Aan F. 221-ers moet recht worden ged aan Geen 2e huurverhoging MINISTER IN 'T VELD HEEFT GOED GEREKEND Gong Na het water de koude Nederlander wilde „geheime" landmijn verkopen Binnenlands vleesverbruik steeg met zeven procent Help ook nog 'n voor het kwart millioen r NOG JUIST OP TIJD Regeringsoproep V.N.-leger weer op voet van onbeperkte oorlog r r TITO REGELT Vrijdag 30 November 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Minister Teulings houdt juridisch been erg stijf Oud-Indië militairen stalen legergoederen -J Te hoge looncompensatie zou nodig zijn W==_=====S/ In 1951: 54.000 woningen Economische unie met België en Luxemburg Geen misdrijf in zaak Schallenberg 'Waar wij voor bidden j Nieuwe ramp in de Po-vlakte Uitvoer vee en vlees verdubbeld LAGEN Het gas brandde nog J\ Servische metropoliet vrijgelaten Middel tegen kolenstof- vergiftiging WEERBERICHT V. Oud argument Zware straffen De F 221-ers HsM S. Voor hulp aan Italië SURPRISE VOOR SHELL- PERSONEEL Zaak-Menten is „dood'' Geen vorderingen in Pan Moen Djon „BUITENLANDS AGENT" (EX- K.N.I.L.-ER) WERKTE MET B.V.D.-GULDENS VISSERSHAVENS SNAK KEN NAAR VERSE WAAR KLEUREN VAN DE NEDERLANDSE VLAG ZICH ZELF ROYAAL GEVEN TWEE SCHEPELINGEN VERDRONKEN Bij ruzie in het water gedrongen geldig van heden- tot De weerverwachtlng, morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met later enkele buien. Krachtige tot harde, in het uiterste Noorden van het land later wellicht stormachtige Wes telijke wind. Morgen iets lagere temperaturen. Zaterdag 1 December: Zon op 8.24 uur, onder 16.33 uur. Maan op 11.40 uur, onder 18.36 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT Looncompensatie was niet nodig! 's GRAVENHAGE, 29 November 1951. ten 'brachten de heer De Haas en andere afgevaardigden ter sprake. Maar tot een motie schijnt het maar met te kunnen komen. Minister Teulings handhaafde echter in zijn antwoordlede zijn vroegere stand punt, dat, naar hij zeide, het standpunt der regering was. Het was het oude argu ment, dat bij het loslaten van de be staande regeling en het vrijgeven van het beroepsrecht het hek van de dam zou zijn Voor die krijgsraad te velde-West ver schenen gisteren drie oud-Indië-milvtai- ren, die ervan beschuldigd werden in de maand October 1950 bij de afdeling „Op slag en doorvoer" van het havencom- manido te Tandjong Priok verschillende legergoederen ter waarde van 40.000 R. te hebben verduisterd. Het waren de 42-jarige inmiddels gede mobiliseerde reserve.kapitein F. de H. u.it Den Haag, _de 33-jarige sergeant. Nadat de begroting van Verkeer en Waterstaat met de stemming over 'n tweetal en alle zuivering.'gevallen opnieuw zon- matjoor A. van G. uj,t Arnhem en de 25- noties van de heren Schilthuis (P-v.d-A.) en Van den Heuvel (K.V.P.), welkeden moeten worden bezien. Én hij beriep jarige sergeant C. van G. uit Amersfoort. hedenavond werden afgehandeld, kwam er een aantal vragen, gesteld door driezich daarvoor op de rede, die mr Witte- De legergoederen betonden uit zes kis- afgevaardigden over verschillende onderwerpen1 man in Februari 1950 in de Eerste Kamer ten inhoudende groene uniformstof, pya- Het voornaamste wat daarbij naar voren kwam, was het antwoord van minister bad gehouden. Maar de heer DerHaas mastof, een partij witte stof, een'partij Jockes op vragen van de heer Suurhof (P-v.d.A.). Minister Joekes deelde namelijk (K.V.P.) had even tevoren betoogd met kains, en 334 paar schoenen en laarzen. mee, dat naar de mening van de regering de stijging van het levensonderhoud zó juridisch zeer juiste argumenten, dat dit 1 gering was, dat het moment voor compensatie nog niet was gekomenOp het drin- niet het geval was. De gevaClen van de gend verzoek van de Stichting van de Arbeid had de regering echter gemeend, F 221'ers zijn immers geen gevallen van haar medewerking tot een vergunning aan het bedrijfsleven niet te moeten onthou- politieke zuivering, maar een soort ad- li ouden. Deze vergunning betreft dan het toestaan van een toeslag van 11 pet van ministratieve berechting. Indien hier on- het weekloon of 2% pet van het maandloon ineens, tot een maximum van f 8-50i recht is geschied en dat is er onge- Er zullen echter geen spéciale maatregelen worden getroffen voor de ouderdoms-1 twufeld moet dat onrecht worden her pensioenen. Minister Teulings voegde daar nog aan toe, dat aan ambtenaren ookstpd. Dat was het argument van de heer een uitkering ineens zal worden gegeven tot een bedrag van f 5.na aftrek vanRitmeester (V.V.D.), Maar op het argu- de loonbelasting. Hij zeide, dat de regering zou trachten te bevorderen, dat de lagere i ment van de heer De Haas ging de minis- publiekrechtelijke organen een zelfde maatregel zouden treffen'®r met in. Hij herhaalde alleen nog' eens I zijn zelfde bezwaren van verleden jaar. De heer De Haas betoogde nu, dat deze j Interruntip zuiveringen geen politieke zuiveringen door aan het recht- Dok de lieer Andnessen begaf zich Op vragen van mevr. Fortanier de Wk (V.V.D.) deelde staatssecretaris Calls inedie, dat hij een zeer beperkte uitbrei ding zou overwegen van de Televisieraad met de •bedoeling daarin ook een vrouw vertegenwoordigd te.doen zijn. Hij over woog niet een officiële vertegenwoordig ster van het Vrouwencomité daarin toe te laten. Zo echter de VP.R.O. aan de televisie zou gaan deelnemen zou. deze zaak echter gemakkelijk kunnen worden opgelost. Waarmee?' hij zeggen wilde, dat in dat geval de voorzitster van de V.P.R.O., mevr. Bruining, de aangewezen vrouw zou zijn voor de televisieraad. DE HAAS (K.V.P.) geen motie Daarna begon men met frisse moed aan de behandeling der personeelszaken van bet departement van Binnenlandse Zaken. Wjj wielen ons wegens de overvloed van iko,py beperken tot de kwestie van de F 221'ers. Men kent het geval, waarover v.;ij reeds meer schreven. Deze menzem politiek onzuiveren zou moeten worden zijn na de bevrijding gezuiverd en van opengesteld. Daar komt nog het onrecht hun functie ontheven, in vele gevallen bij, dat er wel beroep op de Raad van met verlies van hun pensioenrechten (de State kon worden gedaan, als de minister z g B-gevallen). Deze werden met eervol en-ander oordeel had dan het advies van waren en dat, dus matige verlangen voldoen de politieke zui vering in het geheel niet o losse schroe ven zou ko men te staan Alleen voor deze mensen dus en lang niet meer de zeshonderd, wie het betrof wordt deze revisie ge vraagd. En het is dus niet waar, dat deze revisie dan voor alle ook van deze mensen middels een interruptie in het debat. Hij zeide, dat wanneer er apert onrecht was geschied, dit moest worden hersteld. Waarop minister Teulings antwoordde, at hij als minister van Binnenlandse taken revisie wel zou toestaan in die ge- allen, waarin nova te voorschijn zou- ien komen. In dat opzicht was men aan ijn departement zeer soepel. Maar dat ïield tegelijk in, dat de eens gedane uit spraak onaangetast bleef, omdat hier 'Heen van nova sprake was. Hij de replieken kwam men daarop nog ■sus terug met het argument van het schtsgevoel en minister Teulings vond, iat men, indien men het rechtsgevoel w-enst te bevredigen, dit niet moest doen ten opzichte van deze categorie al leen, maar voor alle zuiveringsge vallen En daar bleef hij bij. De begroting van Binnenlandse Zaken werd tenslotte na een behandeling van vier middagen aangehouden tot morgen middag. daar er nog een communistisch aipendement over de B.V.D. te behande len is. Deze goederen waren administratief reeds overgedragen aan^ <jg De sergeant- majoor C. van G- laadde 2e echter in een vrachtauto en verkocht ze op de pasar in Djakarta aan een^ Chinees. De H. en A. van G. v/aren de initiatiefnemers. De krijgsraad veroordeelde De H. tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek en de sergestnt-majoor A. van G. tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek en met bevel tot onmiddellijke gevangen neming. De jongemannen van ons volk staan nog voor een onzekere toe komst. De wereldvrede is nog steeds een broos bezit. Het verbre ken van de vrede zou voor velen, voor de militairen onder hen, een contact met een vreselijk geweld betekenen. Maar er is nóg een vijand voor deze jonge mensen. Een vijand, die door het verblijf buitenshuis en in de vreemde, een sterkere vijand voor onze jonge militairen dan is in geestelijke vijand mee te helpen be strijden heeft óns katholieke volk steeds als een ereplicht beschouwd. Het verheugt mij, dat ondanks de moeilijke omstandigheden, het ka tholieke volk in zo grote mate in reactie is gekomen, toen het van de noden van de geestelijke verzorging in het leger kennis kreeg. Het suc cesvol verloop van de actie Baas boven Baas stemt mij tot grote dankbaarheid. Het moedigt mij te vens aan nog een laatste aansporing te geven om met vereende krachten te proberen het kwart millioen 250.000.vol te maken. Het is nog niet te laat. Dinsdag sluit de stemming. (Uitslag in het K.R.O.- programma die avond om 21.45 uur). Stemt daarom nog heden door een gulden te zenden aan Nationaal Katholiek Thuisfront, Postbus 4 Den Haag, of op gironummer 520.000. Het belooft vanwege de prijzen een grote Sinterklaasspan ning te worden voor U en een grote Sinterklaasvreugde voor onze jon gens en hun aalmoezeniers. Er kan een gevaarlijke vijand mee over wonnen worden. Laten we samen doen, waarin wij zonder Uw hulp moeten falen. Onze jongens zijn het waard en we bewijzen er ons volk en onze jeugd een grote dienst mee. De Hoofdlegeraalmoezenier het normaal gezinsmilieu. Deze Kol. H. J. J. M. VAN STRAELEN. ontslagen en nu weigert men aam het de-I de zuiveringscommissie, maar niet als Zonder hoofdelijke stemming werden rpartemeai't vara Binnenland' e Zaken sinds i uitspraak van 'de minister en advies van j afgedaan de begrotingen van het Alge- jaar en dag de herziening van deze pro cessen, hoewel het bekend is. dat hier bar Veel onrecht is gebeurd- En dat alleen, toet het ■argument, *dat hierdóor de hele zuivering op 'osse schroeven zou komen te staan. De F 221'ers hebben herhaalde lijk op revisie aangedrongen door middel van da Raad van State, maar steeds is dit dioör het departement geweigerd. Verschillende leden hebben over deze kwestie weer het woord gevoerd. De heer De Haas (K.V.P.) stelde 't wel heel juist, toen hii betoogde, dat de gevallen van de F 221'ers geen politieke zuivering betrof fen. Zulke gevallen kwamen immers voor andere instanties, deze mensen werden gezuiverd door inderhaast benoemde com missies. waarbij natuur'ijk allerlei per soonlijke elementen meespeelden. de commissie een.luidend waren. Daar- meen Burgerlijk Pensioenfond'-, van het mee zijn de Matsten nog sterker gedu peerd. Ook de kwestie der pensioenrech- Provinciefondis en van 'de Staatsdrukkerij. De regering richt de volgende oproep tot het Nederlatise volle: Beter dan welk ander volk ook weet het Nederlandse volk wat overstromingsrampen betekenen en het is voor een Nederlander dan ook niet moeilijk zich een duidelijk beeld te vormen van de bittere nood, waarin de bevolking van Noord-Italië is komen te ver keren door de geweldige overstro mingen in de Po-vlakte. Zoals reeds is bekend gemaakt, zal het Nederlandse Rode Kruis op Zaterdag 1 December a.s. in ons gehele land collecteren ten bate van de zwaar getroffen ge bieden in Noord-Italië. Dat de solidariteit van de vol ken niet slechts een wensdroom, maar een werkelijkheid is, zal het Nederlandse volk Zaterdag a.s. met de daad kunnen tonen door er aan mee te werken de actie van het Nederlandse Rode Kruis te doen slagen, waardoor er toe kan worden bijgedragen het. leed vuti de. bevolking van Noord- Italië enigszins te verzachten. De Nederlandse regering doet gaarne een beroep op alle Neder landers öm deze hulpactie tot een zo groot mogelijk succes te ma ken door allen naar vermogen een bijdrage te geven voor dit zo goede, menselijke doel. Maatregelen van huurverhoging kun nen naar het reeds vaststaande oordeel van de regering niet worden genomen zonder compensatie. Een huurverho ging zou daardoor, gegeven de huidige ontwikkeling van het prijsniveau, een loonsverhoging met zich brengen. De consequenties, daaraan verbonden met betrekking tot de mogelijkheid van een daaruit voortspruitende inflatoire ont wikkeling en het slechter worden van onze concurrentiepositie op de wereld markt, dienen echter met zorg onder het oog te worden gezien. De regering heeft dan ook tot nu toe geen moge lijkheid gezien tot liet invoeren van een tweede huurverhoging over te gaan. Dit zegt minister In 't Veld in zijn ant woord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer t.a.v. de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Om alle huren op het noodzakelijk niveau te brengen, zou de huur van de vooroorlogse woningen in doorsnee die nen te worden opgetrokken tot ongeveer 250 procent var, het peil van voor 1940. De huren voor de nieuwe woningen, na 1940 gebouwd, zouden dan dienen te worden opgevoerd tot een iets hoger peil. Het bedrag, dat op deze wijze door de huurder gezamenlijk aan huur meer zou moeten worden opgebracht, schat de minister op rond 900 millioen. Uit hoofde van het wegvallen van financiële verplichtingen van het rijk ten behoeve van de woningbouw zou mogen worden gerekend op het vrijkomen van een be drag van rond ƒ125 millioen per jaar. De minister aarzelt echter niet de door vele Tweede-Kamerleden voorgestelde oplossing van het huurvraagstuk onaan vaardbaar te noemen. Een huurverho ging, ais hier bedoeld, zou een loonsver hoging van zulk een omvang met zich mede moeten brengen, dat het bestaande loon- en prijspeil met een slag volkomen zou worden verstoord. Veertig personeelsleden van da „Shell Nederland" in Amsterdam hebben korte tijd na de aankomst van Sint Nirolaas in de hoofdstad zijn aanwezigneid reeds over duidelijk bemerkt De goede Sini had in dit geval de Staatsloterij ingeschakeld. De veertig man hadden namelijk gezamenlijk een half lot genomen en Woensdag is op dit lot.de 50.000 gevallen! Het verwijt, dat tot nu toe zijn ver- wachtingen ten aanzien van de wo ningbouw steeds te gunstig zijn ge- woest, wijst minister In 't Veld in zijn Memorie van Antwoord op 't oorlu- pig verslag van de Tweede Kamer over de begroting 1953 van zljn depar tement, met beslistheid van de hand. Integendeel, de resultaten zijn steeds aanzienlijk boven de raming geble ven. Bjj de behandeling van de begroting voor 1950 heeft hjj aan de Kamer een berekening overgelegd, volgens welke het woningtekort in 1965 en met aan bouw van een voldoend aantal duplex- woningen in I960 zo i kunnen zijn over wonnen. Hierbij ui!gegaan van de bouw van 3&000 „mingen in 1949. 40.000 woriingén in 1950 en 45.000 wonin gen in 1951. De werkelijk in deze jaren gebouwde aantallen woningen zijn 42.791 in 1949, 47.300 in 1950 en naar schatting circa 54.000 in 1951. Op het genoemde schema is dus tot nu toe aanmerkelijk ingelopen. Indien in 1952 in plaats van de in het schema genoemde 50.000 wonin gen b.v. 45.000 woningen zullen worden gebouwd, betekent dit niet meer dan. dat de verkregen voorsprong van ruim 20.000 woningen voor een gedeelte teniet wordt gedaan. Indien, naar verwacht mag worden, deze verlaging van het bouwprogramma slechts tijdelijk zal zijn, zal het oorspronkelijke schema mits dien onaangetast blijven. Op grond van de thans bekende gege vens mag gehoopt worden, dat de finan ciering voor het in het bouwprogramma 1952 genoemde aantal van 40.000 wonin gen gevonden zal kunnen worden. Indien de woningbouwleningen het verwachte succes zullen hebben, zou met inspan ning van alle krachten het aantal van 40.000 woningen voor 1952 zelfs belang- Het is niets te veel gezegd, als men beweert, dat een ontwerpverdrag voor een economische unie met België en Luxemburg in een vergevorderd stadium van voorbereiding is. De regering zal t.z.t. het senioren convent, de commissie van buitenlandse zaken en de vaste commissie voor de handelspolitiek de nodige documenten voorleggen. Zo heeft minister-president Drees giste ren verklaard, toen tijdens het vragen uurtje in de Tweede Kamer de heer Ne- derhorst (P.v.d.A.) ter zake inlichtingen vroeg. rjjk kunnen worden opgevoerd en komt een aantal van 50.000, althans binnen het bereik der mogelijkheden, aldus minister In 't Veld. 10 In de Velser-affaire is de instelling van eeu gerechtelijk vooronderzoek bevorderd, welk vooronderzoek, naar zich gemakke lijk Iaat bevroeden, nog niet is voltooid. In de zaak-Menten is voor zovei betreft de gepleegde diefstallen en/of verduiste ringen, de omvangrijke instructie van de rechter-commissaris in strafzaken ge ëindigd. Deze instructie heeft afgezien van een enkele onbetekenende diefstal, geen voldoende aanwijzingen voor schuld tegen bepaalde verdachten opgeleverd, zodat van verdere vervolging moet wor den afgezien audus deelt minister Mul- derije aan de Tweede Kamer mede. Het gerechtelijk vooronderzoek in de zaak-Schallenberg is gesloten. Dit voor onderzoek waarbij de rechtercommissaris o.m. de journalisten, die over deze zaak artikelen hebben doen verschijnen als mede hun zegslieden zo ruim mogelijk in de gelegenheid heeft gesteld hun gegevens aan de Justitie over te leggen heeft niet kunnen leiden tot concrete aanwijzingen, dat in deze een misdrijf is gepleegd. Het is gebleken dat vermoedelijke schending van de plicht 'Ot geheimhou ding gerapporteerd door de Enquête commissie, t.a.v mishandelingen e.d. welke gepleegd werden in de Harskamp, de militaire justitie regarderen. De ambts voorgangers van de minister hebben deze zaken destijds onder de aandacht van de minister van Oorlog gebracht. Donderdag hebben geallieerde officie ren aan het Koreaanse front meegedeeld, dat door een nieuwe richtlijn van het hoofdkwartier de troepen van de V. N- sedert Donderdagmiddag weer op ,,voet van onbeperkte oorlog staan". De nieuwe bevelen dienen om een ein de te maken aan de „schaduwoorlog", welke volgde op de overeenkomst over een bestandslijn (doch niet over een be stand). Zij werden mondeling over gebracht en vervingen een eerder gege ven richtlijn, die nog niet officieel is be kend gemaakt, aldus deze officieren. De Noordelijke onderhandelaars te Pan Moen Djon hebben Vrijdag 'n voorstel der verbondenen, om na het sluiten van een wapenstilstand vanuit de lucht boven ge heel Korea een gemeenschappelijk toezicht uit te oefenen, teneinde te verhinderen dat er nieuwe militaire voorbereidingen worden getroffen, van de hand gewezen. De Noordelijken verzetten zich heftig tegen dit voorstel en zouden de uitvoering daarvan als een „onbeschaamde inmenging in hun binnenlandse aangelegenheden" beschouwen, zo deelde vice-admiraal Joy na de bespreking aan de pers mee. s Het Apostolaat des Gebeds vraagt in December te bidden voor de opvoeding van de jeugd en voor de missie in de Poolgebieden. In het overstroomde gebied in Noord- Italië, waar nog steeds honderden per sonen onder zeer benarde omstandigheden zfln geïsoleerd door de kolkende water massa's. is de temperatuur Donderdag avond tot onder het vriespunt gedaald. De meeste achtergeblevenen kunnen na tuurlijk niet stoken en beschikken in de meeste gevallen niet over voldoende warme kleren. De vliedgolf in de rivier de Po heeft de Adriatische zee bereikt en voert een brede baan gele modder van tientallen kilometers lengte in zee. Het pel. van het De ontwikkeling van de slachtvecmarkt De uitvoer in de vee- en vleessector was in de. afgelopen maanden dubbel zo in ons land liet in de afgelopen maanden hoog ate ln °e. 0vereenkomende periode een vrjj normaal beeld zien. De prjjsstij- van het vorig jaar, gingen in Mei en Juni moeten worden beschouwd als een normaal seizoensver schijnsel. Teneinde het tegen de staltijd j te verwachten grotere aanbod op te van- millioen uitgevoerd. Hier werd de bol- gen, werd de opslag van rundvlees in len-export overtroffen. heden voor rundvlees zich gunstig aan zien, aangezien verdere uitbreiding van - de rundveestapel onwaarschijnlijk b Een he,m nvodel van een landmijn aan „een grotere uitstoot is te verwachten vertegenwoordiger van een vreemde mo- Van een indertijd ietwat opgeblazen zaak heeft zich gisteren voor de Haagse rechtbank de eerste acte van het laatste bedrijf afgespeeld. In Augustus van dit jaar verscheen in de kranten de naam van de B. V. D. Voor het eerst was het publiek geworden, dat deze dienst een belangrijke spionnage-affaire aan 't licht zou hebben gebracht. Er waren namelijk twee personen gearresteerd, die een ge Op een afgesproken tijd en plaats ont moette D. „Winsky", die zich van da par ticuliere rechercheur als tolk bediende. „Winsky" had wel belangstelling en bood nlet minder dan 85.000 gulden voor het Behalve ruim 30.000 ton bacon met een waarde van i0 miaiioen. werden 50.000 tön vleeswaren met een^ waardig van 170 koelhuizen gestimuleerd, zodat voor de wintermaanden een voorraad vlees van goede kwaliteit voor de consumptie in het binnenland beschikbaar is tot een hoeveelheid van 42000 ton. Niettegenstaande oeze uitgebreide export is het binnenlandse verbruik in de afgelopen maanden 7 procent hoger dan verleden jaar. gendheid zouden hebben willen verko pen. De mijn was intussen een, hoewel niet zeer onschuldig, dan toch zeer be kend wapen, waarvan in de tweede we reldoorlog de Duitsers reeds gebruik hebben gemaakt. Een Haagse instrumentmaker, J. D. in dienst van een firma, die de landmijn in opdracht van het ministerie verder moest ontwikkelen kwam in aanra king met een oude kennis uit het ge vang, waar hij al enkele malen had ver toefd. De kennis, de keillner L. G., vroeg De blikpositie voor de oonservenindus- er iats te verdienen viel. D. meende 1 1 I v. Kof porrtp kwnrtooT van wel en dacht aan de landmijn, die Dit zeide de hoer Joh de Veer gisteren ie laat zich voor n_;en -poch zal na aanraking bij de eerste ontploffing -11 de halfjaarlijkse openbare vergadering niet bijster gun ti» a uit de grond vloog en ter heuphoogte op- van het bestuur en de Raad van Bijstand 'n totaaL zoals te dit jaar va sjnyfc nieuw explodeerde. Ook G. zag wel iets van het Bedrijfsschsp voor Vee en Vlees. I 9()00 ton blik beschikbaar k0Ip™- i in dit zaakje. G. g 'ing naar een particu- Overigens laten de productiemog<elijik- .^fr vergadering werd L i0i!ller rechercheur, die, naar hij meende. I uitgesproken over de toereikendheid vanbuitenlandse relaties had. Deze vertelde de garantieprijs voor melk van 20 cent per kilogram. Hierbij is rekening gehouden me,t een stijigirag van de rundvleesprijzen van ongeveer 15 percent.- Gevreesd wordt, dat deze verhoging niet tot stand komt en dat de veehouder daardoor in" zijn in- kamsten zal worden getroffen. echter alles aan de politie en de B. V. D„ die een gepensionneerde hoofdofficier van het KNIL transformeerde tot een ze kere meneer, „Winsky", die contact met D. opnam. Deze had inmiddels uit afge keurde onderdelen een spring-landmijn 1 gebouwd. CyCVCV<V geheim, waarvan 10.000 in voorschot als hij eerst de mijn mocht zien. Ter over tuiging liet hij 15.000 gulden aan bank biljetten zien. De zaak werd beklonken, doch in plaats van de bezichtiging van de mijn, vond een overval van de po litie plaats. En zo stond D. gisteren terecht wegens verduistering van een landmijn. Zijn vroegere directeur verklaarde voor de rechter, dat, hoewel er allerminst sprake van een geheim was het personeel toch geheimhouding was opgelegd. De off;cier van Justitie vond voor D. een gevange nisstraf van één jaar met aftrek wel op haar plaats Voor de kellner G. vroeg hij eveneens een jaar. Deze laatste trachtte nog aan te voeren, dat hij D. had aangezet tot zijr. daad op instigatie van de privé-re- chèrcheur, doch aan deze bewering sloeg zelfs zijn verdediger geen geloof. De laatste acte van de geschiedenis speelt op 13 December a.s. Dan zal de rechtbank uitspraak doen. water in de overstroomde gebieden blijft gemiddeld een centimeter per uur dalen. Er zijn reeds stukken droog gekomen, die thans gedesinfecteerd worden Over het ondergelopen gebied hangt een lijken lucht. nu 't water zijn slachtoffers terug geeft. Men gelooft, dat door de kracht van de watermassa's ook de aarde van de kerkhoven is weggespoeld. De gevol gen daarvan kan men zich indenken Verder komen de lijken van nonderden verdronken dieren naar de oppervlakte. Het is nog niet mogelijk een betrouw bare schatting te maken van het aantal mensen, dat door de stroom Is meege sleurd en verdronken. De Noorse tweede kamer heeft met algemene stemmen besloten, honderd duizend kronen ter beschikking te stellen van de slachtoffers der overstromingen in Italië. Voorts zal een beroep op het Noorse volk worden gedaan om bijdragen. De stad Bergen schenkt tienduizend kronen. Het aanhoudend slechte weer over grote gebieden van de Noordzee dwingt de daar opererende vissersschepen al sinds vele dagen de werkzaamheden t.e staken. De meeste schepen liggen dan ook op het ogenblik op de golven te rijden, „te steken" zoals men in visserskringen zegt. De gevolgen van deze Hjdelijk- werke loosheid zijn op de vismarkten duidelijk te merken. IJmuiden bijvoorbeeld ziet met verlangen uit naar een flink schip vis, want de schaarse aanvoeren doen de prijzen tot fabelachtige hoogte oplopen. De handel moet grof geld betalen voor de schrale partijen die een enkele logger binnen brengt en de schepen die nog op zee zijn melden uiteraard zeer geringe vangsten door het gedwongen stil liggen. Een van de schepen, die Zaterdag des niettemin aan de markt gaat verschijnen, is het vlaggeschip van de IJmuidense vloot „De Vios". dat zijn schrale 600 kistjes, die dag vermoedelijk ln een bodemloos vat gooit. Minister Mulderije mieent dait het wets ontwerp 'betreffende de Nederlandse vlag in .de huidige omstandigheden kan wor den imjjc-trokken. Er bestaat thans vooral behoefte aan meerdere uniformiteit in de kleur van bet blauw, welke ook door het wetsontwerp niet nader bepaald wondt. De regering is voornemens bij interne in structie te bepalen, dat nieuwe vlaggen voor rijksdiensten uitsluitend zullen wor den aangeschaft in de tinten van rood en blauw, weftke door de Koninklijke Marine worden gevoerd. MENSEN, die om hun naastenliefde in velerlei vorm 'n goede reputatie genieten, zullen in de rege. ook in de bedrijven tot de beste werknemers, tot de aanpakkers behoren. Meesjouwen ligt nu eenmaal in hun natuur. Wanneer derhalve bij het aannemen van personeel getest moet worden, zou een der eerste vragen bij het onderzoek moe ten zijn: Wat is hij of zij eigenlijk van, huis uit. Wanneer dergelijke goed-gerichte lieden een kans krijgen, kan een onderneming er pleizier van beleven Al moeten natuurlijk andere factoren van materiële en geestelijke aard een woord meespreken. Want bij blijvende be langrijke tekorten wordt de beste werker op den duur geestelijk vermoord. Over die z.g. andere factoren is in ver band met de befaamde kwestie der pro ductiviteit weer twee dagen zwaar ge boomd op de Woensdag en Donderdag gehouden Utrechtse efficiëncy-dagen. uit de prae-adviezen waarvan we enkele dagen geleden reeds een uittreksel heb ben gegeven. Minister Albregts, de speciale man voor de productiviteit heeft in de openings zitting wel de puntjes op de i gezet. Een beknopte samenvatting van zijn gedach ten moge hier nog volgen: In de diepste zin gaat het om de be paling van de verantwoordelijke plaats van de arbeidende mens. De juiste geestelijke instelling vindt haar basis in doelgerichte samenwerking. De pro ductiviteit kan ertoe bijdragen het leven van de arbeidende mens in en buiten het bedrijf gelukkiger te maken. In evenredigheid met zijn geestelijke vermogens behoort de werknemer ver standelijk inzicht, initiatief, verant woordelijkheid en technische bekwaam heid op te brengen. Het boven aangeduide congres ging over de weerstanden, die aile schone, reeds veie malen geschilderde en befuifde doeleinden in hun verwezenlijking tegen houden. Tot die weerstanden behoren in het materiële onvoldoende sociale zeker heid onvoldoende arbeidsvoorwaarden, onvoldoende promotie-kansen. In het geestelijke de tegensteiüngsgedachte, niet genoegzame waardering van de factor handenarbeid wederzijdse argwaan. De spreker-ondernemer ir Ingen Heusz. verklaarde dan ook: We kunnen vertrou wen vragen, maar zullen het niet krijgen, zo lang wij niet beginnen het te gever.. De heer Ruppert, voorzitter van Itet Christelijk,Nationaal Vakverbond, heeft deze kant van het producttoiteitsprobieem op zijn wijze nog scherp beucht. KiJ typeerde geest ei. middelen o.a. aldus: Een groot gedeelte van dez,e weer standen zijn te brengen onder de noemer „wantrouwen" heil in het algemeen terug te brengén tot het vantrouwen van de arbeidende stand tegen de struc tuur van ons sociaal-economisch lever- Belangrijke maatregelen om dit wan trouwen weg te nemen zijn: a. goed en intens overleg niet al'een aan de top, maar vooral ook aan de voet (ln de onderneming zelf: ondernemingsraden, kernen fabriekscommissies overleg met. de arbeiders door lager toezichthoudend en leidinggevend personeel!; b. de ar beider zoveel mogelijk verantwoordelijk heid doen dragen; c. herziening van de rechtsvorm der onderneming, met er kenning van de bijzondere positie van de leiding' der' onderneming, dient de factor aarbeid volledig erkend en inge schakeld te worden in '.iet algemeen be heer der onderneming. Het zou stellig onjuist zijn, de oor zaken van alle tegenwoordige sociale moeilijkheden uitsluitend in de kring der ondernemers te zoeken. Dit wordt reeds bewezen door 't niet te loochenen feit, dat de grootste weerstanden tegen verhoging der productiviteit veelal wor den aangetroffen bij bepaalde groepen van jongere arbeiders. De on dankbaarheid voor het verkregene, het algemeen materialisme en de daarmede gepaard gaande verzwakking van het verantwoordelijkheidsbesef zijn heiaas verschijnselen, die da arbeidende stand niet onberoerd hebben gelaten Wij zullen hier verder geen commentaar leveren. Wie de „belichting" des lieren Ruppert tweemaal leest, heeft vanvond stof genoeg voor gewetensonderzoek. HENK VAN DER MAZE. De Middelburgse politie werd gisteren van Roosendaal uit op gebeld door een onthutste Middel burgse dame, die op reis was ge gaan en op het Roosendaalse sta tion tot de ontdekking was geko men, dat zij het gas onder een pan met melk had laten branden. Een politie-agent verschafte zieh ogenblikkelijk toegang tot haar woning en draaide het gaskraan- tje om. De dame kon gerust haar reis voortzetten. Of de melk mid delerwijl overgekookt was, ver meldde het politierapport niet. Het officiële Joegoslavische persbureau „Tanjoeg" meldt, dat de Joegoslavische autoriteiten de metropoliet van Skoplje, die zich sinds achttien maanden in een klooster in husarrest bevond, op beschuldiging van medeplichtigheid aan een complot tegen Tito, hébben vrijge laten. Men gelooft, dat thans ook de vrijlating van mgr Stepinac, de aartsbisschop die al gedurende vijf jaar gevangen zit, zeer nabij is. Zoals gemeld, heeft maarschalk Tito onlangs verklaard, deze kwestie „bin nen een maand te zullen regelen". Waar nemers veronderstellen, dat Tito er niet langer op staat, dat de aartsbisschop het land zai verlaten ais voorwaarde voor zijn vrijlating, zoals zes maanden geleden werd voorgesteld aan het Vaticaan, dat hier niet op inging. Twee Duitsers beweren een middel ia hebben gevonden tegen kolenstofvergifti ging en ondergrondse explosies. Het be staat hierin: De mijnlampen worden met een dikke laag zout bespoten die nat wordt gehouden. Het kolenstof zet zich op het zout vast. De kans op ontploffingen zou daardoor ook veel minder worden. De methode wordt reeds in verscheidene Duitse mijnen toegepast. De kok van het s.s. „Nigerstrocom" van de Hollandse Stoombootmij., de Amster dammer D.V., kreeg in de Nigeriaanse haven Lagos, na een bioscoopbezoek, ongenoegen met een paar inlanders. De 19-jarige Delfzijlse stuurmansleerling W. wilde hem hierbij helpen, doch beide jongelieden werden door de inlander» via een pier in het water gedrongen, tengevolge waarvan beiden om het leven kwamen. Tot heden zijn de lijken nog niet gevonden, aldus het telegram, waarin van het gebeurde wordt kennis Nageven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1