Weinig geloof meer in plannen Het Westen zal Visjinsky's amendementen bestuderen II Generaal luchtte Eisenhower: „Zonder Europees leger geen 'veiligheid" Z1J n hart Humor onder vijandelijk vuur Bij een benoeming in Moskou Een gezant in Tuisland heelt na twee jaar vrije lucht nodig Om de vrede in Korea Het water in de Po-vlakte daalt Moch zei het klaar1 Geen plannen meer die toch niet leven De broodprijs GEESTELIJKE INSTELLING EN PRODUCTIVITEIT Auto te water: één dode De camera op t buitenland Dinsdag 27 November 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Irak verwacht meer overleg tussen j,de grote vier VERKOUDHEID IN OE LUCHT! Fraude in Amliem's restaurant Cairo erkent „vrijheids- groepen Relletjes in Teheran Succes alleen bij doelgerichte samenwerking Rode Kruis-actie voor Italië Spoedige inschakeling van W.-Duitsland noodzakelijk Mgr Hanssen 2 Decem ber terug Branden in October Nederlanders houden de moed erin Nieuwe V,S,-tactiek tegenover het Oosten? Accoord over belastinglijn bekrachtigd Maar de gevaren niet geweken r Loos alarm WEERBERICHT dooit in duis/ NIEUW PROTEST AAN DE MINISTER Kellners en buffetchef verduisterden gelden Jessup niet afwijzend Meer dan 100 gewonden Instemmingen in heel Nederland Vier personen o.w. twee redders, naar 't ziekenhuis 3 doden, 33 gewonden en 8 millioen schade „NUTTIG GOKKIE"! „Snij ersy schoten werden wegge- Noordelijken hebben zich bereid Ah een elixer Eerste daden van Raad van Europa „AZIë IN VLAMMEN" beledigend geacht voor Indonesië V> A. De weerverwachting, geldig van heden morgenavond luidt: tot Wisselend bewolkt met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land enkele versprei de buien. Matige tot krachtige, langs de Wad- denkust af en toe harde Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Vannacht minder koud, mor gen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Woensdag 28 November: Zon op 8.30 uur, onder 16.35 uur. Maan op 7.59 uur, onder 15.31 uur. CHECOURANT Het Westen lieeft gisteren, bij monde van de Franse gedelegeerde Jules Moch, in de politieke commissie der V. N. een voorlopig antwoord gege ven op de twaalf amendementen, die de Russische minister van buitenlandse zaken op het Westerse ontwapeningsvoorstel heeft ingediend. Moch zeide, namens Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten dat deze landen de Russi sche amendementen in de komende dagen „nauwgezet zouden bestuderen" en vervolgens van elk amendement zouden verklaren of het al dan niet aanvaardbaar is. In een commentaar op Visjinsky's rede van Zaterdag j.l. zeide Modi o. m.: „Het gevaar van het voortdurend herhalen van onvoldoende ontlede feiten bestaat hier in, dat er delen van de wereld zijn, waar in geen vrijheid tot voorlichting van het volk bestaat, en waar onvolledige en on juiste voorstelling van zaken de schijn van waarheid verkrijgt en uiteindelijk Kelts als de juiste wordt aanvaard- Doch nergens waar het de mensen is toegestaan rich zelfstandig een oordeel te vormen, zal geloof worden gehecht aan Visjinsky's Verklaring". Vooral de kleine landen zien weinig heil in de huidige gang van zaken in de politieke commissie. Al het gepraat over het Westelijke ontwapeningsplan en de Sovjetrussische amendementen hebben weinig te betekenen als er geen kans is op een compromis. Wat zou het voor zin hebben ais het Westelijke plan, natuurlijk met tegenkanting van de Sovjet-Unie, werd aangenomen, terwijl het immers toch niet in de practijk zou kunnen wor den gebracht uit wantrouwen jegens het Kremlin? Er zal eerst moeten worden ge zocht naar een verzoening van de ver- echillende standpunten.. De afgevaardigde van Irak. gesteund «loor Pakistan en Syrië, meende dat dit bereikt kon worden door het beleggen van een speciale bijeenkomst van de ge delegeerden ter V. N. der „grote vier" om tot een oplossing te komen van de fundamentele vraagstukken, welke thans de wereldvrede be dreigen. Hij zal een resolutie indienen, waarin aangedrongen wordt op het hou den van een dergelijke conferentie, die nog tijdens de huidige Parijse zitting overeenstemming zou moeten bereiken over een gezamenlijk vredesprogram. dat in de vorm van een resolutie bij de Algemene Vergadering zou moeten wor den ingediend. De gedelegeerde van Pakistan lichtte het Iraakse voorstel toe. Hij zeide, dat zonder overeenstemming tussen de „grote vier" de „hooggestemde resolu ties, wanneer zij worden aangenomen, Gaan nood Er ia Aspirin. Lat aehtaf op hat Bsyèr-kruia Dat Is Uw garantie voor achthaid. avan. als da oranjeband om da verpakking. De Ned. Bakkerijstichting heeft zich telegrafisch tot mi.tistól Mansholt ge wend om te protesi aren tegen een mede deling van ambte.iike zijde, op 26 No vember. inhoudende da, üe prijs van het voiksbrood on,gewijzigd zai blijven. In dit telegram w>,rdt deze mededeling, die niet heeft nagelaten ir, bakker, krin gen grote onrust te verwekken, voortijdig er, onjuist genoemd Hel bestuur van de stichting protesteer: dan ook met klem tegen deze mededeling a?n de pers ter wijl nog geen regeringsbesliising geno men is. (Van onze correspondent) In het pas gereed gekomen grote Arnhemse café-restaurant E. in het hartje van de stad is dezer dagen een ernstige fraude aan het licht gekomen, waarbij vier kellners en een buffetchef betrokken zjjn. De kellners hadden met een buffet chef een afspraak gemaakt, dat zij bij de afwezigheid van de exploitant belangrijke bestellingen aan het buffet zouden afha len. zonder daarvoor een afrekeningsbon in ontvangst te nemen. Aldus konden deze kellners hun afrekeningen voor een be langrijk deel in eigen zak steken. De buf fetchef ontving van de totale opbrengst steeds de helft. Het zou hier om een aan zienlijk bedrag gaan. Tegen alle verdach ten ig een vervolging ingesteld. slechts zullen dienqp om de archieven te overladen met bergen papieren, be schreven in vele talen slechts dienen om de latere geschiedkundigen de mijl palen aan te geven langs het modderige pad van het uiteindelijke falen en uit eenvallen van de organisatie". De Amerikaan Jessup meende, dat het door Irak, Pakistan en Syrië ingediende voorstel „in wezen gelijk is aan dat, waarop de drie westelijke mogendheden ongeveer 14 weken lang hebben aange drongen op de Parijse conferentie van plaatsvervangers. Rusland heeft toen het voorstel verworpen." Naar Jessup's mening kon de politieke commissie ook zonder overeenstemming .tussen de „grote vier" vorderingen maken. Later verklaarde hU in wandelgangen van het paleis van Challlot, dat zijn land bereid is aan een conferentie der „grote vier" over de ontwapening deel te nemen, een Egyptenaar zjjn gisteren gewond. Óp „indien de meerderheid van de politieke j drie verschillende plaatsen is met bom- commissie voorstander van deze bijeen- men geworpen, die echter geen slacht- komst is". Hij voegde hieraan toe, dat de gehele kwestie eerst nauwkeurig onderzocht kringen der Sovjet-delegatie is men dit standpunt toegedaan. Men verklaarde, dat men eerst ruggespraak met Moskou dient te houden. In Britse en Franse V. N.-kringen toonde men zich zeer gereserveerd. Som mige kleine landen juichten het pian echter toe, hoewel men uitdrukking geeft aan twijfel over een goede uitslag van een conferentie, zoals door Irak, Pakistan en Syrië is voorgesteld. Maandagavond is het in Teheran tot botsingen gekomen tussen politie en mannelijke en vrouwelijke studenten. Volgens nog niet bevestigde berichlen zijn ruim 100 personen gewond, van wie tien politiemannen en tien studenten ernstig. De bosting volgde op een gevecht tussen communistische en anti-communis tische leerlingen van een middelbare meisjesschool, n. a. v, een staking uit solidariteit met zeven leerlingen, die wegens communistische activiteit de school niet meer mochten bezoeken. Terwijl de gevechten gaande waren, riep een snikkende senator in de senaat uit: Wat moet er van ons land worden? Onze dochters gebruiken messen om elkaar af te slachten." De Egyptische regering heeft officieel besloten alle „vrijheidsgroepen" onder haar toezicht te stellen. De groepen, die verzet plegen tegen de Britten, zullen de status krijgen van reserve van het actieve leger, maar hun actie zai geheim blijven. Volgens het Britse hoofdkwartier in het Midden-Oosten is in de afgelopen 24 uur een opleving van vijandige activiteit te constateren. Twee Britse soldaten en dient te worden, alvorens een definitief besluit genomen kan worden. Ook in offers maakten. Voorts werden Britse vrachtauto's beschoten. Maandag is in Port Said voor het eerst melding gemaakt van aanvallen met eigengemaakte „molotof-cocktails" en zu ren op Britse soldaten en voertuigen. De oproep van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Ro-ode Kruis voor hulp aan rtalië vii.dt allerwegen weerklank. Vele burgemeesters hebben reeds hun medewerking toegezegd. In hel gehele land is de Rode Kruis-actie voor de Watersnood in de Po-vlakte met dermate grote instemming begroet dat de inten dance van het hoofdbestuur reeds Maan dagavond moest overwerken om speldjes en collectebussen (van loodjes voorzien) te verzenden naar de afdelingen in het land en zowel bij de plaatselijke afdelin gen als bij het hoofdbestuur in Den Haag zijn Maandagmorgen vroeg reeds de eer- £ie giften, binnengekomen. Het Nederlands Instituut voor Efficiency heeft voer de Efflciencydagen 1951 het onderwerp „Geestelijke Instelling en pro ductiviteit" aan de orde gesteld. Hierover zijn een vijftal prae-adviezen uitgebracht, die op de eerste dag Woensdag a.s. na het openingswoord door minister Albregts, zullen worden behandeld. De prae-adviezen zijn van ir A. 3. Ingen Housz, dr B. C. 3. Llevegoed, L. Neher, lng. J. J. Reynart en M. Ruppert. Discus sieleider Is mr M. H. K. van der Graaf. De vijfpraeadviseurs, die ieder een eigen groep vertegenwoordigen, n.l. de werk gevers, het onderwijs, de Overheid, de middengroep in de bedrijven en de werk nemers, behandelden ieder van uit de ge zichtshoek van hun speciale groep de weerstanden, welke er bestaan ten aanzien van een verhoging var. de productiviteit en de middelen, welke deze weerstanden weg kunnen nemen. Hoewel uit de aard der zaak de visies der praeadviseurs op verschillende punten uiteen lopen en in enkele gevallen zelfs tegenover elkaar staan, werden een aantal principiële punten in gemeenschappelijke conclusies vastgelegd. Deze zijn als volgt geformuleerd: Opvoering van de productiviteit kan alleen dan op de juiste wijze en met" blijvend resultaat geschieden, indien zij plaats vindt m de geest van doelgerichte samenwerking van allen, die bij het pro ductieproces betrokken zijn. 2. Doelgerichte samenwerking is een zaak, die_ niet slechts het bedrijfsleven raakt: zij is een mentaliteitsprobleem voor ons gehele volk. Vandaar, dat over heid, bedrijfsleven en school ieder- hun eigen taak hebben. 3. Nodig is een eerlijke voorlichting over en weer en de bereidheid tot luisteren en overleg bij allen. 4. Het historisch gegroeide wantrouwen kan slechts doorbroken worden door daden, welke van de bereidheid tot doel gerichte samenwerking getuigen. 5. Als suggesties komen hier naar voren: a. een tastbaar bewijs, dat de produc- tiviteitsvermeerdering niet slechts ten goede komt aan een enkele groep, maar ook op korte termijn en volgens een om lijnd systeem aan allen, (door middel van winstverdeling, participatie, of dergelijke): b. een tastbaar bewijs van arbeiders bode, dat men de productiviteitsvermeer- dering als eigen verantwoordelijkheid aan vaardt product:viteitscampagne van de vakbonden, overweging van middelen, die men zelf in de hand heeft als langere arbeidstijd, medewerking aan productie- comité's en dergelijke); c. een tastbaar bewijs van ondernemers- en arbeiderszijde, dat men de zgn. midden- tieiferke eroel) me* e^2en problema- d. een tastbaar bewijs van de zijde van ondernemers en middengroep, dat men de eigen problematiek van de arbeiders erkent. 6. Doelgerichte samenwerking moet binnen eigen groepering voorbereid wor den door voorlichting en bezinning om trent andermans moeilijkheden en eigen mogelijkheden op de weg naar iiet^gesteide doel. Dit legt een grote verantwoordelijk heid op de schouders van hen, die gezag hebben in eigen kring: een verantwoorde lijkheid misschien tot het zeggen en doen van dingen, die in eigen kring niet gebrui kelijk zijn. Op de tweede dag zullen in sectieverga deringen drie onderwerpen worden be sproken en wel fabrieksorganisatie, admi nistratieve arbeid en commerciële organi satie Deze sectievergaderingen vinden plaats in Jaarbeursgebouw en Restaurant Esplanade, te Utrecht. De besprekingen van de eerste dag worden gehouden in de Stadsschouwburg, te Utrecht. Doordat ziin auto bij het remmen slipte is gistermiddag de 44-jarige F. T. uit Roermond met zijn auto waarin nog twee personen zaten, in de Koninginnegracht te 's-Gravenhage ge reden. De inzittenden zagen geen kans meer tijdig de wagen te verlaten en verdwenen met het voertuig in de diepte. Drie voorbijgangers, de 22-jarige A. van der Velde uij >s-Hertogenbosch, de 30-jarige J. Hooftman en de 29-jarige militair C. Nivelt. beiden uit Den Haag. begaven zich onmiddellijk te water en s.aagden erin twee inzittenden te redden, nl. de bestuurder en de heer C. S, uit Maastricht. De derde inzittende verdronk. De twee geredden zijn in ernstige toe stand naar Het ziekenhnis Zuidwal ver voerd. Daarheen wérd ook een der red ders, nl. A. van der Veld< vervoerd. De heer Hooftman kon na in het ziekenhuis behandeld te zjjn huiswaarts gaan. De militair is voor observatie in het mili tair hospitaal opgenomen. De auto werd met behulp van een kraanwagen weer op het droge gebracht. Veldmaarschalk Lord Montgomery, de plaatsvervangende opperbevelhebber van de N.A.T.O.-strijdkrachten in Europa, verblijft enige dagen in Nederland om besprekingen te voeren met Nederlandse militaire autoriteiten, Montgomery arriveerde Maandagmiddag op het militaire vliegveld Valkenburg, waar hij werd begroet door de Britse ambassadeur in Nederland, sir Philip Nichols. Geheel rechts de chef van de Nederlandse luchtmachtstaf luit-generaal I. A. Aler, die eveneens ter begroeting aanwezig was. Generaal Eisenhower heeft gisteren zijn eerste conferentie te Rome gehou den met de chefs der generale staven van de landen van het Noordatlantiseh pact. De zitting was geheim, maar en kele der punten, die de generaal op het hart had, zijn bekend gemaakt. Hij zette o.m. uiteen, welke omvang volgens hem de Westerse strijdkrachten tenminste moeten hebben 0m de Sovjet-Unie er van te weerhouden West-Europa aan to vallen. Eisenhower drong er bij de stafchefs op aan, de vorming van een Europees legpr (plan-Plever) te bespoedigen, voor al omdat dan door opneming van West- Duitsland in het Westeuropese defensie systeem het probleem der verdediging in Midden-Europa nader bij een oplos sing zou zijn. „Zonder West-Duitsland zou ons verdedigingsstelsel niets anders kunnen opleveren dan een onbesliste toestand aan de Rijn", aldus de gene raal. Hij verzekerde, dat er „geen vei ligheid voor Europa zal zjjn" zonder de vorming van een Europees leger, hetgeen een opgeven van een zeker deel van de souvereiniteit vereiste. Voorts somde ue generaal enkele zwakke punten in de voorbereidingen op. De hem toegewezen troepen kwamen weliswaar op tijd aan, maar de doel treffendheid er van werd gehinderd door verschillen van opleiding en mobi lisatie. Hij drong er bij de stafchefs op aan, deze verschillen te bestuderen en uit te- schakelen. De ministers van de defensie bespra ken .daarna het rapport over de aanbe velingen van de chefs van het Ameri kaanse geweertype in plaats van het Britse. Er werd geen voortgang ge maakt en de beslissing werd overgela ten aan de Atlantische Raad. Naar het K. N. P. verneemt, zal mgr dr 3. M. Hanssen, coadjutor van de bis schop van Roermond, Zondag 2 Decem ber per K.L.M.-vliegtuig uit Australië in Nederland terugkeren. Mgr Hanssen heeft, zoals bekend is, in opdracht van het Nederlands Episcopaat een inspectie reis gemaakt door Australië en Nieuw- Zeeland om zich een idee te vormen van de geestelijke en materiële omstandighe den der Nederlandse emigranten in deze gebieden. Ook met de kwestie van het benoe men van een Amerikaan tot opperbevel hebber der verbonden vlootstrjjdkrach- ten in de Atlantische Oceaan schijnt het niet te vlotten. Verleden week heb ben de chefs der generale staven van de N.A.T.O.-landen, met uitzondering van de Britse vertegenwoordiger, wederom aan bevolen zo spoedig mogelijk een Ameri kaanse admiraal met dit opperbevel te beiasten. De Britse gedelegeerde heeft zich gisteren opnieuw hiertegen verzet en deze aangelegenheid is daarom even als die van het te gebruiken.geweertype naar de Atlantische Raad verwezen. Gedu.rende Octoba* verloren tengevolge van brand 3 personen het leven en wer den 33 per onen door biai.d gewond, van wie 13 leden van t brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op ƒ3.047 165 (v. maand 6.527.975). Er waren 3o branden met een schade van 26 000 of meer. Wanneer wy het zouden hebben over woningnood en financieringsmoei lijkheden, dan zou het de lezers kring waarschijnlijk interesseren, of schoon van te voren zou vaststaan, dat toch geen oplossing aan de hand gedaan sou kunnen worden. Want het is, hoe vreemd ook, een feit, dat wij druk en graag zelfs praten over brandende problemen, welke anderzijds door al dat gepraat geen stukje nader naar de red ding uit nood geschoven worden. Wij wilden het echter hebben over de woningbouw-leningen, van uit een an dere gezichtshoek beschouwd dan die van financieringsnoodzaak. Zoals be kend, hebben verschillende gemeenten de attractie vAllen verhogen door een pre mielening uit te schrijven; dus geldlenen met kans op een premie voor de geld schieter. Men zou zo zeggen, dal elk geoorloofd middel om geld te verkrijgen voor wo ningbouw met beide handen aangegrepen dient te worden. Nu zijn er mensen, die tegen „gokken" principiële beswaren hebben en deze dienen geëerbiedigd te worden. Maar men moet het aan die kant niet overdrijven door andere argumen ten te zoeken, welke geen houtsnijden. Als men een hond wil slaan, kan er al tijd wel een stok gevonden worden, tnaar op die manier zet men toch geen stok achter de deur. Het A.R.-dagblad „Trouw" b.v. ver klaart zich op principiële gronden tegen premie-leningen, maar wil tevens bewe ren, dat de „goklust" dusdanig opge wekt kan worden, dat gelden uitgeleend zullen worden om de winstkans, welke gelden nodig zijn voor noodzakelijke con sumptie. Nu willen wij niet twisten over de vraag, of een premielening inderdaad een „gokkie' is in de gebruikelijke zin van het woord. Dat er echter in ruime mate bespaard zal worden op de nood zakelijke uitgaven om een gokkie te wa gen, wij betwijfelen het ten sterkste; zulks schijnt ons zeer onwaarschijnlijk toe. In élk geval ia het geld dan toch nuttig besteed en zeker niet in het water ge gooid. En wanneer een overigens nuttige ofschoon niet absoluut noodzakelijke, uit gave achterwege blijft door het nemen van een coupure in een premielening, dan kunnen ivy ons er slechts over verheu gen én om het geld, hetwelk voor de woningbouw ter beschikking komt én om de versobering, welke algemeen, niet in het minst door „Trouw", noodzakelijk geacht wordt. ANALYST. De vorige week heeft president Truman op zijn normale persi onferentie een mededeling gedaan, welke, zonder dat men van een werkelijke sensatie kan spreken, toch een merkwaardige weer klank heeft gevonden, vooral in diploma tieke kringen Uiterlijk schijnt de zaak niet van zo heel veel belang Truman heeft er zijn hoorders eenvoudig van op de hoogte gebracht, dat hij George Ken- nan heeft gevraagd, of deze bereid was admiraal Kirk als ambassadeur van de Verenigde Staten bij het Kremlin op te volgen. Men veronderstelt, dat Moskou over deze eventuele benoeming reeds is gepolst, terwijl anderzijds Kennan heeft doen weten, dat ook als hij dit ambt aan vaardt. hij om persoonlijke redenen niet voor Mei van het volgende jaar beschik baar kan zijn. Een oud-ambassadeur heeft ons eens ge zegd, dat een diplomatiek .vertegenwoor diger in Moskou na twee jaar zijn taak te hebben vervuld, hoog nodig in de vrije wereld moet terugkeren, wil hij met de kans lopen van de ambassade naar een zenuwüjdersgesticht te worden overge bracht. Een begerenswaardige uitverkie zing lijkt een benoeming voor Moskou dus allerminst te zijn. Als Kennan de uit nodiging van zijn president aanvaardt weet hij dan ook, wat hij doet: een uiterst moeilijke en meestal ondankbare taak op zich nemen Bovendien heeft hij Russische ervaring: van 1933 tot 1937 is hij eerst derde, later tweede secretaris, van 1.944 tot 1946 raadsheer bij de Ameri kaanse ambassade in Moskou geweest; hij spreekt perfect Russisch en is een gebo ren diplomaat. Men zegt. dat hij een van de beste kenners van de Russische poli tiek is en een voortreffelijk mensenken ner. Wat overigens niemand betwijfelt, die van zijn artikelen getekend XXX. in Foreign Affairs kennis heeft genomen. Deze gegevens over de persoon van George Kennan demonstreren duidelijk, dat hij een uitstekend vertegenwoordiger van de US.A in Rusland kan zijn; maar motiveren op zcih allerminst de verras sing, welke Trumans mededeling heeft gewekt en welke zelfs de belangwekkende vraag oproept, of het State Department feit, dat dit evenwicht niet alleen de mi litaire machtsmiddelen maar een veel brede rterrein van de menselijke moge lijkheden omvat. Daarom kan de oude. De oorlogscorrespondent eerste luite nant B. M- Koster schrijft uit Korea: Toen de eerste luitenant P. J. Hen- driksz, wiens ouders in Londen wonen, van de heuvel af, beneden kwam, kreeg hij to horen; „Verroest, ik dacht dat je dood was Nu zo heel veel had dat niet gescheeld. Bij het bestormen van die heuvel wer den er door de Chinezen handgranaten gegooid als pepernoten oj St Nicolaas- avond. Er kwamen molten gewonden in het peloton, docli naar boven moest het, altijd maar weer naar uoven. Eindelijk bereikte de luitenant Hen- driksz een Chinese bunker, achter een jesjnade diplomatie nu wee aan he enorffle kei vond hij iemakkeiijk dek- woord komen. Natuurlijk met in de tot k; Er nog ruim plaats voor een propagandacentrum ontaarde Ver- soldast 1{? klas £wag Ult D£karta, die ring via^ dè'ambassades wVzllen zfgij Petotonscommandan* op de voet Kennan, een nieuwe houding moeten aan- s nemen tegenover veel zaken bu'ten onze grenzen die ons onaangenaam aandoen en die ons prikkelen Wij moeter de gees- Maar soldaat Swab kreeg eerst een serie handgranaten bover. zijn hoofd B^co. alsof het ..uitverkoop" wat De scherven tesgesteldhèid zien te krijgen var een ge- gaten in de grond en totaal be- neesheer die zekere fenomenen van hetQOlVen onder allerlei rommel kwam zijn menselijk lichaam rustig waarneemt en onverschrokken gezmb. te voorschijn en zijn oordeel voorbehoudt. De functie van belangstelling tevens vooi de gewone din gen des levens. Doch de eerste luitenant J. W. Harkink. Raaphorsiiaan 36, Wasseraar, kon zijn lachen wel houden toen nij met zes man van zijn peloton overbleef en eveneens tot een bunker, bemand met schietende en handgranaten gooiende Chinezen, wist te komen. Tóen kwam daar ineen de so'daat H. Cleffkens, Doornstraat 15 te Rotterdam aan, die rond stapte, alsof hij in een stadspark vertoefde en die min zaam mededeelde dat tifj de. luitenant niet alleen liet. Bovendien arriveerde nog de sergeant-majoor Biogg, Koningin Juliahastraat 47 te Nieuwerkerk aan de IJssel en soldaat Freyee Hoofdstraat 9 te Schaesberg, die ook al suggereerden on kwetsbaar te zijn. De volledige delegaties van verbon denen en Noordelijken hebben te Pan Moen Djon de overeenkomst inzake de bestandslijn bekrachtigd. De overeengekomen lijn zal bestands lijn worden als binnen 30 dagen een wa penstilstand wordt getekend. Zij zal dan lopen in het midden van een vier kilo meter brede bufferzone, die de troepen va» beide partijen zal scheiden. Behalve over de uitwisseling van de krijgsgevangenen moet men het nog eens worden dver de regeling van het staken van het vuren en de aanbevelingen aan de politieke autoriteiten van beide zij den. verklaard, het voorstel van de verbon denen te overwegen, dat beide partijen onmiddellijk gegevens over de ge vangenen verzamelen om de uitwis seling te vergemakkelijken, als een maal eèn wapenstilstand is getekend De lijn begint ongeveer twee kilometer ten Zuiden van K isong aan de Oostkust, buigt met een scherpe bock naar het Zui den bij Satsjon. Iropt dan 32 K.M. in Vtest-Zuid-Westelijke richting tot even ceder Moendoemgui vervolgens naar het West-Noord-Westen langs de Pekhandoor Koemsoeng tot even ten Noorden van Koemhwa ën loopt dan 9 k.m. ten Zuiden van Kaesong naar het Zuid-Westen tot aan de mond van de Imdjixu bezig is een koerswijziging in zijn Rus sische politiek voor te bereiden die dan tegen het einde van de eerste helft van 1952 zou kunnen worden doorgevoerd. Na zijn terugkeer in 1946 in Washington is Kennan de inspirator van Amerika's Russische politiek geweest. Hij was de strateeg van de Amerikaanse diplomatie de man van de .containment", d w.z. van het indijken van de Russische stortvloed in Europa, van verzet tegen de Russische expansie in de richting van West-Europa. Gelijk Monnet de geestelijke vader van het^ Schumanplan kan ger oemd worden, zo kan. ongetwijfeld met nog meer recht, Kennan als de vader var, het Marshall plan en zelfs van het Noordatlantiseh pact worden betiteld, nadat hij reeds de Tru man] eer had gegrondvest. Kennan heeft die containment echter nooit als een offensief wapen gezien, zoals bijv. wel de Burnham-groep me+ het „rol te terug' zou gewild hebben. De contain ment was voor hem het middel maar dan ook het enige geschikte middc om het scherp omschreven doel te bereiken: als gelijkwaardige, even machtige partner met de Sovjet-Unie aan de onderhande lingstafel plaats te kunnen nemen. Hij wil van geen kruistocht of bevrijdings oorlog weten; hij voelt niets voor een „totale oorlog" maar evenmin voor een „totale overwinning" Niet alleen, dat (blijkens een pas /an zijn hand versche nen werkje .Amerikaanse diplomatie 1900 —1950) hij niet gelooft dat een totale overwinning in het atoomtijdperk nog mogelijk is. hij Is er ook een principiële tegenstander van Hij noemt ze „de ge vaarlijkste illusie welke nen kan koeste ren; een illusie, welke ons in het verleden de slechtste diensten heeft bewezen en thans onze toekomst in gevaar dreigt te brengen". In Amerikaanse gezaghebbend*» kringen schijnt men te menen dat het machtseven wicht tussen West en Oost bereikt is of zeer binnenkort zal worden bereikt; waar bij mes» rekening moet houden met het de diplomatieke betrekkingen is niet een dwangbuis op te leggen aar de verschijn selen, die het resultaat van een natuur lijke ontwikkeling zijn. De functte van de diplomatie is de hoeken af te "onden en de overgangen te vergemakkelijken". Men kan hier tegen opwerpen dat in deze zienswijze een grote brok fatalistisch determinisme schuil gaat; we geloven, dat de mens met zijn verstand en zijn vrije wil wel degelijk leiding aan de ge beurtenissen kan en moet geven, al ge schiedt dit veel en veel te wein'g. Zeker is echter dat Kennan peen „oorlogsophit- ser" is, integendeel; hij heeft zien ontpopt als een diplomaat van de oude stempel, die onderhandelen wil niet vechten. Als Truman zo'n figuur naar Moskou wil zen den is het duidelijk dat ten m'nste van Amerikaanse zijde een nieuwe faze in de betrekkingen met het Kremlin wordt in geluid. TV at die mannen van het Nederlandse i etachement Ver. Naties in Korea pres teren zal eens tot de meest opvallende staaltjes van onze kriigsgerbiedenis gaan ezichi te- voorschijn en behoren. Neem nu bil voorbeeld eens de hij vroeg aan zijn verbaasde pelotonscom- s«idaat gtrobbe. D? Wütenstraat 26111 te mandartt: „Luit. moet ik nu van positie Amsterdam. Hij schoot met zijn bar vier Chinese ..snipers" naar beneden. Deze veranderen?" Dat behoefde niet. meer want de Chinezen waren spoedig niet meer bij machte om te schieten of hand granaten te gooien. Intussen was ook sergeant Vermeulen, van Speykstraat 84 te Rotterdam nog met een bar. een geweer zijn eigen karabijn en 2 kistjes punt 30 munitie komen aan wandelen. Hij gelees wel een twee-benig lastdier en hij was de mening toegedaan, dat men met zo'n lading best geruisloos kon terugtrekken. Waarlijk, die Hollandse humor Is het enige, wat niet te vernietigen bljjkt in deze merkwaardige oorlog Soms schijnt die humor dood voor enige uren, doch dan wordt zij plotseling weer een elixer, dat tot grotere prestatie aanzet tot Het water in het overstroomde gebied van de Po-vlakte is enigszins aan het dalen. De rivier heeft echter nog veel regenwater af te voeren alt de hoger ge legen streken, hetgeen aieuwe gevaren zou kunnen opleveren. Technici over wegen daarom het opblazen van nog meer obstakels welke een snelle afvoer van het overstromingswater belemmeren In het zwaarst getroffen gebied, de provincie Rov'go, waar 200.009 mensen dakloos zijn en de schade thans reeds op 46 milliard lire wordt geraamd zijn nog steeds honderden persenen die uit vrees voor plunderaars weigeren hun huizen te verlaten. De autoriteiten dringer thans aan op evacuatie daar men vreest dat met het dalen van het water het reus achtige meer van ongeveer 1500 vierkante km. zal indrogen tot een m xMerpoe], waar ieder vervoer onmogelijk is, zodat de achterblijvers van de aanvoer van voedsel en drinkwater verstoken zouden blijven. De reddingspogingen gaan nog steeds onverminderd voort. Soldaten brandweer lieden politiemannen en genietroepen, ook uit Frankrijk en Engeland werken onafgebroken om mensen in veiligheid te brengen die bijeengedrongen wachten op stukjes dijk, op daken of in bomen. De stationschef van een klein station kon gisteren met rijn gezin van het stations- dak worden gered, juist enkele minuten voordat het gebouw instortte en onder water verdween. Een jonge moedei vlucht te met twee kinderen in een boom. Zij hield de kinderen zeven mr op haar rug voordat redders kwamen opdagen. Haar huisje stond geheel onder water Ook in de overgestroomde gebieden van de Provence en de vallei van de Rhóne zakt het water zeer langzaam Maandag werd een val van ongeveer 2 cm per uur gemeten. Des avonds waren in Arles en Avignon verscheidene straten weer droog gekomen. _Op de zeer korte, formele openings zitting pan de raadgevende vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg, is een resolutie van de N -derlai.dse af gevaardigde raej. K'ompé, aangenomen, waarin aan het ministerscomité wordt ge vraagd met spoed maatregelen te nemen om de slachtoffers van de overstromingen in Italië te hulp te komen. In Rome heeft generaal Eisenhower verklaard dat door zijn hoofdkwartier een maximum aan hulp zal worden ver leend voor herstel van de schade en leni ging van de nood in de overstroomde ge bieden in Italië, schutters binden zich in een mandje vast aan een boom en doen dan hun vernie lend en demoralisereid werk. Er zaten ook Amerikanen op die heu vel. Zij waren nog met twaalven. De rest was gewond en een groot aantal ge dood. Soldaat Strobbe is toen de Yanks maar gaan helpen en hij schoot nog vier ..sni pers" weg. Toen was de heuvel zo langzamerhand gezuiverd Een woordvoerder van de procureur- generaal in Djakarta heeft aan Aneta medegedeeld. dal he, ooek ..Azië in vlammen" van mr E. v„n dei Vlugt delen bevat, welke „beledigend geacht worden voor_ het land en üe bestuursapparaten". „De inhoud van dit boek heeft onze aan dacht". zo zei de woordvoerder, „en met tertijd zal een beslissing hierover wor den genomen'. „Er is brand aan boord van een klein Nederlands schip, dat, gela den met hout, varende is naar het Vliestroom Gat tussen Terschel ling en Vlieland. Wii kunnen niet te hulp komen, omdat het water er te ondiep is", zo seinde gister- middag het Zweedse stoomschip „Araton en onmiddellijk kwam hulp opdagen. De sleepboot Hol land en de reddingboot „Brancta- ns voeren van de haven van Ter- schelling uit. In angstige spanning wachtte men aan de kust op na- ■^r» berichten. Zou er gevaar rijn. Edoch, niet lang na het ver trek keerden de beide schepen op hun basis terug. „Er is niets aan. de hand", zo verklaarden de man nen. Gebleken was namelijk, dat Je „Araton" de vlaggen, waarme het Ned scheepje om een loods had gevraagd, had aangezien voor het sein: „Brand aan boord".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1