Vulpenhouders „Expres" met gouden pen 6.50 LUXE POST - FOTO ALBUMS - ZAKAGENDA'S ItfERCURIUS Neffe Slagersknecht KOFFIE >4 AVONDEN TOT XO UUR CEOPEND! De DOKTER-GANGSTER Célestin Rinchard Kleine oorzaken.... ADVERTENTIEN EEN GROOT PROCES TE BRUSSEE gem. zit-slaapkamer BELASHNGCONSULENl Het speciaal magazijn of halfwas of noodhulp WOENSDAG 28 NOVEMBER 1951 PAGINA 5 grootste sortering GEHA, OSMIA, SWAN, WATERMAN. UNION. BOSTON enz. enz. Nouveauté's voor dame of heer, van pot lood tot schrijfmachine. Wij geven U 100% service Bezoek onze nieuwe toonzaal LANGE HAVEN 77-79 - TEL. 68812 - SCHIEDAM (t.m. 4 December tot 's avonds 9 uur geopend) GEVRAAGD Dat kan alleen VAN NELLFS koffie zijnl ROODMERK GROENMERK GEELMERK EHiiiiiiiiiiiiiiiiiUHiiiiiiiiiH'iiiiiiiiiiiiuii'inniniiiiiiiniiiiiiiinniiiiiiBimiiniiniiiniiiHniHfflHiiHiiiiHiiiiiHiiniiBnniBiBintnniinnmiitiiiiiHtiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiHinimiffiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimnnmiiiiiitfflnntffiiiiiitiHimmiininminni Onderstaande te Rotterdam gevestigde zaken zijn van Donderdag 29 November tot en met Dinsdag 4 December a.s. de gehele dag geopend tot 10 uur 's avonds. (dus óók Maandagmorgen 3 December geopend) N.V. Herenkledlngbedrijf Piet van den Bergh N.V. Kledingmagazijnen v.h. Gebr. Bervoets Winkelcentrum Binnenweg: H. ter Meulen C.V. N.V. Kleedingbedrijven Wassen Van Vorst Schoenmagazijnen N.V. N.V. Magazijn „De Bijenkorf Elsky's Herenmodemagazijn Esders' Kleedingmagazijnen Rotterdam N.V. Galeries Modernes N.V. N.V. HEMA Firma H. Huisman, Herenkleding A. Jungerhans' Magazijnen v. Huish. en Luxe artikelen C.V. H.H. de Klerk Zn. N.V. A. Kreymborg Co. Manufacturenhandel v.h. H. Martens 8, Co. N.V. Tapijthandel v.h. Wed. G. Metz en Zonen Meijer Blessing, Speelgoed N.V. Mij tot Expl. van Heeren- en Kinderkleeding v.h. Fa. Peek en Cloppenburg Vroom en Dreesmann Rotterdam N.V. De feiten Tegen de lamp Moord op Deberghe De affaire Harcq SCHEEPVAARTBERICHTEN Verloofd: MARY STOOPMAN en JAN KLARENBEEK Schiedam, Burg. Knappertlaan 186 Rotterdam, O. Binnenweg 102 9 December 1951. Receptie van 3-4.30 uur. Enige kennisgeving Getrouwd: P. L. J. M. FAES en ADèLE v. d. DUNGEN GRONOVIUS Soerabala, 28 Nov. 1951 Bandoeng, Heer b.b.h.h. zoekt per 1 Jan of rit en sl. kamer m. Gebr. v.: telef te Schiedam or Rotterdam (C. of W-)- Dierst alleen Inwonend. Br. m. voll. inl. en prijsopg. Breyer's Boekhandel, Looyer- straat 1, Arnhem, ond. no. 1539 Inlichtingen omtrent erkende opleiding, examens en lidmaat schap bt) het Secr. Nederl. College v. Belastingconsulenten. Belgischeplein 6 te 's-Graven- hage (Post Schev.) Tel. 551763 Enige en Algemene kennisgeving Heden overleed tot onze diepe droefheid, ha een kortstondige ziekte, ge sterkt door de Genademid delen der H. Kerk, onze lieve Zuster, Behuwdzuster Tante en oud-Tante ELISABETH MARIA SLDEDREGT Lid van de Derde Orde van de H. Franclscus in de ouderdom van 72 laar Uit aller naam: J. V. d. KAAIJ Delft, 27 November 1951. Oude Langendijk 28. Condoleance-adres Rodenrijselaan 18, Rotterdam. Rozenkransgebed in de ka pel van Huize „St. Anna", Oude Langendijk 28, op Woensdag- en Donderdag avond te 7 uur. De H.H. Uitvaartdienst zal eveneens in bovengenoem de kapel worden opgedra gen op Vrijdag 30 Novem ber a.s. te 8 uur, waarna de begrafenis zal plaats vinden op de R.K. begraaf plaats te Delft. Geen bloemen Gaarne H.H. Missen 3 dagen per week. SWIERSTRA, Rembrandtlaan hoek Nlc. Beetsstraat, Schiedam. Kleine oorzaken kunnen grote gevolgen hebben, in gunstige en ongunstige zin. Ais een voor beeld van het eerste gelden, ongetwijfeld, onze KAMPIOENEN Deze kleine advertentlën, doelmatig op gesteld, zijn in staat U voordelen te bezorgen, welke haar geringe prfls ver te boven gaan. I Van onze Brusselse correspondent) In de grootste zaal van het mastodonteske Justitiepaleis van Brussel, wordt sedert een week een proces gevoerd dat hier tot de grootste van deze eeuw wordt gerekend en niet minder dan negen beschuldigden in de beklaagdenbank beeft bijeengebracht. Men zou het in zekere zin een proces der illegaliteit kunnen noemen, omdat er verschillende illegalen men noemt die mensen hier verzetslieden of weerstanders mede gemoeid zijn en toch is het dat in werkelijkheid niet, wegens de drijfveer die de hoofdbeschuldigde, een dokter in de geneeskunde, heeft geleid. Deze drijf veer kwam op niets anders neer dan op het nastreven van persoonlijke haat. Bijzonder merkwaardig in dit proces, waarin ondermeer drie moorden voorkomen, is het feit dat de hoofdbeschuldigde er daarvan geen enkele op eigen actief heeft: met een diabolische handigheid, wist hij de hand van echte verzetslieden te wapenen om onschuldigen, die hem in de weg stonden, neer te schieten. Het toneel van deze reeks sombere drama's Is het Henegouwse stadje La Louvière. en de Waals-Brabantse stadjes Eigenbrakel (Braine l'AIlend) en Nijvel. De valse en de echte verzetslieden die er In optreden, ook de hoofdschuldige be horen meestal tot socialistische milieux. De omvang van deze affaire wordt het best geresumeerd door: de acte van be schuldiging, die uit nagenoeg twintig dag bladkolommen, in kleine letter gezette tekst bestaat; door een arsenaal geweren, revolvers mitraillctten patronen en and-ere wapens, <Ü6 ^ls bewijsstukken vóór de jury lissendoor de verschillende dossiers, die aar liefst een gewicht van zestig kilogram vertegenwoordigen Als wij hier nog aan toevoegen dat de duur van dit proces op zes acht weken wordt geschat en dat het een legertje advocaten, langs de beide zijden van de balie. {ïeeft gemobiliseerd zal men des- zelfs omvang nog beter kunnen aanvoelen. Wij resumeren de feiten, haast in tele gramstijl, want er zouden pagina's nodig zijn om er een volledig overzicht van te geven. In de eerste jaren van de oorlog, kwam de dokter-chirurg Célestin Rinchard 1® beau Célestin, zoals men hem wegens zijn „succes" bij de vrouwen noemde zich uit La Louvière te Braine TAllend vesti gen. Hij wilde daar de kliniek van de kort tevoren overleden dr Equenne over nemen, doch de onderhandelingen met diens weduwe leidden tot geen resultaat. Rinchard schreef dat échec toe aan de hoofdverpleegster, mej. Alice Lebrun, die de weduwe tegen Rinchard waarschuwde als zijnde een slecht vaderlander. Dat zou Lebrun, zoals men verder zal zien, later zéér duur te staan komen. Toch wist Richard zich te Braine l'AIlend. vooral in socialistische kringen, veel vrienden te maken en hij zette er al'es op om vooral na de bevrijding, als eer, g-oot weerstander dus als een v.'. t patr.ot - te wj den beschouwd. Mi: de bevrijding 'rad ,n dit stadje ioï.s :n vele andere steden en dorpen van België, waar door weerstanders soms op wraakroepende wijze werd gemoord een zeer troebele periode in. Een vloed anonieme beschuldigingen werden door een zg. zuiveringscomité in de wereld ge zonden: granaten werden in woningen van particulieren geworpen die zich nochtans niets te verwijten hadden; haken den geschilderd; er werden zelfs twee heden doodgeschoten, die de Krijgsraad van rechtsvervolging had ontslagen. Politie en gendarmen, schenen maar geen schuldigen te kunnen ontdekken en toen tenslotte toch iemand werd aangehouden (de taxi-chauffeur Wauthier, die, zoals later is gebleken, niet minder dan drie verzetsmoorden op zijn actief had) werd deze weer in vrijheid gesteld. Geleidelijk begon de bevolking van Braine l'AIlend echter te denken, dat Rinchard en een groep weerstanders de hand in al deze misdrijven hadden, doch men zweeg, uit angst voor represailles De revolvers en de mitrailetten schenen daar in die tijd als vanzelf af te gaan 1 Rinchard leefde op een brede voet, maar betaalde niet altijd zijn verteer. Als schuldeisers het alsdan waagden hem te manen, uitte hij ondubbelzinnige bedrei gingen. En men zweeg andermaal. Toch vloog hij tn die periode tegen de lamp, nl. toen hij in het station van ,rs ban bediende had afgeranseld, omdat deze had geweigerd hem zonder Kaartje het perron op te laten paan. Deze kleine oorzaak, zou 'ater grote gevolgen hebben. Rinchard werd door de correctio nele rechtbank veroordeeld, mede naar aanleiding van een rapoort van de bij het incident ter plaatse geroepen dr Patte uit Nijvel. die aan de hand van bloedonder zoek vaststelde, dat Rinchard op het ogenblik der feiten dronken was. Toen korte tijd daarna Rinchard. in tegenwoordigheid van de socialistische burgemeester van Braine 1'Allend, een fles stuk sloeg op het hoofd van een be lastingcontroleur die zijn boeken wilde nazien, was het alweer dr Patte die als getuige zou worden opgeroepen. Dat Rinchaid zijn collega daarvoor een dode lijke haat toedroeg, zal straks blijken. Als een donderslag bij heldere hemel, vernam de geterroriseerde bevolking op 19 Februari 1949 de arrestatie van Rinchard en diens opsluiting in de ge vangenis van Nijvel. Motief: een op diabo lische wijze in elkaar gezette, maar ge lukkig mislukte moordaanslag op dezelfde dr Patte. Er zouden kolommen nodig zijn, om deze poging tot moord te beschrijven. Door samenwerking van Rtnchard met een zestigjarige voerman (Loieeau). werd Patte midden in de nacht van 1819 kruisen werden op huisgevels van poli- Februari telefonisch en anoniem bij een o< pewoonAjike MÖP»- zieU geroepen in he* Patte begaf zich onmiddellijk per auto naar het opgegeven adres, doch daar was geen zieke Patte kwam naar buiten in gezelschap van twee personen die met hem verder wilden gaan zoeken. Rinchard, die Loiseau in zijn eigen auto had mee genomen, stond daar in hinderlaag, met een hamer, om Patte bet hoofd in te slaan. Die opzet mislukte echter toen hij de dokter uit Nijvel, in gezelschap zag buitenkomen. Patte reed naar huis terug, doch hij vroeg zich af. of hij de telefo nische oproep niet verkeerd had verstaan en of men niet gezegd had .Nlvelles- Nord" in de plaats van .Lillois" Uit beroepsgeweten reed hij dan naar Nivel- les-Nord, doch toen hij ook daar geen zieke vond, kreeg hij ineens argwaan en het was ditmaal met een vaart van 100 km., dat hij naar huis „vloog". Hij begaf zich naar de eerste verdieping wekte zijn vrouw en ging aan een venster spieden. Vlak achter zijn wagen hield een andere auto stil. Rinchard kwam er uit, draaide de stop der benzinebuis van Patte's auto en stopte er iets in (suiker). Daarna reed Rinchard naar de overkant en stelde zich op in de schaduw van de kerk. Patte telefoneerde naar de gendarmerie van Nijvel. Intussen was Loiseau, met een verband om het hoofd, tot tweemaal toe bij Patte komen aanbellen Het was mevr. Patte die opende. Loiseau vroeg, om on middellijk door de dokter verzorgd te worden. Mevr. Patte antwoordde, dat haar echtgenoot niet thu'9 was. Deze had zijn observatiepost niet verlaten en zag nu duidelijk Rinchard, in schiethouding, gewapend met een Amerikaanse karabijn, op een twintigtal meter van zijn woning. Na het tweede échec van Loiseau, gingen de beide sluipmoordenaars terug naar Rinchards auto, doch nauwelijks waren zij gezeten, of twee gendarmen kwamen aanlopen. Rinchard wilde vluchten, maar de motor sloeg niet dadelijk aan. De gendarmen vroegen de dokter-gangster om zijn papieren en deden hem opmer ken, dat deze niet met de nummerplaat klopten. Toen sprong Rinchard met een mitraillette uit de auto. Eén der gendar men trok vlug als de bliksem de loop onder zijn arm, op het ogenblik dat twee schoten werden gelost. Nog twee andere gendarmen verschenen op het toneel. Rinchard werd geboeid en ter beschik king gesteld van een der bekwaamste onderzoekrechters van het land de heer Nijssens. In Rinchard's auto had men touwen en een grote fles met bijtend vocht gevonden. Om het „lijk" van Patte te dissolveren? Eindelijk had de dokter-gangster zijn meester gevonden en het onderzoek kon beginnen. Wat daarbij allemaal aan het licht kwam, grenst haast aan het onge looflijke De verpleegster Allee Lebrun, die des tijds de aankoop van de kliniek Equenne door Rinchard, had doen mislukken, was tijdens de oorlog een zeer actief lid van de illegaliteit geweest. Begin 1944 lag zij ziek te bed. Het is alsdan, dat Rinchard bij haar wist binnen te komen en haar tot tweemaal toe zijn revolver in de mond duwde om haar te vermoorden. Da schoten gingen echter niet af Alsdan heeft Rinchard 't klaar gespeeld Lebrun door de groep illegalen, die hij zich tot vrienden had gemaakt, wegens collabo ratie en verklikking voor de Krijgsraad te doen verschijnen, die haar. tot de doodstraf met de kogel veroordeelde! Een krankzinnige, die vroeger door Rinchard zekere Elisa Commerman die nooit bestaan heeftwaren doorslaggeven de „argumenten" voor deze veroordeling. Alice Lebrun werd, na Rinchard's ar restatie, op 19 November 1949 in voor lopige vrijheid gesteld, na meer dan vijf Jaar in de gevangenis te hebben door gebracht 1 Het onderzoek door rechter Nijssens bracht nog veel andere dingen aan het licht. Zo bleek ondermeer, dat twee échte illegalen, de chauffeur Wauthier en de student Balligand, die tot de „mede werkers" van Rinchard behoorden, de daders waren van de moorden op de van rechtsvervolging ontslagen Van den Borre en Tavernier. Verder, dat de genaamden Wauthier, Vienne. metselaar en het echt paar Carlot Fernand en Burlon Lucienne (rode kopstukken uit het verzet in Braine l'AIlend, een belangrijke rol hebben ge speeld bij de moord (3 October 1944) op de liberale journalist Deberghe uit La Louvière, aan wie Rinchard een dodelijke haat had gezworen en waarover hij her haaldelijk had gezegd „dat hij zijn huid zou hebben". Rinchard haatte deze man omdat hij hem, toen hij nog aan het hoofd stond van een kliniek te La Louvière, uit die functie had ontslagen omdat hij in het begin van de oorlog de zieken in de steek had gelaten om naar Frankrijk te vluch ten. Eerst had Rinchard de journalist bij de Duitsers verklikt, naar aanleiding van een vóór de oorlog gespeelde „revue" van de persman, waarin werd gezegd „dat Hitier 'n varken is". Dat kostte Deberghe een maand gevangenisstraf bij de Duit sers. Later kostte de haat van Rinchard hem het leven Deze had, na een gesprek bij het echtpaar Carlot-Burion, de weer standers Wauthier (die de schoten loste) en Vienne. in zijn eigen wagen naar de plaats der misdaad gevoerd. De journa list werd in zijn eigen woning neerge schoten. Rinchard trachtte voor zichzelf een alibi te vinden met te zeggen, dat hij op het ogenblik van deze moord in de kliniek te Braine i'Allend iemand opeieerde. Er was daar die avond inder daad een operatie.... maar ruim een uur na de moord I Wij moeten nu nog 'r. paragraaf wijden aan de mysterieuse zelfmoord van een substituut, Harcq, die tot hetzelfde poli tiek milieu als Rinchard behoorde. Deze substituut had verschillende klach ten tegen zijn vriend Rinchard niet aan zijn hiërarchieke overheid doorgezonden. En toen de dokter-gangster weid aange houden, belde Harcq onmiddellijk het Parket-generaal op. om het te verzoeker, hem het onderzoek van deze affaire toe te vertrouwen. Doch de onderzoeksrechter Nijssens, die lont had geroken gaf de zaak niet uit zijn handen en zette een bijzonder strenge enquête in. Toen aan de kant van de instructie van deze onderzoeksrechter bieek op welke onrechtmatige wijze Rinchard door Harcq was beschermd geworden en deze laatste daarvan lucht -kreeg, ig Harcq op een sombere avond uit zijn woning verdwenen, om zelfmoord te plegen in het donkere water van het Kanaal van Bergen. In een afscheidsbrief aan zijn vrouw schreef hij: „Ik ben schuldig, maar er zijn er nog andere dan ik".- Er is nog veel in deze affaire, dat niet tot opheldering kwam... Men zal misschien, na lezing van deze vrij lange correspondentie glimlachen om onze mededeling in de aanvang van dit stuk, dat wij deze zaak in telegramstijl zouden resumeren. Toch is het zo, want zij is zo veelomvattend, dat wij nog zeer veel détails onvermeld hebben moeten laten. Uit de eerste schermutselingen in de rechizaal blijkt, dat Rinchard zich nog geenszins gewonnen geeft. Hij verdedigt zich met koel raffinement en hij heeft het Assisenhof zelfs weten te bewegen om althans in de zaak-Deberghe een nader onderzoek tn te stellen naar de dossiers die de Duitsers destijds van de arrestatie am hcutf vul «m. mm in 1M. legd. Een commissie van onderzoek zal nasporingen doen in Bonn en Berlijn en zo mogelijk de man. die het dossier be handelde, een zekere de Meyberg, zien op te sporen. Dit is ongetwijfeld een succesje voor Rinchard, maar of het hem uiteindelijk ten goede komt, wagen we te betwijfelen. NEDERLANDSE SCHEPEN. Aagtekerk 27, 100 mijl W. v. Napels; Aardijk 27 v. Rottm n. Bremen; Abbedijik 27, 230 mijl W. v. Ouessant, n. Rottm via Havre; Agatha 2S te Makassar verw.; Alamak, Calcutta n. Rottm, 28 te Ader: verw.; Alcyone 28 te Rottm verw.: Aldabi, B. Aires n. Rottm. 28 te Vitoria; Alderamin 27, 230 mijl N. v. Ber muda; Algenib p. 27 St. Vincent (C.V) n. Rottm; Alhena 27 v. Las Paimas; Almdijk 27 te Rottm; Alnati 27 v. Rottm n. Hamburg; Alphacca 28 te Rio Jan.; Aludra 27 v. Phila delphia n. Rottm; Ampenan 28 te Marseille verw.; Amsteldijk 27 v. Hamburg n. Rottm; AmsteOikenk 27 v. Hamburg n. Amstm; AmsteUand 27, 250 mijl ZW. v. St. Vincent (C.V.); Amstelstad-27, 800 mijl O. v. Bermuda; Amstelvaart 27, 320 mijl W. v. Key West; Andijk 27 v. Havana n. Vera Cruz; Anna Sylvia p. 27 Portland Bill; Arendskerk 27 v. Port Swettenham n. Rottm; Arm ilia 24 v. Singapore n. Saigon; Arnoudspolder 27 v. Rottm n. Liscabon; Audacia 27 v. Aviles n. Leixoes; Axeldijk 27 te Brownsville. Baarn, Chili n. Amstm via Antw., 27 b- VUssingen geankerd; Bacchus 27 v. Bremen n. Amstm via Vlissingën; Baltic p. 27 Sker ries, n. Liverpool; Bengikalis 27 v. Surabaja n. Tandjong Pinang; Betty p. 27 Kaap Mondego, n. Agadir; Beverwijk 30 te Vlaar- dingen verw.; Bianca 28 te Nantes verw.; Bintang p. 27 de Marianen, n. Calcutta; Bir mingham p. 27 Texel; Blommersdijk 27 200 mijl W. v. SciUy; Boskoop 27, 420 mijl ZW. v. Ouessant, n. Amstm; Breda 26 v. Punta Cardon, n. Cristobal; Britsum 27 v. Newport New* n. Nederland; Caltex Leiden p. 27 Finisterre; Caltex Nederland p. 27 Gibraltar; Canada p. 47 Gotland, n. Bristol; Carpo 27 v. Rottm n. Dublin; Celebes p. 27 Perim, n. Amstm; Celebes (kajuiter) p. 27 Holy Head; Ceronia p. 27 Mintcoy, n. Rottm; Chama p. 27 Aden; Citadel 28 te Kotka; Cleodora 28 te Trinidad verw.; Cornelia B 27 bij de Fehmarnoelt; Cornells 27 v. Rottm n. Rostock; Crescendo 27 te Rottm; Cronenburgh 28 te IJmuiden. Daje Bohmer p. 27 Casques n. Rottm; Delf land 28 te Amstm; Delfshawn 28 te Melilla; Delft 27 v. Patta rl. Amstm; Deo Duce 27 v. Londen n. Delfzijl; Drente, Menado n. Rottm, 27 te Suez; Dulvendrecht 27, 276 mill OZO v. Fern Noronha; Duivendljk 27, 220 mijl ZW. v. de Azoren, n. Rottm via Amtw. Eendracht p. 27 Ouessant, n. Bremen; Elisa betih B 27 In de Firth of Forth; Eljo 28 v. Agadir n. Casablanca; Elmina 28 te Amstm; Ena 27, 440 mijl WZW v. Finisterre n. Gent. Farm sum 27, 370 mijl NW v. Finisterre; Fellpes 27 va Singapore n. Bangkok; Frejo "v. Rottm n. Kopenhagen; Frieda 27 ge ankerd tn Kalmarsund, voor Zaandam. Gaastericerk 27, 00 bijl ONO v. Valencia, n. Amstm via Antw.; Gaasterland 27 v. San tos n. Paranagua; Geert Bodewes p. 28 Kaap Faeloah, n. Port de Bouc: Gooland, B. Airea n. Amstm. 28 te Baia; Gordias p. 27 Cher bourg n. Amstm via Bremen; Grootekerk 27 v. Suez n. Amstm. Hartel 27 v. Rottm n. Hamburg; Haulerwljk 27, 30 mijl NW. v. Ouessant: Havik p 27 Fehmarnlbelt: Hecuba p. 28 Azoren, n. Amstm via Antw.; Heelsum 27, 640 mijl ZO. v. Ber muda; Heemskerk, Sydney n. Rottm, 28 te Genua: Helene 27 in de Sont: Helicon 27. 370 mijl NW. v. Finisterre, n. Amstm via Antw.: Hera 28 v. Curacao n. Aruba: Holland 27 bij Sandhammem; Hoogkerk, Japan n. Rottm, 27 te Marseille; Hydra 27 geankerd bij Man of War Cays. Hos 27 v. Port de Paix n. Port au Prince Japara (KiRfL.) 27. 440 mijd O. v. Dondra- head, n. Rottm: Java 27 in de Golf v. Biscaye n Amstm: Jo 27 v. Rottm n. Huil. Kedoe 28 te Antw.; Keizersgracht, Hamina n. Rottm, 27 bij Kalmammd; Klipfontein 27 dwars v. Kaap St. Vincent; Koningsnaven 28 ter rede v. Havre; Kortenaer 27 bij Whitby; Kota Cede, Java n. Rottm, 28 te Belawan verw.; Kota mten p. 27 Finisterre: Kunlafoori p. 28 Kaap Bon. n. Malta. Larenberg 27 te Huelva; Leerdam 26 v. N. York n. Philadelphia; Lemst.erkerk 27. 100 mijl Z. v. Kreta; Leopoldskerk p. 27 Ras Far- tak, n. Rottm: Loenerkerk 27 te Hamburg; Lombok 16 v. Manilla n. San Francisco; Loppersvm p. 27 Kaap de Gata. n. Casa blanca: Lucas Bols I 27 dwars v. de SeneMe- monding, n. Great Yarmouth: Lutterkerk p. 28 Perim; Maartje, p. 28 Casquets. n. Boston (I,.): Maeuba p 27 FsnteUaria: Manoeran p. 27 Perim n. Amstm: Mapia 27 v. Suez. n. Java: MareeUa 28 te VlaandIngenMarisa te 28. m mi» www Kaap St. Vincent, n. Amstm; Marvic p. 27 Umiuiden n. Kotka; Maymere (oh.) p. 28 Land's End; Maystar (ch.) 27, 120 mijl N. v. Kaap Vllano, n. Glasgow; Mentor 27 v. Malta n. Alexandrië; Merak 28 te Grangemouth verw.; Merwede 26 v. Mobile n. Rottm; Metula 27, 150 mijl W. v. Runsal Jebel; Mios- land 27 v. Rottm n. Lelth; Mies 27 te Sharp ness; Modjokerto 27 v. Suez n. Balik Papan; Mulderkerk p. 27 Kaap Roca, n. Rottm, Nestor 27 te Lissabon; Nieuw Holland 24 v. Sydney n. Singapore; Nimrod 27 bij Grone- sund, n. Zaandam: Noordwijk verm. 28 v. Rottm n. Civita Vecchia; Nijenburgh 27 in Kalmarsund. Oberon 28 te Laguaira verw.: Gmlandia p. 27 Bornholm; Oranjefontein, Betra n. Amstm 28 te Antw.; Overijsel 28 te Rottm. Papendreoht 27, 1080 mijl NO. v. Sombrero; Pavo p. 27 Hernosand n. Pitea; Ferna 25 v. Albany n. Esperance; Phomtis 26 te Tand jong Priok; Polydorus 27 v. Cochin n. Amstm; Pon to 27 bU Hango; Ponza 28 bij Kalmar, n. Zaandam; Prima 27 v. Bordeaux n. Liverdpool; Prins Maurits p. 27 de Bur- lings; Prins Willem v. Oranje 27 te Rottm. Riouw 27, 600 mijl WNW v. Minlcoy; Roe pat 27 te Alexandrië; Rotula p. 27 Bornholm n. Rottm; Rijnland 27 v. Rio Jan. n. B. Aires Salatiga 28 te Lorenzo Marques verw.; Sal- Iand 28 te Amstm; Saparoea, Calcutta n. Amstm, 28 te Barcelona verw.; Schie P- 27 Finisterre; Sehiedijk 27, 120 mijl O. v. Dema; Shamrock p. 27 Texel; Siberoet 26 te Penang Sltedreoht p. 27 eil. Comoro, n. Kaapstad; Spaamestroom p. 27 East Goodwin; Spes 27 te Rottm; Sporota p. 27 Terschelling; Stad Alkmaar 27. 700 mijl ZW. v. de Azoren; Stad Breda 28 te Rottm; Stad Haarlem 28 (ca. 21 u.)te Terneuzen verw.: Stad Maastricht p. 27 Finisterre n. Vlaardtngen; stad Vaardingen p. 27 NW. v. Bergen, n. Namk; Straat Makassar 27, 820 mijl ZW. v. Colombo, Straat Malakka 26 te Manilla, Straat Soend» 27. 400 mijl NNW. v. Tristan da Cunhs; Strijpe p. 27 Land's End, n. Antw,; Sumatra P^ZT Holy head, n. GaastonSunetta 27, 180 mijl O V. Baia. Tataian Java n Amstm, 28 te Port Sudan vern Tallsse p. 27 Malta; Tamo 28, 400 mijl ZW. v. Finisterre, n. Rottm; Tasman 25 v. Singapore n. Penang; Tegelberg 24 te YokohamaTheseus 28 te Gibraltar verw-.; Tiba 27, 270 mijl ZZW. v Finisterre; Tiberius 27 v Puerto Plata n. Mobile; Tibia p. 27 Cyprus, n. Hamburg; Tilly p. 27 Bornholm, n Zaandam; Timo 27 te Rottm; Timor p. 27 Westhinder; Tjikampek 26 te Makassar; Tjiluwah 27 ter hoogte v. Port Sudan; Tomlnl 27 v Port Swettenham n. Singapore; Tromp 28 te Newcastle verw.; Trompenburgh 27 bij Cuxhaven. n. Antw.: Tyro 27 te Rottm. Utrecht 27 v. Cebu n Balik Papan. Vrijburgh 28 te Casablanca; Wester Eems p. 28 Finisterre n. Algiers; Westkust 27 40 mijl O. v. Bornholm n. Grangemouth; Westlaan 27 v. Rottm n. Hamburg; Westpolder p. 27 Ouessant; Willy 27 v. Helsinki n. Kotka; WUpo 27 ter rede v. Rafso; Wim 28 te Y^opila verw.; Woens- drecht 27, 700 mijl ZW. v. de A2oren; Wota 28 te Norrkoping verw. IJssel 27 te Tel Aviv. Zonnewljk 27 90 mijl ZW. v. Land's End; Zijpenberg p. 27 Ouessant. Nagekomen tUdlngent Aalsdijk 28 v. Antw. n. N. Orleans; Actinia 27 v. Antw n. Bristol; Amstelpark 28 v. Amstm n. N. Amerika; Amstelveen 28 v. Amstm n. Halifax; Arak 28 v. Manchester n. BrlstolkanaalArensdijk 27 te N. York; Aardijk 26 te N. Orleans; Arundo 27 v. N. Orleans n. Nederland; Atlas 27 v. Tunis n. Palermo; Att S verm. 28 v. Swansea n. Rottm Baarn 28 te Antw.; Bloemfonutein 28 te Amstm; Blue Boy 27 v. Amstm n. Antw.; Bree Belle 28 te Antw.; Brem 27 v. Antw. n. Oporto; Brouwersgracht 28 v. Rottm n. Londen. Casana 27 v. Aarhus n. Rottm; Comorien 26 v. Durban n. Makassar; Congostroom 27 v. Amstm n Hamburg; Cormona 27 v. Glasgow n. Maryport. Dadae 27 te Genua; Deni 27 v. Haderslev n. Nakskov; Deo Favente 27 v. Rostock n. Stet tin; Diemerdijk 27 te Tacoma; Dollard 28 te Calais; Domburgh p. 27 Ouessant, n. Rottm. Echo 27 te Belfast; Eemdijk 27 te Galveston. Flevo p. 27 Holtenau; Frisiap verm. 28 v. Dublin n. Heysham. Gaasterland 28 te Rottm; Gazelle 28 v Rottm n. Kopenhagen: Glashaven p. 28 Hol tenau Hada 26 v. Huelva n. Casablanca: Hagno 28 v. Rottm n. Dublin; Hasewint 24 v. Lagos n. Libreville: Hast 1 27 v. Gent n. South ampton; Hast 5 27 v. Rouaan n. Guernsey; Henrica 27 te Viana; Hercules 26 v. Izmir n. Yera; Hestia 28 te Amstm teruggekeerd; Holendrecht 27 v. Liverpool n. Oslo; Hooge- zand 27 v. Nantes n. Bordeaux. Import 27 te Vera Cruz; Irts 27 te Gothen burg. J aba 27 Or Tj6h«i «R«zi» Antw n. Dublin; Joaina 27 v. IJmuiden n. Agadir; Leuvehaven p 27 Holtenau. Manet Bohmer 28 te Marin verw.; Matar N. p. 27 Holtenau; Markab 27 te Londen; Matthew 28 v. Vlaardingen n. Oslo; Merak N 27 v. Port Lyautey n. Bordeaux; Merwenaven verm. 28 v. Boston (L.) n. Casablanca via Rouaan. Nassauhaven 27 te Gothenburg; Nelly 27 te Gdynia; Nero 28 v. Havre n. Bordeaux; Nieuwland 27 v. Grangemouth n. Rottm; Noord 29 te Port Jerome verw.; Noordland 26 te Waterford; Nottingham 27 v. Harlingen n. Goole. Odysseus 27 v. Aarhus n. Kopenhagen, palma 26 v. Kalmar n. Hamburg; Peter Swenden 26 v, BalRna n. Newport (Mem.); Plato 28 v. Rottm n. Bilbao; Prins Frcdentc Hendrik verm. 29 v. Montreal n. Rottm v.a Havre; Prins Frederik Willem, Chicago n. Rottm, 28 te Antw. verw.; Prins Willem HJ verm. 30 v. Montreal n Rottm; Prins Wukm V verm. 28 v. Montreal n Rottm; Prinsea Margriet 23 te Bordeaux. Rakl 28 te Amstm; Remmert vertrekt 28 Antw. n. Oporto. Seaham 27 v. Grangemouth n. Rottm; Silva- plana 27 v. Gothenbugr n. Kopenhagen; Sil- vretta 27 v. Agadir n Nantes; Spora 21 v. Bordeaux n. Dublin; Spurt 28 te Amsun; Stad Maassluis 28 te Lulea, Strabo 27 v. Cata nia n. Algiers:; Suriname 27 te Zaandam. Teiresias p. 27 Minicoy n. Amstm; Ten- schelling p. 27 Borkum n. Droghead; Teuna 27 v. Mo n. Nyhamn; Texel 28 te Hamburg; Titus 26 te Barcelona; Ton S 2 Dec. te Huelva verw.; Toos 27 v. Cork n. Cardiff. Unitas 27 v. Yxipila n. Domsjo; Urmaio 27 te Grangemouth; Valbella 29 te Hamburg verw.; Van Brake! 27 te Gluokstadt; Veenenburgh 27 v. Midd- lesbro n. Rottm: Victory 28 v. Rottm n. Wamemunde: Vronwepolder 27 te Oporto. Wieboid Bohmer 27 te Cadiz. TE ROTTERDAM VERWACHTE BUITENLANDSE SCHEPEN ADOLF LEOWHARDT 23 y. Lulea. AMERICAN COUNSELOR 26 V. N. Yofk. ARMOR!QUE v. Port Sudan, 26 te Londeft. ATLANTA 22 v. Casablanca. BAKAiLA 27 v. Abidjan. BEAUVAIS v. Haiphong, 24 te Barcelona. B'BRIND LBONHAlRDT 23 v. Melilla. CEYLON v. Japan, 26 te Manilla. OROSTAFBLS v. Basra. 24 v. Karachi. DALOA v. W. Afrika 26 te Havre. FIGHTER v. Tampa. 28 te Galveston. GLENGARRY v. Japan, p. 25 Gibraltar. GLBNGYILE v. Japan. 26 te Port Swettenham GLENiRQY 24 v. Yokohama. GUDRUN MAEIRSK 21 v. Setubal. HOtUMIALAND V. Basra. 26 v. Bomnay. INDIAN NAVIGATOR v. Calcutta, 25 V. Londen via Liverpool. KARMALA v. Calcutta. 25 v. Colombo. LOIDE COLOMBIA v. Santos. 26 te Havre. MARABU 24 v. Lissabon. MARIANNE v. Matadi. 25 v. Las Paimas. MARIT MAEIRSK v, Mostaganem a te Nemours. MOfNKAY 24 V. Yokohama. MORSUM v. Istanbul, 26 v. Algiers. NAGARA v. Japan, 24 v. Aden. NANTES v. Davao. 26 te Genua. OYONNAX v. Japan. 25 v. Singapore. PEN MARCH 26 te Nantes. PULA v. Ryefca, 26 v. Nemours. SELANIMA v. Bangkok, 24 v. Penang. SHTI-LONG v. Japan, 25 v. Casablanca. SOCOTRA v. Japan, 26 te Havre. SOUTHSTAR V Savannah, 28 v. Charleston. TANGA v. Pepel, 24 v. Las Paimas. TROUIBA'DOUR 26 v. Calcutta. TSFONÏT 26 v. Haifa. TUNSHRA v. Bombay. 24 v. Genua. TE AMSTERDAM VERWACHTE BUITENLANDSE SCHEPEN. CLAN MACLEAN v. Calcutta, 26 te Suez. ULYSSES v. B. Papan, 26 v. Colombo. HOOGWATER TE ROTTERDAM 29 November; le tij 4.26 u.; 2e tij 16.32 u. WATERSTAND TE DORDRECHT. Donderdag 29 November 1951: le hoog water 5.25; 2e hoogwater 17.47; le laag- water 0.38, 2e laagwater 12.57. WATERSTANDEN VAN 28 NOVEvlBXR ne.nfe.de:. 2 62 0 15' Fre.-aoh 2.38 4..R; Straatsburg 3.14 0.04), Maxau 5 15 4 0.U 1) Mannheim 3.99 (+0.09); Mainz 3 50 Onv.); Bingen 2.56 (+0.00); Caub 2a88 (+0.18; Ti-er 3.30 (—0.18): Cobienz 3.44 (+-0-23); Kulen 3.81 (+0.39); Ruhrort 5.44 (+0.34); Lobith 1104 (+0.81); Nijmegen 9.28 (+031); Amnem IS (+0.21); Eefde (IJaeel) 4.15 (+0.10); Deventer 3.11 0 08; Monain 5«« 0.»): Visé 52 17 (—0.33); Borgharen 42.88 (—0.48); Belfeld I4 86 (—0.17); Grave (beneden de alule) 6.H (+0.X1); Nemen 2.48 (—6.07.) Stuwen open te Belfeld en Sam beek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5