds uitgebreide radio-instalatie is nog 6000 mijl en zonder 11.000 mijl kan af- een extra sterke telegrafiezender toe- Ei, zonder een tussenhaven aan te gevoegd, om in het noodverkeer te allen De trommel, waarop de SU inch tijde boven alle soorten storingen te ■ibgSê™*' i», wordt ff»- kunnen uitkomen. - -rSih in steeds wanhopiger stemming, te wach ten tot redding opdaagt. De dertigdui zend man sterke reddingsploegen hebben bij het tijdelijk zakken van het water hun reddingspogingen verdubbeld. Het komt echter nogal eens voor, dat slachtoffers hun huis niet willen verlaten, omdat zij zich blijven vastklampen aan de verwach ting, dat het water als door een wonder zal verdwijnen. Het kan echter maanden duren voordat de dijken hersteld kunnen worden, ook al houdt het op met regenen. Het aantal slachtoffers van deze cata strophe kan niet dan bij grove benadering worden vastgesteld. Officiële ramingen schatten het aantal getroffenen in de pro vincie Rovigo op 200.000. Hoeveel doden hieronder zijn weet men niet. De water massa kan een groot aantal mensen heb ben meegesleurd naar de zee, zodat het aantal geborgen lijken geen juist beeld geeft. Ook in de provincie Ferrara zijn, ruw geschat, 50.000 personen door het water van huis en haard verdreven. De schade wordt op milliarden lires geschat. Volgens de Gasperi bedraagt al leen de schade aan de wegen reeds 22 milliard. Hij kondigde aan, dat de rege ring een crediet van 60 milliard ter be strijding van de kosten zou aanvragen. Inmiddels gaat de inzameling van gelden, zowel in Italië als daar buiten, onvermin derd voort. De H. Vader heeft een oproep gericht tot de katholieke wereld om hulp te verlenen. De employê's van Vaticaan stad hebben, van hoog tot laag, een dag salaris afgestaan. De katholieken in de V.S. hebben reeds een groot bedrag bijeen gebracht. De V.S. zullen bovendien acht mil liard lire ter beschikking stellen voor het herstel van de door de overstromin gen veroorzaakte schade. Dit verklaarde de waarnemende Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Webb, op zijn wekelijkse persconferentie. Het bedrag zal door de E.C.A. uit het tegen waardefonds van de Marshall-hulp wor den verstrekt. Zoals wij gisteren reeds meldden ver oorzaakt de regenval ook in Frankrijk ernstige zorgen. Het water van de Saone en Rhone stijgt onrustbarend en men vreest voor overstromingen. De ministers van binnenlandse zaken en van publieke werken, Brune en Pinay, zullen vandaag de Rhónevallei bezoeken om vast te stel len, welke maatregelen genomen dienen te worden. Het overstromingsgevaar dreigt in de gehele Rhöne-vallei tussen Lyon en de Middellandse Zee. Tussen Bollenc en Mondragon kwam het reeds tot een dijk breuk. De spoorlijn langs de oever kwam onder water te staan, zodat de sneltrein Parijs-Marseille langs de andere oever moest worden geleid. Het water wast nog steeds. (Van onze correspondent) De K.R.O.-actie „Baas boven Baas" voor het Katholiek Thuisfront heeft gis teravond de anderhalve ton vetgemaakt. Tegen het einde van de actie, welke, zoals bekend op 2 December afloopt, stroomt het geld van veie kanten binnen. Per dag wordt voor het Katholiek Thuisfront ruim 10.000 gestort. pese parlementsleden in het Huis van Europa, waar gisteren het debat tussen de Amerikaanse en Europese afgevaardigden, ditmaal over economische problemen, werd voortgezet. Vóór hem hadden de Britse gedelegeer de Granville Hall en de Belg Etienne de la Vallée-Poussin de nadruk gelegd op de Europese afhankelijkheid van de Amerikaanse economische politiek. Hall deed 'n beroep op de V.S. om de tarieven te verlagen, een billijke verdeling van de grondstoffen mogelijk te maken en bewapeningsorders in Europa te plaatsen. Poussin zei, na dank gebracht te hebben voor de Marshall-hulp, ongeveer hetzelf de. Hij drong met klem aan op 'n stabiele economische politiek jegens Europa. De V.S. hebben zulk een geweldige econo mische macht, dat een lichte trilling in dat land. een vloedgolf in Europa teweeg brengt. „U kunt op uw reserves steunen, zei hij, maar wij niet". Als de V.S. druk zouden willen uitoefenen op hun Zuid- Amerikaanse gror.dstoffenleveranciers om hun dollars aan Europese goederen te be steden. zou Europa een goed eind op streek zijn met de oplossing van zijn .economische moeilijkheden. De Amerikaanse senator Humphrey ver zekerde de verzamelde Europeanen, dat Amerika reeds geweldige investeringen in West-Europa gestoken had en dat het „pure waanzin" zou zijn deze investerin gen te verlammen door thans de hulp verlening stop te zetten. Hij gaf toe, dat de V.S. economisch „een beetje gek" had den gedaan in 1950. door op de wereld markten meer grondstoffen voor reserves te kopen. <3an nodig was. De Koreaanse oorlog had inmiddels de noodzaak van de Westelijke wereld om samen te werken bij de verdeling der grondstoffen wel duidelijk aan het licht gebracht. Andrei Gromyko, onderminister van buitenlandse zaken der Sovjet-Unie, heeft de vertegenwoordigers te Moskou van de landen van het Midden-Oosten een nota overhandigd betreffende het Westelijke plan voor de verdediging van het Midden- Oosten. Een gelijkluidende nota werd later ook aan de Amerikaanse plaatsver vangende ambassadeur overhandigd. Het tunnelplan „Buitenhuizen" leeft nog, dat wil zeggen het plan om bij Bui tenhuizen (tussen Velsen en de Hembrug) met spoed een tunnel te leggen onder het Noordzeekanaal. De eerste ontvangst, die het plan bij de autoriteiten is ten deel gevallen, ge leek veel op een moordende ijsdouche. Maar de ontwerper, ir J. P. Kaars Sijpe- stein uit Krommenie, geeft de moed niet zo gauw op en gisteren heeft hij in het gebouw der Kamer van Koophandel te Zaandam in een speciaal daartoe belegde bijeenkomst zijn plan voorgelegd aan de K.'s v. K. van Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Alkmaar en Zaandam. Zoals men weet, meent ir Sijpestem, dat het mogelijk moet zijn in twee jaar tijds 'n één-richting-verkeerstunnel voor In zijn begroting van Nieuw Guinea voor 1950, welke een geraamd tekort heeft van ruim 23.3 millioen, schrijft minister Peters, dat over dit grote, vaak nog ontoegankelijke gebied nog te weinig feitelijkheden bekend zijn om zonder zorgvuldig georganiseerde voorbereiding en wetenschappelijke planning over te kunnen of te mogen gaan tot uitvoering van toekomstige ontwikkelingsplannen. Daarvoor zijn nodig adequate personele en materiële middelen voldoende verbin dingen te land, te water en door de lucht en een redelijke mderbreng'ing voor per soneel en materiee' Als eerste object komt dan naar voren het „self suppor- Het tweede belangrijke object is het onder geregeld bestuur brengen van het gehele grondgebied, gepaard met uitbrei ding van de zorg op medisch en onder-1 wijsgebied. Aansluitend op de intensi vering van de bestuuc&invloed en deels gelijktijdig hiermede kan het meer syste matische onderzoek naar economische mogelijkheden worden ingezet of uitge breid. Het vroeger vaak gevolgde systeem van afzonderlijke expedities, die naast een langdurige tijd van voorbereiding grote bedragen aan kosten eisten, zal hierbij dus worden losgelaten. Intussen behoeft dit niet te betekenen, dat dit onderzoek voor bepaalds objecten al niet een bedrag van naar schatting 6 millioen gulden onder het kanaal te leggen. Hij meent voorts, dat tot de uitvoering van dit plan zo snel mogelijk moet worden overgegaan, omdat als gevolg van de toe genomen intensiteit van het verkeer de capaciteit van de pontveren over hei ka naal ontoereikend is geworden en auto mobilisten soms een uur of zelfs langer moeten wachten voor zij kunnen worden overgezet. De bouw aan de tunnel in Velsen, waarmede inmiddels is begonnen, zal, naar verwacht wordt, minstens 6 jaar in beslag nemen. Ter vergadering verstrekte ir Sijpe- stein de aanwezigen een uitvoerige toe lichting op zijn plan De tunnel zou op een diepte van 12 (en niet 15) meter moeten worden gelegd, liefst in een pijp uit-een-stuk van 30) meter lang. Het ka naal is 200 meter breed zodat de afsluit- stuikken 50 meter buiten het water zou den reiken. Met verkeerslichten zou het verkeer moeten worden geregeld. Ge middeld zou de wachttijd niet langer zijn dan 4 minuten. Na de toelichting gaven de afgevaar digden der Kamers van Koophandel hun enthousiasme voor het plan welis waar te kennen, doch geen van allen was bijzonder optimistisch. Men vrees de, dat de bouw van een tunnel in Buitenhuizen misschien die in Velsen zou vertragen. Bovendien geloofde men niet, dat het mogelijk was de tunnel binnen twee jaar gereed te krijgen, om dat het ambtelijk? apparaat er niet van houdt over één nacht ijs te gaan en het dus lange tijd zou vergen voor met de bouw zou kunnen worden begonnen. Geprobeerd zal worden een commissie te vormen, die het plan zal uitwerken en zo mogelijk offerte zal vragen aan de ver schillende aannemers. Oneen, wij gaan onze lezerskring geen aandoenlijk verhaaltje vertel len over een idylle tussen een kat en een duif, twee dieren welke niet in vriend schap met elkander plegen te leven, nade- maal de kat het op het teven van een duif voorzien heeft en de duif zulks instinct matig weet. Wat dat betreft zijn de die ren met hun instinct verder dan de men sen met hun verstand, ivant deze laatsten weten niet altijd, ivie hun vijanden zijn. Mogelijk komt dit doordat de beesten in de regel niet veinzen in tegenstelling met de mensen* Dit echter terloops in de zakken gesto ken! Wij willen het n.l. hebben over 0r algemene vergadering van de Verenigde Naties te Parijs. Neen, wij hebben geen kater, want inderdaad hebben kat en duif iets te maken met dat illustere gezel schap. Toen n.l. vorige week de Britse minister van Buitenlandse Zaken Antho ny Eden een gloedvol betoog hield over het vredesplan van de Grote Drie, ont stond bij het deftige auditorium hilari teit, aangezien een zwarte kat rustig langs hei spreekgestoelte tippelde. Men vond dat blijkbaar erg leuk, ofschoon velen de grap minder zullen gewaardeerd liebben. Me:i zou kunnen zeggen, dat bij een ernstig betoog óver een belangrijke zaak deze vrolijkheid eigenlijk beestach tig was. Erger nog vonden wij een andere ge beurtenis. Een Frangai.se deed de Russi sche afgevaardigde Vishinsky een duif cadeau en deze staatsman liet zich met de witte vogel in de hand fotograferen. Welnu deze Rus met een vredes-symbool. dat vinden wij werkelijk bij de beesten af". Toen men er door de foto achter kwam welke Francaise de duif aan de Soviet- diplomaat offreerde, haastte dbze dame zich, aan alle gedelegeerden een duif te geven om niet door te gaan voor com munistisch gezind. Zodat de vergadering van de Ver. Naties ging liikeh op een vereniging van dnivenliefhebbers. Alzo hebben allen een ■vredes-symbool in de hand, doch helaas zit de vrede zelf non lang niet in de lucht Want er zijn gedelegeerden, die voor het vredesduif je rode katers zijn ANALYST Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft bon 509 Algemeen (A- en B-kaarten) en bon 517 Algemeen (D-Uaarten) aan cc wezen voor het kopen ■an 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag 23 November worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 8 December a.s. Met het oog op de feestdagen zal de eerstvolgende bonaanwijzing geschieden op 20 December 1951. Daarna volgt, zoals gebruikelijk de bonaanwijzing weer om de zes weken. Dit betekent derhalve, dat in verband met de feestdagen een extraatje wordt gegeven, doordat men met de nu aange wezen bon maar vier weken behoeft rond te komen in plaats van zes weken. Ongeveer duizend leden van de Parijse politie waren gisteren geposteerd op de Champs Elysées en de boulevards, om het regeringsverbod van de communistische demonstratie tegen de aanwezigheid van dr Adenauer in Parijs kracht bij te zetten In zijstraten stond een republikeinse gar de gereed, met helmen en geweren uitge rust, om bij eventuele botsingen te kun nen ingrijpen. Aan deze botsingen heeft het niet ontbroken, toen, vnl. op de bou levards ondanks het verbod tot demonstra ties werd overgegaan. De politie rekende 567 betogers in, zij het ten koste van een vijftiental agenten, die licht gewond raak ten bij het uiteendrijven van de minigte. Inmiddels beraadslaagden de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Drie gisteren over de problemen, die zij vandaag met dr Adenauer zouden be handelen. Eén punt van hun besprekingen vormde de mate van geallieerde controle over de Duitse industrie, die moet worden gehandhaafd, wanneer de door het Westen voorgestelde omzetting van het bezet tingsstatuut in een bij verdrag geregelde verhouding tussen het Westen en West- Duitsland een feit zal zijn. Dr Adenauer lunchte gisteren met Dean Acheson en had vandaag een apart onder houd met Anthony Eden. Bij K. B. is de vice-minister president en minister zonder portefeuille, mr F. G. C. J. M. Teulings benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken ad interim. ting" maksn van Nieuw-Guinea op voed- reeds kan worden ingesteld. Zo is daar- selgebied. Dit land is thans voor het grootste deel der dagelijkse levensbehoef ten nog afhankelijk van import. Aan deze schaarste zal op zo kort mogelijke termijn een einde moeten worden gemaakt. (Van onze correspondent) Naar wij vernemen, wordt Vrijdag, 14 December a.s., voor het Arnhemse ge rechtshof het berozrj behandeld van de gemeente Apeldoorn tegen het door de economische kamer van de Zutphense rechtbank gewezen vonnis, waarbij het gemeentebestuur werd veroordeeld tot een boete van 50 000 wegens het bou wen van een openbare lagere school zon der de vereiste vergunning van het de partement van Wederopbouw. Apeldoorn ging in hoger beroep op grond van de overweging, dat in het veanig opzet werd aangenomen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de aan de gemeente Haamstede toegekende bevoegdheid tot het goedkeuren van de uitvoering van bouwwerken met ingang van 1 December 1951 voor de tijd van een jaar ingetrok ken. B. en W. van Haamstede hebben nl vergunning verleend voor ide bouw van twee fruitbergplaatsen. wetende dat deze als noodwoningen zouden worden ge bruikt, zo licht het ministerie deze be schikking toe Voor de bewuste bouwwer ken werden geen rijksgoedkeurngen ver leend, hoewel deze in feite we) vereist waren. Zodoende werd gehandeld in strijd met de wederopbouwwet en met de richt lijnen van het ministerie. De beslissing omtrent de goedkeuring van in Haamstede uit te voeren bouwwer ken wordt nu geaömèö-door <d vanwege de minister. voor b.v. reeds een aanvang ge-saakt ten opzichte der tonijnvisserij die, wanneer het onderzoek gunstig uitvalt, niet alleen perspectieven zou openen in de vorm van een waardevolle ijrirage in de voor Nieuw-Guinea benodigde voeding, maar evenzeer een gewaSruetrd exportproduct op denmarkt zou kunnen brengen in de vorm van geconserveerde vis en het, ook voor Nederland, belang! ijke vismeel. Het l'gt in het voornemen om het bij zonder onderwas wederom in beheer te geven aan zending en missie, nadat met toepassing van artikel 170 der bewindsre geling een subsidieregeling is vastgesteld. Voorts is overgegaan tot de instelling van een raad voor volksopvoeding. De situatie op het punt van de onder brenging van mensen en goederen is be paald zorgwekkend en remt. de opbouw van het door souvereiniteitsoverdracht voorgeschreven regeringsapparaat en daardoor ook de ontwikkel) ngsmogelijk- In het Noordpoolgebied wordt thans een reusach tig defensiesysteem op gebouwd om Canada en N.-Amerika tegen even tuele luchtaanvallen via het Hoge Noorden te be schermen. Over het ge hele gebied, dat 4.000 vierkante mijlen beslaat, wordt een gordel van vliegvelden aangelegd, voorzien van radar. In dianen en Eskimo's leren de soldaten, die daar zijn heden voor land en volk. Bij deze b'egro- I ingekwartierd, hoe zij in ting is gerekend op de aanvangskosten voor een definitteve oplossing ter voor ziening in het vraagstuk van de woning nood en het tot stand brengen van de nodige utiliteitsgebouwen. Voor de uit voering van dit plan, dat o.m. omvat de bouw van woningen utiliteitsgebouwen, als ziekenhuizen, scholen, politiekazernes, kantoren en magazijnen, is bij deze be groting als feerste terrriyn opgebracht een bedrag van 1.2 millioen. dit, barre gebied kunnen blijven leven. Enige dagen geleden heeft de Amerikaanse minister voor Opvoering van de Oorlogsproductie een tip van de sluier op gelicht, waarmede <Jt> vorderingen in 't Nooril- poolgebied vvorden omge ven. Hij vertelde over de grote moeilijkheden, waar mede de militaire voor bereidingen gepaard gaan. Bouwen op zich zelf is reeds een pro bleem, omdat de bo dem voor een gedeelte bestaat uit harde, bijna niet te doorboren rots grond behalve deze rotsgrond is er geen vasté bodem, geschikt voor bouwwerken. Er is gebrek aan water, ge brek aan transportmidde len. De koude en de in secten in de korte zomer zijn andere grote vijan den. Dezer dagen zijn ne gen Canadese geleerden teruggekeerd van een tocht van twee maanden door liet Noordpoolge bied. Zij hebben in op dracht van het Ministerie van Oorlog onderzocht of een vijandelijke aanval zou kunnen worden ver wacht via het Westelijke deel van het Noordpool gebied hetzij met ge bruikmaking van gewone oorlogsschepen, hetzij van onderzeeërs. Binnenkort zullen 150 Canadese en 300 Ameri kaanse leger-technici naar het Noorden ver trekken, waar zij zullen experimenteren met de constructies van nood- vliegvelden op bevroren meren. Eind November vertrekken troepeneen heden om te acclimati seren en ervaringen op ie doen. Zij zullen onge veer 200 kilometer ten Noorden van Whitehorse worden gelegerd. waarMj zeven maanden blijven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1