ALARMKLOK Gebrek aan broeders Missiewerk WORDT GELUID Duits schip liep op een mijn N eder lander s, koopt N eder lands fabrikaat Werkloosheid i.v.m. deflatie- politiek eist aandacht VOI T GEVAAR DAT DE WERELD BEDREIGT: SNEL BUITEN ADEM abdusiroop Monstrans in steen EVEN LANG GEHANGEN EVEN VAAK GEWASSEN w iii PERSIL-SOP! voor een stralend witte en volkomen veilige was Centrale geldbeheersing voor vrjje verkeersfiuishouding noodzakelijk Verkeerd begrepen naastenliefde N.V. A. DAALM EYER Schiedam Geen hinder van Italiaanse concurrentie Spannende avond voor de kustwacht Bemanning (22 koppen) gered doch schip gezonken Brand op een zinkend schip Rode spruitjes Moskou en Israël I .-.r Vergadering Verbond van Prot.-Christ. IVerkgevers Plannen voor een nieuwe Home Guard Om bij te builen VRIJDAG 23 NOVEMBER 1951 PAGINA „Als de jongens van Nederland wisten wat een prachtig werk ivij kunnen doen, dan zonden er geen Missiebroeders te weinig zijn De broeders raken verouderd De broeders raken verouderd en staan op hoge leeftijd nog op de stei ger», omdat er geen opvolgers zijn. De cijfers, die wij van de verschillende congregaties omtrent de verhouding priestersbroeders in de missie ver namen, spreken duidelijke taal en dan blijkt, dat de vermeerdering van het aantal roepingen voor priester lang geen gelijke tred heeft gehouden met die voor broeder. Enkele voorbeelden. In de missie der Paters van Scheut in de Congo vermeerderde het aantal priesters in vijf jaar tijds met 138, het aantal broeders slechts met 2! Misverstand omtrent de positie van de broeder-missionaris rV^dlg! arbeid' al* Bedienaar Onrustig:, gejaagd! Nederlandse schepen uit Djakarta steeds volgeboekt Bemanning gered „Morgen thuis De „Brandaris" onder commanda van schipper Klaas Tot, bracht de opvarenden vannacht omstreeks half twee op Ter schelling^ binnen, onder zeer grote be langstelling van de bevolking. Zij zijn daar nu ondergebracht in hotel Nap. De „Steinbutt" een z.g.n. IJslandse .J MAAR DEZE BLEVEN MOOI EN STERK DANK ZIJ HET VEILIGE Het is weer een kopzorg ruéér, als er veel te gauw slijt-plekjes in Uw mooie glasgordijnen en andere peper dure textiel vallen. Wit is goed - maar wit plus veilig is veel beter! Was daarom alles en altijd in Persil Veilig Wit, het zelfwerkend wasmiddel dat de weerstand nooit uit Uw goed wast. f «er 'V B V - X. x -• .i Alle wit ia nog geen veilig wit, ont houdt dat huisvrouwen! Persil geeft V de garantie van wit plus veilig t DENK ER AANALLEEN Nederlands grootste speciaalzaak in Haarden - Kachels en Fornuizen van INLEIDING VAN PROF. DR F. DE ROOS Het tekort van een uitverkorene Koopt Nederlands fabrikaat' Energievoorziening Aanbevelingen niet in practijk gebracht (Van onze redacteur) „Een Missie zonder broeder is als een huisgezin zonder moeder!" Wij lazen dit in een geschrift van een der zes grote exclusieve Missie-congre gaties in ons land, te weten Cadier en Keer, Mill Hill, Scheut, S.V.D., Witte Paters en de Paters van de H. Geest, die alle de alarmklok luiden, nu zij met een groot gebrek aan broeders te kampen hebben, waardoor het werk in de Missie-landen niet voldoende tot ontwikkeling kan komen. Praeg- nanter kan de betekenis van de broeder-missionaris wel niet worden aan gegeven, wiens steun niet ontbeerd kan worden voor het vervullen van de materiële voorwaarden, waarna eerst met succes in bepaalde streken, waar de civilisatie zeer ten achter is, de Kerk gesticht kan worden. In Afrika leeft nog verreweg het groot ste gedeelte van alle christenen en leer lingen in de binnenlanden. Men vindt zelfs bisdommen, waar nog geen enkele behoorlijk geoutilleerde lagere school is voor de inlanders, geen enkele ambachts school van minimum-formaat en het ge hele dagelijkse leven van de bevolking zich nog afspeelt in de sfeer van de pri mitieve modderhutten met daken van gras of palmbladeren. Wel breken er langzaamaan nieuwe inzichten baan en verdwijnen fetischisme en angst voor geesten, zodat de tijd rijp wordt voor nieuwe waarden. Wie nu aan de primitieve bevolking andere religieuze waarden kan aanbie den, heeft het volk wellicht voor eeuwen gewonnen, maar een eerste bezetting door de Katholieke missie gaat noodza kelijk gepaard met het bouwen van een woonhuis en kerk, met de aanleg van een tuin, die moet voorzien in enige levensbehoeften. Dan volgen scholen, zusterhuis en een hospitaaltje en naar mate de missie zich meer ontwikkelt, zullen andere inrichtingen nodig zijn. Voor het construeren van de eerste gebouwen en het toezicht op de inlandse arbeiders, die alleen werken, wanneer het oog van de meester op hen rust, is de broeder de eerste man, doch in de meeste missies staat de priester alleen voor dit werk, waardoor het meer di recte werk van de priester als het geven van catechismus en de uitoefening van de bediening op de achtergrond raakt. De materiële, hygiënische en culinaire taken eisen zoveel tijd van een 'priester- missionaris, dat een broeder meer dan dringend nodig is om de pater vrij te maken voor de zielzorg. Bij een verdere, ontwikkeling van de missie neemt de materiële taak nog toe. JSr is leiding nodig in de timmerwinkel, op d drukkerij of het bedrijfje, dat draaien moet om de missie financieel in stand te houden. Ambachtslieden zijn dringend nodig om de bevolking te ontwikkelen, maar hier voor behoeft men geschoolde krachten, zodat het prachtig is, wanneer de ver schillende missiecongregaties in het va derland opleidingsinstituten voor broe ders hebben, waar dezen de nodige kennis kunnen opdoen Helaas komen zich hier voor te weinig flinke jonge kerels, be zield met idealisme, melden, zodat deze scholen niet voldoende helpers voor de missie kunnen afleveren. Aan de Goudkust in de missie van Ca dier en Keer zijn tussen 1940 en 1946 vijfhonderd nieuwe scholen gekomen, maar er kwamen slechts twee broe ders bij. In Australisch Nieuw-Guinea bij de S.V.D. waren vóór de oorlog 86 broeders, welk aantal 1 Januari 1951 tot 31 gere duceerd was. t Het administratieve werk neemt op Flores 10 priesters in beslag en hoe be langrijk een broeder kan zijn, bewees daar wel tijdens de Japanse bezetting een 72-jarige broeder, die alleen de moestuin van een seminarie onderhield. Was hij er niet geweest, dan had men de jongens stellig moeten wegzenden en ware het seminarie opgeheven. Bij de Paters van de H. Geest staat tegenover 1677 priesters slechts een aan tal van 228 broeders, welke verhouding voor de Nederlandse afdeling 234 tot 56 is. Men legge dit alles niet zo Uit, dat de priester zich te hoog voelt voor de meer des Woords is voor hem toch een heel andere taak weggelegd. Het werk van de "I zullen voor hem bestemd zijn en hij heeft EP1T1T li PT dus gedegen kennis nodig. Wellicht spruit uit net misverstand, dat de broeder niet meer dan een sloofje van de missionaris zou zija, in deze tijd van een te groot aantal white-collars de ge ringe animo om broeder te worden voort. Een broeder-missionaris van de Socië teit der Witte Paters schreef: „Als de jongens van Nederland wisten, wat een prachtig werk wij kunnen doen. zouden er geen missie-broeders te weinig zijn". De roeping van de missie-broeder wordt in het algemeen ook veel te laag aan geslagen. De apostolaats-ioeping van de broeder-missionaris ;s dezelfde als die van de priester-missionaris. Het priester schap is- een waardigheid op zich, welke de broeder niet bez-'t, maar het begrip missionaris is hetzelfde voor de broeder als voor de priester. Zij oefenen slechts een verschillende functie uit, welke voort vloeit uit hun vakbekwaamheid of pries terlijk ambt. De dringende behoefte, die in de mis sielanden aan broeders-missionarissen bestaat, werd wel heel sterk uitgedrukt door mgr Blomjous W. P., toen hij en kele jaren geleden naar zijn Vicariaat terugkeerde: indien ik op het ogen blik de keuze nad tussen zes paters en één broeder, zou ik de .aatste kiezen". Dit gezegde wilds geenszins het tekort aan paters ontkennen, doch slechts scherp belichten, hoe het werk van de aanwezige paters ernstig geremd wordt door het tekort aan broeders. broeder in de missie ia trouwens heus niet van een lage orde en hij is daar meer de bedrijfsleider clan de arbeider. Geen man dus. die de vuile karweitjes opknapt, geen religieuze huisknecht de uitdrukking is van een Pater van de H. Geest maar de ondernemer, architect of aannemer, onder wiens leiding de in landers het werk uitvoeren. Natuurlijk hanteert ook hij wel de troffel of de ha mer, maar vooral de tekenstift en passer Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. (Van onze verslaggever) Enige Ujd geleden hebben berichten de ronde gedaan, dat zowel de „Willem Kuys" van de Kon. Rotterd. Lloyd als do „Oranje" van de Mfj Nederland op de thuisreis uit Indonesië naar Nederland een groot aantal lege bedden gehad zou den hebben. Dit zou zo meende men mede zijn oorzaak hebben in het feit, dat Italiaanse schepen van de „Flotte Laura" uit Genua, die een lijn op Australië onder houdt, op de terugreis naar Europa in de Indonesische havens veel Nederlandse passagiers zouden opnemen. We hebben naar de juistheid van deze geruchten geïnformeerd en vernamen van de zijde der Kon. Rotterd. Lloyd, dat de „Willem Ruys" op de laatste terugreis naar Nederland 9 lege bedden (op een aantal van 900) had. Dit was echter, het gevolg van annuleringen op het allerlaat ste ogenblik. Bij de „Oranje" lag de zaak niet anders. Hoewel men op de Kon. Rotterd. Lloyd wel de indruk heeft, dat het abnormale repatriantenvervoer naar Nederland be gint terug te lopen, moeten er nog steeds wachtlijsten worden aangelegd voor ver schillende maanden. Deze zijn thans reeds volgeboekt tot Juni 1952. Om deze wachtlijsten iets sneller te verwerken, hebben de Nederlandse lijnen thans besloten de „Sibajak", die in charter voor de Nederlandse regering emigranten-reizen naar Australië uit voert, op de thuisreis Van Djakarta af in te schakelen voor het vervoer van passagiers, die van Indonesië naar Nederland willen. Deze reizen zullen vermoedelijk in Februari en eind Mei 1952 worden ondernomen. Dit is wat de Nederlandse scheepvaart lijnen tegenover de Italiaanse concur rentie willen zetten: meer passage-gele genheid op Nederlandse schepen. Het heeft gisteravond gespannen op de radiogolf banden voor het scheeps verkeer aan de Nederlandse kust. In de streek van Terschelling heeft urenlang het „noodverkeer" gegolden, omdat een Duitser, 't s.s. „Steinbutt", met 22 man aan boord op de ruwe zee dreigde te zinken (wat later inder daad ook gebeurde, maar dank zij de radio was de bemanning toen gered). Bij Hoek van Holland moesten alle scheepszenders zwijgen omdat een Engelse kustvaarder in moeilijkheden verkeerde en ook hier vlogen geruime tijd alleen maar berichten door de aether, die de redding van de Engelsman ten doel hadden. Het schip is tenslotte ook veilig binnen gekomen. En om het „driemaal is scheepsrecht" ook nu weer te laten gelden, kwam wat later in de avond het Duitse motortankschip „Krautsand" sleepboothulp vragen, want het dreef met een gebroken roer stuurloos rond op de Noordzee. De sleepboot „Seefalke" is daarop van Borkum uitgevaren om de „Krautsand op te sporen en zo mogelijk naar Rotterdam te brengen. but", die inmiddels het anker had uitge worpen. trawler, had veertien dagen gevist in het kanaal en had vier duizend last haring aan boord. Het schip was nu op weg naar Hamburg. Juist voordat het op de mijn liep had de marconist daar heen nog een bericht gestuurd dat men Vrfjdag thuis zou zijn Een van de matrozen raakte, toen hij op de „Brandariswilde overspringen, te water, en zou bijna tussen trawler en reddingboot verpletterd zijn. Geluk kig wist men hem echter nog juist bijtijds aan boord van de „Brandaris" te krijgen. De Duitse zeelieden waren vol lof voor de prestatie van de „Brandaris". De mannen van de -,Steinbutt" mogen van geluk spreken, dal zij er het leven hebben afgebracht. Het schip was name lijk door nog onbekende oorzaak in een vaarwater terecht gekomen, waar nog' geen mijnen zijn geveegd en kwam 25 mijl NNW van Den Helder noodlottiger- wijs met een mijn in botsing. Gevolg: het schip zwaar lek en bovendien brand aan boord. Dat was ongeveer kwart ovér vijf en de marconist vroeg onmiddellijke assistentie. Hoe men in benauwdheid zat, bleek een kwartier later, toen een radiobood schap meldde, dat 'de pompen het had den begeven en dat men nog maar heel korte tijd stoom zou kunnen maken. Men zou zolang het ging in de richting van de kust varen en intussen rode raketten af schieten als sein voor te hulp snellende schepen. In Terschelling en Den Helder werden terstond de bemanningen van de motor- reddingboten opgeroepen en om vijf mihuten voor zes kor Scheveningen Radio ai aan Norddeich Radio verzoeken, de mannen van de Steinoutt te berichten, dat de beide boten onderweg' waren om hen te helpen. De sleepboot „Holland" van die fa Doeksen op Terschelling was in middels ook al naar buiten en bovendien ontstond er op zee haast een wedren van schepen, die zich 'n de „nabijheid" (maar dan altijd nog op 45 a 55 mijl afstand) 'if'J1 1 'ipr bevonden- het Deense s.s. "5re-:°Su' EnSelsen ..Richard Borcbard", „British General" ..British Colonel" maar hu.n diensten bleken toch niet nodig om dat de Argentijn ,,Rio Gualeguay" de „Steinbutt" eerder zou kunnen bereiken, zodat zij hun oude koers weer konden opleggen. Tijdens al die bedrijven stoomde de Duitser voorzichtig in de richting van het lichtschip Terschoilingerbank en om kwart voor acht was hij dit tot op een af stand van 800 meter genaderd. Maar bo vendien werd toen aan de wal het heu gelijke bericht van de „Brandiaris" ont vangen,Mat men het in nood verkerende schip kon zien. De race met de tijd was toen dus al bijna gewonnen en kort na dien seinde Norddeich aan de Argentijnse helpers, dat zij hun eigen weg weer kon den gaan varen, terwijl toen tevens het noodverkeer werd opgeheven. Want niet alleen de „Brandaris" maar ook de „Hol land" waren toen bij de zinkende „Stein- Om tien over acht had de „Bran daris" elf van de Duitsers aan boord genomen, de anderen «vilden hun schip toen nog niet verlaten maar een half uur later vroegen ook zü om opgehaald te worden. Hetgeen dc „Brandaris" met bekwame spoed deed. Om negen uur waren allen in veiligheid. De mannen van de Brandaris brachten echter ook een tros van de „Holland" naar het zinkende schip, terwijl mensen van de sleepboot nog met pompen aan boord gingen om te trachten de brand te blussen en het schip drijvende te hou den. De hoop om de boot naar Terschel ling te kunnen slepen ging echter niet ir. vervulling. Om één uur vannacht seinde de „Holland" dat de „Steinbutt" op een halve mijl afstand van het licht schip in de diepte was verdwenen. Daar mee had de Noordzee binnen weinige dagen voor de tweede maal een schip op geëist. De Steinbutt. die 631 ton mat, was eigendom van de rederij Hinrich Foch in Hamburg. In 1942 is het schip bij Ver- sehure in Amsterdam gebouwd. I Er staat een uitbreiding van ons groentenmenu op het programma. Het zal nog wel even duren, maar waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd zal moeder de vrouw twee soorten spruitjes op tafel kunnen zetten groene en.... rode Sinds enige tijd ni. is de firma Vreeken in Dordrecht, een bekende zaadhandelaar en proefkwekerij, er na 'n 15-jarige, moeizame kwekers- arbeid in geslaagd een rode spruit te kweken. De firma Vreeken heeft op het ogenblik een stam rode spruiten, die absoluut kweekecht is, m.a.w. spruiten, die niet meer zul len terugvallen op de eigenschap pen en hoedanigheden van hun stamhouders de spruitkool en de rode kool. Men is oornemens van deze rode spruiten zaad te kweken en daarvan een kleine hoeveelheid volgend jaar op de markt te bren gen. Het spreekt vanzelf, dat er in vakkringen en zelfs in Amerika grote belangstelling bestaat voor de rode spruit, die een aparte smaak heeft, wel'ke niet doet denken aan spruiten en al evenmin aan rode kool. Van welingelichte zijde wordt te Mos kou vernomen, dat de Sovjet-Unie Israël heeft gewaarschuwd deelneming door dit land aan het door de Westerse mogend heden voorgestelde verdedigingsstelsel voor het Midden-Oosten als een vijandige daad jegens haar te zullen beschouwen. 47 et. per flink pak 90 et. per dubbel pak •-* r V. f -.«VÓ *.r- ijJt -f- Persil A 4-tII... 1.4fle4ria maar finlr vnn» Afgezien van de waardering, die vele leden voor belangrijke onderdelen van het economische beleid konden hebben, waren zij van mening, dat de economische poli tiek in haar geheel niet aan de verwach tingen heeft beantwoord, aldus ontlenen wij aan het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de Rijksbegroting voor 1952 van het departement van economische zaken. Meent 104-Rotterdam.R'damschedijl< 247-Schiedam 15 Haarden \thuisW netaire politiek, welke berust op begin selen, die strijdig zijn met de beginselen der bestaande economische orde, onder graaft de aanwezige organisatievorm van het economische leven. Prof. de Roos behandelde vervolgens de ontwikkeling in Nederland. Hier valt sedert 1945 een geleidelijke ontwikke ling te constateren van een vorm van economische orde, waarin het type der centraal geleide volkshuishouding over heerst ,naar een organisatie van het economische leven, waarin het type der vrije verkeerkhuishoudmg overheerst. De ontwikkeling der monetaire politiek sluit zich hierbij aan. Instandhouding va» ee» vrÜ® geldge- bruikende verkeershuishouding vereist echter een monetaire politiek, welke ge richt Is op handhaving van het mone taire evenwicht, wanneer men uitgaat van een siutatie van volledige werkgele genheid. De geldvoorzienlng dient tot dit doel centraal te worden geregeld, door het voorschrijven van ininlmum- liquiditeitspercentages of maximum de biteuren-percentages. Een centrale be heersing der geldvoorzienlng» aldus spreker, is niet alleen verenigbaar met een vrije verkeershuishouding, maar is er, hoe paradoxaal dit schijnt, zelfs ab solute voorwaarde voor. In de vergadering van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers, die vandaag in Utrecht is gehouden, heeft prof. dr F. de Roos, hoogleraar aan dr. Vrjje Universiteit te Amsterdam, een inleiding gehouden over „Economische Orde en Monetaire Politiek in Neder land". In deze inleiding wees prof. de Roos er op, dat het economische proces zich steeds voltrekt binnen het kader van een bepaalde economische orde. De wenselijkheid van een bepaalde economische orde nu, wordt in laatste instantie bepaald door de levens- en we reldbeschouwing- Uit de wezenlijke be tekenis van de mens als beelddrager Gods, vloeit voort de noodzakelijkheid ener economische orde, welke de vrijheid van het economische handelen als alge- m en beginsel heeft. Slechts voor zover de uit bovenbedoel de wezenlijke betekenis van de mens voortvloeiende gemeenschapsfunctie on juist wordt uitgeoefend, dient de over heid corrigerend opte treden. Bij iedere vorm van economische orde behoort, aldus spreker, een bepaalde vorm van monetaire politiek, Een mo- In „Het vijf en twintigste uur" van de Roemeense schrijver Gheorghiu wordt een beklemmend beeld gegeven van de aan onmenselijkheid grenzende liefdeloosheid als gevolg van een verstarring van het leven door verregaande bureaucratie. Er wordt een overstelpende hoeveelheid leed over de lezer uitgestort en slechts wie het zien wil, ontdekt in het boek nog één enkel lichtpuntje: de christelijke liefde. Bij dezelfde uitgeverij, Pax te s-Gravenhageis een boek verschenen over een geheel ander onderwerp en geschreven door een num van volkomen andere instelling dan de Roemeen, maar ook dit boek bevat een waarschuwing: tegen een te ver gaand formalisme. En de slotsom is deselfde: alleen de liefde van mens tot mens kan ons redden. Wij bedoelen het boek „Het duister is mijn licht" van Etienne de Greetf. De schrijver is professor in de criminologie en psycho-pathologie aan de Universiteit van Leuven. Hij heeft enige wetenschap pelijke werken gepubliceerd, welke uiter aard voor een beperkte lering waren. In „Het duister is mijn licht heeft 'hij de problemen, die hem bezig houden, in boeiende romanvorm aan een veel ruimer publiek voorgelegd. Evenals Gheorghiu spaart De Green zijn lezers niet. Hij zet hun een familie roman voor, maar het gaat niet over een gezellig onderonsje, maar over een hard- verscheurend drama. Er worden harde dingen in dit boek gezegd, dingen, die menige lezer misschien zullen bezeren, maar men mag niet twijfelen aan de zuivere bedoelingen van de auteur. Men nietsontziende scherpte, die bij na op liefdeloosheid lijkt, signaleert en ontleedt hij de liefdeloosheid in enkele zijner romanfiguren. Doch hij doet dit niet omdat hij er een soort sadistisch genoegen in schept zijn enige ver langen is ons ervan te doordringen, dat wij de ingeslagen weg moeten ver laten willen we niet ten onder gaan. haar geest voelt wegzinken in dwang- De Greeff valt niet alleen het volsla- voorstellingen. Zij moet worden opgeno- gen gebrek aan liefde aan. maar even- men in een inrichting, aan het hoofd zeer het valse begrip van liefde, ver- waarvan een overste staat, die bijna stard in formalisme. Hij plaatst zijn tyranniek is door haar formalisme. Zij lezer aan het begin van zijn boek direct zoekt enkel Gods wil te dienen, maar al tegenover een dramatische situatie heeft in werkelijkheid haar hart afge- door een dier hoofdpersonen, Elizabeth, sloten voor de liefde tot hafir evenmen U beschrijven als een j<ajg« vrouw die sen, Een lekezuster, juffrouw Deleuze, ver valt tot liefdeloosheid omdat zij zich boven haar medemensen verheven voelt daar zij zich.... aan God toegewijd heeft en zich reeds een halve heilige waant. Iets. waarvan zij maar al te graag haar omgeving van wil trachten te over tuigen. Maar het eerste gebod, dat God de mens heeft opgelegd, „Hebt uw even naaste lief gelijk uzelve", beleeft ze niet. Vooral aan deze juffrouw Deleuze de monstreert de schrijver zijn betoog: als de idealen, hoe hooggestemd ze ook zijn, niet gedragen worden door een warme, christelijke naastenliefde, zijn zij ge doemd te falen. Het doet wel eens pijn. dit zo onverbiddelijk scherp uiteenge zet te zien, maar laten we denken aan de wijze woorden over „zachte heelmees ters"! Neen, een zachte heelmeester is profes sor de Greeff allerminst. Zijn boek. waarvan zojuist een tweede druk ver scheen, is niet bedoeld als een prettige ontspanningsroman, hoezeer het verhaal ook boeit. Het heeft een boodschap, die niemand kan misverstaan. En het is te hopen, dat velen deze boodschap zullen beluisteren en ter harte zullen nemen. Het lijvige boekwerk is, in een zeer goede vertaling van Frans vap Olden burg Ermke, keurig verzorgd uitgegeven Evenals „Het vijf en twintigste uur" waarvan de negende druk bijna is uit verkocht, is „Het duister is mijn licht" bestemd voor volwassenen. Gewoonlijk gaat herbewapening ge paard met inflatoire financiering, het geen verklaart, dat de werkgelegenheid zich in een dergelijke toestand op een hoog peil bevindt. Nederland staat mo menteel voor de keuze, wat nu praeva- leert: een hoog peil van werkgelegenheid of de handhaving van de reële waarde van de inkomens. Een politiek, die zon der meer op dit laatste gericht zou zijn, zou ongetwijfeld een zekere werkloos heid met zich brengen en het is om deze reden, dat de hier aan het woord zijnde leden van mening waren, dat het te voeren beleid zich noch in de ene noch in de andere richting absoluut moet vastleggen, maar deze tegen gestelde be langen bij voortduring tegen elkaar moet afwegen. Een en ander betekent echter niet, dat de werkloosheid, welke verband houdt met de deflationistische politiek van de regering (in de bouwvakken, de confectie- industrie en de textielindustrie) geen zeer bijzondere aandacht vereist. Tenslotte waren deze leden van oordeel, dat de minister destijds terecht weerstand heeft geboden aan de op hem uitgeoefende aandrang om over te gaan tot een ver dere prijsbeheersing. De feiten hebben de minister inmiddels in het gelijk gesteld: genoemde aandrang is nu geluwd. M.b.t. het handelsverkeer zouden vele leden gaarne vernemen, hoe de inzichten van de minister zijn met betrekking tot de invloed, welke het weder verschijnen van Duitsland en Japan op onze export markten zal hebben. Nagenoeg algemeen kon men zich, wat de mogelijkheden voor de Nederlandse in dustrie betreft, bezwaarlijk aan de indruk onttrekken, dat in Nederland nog te veel de voorkeur gegeven wordt aan 't buiten landse product. Dit geldt niet alleen voor Maak Uzelf niet wijs, dat kort ademigheid „Nu eenmaal bij Uw gestel hoort!" Neem het snel, werkende, verzachten de middel,dat het taaieen gevaarlijke slijm oplost: AKKERS Het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht heeft, door bemiddeling van het Departement van O. K. en W.» van de Ned. Herv. Gemeente te Woerden een sacramentsbuisje voor dertig jaar in bruikleen ontvangen. Bij opgravingen in Woerden in 1930 kwamen fragmenten van beeldhouwwerk aan het licht. Daarna zijn in 1947 en 1948 uit deze brokstenen een aantal apostelbeelden en figuren van een H. Graf-groep gereconstrueerd, die toen werden opgesteld in de Oudheidkamer te Woerden. Bij deze werkzaamheden bleek toen, dat ook een aantal stukken zouden kun nen worden samengevoegd tot een sacra, mentshuisje, een rijk versierde kluis, die bet koor van de kerk werd geplaatst om het Allerheiligste in weg te bergen. Dezer dagen is de herbouw van dit sacramentshuisje voltooid, en nu prijkt dit vroeg-zestiende eeuwse bouwwerkje in het koor van de Agnieter.-kapel in het Centraal Museum te Utrecht. Het geheel in Kalksteen uitgevoerd wekt de indruk van een monstrans in steen. De voet bestaat uit een base ment en een tweetal liggende zuildra- gende leeuwen. De roomkleur van de steen, die thans overheersend is, moet in de oorspronkelijke toestand schuil zijn gegaan onder een beschildering, waarvan nog blauwe en groene sporen te zien xljn. De leeuwen hebben een natuurlijke kleur gehad, maar verto nen nu een rood-bruine tint, die vroe ger als onderlaag gediend beeft. de particuliere industrie, maar ook voor de publiekrechtelijke lichamen. Wanneer de inhoud der industrialisatie- nota vele leden niet bevredigde, dan moet de oorzaak daarvan gezocht wonden in het feit dat op geen enkele wijze is aange geven hoe de minister zich voorstelt een verhoging van de productiviteit met 10 pet te effectueren. Wat 't vraagstuk van overwerk, ploegen- arbeid en Zondagsarbeid betreft, zouden vele leden voorzichtigheid willen aan bevelen, aangezien zij grote waarde toe kenden aan de Zondagsrust. Van zeer grote betekenis achtten zij" het, dat, in dien men tot ploegenarbeid overgaat, er enige garantie is, dat de werkgelegenheid ook in de naaste toekomst niet weer ver mindert. Met betrekking tot de loon politiek merkten deze leden nog op, dat er thans niet meer gesproken kan wor den van een te grote nivellering van de lonen. Vele leden sloegen met zorg de trage gang van zaken gade met betrekking tot het tot stand komen van publiekrechte lijke bedrijfsorganen in de industriële sector. Andere leden vroegen of het juist is, dat de gezamenlijke steenkolenmijnen zich met het oog op het ernstige tekort aan ondergrondse mijnarbeiders bereid hebben verklaard gedemobiliseerde mili tairen op te leiden tot ondergronds mijn arbeider. Vele leden maakten zich ernstig onge rust over de huidige brandstoffenvoor- ziemng. Wanneer de centralisatie van de gasvoorziening betekent, dat men voor 'n belangrijk gedeelte aangewezen zal zijn op de import van gas uit het buitenland, op welke wijze zijn dan de nodige garan ties te verkrijgen, opdat deze levering niet ontijdig wordt verminderd of afge broken? Hetzelfde vraagstuk doet zich v?,°r ten aanzien van ae stroomlevering niit het buitenland De Britse minister van oorlog, Anthony Head, heeft Donderdag in het Lagerhuis plannen bekend gemaakt voor de oprich ting van een vrijwillige burgerwacht. Deze nieuwe Home Guard zal voorlopig een burgerlijke organisatie zijn, wier taak het zal zijn het land in de eerste weken van een mogelijke oorlog te beschermen tegen saboteurs en vijande lijke luchtlandingstroepen. Men hoopt hiertoe onmiddellijk 100.000 man te kun nen werven voor het kwetsbare gebied van Oost- en Zuidoost Engeland en 25.000 man voor de rest van het land. In oorlogs tijd zou dit aantal snel met ingeschreven vrijwilligers kunnen worden verhoogd tot 900.000 man. Reeds in vredestijd zal de burgerwacht ongeveer 25 millioen gulden kosten hn<- wel de mannen geen soldij ontvanger Men verwacht, dat de werving in begin van het volgende jaar zal beg n De directeur-generaal van de Voed- landbouworganisatie van de V. N. (FAO), Norris Dodd, heeft Donder dag op de bijeenkomst van de FAO te Rome verklaard, dat de leden er collec tief niet in geslaagd waren om zelfs maar een tiende van de plannen, die zij op de*conferentie van Hot Springs in Arkansas tijdens de oorlog hadden opge steld, te verwezenlijken. De leden hadden in hun eigen gebieden de aanbevelingen, die zij zelf herhaal delijk gedaan hadden, zelfs niet in prac tijk gebracht, althans niet in de nood zakelijke omvang. Hij drong aan op de verbetering van «deze toestand,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3