NATO-MACHINE op TOEREN Geheim beraad te Rome met de zweep van tijdnood Katholiek Thuisfront Moskou protesteert SCHRIK EN RAMPSPOED OVER ORANJE Hulp Italië" Noodópleiding voor lerares bij nij verheidsonder wij s Bondsraadsvergadering KAB in Bisdom Haarlem te R dam A, C. de Bruijn was aanwezig Oud-papier daalt in prijs 7—6 was korfbalcijfer Weeg belastingrecord van president Truman Mossadeq krijgt motie van ver trouwen mm Opstand op Flores Maandag 26 November 1951 DAGBLAD VOOR SON!EDAM EN OMSTREKEN rn Voor Januari concrete voorstellen Egypte boycot Britse goederen HERDACHT GEVALLENEN Tegen commando voor het Midden-Oosten De Koreaanse wapen stilstandbesprekingen J VIER UUR IN „COMITÉ Benauwde uren Nieuwe kans voor Perzië? Kath. Bond vooj* Ouden van Dagen WEERBERICHT Docli pas na tranen en vuistslagen Geen tastbare resultaten verwacht Grootste probleem: het Europese leger MGR KOL VAN STRAELEN DROEG REQUIEM-MIS OP ■MRS Rode-Kruisactie voor slacht offers van watersnood Nieuwe obstructie van Noordelijken BELASTINGRECORD ONDER REGERING TRUMAN TEGEMOETKOMENDE MAATREGEL STAATSLOTERIJ Drie voorwaarden Dc vergadering spreekt Antwoord Motie Tot en met 1957 Minstens 112 doden Grote brand INZAMELINGSACTIE IN DE KNEL Reserve aankopen tot De weerverwachtlng, geldig van heden morgenavond, luidt: Vannacht weinig bewolking en plaatselijk ln het binnenland lichte vorst. Morgen in de loop van de dag van het Westen uit toenemende bewolking, maar bijna overal droog weer. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust la ter tot vrij krachtig toenemende Zuid-Weste lijke wind. Morgen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. Dinsdag 27 November: Zon op 8.18 uur, onder 16.36 uur. Maan op 6.27 uur, onder 15.03 uur. 1 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Telefonisch van onze Romeinse correspondent) ROME, Zondagavond ln het grote sportcentrum, dat tot voor enkele jaren bekend was als het Forum van Mussolini, maar dat na de val van het regime prozaisch werd omgedoopt in Foro Italico, vergadert thans de N.A.T.O.-rahd. Het gebou wencomplex ligt ver van het centrum in de meest noordelijke buitenwijk van Rome en deze keuze is voor een conferentie als de huidige, zeker geen toeval. De communistische propaganda tegen deze „oorlogsvergadering" is van dien aard, dat verrassingen tegen een der partijen binnen de stad wel zeker te verwachten waren. Het is dus verstandig geweest om een plaats te kiezen, die buiten het verkeer ligt en bovendien gemakkelijk te controleren is. De veiligheidsmaatregelen, welke de Italiaanse regering heeft genomen, zijn in ieder geval even begrijpelijk als hinderlijk. .Zaterdagmiddag is met enige plechtig heid deze conferentie geopend. In de grootste zaai van dit merkwaardige ge bouwencomplex was een ontzaglijk aan tal mensen bijeen: de voltallige delegaties van de twaalf landen ongeveer 400 man, alsmede practisch alle diplomaten, die btl bet Quirinaal zijn geaccrediteerd uiter aard behalve de Russische en satelliet vertegenwoordigers. Voorts waren er een vijfhonderd journalisten foto-reporters aanwezig. De Nederlanders zaten naast elkaar. De minister Stikker en Lieftinck met onze gezant, graaf W. van Bylandt; minister staf kwam pas enkele uren later in Rome; minister Van den Brink, die op de officiële lijst vermeld staat, is achteraf niet gekomen. En aan het einde van de hoefijzervormige tafel zaten de vertegen woordigers van Griekenland en Turkije, voor het eerst hier aanwezig zij het nog slechts als waarnemers. Deze samenkomst van de eigenlijke I)e Perzische nationale vergadering heeft gisteren met 90 tegen nul stem men bij 1™ onhoudingen een motie van vertrouwen in de regering van Mossadeq aangenomen. Dit gebeurde echter pas na dramatische en heftige tonelen. Toen Mossadeq, wenende en met ge balde vuisten op tafel slaande om een motie van vertrouwen vroeg, bepaalde de voorzitter dat een debat over. uitstel van de algemene verkiezingen tot38 Decem ber moest voorgaan Woedend,riep Mos sadeq uit: ,Jk ga direct met de ver kiezingen beginnen. De wet op het uitstel werd niet door de senaat bekrachtigd en niet door de sjah getekend". Toornig ant woordde de voorzitter dat de regering aan het besluit van de nationale vergade ring moest gehoorzamen. De kamer be sloot daarop met 57 tegen 28 stemmen, het debat over het ultste' der verkiezin gen aan de vertrouwenskwestie te laten voorafgaan. Mossadeq moest deze neder laag wel aanvaarden en pas na het debat kwam de motie van vertrouwen in stem ming Toen deze ten gunste van hem bleek' te zijn uitgevallen stapte Mossadeq glimlachend van het podium en verliet, kwiek lopend als een jonge man onder gejuich de zaal. Volgens A.F.P. ziet het er naar uit. dat Mossadeq's positie thans sterker is dan „technische nederlaag over de agenda wordt van weinig belang geacht ooit. De Hedenavond zal de premier in de Senaat verslag afleggen van ztfn bezoek aan de V.S. en Egypte. raad is overigens voorafgegaan door en kele dagen van hard werker- voor de militaire commissie die in ondoordring bare geheimzinnigheid ver-gaderde vanaf Dinsdag. De Nederlandse militaire dele gatie staat o.l.v. de vcorzitter van onze chef van staven admiraal 1hr Van Holthe. De openingszitting is meteen de laatste geweest, die voor de pers toegankelijk was: alles wat vo.gt in de komende drie tot vier dagen za! geheim blijven. Dit neemt niet weg, dat de bestaande moei lijkheden en problemen die behandeld zullen worden toch wel in algemene lijnen bekend zjjn. lp ieder geval staat vast dat deze conferentie geen enkel tast baar resultaat zal hebben daarvoor volgt zfl te kort op die te Ottawa. Maar het is van be ang, dat het contact sede>Ottawa veel inniger is geworden, waarbij nog komt, dat persoonlijke ontmoetingen, zoals thans in Rome op grote schaal mogelijk zijn, altijd van nut zijn. Rome zal dus zeker een stap zijn op de weg naar wat generaal Marshal! onlangs genoemd heeft „de noodzaak van stream lining van de NATO" terwijl ook het zeer gerechtvaardigde verlangen van minister Stikker, om de organisatie uit te breiden tot ook niet zuiver militaire terreinen (culturele sociale etc.), met deze dagen slechts gediend kan zijn. Eigenlijk doel is en blijft evenwel: het harmoniseren van de financiële middelen en mogelijkheden der statenleden met de militaire doelein den, die (hoe dan ook) voorlopig primair blijven van de gehele NATO als zodanig. En dat Ue tijd dringt is duidelijk: men dient te trachten een volledig overzicht te hebben van wat mogelijk is en dus tevens van wat men nader nodig zal hebben; dit moet klaar zijn voordat het Amerikaanse congres, dat thans op reces is weer bij eenkomt Januari a.s Men dient dan gereed te zijn en met concrete vragen en voorstellen te komen, hetgeen Amerika verwacht en het recht heeft te verwach ten! Het grootste probleem is inmiddels de herbewapening van DuRsland en het franse plan om een „Europees leger" te vormen. Schuman heeft hieromtreni- een rapport meegebracht betreffende de voortgang (of niet) welke in Parijs is gemaakt, waar sedert februari over deze bijna hopeloos moeilijke en gecompliceer de kwestie wordt beraadslaagd. Maar ook hier is tot op heden niets bereikt en zul len er geen concrete resultaten te ver wachten zijn. Ook hier dus een progress report". Intussen heeft ook Duitsland een „waar nemer" mogen sturen in de persoon van Von Kessel, die ooi: in Parijs een zekere rol speelde. Maar in tegenstelling tot Griekenland en Turkije, woont hij de be sprekingen niet bij. Hij heeft een eigen kamer in het gebouw en wordt hoog. tens op de hoogte gehouden, ofwel worden hem inrichtingen gevraagd. Harriman immers ;s met zijn „wijze man nen" bezig een soort balans op te maken van de mogelijkheden, die er zijn en van de behoeften van de N.A T O.-landen, ter wijl Eisenhower jivist na zijn recente besprekingen in Washington) zeer waar schijnlijk in staat is om mee te delen, wat Amerika kam doen, wat het bereid is te doen en dus: wat Europa (of liever de N.A.T.O.) kan verwachten en waarop het zal kunnen rekenen Afgezien dus van Eisenhower's mededelinger zal het voor lopige rapport van Harriman in al zijn onvolledigheid toch aan de N.A.T.O.-lan den alvast een denkbeeld verschaffen van wat er uiteindelijk van hen verwacht wordt. En het ïs wellicht hierin, dat het grote („bijna onzichtbare") belang van deze ontijdige bijeenkomst in Rome is gelegen. Tenslotte vermalden wij nog, dat het Vaticaan langs niet officiële doch dui delijk verstaanbare weg bekend heeft gemaakt, dat de Paus de deelnemers aan deze N.A.T.O.-conferentie niet als zodanig of in c mferontieverband zal ontvangen, doch we! „persoonlijk", in dien zij het verlangen hiertoe te ken nen geven. Dit heeft nauwelijks enige verbazing gewekt, althans in kringen die begrip hebben voor het landpunt van de H. Stoel, inzake politieke en militaire bondgenootschappen, waar het Vaticaan als niet politieke instantie al tijd en overal buiten blijft. En het is goed om dit nog eens duidelijk te for muleren. In elk geva! is het vermel denswaard, dat generaai Omar Bradley (voorzitter van de Verenigde stafchefs van de Ver. Staten) een beleefdheids bezoek aan de Paus bracht, evenals de Franse generaal j.echères. die vergezeld was van de gehele Franse delegatie. De Egyptische kamers van koophandel hebben besloten een aigemece boycot op Britse goederen in te stellen. Partijen, die reeds betaald of in Egyptische havens afgeleverd zijn, vallen echter niet onder deze boycot om de nationale economie niet te benadelen. Volgens het Egyptische blad ,,E1 Misri" zouden Egyptische bevrijdingsgroepen er Vrijdag in geslaagd zijn. up het vliegveld Kasfarid in de Suez-Kanaalzöne 35 Britse Dakota's in brand te steken 5 Britse soldaten te doden en een aanta. benzine- depöts op te blazen. Het Britse ministerie van luchtvaart ontkent dat dit bericht ook maar een kern van waarheid bevat. (Van onze correspondent). Het Nationaal Katholiek Thuisfront herdenkt jaarlijks de gevallenen met een gezongen Requiemmis, die Zaterdag door hoofd-aalmoezenier mgr kolonel H van Straelen werd gecelebreerd in de Bre dase kathedraal. B|j deze plechtigheid waren behalve naaste familieleden van de overledenen, ook vele geestelijke, mi litaire en burgerlijke autoriteiten aan wezig. Wij merkten o.m. op de bisschop Het Kremlin heeft in een nota, die door de Sovjctrussische onderminister van buitenlandse zaken. Andrej Gromyko, aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, frankrijk, Turkije en de V.S. is overhandigd geprotesteerd tegen het vormen van een commando voor het Mid den-Oosten, hetgeen volgens de nota niets anders te betekenen heeft dan „een poging om de landen van het Nabije en Midden-Oosten te betrekken in oorlogs maatregelen. Welke worden uitgevoerd door het agressieve Atlantische blok". In de nota wordt o.m. gezegd: De regering der Sovjet-Unie acht het nood zakelijk de aandacht er op te vestigen, dat zij deze nieuwe agressieve plannen voor de oprichting var) een commando in een gebied dat niet ver van Je grenzen van de Sovjet-Unie ligt. niet kan voorbij zien. De Sovjet-regering acht bet even eens noodzakelijk te verklaren dat de verantwoordelijkheid voor de toestand, die zou kunnen ontstaan rus gevolg hier van berust bij de initiatiefnemers tot de oprichting van het bovengenoemde com mando". Volgens het Egyptische blad .Al Misri" heeft de premier van Irak een verdedi gingsplan voor het Midder-Oosten onder een verenigd Arabisch ■ommando opge steld, dat in de- plaats zou moeten komen van het. Westerse voorstel Hij zou het reeds aan Acheson en Eder, hebben voor gelegd. Volgens bet traakse plan zouden de Arabische landen hoofdzakelijk moeten vertrouwen op hun eigen legers: zij zou den het recht moeten hebben de deel neming van buitenlandse troepen te weigeren en zouden onder geen beding verp icht moeten worden hun legers naar het buitenland te zenden. van Breda, mgr Jos Baeten, minister Peeters van Overzese Gebiedsdelen, de Commissaris van de Koningin in de pro vincie Overijsel en generaal-majoor J. Warringa, bevelhebber in de Derde Mi litaire Afdeling. Om half tien'luidden de klokken deze dodenherdenking in. Kader en man schappen van de officiers- en kader- sohool der legerluchtmacht te Breda, brachten tijdens deze plechtigheid het militair eerbetoon. De gezangen werden uitgevoerd door seminaristen van het Groot-Seminarie „Bovendonk" te .Hoe ven. In een predikatie wees aalmoezenter- luit.-kol. P. Richelle er op, dat de gees telijke band tussen het volk en de ge sneuvelden heeft plaats gemaakt voor een bovennatuurlijke gemeenschap, door welke verbondenheid men onderling toch met geestelijke hulp en steun elkaar kan blijven helpen. Op deze wijze betekent de dood dus allerminst een scheiding. Een woord van troost sprak hij vervol gens tot de nagelaten betrekkingen, om tenslotte op te wekken dit jaarlijkse eer bewijs, dat aalmoezenier Richelle zag als een beleiden van de komende opstan ding, in ere te doen houden. Na de H. Mis verrichtte mgr v. Strae len de absoute en speelde de organist, Jo Frijters, het volkslied. De watersnood ln de Po-vlakte heeft het Nederlandsche Roode Kruis zeker niet onberoerd ge aten. De oproep var de Liga van Rode Kruisverenigingen in Genève werd door het hoofdbestuur onmiddellijk beantwoord met een gift die in ver houding tot de middelen waarover het Ned. Rode Kruis beschikt, niet onbelang rijk was. Zaterdagmiddag heeft het Ned. Rode Kruis maatregelen genomen tot net orga niseren van een inzameling dooi het ge hele land voor de slacntoffers van de watersnood. Aan alle afdelingen in den lande is telegrafisch verzocht om op of omstreeks 1 December - maar vóór St Nicolaas een collecte te organiseren. Bovendien kunnen bijdragen worden ge stort op giro-rekening 2 11 2 (I tpn name van het "hoofdbestuur car het Ned Rode Kruis te 's-Gravenhage. met aanduiding .Hulp Italië". De stafofficieren van de V.S, en de Noordelijken zijn het Zondag eens ge worden over drievierde deel van de af- bakeningslijn langs het 232 km. lange front, die de as zou moeten worden van een vier kilometers brede gedemilitari seerde zóne, indien binnen dertig dagen een volledige wapenstilstand wordt ge sloten. Kolonel Levie, een V. N.-zegsman. achtte het mogelijk dat de gestelde ter mijn toereikend is voor het inderdaad bereiken van een uiteindelijke overeen komst. In het communiqué der V. N. na de besprekingen van Zondag wordt echter melding gemaakt van nieuwe moeilijk heden. De Noordelijken trachten nu „willekeurig de juistheid van de op feiten gebaseerde verk'aringen der V. N. te betwisten" en willen geen front- inrpectie per aelicootère toestaan. De Noordelijken wensen daarentegen een inspectie te paard, doen de verbondenen hebben dit geweigerd. Over tien geschilpunten ten aanzien van de afbakeningslijn toonden de Noor delijken zich nog steeds hardnekkig", zo voegde Levie er aan teo. Volgens de Amerikaanse Kamer van Koophandel heeft de regering van Truman het Amerikaanse volk tot dusverre 8 milliard dollars meer belasting laten betalen dan alle vorige regeringen tezamen. Een derde van al het geld dat de Ver. Staten in de loop van hun geschie denis hebben uitgegeven, is blijkens een mededeling van deze Kamer uitgegeven door de regering van Truman. De Kamer van Koophandel be cijfert, dat de schatkist van 1789 tot medio 1945 254,2 milliard dol lars aan belastingen heeft ontvan gen vergeleken met 262.6 milliard dollars onder de regering van Truman. Voordat Truman president werd heeft de regering der Ver. Staten 488,8 milliard dollars uit gegeven en nadien 281,8 milliard dollars. Zó kivam over ons dappere Nederlands elftal de tragedie, ziet Verbruggen (nr. 8) juichen om het hem gescoorde Hel moment dat Henk Schijven aar zijn been brak. Men doelpunt en ook de op hel doel toelopende Anoul heeft nog nergens anders aandacht voor, maar Kraak kijkt al met ontzetting naar het droeve tufreel vóór hem: een hulpeloos op de grond zittende Schijvenaar, met een in tranen uitbarstende Mermans, terwijl Biesbrouck en erachter ook Terlouw in vertwijfeling de handen naar het hoofd brengen en Wiertz en de terug gekomen Clavan in hun houding eveneens schrik en deernis uitdrukken. Het was het meest dramatische moment in een interland die emotioneler was dan ooit een NederlandBelgië is geweest en waarover men op onze sportpagina s uitvoerig kan lezen. Tot de opleiding en de examens voor lerares bij het Nljverheso enderwijs wor den al'.een toegela er zij die in het bezit zijn van een beifcrij? van voldoende alge mene ontwikke ing Het is gebleken, dat et zowel in het bedrijf?«even als op de scholen, jonge vr luwen zijn die krach tens haar aanleg en praktische ervaring voor het beroep van terares geschikt moeten worden geach: doch voor wie de weg tot de ieraresop's'dng en de exa mens voor dit beroep is ifgesloten omdat zij niet in de gelegenheid zijn een MULO- d;ploma of een d?' an.-ire voorgeschre ven bewijzen van algemene ontwikkeling te behalen. In verband, hiermede en met het oog op het vooral oil het onderwijs in de naald-vakken h ersenoe tekort aan be voegde leerkrachten ueeft daarom de minister van O K. en V\ als tijdelijke maatregel op voorstel van de commis- 99 Een Inwoner van Den Helder, die Zaterdagmiddag om kwart over twee in een vletje de haven had verlaten om buitengaats te gaan vissen*. heeft een paar benauwde uren op zee doorgebracht. Tegen tien uur 's avonds werd de Koninklijke N.Z.H.R.M. gewaarschuwd door een vriend van de man. De motor- reddingsboot „Dorus Rijkers" koos zee en kreeg na enig zoeken met behulp van de zoeklichten de map aan de Oostkant van de haven in de lichtbundel en bovendien hoorde de bemanning van de reddingboot roepen Doornat en verkleumd werd de •nan aan boord genomen en kort na elf uur meerde de „Dorus Rijkers" af in de haven. Tegen half vier, zo vertelde de man, was zijn vletje op drift geslagen en had hij zijn ankertje uitgegooid. Hij bleef lig gen dobberen en bereidde zich er reeds op voor de nacht op zee te moeten door brengen. Twee-en-twintig Amerikaanse oliemaat schappijen hebben zich in een vpen brief tot president Truman gericht met. een plan, dat naar haar mening „een derde wereldoorlog zal voorkomen en het com munistische gevaar zal bezweren", De betrokken maatschappijen die alle haar olie geheel of gedeeltelijk in het buiten land winnen stellen voor alle Ameri kaanse en buitenlandse maatschappijen in één geweldige Internationale onderneming ie verenigen. Het merendeel van de in komsten dezer onderneming zou volgens het plan beschikbaar moeten worden ge steld aan de landen, waar de olie wordt gewonnen. In de brief wordt uiteengezet dat het opnemen van de BritsIraanse oliemaat schappij in de voorgesteld! internationale onderneming de oplossing van het Brits- Perzische geschil mogeiiik zou maken, evenals de regeling van de schadevergoe ding aan genoemde maatschappij. Op de eerste dag van de trekking der vijfde klasse in de Staatsloterij is van daag een prijs van 10.000 gevallen op het lot no. 14173.. au onze verslaggever' Zaterdagmorgen om tien mir begon in de Blauwe Zaal van de Beurs te Rotterdam de Bondsraadsvergadering van de Kath. Arbeidersbeweging in het Bisdom Haarlem; 's avonds tegen kwart voor zeven de zaal had men reeds moeten ontruimen werden in een zijzaal de stemmen nog koortsachtig geteld voor de bestuursverkiezing. Trek er een uur af voor de lunch en u weel, dat de afgevaardigden het werkelijk niet cadeau ge kregen hebben. Van de verslaggevers kan niet helemaal hetzelfde gezegd worden. Die kregen om kwart voor elf in de ochtend de mededeling, dat de vergadering voor korte tijd in besloten zitting zou gaan. Maar dit „comité" duurde tot kwart voor vier in de middag. De verbondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruijn, was ook aanwezig, tenminste tot de besloten vergadering was afge lopen, tijdens welke hij ook verschillende malen het woord voerde. Nadat 's morgens om 9 uur in de St. Josephkerk aan de West Kruiskade in aan- van vele afgevaardigden een H. Mis was opgedragen, opende te ruim tien uur de voorzitter, de heer G. de Vos (Gouda) de zeer druk bezochte bijeen komst. Hij deelde mee. wat de bondsvoor zitter, de heer V. d. Veldt, reeds snds eind September ziek was, terwijl de tweede voorzitter, de heer F. Keesen uit Rotter dam, juist dezer dagen in het ziekenhuis ter behandeling moest worden opgenomen Hij sprak goote waardering uit voor 't vele werk, door deze voormannen verricht, en wenste beiden een voorspoedig herstel toe. Speciaal verwelkomde hij de verbonds voorzitter, die deze bijeenkomst als het voornaamste van deze dag heeft willen zien, de geestelijke leiders rector Kraak man en pater Engelbertus en de geschied schrijver van de beweging, Jos. van Seg- gelen. De voor ons land zo dringend geboden soberheid, aldus de voorzitter verder, baart niet bet minst ln onze kring grote zorgen. Er is een groot aantal gezinnen ■in de arbeidersstand, wier materiële positie in het afgelopen jaar zeker niet verbeterd is. Als kader van de beweging zullen wij op de eerste plaats een voor beeld moeten zijn van blijmoedig gedra gen soberheid. Spr. wees verder op de noodzakelijk heid van emigratie, waarvoor in de be weging een uitstekend functionnérende dienst is opgebouwd. Verder besprak de voorzitter uitvoerig de problemen der industrialisatie, waarbij hij tot de conclu sie kwam, dat het de taak van de bewe ging is er voor te zorgen, .dat er niet op nieuw een proletariaat ontstaat, thans in geestelijk opzeht. Het belangrijkste, dat in deze tijd van ons gevraagd wordt is ech ter onze apostolische taak in de arbeiders wereld van vandaag. Spr. releveerde nog het jubeljaar, de herdenking der encyri' -n, waarbij hij noemde het feit,'dat ue neer F Keesen in de arbeidersstand en het arbeidsmilieu. Om dit doel beter te kunnen bereiken, moeten de arbeiders voldoen aan deze drie voorwaarden: steeds verdergaande studie, het zoeken naar nieuwe middelen (spe ciale groepen/wijkbijeenkomsten aan huis, huisbezoek) en een hernieuwde bezieling. Na een enkele opmerking van de afde lingen Den Haag en Leiden werden de notulen van de vorige bonds: aadsvet gate- ring, gehouden op 11 November 1950 te Amsterdam, goedgekeurd. Vervolgens deelde de voorzitter mee; dat binnenkort de oprichting van een Kath. Bond voor Ouden van Dagen en Gepen- sionneerden tegemoet kan worden gezien. De voorbereidingen hiertoe zijn in het eindstadium. Vervolgens ging de bondsraad in comité ter bespreking van een pant met verschil lende persoonlijke kanten. Zoals reeds in de aanvang gezegd, duurden de beraad slagingen hierover verschillende uren lan ger, dan voorzien was. Het bestuur kon ons op ons verzoek geen mededeling doen over een eventuele conclusie, waartoe men gekomen kon zijn. Het was reeds Iaat in de middag toen het punt „Beleid van het hoofdbestuur" in discussie kwam. Deri Haag maakte enkele opmerkingen over het Kath. Paedagogisch Bureau (een instelling van de Raad van Overleg in bet Bisdom Haarlem, waarin de K.A.B. participeert). Is dit bureau financieel en technisch wel verantwoord? Ook Amsterdam vroeg zich af, of bij dit bureau wel de juiste personen werkzaam waren. Haarlem had een klacht over de contri butie-afdracht door het bondsbestuur voor. al ten aanzien van de z.g. basis-ledencijfers Naaldwijk en Wateringen vonden net jaarverslag beneden de maat. terwijl Wa teringen verder ook nog een klacht uitte over de gang van zaken bij het Diocesaan Ziekenfonds. Reeds vroeger was verbete- ring toegezegd, maar men had er nog niets Rome werd geslagen tot ridder in de - éejvan gemerkt. van St. Sylvester. Van wapenknechten zijn De vertegenwoordiger van Velsen had we nu ridders geworden, hetgeen echter'een grief tegen een niet nader genoemd ook beMemtoont. dat wij rechtstreeks ver- bonrishest.uursUd, dat deze zich laatdun- aatwocrdelijk zijn rot. LstVièuing in - de arbeiders had uitgelaten. Heb waardering voor de gewone arbeider, riep déze spr. uit, die volkomen belange loos vele jaren gevochten heeft voor zijn K.A.B. Toen echter bleek, dat deze spr. de gang van zaken bjj de N.V. Breedband (Hoogovens) in Velsen wilde bespreken, moest de voorzitter hem het woord ont nemen, aangezien deze zaak niets met het bestuursbeleid in 1950 te maken had (hetgeen overigens in de beste verstand houding geschiedde). Ook Dordrecht zag gaarne iets meer activiteit bij het bondsbestuur. Hij bracht ter sprake de mogelijke oprichting van een kring in Alblasserdam, waarbij hulp van het bondsbestuur nodig was. Er was echter niemand gekomen. Ook de afd. Castricum meende zich over een minder juiste handelwijze van het bondsbestuur te moeten beklagen. En toen kon de jonge voorzitter zijn capaciteiten tonen. Met grote souplesse en met onverstoord vriendelijk gemoed wist hij de meeste klagers te overtuigen. Het beroepskeuzebureau staat onder de technische leiding van een autoriteit als prof. Chorus, aldus was het antwoord. Dat leek hem zeker verantwoord Na tuurlijk kunnen er fouten gemaakt wor den: maar het beroepskeuze-werk is zeer moeilijk. De financiële basis van dit bu reau zal op den duur steeds sterker wor den. Wat het jaarverslag betreft: men had het niet te uitvoerig willen maken we gens het dure papier. Maar in zijn ope ningsrede was de voorzitter op vele pun ten in het jaarverslag genoemd, dieper ingegaan. Tegenover de klacht van Velsen: indien een bepaalde bondsbestuurder niet juist is opgetreden, dan dient de afdeling zo spoe dig mogelijk een gedocumenteerd rapport in te zenden. Het algemene beleid werd tenslotte goedgekeurd. Het financiële jaarverslag bracht ook nogal wat opmerkingen, voornamelijk over ondergeschikte punten. De afd. Den Haag meende echter be zwaar te moeten maken tegen het ac countantsrapport, dat slechts zou spreken van een goedkeuring van een uittreksel uit de balans en de verlies- en winst rekening, hetgeen de nieuwe penning meester, de beer Van Jaarsveld Alk maar) bestreed Den Haag bleef echter j bij haar opvatting en bracht zelfs een motie in stemming om het financieel be leid niet goed te keuren en een nieuw rapport van de verbondsaccountants aan te vragen. Deze motie werd door geen der andere afdelingen ondersteund, waarop ook het financieel beleid van 1950 werd goed gekeurd (waarbij Den Haag aantekening! wilde hebben tegenstemmer te zijn). i De begroting voor 1952 bracht opnieuw verschillende vragen. Amsterdam: wjj geven 4000 aan het beroepskeuze-bureau (behalve nog een uitstaande lening). Hoeveel geven de an dere standsorganisaties? Het antwoord hierop was niet afdoende: de juiste cijfers waren niet ter vergadering bekend. Wel za! de K.A.B. ongetwijfeld de grootste bijdraagster zijn. Enkele afdelingen dron gen aan op zuinigheid. De penningmeester kon tenslotte nog meedelen, dat ook in het komende jaar een cent per lid méér aan de afdelin gen kan worden uitgekeerd. T.a.v. 1953 kon echter nog geen toezegging worden gedaan. Ook de begroting werd goedgekeurd, 'waarna in een record-tijd een record aantal voorstellen uit de afdelingen werd afgedaan. De tijd drong toen ook reeds zeer. Vóór het slotwoord vap de voorzitter sprak pater Engelbertus O.M, Cap. nog een opwekkend woord voor de Credo Pugno-clubs. De vergadering was reeds gesloten toen tenslotte het resultaat der bestuursver kiezing bekend werd. De drie aftredenden (G. M. de Zwart, Den Haag; I. Vleugel, Alkmaar en C. L. B. de Rechter, Goes) „de zwarte rechtervleugel" zei de voor zitter, die ondanks een zware dag, waar bij hij zich een prima tacticus had ge toond, het gevoel voor humor nog niet verloren bleek te hebben werden allen herkozen. sie tot bestudering vsr goede onder wijsmethoden vooj net algemeen vor mend nijverheids .«der wijs voor meisjes ertoe meegewerkt dal gegadigden met voldoende ervaring vcoi wie het niet mogelijk is zich de vereiste algemene ontwikkeling qpi--.de normale wijze eigen te maken, door middel van een nood- opleiding in de gelegenheid worden ge steld toegang te verkrijgen tot de op leiding voor de akte. Deze maatregel za! hierin bestaan, dat gedurende enkele "aren doch voor het laatst in 1957 tot de examens voor deze akte candidaten kunnen worden toegela ten die in het bez;^ zijn van het diploma algemene vrouwelijke vorming van de stichting I.V.I.O te Amstei dam of daar mede gelijk te stellen bewijs van alge mene ontwikkeling mus zij aan de voor zitster van de examencommissie overleg gen het Bewijs (de bewijzen), onderte kend door de werkgevmts) of werkgeef sters) en/of dooi le d rectrice van de nijverheidsschool, aan weike zij de oplei ding voor de akte na laatstelijk hebben gevolgd, dat zij na de aanvang van het jaar, waarin zij de leeftiid van 17 jaren hebben bereikt, ten rrrrste 6 jaar prac tisch werkzaam zijn geweest als naaister of lerares of assistente in de naald vak ken. Bij opstanden, die onlangs op Flores zijn uitgebroken, zijn minstens 112 per sonen gedood en 50 gewond. In welingelichte kringen verklaart men, dat deze opstanden zijn uitgebro ken na een poging tot agrarische her vorming in Adera, een der negen sul tanaten van het eiland, tegen de wil van de conservatieve meerderheid. Bijna 3.500 personen zouden uit dit ge bied zijn gevlucht. De politie en het leger hebben maatregelen genomen om de orde te bewaren. Ongeveer 1500 mensen zijn Donderdag dakloos geworden door een grote brand in Makassar. In het Noorden van de stad werden 95 huizen door het vuur verteerd. In kringen van opkopers van oude materialen en afvalstoffen maakt men zicb ongerust, dat een orderdeel van de inzamelingsactie van lompen oude meta len, oud-papier en beenderen "n wel de inzameling van oud papier in de knel komt als er niet spoedig ingrijpende maatregelen zulien worden genomen. Sinds enkele dagen is er emge prijs daling voor ongesorteerd .bontpapier" ge constateerd en. wat de opkopers funester achten een belangrijke daling van de vraag naar de goedkopere soorten oud- napier (oud-carton en bon''Vc-le groot handelaren in oud-papiei en vrijwel alle exporteurs wensen de laatste dagen slechts bij mondiesmaat of in bet geheet niet deze soorten te kopen Het s 'hijnt, dat er op het ogeno.ik vrijwel geen moge lijkheden meer zijn voor export van oud papier naar de landen waarheer dit goed de laatste maanden in hoofd/aak ging .terwijl ook de belangrijkste Nederlandse papierfabrieken, die oud-carton en bont papier al: grondstoffen verwerken zeer-, weinig schijnen te kopen en geen nieuwe aankoopcontracten meer afsluiten Omdat er vrij grote voorrader zijn bij de groot handelaren m oud-papier moet het niet uitgesloten worden geacht dat ei bij een bestendiging van deze toestand een soort "kopersstaking voor de goedkopere soorten oud-papier zal komen. Dit za, dan tot ge volg hebben dat de opkopers de inzame ling van oud-papier moeten afremmen, o? moeten staken bij gebrek aan renderen de afleveringsmogelijkheden. Daar men het er niet over eens is, wie hel risico^ van voorraadvorming moet dragen wijzen deskundigen op het reeds van verschillende zijden geopperde plan om, mede in verband met de gestegen prijzen van cellulose en houtpulp, de moeilijkheden op te lossen door regerings aankopen. De hierboven geschetste situatie is in middels reeds besproken Hierbij zijn be paalde richtlijnen aangegeven en voor stellen gedaan die bij aanneming er toe zulien kunnen leiden dai de inzameling van oud-papier niet stilgezet of in belang, rijke mate beperkt zal moeten worden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1