Nieuws uit STAD en OMTREK 1 LANGS DE SPORTNIEUWS uit Schiedam 4000 PAROCHIANEN VAN DE SINGEL NAMEN AFSCHEID Een meisje voor alles DE INKOMST VAN ST. NICOLAAS IJN W. J. SPOORMAKER GOLIATH AUTOMOBIELEN Groeiende industrie stad, groeiend vervoer Parade van Nationale Reserve Actie Baas boven Baas Ernstige treinbotsing in Ver. Staten NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Met gestolen auto te water VLAARDINGEN MAANDAG 26 NOVEMBER 1951 PAGINA 2 mmm Ck "*N Borgward-Hansa 1500 HUIZEN AAN DE ORANTE- STRAAT NADEREN TOP BURGERLIJKE STAND ARTSEN-CURSUSSEN DANKBAARHEID AAN REGULIERE GEESTELIJK HEID SCHOOLSCHAAKTOURNOOI TEN EINDE MET SUCCES APOLLO—R. C. SCHIEDAM KEGELCONCOURS Gompie Schiedam NACHTELIJKE BRAND IN UTRECHT INBREKERS HADDEN GOEDE NACHT INVESTERINGEN IN WEST- DUITSE ZWARE INDUSTRIE PASSAGIERSSCHEPEN door MABEL BARNES—GRUNDY ARNHEMMERS MOETEN BIJBETALEN Voor meubels van het Beheersinstituut St. ISicolaas overhandigt aan de burgemeester de symbolische gave, ivaarmee de eerste intekening op de burgerzin-lening zal kunnen plaats vinden. hadden er niet toe geleid, dat men „de Sint voor de sluizen liet ontschepen, waardoor alles vlot verlopen zou zijn. Om ongeveer tien voor 3 draaide de koets met vier paarden bespannen de Breede Marktsteeg uit. Gejuicht werd er niet, maar wel was er een doordrin gend lawaai van honderden kinderstem metjes en van groteren, die zo nu en dan iets riepen Gelukkig had men de kin deren deze keer niet op zo grote afstand gehouden on al reed de koets dan niet tot voor het bordes, nu steeg de Sint temidden van de kinderen uit. De poli tie blies „Zie ginds komt 'de stoomboot" en de burgemeester ging de hoge gast tegemoet en opende v Mr hem het por tier. De begroeting was hartelijk, maar wat de burgemeester en de Sint op het hart hadden verdronk geheel in het ge roezemoes. Beiden deden moedige po gingen dit alles te overstemmen, maar alleen een geluidsinstallatie had hier uit komst kunnen bieden. Zo begrepeg de paar duizend toeschouwers zeker niet wat de overhandiging van de geldkist betekende. Dit was de symbolische over handiging van een efcrst-e bedrag voor de inschrijving van de Burgerzin-le ning- Nadat de Sint in de raadzaal een kopje thee gebruikt had, zocht hij het rijtuig weer op, dat hem door een groot deel van de stad zou brengen. De reserve politie deed manmoedig pogingen de op stuwende menigte onder de wielen van het rijtuig vandaan te houden. De tocht door de stad werd een ware zegetocht. Het was vooral zeer druk op straat in verband met a<ndere evenementen als de wandeltocht van de Trekvogels en de parade van de Nationale Reserve. Een van de mooiste momenten van de rondrit kwam op het Koemarktplein, waar hom- derden reeds langs het trottoir stonden om de ieder ogenblik verwachte Nat Reserve te zien langskomen. Immers hier passeerde ook juist St- Ambrosius met volle muziek. Het was helemaal in de sfeer van ver wachting, dat de aantocht van St. Nicm laas Zaterdag verlopen is. Met de nadruk op het wachten, dat de eerste burger van de stad moest doen, omdat het met het schutten in de Beurssluizen niet zo vlotten wilde. Vandaas, dat de ontvangst ten stadhuize niet om kwart over 2 maar eerst tegen driën kon plaats vinden. Vanwege het vroege uur, waarop de boot aan het Hoofd binnenvoer, waren d3ar niet zoveel kinderen als andere jaren. Zo gauw de Unitas de sluis bin nengevaren was en aan de kant van de Euitenhavenweg aanlegde, begon het Schiedams Politie Muziek Gezhlschap feestelijke St. Nicolaasliedjes te spelen. Het scheen wel een prijsschip, dat door kapers geënterd werd, toen de jongens V3n de wal als kaften tegen het boord opklauterden en zich over de reling slingerden. Intussen stond St. Nicolaas een storm van grote kracht te trotseren en Piet, bovenop de kajuit, kon zich met n.eite staande houden Twintig minuten duurde het schutten hier, toen gingen langzaam de sluisdeuren open en voer de Sint, nu temidden van de aan boord g-gane musicerende agenten, de Buiten raven binnen. Het ging snel iti de rich- t.ng van de Koemarkt en de kinderen «a.l de kant moesten hard meehollen om het schip bij te houden. D? stroom gv reide met elke meter, dat de Unitas dichter bij het stadscentrum kwam- Een g :ot aantal kinderen had zich op de Varkenssluis genesteld en had hier een bijzonder mooi gezicht op de trotse boot van de hoge bezoeker. Om 2 uur pas seerde de H. Man de Koemarktbrug en velen spoedden zich dan ook roeds naar de Grote Markt om er een plaatsje te zoeken. Zij moesten geduld hebben. De e: varingen het vorig jaar opgedaan, l „Zo" zei van Drollem„Nou heb ik anderhalf uur geluisterd maar je ver halen over S 45 en het enige wat ik er van onthouwen kan is dat het dus geen Scheveningse trawler is zoals ik altijd heb gedacht maar een clubje Schiedamse schilders. Laat mij nou ook es over mijn hobby praten». „Heb jü dan een hobby?" vroeg ik ho gelijk verbaasd. „Geld" zei hij ruw. „Ajakkes" liet ik me ontvallen. „Zeg nou niet „ajakkes" want dat Is bijna net zo dom ais te grinneken om jouw kunst-ideetjes". Ik boog beschaamd het achtenswaar dige hoofd en luisterde. „Mijn hobby is centjes verdienen" be gon van Drollem terwijl hij zijn kaken aan weerskanten opbolde met een hand vol zoute pindaatjes. „Voor een mannetje als jij met een vast salarisje betekent dat waarschijn lijk spulletjes kopen voor weinig en ver kopen voor veel' „Is het dat dan niet?" vroeg ik on schuldig. „Het lijkt er nog niet op, jongen het is veel eerder een schaakspel, een bokswedstrijd, een duel met honderd te genstanders „Je beelden zijn letterkundig noch taalkundig verantwoord" plaagde ik. Hij veegde mijn ethische bezwaren weg met een vette wuif van zijn beringde koop- mans-handen. „Als ik iets koop dan doe ik dat enkel en alleen omdat ik er voordeel in zie. Dus niet uit burgerzin, medelijden, naastenliefde of wat dan ook. Een obli gatielening is heel wat anders dan een missie-loterij, een collecte voor gezins zorg of een gift voor Vincentius, snap je?". „Neen" bekende ik,,Je zou toch ook wel obligaties kunnen nemen om mee te helpen de woning-nood te ver lichten". „Dat zou ik inderdaad kunnen doen, maar dan niet als koopman, als financier maar als mens, medeburgeruit sympathie dus". „Dus je neemt een burgerzin-obliga tie?" ijverde ik voor ons aller goede zaak. „Dat weet ik nog niet, daar gaat het nu ook niet om. Ik wil alleen maar zeg gen dat die obligatie-lening volgens mij niet zakelijk is opgezet. Vlaardingen is in dat opzicht veel slim mer, Amsterdam en Arnhem ookdie hebben iets te biedendie komen met een reëel voorstel. Volgens mij vraagt Schiedam min of meer om een aalmoes". ,Ik zou het liever een beroep op de burgerij noemen" zei ik. „Juisteen beroep op de burge- dus in geen geval een aanbod waar je als zakenman een kans in ziet. Het is natuurlijk heel leuk om te zeggen dat die obligatie net als een borrel recht op en neer ismaar stel je eens voor dat iemand jou een kistje sigaren wil verkopen en er dan bij'vertellen moet dat het eigenlijk maar een doodgewone sigaar is, niks bijzondersheb je ooit een koopman gehoord die zijn waar zo simpel aanprees?". „Het is in elk geval eerlijk" vond ik. „Ach jijprobeer het toch eens te bekijken zoals een financier dat doen moet. Die obligatie-lening van de stad Amsterdam bijvoorbeeld, ter grootte van 10 millioenwerd glad overtekend, mijnheer. Daar sprongen ze enthousiast op af. Dat vonden ze leuk. De mensen houden nu eenmaal van een gokje. Zelfs een actie als die van „Baas boven baas" willen de mensen graagomdat het gezellig wordt voorgesteld omdat ieder een tegen alle ervaring en elk beter we ten in toch stiekem op een buitenkansje hoopt!". „De wereld wil bedrogen worden" grijnsde ik. „Preciesen dan moet je niet met een rechtvaardig gezicht „recht-op-en- neer-burgerzin-obligaties" aan de markt willen brengen, want dat lukt nooit". „Dat zullen we af moeten wachten" pruttelde ik. „Sebastiaan, ventdenk nou eens één keertje na!" riep hij paarsig; „De lening bedraagt 2 millioenZonder hatelijk te zijnvan knaapjes zoals jij komen ze niet ver. Ze moeten het van de uitgekookte jongens zoals mijn persoontje hebben, van de gasten met kakiesvan de gehaaide lui die niet op een duizend of vijf hoeven te zien Nou en geloof je heus dat die twee mil lioen bij elkaar zullen leggen enkel en alleen uit burgerzinme zolen!". „Dat klinkt allemaal erg misselijk" wond ik me op. „Hoe het klinkt, klinkt het, maar je zult toeh uiteindelijk met de harde fei ten rekening moeten houden. Twee mil lioen is een hele som. Om die bij elkaar te krijgen moet je goochem weze heel erg goochemanders had ik ze zelf immers allang bijeen" SEBASTIAAN. Als wij bode Jurgens in zijn hoekje van de Raadszaal zien zitten om toe te springen bij elk gebeuren, dat zijn assis tentie behoeft, dan vinden wij hem de juiste man op de juiste plaats. Hij zit daar rustig en teruggetrokken, maar waakzaam; een beeld van betrouwbaar heid voor de raadsleden, die plotseling dorstig zouden worden en snakken naar een glaasje water, of voor de voorzitter, die geheel tegen de verwachting in een hoofdelijke stemming moet houden. Daar om is het niet bode Jurgens, die in hel volgende verhaal de hoofdrol vervult, want hij zou c logelijk dit hebben kun nen presteren, zij het, dat ook hij evenals de hoofdpersoon in wat nu komen gaat afkerig is van rommel, vuile voe ten of onbekenden in de raadszaal. Het gebeurde dan enige tientallen ja ren geleden in een dorp in de niet al te naaste omgeving, dat de raadsvergadering bezocht werd door tal van lieden, die be langstelling hadden voor de polletiek. Zii vonden dan op de publieke tribune een warm verblijf echter zonder banken, zo dat zij hangende over de balie de debat ten volgden. Deze hurgerzinlijke lieden kwamen uit een der fabrieken pit dat dorp en zij deden wat destijds d.es fa brieksarbeiders was; zij pruimden. Nu zou d:t niet zo erg geweest zijn, als dit pruimen een i.vbliivend genoegen u-as gebleven, maar dit op zijn beurt is niet des pruims. De pruim heeft een in,blij vend en 'n uitkomend gedeelte en dit uitko mend gedeelte kwam dan ook in de -raads zaal er uitTot groot ongenoegen van de bode, die graag een nette raadszaal had. Op een Begrot'ngsavond was het weer zo druk op de publieke tribune, toen de voorzitter de hamer hief en de vergade ring voor geopend verklaarde. „Een ogenblikje, burgemeester!". de bode was in volle lengte opgerezen en stond daar als een lid van de sUtande mag 'strotuur in de kleine raadszaal. ,,Wat is er bode?". „Ik suilde U vragen een ogenblik de vergadering te schorsen, ten einde de heren op de tribune de gelegenheid te geven hun pruimen kwijt te raken scant, ik kan morgen de vuile boel niet stn-g krijgen en we hebben een eerste klas trosiwije". ,.Ik schors de vergadering, teneinde de bode gelegenheid te geven zijn werk te doen". De bode begon met krachtige stem de publieke tribune te manen met het gevolg dat deze naar de klov%oen schuifelde en op straat verspreiding zocht. „Is de bode klaar?, dan kunnen we de vergadering heropenen". Klaar, burgemeester". „Dan heropen ik de vergadering". Welk een gulle tijd toen fabrieksarbei ders met pruim en sokken nog raadsver gaderingen bezocht. LEO Advertentie te leveren ln circa 40 modellen, o.a. In pers. wagen, stationcar, bestel en diesel. Zuidhoek 90 - Rotterdam Tel. 37550 Sub-dealer v. Schiedam GARAGE WALDO Singel 41-45 Tel. 69915 De intocht van St. Nicolaas ging Zater dagmiddag gepaard met 'n groot aantal verrassingen voor uw redactie. En niet alleen voor de redactie, want allen, die om 4 uur naar de Boterstraat trokken om er getuige te zijn van de opening van de nieuwe garage van de fa, Kleine- koort Poot en Baade keken hun ogen uit over deze grote hal, die men tussen Kerkstraat en Boterstraat niet verwacht had. Maar dat waren niet alle verras singen. Teen men hoorde, dat de Aan- nemersconrbiriatie S.S.N. deze garage van 1000 m2 op de plaats van de oude gezet had i,n 11 weken, meende men dat een vergissing was gemaakt. En toch stond na de bouwvacantie het oude pand er nog en toch werd Zaterdag onder over grote belangstelling, die een heel groot deiel van de oppervlakte van de garage opeiste, de nieuwe bedrijfsgarage in ge bruik genomen. De vice-voorzitter van de Nationale Organisatie van Beroeps vervoer of) de weg (de N.O.B.), de heer Buys preeg het initiatief en de werk kracht van de heer Kleinekoort, die in een voor de beroepsvervoerder zeer moeilijks tijd tot deze uitbreiding kon overgaan. De heer Kleinekoort zelf dankte in zijn antwoord op de eerste plaats zijn vader en moeder, die getuige konden zijn van de groei van het bedrijf, vooral ma de fusie, die twee jaar geleden met het be drijf van Poot en Baade werd aangegaan. Hat was kenmerkend voor zijn instel ling, dat hij midden in zijn speech excuus vroeg om iemand gelegenheid te geven de rinkelende telefoon te beantwoorden. In het bijzonder bracht de heer Kleine koort dank aan de dienst van Gem. Werken voor de snelle afwikkeling van de nodige formaliteiten en vergunningen. Bovendien was het de oude kern van het personeel, die hij betrok bij zijn buide, evenals de heer Poot dit na hem de>?d. Namens het p-ersoneel sprak de heer de Rooy, die uit de school klapte door te zeggen, dat de fusie twee Jaar geleden door velen werd opgevat als van korte duur. Niets bleek minder waar. Namens het personeel bood hij een glas in lood- raampje in (je kantoorruimte aan. Hij hoopte, dat de garage alleen op Zon- en feestdagen vol zou staan. Als vertegenwoordiger v-an de gemeen te was bij de opening aanwezig mr M. J. M. v. Kinderen. Voorts zagen wij ta'. van het relaties van het fcbdrijf, zowel verladers als collegia-vervoerders. Aange. zien de heer Kleinekoort in sportkringen evenmin een onbekende is hij leidt sinds enkele .jaren met krachtige hand de R.K. Voetbalver. Excelsior was er van die zijde eveneens een groot aantal vrienden. De vrachtwagen-kolossen stonden er in de bloemetjes feestelijk bij. Naar wij vernemen zal Dinsdag a.s, over een week waarschijnlijk de vlag ge hesen kunnen worden op de winkelpan den en huizen aan de Oranjestraat. De aannemerscombinatie S.S.N. heeft on danks de aanvankelijke tegenslagen van de bouwstop in snelle tijd de bouw naar hei hoogste punt gevoerd. Als de winter niet veel tegenwerkt, zrI in Februari— Maart de winkelgalerij geopend kunnen worden. GEBOREN: Jacoba. J M, d v H Ooster man en P J C Nooijort; Johan F, z v H J Hersbach en M Me'üer; Johannes C A, z v C M Romteltap ct/s J Kouwenhoven, Johanna, d v J Schenk ert H Stelk; Jan J z v W Rip en P N de Vries. Gehoor gevende aan in artsenkringen reeds lang gekoesterde wensen, is, onder auspiciën van de Kon. Ntd Maatschappij tct bevordering der Geneeskunst. Zater dag 'in Utrecht een landelijke artsen-cur- sussencommissie geïnstalleerd De bedoeling :s, om met behoud van datgene wat in het verleden op dit ge bied tot stand is gebracht, te komen tot een behoorlijke organisatie van theore tisch en practise!) onderlijs aan reeds in de praktijk werkzame artsen. In stampvolle kerken, waarbij vooral de Mis van 11 uur geen vierkante meter kerkruimte onbezet zag, heeft Pastoor L. D. Oorsprong, van de Parochie van O. L. Vrouw van de H. Rozenkrans, af scheid genomen van 4000 parochianen, die vanaf Donderdag a-s. mee zullen helpen de nieuwe parochie van de H. Hartkerk in Oud-Mathenesse te vormen. Tijdens zijn afscheidswoord gaf de parochie-herder nog een kort overzicht van de groei van de Singelparochie; 70 jaar geleden kwam de kerk tot stand; 55 jaar geleden werd de zelfstandige paro chie gevormd en het zou een jaar of 30 duren eer de knusse parochie begon uit te groeien boven elke omvang, die de stichters voorzien hadden. 25 jaar geleaen begon Schiedam zich naar het Oosten uit te breiden en 10 jaar later zette Rotterdam een nieuwe stads wijk in Oud-Matheness.e. In 1937 kwam het Kerkbestuur van de Singel reeds tot de conclusie, dat er een bijkerk zou moeten komen, maar over de plaats kon men het met de parochie van Spangen niet eens worden. De oorlog kwam en in het hart van Rotterdam werden zes ker ken vernield. Twee hiervan waren Do minicaner kerken. De plannen met het De uitslagen van de laatste ronden van het schoolschaaktornooi waren: Rehoboth- school—Willem de Zwijgerschool A 4—0, Gymnasium B—R.H.B.S. A 04, Gymna sium APrinses Ireneschool A 22, R.H.B.S. B—Ambachtsschool V/z— 2%. St AnthoniusschoolWillem de Zwijgerschool A 04, Prinses Ireneschool AR.H.B.S. B 2—2. R.H.B.S. A—Gymnasium B 2—2, R.H.B.S. A—Gymnasium B 314—14, Willem ae Zwijgerschool AGymnasium B 40, Prinses Ireneschool BRehobothschool 22, Willem de Zwijgerschool BSt. Anthoniusschool 40, Gymnasium ASt. Anthoniusschool 22, Gymnasium A R.H.B.S. B 2—2. Eindstand: R.H.B.S. A W de Zwijgers. A Ambachtsschool Pr. Ireneschool A Rehobothschool R.H.B.S. B Gymnasium A Pr. Ireneschool B W de Zwijgers. B Gymnasium B St. Anthoniussch. 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 1 18 35 —5 27 >,4—12 Va 23 Va—1614 14 28 13 -12 25 (4-li 14 12 23 —17 8 1814—2114 7 1514—2414 5 1014—2914 2 9 —31 1 4 —36 Hiermede is dus het einde bereikt van een schaakwedstrijd, die twee maanden lang de schakende scholieren in spanning gv houden heeft. Hij was een noviteit voor Schiedam en wei een die geslaagd mag heten. Op 22 Sepember in de cantine van „Werf Gusto" aangevangen, vond dit tor nooi Zaterdagmiddag j.l. zijn besluit in hetzelfde zaaltje, dat daartoe welwillend door de directie van „Werf Gusto" was afgestaan, terwijl de schaakclub „Gusto" haar schaakmateriaal ter beschikking stelde. Met animo hebben 44 jongens van 7 scholen wekelijks hun partijtje gespeeld. Daarbij werd van hun zelfstandigheid heel wat geëist, want de meeste ronden moes ten in verschillende scholen op vrije uren gespeeld worden zonder onmiddellijk toe zicht van de wedstrijdleiding. Wel hebben verschillende onderwijsmensen hun ge waardeerde medewerking verleend bij de uitvoering van het programma. Namens de Sehoolschaakcornmissie bracht de secretaris (dhr Van Heiningen) zowel leraren als leelingen dank voor hun betoonde activiteit. Bovendien kon hij meedelen, dat twee jeugdige schakers, met de hoogste score, aan de simultaan-seance van dr Euwe mogen deelnemen. Daarna was het woord aan dhr. Hey- boer, die met een hartelijk speechje na mens de Schiedamse Gemeenschap de wis- selprijs overhandigde aan het winnende viertal (R.H.B.S. A). Het stimulerende werk. dat de Schiedamse Gemeenschap op cultureel gebied verricht, bracht de spre ker hiermee voor de jongelui duidelijk naar voren. De Rennersclub „Schiedam" is bij Apollo op bezoek geweest om daar de reUrrnwedstrijd te verrijden op de Home trainer. De wedstrijd had een sportief verloop en de uitslagen waren als volgt: Amateurs: 2 x 750 m,: 1 N Kpijnenburg <S) 53; 2 Remkes (A) 55.7; 3 Rorijs (A) 56; 4 Top (A) 56.2; 5 J. Sips (S) 58.3; 6 J. de Rooy (S) 61.5; J. H. Buys (A) 62.2; 8 H Velthoven (S) 64.2. Nieuwelingen: 2 x 750 m.: 1 S. Verhoeff (A) 56; 2 de Vrij (A) 56.3; 3 B- Smalle- ganger (S) 56.9; 4 Onlangs (A) 57.5; v. d. Poel (A) 50 1; 6 den Outer (A> 59.2; J. C. de Kievith (S) 50.5; 8 Plazier (A) 59.6; 9 Damme (A) 59.8; 10 Molenaai (A) 60.2; 11 H v. d. Berg (S) 603; 12 v. d. Wal "(Ai 63.3; 13 M. Rosboom (S) 62; 14 v. d- Klooster (A) 70; 15 Wendels <A> 74.5; 6 Tweehuizen <A> 75.7. Junioren; 2 x 500 m.: 1 de Boer 42.9; v Leeuwen (A) 43.5; 3 Bezemer (Si 4è 5; 4 A. v. Iersel (A) 45.9; 5 N. v. Iersel (A) 47.9; 6 E. Romer (A) 48.3: 7 Hennekes (A) 55 7 8 OverkleVifd (A) 56.6; 9 Dubbeld (A) 68.7. De Schiedamse Kegelbond heeft eergis teren en gisteren op de banen van Hotel de Kroon het najaarsconcours gehouden. De uitslagen waren als volgt: Corps vijf tallen: 1. Tous les neufs 349, 2. de Krans 314, 3. Onder Ons 295, 4. Poedelaars 292, 5. Noveni 285. Corps drietallen: 1. Onder Ons 181 (1 poedel), 2. Tous les neufs 181 (2 poedels), 3. Noveni 179, 4. Poedelaars 171. Voor de derde maal achtereen heeft Tous les Neufs beslag gelegd op de eerste plaats, waardoor de wisselbeker definitief in bezit komt van deze club. De dames- baan werd gewonnen door Noor Hagers— v. Vlaanderen 66, de herenbaan 1. L. v. d. Most 82, C. Waalwijk—v. Doorn 77 (6x9), 3. E. Nieuwendijk 77 (5 x 9) 4. (ex aequo) J. H. Kreuger 77 (5 x 9). De vrije baan heren senioren: 1. J. H. Kreuger 45, 2. L. v. d. Most 44, 3. J. Ronde 43, 4. C Smits 43 Vrije baan junioren: 1. W. v. Loon 43, 2. Kleinendors 39, 3 Lensveld 36. Na afloop heeft de voorzitter van de Schiedamse Kegel Bond, de heer J. H. Scheffers met een toepasselijk woord de prijzen overhandigd en de leden opge wekt deel te nemen aan de vergadering op Zondag a.s. Stram in het gelid naderde Zaterdag middag om even over 4 de drumband van de Nationale Reserve uit Den Haag van over de Koemarktbrug. Op het rno- ment, dat men op enkele meters was van de plaats, waar de autoriteiten voor het V.V.V.-huisje stonden opgesteld, buitel den de bazuinen om de vingers door d« lucht en klom de fanfare krijgshaftig te gen de huizen omhoog. De Compagnie Schiedam van de Natio nale Reserve, afd. Schiedam had de ge legenheid aangegrepen om van zich te doen horen, nu het gehele instituut aan niet aflatende critiek blootstaat en over het algemeen een grotere wervingsactivi teit in den lande gevraagd schijnt te wor den. Voor het V.V.V.-huisje stonden behalve de burgemeester, mr J. W. Peek, ook opgesteld, de majoor Jansen Maneschijn, dr van de Bergh in het uniform van majoor van het Rode Kruis, de kapiteins Kooyman en Sterk van de motordienst, de burgemeester I,. de Kool van Zuidland, secr. van het Gewest Z. Hol land West van Steunt Wettig Gezag, de wethouders mr P. v. Bochove, H. Sabel en H. v. d. Kraan, de gemeente-secr. N. J. Post, de hoofdinspecteur Kloezeman, en vertegenwoordigers van Steunt, Wettig Gezag uit Vlaardingen, Naaldwijk, Maas sluis en Rozenburg. Aan het hoofd van de compagnie ging de le luitenant van de Gripnt. De parade gaf een zeer goede indi-uk van de discipli ne en de geest onder deze „Home guard". Bij de eerste post ging het hoofd link» en hoewel het uniform de onpersoonlijk heid van een gebeuren als dit steeds be nadrukt, zag men toch onder de gezichten die ons aankeken de door strijd gevorm de koppen van oud-leden -van de expedi- tionnaire macht, naast de „wekere" mas kers van hen, die het vrij zijn van de plicht om in het leger te dienen weiger den aan te grijpen om zich geheel te drukken, maar die in de Nationale Re serve hun kans zagen om hun deel bij te dragen tot de beveiliging en de verdedi ging van onze vrijheid. De comple, die in drie afdelingen langs trok werd gesloten door een kleine afdeling legerwagens. Na rond het plein voor de St Liduinakerk gdïnarcheerd te zijn, naderde de compie nogmaals de plaats, waar vol belangstel ling tal van genodigden het langs trekken hadden gade geslagen, om op de hoek van de L. Nieuwstraat om te zwenken naar de Plantage. Op de bevolking zal deze zeer correcte en door het optreden van de drum-band spectaculaire mars een prettige indruk gemaakt hebben. centrum van Rotterdam maakten een heroriëntering van de plaatsing van de nieuw te bouwen kerken nodig. Het ye- volg was, dat het centrum van Rotter dam drie kerken in plaats van zes zal krijgen. De Dominicanen krijgen van hun twee kerken er slechts een terug. In een zeer geïnspireerd gedeelte var zijn predikatie wees d<> Pastoor vervol gens op de dank, die Katholiek Holland aan de reguliere geestelijken vooral van die verdwenen grotestads parochies ver schuldigd waren. Het zijn deze reguliere geestelijken en niet het minst de Domi nicanen onder hen, die tijdens de refor matie de zuivere Katholieke leer in de grote steden hebben levend gehouden en de oude, nu soms verwoeste kerken, waren brandpunten van groot geloof en grote opofferingszin. Men mag deze dank aan de reguliere geestelijkheid niet ver geten. De Pastoor maande de scheidende pa rochianen tot grote dankbaarheid voor alle gaven, welke in de oude parochie kerk ontvangen wftren. Tijdens het Plechtig Lof werden door de bruidjes bloemen als dankbaarheids-gaven aan de voeten van het H. Sacrament neergelegd, waarna voor het laatst de Singelparochie van 10.000 parochianen een van die luisterrijke precessies hield, die de gran dioze uiting zijn van parochieel leven. De Singelkerk zal 's Zondags een ander aanzien krijgen. Toen de Pottebaas Zondag om vijf mi nuten voor één voor de K.R.O. doorgaf, dat de Schiedammers zich moesten haas ten om de 1000e stemkaart in te leveren, was de slag reeds gevallen. De run op de twee kruiken jenever was tevergeefs. Reeds om 12.45 kwam de 1000ste stem binnen en de gelukkige winnaar van de twee kruiken was de weled. gestr. heer dr P. Beukers, B.K. laan 76. Zij zjjn U als oud-militair van harte gegund. Naar aanleiding van het praatje van de Pottebaas ontstond er een geweldige run naar het secretariaat van het Thuisfront., Tielman Oemstraat 6. De 1100ste stem werd uitgebracht door Fr. Hertog Villa straat. 30, die daardoor met de komende feestdagen een goed glaasje tappen kan. De kaarten bleven maar binnen komën, zodat om 1.30 de 1200ste in de bus kwam ten voordele van Th. van 't. Zelfde Raam 225. Ook hem viel een kruik ten deel, en nog wel een feest-kruik, want deze kruik heeft Alkmaar verslagen! De kaas-stad heeft het verloren van de jenever-stad! De eindstand is nu 1221!!! Maar Schiedammers opgepast!! We zijn nog geen Baas boven Baas! Den Haag had 1501 stemmen. Nog hebben we een week tijd! De Schiedammers, die nog niet gestemd hebben, laten zij het zo spoedig mogelijk doen. Schiedam moet winnen. Welke grote Schiedamse firma stelt zich achter deze actie? We moeten er Immers op rekenen, dat men in sommige plaatsen tot het laatste toe wacht met de opgave van het aantal stemmen om dan "e ste troef uit te spelen. Schiedam, let I uw saeck! Wie zal Schiedam ovf t nro- ven? Troef aas is een jenevermerk. doco motief en Olifant, zijn bronnen van ener gie en kracht!! De Grauwe Hengst staat te trappelen om mee te doen strijd! De Kabouter doet g^oonliik werk in stilte en wat htl doet, goed! De Klinknagelfabriek slaat spijkers mDek?aPaPtste klap is eeri daalder waard. Alle Schiedamse bedrijven achter de Ac tie van Baas boven Baas. .treden'ÖteNieSJe Haven H7. Daar kunt U ze met gulden in gesloten enveloppe deponeren. Met een vaart van niet minder dan 105 k.m. per uur is Zondag j.l. de sneltrein New York-New Orleans in de omgeving van Woodstock, in de Amerikaanse staat Alabama, op een langzaam'rijdende trein ingereden. De twee grote diesel-locomo tieven reden met g^veldige kracht op el kander, waarna zij door het geweld der hotsing ongeveer dertig meter uit elkan der werden geslingerd. Eén der locomo tieven boorde zich in een wagon; twee andere wagons werden langs de twaalf meter hoge spoorwegdijx omlaag gewor pen. In een gedeelte der vernielde wa gons brak tot overmaat van ramp brand uit. Tot nu tóe zijn de stoffelijke resten van achttien personen geborgen. Er zijn zestig gewonden. 1 Zondagavond omstreeks half elf ontdek ten twee passerende militairen dat er brand was ontstaan in een huis aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht. Door te bellen hebben zij een der bewoonsters, de enige die thuis was, gewekt, waarna zij naar boven liepen, waar bleek, dat d» bovenste étage en de zolder in brand ston den. De brandweer, dle'eveniens terstond was gewaarschuwd, heeft het vuur tot dit gedeelte van het huis weten te beperken. De bezitting van verscheidene kamerbe- wonersi die daar hun kamer hadden, gin gen echter verloren. Te Stavenisse hebben inbrekers gister nacht hun slag geslagen in de woning van de veehandelaar en slager G. Zonder dat de bewoners iets van hun bezoek hebben bemerkt, hebben zij heel het huis door zocht en tenslotte zijn zij met een buit van enige tienduizenden guldens verdwe nen, De slaapkamerdeur van het echtpaar G. hadden zij met behulp van een plank afgesloten, zodat de buren een ladder moesten aandragen waar,aA?a ZIJ vla een raam naar buiten konden komen. Het Westduitse parlement heeft het door de regering ingediende wetsontwerp betreffende investermgen tot een bedrag van 1 milliard DM in de zware industrie verworpen. Volgens dit plan van de minister van economische zaken, prof. Erhard, zou door heffing van 5 pet van de winst der indu strieën een fonds gevormd worden, waar uit investeringen in de kolen-, staal- en electnciteitsindustrieën en in de spoor wegen bekostigd zouden kunnen worden Verwacht werd, dat dit fonds eind 1952 1 milliard DM groot zou zijn. Bonaire 26 van Amsterdam te Paramaribo verwacht. Iiërapbera, Djakarta naar Rotterdam, 25 op 120 mijl Oost van Kaap de Gata. Noordam 26 van New-York te Rotterdam. Oranje Djakarta naar Amsterdam, 24 van Singapore. Sibajak, Djakarta naar Rotterdam, 25 op 600 miji O.Z.O. van Socotra. Westerdam Rotterdam naar New-York, passeerde 25'Cherbourg. Willem Ruys Rotterdam naar Djakarta, Passeerde 25 (23 uur) Gibraltar. Zuiderkruis Amsterdam naar Kaapstad, 25 op 220 mijl N.O. van Sierra Leone. OAOBIAO VOO* SCmtDAM t* OmST*t*tH 73ste Jaargang No. 21704 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs ƒ4.95 per kwartaal, ƒ170 per maand, f0.40 per week. Advenentiv pi os op gewone kolombreedte 0 15 pel m'll m.-iti hoogte Ingezonden Mede lei.ngen op redactionele k. ornbi eed'*- i o.M oei millimeter hoogte Bij contra '1 geiden iagefe tarieven, welke bij de administratie ot bij de erkende advei tentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen tkielne advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Kik woord meer J cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijper». Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet. 15). Langzaam betrad Quinton de hal. Op zijn kantoor wa» er de hele dag een ge voel van beklemming in zijn maagstreek geweest De vorige avond konden de moei lijke problemen afgewend worden. Van avond niet meer. Als juffrouw Whiff Wof- fran was aangekomen, viel er niets meer af te wenden. Tante Sophia zou dat inzien. Zij was een vrouw, die peilde. Zij liet zich niet gemakkelijk afschepen. Ais zij tekst en uitleg vroeg, zorgde zij, dat zij ze kreeg. Als Quinton's voetstappen onderweg naar huis de vorige avond al traag waren ge weest, hoeveel trager waren zij deze avond geweest, ja, zoveel trager, dat ze afkom stig hadden kunnen zijn van een oude, vermoeide man, die het einde der dingen naderde, die aan het laatste stadium toe W38. Terwijl hij zich langs Penguin Road naar zijn huis begaf, had men gerust kunnen zeggen, dat hij waggelde. Zijn voeten leken beslist niet in staat zich van het warme plaveisel of het droge, dikke stof van de weg te verheffen. Gedurende de hele dag had hij zich de ontmoeting tussen tante Sophia en Juffrouw Woffran voorgesteld en een of tweemaal had hij in zichzelf zitten grin neken, als hij bleef toeven bij die scher mutseling en de dingen, die tante Sophia waarschijnlijk tegen juffrouw Woffran zou zeggen en de manier, de kalme, ver rukkelijke, onbewogen manier, waarop juffrouw Woffran ze zou incasseren; maar nu kwam zijn eigen schermutseling met tante Sophia hem voor de geest en hij grinnikte niet langer. Geen schijn van gegrinnik was er in hem achterge bleven. Als een van de dwergen uit sneeuwwitje plotseling huppelend op Penguin Road was verschenen, hand in hand met tante Sophia en allebei ge huld in wijde, zwartzijden wapperende gewaden, zou hij nog niet hebben kunnen grinniken, voor geen vijftig dwergen. Somber was hij en bevreesd en een en al akelige, zenuwachtige opwinding, ver mengd met schaamte voor z'n lafheid, schaamte, dat hij, een sterke en betrek kelijk nog jonge man, die bijna zes voet lang was, verlaagd moest worden tot een staat van beklagenswaardige nervositeit bij het vooruitzicht van een ontmoeting met zijn tante Sophia, de zuster van zijn eigen moeder waar juffrouw Woffran, jong, klein, tenger en een vreemde voor Sophia, haar gehete eigen kleine, tere wezen in het hol van da leeuw aou wa gen. Quinton kreunde, toen hij peinsde over haar moed en deze tegenover zjjn eigen lafheid stelde. Natuurlijk was er één ding, dat in zijn voordeel sprak: hij ken de tante Sophia en zij niet. Dit was een verzachtende omstandigheid. Het deed het gedrag van juffrouw Woffran min der heldhaftig schijnen, en zijn eigen gedrag minder schandelijk. Hef gaf hem een meer mannelijk gevoel en toen hij zijn huis naderde en een ogenblik stil stond, om 'n paar zweetdruppels van zijn gezicht te vegen, zei hij tegen zich zelf; „Vervloekt nog toe, ze kan men niet opeten en het kan me niet schelen". Hij hief zijn hoofd op, toen hij deze roe keloze mening uitte, hij bevond zich nu binnen de gezichtskring van Lavender Lodge en keek uitdagend naar het raam van de zitkamer ja, daar zat tante Sophia op haar gewone plaats, breiwerk in haar handen en met een van de naal den gaf zij hem de gebruikelijke groet en glimlachte. Toen zei Quinton fluiste rend: Ze is niet gekomen. Ze heeft me in de steek gelaten. Anders zou tante Sophia niet naar me glimlachen. In de schemering, die in de hal heerste ontdekte hij Whiff niet, die op haar kof fer zetelde tot hij bijna over haar ge struikeld was; toen was zijn verbazing onbeschrijflijk en zijn opluchting kolos saal. Eerst kon hij geen woord uitbrengen maar stond met zyn hoed ln de hand haar onbeweeglijk aan te staren. Whiff klauterde op haar gemak van haar zitplaats en met uitgestoken hand zei ze: Hoe gaat het. mijnheer Quinton? Haar slem en houding wanen ernstig, en daar zij de ogen even neersloeg, zag hij de tinteling van vermaak m haar ogen Hij beantwoordde haar groet en kreeg zijn spraak terug. Wat doet u hier buiten? vroeg hij. Ik zat te lezen. Hij stond versteld. Een vreemde plaats hebt u gekozen, om te lezen, vond hij. Ja, gaf zü toe Maar waarom? Er was geen andere, tenminste het kwam mij voor, dat er geen andere was. Zij nam haar zitplaats op de koffer weer in en vouwde haar handen. Uw tante maakte bezwaar tegen mijn aanwezig heid in de zitkamer en deed de logeer kamer op slot en de sleutel in haar zak. Ik neem natuurlijk niet graag ongeno- digd bezit van de eetkamer of ga een van de slaapkamers binnen dus installeerde ik mij hier. Ik vond het ook veiliger, om op mijn koffer te gaan zitten uit vrees, dat uw tante opdracht zou geven, hem naar buiten te gooien. Quinton's gezicht nam een uitdrukking van diepe verslagenheid aan, en zijn handen jeukten zenuwachtig. Dit was erger, beslist veel erger dan alles, wat h\j verwacht had. Hij viel in 'n stoel naast de paraplubak, zijn benen weiger den hem te dragen, en zei: Het spijt me en ik schaam me geweldig. Hij brak af, daar de deur van de zitkamer open ging en mevrouw Dimsdale voor hem stond. Waarvoor schaam je je, Christopher? vroeg zij. Ik ben niet verwonderd dat je je schaamt, maar ik zou graag peeciei wü- len weten, waarvoor? Dat u een gast va® me zo kon be handelen, hij sprong op, om haar om haar uit de zitkamer te bannen en haar te dwingen hier te gaan zitten. Het het is monsterachtig! Gast! De stem van tante Sophia sloeg over van verbazing. Dit jonge wezen heeft er geen woord van gezegd, dat zij een gast was. Ze zei, (jat ze was gekomen, om mij gezelschap te houden mij? Is dat niet hetzelfde? In geen geval! Een gast is een gast en gezelschap is een duivelse bezoeking. Zolang ik ademhaal, heeft nog nooit iemand mij gezelschap gehouden en zal nooit iemand mij gezelschap houden. Maar als zij een gast is wel, dat veranderd de zaak natuurlijk volkomen, ofschoon al leen de hemel weet, waarom ze dat niet gezegd heeft. Zo 'n massa misverstanden ontstaan er toch in het leven door mensen die niet uitpraten; nu ik praat altijd uit. Dat is zo, zei Christopher. Ja, echode Whiff. Mevrouw Dimsdale besprong haar on middellijk. U weet er niets van. Toch wel, sprak Whiff zacht en met een zwakke zucht van vermoeidheid tegen. U zei mij alles wat u op het hart had. Dat verdiende u omdat u zo kort van stof was. Ik kreeg geen kans. Iedere keer, als ik probeerde u eén verklaring te geven, viel u mij in de rede. (Wordt vervolgd). Was er een tweede inzittende? Met een zware plons kwam Zaterdag avond te Rotterdam een auto in het Noorderkanaal bij de Gordelweg terecht Een man wist zich nog snel via een open geslagen portier uit de auto en daarna uit het water te werken, waarna hy hard lopend in de donkere regenachtige avond verdween. Hetgeen niet zo te verwonderen was bij nader inzien; de auto, een Citroen, bleek gestolen te zijn. Een andere automobilist, die de Citroen, die nogal vreemde mani pulaties maakte, was gevolgd, meende ech ter met zekerheid, dat er n°8 een tweede man in de verongelukte auto moest zitten. De auto haalde men op het droge, maar ondanks de hele dag dreggen heeft men niets van een tweede inzittende kunnen ontdekken. Het zoeken is thans naar d« vluchteling, die hieromtrent zekerheid kan geven. Het heeft in Arnhem grote beroering gewekt, dat de Schade Enquête Com missie aan hen, die indertijd als oorlogs slachtoffer meubilaire goederen van het Beheersinstituut hebben gekocht en daar voor de koopprijs al lang geleden heb ben voldaan, zonder nadere motivering schriftelijke mededelingen heeft doen uit gaan. dat een zeker bedrag op hun uit kering is gekort. Heeft men nog een bij drage huisraadschade te wachten dan verrekent men hetgeen bijbetaald zou moeten worden met de te verwachten uitkering. t,°e Aeu?menI^ke middenstandsorganisa- tegen deze maatregel ge- het tif' wan' ZÜ vinden deze voor de betrokkenen zeer onbillijk. De Arnhemmers zijn echter, voor wat bovengenoemde maatregel betreft, in twee kampen verdeeld. Aan de ene kant zijn er velen, die menen, dat deze meubelen des tijds voor een appel en een ei dus ver beneden de waarde zijn aangetrokken en zij juichen deze maatregel toe. Aan de tegenovergestelde zijde staan zij. die we gens gebrek aan beter, goederen, welke eigenlijk reeds lang hadden afgeschreven moeten zijn, tegen lang met malse prijzen via het Beheersinstituut hebben aange kocht. Het spreekt van zplf, dat de hevig-- ste critiek thans komt van de laatste categorie, die meent meer dan voldoende te hebben betaald, temeer daar in vele gevallen bijstorting heeft plaats gehad na een her-taxatie. Hoe het ook zij, het Beheersinstituut Is ook in Arnhem weer in het middelpunt der belangstelling komen te staan. 356 MODELWONINGEN B. en W. hebben aan de Stichting „Mid denstands Actie-fonds" te Vlaardingen, toestemming verleend tot het uitvoeren van ongeregeld vervoer binnen de gemeen te met autobussen voor het bezoeken van de modelwoningen aan de Soenda-laan. Deze vergunning is geldig t.m. 1 Decem ber a.s. Deze modelwoningen zijn de eerste vijf woningen uit een complex van in totaal 356 stuks, dat aan de Soendalaan gaat ver rijzen. Bij de oveidracht aan de gemeente gaf de heer H. Colijn namens de aanne merscombinatie de N.V. Woningbouw Simplex en het Aannemersbedrijf v. d. Merwe uit Dordrecht een overzicht van de bouw. Op 9 Juli werd de eerste paal geslagen van het eerste onderdeel, dat uit 97 woningen zal bestaan en nu zijn daar van de eerste 5 gereed voor bewoning. Indien alles vlot verloopt, zullen eind December de eerste 97 woningen onder de kap zijn en zullen er naa&t de genoemde 5 nog 2o woningen gereed zijn. De rest zal dan begin April opgeleverd kunnen worden. Als de nodige vergunningen alle op tijd afkomen, kan het hele complex van 356 woningen eind December 1952 ge reed zijn. Namens het gemeentebestuur aanvaard de wethouder Jonker de eerste 5 wonin gen waarna de heer Meischhe. die met de heer Snijders, alhier, de architectuur der woningen verzorgt nog het woord voerde. POSTDUIVEN VER. „DE ADELAAR". In de bovenzaal van „Excelsior" hield f ii "^e A<tetear" een clubtentoon stelling, waar voor waren ingezonden 174 jonge doffers. De keurmeester de heer L. Veen uit Den Haag, wees de volgende prijswin naars aan: 1 6 11 12 14 20 P. Mullem; 2 36 J. Vink; 3 W. Struijs; 4 5 9 28 35 Schef- fer—Bakker; 7 34 38 A. v. d. Berg, 10 A. Prink; 13 16 27 31 Joz. Lucieer, 15 J. de Goede; 17 C. Vos, 18 J. Kosten; 19 W. van Loon, 21 J. Tuinder en Co 22 32 L. Priem. 23 H. Preen, 24 D. Vink, 25 J. Westerholt, 26 W. van Hulst. 29 41 H. Strooband. 33 M. Verhoekx, 37 40 RuyterBaksteen. Hoogste aantal punten twee aangewezen duiven: SchefferBakker 71 punten: dan P. Mullem 63 p A. V. d. Berg 39 p.,W. Struijs 39 punten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2