Nieuwe backs voor Oranje? Drie strafschoppendrie Lenstra- goals en één gebroken been Met de rug tegen de muur! België Maar met nam snel de leiding rust (3-3) had Oranje nog hoop DRAMA INDE TWEEDE HELFT Nog tweemaal maakte Oranje gelijk! TIEN MAN TEGEN f Belgen over hoogtepunt heen Lenstra en Anoul scoorden hattrick Schijvenaar brak zijn kuit en scheenbeen Waarom geen invaller? At A AIS DAG 26 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 FEIJENOORDSTADION, Zondag Twee minuten na de rust van de meest sensationele, om niet te zeggen: dramatische, NederlandBelgië ooit gespeeld, daalde te midden van een ademloos toeziende Nederlandse defensie een half mislukte voorzet van Mermans voor het Oranje-doel, joeg debutant Verbruggen met een vinnig schot het vierde Belgische doelpunt in de vaderlandse touwen en verstikte het magere Belgische applaus vrijwel onmiddellijk in een akelige, macabere stilte. Aan de rand van het strafschopgebied, omringd door vriend en vijand, lag Henk Schijvenaar. Een droge, harde trap van Mermans had de blonde Haarlemmer doen neergaan en voor wie de trap had zien aankomen een trap uit alle macht tegen het plotseling door Schijvenaar uit gestoken linkerheen was het, ook vóór men met een brancard kwam aandragen, al duidelijk, dat Schijvenaars rol in deze interland ten einde was en dat Oranje het voor de rest van de wedstrijd met slechts tien man zou moeten opknappen. Met de rng tegen de muur! Tegen een kennelijk naar doelpunten hongerende, als waanzinnig switchende Belgische voorhoede die de „schande van Brussel" de catastrophe tegen het Oostenrijkse elftal, tot elke prijs wenste uit te wissen Dolle minuten Fraaie goals Toch gelijk Drie penalties Mager succes Belgen leiden Naar de gelijkmaker Tot aan de 25ste minuut duurde het alvorens onze voorhoede eindelijk vol op toeren kwam. Het was toen meteen raak ook. Ons binnentrio speelde in één ver blindend snelle combinatie de hele Bel gische verdediging van de sokken; Van Met 10 man verder Met leeuwenmoed BENNAARS De laatste fazc ABE LENSTRA, Snelle aanvallen Feyenoordstadion, Zondag. Oranje verloor, met roem beladen Een van de drie doelpunten die Abe scoorde. De stippellijn geeft aanhoe de bal door Van de Bogert naar de uitgeweken Van Melis werd geplaatst en door deze (op de foto reeds naar binnen gelopen) uit de hoek van het strafschopgebied voor het doel werd getrokken waar Abe resoluut en zuiver inschoot en aldus vlak voor de rust de stand op 33 bracht. pen en men hem gedurende de rest van de eerste helft voornamelijk op de lin kervleugel in actie zagEn alleen ons badk-paar bleef het te kwaad hebben met de razend snelle heren Van Steen en Moes; en het was waarachtig geen toeval, dat het een van deze twee Bel gen was de voortdurend zwervende linksbuiten Moes die drie minuten voor rust zich zelf en de bal met knap solo-spel helemaal door onze defensie goochelde en vervolgens Anoul de gele genheid gaf, zijn derde doelpunt te fabri ceren. En juist toen toen de Belgen dan toch maar weer de leiding hadden bleek, hoe geladen en hoe fel op de overwinning Oranje in deze wedstrijd wel was. Want inplaats van onze ploeg te deprimeren, joeg dit doelpunt de elf Oranje-jongens op, en het was geen won der, dat Abe Lenstra, na goed voorbe reidend werk van v. d. Bogert en Van Melis, ons toch weer de gelijkmaker be zorgde. toen de Franse referee Harzic, al op het punt stond, de rust aan te kon digen Kraak moedijk De stand was toen 3—4 Nauwelijks tien minuten tevoren was een dapper Oranje-team door het -e- gioen met een dankbare ovatie naar de kleedkamers gezonden, nadat t' in twee ouderwet se, dolle minuten 'n 0—2 voorsprong der Belgen op zó briljante wijze had ingelopen, dat de gelijke stand bij rust (3—3) het Neder landse supporters legioen op de af geladen tribunes met recht en re den hoop gaf op toch-weer-een- Nederlandse-o ver winning Ach neeruwij hadden in deze KRAAK, eerste helft geen weer in vorm. wonder-voetbal vertoond. Onze defensie had uitgezonderd op dat gladde, - bespeelbare Feijenoord-veld, waarop ae Belgi'sche voorsprong op technisch -er- rein dubbel zo zwaar woog, zelfs een alles behalve moed gevende start gehad. De Belgische voorhoede buitte dat uit. Zij zag niet zonder genoegen toe hoe de derby-debutant Moes met één gewaagde rush heel onze defensie uit positie speelde. Zij ontdekte dankbaar, dat Ei- nus Terlouw toch nog even met zijn ze nuwen worstelde. En meteen sloeg die voorhoede toe Zes minuten was de wed strijd oud, toen Van Steen langs Schij venaar stormde en hij 'n juweel van een voorzet gaf welke Anoul juichend en onhoudbaar in de linkerbenedenhoek kopte. Geen vier minuten later pas seerde Van der Auwera een Biesbrouek die toen zijn maat en zijn tempo nog niet gevonden had, deponeerde ook hij de bal voor de productieve Anoul en viste Piet Kraak het tweede Belgische doelpunt Vit de touwen. Nul tegen tweena tien minuten. En het duurde nog tien volle minuten vóór eindelijk Bram Wiertz met een in drukwekkende solo-rush en een machtig schot, waar de stugge Belgische doel man Bogaerts de grootste moeite mee had, een einde maakte aan de uitdagen de zelfverzekerdheid, waarmee de Bel gische voorhoede ons tot dan toe had be stookt enwaarmee de Belgische achterhoede de fouten welke zij maakte, weer had gecorrigeerd De rush van Bram Wiertz bleek het bejriti van een Nederlands offensief, tij dens hetwelk de Belgen tot hun verba- zing ontdekten, dat een Oranje-team in de derby-sfeer nog steeds tot bliksem- operaties in staat is. In de 27e en de 28e minuut graaide Bogaerts twee schitteren de Nederlandse doelpunten uit het Bel gische net. Het eerste een lange pass van v. d. Bogert, een fantastisch staaltje tik-tik-spcl van Bennaars, Van Melis cn Lenstra en vervolgens een onhoudbaar schot van de vandaag opmerkelijk ac tieve Heerenvener. Het tweede: een uit gekookte long-pass van Lenstra, dwars door de Belgische defensie heen naar dat éne, kleine gaatje waar Clavan geest driftig al binnenrende, waarna hij met een hard schot de Belgische doelman op onze gelijkmaker tracteerde Onze ploeg groeide in dit succes. In onze voorhoede paste Bennaars zich nu al keurig aan en worstelde alleen rechtsbuiten v..d. Bogert nog met de be faamde plankenkoorts. In onze halxlinie bereikte Wiertz zijn topvorm (hij was mét Lenstra en Kraak de beste man van onze ploeg), opereerde Biesbrouek niet zonder succes tegen de verbluffend han- !r .1 BelSische rechterwing en maakte ierlouw het zijn eeuwige rivaal, Mer mans, zo lastig, datde Belgische midvoor hem tenslotte begon te ontlo- SCHIJVENA*tR, sneuvelde. Het werd een griezelige, hoewel span nende, tweede helft. Terwijl Henk Schij venaar met een gebroken been tegen de grond ging cn de rest van onze defensie in een mo ment-van-paniek vergat te hande len, scoorde zo als hierboven reeds verhaald direct na rust Ver bruggen het vier de Belgische doel punt, en werd op eens alles anders. Met tien man stond Nederland nu tegen de muur. In alle opzichten. Er heerste in het Feijenoord-stadion plotseling een ge laden, macabere sfeer. Er ontlast te zich een noodweer boven het toch al zware, glibberige veld; en de wind, die Oranje na rust tegen had, groeide in de snel binnen de muren van het stadion zakkende, kille donkerte geleidelijk tot orkaan-sterkte; en om het allemaal nog wat dramatischer te maken, liep Mer mans huilend heen en weer over het veld, liet hij zich door Karei Lotsy troos ten envloerde geen twee minuten later de Belgische linkshalf Mees onze Abe Lenstra zo meesterlijk in het Bel gische strafschopgebied, dat monsieur Harzic prompt alarnr floot en hij ons aldus a. een strafschop en de gelijk maker (door Lenstra-persoonlijk) be zorgde. Dat irriteerde de Belgen. Terwijl het Nederlandse tiental nu met alles wat het maar geven kon, m volle overgave vocht om iedere bal en elke meter terrein, ant woordden nu ook de Rode Duivels met enig stoer spel en temidden van al dit stoere gedoe „blokkeerde" Terlouw ri- vaal-Mermans met zoveel nadruk dat referee Harzic nu de Belgen een straf schop bezorgde, zodat Moes de Bel gische penalty-specialist; België op nieuw de leiding gaf. Maar nog had men Oranje niet klein Onze vier-mans-voorhoedc maakte nog eenmaal geluk een van die passes van Lenstra, een voorzet-ineens van Clavan, een halve misser van Vaiilant en een doelpunt van Bennaars, die geen minuut later de kans om Oranje zélfs de leiding te bezorgen, helaas ijet lopen. En wat toen gebeurde, hadden zelfs de leden van het ;"ederlandse legioen op de Feijenoord-tribunes nimmer voor mo gelijk gehouden: Nederland creëerde met tien man wilt gij dat niet verge ten? een offensief. Monsieur Bogaerts kneep het knap druk. Hjj kreeg het zo druk, dat hij practisch al op sneuvelen stond toenhet huitenspelvalletje waarmee wij zo lang en zo virtuoos ge goocheld hadden, ons 20 minuten na rust noodlottig werd. Terwijl onze defensie voor off-side ap pelleerde gleed Van Steen ongehinderd langs Bies brouek en schoot hij scherp en raak langs de wanhopig uitlopende Kraak, 56. Toen acht mi nuten later Terlouw lAncul nog eenmaal tegen de we reld liep en scheidsrechter Harzic de Belgen op hun tweede strafschop trac teerde (5—7), kreeg Oran- eindelijk de genadeslag. Hoewel....: 'van de kaart terlouw speelden de Rode Duivels 2 penalties ons niet. En Van Melis verkleine zowaar nog de achterstand tot 67. En voor het overige zaten we in die laatste, spannende mi nuten nog dichter bij een draw dan de Belgen wel lief was Zo werd het dan een nederlaag. Blaar of de Belgen zo verbazend trots zullen zjjn op deze overwinning, is een andere vraag. Een Belgisch team, dat technisch stukken beter was dan het onze en dat ook tactisch niet onbeslagen op het ijs kwam, slikte bijna net zoveel doelpun ten als destijds tegen de Oostenrijkers en verliet het veld met het griezelige gevoel, dat het vermoedelijk een Belgi sche nederlaag geworden zou zijn als een vinnig vechtend en iedere klap on middellijk weer parerend Oranje in de tweede helft niet zo zwaar gehandicapt ware geweest door het verlies van Schij venaar. (Tussen haakjesde afspraak waséén invaller-veldspcler toegestaan tot vijf minuten vóór de rust). Het is de verdienste van het Neder landse tiental, dat het onder zeer som bere omstandigheden elf, vurig voor een overwinning strijdende Belgen tot de al lerlaatste seconde toe partij bleef geven. Sterker nogdat het, temidden van de weg-is-weg-tactiek waaraan het zich na het verdwijnen van Schijvenaar wel over moest geven, zowaar nog gelegenheid vond tot constructief voetbal Er heerste weinig van een jubelstemmingna afloop in de Belgische kleedkamer. Want hoewel men vandaag de revanche genomen had voor de in April j.l. geleden nederlaagliet het Belgische elftal het „selectie- komiteit" niettemin achter met een pakhuis vol problemen. Zoals enige tijd geleden tegen Oostenrijk, bleek vandaag opnieuw, dat het Belgische team, dat enige jaren achtereen fraaie internationale successen behaalde, kennelijk over zijn topvorm heen is. Dat geldt op de eerste plaats voor de defensie, waarin Mees, v. d. Auwera, Carré en zelfs Vaiilant hun top vorm niet meer halen en niet konden beletten, dat een gehavend Neder lands elftal na rust nog drie maal soorde. Het geldt minder voor de voor hoede, waarin Van Steen, Anoul en Moes briljant speelden, waarbij men uiteraard niet dient te vergeten, dat rechtsbuiten Van Steen het na rust vrjj gemakkelijk kreeg. En Oranje f Kraak maakte practisch geen fout. Hij speelde een van zijn beste wed strijden en dat hij zeven Belgische doelpunten viste, is zeker niet zijn schuld. Odenthal en Schijvenaar hadden kennelijk veel last van de snel heid der Belgische buitenspelers. Beiden hadden nog wel eens assistentie nodig van een ouderwets spelende Terlouw (binkig, stoer, soms té stoer, maar onvermoeibaar en altijd nuttig) en van Biesbrouek en Wiertz, van wie de laatste een voortreffelijk stuk voetbal demonstreerde. Na het uit vallen van Schijvenaar kwam Biesbrouek op de linksbackplaats voor een uiterst zware taak te staan en hij bleek daar niet altijd tegen opgewassen. In onze voorhoede was Lenstra briljant, vormde Van Melis een voortdu rend gevaar voor de Belgische defensie, vierde Clavan een fraaie „come back", kwam Bennaars er na zijn doelpunt zo goed in, dat hij zeker een nieuwe kans krijgt en bleef alleen de DOS'er v. d. Bogert iets onder de verwachtingen. Ook hij echter verdient stellig een tweede kans en over het voorhoede-probleem behoeft onze keuze-commissie voorlopjg niet meer te tobben. Vermoedelijk gaat zij alleen op zoek naar twee nieuwe backs (Van onze verslaggever) Stadion Feijenoord, Zondag. Weer zijn wij met ons Nederlands elftal door alle schakeringen van emoties gegaan, weer hebben wjj de vreugde en de neerslachtigheid gevoeld, het optimisme en de ergernis, de ontgoocheling en de ontreddering, het bjjna-geloven in een wonder en tenslotte de berusting in de verslagenheid. Zo was ook het wedstrijd- verloop, van de 02 achterstand via de 22 naar de 33 ruststand, daarna het ongeluk van onze linksback Schijvenaar en ondanks de Belgische goals toch nog tot 55 gelijk, tenslotte de 57, de 67 en het verlangen naar de 77 die echter niet kwam. Een bitter einde. Maar geen bittere nederlaag. Want met slechts 10 man in de hele tweede helft heeft het Nederlands elftal méér roem vergaard dan in vele vroegere wedstrijden tegen de Belgen. Edoch, de cijfers tellen; in de uit sla genregisters van de Landen-derby zal alleen de G7 vermeld staan. En in het diagram der statistiek blijft de lijn van ons Oranje-elftal dalen. Helaas, er zal niet bij staan, hoe tragisch en onverdiend deze nederlaag was. En op de duur zullen nog maar weinigen zich precies kunnen herinneren, hoe het allemaal ging, hoe heroisch en dramatisch de strijd was zoals wij die hieronder schetsen. Het begin was voor de Belgen, die hun eerste corner al snel kregen toen Ter louw een schot van Anoul uit zijn baan kopte, die een andere kogel van de later zo productieve Luikenaar hoog over za gen gaan en die bij een strakke kanonbal van Mermans de kennismaking met een weer in grote vorm stekende Kraak her nieuwden. Het verontruste hen echter niet, want na 8 minuten hadden zij des ondanks al een 02 voorsprong: na 5 minuten 01 toen Van Steen de bal voor zette en Anoul inkopte, na 8 minuten 02 toen Anoul een zwak ogenblik van Terlouw uitbuitte en de bal met een boogje over de uitgelopen Kraak heen deponeerde. De doelpunten, dertien in getal, meer dan er ooit in Nederland België gescoord werden (de 93 van Amsterdam 1934 hield tot nu toe het record), kwamen als volgt tot stand: Na 5 min. 0—1 8 0—2 25 1—2 27 Clavan 2—2 42 Anoul 2—3 45 3—3 47 3—4 48 4—4 54 Moes 4—5 59 Bennaars 55 65 Van Steen 5—6 73 Moes 5—7 88 Van Melis 6—7 Het klopte niet zo best in onze defen- Sle' r,wi1ilr Terlouw een paar maal miste en Schijvenaar het ondanks zijn secure tackle niet af kon tegen de snellere Van Steen. Om het euvel te verhelpen zette men de buitenspelval open en de Bergen tippelden daar inderdaad herhaaldelijk ir Het waren Wiertz en Biesbrouek die de Belgen van het middenveld verdre ven en de stoot gaven tot meer krachtsontplooiing van onze aanval, waarin tot dan toe Van de Bogert met een verlammende plankenkoorts tob de. Het goede schot van Wiertz, door Bogaerts gemakke lijk gestopt, was dan ook het eerste wat de Belgische doelman te verwerken kreeg en hij werd er beslist niet bang van. Kees de Ruijter werd te Waalwijk (in het café van zijn vader) Nederlands kampioen hoofdklasse hbre groot biljart; hij won alle partijen, behaalde dus 12 matchpunten, scoorde de 8.000 caram boles in 66 beurten met een gemiddelde van 45.45 en een hoogste serie van 487; 2 Metz 6 pt. gem. 19,07, 3 Eichelsheim 4 pt. gem. Ut,72, 4 Kruythof 2 pt. gem. 11AS. WIERTZ, onvermoeibaar (Van onze verslaggever) STADION FEIJENOORD, Zondag. De tweede helft begon met een catastrofe. De Belgen vielen onmiddellijk na de aftrap hevig aan over de rechter vleugel, Mermans won daar een duel met Schijvenaar en zette aan voor een schot, tóch nog dreef Schijve naar zijn heen ervoor, de bal schampte af, voor de voeten van Verbruggen, die uit de hoek van het strafschopgebied ineens hard en verrassend de bal pal langs de paal dreef: 34 na amper 2 minuten. En Schijvenaar bleef liggenhulpeloos. Het been dat hij voor Mermans' schietvoet had gezet, was gebroken. Men legde hem, krijtwit, op een brancard. In de algemene verslagenheid klaterde triest en zwak van een paar duizend handen een eresaluut door de stilte waarin men met stomme ontzetting de gevelde strijder zag wegdragen. Nederland ging met 10 man verder. Down geslagen? Lenstra gaf het ant woord, raasde in één rush door de Bel gische verdediging, werd binnen het zestien-meter-gebied onderuit gegleden. Penalty: Abe deed het zelf; 4—4 na 31 minuten. Maar er vielen gaten in onze .verdedi- In het Zuider-ziekenhuis te Rotterdam, waarheen Henk Schijvenaar na het onge val werd vervoerd, is het been van de EDO-speler (een kuit- en een scheenbreuk zijn geconstateerd) gezet. Schijvenaar, die over een zeer sterk moreel beschikt, hield zich kranig; en toen Bondsvoorzitter Lotsy, vergezeld van Odenthal, Biesbrouek en Mermans, hem kwam bezoeken, verklaarde hij, geen pijn meer te hebben. Tegen Mermans zei Schijvenaar: „Je kon er niets aan doen". Nadat nog een röntgenfoto was genomen kon Schijvenaar per auto naar zijn woning in Amsterdam worden vervoerd. biesbrouck, .moest backen.. Zo eindigde de voetbal-carrière van ITenk Schijvenaar, in het eervolle oranje op een trieste brancard. De Amerikaan Vic Seixas is tennis kampioen van Nw. Z. Wales (Australië) geworden door in de halve finale de Australische favoriet Frank Sedgman en in de eindstrijd de Australiër Mervyn Rose te verslaan, ging. Biesbrouck speelde linksback, maar miste de er varing om zijn bui tenspeler scherp af ie dekken. B,en- uaars zwierf tussen j de linkshalf- en de linksbinnenplaats maar moest zijn deel van het mid denveld prijs ge ven aan de steeds met één man méér opduikende Belgen Terlouw's taak werd nóg zwaar der, hij weerde een schot van Ver bruggen onvervaard met zijn stoere body af. stopte een rush van Anoul ten kos te van een corner, schepte Van Steen op de rand van het strafschopgebied negeer de de Belgische eis van een strafschop, trapte de in het verdtdigersmuurtje ge smoorde vrije schop van Verbruggen met een machtig gebaar weg. Na 9 minuten werd het hem t.è zwaar; hij had geen ander wapen meer dan zijn kilo's om Mermans te stuiten. De straf schop was een tè zware straf, maar Moes knalde hem in: 45. Er dreigde een overrompeling, maar Kraak plukte een hoge scherpe voorzet van de doorgebroken Moes met zekere hand boven drie Belgische stormrammen uit had even later geluk toen een schot ean Anoul rakelings over ging. Tien Nederlanders laadden zich met leeuwenmoed. Lenstra sjouwde over het middenveld zoals hij nog nooit in een interland had gedaan, speelde in de 14de minuut de bal vrij, gaf een lange maar de debutant die positieve „winst" bleek feilloos zuivere pass op de linkervleugel, Clavan zette voor en met een prachtige kopstoot stuurde Bennaars het leer in de touwen: 55. Er kwam waarachtig een offensief van de machtig brullende Oranje-Leeuw. De Belgische verdediging raakte in paniek, moest een corner afstaan. Zij had bij de prachtige solo-rush van Bennaars. die na zijn doelpunt onmiddellijk zijn topvorm vond, echter niet meer dan stom geluk. In zijn eentje dreef onze debutant de bal langs vier roodhemden en hij behoefde maar gewoon rechtdoor te lopen om het leer over de doellijn te brengen, dóartoe ontbrak hem evenwel rog de moed. Met het vacuum op de linker-flank, waar Bennaars ondanks al zijn sjouwen niet twee plaatsen kon bezetten hield Oranje dit offensief niet vol. De Belgen konden door hun numerieke overwicht op het middenveld steeds zorgvuldig op bouwen. Terwijl Biesbrouck opdrong om Verbruggen te attaqueren, vloog ineens de bal met een scherpe pass naar de meteen ongedekt gekomen Van Steen. Met zijn beste sprint kon Biesbrouck er niet meer bij. Kraak kwam uit zijn doel en daardoor werd de opening voor de rechtdoor spurtende Var Steen groter, groot genoeg voor een voltreffer: 65 na 20 minuten. Na 28 minuten was het 57; Terlouw had Anoul onderuit gegleden en weer had Moes de penalty zonder dralen in de hoek geprikt, de moedige sprong van Kraak ten spijt. Al was dan het Nederlandse offensief weggeëbd, ondanks de harde slagen van deze twee goals en ondanks het gemis van de elfde man wist Oranje de balans in het veld althans nog in evenwicht te houden. Het stond aan de Rode Duivels een tweede en een derde corner af, for ceerde zelf een derde corner toen Boogaerts op een schot van Clavan danig in moeilijkheden kwam. En in de laatste minuten kwam zowaar nog een tweede Nederlands offensief. Het was er waarschijnlijk niet gekomen, als tot groot geluk de lat niet een bijna- zekere kopbal van Anoul had gekeerd Keer op keer zaaide een furieuze Lenstra paniek en vertwijfeling in de Belgische rijen: helaas kwam op zijn zuiver op maat gelanceerde pass naar links Clavan te vallen; een gloeiende schuiver van Abe zelf ging via de paal achter, een moedig schot van Wiertz naast. Toch scoorde Oranje nog één keer. in de 43ste minuut. Weer was het Lenstra die met een schijnbewe ging en een listig tikje de Belgische centraal - verdediger uit positie haalde; in het open gat loste Van Melis het schot waarmee hij op de valreep nog zijn tra ditionele goal-per- wedstrijd scoorde 6—7 Tienduizenden op de tribunes en hon derdduizenden aan de radio hebben toen 2 minuten nog gehoopt op het wonder van een gelijkmaker. Mi nuten van koorts achtige Nederlandse aanvallen op een met man en macht verdedigend Belgisch doel. Met elf man trokken de Belgen zich terug om haar schamele 67 zege op een door alle tegenslag en pech ge dupeerde Nederlandse tien-mans-ploeg te redden. Zij slaagden daarin. Maar dit krampachtige verweer van hun tegenstanders was voor onze tien Oranje-jongens de glorie van deze strijd. Zij verloren met 67 in cijfers. Maar de roem was ln dit geval volledig voor hen. weer onze beste man en nu ook enthousiaster dan ooit de Bogert had goed afgegeven aan Ben naars, deze kreeg zqn zuivere centertje van Lenstra prompt terug, weer ging de bal naar Lenstra, wéér terug naar Ben naars, van deze naar Van Melis en met nóg een tikje stond Lenstra in vrüe po sitie: een geraffineerde schuiver en het was 12. Het behoefde dus geen debacle te wor den, zoals menigeen na de twee snel op eenvolgende doelpunten van de Belgen al vreesde. Onder een storm van enthousias me viel Oranje onmiddellijk weer aan; op het middenveld kreeg Lenstra de bal vrij en er volgde een prachtige cross-pass dwars door de Belgische verdediging in de vrije ruimte voor de al volop-sprinten- de Clavan, die de bal even in schietposi tie bracht en naar binnen komend hard en laag inschoot: 22 na 27 minuten. In de alom bruisende geestdrift ver wachtte men zelfs een 3e goal toen Van Melis op een scherpe pass van Bennaars doorliep, maar hij miste de kans. Met snelle aanvallen dienden de Rode Duivels van repliek en Kraak moest twee cor ners weggeven, de eerste door goed uit lopend een rush van Anoul te stuiten, de tweede door een kopbal van Van Steen te vangen (waarbij hij via de paal achter de lijn naast het doel viel en zich aan het hout bezeerde). De snelheid waarmee de Belgische aan vallen werden uitgevoerd, was meer dan eens te hoog voor onze verdediging; in hetzelfde dolle tempo switschten zij over de volle breedte van het veld; om Ter louw, die hem al een paar maal zwaar op de huid had gezeten, te ontlopen, zwierf Mermans veel op de linksbuiten plaats, terwijl Moes naar het midden trok. In die periode en in zo'n switch ont stond in de 42ste minuut het 3e Belgische doelpunt; Moes was naar uiterst rechts uitgeweken, speelde daar met een serie schijnbewegingen niet alleen Biesbrouck en Schijvenaar maar ook de bijspringende Terlouw dol, trok vervolgens de bal voor het onafgedekte doel en Anoul kopte iii: 2—3. De ruststand zou echter toch 33 zijn; in de 45ste minuut liep Van Melis naar de rechter hoek om een goed geplaatste diepte-pass van Van de Bogert ineens om te trekken voor het doel waar Len stra vrij stond en resoluut inschoot: 33 en er werd niet meer atgetrapt. VAN MELIS, goal-per-match De invallersbepaling, welke van kracht was tijdens de wedstrijd Hol landBelgië is de meest gebruike lijke bij landenwedstrijden, n.l. om de doelverdediger gedurende de ge hele wedstrijd te vervangen en één veldspeler tot vijf minuten voor rust. Wij hebben na afloop stemmen vernomen, ook van officials, die drin gend adviseerden om althans in de traditionele wedstrijd tussen Neder land en België deze strenge regel door een meer soepele te doen ver vangen. Anderen waren van mening, dat Jef Mermans, die zo zeer onder de in druk was van liet gebeurde, beter het veld bad kunnen verlaten, wel licht in navolging van wat bij landen wedstrijden tussen hockeyteams ge beurt en onlangs nog is geschied bij de ontmoeting tussen Schotland cn Nederland in Edinburgh. Zelfs scheidsrechter Harzic, die wij na afloop in de kleedkamer spraken, was van oordeel, dat het toepassen van deze invallersbepaling tegen de geest was, waarin een landenwed- strijd als die tussen Nederland en België moest worden gespeeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3