Wat het eerst: Europese of Atlantische gemeenschap? iliiii Kleine naties over ontwapening Ö/e<sc/i£/iJen-é/ydstAcyj Romantische avonturen van een zeeheld Limburgs Opleidingsinstituut voor gezinsverzorgsters Acht auteurs werkten aan één roman Onopgelost meningsverschil tussen Minister en Kamer OPNIEUW DUITSE PROTESTEN Lbo Frankrijk heeft dringend dollars nodig Defensiebegrotingen zonder groot debat Tactiek van afwachten Oorlog en Marine Verkoop Aku-aandelen Nieuwe geruchten over Russische toenadering Treinontsporing bij Groningen vermoulh Torino Israël en Arabische lan den blijven onver zoen lijk Straks is er weer de vreugde van het geven en ontvangen. Is het misschien datgene, waarvan zij reeds zo lang droomde? Aan de buitenkant is het niet te zien. De mhoud brengt de verrassende ontknoping een cassette gerozi;gero~gerozi:gerozzgerozz:gerozLI T elevisie-beschi kking Forester's „Hornblower-trilogie" vertaald PRTNS BERNHARD TE LONDEN Door bisschop ingewijdr door gouverneur geopend „De Doolhof Noordoostpolder gaat tweede lustrum vieren DONDERDAG 22 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 fiuropees leger Regeringsnota Oost-West Studiehoofd en practijkman „Met het volkenrecht strijdige onteigening öero; MOMENTEEL BESPREKINGEN TE PARIJS ww hat Causes. President Rechtszitting Bisschop bezorgd over woning bouw Drie dagen feest in 't nieuwe land FILM VAN DE MAAND 's-GRAVENHAGE, 21 November 1951. In antwoord op de betogen van sommige Kamerleden, die de vrees hadden uitgesproken van een al te overwegende positie van Amerika in de Europese aangelegenheden, heeft minister Stikker hedenmiddag in zijn antwoordrede gezegd, dat ditzelfde probleem zich zou voordoen in de Europese genteenschap, als deze eenmaal zou worden gevormd. Dat is eenvoudig een kwestie van de balance of power. Deze balance of power zal altijd optreden, indien er sprake is van samenwerking. Het streven zal er op gerieht moeten zijn zoveel mogelijk landen in de Europese gemeenschap te betrekken en deze gemeenschap te doen opgaan in de Atlantische gemeenschap. at die Atlantische gemeen,schap betreft, moest men steeds de verdere mogelijkheden van samenwerking nagaan eu wel of deze op twee of drie zuilen zou moeten worden opgebouwd. Dit zou afbangen van de houding van Engeland. Getracht zou moeten warden heel Europa te omvatten. Engeland en de Scandinavische landen zou men hierin op de een oj' andere wijze moeten trachten te betrekken. Evenals verleden week hij de algemene beschouwingen reeds werd gezegd, zeide nu ook minister Stikker, dat een van de mogelijkheden om Engeland te doen deelnemen loopt via partiële integraties met samenwerking op gelijke voet. De instelling van een supranationaal orgaan voor politieke gezagsverhoudingen achtte minister Stikker nu nog prematuur. Eén gezamenlijk buitenlands beleid was alleen denkbaar, nadat de verschillende onderdelen waren geïntegreerd. Zou Engeland niet tot volledige mede werking bereid zijn, dan zou men moeten trachten Engeland en de Scan dinavische landen in te schakelen via een ..associated membership.'" Bij de replieken kwam men nog eens Grujj op bet kernpunt van het debat: een Europese of een Atlantische gemeenschap. Fn men vond allerwegen, dat hier geen sprake meer was van een aeeent, maar van een meningsverschil tusw.il de Kamer en de minister. Het was duidelijk, dal de minister de hele nadruk legde op de AÜaniisdbe ge meenschap en dat de Europese gemeen schap bij hem eerst op de tweede plaats kwam. Dat ontkende minister Stikker ech ter. Hij zocht alleen naar een synthese. Wij weten nog niet welke kant het'zal uit gaan. zei hij. Er is alleen de noodzaak van samenwerking en niemand kan nog zeggen of deze samenwerking in een. Europese of is een Atlantische gemeenschap haar syn these zal vinden. Wij weten nog niet wel ke van beide slagen zal. Maar de Kamer stond op het standpunt, dat men zou moe ten kiezen en, dan met aLle kracht zou moeten streven naar de verwezenlijking van hetgeen men zich b.ij zijn keuze als doel had gesteld. Het komt ons voor, dat met een vastomlijnd doel voor ogen er meer kans za; Zijn om sneller resultaat te behalen dan bij de afwachtende tactiek van de minister. Maar er werd verder niets meer over dit probleem gezegd. In de vorming van een Europees leger had minister Stikker blijkbaar voorlopig nog weinig fiducie. Hij «af toe, dat de drijfv#er moest zijn. hoc West Europa zo sterk mogelijk kon worden, georganiseerd. Maar daarvoor moesten eerst nog allerlei vragen zoals de medewerking van Enge land worden opgelost. De minister zag de opbouw van dit leger meer als een pyra mid®, waarbij men de gouden, kragen als geïntrigeerd zou kunnen beschouwen. Ken gevat, antwoord gaf de minister op de bewering van de nogal omvang rijke communist. De Groot, dat door de Amerikaanse druk, waardoor do handel tussen Oost, en. West werd belemmerd, het levenspeil van ons volk was aan getast Toen de heer De Groot dat, be weerde, aldus de minister, moest ik con stateren. dat daarvan aan hem, die er uitziet als Hollands welvaren, niet veel te bemerken is. Er zljri dus toch in ieder govai nog gunstige uitzonderingen. Over het 'Japanse vredesverdrag spre kend. reide minister Slikker, dat de gang' naar San Francisco hem bijzonder zwaar was gevallen. Hij kon de bitter heid van velen begrijpen. Onze gerecht vaardigde eisen moesten echter wijken voor andere noodzakelijker conclusies. Kr was geen alternatief. Dit vredesver drag was noodzakelijk uit een oogpunt van algemene politiek en van nationaal belang. Een minister naast hem wees Mi op nieuw van de hand. omdat men het beleid niet, in stukken kon knippen, meende hfl. Op zijii reis naar Amerika zou de minis ter-president persoonlijk kennis kunnen nemen van de inspanning der Verenigde 3taten voor de verdediging van Europa. Minister Stikker ontkende opnieuw, dat er met Auetral'sche minister Casey zou zijn gesproken over gezamenlijke i voorstellen betreffende Nieuw-Guinea. Wel had hij met deze minister gesproken maar daarbij waren alleen de Nederlandse en Australische standpunten nog eens op nieuw uiteengezet. Een interparlementair orgaan voor de Ben el ux-landen zag de regering in tegen stelling met de heer Korthals liever eerst in het kader van. een verdrag over de economische unie. Een volwaardig parle ment te Straatsburg zou eerst tot stand kunnen komen na een evolutie naar rui mere bevoegdheden. Met het rapport v. Eysinga over de verhouding regering-parlement betref fende de buitenlandse politiek, dus in hoeverre het parlement moet worden be trokken in de buitenlandse besprekingen en overeenkomsten, kun de regering zich grotendeels verenigen. Minister Stikker kondigde dienaangaande een regerings nota aan, welke bij de grondwetswijzi ging inzake de buitenlandse betrekkingen zou kunnen worden besproken. Bij de bespreking van de tegenstellin gen tussen Oost en West zette de ministcr nog eens het bekende standpunt der Ne derlandse regering uiteen,. Wij hebben, zo zeide hij, geen enkele illusie omtrent de doeleinden van liet communisme, wij heb ben alleen de illusie, dat wij een vrije wereld zullen kunnen verdedigen. Men moet alles doen om door overleg tot een redelijke oplossing te geraken, dat was misschien wel erg cuphemistiscli, maar spreken was óók een aspect van de mo derne oorlog en dat was altijd nog beter dan schieten. Dit was ook geen bewijs van zwakte want daarnaast stond onze. onverzettelijke wil om onze waarden te beschermen. Na Je replieken werden gebruikelljker- wijs de debatten gesloten. De begroting werd z. h. st. aangenomen met de bekende aantekening der communisten. Prompt gingen daarna de wand) ichten. die alleen branden bi,i dc behandeling van begroting van Buitenlandse Zaken, weer uit. Daarna begon de Kamer In de namiddag nog aan de begroting van Oorlog en van Marine, welke behandeling des avonds werd voortgezet. De heer Fens (KVP) ging bij zijn rede uit van de gedachte, dat men met Rusland al leen zou kunnen spre ken op de voet van maehtsge- lijkheid. Bij het opbou wen van die macht zijn wij gegaan tot aan de t grens van ons kunnen OVERSTE FENS en daarom ...Practijkman wordt achter- te meer is gesteld bij studiehoofd... het noodza kelijk, dat in het leger de grootste doel matigheid en zuinigheid worden betracht als een eerste plicht tegenover het Ned. volk. Iedere dienstplichtige moet dit wor den bijgebracht. De beste oplossing om Duitslands deel- neftien van de West Europese defensie te bereiken is een Europese defensie-ge meenschap. Zal dit een defensie zijn van 43 divisies waarvan de Benelux-landen er 5 zullen leveren? En hoe verhoudt zich "dit tot onze financiële bijdrage? Churchill is steeds een voorstander ge weest van een Europees leger, maar wat zal hij nu doen? De bekende brochure van het ministerie van Financiën „Waar blijft ons belasting geld?" was op het punt van defensie on volledig en onjuist. De heer Fens had bezwaar tegen de opvatting van de minister, dat jongens met diploma M.T.S. niet konden worden toegelaten tot de K.M.A., daar zij de Technische Hogeschool niet zouden kun nen volgen. Aldus wordt de knappe prac tijkman achtergesteld bij het studiehoofd. De heer Fens verzette zich tegen de steeds verdergaande verwaarlozing van de dag des Heren, door manoeuvres te houden op Zondag. Wat de Nationale Reserve betreft, was .spr. nu zover, dat hij alle mede delingen van de regering maar voor kennisgeving aanneemt. Er is nog niets geschiedt. Spr. bepleitte ook een grotere zelfstan digheid voor de luchtmacht. Zoals men ziet, het waren allemaal geen grote geweldige problemen. Die zijn al opgelost bij het grote debat over de defensie-uitgaven, waarbij het bedrag voor de defensie-inspanning werd ge bracht op anderhalf milliard. Toen is onze hele defensiepolitiek volledig uit de doeken gedaan en een groot debat was er nu dan ook niet meer te verwachten. Zo was het ook met de redevoeringen der heren Tilanus (C.H.), Roosjen (A.R.) en Vermeer (P.v.d-A.) Dat ging over onze positie op de wereldzeëen. De afwijzende houding van de regering ten aanzien van het Europese leger achtte de heer Tilanus (C.H.) juist. Maar hij vroeg inlichtingen over de ver plaatsingskosten van het leger ad 9 mil lioen. De heer Roosjes (A.R.) bepleitte even als de heer Fens zuinigheid vooral met de tijd. Als er geen materieel kwam, kon men de jongens beter naar huis sturen. Wat de Nat Reserve betreft, vroeg hij waar het K. B. bleef. De heer Vermeer (P.v.d.A.) pleitte nog eens voor de oorlogsinvaliden '14'18 en voor de weduwenpensioenen. Hij in formeerde naar het moreel van het leger en vroeg een betere salariëring van land-, lucht- en zeemacht en inschake ling van het humanisme in de geestelijke verzorging van het leger. Tenslotte spraken noe de heren Mol (K.V.P.), Fokkema (A.R.) en Vonk en Ritmeester (V.V.D.). De heer Mol bracht o.a. de positie in he,t geding van de jonge artsen, die reeds in de bezettingstijd enige jaren van hun studie hadden verloren en nu z. i. aanspraak mochten maken op een zo kort mogelijke diensttijd. Hij brak eveneens een lans voor de diëtisten, labo ranten en verpleegsters, aan wie hij de status van officier wilde geven, zo nodig met eigen distinctieven, maar met een betere verzorging. De heren Fokkema en Vonk spraken over de morele verzorging in het leger en de opleiding tot officier van jonge mensen, vooral van hen, die geen eind diploma H-B.S. en Gymnasium hadden. De heer .Ritmeester tenslotte meende o.a., dat er voor verplaatsingskosten grote bedragen Worden uitgegeven, die beter konden worden gebruikt voor het bou wen van woningen. Morgen zal minister Staf en eventueel de staatssecretarissen Moorman en Kra nenburg op de diverse redevoeringen antwoorden. F. S. De verkoop van uit Duits bezit stam mende aandelen van de Aku door de Ne derlandse regering heeft tot nieuwe pro testen in de Duitse pers aanleiding gege ven- De strekking der beschouwingen is dat Nederland met de verkoop der als Duits bezit in het buitenland in beslag genomen aandelen beoogt de verzekering van Je rechtsaanspraken van de voorma lige Duitse aandeelhouders nog meer te bemoeilijken. In het dagblad „Die Welt" wordt dc suggestie geuit, te onderzoeken of een af scheiding van de Vereinigte Glan/.stoffa- briken, de Duitse tak van het concern, uit dc Aku gerechtvaardigd zou zijn. Het blad verwacht, Jat uit het parlement een initiatief zal komen, om de bondsregering tot het indienen van een 'officieel protest te bewegen. De in Stuttgart verschijnende „Deutsche Zeitung" meent, dat de Duitse regering zou dienen te overwegen, of men nu naar opheffing van de bij verdrag vastgelegde verhouding tussen Aku en Glanzstoff zal moeten streven. „Hoe Je met het volken recht strijdige onteigeningsmaatregelen van Holland ook moeten worden beoor deeld, het staat vast, dat de tegen het ver drag ingaande uitoefening van het, stom- recht uit de gedeponeerde Glanzstoff-aan- delen door Je Duitse autoriteiten niet lan ger mag worden toegelaten, daar het in strijd is met recht en zeden", aldus dit blad. Het werpt verder de mogelijkheid op, om de Vereinigte Glanzstoff abri ken on der beheer te stellen „totdat door een Duitse rechterlijke uitspraak over de te ruggave van de Glanzstoff-aandelen is be slist". Omstreeks half vier is in de afgelopen nacht op .het rangeerterrein Onnen bij Groningen een lege kolentrein in zijde lingse aanrijding gekomen met een goe derentrein. Enkele wagons van de kolen- trein ontspoorden en versperden de hoofdsporen van de lijn Groningen Assen. Om 7.10 uur hedenmorgen was het treinverkeer over enkel spoor weer mogelijk. Het treinverkeer Groningen—. Assen vond vanochtend met enige ver traging voortgang. Omtrent de oorzaak van de treinontsporing tast men nog in het duister. Bij de ontsporing deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De materiële schade viel nogal mee, omdat de snelheid der treinen niet groot was.. mi mi i Woensdag werd tijdens dp zitting van de Politieke commissie der V. N. de be handeling van het. Westelijke ontwape ningsplan voortgezet. De Tsjeehoslo- waakse onder-minister van buitenlandse zaken, mevr. Sekaninova-Carrtova, ge trouw aan de stem van haar Russische meesters, viel de ontwapeningsvoorstel len aan. Zü noemde het plan om geleide lijk de sterkte van de strijdkrachten en de bewapening bekend te maken onvol doende, omdat niet bepaald was, wanneer de verschillende stadia zouden worden bereikt. Na de Tsjechoslowaakse afgevaardigde sprak de Canadese minister van buiten landse zaken, Pearson, die het Westelijk voorstel steunde. De Indonesische afgevaardigde, Subard- jo, koos geen partij en zei, dat zowel de door Visjinsky ingediende voorstellen, als het drie-mogendhedenpian, zorgvuldige overweging vereisen. Hij deed een be roep op de Veiligheidsraad om mee te werken aan het instellen van ontwape- ningsinstanties en hij steunde het denk beeld voor een wereldconferentie. Indonesië geloofde, zo zeide hij, dat de tijd gunstig wordt voor ontwapeningsbe sprekingen. Aangezien zich geen andere sprekers meldden, werd het debat verdaagd. De waarnemend-voorzitter, dr Blanco (Cuba) zei te vrezen dat de commissie nooit het eerste punt van de agenda Westelijke ontwapeningsplan) zou afhandelen, tenzij zich sprekers voor het debat van Donder dag zouden opgeven. De geruchten, dat enkele kleine naties (genoemd werden India, Canada en Israël) bezig zouden pogingen om de twee nntwapcningspiannen met elkaar In overeenstemming te brengen, zijn geheel verdwenen. Men zegt, dat de Westelijke grote mogendheden Van een dergelijke bemiddeling niets wensten te horen. Daar entegen doen nieuwe geruchten dc ronde, als zou Rusland bereid zjjn op het Weste lijke plan, zü het onder velerlei voorbe houd, Iets verder in te gaart. Men wacht met spanning of Visjinsky daar tijdens- een der volgende zittingen iets over zal loslaten. In verhand hiermede wijst men op een verklaring van Warren Austin, dc Ame rikaanse permanente gedelegeerde bij de V.N., Woensdag op een bijeenkomst van de Brits-Amerikaanse persclub te Parijs afgelegd, en waarin hij als zijn mening gaf, dat het ogenblik wellicht niet al te ver af ligt, waarop Rusland zal trachten zich wat de ontwapening betreft bij het Westen aan te sluiten. „Wanneer onze staat van verdediging toereikend is en onze eenheid van doel stelling verder als onwrikbaar gedemon streerd wordt, moeten de Sovjetrussische heersers wel bereid zijn* tot onderhande lingen om zichzelf en ons allen van de geweldige bewapeningslasten te bevrij den", vervolgde Austin. De Westelijke Grote Drie en de Sovjet-Unie hadden tot nu toe buiten de Algemene Vergadering geen direct contact gehad, deelde Austin nog mede. Opgemerkt zij. dat de Duitse regering zich in het verleden niet geneigd heeft getoond een zo gecompliceerde kwestie tot onderwerp van een publieke discussie te maken, zoals dit telkens weer door Je belangenvereniging der oude aandeelhou ders wordt gedaan. Minister Erhard heeft op 4 Apri'l in de Bondsdag verklaard, dat Je regering 'het toen niet doelmatig achtte om door Duitse wettelijke maatregelen te trachten de Nederlandse invloed in de Glanzstoff vooreerst uit te schakelen. Hij meende, dat slechts overleg met de Ne derlandse regering tot een oplossing van het geschil zou kunnen voeren. In een gisterochtend gepubliceerd com muniqué van de sinds geruime tijd te Parijs vergaderende „Verzoeningscom missie voor Palestina" wordt meegedeeld, dat de commissie besloten heeft, haar werkzaamheden te beëindigen, gezien het standpunt van partijen (n.l. Israël en de Arabische staten), „die zich niet bereid getoond hebben haar onbuigzame hou ding, belangrijk te wijzigen en door be middeling ie zoeken naar een oplossing, die de grote lijnen van de voorstellen van de commissie zou volgen". De commissie zal een rapport bij de Algemene vergadering van de V. N. in dienen over het werk van de conferentie, die zij met cle afgevaardigden van beide kampen heeft gehouden en over de con clusies, die zij hieruit heeft getrokken. Nieuwe incidenten aan Israels grens In Amman (Jordanië) is officieel ver klaard, dat twee Israëlische officieren werden gedood, toen een Israëlische pa trouille van twee militaire voertuigen zich Maandag op Jordaans gebied waag de. Een derde Israëlische officier werd gewond. Twee uur lang werden bij de botsing, die ten Noordwesten van Hebron plaats vond, schoten gewisseld. Volgens de Jordaanse verklaring ondervroegen de Israëliërs verscheidene Arabische bur gers over legering en sterkte van het Arabische legioen. Toen een Arabier zich verwijderde, poogden de Israëliërs hém te doden. Door het schieten werden Jor daanse posten gealarmeerd. Tenslotte deelt de verklaring mee, dat de gemeng de wapenstilstandscommissie het incident had onderzocht en schuld bij de Israëliërs had vastgesteld. OIR© GERO-Z1LVER. vervaardigd van zilverwit Gen metaal, hecht verbonden metten zware laag zuiver teibt- GERO-ZIIMETA. bttdoerr-i door vleitff metaal In de televisiebeschikking 1951, welke de minister van O.K. en w. uitgevaar digd heeft, wordt o.m. bepaald, dat de opbrengst der kijkgelden, nadat daarvan de kosten van inning en van de televisie- raad zijn afgetrokken, aan de machti ginghouder zal worden afgestaan ten be hoeve van de verzorging der program ma's tot het bedrag, hetwelk de mach tiginghouder uit eigen middelen aan de programma's ten koste heeft gelegd, zulks tot een maximum van 600.000 per jaar. Uit, een eventueel overschot worden voldaan de kosten, die het staats bedrijf der PTT heeft gemaakt voor de exploitatie van de televisiezendinrichting; het restant blijft ter beschikking van de minister. De uitzendingen mogen niets bevallen dat gevaar kan opleveren voor de veilig heid van de staat, de openbare orde of de goede zeden. Er is een televiesieraad. die, zowel op het daartoe strekkend ver zoek van de minister als eigener bewe ging, dc regering van advies dient om trent alle met de televisie in verband staande onderwerpen en in het bijzonder over de inrichting en de invoering van een definitief televisiebestel. De raad be staat uit minstens 10 leden, die door de minister worden benoemd voor de tijd van twee jaar. Voorzitter van deze raad. die 22 leden telt, is prof. dr P. S. Gerbrandy, voor zitter van de radioraad. De Engelse schrijver C. S. Forester heeft in zijn boek „The ship" een indruk wekkend en boeiend verslas gegeven van een moderne zeeslag. In flitsend direct proza beschreef hij fn deze roman het treffen tassen kleine Engelse oorlogs schepen en een veel sterker Italiaanse vloot. Alle opvarenden zjjn in dit Ver- haal mensen gebleven; zö zijn geen ver lengstukken van de materialen of ma chinerieën, die zU te bedienen hadden, geworden. Zij waren geen geboren hel den, maar mannen, die op hun tanden beten als hun plicht dat eiste. Thans zijn', in goede Nederlandse ver taling van J. C. MoUetna, drie delen vei schenen van de in alle Engels sprekend landen reeds beroemde Horatio Horn- blowerromans van dezelfde schrijver. I Suid-Hollandse Uitgeversmij. Ad. M. C. Stok, Den Haag). Ook dit verhaal speelt zich grotendeels af op de zee en wordt beleefd door doodgewone mensen, die zich alleen hierdoor onderscheiden dat Z.K.H. Prins Bern-hard is Woensdag voor een kort particulier bezoek te Londen aangekomen. De Prins landde met de PH-PBA van de rijksluchtvaartdienst op het vliegveld Hendon. Prins zal een bezoek brengen aan het hulpeskader van de Engelse lucht macht waarvan hij erelid is. Daarna zou hu met graaf Mountbatten op jacht gaan. Verwacht wordt dat de Prins Maandag terugkeert naar Nederland. (Van onze Limburgse redacteur) In September 1946 Is de opleiding voor gezinsverzorgsters in de Puthstraat te Sit- tard gestart. Maar dit huis, door het gemeentebestuur voor dit nobele en sociale doel ter beschikking gesteld, bleek niet alleen ongeschikt, maar ook veel te klein te zijn. Daarom gaf het bestuur aan architect Palmen opdracht aan dc Deken Thjjssenstraat een nieuw internaat te bouwen. Dit huis, dat Maria-Heem heet, is gis teren door Z. H. Exc. mgr dr G. Lem- .Truman zou echter besloten hebben om met gebruikmaking van de hem verleen de bevoegdheden een gedeelte van het voor militaire hulp bestemde bedrag eveneens voor economische hulp te be stemmen. Het zou hier gaan om een be drag van 580 millioen, zodat de Ameri kaanse regering in totaal 1.530, millioen voor economische hulpverlening aan het buitenland beschikbaar zou hebben. Volgens Reuter neemt men in officiële kringen te Washington algemeen aan, dat Frankrijk ongeveer 400 millioen nodig zal hebben om zijn economie te versterken en zijn defensieprogramma te kunnen uit voeren. Men verwacht, dat er beslissingen ten aanzien van de Amerikaanse hulp aan Frankrijk zullen worden genomen als re sultaat van de besprekingen, die Harri- man en Acheson te Parijs met leden van de Franse regering vomm. Te Washington wordt vernomen, dat Frankrijk in de komende 8 maanden Amerikaanse hulp ten bedrage van 200 a 400 millioen nodig zal hebben, waar van 50 millioen binnen zeer korte tijd, om te voorkomen, dat dit land zijn invoer van vitale goederen voor de economie en de nationale verdediging zal moeten on derbreken. Volgens welingelichte kringen zal Amerika van het bedrag ad 7 milliard, dat voor hulpverlening aan het buiten land ie uitgetrokken en waarvan het grootste gedeelte bestemd is voor de her bewapening. een som van 950 millioen reserveren voor economische hulpverle ning zulks in overeenstemming met de be. Ais iets buitennissigs in de litteraire Shhreven en dus voor liet probleem za- wereld, is de verschijning van de roman te* feitelijke gegevens uil vorige hoofd- „De Doolhof waarop niet minder dan stukken te aanvaarden, knap werk gele- actht auteurs hun krachten hébben be- proefd, zeker de aandacht waard. Een meesterwerk of een mijlpaal is dit boek Ibeslist niet en de reclame-campagne, die de uitgeverij „Het Wereldvenster" te Am sterdam rond deze roman op touw heeft gezet, is in zekere zin een speculatie op het naar „iets anders" jagende lezers publiek. We kennen in de literatuur do twee eenheid, doch algemeen is men ér van overtuigd, dat door samenwerking bij de romanschrijverij nooit dót resultaat be reikt werd, dat wellicht één auteur met hetzelfde had kunnen bewerkstelligen. Elke schrijver ziet een probleem op zijn eigen wijze en brengt het op zijn manier al dan niet tot een oplossing. Zo ton men dus van deze achtdelige visie op het innerlijke leven van een door vervolgingswaanzin geplaagde figuur niet veel verwachten. Technisch, als bewijs van vakman schap, hebben die auteurs Anna Biaman, Antoon Gooien, Max Dendermonde, Hen- riette van Eyck, Hella Haasse, Alfred Kossmann. Adriaan van der Veen en S$BKK Vestdijk, du» «Ut een hoofdstuk IB1P knap werk gele verd. Als schoonheid of ontspanning brengend boek is ..De Doolhof" echter minder geslaagd. Steeds opnieuw wordt de lezer geconfronteerd met het verwar de zielsleven van de hoofdpersoon Evert Frel en aan herhalingen, alleen maar anders verteld, ontbreekt het niet. Het begin wan het_ verhaal belooft veel, de middenmoot is echter al gauw vervelend en langdradig, al komen er soms goede passages in voor. De auteur van T laatste hoofdstuk maak te echter heel wat goed'. Uit een bijna onontwarbare hoeveelheid van psycho logische oonflioten werd een aan vaardbaar, met zelfspot gekruid, detec- trve-aohtig slot gecreëerd. Men heeft ..rechtszittingen" gewijd aan het al of niet aanvaardbaar zlin van collectief tot starsd gekomen roman. Na Amsterdam en Utrecht was gisteren Rotterdam aan de beurt, waar de boek handel Voorhoeve en Dietrich in restau rant Parkzicht wel 500 belangstellenden bijeen had om onder» leiding van Jaap Buys Jr. naar de „aanklacht" ven. dr Garmt Stuiveling en het verweer H. Gomperts te luisteren. Vjjf van de auteurs, onder wie drie uit Rotterdam, lazen fragmenten uit „De Doolhof" voor en gaven een ver klaring voor hun medewerking. Max Dendermonde vertelde hoe men tot de samenwerking gekomen was, waarna prof. Stuiveling in een knap betoog de «redenen aangaf waarom volgens hem de collectiviteit in de literatuur niet veel vruchtbaars kan opleveren. In beginsel stond hij er niet afwijzend tegenover, doch de dwangpositie van de .'.auteur had z.i. het, zü het dan intelligente, spel element in de kunst betrokken. Hij vond dat men geen dienst aan het lezerspubliek had bewezen. Gomperts daarentegen was* van me ning, dat de veelheid van stijlen op een eenheid van onderwerp, de actieve lezer dwong tot het stellen van een diagnose omtrent de Nederlandse romankunst en hem zichzelf de vraag deed stellen: „Hoe zou ik het gedaan hebben?". Hij wilde echter niet voorbij gaan aan de nadelen, o.a. de passiviteit van de schrijver, die een half uitgewerkt gegeven moest han teren. zodat geen meesterwerk kon wor den gemaakt. Het voornaamste voordeel vond hij wel, dat de auteur nu bewijzen kon, wat hij waard was; als er een vak man aan 't woord was. dan moet het door hem geschreven hoofdstuk ,,'t doen". Het publiek kreeg behalve een boek, dat hij betitelde als een „levend en curieus expe riment" ook een gecomprimeerde cursus in het lezen van romans. Er zij nog vermeld, dat er prijzen zijn uitgeloofd voor hen die raden kunnen wie van de acht auteurs ieder hoofdstuk van „De doolhof" schreef. tuens, bisschop van Roermond, ingewijd en door mi dr F. Houben, Commissaris der Koningin in Limburg, officieel ge opend. Voordat de bisschop, die bij de plech tige Hoogmis in de basiliek van O. L. Vrouw van het H. Hart pontificale assis tentie had verleend, met de liturgische inzegening begon, sprak hij een kort woord tot de aanwezigen. Niet alleen voor Sittard, maar ook voor Limburg en zelfs voor geheel Nederland was dit een belangrijke dag, aldus mgr. De huisgezinnen hebben behoefte aan dienende liefde. De meisjes, die in dit internaat, dat onder Maria's schutse werd gesteld, een totale vorming ontvangen, moeten deze liefde naar het voorbeeld van Gods Moeder aan de gezinnen gaan brengen. Deze gelegenheid, waarbij een zo groot aantal autoriteiten aanwezig was, wilde tngT Lommens aangrijpen om van deze officiële plaats uiting te geven aan zijn grote zorg: dat in het schone land van Limburg, waar nog zoveel geloof leeft, woningen gebouwd zullen worden, waar in de gezinnen zich normaal ontwikkelen kunnen. Doet toch alles om dit te ver wezenlijken, spoorde de bisschop het ge zelschap met nadruk aan. De gouverneur zeide vervolgens te ho pen, dat vele jonge vrouwen de weg naar dit instituut zouden vinden. De behoefte aan gezinsverzorgsters overtreft immers nog altijd het aanbod. Geen arbeid is vrouwelijker dan het werk dat door deze meisjes verricht wordt. Voorts spraken nog burgemeester Coen- ders van Sittard, mr dr Th Speetjens uit Venlo namens prof. dr L. Beel, de voor zitter van de Nat. Kath. Gezinszorg, die verhinderd was en aalmoezenier F. L. Feiter, voorzitter van het bestuur. Onder de vele aanwezigen bevonden zich deken Haenraets; mgr J. Jenneskens, directeur van het Vrouwelijke Jeugd werk; hoofdaalmoezenier K. Roncken; mr F. Janssen, directeur van de Staats mijnen; ir. Kluyters; jhr mr G. Ruijs de Beerenbrouck, provinciaal directeur van de Wederopbouw; Jan Maenen, voorzitter van de Limb. K-A.B., en Frans Dohmen, voorzitter van de Ned. Kath. Mij uwer- •iterabonJ. ze hun plicht wisten te doen als hun v.iderland dat vroeg. Forester vei-plaatst. ons tiaar de Napo leontische tijd. Homblower is die bevel voerder van de driemaster „Lydia". We leren hem kennen als hij „met verzegel de orders reeds lange tijd op weg is. Alleen hij weet het doel van de reis: een opdracht, die hij met vakmanschap ver vult, maar welke door allerlei merk waardige .gebeurtenissen toch falikar.t dreigt uit te lopen. Forester beschrijft al deze roman- i sche lotgevallen op boeiende, prettige Gaf hij in ,,The ship" flitsende notities, in dit breed uitgesponnen ver naai vertelt hij rus tig weg. Hij maakt van de kapitein geen harde, schier on menselijke kerel, maar laat hem iemand zijn met een diep gevoel, al moet hij „f/'bijvoorbeeld als het scheepsvolk -ïjfirtrsifen moet ondergaan) wel ver bergen. Een wei zeer romantisch element brengt de schrijver in het verhaal door in het eerste deel een vrouw, lady Bar- tofvaUige omstandigheden aan ooord van de „Lydia" te laten komen. Deze koelbloedige adellijke dame speeit J ro1 in zij" verdere leven n dec. drie („D^ 'dans ontsprongen") l-j.il een,al te grote rol' zodat dit deel l^r. volwassen lezers voorbehouden moet blijven. talloos zijn de bijzonderheden die de schrijver over de zeilvaart te vertellen weet. Toch zullen niet alleen zij, die hun nart verpand hebben aan de zee en de zeevaart, yam deze boeken genieten iedereen, die van een boeiend, roman tisch verhaal houdt, zal plezier aan de avonturen van kapitein Horatio Horn- blower beleven. Dezer dagen is te Emmeloord een be spreking gehouden over de feestelijke herdenking van het tienjarige bestaan van de Noordoostpolder in 1952 Nage noeg alle organisaties in de polder ne men eraan deel. De aanwezigen waren van oordeel dat de herdenking het best zou kunnen worden gehouden in de maand Juni, maar er werd nog geen definitieve beslissing dienaangaande genomen. Gedacht wordt aan een herdenkings feest van drie dagen. Overwogen wordt éen dag voor centrale feestviering te Emmeloord te bestemmen. Op die dag zou aan de Nederlandse bevolking door een grootse manifestatie kunnen worden getoond, wat tien jaar harde arbeid in het nieuw gewonnen land vermocht. Op die dag ook zou de bevolking van de polder, voor zover als het mogelijk is, m Emmeloord dienen samen te komen Op de andere feestdagen zullen plaat selijk feesten worden georganiseerd. v erder wordt er aan gedacht een' ten toonstelling in te richten die betrekking heeft op de landbouw, de middenstand, de drooglegging van de Zuiderzee en die voor de Noordoostpolder in het bijzonder. TI, ri zijde van de directie van de wieringermeer zal een uitgave getiteld „Tien jaar Noordoostpolder" het licht zien. Besloten werd een stichting voor het vieren van het tienjarige bestaan van de polder in het leven te roepen. Het bestuur van de Nederlandse Film club heeft aan de door Henato Castellan i vervaardigde Italiaanse film „Onder de zon van Rome" het praedicaat „Film ven de Maand" verleend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3