CPN wil acties met buitenlands geld financieren Pressie op Nedeii. zakenlieden STROOM WORDT DUURDER Storm over Nederland H Amerikaanse Industrie naar Viaardingen Brandweer waarschuwt Nog evenveel geschilpunten als overeenkomsten karwei vond in Gouda goed einde Tegen actie van terroristen <r K: Windstoten over ons landmaar Teulings is heus niet bang Weer emigratie naar Australië WOLKBREUK Auto botste op bus Donderdag 29 November 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Minister Teulings slaat raak Econ. conferentie als dekmantel Geen bezoek van Koning Boudewijn T ooncompensatie bij het Rijk Borgstelliiigsfonds voor de landbouw Koning George gaat zeereis maken Verhoging zal percentage van 25 niet overschrijden Windstoten van meer dan 100 kilometer Argentijnse stad geteisterd Gemeente en Herstelbank verlenen financiële steun Werk voor 500 man Vuur veroorzaakt schade van 120 millioen per jaar Balans van NATO-conferentie te Rome: Washington niet helemaal tevreden Twee tanks van 20 ton behouden gearriveerd Engeland en de kool- en staal-unie Maasbree haalt Mid deleeuwen binnen -J Brits-Egyptische overeenkomst WEERBERICHT Waarschuwing i'gn derde heb ik eveneens bewijzen, dat men van bepaalde buitenlandse zijde zeer geïnteresseerd Is in de per soonlijke zaken van Nederlandse han delsvertegenwoordigers, die geregeld het betrokken land bezoeken voor hun zaken. Ik geloof, aldus besloot minister Teulings, dat van deze plaats een waarschuwing niet achter wege mag blijven, dat door de com munisten geen middel zal worden ge schuwd om door z.g. compromitteren de wetenschap ten aanzien van indi viduele personen macht over zulke handelsvertegenwoordigers te krijgen. De bedoeling van dergelijke acties moge ik aan het voorstellingsvermogen van de leden dezer Kamer overlaten. Aldus besloot minister Teulijigs zijn repliek aan de communisten. Het spreekt vanzelf dat er door de communisten da nig geschreeuwd en rumoer gemaakt werd, maar dit bewees te meer hoe zeer Besparing ROYALE LIMBUR- GERS Voor huisvesting wordt gezorgd BIETENSCHUIT GEZONKEN BANG VOORUITZICHT! MOEILIJKHEDEN OVER- WONNEN Wel prettig Eén dode en één zwaar gewonde Gisteravond om ongeveer kwart over Twee tanks van 500,000 liter inhoud elk, passéren de Rode Brug té Géfida. 1 laten. Dit betekende een geweldige°mee- Om bloedige botsingen te voorkomen Om de kans op bloedige botsingen zo De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Aanvankelijk ln liet binnenland zwakke Zuid-Westelijke wind. Overigens tot krachtig of hard toenemende wind tussen Zuid-West en Noord-West. Zachter, vooral ln de nacht. Vrijdag 30 November: Zon op 8.23 uur, onder 16.34 uur. Maan op 10.45 uur, onder 17.16 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze parlementaire redacteur) Het haast berucht geworden geval van de Tsjechische spionnage heeft door mededelingen van minister Teulings in de Tweede Kamer gistermid dag bij de replieken op de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken plotseling een karakter gekregen, dat door niemand meer kan worden misverstaan. Bij deze replieken, waarvóór de heer Wagenaar smalend op het gebrek aan concrete gegevens in dit geval had gesproken, zeide minis ter Teulings nu, dat de reeds eerder genoemde buitenlandse diplomatieke ambtenaar (de attaché der Tsjechische legatie, die brak met zijn regering, Red.), een verklaring heeft afgelegd, waarin hij uiteenzet om welke rede nen hij zijn functie niet langer kon vervullen. Hij heeft verklaard, dat van de na tionale vrijheid, waarvoor zijn land zo lang had gestreden, niets meer over is. Verder heeft hij verklaard, dat de in voorbereiding zijnde economische confe rentie in Moskou, die ons is aangediend als een van de vele middelen, die de vrede zullen moeten bevorderen, in wer kelijkheid niets anders is dan een mach tig middel voor de militaire inspanning. Overduidelijk is bovendien, geworden, dat van communistische zijde in samen werking met de betrokken buitenlandse mogendheid (Rusland dus! Red.) plan nen zijn beraamd om pressie uit te oefe nen op bepaalde Nederlandse zakenlie den om deel te nemen aan deze econo mische conferentie. Op de tweede plaats kan ik ver klaren, aldus de minister, dat mij bewijzen hebben bereikt, waaruit onomstotelijk blijkt, dat van commu nistische zijde is ingegaan op be sprekingen met een hier tijdelijk vertoevende buitenlandse ambtenaar met het doel om te komen tot het overbrengen via handelstransacties van fondsen uit het buitenland ter financiering van de acties van de C. P. N. In kringen van het Belgische hof worden berichten tegengesproken vol gens welke koning Boudewijn het vol gende jaar een officieel bezoek aan Ne derland zal brengen. Ook in officiële kringen in Ben Haag wist men van niets. is te verwachten, dat ook voor het overheidspersoneel compensatie zal wor den gegeven voor de loonachterstand over hel tijdvak van April 1951 tot nu toe. Vermoedelijk zal door het rijk een bedrag worden gegeven, dat na aftrek der loon belasting uniform is over de gehele linie. zij met deze opzienbarende publicaties in hun maag zaten. Tevoren had minister Teulings ook nog een appeltje geschild met de com munist Gortzak, die het verwijderen van kransen gelegd „om de nagedachtenis van Hannie Schaft en de verzetsstrijders te eren" betiteld had als „lijkenschennis en diefstal". Men weet, aldus minister Teulings, dat deze hele zaak is opgezet als een propagandastunt voor de C. P. N., ik heb het wansmakelijk genoemd, dat zij de doden daarvoor gebruiken, maar nog wansmakelijker is het, dat zij nu deze tere kwestie voor zich uitdragen om aan te vallen en zich te verdedigen. En de heer Goedhart vulde het aan met de interruptie: „Ddt is nou lijken schennis!" Naar het ministerie van Landbouw, visserij en Voedselvoorziening mededeelt, kunnen thans door belanghebbenden aan vragen voor borgstel.ing bij de Stichting Borgstellingsfonds voor de Landbouw worden ingediend. Definitieve toezeggin gen voor borgstelling zulIeD eers> kunnen worden gedaan wanneer de nodige wette lijke voorzieningen zijn getroffen Aanmeldingen voor emigratie naar Australië zullen van 29 November af weer mogelijk zijn. Met de Australische autori teiten is overeengekomen, dat er voor de categorieën, weike tot dusver niet voor emigratie in aanmerking kwamen, thans emigratie-mogelijkheden bestaan. Verder is de mogelijkheid om als ge schoold vakman onder genoemde overeen komst te-emigreren zodanig gewijzigd, dat daarbij tewerkstelling in eigen beroep enigermate beperkt is. Automonteurs naar Z.-Afrika Voor 300 monteurs bestaat de mogelijk heid naar Zuid-Afrika te emigreren. Van de „Suid-Afrikaanse Motor Werkgevers Organisatie" werd bericht ontvangen dat zij in ons land wil aanwerven 250 auto monteurs, 25 auto-electriciens en 25 auto- reviseurs. Buckingham Palace heeft gisteravond een communiqué uitgegeven van de vol gende inhoud: „Naar men hoopt, zal koning George in staat zijn in het vroege voorjaar een zeereis van enkele weken te maken op Z.M.S. Vanguard". Over het doel van de reis werden geen nadere bij zonderheden verstrekt. Zoals bekend, stond tegen volgend voorjaar 'n koninklijk bezoek aan Australië en Nieuw Zeeland op het program, maar gezien de gezond heidstoestand van de koning wordt alge meen aangenomen, dat dit bezoek niet zal doorgaan. De „Vanguard" Is Engelands grootste slagschip. Men gelooft, dat de gezondheid van de koning, die negen weken geleden een long operatie onderging, zeer gebaat zou zijn met een zeereis in een warm klimaat. De koning diende in zijn jeugd bij de marine. Hij houdt veel van de zee. De regering heeft besloten de electriciteitstarieven te verhogen, teneinde de zo noodzakelijke beperking van het verbruik te bevorderen, zo zegt de minister van Economische Zaken in eeii nota over de electriciteitspolitiek. In vele gevallen zal een niet onbetekenende verhoging van het thans geldende tarief onvermijdelijk zijn. De minister meent echter te mogen aannemen, dat deze verhoging gemid deld als regel een percentage van 25 niet zal behoeven te overschrijden. De thans bestaande maximumprijsvoor schriften voor het kleinverbruik zullen onverminderd worden gehandhaafd voor een hoeveelheid van 240 kWh per aan geslotene PER JAAR (en niet per maand zoals wij gisteren in een bericht schre ven). Voorts zullen bij de uitwerking van de tariefsverhoging uitzonderings bepalingen opgenomen worden ten be hoeve van enige vormen van kleinver bruik, waarin zonder zodanige bepalin gen klaarblijkelijk onbillijkheden zouden ontstaan. Daartegenover zullen dan voor de tarieven voor het kleinverbruik, dat niet ingevolge het voorgaande is uitge zonderd, de huidige maximumprijzen zo danig worden verhoogd, als noodzakelijk is om de totale opbrengst van de tarie ven voor kleinverbruikers in overeen stemming te brengen met het hierboven ontwikkelde beginsel. Hiertoe zal ook het vastrechttarief een zekere verhoging moeten ondergaan. Volledigheidshalve z(j hier nog ver meld, dat bij de huidige prijzen het ge middelde aandeel van electriciteit in de kosten van levensonderhoud 1,2 procent bedraagt voor gezinnen met een inkomen van 5060 per week per 1 April 1951. Zou de aanpassing van de electri citeitstarieven tot het door de rege.ring noodzakelijk geachte niveau tot gevolg hebben, dat deze tarieven met gemid deld bijv. 25 pet. zouden stijgen, dan zou de invloed {liervan op het indexcij fer van de kosten van levensonderhoud 0,3 procent bedragen. Ten aanzien van de tarieven voor groot verbruikers zullen de maximumprijsvoor schriften worden ingetrokken en wordt het aan de bedrijven zelf overgelaten om in overleg met de directeur-generaal van de Energievoorziening de bestaande tarie ven zodanig te herzien, 'dat over het geheel genomen deze tarieven in overeenstem ming zijn met het hierboven ontwikkelde beginsel. De storm, die gistermiddag opstak en vijf uur 's middags een stoot van 95 km. ere :n een groot deel van liet land gister- per uur Leeuwarden had om acht uur avond zijn hoogtepunt bereikte, wqrd 's avonds een windvlaag van 80 km. per veroorzaakt dbor een zogenaamde trog m uur en in Twente werd omstreeks negen dr '.uchtdrukverdeling aldus meldt ons uur 's avonds tijdens een bui 76 km. per het KNMI. De lucht, die er daarbij overuUr eerpuistreerd on- land stroomde was afkomstig uit Ca nada en Groenland. Deze van origme keu®: lucht werd op haar tocht naar het Zu den in de onderste lagen sterk ver warmd en kreeg toen een onstabiele op houw waardoor zich zware buien konden ontwikkelen, die in vrijwel het gehele lard onweer en op vele plaatsen hagel gebracht hebben. I angs vrijwel de gehele kust heaft óe vind gisteren de stormgrens bereikt. In Valkenburg werd des avonds een dbnd- stoo- van 108 km. per uur geregistreerd, r.n Pehiphol eveneens een windstoot val) '08 km. ner uur nra ongeveer negen uur. Om tien uur werd in Den Helder tijdens eon uitschieter 110 km p. r uur gemeten. Ook meer in het binnenland zijn nog zware windstoten voorgekomen: In Gro ningen meldde het vliegveld Relde om Een huis-aan-huis collecte in Baarlo (Limburg) ten bate van de nieuwe kerk, bracht de som van 25.000 op. De oude kerk werd in 1944 door de Duitsers opgeblazen en geheel verwoest. Een vorig jaar voor betzelfde doel gehouden collecte bracht toen 45.000 op, zodat de ongeveer 500 Baarlose gezinnen gemiddeld reeds 140 voor hun nieuwe kerk bij eengebracht hebben. uur geregistreerd. .De loodsdiensten te IJmuiden en Vlis- smgen moesten worden gvstaakt. In .Rot Van het in totaal tot 1956 benodigde bedrag van rond 1250 millioen gulden is tot dusver nog slechts een bedrag van 400 millioen gulden gedekt, zodat tot eind 1956 alsnog voor een bedrag van ca. 850 millioen aan financieringsmidde len zal moeten worden aangetrokken. De bovengenoemde verhoging zou een besparing op het te investeren bedrag betekenen van ca. 120 millioen. De regering verwacht, dat uit de tariefsverhoging een uiteindelijke koten besparing zal vloeien vap rond 200.000 ton per jaar. De stad Tandil, 290 km. ten Zuiden van Buenos Aires, is door een hevige wolk breuk geteisterd. Volgens de laatste be richten zijn reeds veertien lijken gebor gen, terwijl het lot van 30 vermisten tot nog toe onbekend is. Het water stroomde van de omliggende heuvels omlaag naar Tandil, dat 32.000 inwoners telt. Op som mige plaatsen in de stad stond het water drie meter hoog. Op de geweldige regenbui volgde een zware hagelbui. Sommige buurten waren spoedig bedekt met een laag hagel van vijf centimeter en hier en daar stortten daken in onder het géwicht van het ijs. 1 De overstroming kwam zo snel op, dat>i vele mensen werden ingesloten voor zij j iets konden ondernemen. De schade wordt 1 op meer dan zeven millioen gulden ge raamd. De meeste slachtoffers, voor de helft kinderen, verdronken op straat. Anderen 1 kwamen om het kven, toen gebouwen onder het gewicht van de hagel instort ten. Hoge bomen, die minstens vier ton wegen, werden door het water uit de straat gerukt en meegevoerd. Het water vernielde het plaveisel van de straten en voerde meubilajr uit vernielde huizen met zich mee. Onder grote internationale belangstelling en in aanwezigheid van vele Noorse- en Nederlandse autoriteiten is gisteren te Kjeller, nabij Oslo de opening geschied van het Kernreactor instituut. V.l.n.r. minister Stylstaed, Oscar Torpe. minister-president; kroonprins Olav, koning Haakon, minister Rutten en de Nederlandse gezant in Oslo, dr R. Flaes. Viaardingen krijgt er weer een belangrijke industrie bij. Ruim drie jaren zocht de Cincinnati Milling Machine Company uit Cincinnati (Ohio) naar een geschikt terrein op het vasteland van Europa voor vestiging van een fabriek ter vervaardiging van machines en gereedschappen en thans heeft zij de keus laten vallen op het terrein, gelegen tussen de Vijfsluizen en de VulcaanhavefS, groot 75000 M2, waarop op zeer korte termijn een fabriek met kantoren zal verrijzen van 10.000 M2 oppervlakte. De nieuwe maatschappij te Viaardingen zal worden genoemd Cincinnatl-Neder- land, Cincinnati M liing en Grlnd'ng Ine Spoedig zal met de bonw worden aange vangen en men hoopt reeds ln Augustus 1952 met de productie te kunnen begin nen Het nieuwe bedrijf zal voorlopig met ca. 500 man personeel gaan werken en volgens de directeur ir. Millard Ro- maine zal na 18 casnden werken een productie van 7' millioen gulden per jaar worden bereikt. De Cincinnati Machine Co is in 1884 in Cincinnati opgericht en is thans uit gebreid tot een bedrijf met een kapitaal van 50.000.000 dollar, waar 5000 mensen werken en waar 1/10 gedeelte van de Amerikaanse productie o-p dit gebied wordt vervaardigd. Juist Nederland is gekozen als vesti gingsplaats, omdat het economische kli maat daar het meest geschikt is en hier onder de g-oede invloed van het huis van Oranje stabiel arbeid wordt verricht en de bevolking als de meest degelijke bekend staat. Het gemeentebestuur van Viaardingen heeft zich in beginsel btereid verklaard zorg te dragen voor de huisvesting van het personeel en Je plaats waar de fa briek zal verrijzen biedt voldoende op pervlakte, zodat alle uitbreiding direct kan worden opgevangen. In de gisteren gehouden raadsver gadering te Viaardingen is met alge mene stemmen besloten tot het ver lenen van medewerking bij de op richting van de nieuwe fa-briek. D? totale stichtingskosten, inbegrepen de grond en alle bijkomende kosten, mogen een bedrag van 3.300 000 niet te boven gaan. Er zal een Bouw N.V. worden opgericht, die de fabriek bo-uwt en deze na voltooiing met de bübehorende grond zal vèrhuren aan de Cincinnati Neder land N.V. voor een tijdvak van 10 jaren Het aandelenkapitaal van de Bouw N.V zal 110.000 bedragen, waarin door de gemeente Viaardingen. de Herstelbank de Twentsche Bank en Cincinnati Neder land N.V. zal worden deelgenomen voor bedragen van respectievelijk 40.000. 40.000, 20.000 en 10.000. Het verder benodigde kapitaal ten bedrage van 3.190.000, zal worden aangetrokken in de vorm van hypotheken, waarin de gemeente Viaardingen participeert 650.000) en door de Herstelbank 2.55 000). In de nacht van Dinsdag op Woensdag is het motorscheepje „Helma" van de firma De Zeeuw uit 's-Gravendeel, in het Hollands Diep gezonken. Het scheep je mat 90 ton en was geladen met bieten. Laat ons eerlijk zijn, de ouderen zijn over het moderne meisje in ver schillende opzichlen niet al te best te spreken. De dames zouden niet vrouwelijk zijn, meent men en dan volgt een hele rij klachten als: zij fietsen ais slagersjongens, roken als schoorstenen, gebruiken een taaltje, nu ja,... en lopen rond in overalls enz. enz. Onze lezerskring veroorlove ons ten deze neutraal te zijn; zo tegen Sint Nicolaas moet men met ieder-, goede vrienden blijven. In elk geval kon het nog veel erger en dat is zeker, onze meisjes steken heel gunstig af bij die b.v. in -Teheran Zoals men heeft kunnen lezen, is door de Perzische dochteren van de H.B.S. te Teheran knap gevochten en zo iets hoorden wij toch nog met van haar Ne derlandse zusteren. Die flirten liever met knappe agenten dan dat zij deze krabben en bijten gelijk in de Perzische hoofdstad. En aan „wapens" gebruiken zij'voor zeer vreedzame doeleinden slechts nagelschaartjes e.d. Mag men echter een Perzische Senator geloven, dan slachten de jongedames van zijn land elkander met messen af. „Wat moet er van ons land worden t" riep hij vol vertwijfeling uit. Inderdaad, wat staat de mannen te wachten, wanneer zij met zo'n lieftallig lid van het zwakke geslacht getrouwd zijn f Die arme .sterke" echtgenoten zijn op die manier hun leven geen ogen blik zeker! Neen, ondanks het dreigend vrouwen tekort in Nederland, mag Perzië zijn huwbare dochteren houden. „Geef ons maar Perzische olie", zou Engeland zeggen, maar Mossadeq weigert nog steeds tedekken. Hjj ziet de Britten niet graag in de olie! ANALYST. (Van onze Haagse redactie). ,,'t Gaat om het behoud van onze be perkte werk- en woongelegenheid", zo verklaarde de heer P. L. van Boven, hoofdinspecteur van het brandwezen, tij dens een persconferentie, waarop hij cij fers gaf van het door brand veroorzaakte grote verlies aan bezittingen en arbeids- mogelijkheid. Over de eerste 10 maanden van het lopende jaar bedraagt de brandschade Woensdagavond is te Rome de conferentie van de ministers van het N. Atlantisch Pact, die vier dagen heeft geduurd, geëindigd. In Februari komt de raad te Lissabon opnieuw bijeen. Het voornaamste resultaat van de afge lopen zitting is het aanvaarden van twee resoluties, waarin het bespoedigen van de opbouw der defensie en het vormen van een Europees leger worden bepleit. Over de benoeming van een Amerikaan tot opperbevelhebber van de Atlantische vloot en het aanvaarden van het Amerikaanse geweertype als standaardwapen i.p.v. het nieuwe Britse geweer, werd geen overeen stemming bereikt tengevolge van het hardnekkige verzet der Britten. Men verwacht, dat deze kwestie nader zal worden behandeld te Washington, als Churchill daar begin Januari president Truinan ontmoet. Precies 30 uren heeft het transport geduurd van 2 grote gelaste alumi nium tanks, die in Delft waren vervaardigd ten behoeve van de Stearine Kaarsenfabrieken „Gouda-Apollo". En deze 2 tanks wogen tezamen maar liefst 20 ton, terwijl de afmetingen, 10 bij 8^ meter, geheel hiermede in overeenstemming waren. Zonder deuken of beschadigingen arriveerden gistermiddag om kwart vóór 3 de beide tanks voor de wal aan de Turf- singel, waarmede een moeilijk karwei door de N.V. de Wit's Bergings- en Transportbedrijf tot een goed einde was gebracht. Toen wij gistermiddag, ia Je gezellige spreekkamer van de Kaarsenfabriek, een onderhoud mochten hebben met de fabri- teraorv, i kanten en transporteurs van deze beide !r™'ra'! vanochtend vroeg hoog wa- j tanks /konden wij vaststellen, dat er grote Bm°w.e bootJdien-:t tussen Vlissingen en j tevredenheid heerste over de geleverde werd eveneens geslaakt. I prestatie. Want, zo verzekerde ons de heer De Wit, zonder moeilijkheden is het niet WiWj* gegaan. Vooral de brug te Overschie bleek te klein om de twee kolossen door te laten. Doch hierop had men gerekend, daar tevoren de te volgen route nauw keurig was bestudeerd. De Bok „Liberty" van de fa. Koelman was ter plaatse om de beide tanks, stuk voor stuk over de brug te tillen en keurig netjes aan de andere kant weer neer te zetten. Doch gedurende het transport behoefde deze bok geen dienst meer te doen. In Rotterdam heb ben de begeleiders Dinsdagavond over nacht, waarna gistermorgen de tocht werd voortgezet en rond 8 uur de Parksluis werd gepasseerd. Om kwart vóór 9 pas seerde men reeds de Spoorbrug aar. de Koningshaven en toen ging het richting Gouda. Daar er nogal wat wind was, moesten op alle gebieden de nodige voorzorgmaat regelen worden genomen, maar diezelfde wind zorgde er ook voor, dat op de IJssel de gehele sleep met een 15 km vaart vooruitkwam! Een andere moeilijkheid, die ter sprake kwam, had zich voorgedaan op het terrein van de bouwers, de Ned. Kopermetaal Industrie te Delft. Men begon n.L te bou wen aan de bodem, doch om technische redenen ligt deze bodem dan met de on derkant naar boven. Toen het geheel aan elkaar gelast moest worden, moest deze bodem, met een diameter van 8% meter worden gedraaid, doch de „pannekoek", zoals een der heren hem noemde, werd vlot gekeerd en het gehele karwei (deze pannekoek weegt nog bijna 2(6 ton) was in een klein half uur gebeurd. Bij de Goudse Julianasluizen werden geen moeilijkheden ondervonden, daar de gehele sleep, bestaande uit de grote zol derschuit en de twee sleepboten, ineens geschut kon worden. Ook bij de Cock van Leeuwensluis deed zich geen stagnatie voor en de opening bij de Rode Brug was precies groot genoeg om de tanks door te valler en in 10 minuten tijds was het pas seren van deze brug geschied, hetgeen een knap staaltje stuurmanschap betekent, want wij zeiden het reeds de tanks liepen zelfs geen deukje op. En bij aluminium is dit gevaar veel groter, dan b.v. bij een ijzeren tank. En lagen om kwart vóór 3 de beide aluminium reuzen, in haar soort de groot ste in West-Europa, behouden voor de wal. Er zijn tijdens de conferentie ernstige reeds 35 millioen en het laat zich aan zien, dat de schade over het hele jaar 1951 meer dan 40 millioen zal belopen. Dit is dan alleen nog maar de directe materiën schade door brand veroor zaakt. De tot.ale economische schade, waarbij rekening is gehouden met- be drijfsschade. verlies van werk- en woon gelegenheid. van deviezen enz., kan men gerust op 120 millioen ramen, een be drag, dat toch wel even tot nadenken stemt. Wanneer de oorzaken van de vele branden worden nagegaan, dan blijkt tel kens weer, dat deze moeten worden fee- zocht in onvoorzichtigheid, nalatigheid of onwetendheid. Het is niet te veel ge zegd, dat 70 a 80 pet. van al deze bran den voorkomen hadden kunnen worden, indien genoemde euvelen niet bestonden. Het voorkomen van brand vraagt daar om de bijzondere aandacht. Wil het cij fer van de brandschade dalen, dan zal op maatregelen ter voorkoming van .brand steeds meer de aandacht van de bevolking moeten worden gevestigd. Ver schillende activiteiten op dit gebied zijn reeds ontwikkeld. En thans is in het k, - der der algemene voorlichting door Jaap Laatman onder de titel: „Staakt het vu ren een film vervaardigd, welke ver schillende vormen van onvoorzichtigheid, nalatigheid en onwetendheid, welke de oorzaak kunnen worden van brand, in beeld zijn gebracht. Binnenkort zal deze film in vele kringen in den lande wor den vertoond. - i a-cht Is op de rijksweg te Vaals een auto, meningsverschillen tussen Frankrijk en ae hpStimrri Ann» k.,. ij - r- Benelux gerezen over de laatste stadia d°°r de handelsreiziger E. u.t aals, tegen een stilstaande autobus niet Belgische arbeiders gereden. De passa gier R. uit Vaals werd vrijwel op slag gedood. De heer E., die levensgevaarlijk werd gewond, werd naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. De autobus van de firma Hauseur uit Vervier® werd licht beschadigd, de auto werd aan de voorkant vernield. De heren van de Ned. Kopermetaal Industrie hadden de geweldige belangstel ling. die zij bij dit tansport hebben onder vonden, in het geheel niet verwacht. Zij wisten zelfs niet, dat „het zo geweldig was", maar vonden het toch wel prettig een dergelijk medeleven te mogen onder vinden. De foto's die gedurende het trans port zijn gemaakt, waren niet meer te tellen. De tanks, die ieder 500.000 liter kunnen bevatten, vormen een welkome aanvulling voor het tankpark van de Kaarsenfabriek, datthans uit 7 tanks bestaat met een totale capaciteit van rond 3000 ton. Elke tank is vervaardigd uit alumi- niumplaten, die speciaal op dit grote for maat in Zwitserland zijn vervaardigd De dikte der platen varieert van 15 mm aan de voet van de tank tot 6 mm aan de top. i van onderhandelingen voor het scheppen van een Europees leger Naar verluidt, zijn de landen van de Benelux 'egen het afstanddoen van souvere'niteit in die mate, die Frankrijk wenst Hierdoor is aanvaarding van een krachtige Ameri kaanse resolutie, waarin op onm ddellijke oprichting van een Europees leger werd aangedrongen niet mogelijk geweest. Waarnemers menen, dat wat dit punt betreft de zitting te Rome Washington heeft teleurgesteld Het had gehoopt, dat alle landen zich onmiddellijk rondom Eisenhower zouden scharen die sterk aan drong op feitelijke instelling vap een Europees leger. De Britse minister van binnenlandse zaken, Sir David Maxwell Fyfe, heeft Woensdag in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa medegedeeld, dat, indien de zes deelnemende landen aan het plan-Schuman voor een Westeuropese steenkool- en staalunie dit plan ratificeren De Zwitsers hidden ni^a^/dSze Vote 1 Engeland een permanente delegatie bij de platen ter beschikking, doch ook hun "te! s"teit z,al oprich,en. kwaliteit gezuiverd aluminium is voor die betrekkingen met haarzal aangaan en dit doel het beste geschikt. De tanks zul- len n.l. worden gebruikt voor het op slaan van gedistilleerde olie. De platen van de tank zijn aan elkaar gelast met argon, een duur gas. Men heeft aan de fabricage van de beide tanks rond 3% maand gewerkt. De Bok „Liberty" is hedenmorgen be gonnen met het overwippen van de beide gevaarten over de Turfsingel en over een muurtje, dat de terreinen van de Kaarsen fabriek van de openbare weg scheidt. Op het terrein zullen ze voorlopig nog blijven staan, daar verschillende interne maatre gelen dienen te worden genomen, alvorens zij op de juiste plaats kunnen worden neergezet. In verband met de breedte van de Prins Hendrikstraat, die op het smalste punt Je tanks niet kon doorlaten, moest men het transport over de weg, waarover wij dezer dagen berichtten achterwege laten. Als bijzonderheid kunnen wij nog ver melden, dat de heer de Wit, de directeur van de Bergings- en Transport Onderne ming, vóór hij toestemming kreeg door de Rode Brug te varen, een borgstelling van 5000,moest betalen, in verband met het gevaar voor beschadiging van de brug. Binnen'het-uur had hij het geld echter veilig in zijn portefeuille terug, nadat Jc kwitantie tegen, het bankpapier was om geruild. „zaken met haar zal doen" Over hef plan-Pleven voor een Europees leger zei de Britse minister: „Ik kan niet beloven, dat onze eventuele deelneming aan de Europese verdedigingsgemeenschap volledig en onvoorwaardelijk zal zijn" Ondanks overwegende tegenkan ting van de Baarlose raadsfractie en requesten van de R.K midden stand, de K.A B en de Bond voor het Gezin te Baarlo beslool de ge meenteraad van Maa«bree met 4 stemmer, tot wedpHnvoei ing van de hand- en spand.pusten die vele gemeentenaren-gezinshoofden ver plichten jaar'ifks -en dag arbeid aan het onderhoud der gemeente wegen te spenderen of wel een afkoopsom van f 3 te betalen De tegenstanders vjepdeu aan dat deze vorm van belasting uit de tijd is en als feodaal aangemerkt moet worden maar 't overwegend agra rische Maasbree cordeelde hel onderhoud van de uitgestrekte landwegen van doorslaggevend be lang. ring toegezegd, „te zullen helpen bü het bestrijden van de activiteit van ter roristen". Kort voor het bereiken van deze over eenkomst motiveerde de Egyptische rege ring^ haar beslissing de ..oevrijdir-gsbatal- jons" onder haar gezag te ste-ilen met de zeer geloofwaardige verklaring dat ge- gering mogelijk te maken, hebben de baarlijke elementen" tot deze groepen waren doorgedrongen, die een gevaar be tekenden voor de binnenlandse veiligheid. Het is echter gebleken dat de „bevrij- dingsbata.jons" een guerillastrijd tegen de Britse troepen voeren. Hun activiteit die de regering volgens vroegere berich ten geheim wil houden zou dan inge volge de gisteravond bereikte overeen komst niet langer geoorloofd zijn, Britse, en Egyptische autoriteiten giste ren een overeenkomst bereikt, ingevol ge welke alle Britse troepen zullen wor den teruggetrokken uit de drie hoofd steden in de Suez-kanaalzone, n.l. Ismailia, Port Said en Suez. In ruil voor deze concessie beeft de Egyptische rege-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1