Ritmeester sloeg in Kamer op hol De B. V.D. tot zondenbok verklaard Bliksemtocht AMERIKA Strijd tegen de Kerk in China nog even hevig I 1 EMIGRATIE DRAAIT OP VOLLE TOEREN DRAMA VAN DE ZEE Frankrijk loopt weg uit V.N.- comnussie Watervalwaterval tra la la la in de Tweede Kamer Friezen vinden warme pleitbezorgers WE ZIEN ELKAAR IN DE HEMEL TERUG 12.000 Kg. boter gesmokkeld Reorganisatie MINUOR Heden begint te Rome de N.A.T.O.- conferentie Moskou weigert Zaterdag 24 November 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN dwars door J Walglijke propaganda-methode?i In 1946 vertrokken 47 Nederlanders; eerste halfjaar 1951: 22.454! Jongetje gooide met ongebluste kalk Ontslag bij Jongerius Zware bomen over samenw Staaltje van heroïsme en menslievendheid Ver. Staten trekken alle economische concessies aan Sovjet-bloc in WEERBERICHT Meisje in gelaat gewond Rapport wordt samengesteld ZEER KOSTBAAR De weerverwachting, geldig tot Zondagavond, luidt: Zwaar bewolkt met nu en dan regen maar ln de Noord-Westelijke helft van het land ook enkele opklaringen. Aanvankelijk krachtige en nu en dan harde Zuid-Westelijke wind en zacht voor de tijd van het Jaar. Later tot ma tig afnemende wind tussen Zuid en West cn minder zacht. Zondag 25 November: Zon op 8.15 uur, onder 16.38 uur. Maan op 3.36 uur, onder 14.30 uur. Maandag 26 November: Zon op 8.17 uur, onder 16.37 uur. Maan op 4.59 uur, onder 14.44 uur.^ NIEUWE SCHI CHE COURANT 's-GRAVENHAGE, 23 November 1951 Bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken is heden middag natuurlijk de Friese kwestie ter sprake gekomen, waarover Donderdagmiddag de heer Vermeer (P.v.d.A.) reeds vragen in de Kamer had gesteld. De minister had toen een rapport van de Commissaris der Koningin in het vooruitzicht gesteld en hij had zich voorgesteld deze zaak hij de begroting van Binnenlandse Zaken te behandelen. En nu kwamen de vragen los (De Loor P.v.d.A., Algera A.R.)Men moest deze zaak niet zien in de directe oorzaken, maar als een explosie, waarvan de oorzaken veel dieper liggen dan een rechtszaak. De minister moest trachten deze zaak te begrijpen. Het Friese volk wil zijn eigen taal ge bruiken, ook bij officmle gelegenheden en niet opgaan in cie grauwe massa Het wil geen" nivellering, aic'us de heer De Loor. Maar de P. v. d. A gelieve te be denken. dat het politieke systeem, dat zij voorstaat de beste bevorderaar is voor een naamloze nivellering Als heeft dit hiermee dan toevallig mets van doen. Nu sprak de heer De Loor niet alleen van een Fries maar ook van een Nederlands belang, namelijk liet behoud van een ge zonde volkskracht In dezelfde gee t sprak de heer Algera. Hij vroeg eveneens de aandacht van de minister voor deze aangelegenheid. Dit was een zaak van vele m.nisters, niet al leen van Binnenlandse Zaken, maar ook •en Justitie de kwestie van de eed en vsm Onderwijs. Hij vroeg de minister de grootste aandacht aan deze kwestie te wijden. Anderen spraken in dezelfde geest. Evenzeer natuurlijk kwam de B. V- D. ter sprake ende Tsjechische spion- mage-affaire. Maar wat de heer Beernink (C.H.) hierover ten oe.te gaf, getuigde wel van zulk een vooringenomenheid en onkunde in deze zaak, dat het wel ver bazing moest wekken, dat deze afgevaar digde de moeite niet gom.men had eerst eens inlichtingen daarover in te winnen. "Want dat had hij kennelijk niet gedaan. Bovendien was de toon en de wijze waar op hij zijn critiek ten beste gaf. zo auto ritair en tegelijk oppervlakkig, dat men hem zijn onkunde te minder vergeven kon Hij had het over de stunt van de B. V. D.. over perspublicaties, die de lachspieren in beweging hadden gebracht en stelde het eenvoudig zó voor. alsof de B.V.D. dit ver haal 'alleen had doen pu bliceren om de critiek in de Kamer tot zwijgen té brengen. D&ér- orh en daarom alléén was vol gens deze goed ingelichte heer Beernink deze publicatie ge daan- zich al* niet goed. Ook niet-extremisten behoeven niet alles van de B.V.D. te we ten. De B.V.D. is nodig, maar hij moet goed zijn. Maar daarbij dient men naar onze smaak wel te bedenken, dat wij zulk een geheime dienst eerst kennen sinds de bevrijding en dat dit gehele apparaat nog moet worden opgebouwd. Ook moeten hier de kinderziekten wor den overwonnen en moet men, als er fou ten naar de vorm worden gemaakt, niet direct het gehele geval mitsgaders de lei ding verketteren. De rede van de heer Ritmeester (V.V.D.) bracht overigens nogal wat leven in de brouwerij. Wat hy behan delde, kon men slechts te hooi en te gras opmaken uit enkele woorden, die men vermocht op te vangen. Hij mocht een uur spreken, maar hij had een rede die veel langer was. En hij sprak haar dan ook met zo'n sneltreinvaart uit, dat minister Teulings het opgaf nog verder notities te maken en op een bankje vlak bij de katheder ging zitten. Zelfs de stenografen moesten het opgeven en die zjjn toch nogal iets gewend op dit gebied. De Kamerleden, die er waren, stonden tenslotte allen om het spreek gestoelte te gnuiven om deze ongewone situatie en de heer Schouten (A.R.) interrumpeerde de heer Ritmeester, die maar voortratelde tot aller hilariteit: „Schiet toch een beetje op!" Tenslotte hamerde de voorzitter de spreker af en zei. „Als u soms een paar pagmas wilt overslaan, er is toch nie mand, die het volgen kan, het kan dan toch nog wel, in de Handelingen worden opgenomen". (Dat was natuurlijk maar een grapje, want dat kan natuurlijk niet. Dan zou het hek van de dam zijn). Waar op de heer Ritmeester betoogde, dat dit een gevolg was van de spreektijdibeper- king, en hij het vraagstuk van de Burger lijke verdediging want daarover ging zijn brouohure, zo belangrijk achtte, dat hij dit geheel onder de aandacht van de minister wilde brengen. En hij ging weer voort. Hij kwam nog net binnen de hem toegemeten tijd klaar. De heer Maenen (KVF) heeft nog ver teld, dat er te weinig continuïteit was aan het hoofd van het departement. Sinds de bevrijding waren er nu al zes ministers van Binnenlandse Zaken geweest. Het stre ven van de overheid mocht er niet op ge richt zijn taken, die geld kosten, op de gemeenten af te schuiven. De belangstel ling in de gemeentepolitiek daalt, omdat de gemeenten geen eigen belastinggebied meer hebben, reden waarom hij de com missie-Oud tot spoed maande. Over dit laatste punt spraken versohilende andere leden eveneens. Uitvoerig was dit vraag stuk reeds besproken bij de wijziging van de noodwet over de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten enige weken ge leden, maar deze zaak zit de gemeenten zó hoog, dat er ook nu weer telkens op wtrd teruggekomen. Met de heer Beernink was de heer Mae nen van oordeel, dat het vernietigings recht van gemeentebesluiten niet altijd juist werd gehanteerd. Hier stond de sub jectieve mening van de minister tegen over een andere subjectieve mening. Het ging hier over het ontslag van een wet houder op grond, dat hij geacht moest worden niet meer het vertrouwen van de gemeenteraad te bezitten. De heer Beer nink toonde aan hoe hier persoonlijke ele menten de boventoon kunnen voeren. L*at zou moeten worden aangevuld met de 'oe- voeging: wegens revolutionnaire gezind heid. De critiek op de benoeming van een katholieke burgemeester te Hengelo achtte de heer Maenen onjuist. Daar was een streek met een bevolking, die voor 40% katholiek was en vele burgemees ters van de PvdA had. De katholieken hadden daar een grote achterstand. En het was dan ook niet juist, dat Hilver sum daarom een PvdA-burgemeesler kreeg. Hier viel niets goed te manen voor de PvdA en in Hilversum had de Katn. Raadsfractie dan ook heel wat netter gereageerd dan met schampere opmerkingen, als door een wethouder bij de installatie ip Hengelo waren ge maakt. Spr. waarschuwde de minister verder voor minder oirbare practijken bij geld leningen, die in de gemeenten steeds meer in zwang kwamen. Hij vroeg de minister ervoor te zorgen, dat -hieruit geen corrup tie zou voortvloeien. Voorts had hij nog opmerkingen over een verkeerde toeprs- sing van bet Mijnbesluit, waardoor geld, dat aan de mijngemeenten toekomt, nu in de kas van de gemeente Den Haag vloeit. Deze Limburgse gemeenten behoort de minister schadeloos te stellen. De heer Beernink wilde nog een prijs vraag doen uitschrijven over de kwestie: Hoe de gemeenten aan een eigen belas tinggebied moeten komen. Hoofdprijs: tien jaar vrijstelling van be lasting. Verder werd er gesproken over het vloeken, de zedenverwildering, de Zondagswet en de begrafeniswet (Fokke- ma (AR) en Van 'Dis (SGP) en werd er gevraagd om opheffing van art 87a van de gemeentewet (Algera (AR) die bovendien de commissie-Oud aanbeval bij haar stu die over de verhouding tussen Rijk en ge meenten vooral cie: taakverdeling tussen beide in het oog ta houden. Dinsdag zullen de debatten worden voortgezet, want met deze tien sprekers is de lijst van sprekers noch van onderwer pen uitgeput. F. S, Vanmiddag om 14.45 uur vertrok van Schiphol onze redacteur, de heer J. W. Hofwjjk om op uitnodiging van het Amerikaanse State-Department en het departement van defensie een reis te maken dwars door de Verenigde Staten met het doel zich op de hoogte te stellen van allerlei aspecten, welke de militaire paraatheid der U.S. betreffen. De kleine groep journalisten van de NATO landen zal van New York enkele uren na aankomst reeds doorvliegen naar Washington, D.C. om na inleidende besprekingen op het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van Defensie, achtereenvolgens in de staten Kentucky, Oklahoma, Arizona, Californië, Nebraska. Omaha, Michigan en Massachusetts een groot aantal militaire bases en opleidingskampen alsmede fabrieken voor de oorlogsindustrie te bezoeken. Op 13 December zal het gezelschap terugkeren in New York. In deze groep is onze redacteur de enige Nederlandse journalist. HELPT de BISSCHOP KEKHEN BOUWEN.' Mr il BEERNINK Arme B. V. D. Zopas weer is een aantal katholieke missionarissen door Mao Tse-Toeng uit het communistische China verdreven, Anderen werden vermoord of zuchten in de gevangenis. Gelijk Mgr. Tarcisio Martina, missie-bisschop in China, die het vorige jaar door de coininunisten gearresteerd werd, onder beschuldiging, een complot te hebben gesmeed, om Mao Tse-Toeng te ver moorden. Enkele personen, tegelijkerijd met hem voor een rechtbank ge sleept, o.a. een Japanner, zijn ter dood veroordeeld en gebracht. Bisschop Martina kreeg een zware kerkerstraf. Nu zijn wy het allerminst eens met de wijze, waarop deze zaak' wereldkundig' as gemaakt en evenmin met de methode, welke daarbij is gevolgd Maar Wij we ten heel zeker en de heer Beernink had dat, indien hij_ de moeite genomen had eerkt eens te informeren óók kun nen weten dat de ociseonferentie, dié evenals verleden jaar dooi de B, V. D. zou wórden gehouden reeds lang was uitgeschreven, voordat er sprake was van dit Tsjechische spionnagogeval. Men kain van mening zijn, dat er in dezè zaak te weinig óf te veel is gepubliceerd Dat men alléén het geval van de spionnage en de arrestatie had moeten vermelden met publicatie van die nonnen óf het hele geval uit de doeken had moeten doen. Hier heeft de bedoeling voorgezeten het cL lieden, die hier spionneerden, onmoge lijk te maken verder te spionneren en niets anders Maar volgfns de heer Beer nink was dat alles geschied om de B.V.D. een goede beurt te laten maken. Minister Teulmgs zal er straks nog wel meer van zeggen. Ook de heer Rbmeester (V.V-D.) had dienaangaande critiek, maar deze gaf die critiek tenminste op een aanvaardbare toon en niet op de zure wijze, waarop de heer Beernink zijn vernietigende oor deel gaf. Dan was de critiek, welike de heer Verkerk had op deze publicatie van de B.V.D. heel wat verstandiger. Hii noem de haar ongelukkig en meende, dat zij veel kwaad had gedaan aan de BVD zelf. Door aldus enkele spionnen onmo gelijk te maken, had men mèt het bad water het kind weggegooid. Een publi catie, welke een uitleg nodig heeft, is op De deuren van een Chinese kerker slo ten zich achter hem en sindsdien heeft men niets meer van hem géhoord. Zijn familie in Italië en zijn talrijke vrienden hopen hem ooit weer eens terug te zien. Doch Don Tarcisio, zoals zijn oarochia- nen van de Santa Croce te Milaan hem indertijd noemden, zei tot een zuster, de huidige overste van de Zusters van de H. Catharina, toen hij als missionaris naar China vertrok, ongeveer vijf en twintig jaar geleden: we zullen elkander in de hemel weerzien. DonTarcisio ging als gewoon missio naris naar China, na eerst te Rome een stoomcursus in het Chinees gevolgd te tebben. Hij behoort tot de Par di Stima- tini, een orde, die reeds vele missionaris sen aan de Propaganda Fide geleverd heeft. In de eerste wereldoorlog was bij leraar aan het seminarie, maar moest dit verlaten, om dienst te nemen bij je Ita- i aanse infanterie. En niet als aalmoeze- ^aar aLs °,fficier- In deze hoedamg- j j onderscheidde hij zich van het begin aan. Hij werd herhaaldelijk gewend en ontving verschillende decoraties. Toen een gedeelte van Italië en juist dat, waar uit hij afkomstig was, door de vnand werd bezet, koos men hem uit, om ach- lfr- de vijandehjke linies te spionneren. Hij had als officier slechts te gehoorza- 1 men. Kapitein Martina werd van een vliegmachine uit als parachutist over het door de vijand bezette gebied afgewor pen, samen met enkele andere officieren en met de opdracht, gegevens over troe penbewegingen en wapenopslagplaatsen te verzamelen. Hij slaagde er in, weer naar de eigen linies terug te komen en kreeg daarna meer van dergelijke opdrachten. Bij de laatste vloog de vliegmachine in brand en stortte neer. De inzittenden, waar onder ooik hij, wisten zich voor de Oos tenrijkers te verbergen, maar moesten diep het vijandelijke gebied in, teneinde zich aan hun nasporingen te onttrekken. Pas maanden later en geholpen door een broer van hem, die pastoor was van een dorp in het door de Oostenrijkers bezette gebied, slaagde hij er in, weder in ver binding met het hoofdkwartier te treden. Men zond toen een vliegmachine, waar mee hij terugvloog. Na de oorlog werd Don Tarcisio tot pas toor te Milaan benoemd. Dit was in de tijd, dat de communisten oppermachtig waren. Menigmaal werden priesters op straat aan gevallen. Don Tarcisio, een stevige, spor tieve verschijning, Het zich geen angst aanjagen en deed gewoon zijn plicht, be- Op 15 November j.l. hadden 1136 missionaris sen. die van de commu nisten bevel kregen China te verlaten, de grens van de vrije wereld gepas seerd, zo verneemt het K.N.P. uit Hongkong. Al gemeen is men daar van oordeel, dat binnen één jaar alle buitenlandse missionarissen uit China iullen zijn verdreven, voorzover zij niet in de gevangenissen vastgehou den worden. Van de 146 aartsbis schoppen bisschoppen en Apostolische Prefecten die China telt. zijn reeds een kleine dertig gevan gen genomen. Het juiste getal is niet te noemen, omdat bijna dagelijks nieuwe arrestaties wor den gemeld en lang niet alle berichten de vrije wereld bere'iken. Na de redevoering van Mao Tse Toen. in het be gin van November te Peking gehouden, zijn de door hem aangekondigde verscherpte maatregelen door een toenemen van arrestaties en uitwijzin gen gevolgd. Katholieke gMffteiyken. zowel bui tenlandse als Chinesei, werden in een beangsti gend snel tempo van hun post verdreven en over de grens gejaagd. In de gevangenis van Tsmgtao werden in éen mj*and 3 bisschoppen, 17 buiten landse missionarissen en zes Chinese priesters op gesloten. De Chinese priesters worden gedwongen ..be kentenissen" te schrijven over hun sabotage- en spionnage werk In de meeste gevallen voldoen die bekentenissen in eer ste instantie niet: zij wor den dan geretourneerd met het bevel, dat zij moeten worden overge daan. Een Chinese pries ter, die ten derden male zijn bekentenis terug ont ving. pakte zijn koffertje met de woorden: ..Ik doe het geen vierde maal". Toen kon hij naar de ge vangenis gaan. De propaganda tegen de geestelijkheid wordt met de dag feller en neemt groteske vormen aan. De priesters in de gevange nissen worden gedwon gen misgewaden aan te trekken en aldus gekleed aan een rijk voorziene tafel aan te zitten. Dan komen er fotografen die deze scènes opnemen. De foto's weden verspreid met onderschriften als: ,,'s Morgens lezen zij braaf de Mis, de rest van de dag nemen zij het er eoed van". Twee zusters die te Hongkong aankwamen in viÏÏ- vreemde burger- hadden haar verbrand. Terecht waren zij beducht geweest, dat defileren zouden worden gebruikt voor propaganda-doelein- den van de „Regerings- KcrK Welke desastreuze ge volgen uit deze kerkver volging menselijkerwijze gezien voortkomen, mo ge blijken uit de cijfers die ons zojuist over de missiegebieden der Fran ciscanen bekend zijn ge worden. Vóór het begin van de kerkvervolging, De 22 opvarenden van het Duitse schip de „Steinbutt", een z.g. IJslandse trawler die bij Terschelling op een mijn is gelopen en Vrijdagnacht om middernacht is gezonkenzijn door de „Brandaris" gered en naar de haven van Terschelling overgebracht. De Steinbutthad vierduizend last haring aan boord en was op weg naar Hamburg. De „Brandaris" arriveert met de schipbreukelingen in de haven van Terschelling. vocht de parochianen, ging op ziekenbe zoek en brachf de H. Sacramenten rond. Wat er uit die tijd van hem bekend is, doet denken aan de figuur van Don Ca- millo, een boek over een priester, dat veel succes heeft en waarvan ook een Neder landse vertaling verschenen is, terwijl er thans tevens een film van gemaakt wordt. Er wordt van hem verteld, dat toen hij op een dag tussen een troep agressieve communisten verzeild raakte, een hunner hem verweet, zijn lafheid achter een sou tane te verbergen. Indien hij geen pries terkleren aan had, zou hij zich met op straat durven wagen, beweerde de com munist. Don Tarcisio trok daarop zijn sou tane ui-t en nodigde de communist tot een eerlijke bokspartijtje uit. Maar die noch een zijner kameraden ging op de uitnodi ging in Het parochiewerk was voor een persoon lijkheid als Don Tarcisio niet het ware, weshalve hij zijn oversten verzocht, naar de missie te worden gezonden. Hij ver trok uit Milaan, zonder van zijn parochia nen afscheid genomen te hebben. Dat was Don Tarcisio's enige lafheid: hij voelde zich niet in staat, hun onder de ogen te komen, nadat hij ze wat hij noemde in de steek had gelaten In China begon hij als eenvoudig missio naris, die in het binnenland de ver uiteen gelegen missieposten afreisde. Maar spoe dig merkten zfjn superieuren zijn bijzon dere bekwaamheden op en hij werd ten slotte Apostolisch Prefect. Toen de nun tius met geheel het diplomatieke corps van Negen Nederlanders emigreerden in 1946 naar Canada, 22 naar Australië en 16 naar Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland zag er in 1947 acht binnen zijn grenzen komen. In het eerste halfjaar van 1950 waren het er resp. 11.187, 7797, 1225 en 886! Als men deze laatste getallen ziet, zal men kunnen billijken, dat de heer C. A. Korndörffer van het commissariaat voor de emigratie gisteren op een bijeenkomst in Zwolle verklaarde, dat de emigratie hier te lande thans op volle toeren draait. Dat is echter ook wel nodig, zo zeide hij, wanneer men let op de groei van onze bevolking welke vergeleken bij andere landen enorm is. Ter illustratie hiervan gaf spr vergelijkende cijfers over de pe riode 1900—1949. In Frankrijk was de toeneming van de bevolking in deze periode 1,2 procent, in Luxemburg 24, in Engeland 25, in België 28. in Zweden 35 en in Nederland 92,2 pro cent. Canada is nog steeds het belangrijkste emigratieland voor ons en komend jaar zullen 16 k 18.000 -Nederlanders ginds ge plaatst kunnen worden. Het aantal mislukkingen (verpaupering of terugkeer) is bij de emigratie betrek kelijk gering. Nauwkeurige cijfers zfjn hierover niet bekend, maar men schat het op 3 pet. In totaal vertrokken In het eerste half jaar van 1951 22.454 personen. Hoezeer de emigratie is toegenomen, die dit jaar opnieuw Peking naar Formosa was gegaan, de na- werd ingezet, werkten in het aan die orde toever trouwde terrein 500 pries ters; thans zijn er in totaal nog slechts 50 werkzaam. tionalistische regering van Tsjang Kai-Sjek volgend, werd bisschop Martina zfjn ver tegenwoordiger. Vier en zestig jaar oud zijnde is hfj voor de aardse rechter gedaagd en In een ker ker geworpen Een droevig ongeval gisterenmiddag in Hendrik-Ido-Ambacht gebeurd. Een achtjarig jongetje gooide bij d'e nieuw bouw aan de Van der Lindenstraat een handvol ongebluste kalk naar een bak kerswagen. Het negenjarige meisje Z. van der Linden, wanende Paulusweg 135, liep achter de bakkerskar en kreeg een gedeelte van de kalk in haar ogen. Het kind is onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht. Men vreest, dat zij een van haar ogen zal moeten missen. (Van onze Utrechtse correspondent). Wegens vermindering der werkzaam heden is door het automobielbedrijf J. Jongerius te Utrecht bij de G. A. B, toestemming gevraagd, om aan zeventig personen ontslag te vérlenen. Het be treft hier bankwerkers en verschillen de andere metaalbewerkers. Deze aan vrage wordt eerst ln handen van een commissie van advies gesteld, waarna een beslissing jtiï. worden genomen. bleek reeds uit de hierboven weergegeven cijfers voor de verschillende emigratie- ianden. Hier volgt nog een meer gedetail leerde reeks getallen: Canada 1946: 9 personen; 1947: 2361; 1948: 6899; 1949: 6855; 1950: 7.033 personen en het eerste halfjaar 1931: 11.187. Voor Australië waren deze cijfers resp. 22. 95, 867, 1619 9268 en 7797; voor Zuid- Afrika 16, 1.062, 2.340, 2.021, 1.153 en 1 225. Voor Nieuw-Zeeland tenslotte waren zij 1947; 8 en verder resp. 95, 101. 503 en 886. De verdeling over de kerkelijke gezind ten was in de periode 1 Januari 194830 Juni 1951 als volgt: Rooms-Katholiek 17 760 Ned. Hervormd 19.384, Geref. gezindten 19.261, zonder godsdienst 11.806 en overige gezindten 3.373. De Katholieken maakten derhalve ongeveer een vierde gedeelte uit van hen, die elders een nieuw vaderland en een nieuw bestaan gingen zoeken. Tenslotte deelde de heer Korndörffer nog mede, dat de aanmelding voor Austra lië, welke onlangs is stopgezet, volgende week weer opengesteld zal worden. (Van onze correspondent) Door de douane van Zuiddorpe en Sluiskil is weer een omvangrijke boter- smokkelzaak tot oplossing gebracht. ZfJ hebben namelijk ontdekt, dat een melk handelaar te St. Jansteen en een te 8te- kene wonende Belg per vrachtauto, ver borgen onder bietenloof en stro, niet minder dan 12.000 kg. boter ter Neder landse waarde van bijna een halve ton (in België Is dat ƒ35.000 meer) de grens hebben overgebracht. Alle betrokkenen in deze zaak zijn gearresteerd. Zij heb ben een bekentenis afgelegd. De regering acht thans het ogenblik gekomen om een beslissing te nemen In zake de vraag of de taak van het de partement voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen aan een of meer andere de partementen ware over te dragen. Ten einde een volgende kabinetsformateur in staat, te stellen zich over deze materie en de daarmede samenhangende vraag stukken een gegronde mening te kunnen vormen, heeft zij opdracht gegeven daar omtrent een overzichtelijk rapport op te stellen. Dit deelt minister Peters aan de Tweede Kamer mede ln zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag over zijn begroting 1952. FANDAAO verlenen wij gastvrijheid aan een inzender, die ons schrift over het bericht, dezer dagen in ons blad verschenen, onder het hoofd ,J£lke soldaat kost 12000 per jaar''. Wij laten zijn opmerkingen hier volgen: In bovengenoemd artikel worden be dragen vermeld, welke per jaar aan elke soldaat gemiddeld worden besteed. Het is mij natuurlijk onmogelijk een oordeel te vellen over de gelden, welke benodigd zijn voor oefeningen en uit rustingen der militairen n.lresp. f S000 en f 6000 per jaar per persoon), maar het bedrag van f 3000, hetgeen voor ligging, eten, etc. uitgegeven wordt, iijkt mij wel wat hoog. Vele gezinnen sullen met ditzelfde bedrag moeten rondkomen. Als nu dit bedrag benodigd is voor bjjv. een gezin van vier personen, dan kan één persoon hier royaal van leven, maar niemand zal toch willen beweren, dat onze sol daten ee» luxueus leven leiden. Het komt mij voor dat dit bedrag zo hoog wordt door allerlei andere oor zaken, waarop misschien wel eens wat bezuinigd zou kunnen worden. Dit zou dan niet ten koste van de verzorging van de soldaten behoeven te gaan. In deze tijd met de huidige zware belastingdruk en financierings-moeiljjk- heden. zou het niet overbodig zjjn als hier eens op gewezen werd. Tot zover de inzender en wij kunnen slechts beamen, dat deze bedragen ook ons zeer hoog voorkomen. Inderdaad zou het alleszins aanbevelenswaardig zijn, dat deze kwestie in openbaar debat komt b.v. door vragen van Kamerleden of langs andere parlementaire weg. Uiteraard is het ons ook niet mogeligk zonder meer deze kosten te analyseren, doch het zou ongetwijfeld goed zijn. wan neer nader wordt aangegeven, hoe men tot zulke hoge kosten komt. Dat intussen deze bedragen gepubli ceerd zijn, is al een goed ding, want deze publicatie kan aanleiding zijn voor een nader openbaar debat. ANALYST Heden begint te Rome de zitting van de Raad van ministers der Noordatlanti» sche verdragslanden. De vergadering zal vier dagen duren en is de grootste bij eenkomst tot nog toe van de leiders van het Atlantische pact. De ministers van buitenlandse zaken, defensie en finan ciën der pactlanden zijn hierbij tegen woordig. Vrijdag hebben reeds commissie-verga deringen plaats gehad. De commissie in zake samenwerking op niet-militair ge bied heeft de laatste hand gelegd aan een vérstrekkend rapport over economische, sociale en culturele samenwerking. Men meent te weten dat dit voorstellen bevat over de uiteindelijke mogelijkheid van nauwere politieke banden. De eigenlijke werkzaamheden zullen pas Maandag beginnen. De generaal* Eisenhower en Gruenther, alsook Averell Harriman zullen op die dag hun rappor ten indienen. In kringen van de Noordatlantisch- pactorganisatie verwacht men niet, dat er op de huidige zitting definitieve be sluiten zullen worden genomen over de belangrijkste onderwerpen, die °P de agenda staan. Deze agenda bestrijkt de gehele activiteit, zowel op militair, economisch als op sociaal en cultureel gebied van de N.A.T.O., alsmede de be spreking van het Pleven-plan. „Heroïsme van de hoogste graad", zo beschreef een ooggetuige het prachtige werk, door 13 Amerikanen en een Noorse zeeman ondernomen Na negen uur zwoe gen in een kleine reddingsboot mochten deze dapperen erin slagen, een Duitse bootsiongen. die ernstige brandwonden had opgelopen, te redden van boord van een Duits stoomschip De mannen warer op /arenden van het Amerikaanse troepenschip „General Derby". Dit schip had S O S.-seinen opge vangen van het Duitse koopvaardijschip ..Millemtor". 180 mijl ait de kust van Kaap Landsend. Bij een vliegende storm van 100 km per uur stoomden de twee schepen naar elkaar toe. Onder bevel van de Noorse tweede officier, Ca'us 1 ampe, namen een Amerikaanse officier en 12 Amerikaanse matrozen van de „General Derbv" als vrij willigers de taak op zich, een kleine reddingssloep te bemannen en naar het Duitse vaartuig te roeien. Een uur lang dansten zij ipet de sloep langszij de Duitse koopvaarder, voort durend in gevaar verkerend, tegen de In de beheerschapcommissie van de V.N. kwam het gisteren tot een incident by de door Egypte aan de orde gestelde kwestie- MaroUko. De Iraakse afgevaardigde Awni Khn- lidy achtte de tijd voor een „openhartige bespreking" tussen de oesturende en de niet-zclfbesturende landen over deze kwestie gekomen. Maar daartegen kwam Leon Pignon, de Franse gedelegeerde in verzet. Hjj zeide, dat de commissie een technisch lichaam was en dat derhalve bespreking van poUtieke kwesties niet kon worden toegestaan. Hy kon zich dan ook niet verenigen mot een onmiddeljjke stemming over het voorstel van Irak, daar de zaak te be- langryk en overleg met zyn regering noodzakelijk was. Pignon verzocht om verdaging van het debat. Nadat het Franse verzoek met 24 tegen 17 stemmen vvas afgewezen, deelde Pignon de voor zitter mede, niet langer aan „het on geoorloofde debat" te kunnen deelnemen en verliet de kamer. De Britse afgevaardigde verzocht daar op om uitstel van de stemming over het voorstel van Irak, teneinde de delegaties meer tijd te geven het te bestuderen. Hij werd daarbij gesteund door de V.S. en Noorwegen. Er werd geen besluit genomen en da by'eenkomst werd tot Maandag verdaagd. wand van dit schip te pletter te worden geslagen. Eindelijk gelukte het, om de zwaarge wonde schepeling een 18-jarige Ham- burgse jongen die oc een draagbaar lag bij toortsldcht ln de reddingboot to takelen, juist op het ogenblik dat de sloep boven op de kuif van een golf werd getild. De geredde scheepsjongen was door ontploffing van een petroleum vergasser aan boord van zyn schip ih brand gevlo gen. Gedurende twee dagen hadden ver schillende Amerikaanse soldaten aan boord van het troepenschip zich bloed laten aftappen voor de toepassing van bloedtransfusie bij de (voorlopig) geredde scheepsjongen, die nasr Southampton werd vervoerd- Toen het Amerikaanse troepenschip later uil Southampton naar Duitsland vertrok, knielden Amerikaanse soldaten en hun vrouwen op het dek neer, om te bidden voor het herstel van de Duitse scheepsjongen. Zij hadden bovendien 1060 dollars bijeengebracht ter dekking van de kosten van een operatie voor huid- overplanting bü het slachtoffer. President Truman heeft opdracht ge geven tot intrekking van alle economi sche concessies, die aan de Sovjet-Unie en Poien op grond van handelsverdra gen op wederkerigheidsbasis zyn ver leend. De Sovjetrussische minister van buiten landse zaken Vysjinskl, heeft het westerse ontwapeningsplan verworpen en ver klaard, dat het niet voorziet in „werkelijks ontwapening".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1