Van Sinterklaas zn baard naar de orchideeën in Honolulu „Ik kan daar niet over uit"., ABDIJSIROOP fll I Citroen A Geen geheimzinnigheid rond inpoldering van [Jsselmeer „Haakjn" ruim drie millioen veRHuizms- KOOPJE N°1 DE KLERKtZM Ook Nederland verwacht iets van sub-commissie „grote vier" Een bizonder cadeau voor hem, voor haar... voor zoon of dochter! IN VIER-EN- TWINTIG PEEK CLOPPENBURG PRISMA BENAUWDE HOEST VERRAS MOEDER N.V. ADA ALM EYE R sch: e dam iiiiÜ Mond- en klauwzeer.... 1 ©95 Hoge en lage snelheden Voor Februari 1953 wettelijke regeling Strijd over tarieven luchtvervoer Opvliegende Ambonees salueerde Gevangenisstelsel wordt geleidelijk verbeterd Het ontslag bij Van der Heem Vanavond beslissend Woord van Visjinsky? VRIJDAG 30 NOVEMBER 1951 PAGINA S Nog vier uur, drie en veertig minuten Speciale Aanbieding I ij ^Rdoeken I I A verwerkt tot een originele pistache- surprise Nieuwe collectie Alaska Shawls zuiver wol, in uni- kleuren en originele Schotse ruiten Originele „Zwanendons" Herenpyama's in prima uitvoering 12?5 ^Flanellen Herenpyama's reeds vanaf Komt U eens bij P C de 2002 prachtige èn prac- tische Sint Nicolaas-ge- 1 schenken vrij bezichtigen. Dan weetU, wat U „hem" geven zult! Of koop de p s, C-waardebon, waar op de gelukkige na Sinter klaas zélf kan komen uitzoeken! „O, kom er eens kijken! Het wrf>HeM U tot nUU! Beter.en stukken goedkoper! *Vanaf heden t/m 4 December tot 9 uur 's avonds geopend, ons huis Rotterdam tot 10 uur 's avonds Acht uur Pooleenzaamheid „Beleid is openbaar Rel in kamp berecht Vijf projecten voor 1952 Fraude in Leeuwarden Protest van 70 man VIJF VONNISSEN IN OPLICHTINGSAFFAIRE PU noten geWeord stol naar keuze. OOR Compleet met volle garantie walenburgerweg beuerlandselaan PRINS VERTOONT FILM VOOR KAMERLEDEN WASHINGTON, D. C., Zondagavond Hot spiegelbeeld van een smalle maansikkel breekt op de matzilveren huid van de enorme bakboordvleugel en het eenzaam zijn koers ver volgende, dreunende hemellichaam is middelpunt van een donker ijzig heelal: rondom doet het soms de vertrouwde vaste sterrenbeelden zachtjes wiegen, rijzend en dalend aan zijn horizon Men loopt naar de „washroom" om zich te scheren. Er is overvloedig warm en kond stromend water in de helder verlichte hygiënische omgeving van stainless steel en helder gecapitonneerde wanden en terwijl men zich voor de grote spiegel aan een der drie wasbassins inzeept, verraadt alleen het trillen van het water, dat men zich op dat ogenblik op enkele kilometers hoogte boven dc harre, onbewoonde sneeuw- en ijswoestijn van.Labrador bevindt, waar geweldige bossen als donkere wakken in de barre witte oneindigheid liggen. De „Clipper" ligt zo rustig, dat het mes geen enkele maal uitschiet, maar halverwege dit ochtendritueel houdt men even op: het horloge wijst Nederlandse tijd, twaalf uur. Twaalf uur Zondagmiddag. En men vraagt zich ineens af of men dit ongestraft heeft kunnen doen: Zaterdagmiddag zag men om half een in Rotterdam nog een verwilderde Sinter klaas naar zijn door de storm bedreigde mijter grijpen, tussen enkele verschrikte zegengebaren in. Om 15.20 uur („Ja, een half uur ver tragingloopt men op een verwaaid Schiphol-platform naar de wachtende Con- vair „Gerard Terborgh", om 17.15 uur landt dit toestel na een rustige vlucht bo ven het wolken-poollandschap dwars door een laaghangend vuil regengordijn met practisch geen zicht op London Airport, om 21.05 klimt men in de stromende regen de staatsietrap op van de Strato Clipper „Golden Gate" der Pan American World Airways. Allright, dat is Zaterdagavond en van vier ranselende propellers stuift een lange staart van regenstof wanneer de 73 ton brullend hun aanloop nemen, iets meer dan een halve minuut later, na 4000 voet startbaan, reeds waggelend loskomen van de aarde en steil klimmend afdraaien naar het Noord-Westen. Om half drie Zaterdagnacht landt de Clipper op het IJslandse vliegveld Kevlavik en na z'n handtekehing te hebben gezet onder een verklaring, dat men niet aan mond- en klauwzeer lijdt (werkelijk) koopt men daar die momentopname van de Rotterdamse Sinterklaas nog vers in het geheugen een gefrankeerde ansichtkaart yan de Hekla geiser, voor 20 dollarcent, om helemaal uit IJsland vrouw en de (ho pelijk) slapende kinderen nogmaals de groeten te doen („veel liefs, sneeuw, koud"). Ruim een uur later, om kwart voor vier, wervelt de dunne poeder sneeuw andermaal op onder de ranse lende propellers en even daarna is men reeds terug op de rustige 18.000 voet om de grote eenzame ruk over de Noorde lijke Atlantische Oceaan te beginnen, «Jjgo het Zui(ieüjkeHpuntje van Groen land langs, waarna 1400 mijl en zes uur, twintig minuten verder de rode en groene bezwerende lichtsymbolen van Goose Bay zichtbaar worden Op hetzelfde moment dat wij daar („ten below zero, folss") in dikke jassen de droge ijzige nachtkou inliepen, de platge treden harde sneeuw kriepend onder onze haastige voeten, holden in Nederland de laatste gelovigen, vijf minuten te laat naar de Zondagse Hoogmis van tien uur. Een uur later, opnieuw in de lucht, deelt de steward ons mee, dat de „fore cast to New York 4 uur en 43 minuten bedraagt (let op die drie en veertig minu ten). De wedstrijd NederlandBelgië moet dus 18 rrfinuten oud zijn, wanneer we daar landen.... Het schuim op mijn mannelijke (kauw gom kauwende) kaken is U begrijpt dat na al de bovenstaande belevenis sen hoog boven Labrador in een ijskoude nanacht met de smalle maansikkel over bakboord, reeds lang opgedroogd, maar de vraag blijft: kan men zich hoog boven Labrador scheren, nadat men daags te voren met eigen ogen Sinterklaas z*n rate- Als andere middelen gefaald hebben Uw hoestaanvallen min der benauwd te ma ken neem dan het middel waarop nog slechts zelden ver geefs een beroep is gedaan: AKKER'S Werelds beste hoestsiroop - lige baard nog in Rotterdam heeft zien wapperen? Is dit soort ervaringen niet dermate schokkend en verbijsterend, dat alle be woners van dit dreunende, holle hemel lichaam gedurende de hele tocht met starre ogen en open mond naar woorden hebben zitten zoeken - om deze belevenis te verklaren? Ik zal U wat anders vertellen: al die 46 passagiers haastten zich in Londen zo onverschillig de trap op naar de Clipper, alsof de stewardess daarboven alleen maar een juffrouw van driehoog in de zoveelste dwarsstraat was maar een erg aardige! die juist „Komp u bauve" had geroepen. Ik kan daar nooit over uit. Ik ben al lang de tel kwijtgeraakt van mijn aantal vlieguren (het moet alles bij elkaar een afstand van een stuk of wat losse slingers rond de aarde uitmaken) maar naar mijn gevoel hebben al die pientere mensen die zeggen: „Wat maak je je druk! Zoveel duizend mijl afstand op zoveel snelheid per uur betekent zo en zoveel uur...." volkomen ongelijk. Want daarmee is het verhaal niet uit. Het verhaal zal voor mij zelfs niet uit zijn, wanneer mijn toekom stige kleinzoon („Hear hear!") nog eens ooit met een derdehands straaljagertje op een klein grasveldje achter het gesticht, waar Opa verpleegd wordt („Uche, uche") landen zal. Ook dan zal die opa nog met een beverige stem van al die ouwerwetse kisten vertellen, van zijn pipercubje en zijn Connie, zijn Skymaster en zijn Clip per (museumstukken) en verbijsterd het hoofd schudden wanneer hij over die 74.000 kilo vertelt, die de donkere nacht werden ingehesen door vier donderende motoren van 3500 p.k. elk, in de vaste handen van één kleine mens.... 'Zou iemand van al die passagiers ook maar iets van dit technisch verbijsterende mi rakel begrepen hebben? En gesteld dat plotseling die benauwend kleine groep van technici die deze transportmogelijkheden aan de mensheid verschaft, aan mij en U AMSTERDAM - OEN HAAG - ROTTEROAM GRONINGEN LEEUWARDEN UTRECHT HAARLEM - LEIDEN ARNHEM NIJMEGEN - EINDHOVEN en aan de mevrouw met het één jaar oude meisje, dat naast ons zat en zich van een bezoek aan haar Engelse ouders terug moest haasten omdat haar man de andere dag plotseling vertrekken zou naar Ko rea, gesteld dat dat handjevol technici in eens verdween. Accoord. Opa wordt oudhij zal het nooit helemaal leren. Onze gezagvoerder was Captain Charles Blair, een donkere, verlegen grinnikende reus van 42 jaar, wiens naam enkele maanden geleden ir. alle kranten ter we reld stond, omdat ie in een Mustang, een één-persoonsjachtvliegtuig, de Oceaan was overgestoken en later zijn machine via de Noordpool ook maar weer naar huis terug had gevlogen. Tien en een half uur vliegen vanaf Bardufos in Noorwegen naar Fair banks in Alaska, waarvan hij ongeveer acht uur lang in volledige radiostilte alleen met zijn eigen gedachten was, bo ven de Poolzee. „Een aardige sport", grin nikte ie, „maar ik zou nou zo graag die Mustang ^verkopen, en dat is me nog niet gelukt..." Hij was drie keer luchtmillion- nair („so what? wai dan nog?), had er 'n achttienduizend vlieguren opzitten en maakte gemiddeld driemaal per maand een heen- en terugvlucht over de Oceaan. Buiten in de ijzige kou gromden de mo toren, en alleen de boven Engeland van de propellers afspringende brokken ijs, die tegen de cabine beukten, vormden even enige sensatie. Hij stond daar zo gewoon vooraan in die enorme Clipper en toen hij zich later ook even scheren kwam en ik hem vroeg of hij nou eventueel nog meteen terug zou kunnen vliegen, zei hij zonder een zweem van opschepperij: „Dat zou ik wel een week lang kunnen doen".... Hij had nog nooit alle knoppen en han deltjes en wijzertjes geteld, die hij moest controleren voor hij startte, vertelde alleen dat de chef-boordwerktuigkundige over een kleine 130 electromotoren gingEn dan te bedenken dat het lampje boven mijn stoel ineens uitging en dat ze onge veer drie kwartier tevergeefs naar de oor zaak zochten We maakten de omweg ov.er IJsland inplaats van de normale route Shannon Gander te volgen, omdat er tussen de twee laatstgenoemde plaatsen zulke sterke tegenwinden gemeld waren, dat de Clip per dan op zijn lading en passagiers had moeten bekrimpen. Een omweg van een 350 mijl en desondanks waren we slechts een kwartier achter op de dienstregeling, toen we eindelijk om kwart voor vier 's Zondagsmiddags Nederlandse tijd boven Idlewild waren. Kwart voor tien aan de rand van een mild zonnig New York en er waren orchi deeën voor alle vrouwelijke passagiers, „speciaal voor u per Clipper uit Honolulu hierheen gebracht". Advertentie. en Meisjes op St. Nicolaas mede met een tube HAME A-GELEI. Prijs f 1.54 en 93 ct Ofschoon we rechtstreekse tegen winden ontweken, haalde de Clip per op grote stukken van deze vlucht toch „slechts" een kruissnel heid van 200 mijl per uur. Bij gun stiger weersomstandigheden, b.v. vorige week op een uitreis, had ie nog de 300 gehaald. Toch is het nog altijd geen reden om voor „lang zaam" te worden versleten wanneer men binnen het uur 200 mijl uit de buurt komt. Bij aankomst in New York merkten we echter dat het niet allemaal even snel gaat. Ach tereenvolgens wordt men door de gezondheidsdienst, die het vaccina tiebewijs tegen pokken wil zien, de immigratie-autoriteiten en de douane „klaar gestoomd" om Gods own country te mogen betreden. Men leest de namen van 'n lijst af: diplo maten eerst, dan Amerikaanse bur gers, dan de vreemdelingen. En voor al mijn Amerikaanse vrienden, die so nu en dan onze, naar hun be grippen ongeveer om de honderd meter opgestelde Europese douane ambtenaren 8 an de x aantal Euro pese grenzen zo lastig vinden: die paar honderd meter voor we ein delijk met de bus naar de ver van Idlewild gelegen stad reden,, die paar honderd meter kostten ons meer dan.... twee uur! Wijzelf hadden met het onderzoek onzer bagage geen enkele moeilijkheid, maar van practisch alle passagiers ook de Amerikaanse! werd geen koffer of tas overgeslagen en vlakbij mij was er een expert aan het werk die ongeveer de steken tellen ging op een uit Europa mee gebrachte pullover! En dat men op diezelfde heldere Zon dagmiddag door de diepe smalle straatgeu len tussen de grijze, onvergankelijk lijken de wolkenkrabbers doorreed en 's middags weer op de barkruk van een dougstore chicken-sandwiches at, en enkele uren later, het was toen bij U tien uur 's avonds en hier viel de eerste schemer over de grijze, doodstille stenen monstermonolythen, al wéér in een vliegtuig !.ati om precies vjjf kwartier daarna de glanzend geïllumineer- de koepel van het Washingtonse Capitool te zien gloeien tussen een overdadig rijke juweliersetalage van vlammend rood en groen en de ontelbare snoeren der straat verlichting waarin de auto's één onafge broken stroom vormden. De baard van Sinterklaas en orchideeën uit Honolulu, allemaal in wat voor ons één dag en een abnormale nacht was. Komt H eruit? Ik niet J. W. HOFWIJK 's-GRAVENHAGE, 29 November In de avondvergadering werkte de luidspreker-installatie niet. Weken lang heeft men proeven genomen en de technicus die de installatie gecon troleerd had, was eindelijk vertrokken. En prompt weigerde de microfoon. Intussen was de behandeling van de begroting van Uniezaken, waarmee des middags nog eVen begonnen was, onderbroken voor allerlei begrotingen yan Verkeer en Waterstaat, n.l. die van de P.T.T., 't Scheepvaartfonds, 't Staatsvissershavenhedrijf te IJmuiden en die van "t Zuiderzeefonds. De eerstgenoemde werden alle z. h. st. aanvaard. Over die van het Zuiderzee fonds was het een en ander moeilijk te verstaan, want de loudspeakers waren uit geschakeld. Wat wij er van konden op vangen kwam neer op het beleid ten aan zien van de IJsselrneerpolder. Men is blijk baar hier en daar bevreesd voor minder juiste verhoudingen. Dat beleid meest zoveel mogelijk in het openbaar worden gevoerd. Dc lieer Engelbertink (KVP) vroeg de minister naar de plannen van de subsi dieregeling voor de kerkenbouw en de financiële regeling voor de middenstand in de polder. Hü kwam tenslotte met een motie, waarin hjj miuister Wemmers vroeg zjjn beleid inzake de Inpoldering van het Usselmeer in het openbaar te voeren daarbij rekening te houden met de verhoudingen in het oude land, het beleid te voeren in overleg met maatschappelijke organisaties, tevens richtlijnen dien aan gaande te willen vaststellen, en deze aan de Kamer voor te leggen. In zijn antwoord verteide de minister o.a. dat over de subsidie aan de kerken bouw in de IJsselmeerpo'der nog geen be slissing was genomen. Hij had echter zijn collega van wederopbouw in overweging gegeven hetzelfde financiën systeem toe te passen als bij de wederopbouw. Voorts antwoordde hij de heer Engelbertink op de opmerkingen die deze bad gemaakt en die hij tenslotte had verzameld in de motie waarvan wij spraken Minister Wemmers zeide dat er geen geheimzinnig heid behoefde te bestaan ten aanzien van het bestuursbeleid omdat er een wettelij ke regeling zou komen voor 15 Februari 1953. Daar deze regeling een wettelijke regeling zcu zijn betekende dit dus dat de Kamer er in zou worden gekend. Wat de motie zelf betreft zei de minister dat het beleid openbaar was. tenminste als de heer Engelbertink daaronder verstond VERANTWOORDING in het openbaar. Dit was altijd geschied. Wat het in acht nemen betreft van de belangen van het oude land meende de bewindsman, dat dit niet zó mocht worden geïnterpreteerd dat de IJsselmeerpolders zouden worden op geofferd aan de kwalen van het oude land. De kolonisten moeten worden uitge zocht en niet op de eerste plaats onder hen die op het óude land geen plaats kon den vinden. De belangen van de polder Op de conferentie van de internationale luchttransportorganisatie (I.A.T A.) te Nice heeft de „Panamerican Airways" ge dreigd uit de organisatie te zullen treden en in het luchtvaartbedrijf weer tarief- concurrentie in te voeren, wanneer er geen compromis wordt bereikt in de vorm van een retourtarief van ten hoogste 477 dollars voor een Transatlantische toeris tenklasse. Men verwacht, dat de .Transworld Air lines" het voorbeeld van de „Pan Ameri can Airways" waarschijnlijk zal volgen, wanneer deze maatschappij uit de I.A.T.A. mooht treden. dienden voorop te staan. Voorzover doen lijk zou ook met het belang van het oude land rekening worden gehouden maar de opbouw van de polder mocht daaraan niet ondergeschikt worden gemaakt. Wat de verhoudingen betreft waar over de heer Engelbertus had gesproken; deze verstond hij aldus dat men deze verhoudingen moest zien in godsdien stig opzicht. Deze werden nagestreefd maar daarbij moest worden gekozen uit beschikbare sollicitanten waarbij even zeer naar vakbekwaamheid en geschikt heid moest worden gekeken Voor de inschakeling was er reeds overleg tus sen de directie.van de polder met de Stichting van de Landbouw en vertegen woordigers van de landbouworganisa ties en van de middenstand. E- was dus voldoende contact. In aansluiting daar op deelde hij mede dat hij een Commis sie van Vertrouwensmannen nit land bouw- en arbeidersorganisaties zou in stellen met de bedoeling deze in kennis te stellen van de plannen, waardoor misverstanden zouden kunnen worden voorkomen, Hetzelfde zou hij noen ten aanzien van de middenstand om te stre ven naar een evenwichtig samengestel de bevolking. Dit antwoord gaf duide lijk te kennen en de minister zei het ook met zoveel woorden, dat hij aan de motie—Engelbertink geen behoefte had, daar zij ;n strijd was met een doelmatig koloniaal beleid. De heer Engelbertink antwoordde hier nog op, dat de kwestie niet zó was zoals de minister haar had gesteld: het verlan gen van de polder ondergeschikt te ma ken aan het verlangen van het oude land, nee. deze beide verlangens moesten aan elkander nevengeschikt zijn. De polder immers werd geheel met middelen van het oude land tot stand gebracht en dus moest het oude land ook meehelpen aan de oplossing van de moeilijkheden. Daar er bij de replieken maar drie minuten spreektijd werd toegestaan kon de heer Engelbertink over dit probleem niet meer zeggen. Hij handhaafde echter zijn motie. Tenslotte werden de debatten gesloten met de mededeling dat morgen aan het begin van de vergadering over de begro ting van de Zuiderzeepolder en tevens over deze motie zou worden gestemd. .(Van onze correspondent) Eind October heerste er ook in het woonoord voor Ambonezen te Barneveld onrust, die tot uitbarsting kwam op Vrij dag, 26 October, toen één der Ambonezen, een zekere I- T., een 25-jarige soldaat le klas van het voormalige K.N.I.L., op aan drang van een paar vrienden dó kamp commandant, luit.-kol. b. d. A. G. W. Navis, bedreigde, door met de typisch Ambonese werphouding op de kampcom mandant af te komen met een 27 c.m. lang scherp geslepen mes in de hand, terwijl hij riep: „Dood, nu dood". De overste, die als getuige werd ge hoord, verklaarde, dat hij zich inderdaad bedreigd voelde, toen verd- op hem af kwam. Hij verklaarde voorts nooit on genoegen te hebben gehad met deze ver dachte, die wat opvliegend van aard is, zefifs van Ambonees standpunt uit bezien. De politierechter veroordeelde de ver dachte tot twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en verder, conform de eis, met last tot on middellijke invrijheidstelling. Toen tot verdachte was doorgedrongen wat deze uitspraak Inhield, salueerde h\j voor het portret van de Koningin, voor de rechter en voor de pers. Voorts zegde hij vriendelijk dank, ook namens zijn vrienden op Ambon en sloot wenend vriendschap met overste Navis, die hij had bedreigd. Daarna nam hjj met een handdruk afscheid van alle aanwezigen in het kleine zaaltje van het Zutphense gerechtsgebouw Als gevolg van de toestand van "s lands financiën zullen verschillende verbeterin gen aan het gevangenisstelsel naar een later tijdstip moeten worden verschoven, aldus deelt minister Mulderife aan de Tweede Kamer mede. Voor zover de ter beschikking gestelde gelden toereikend blijken te zijn ligt het in het voornemen om In het jaar 1952 de volgende verbeteringen te doen aan brengen: 1. Verdere ontplooiing van het oplei dingsinstituut voor personeel bij het ge vangeniswezen. waarbij uiteraard ook ge bruik zal worden gemaakt van ervaringen in het buitenland opgedaan. Met uitwisse ling van functionarissen in Benelux-ver- band is reeds een begin gemaakt; 2. Het treffen van maatregelen tot ver dere ontwikkeling van een doeltreffende selectie der gedetineerden; 3. Voltooiing van de inrichting van het huis van bewaring II te Utrecht tot selectie-centrum van ter beschikking van de regering gestelde psychopaten, 4. Voortzetting van de als gesiaagd te beschouwen proefneming Inzake de in richting van zg. „jeugdvleugels" bij de huizen van bewaring; 5. Voorbereidende voorzieningen ten aanzien van de oprichting van een cen traal gesticht met paviljoonssysteem ten behoeve van de vrouwelijke gedetineer den. Voor de volgende jaren bestaan er ver dere plannen ten aanzien van de uitbouw van het gevangeniswezen. Ten aanzien van de gestelde vraag be treffende de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden kan worden medegedeeld, dat het justitieel onderzoek nog niet be ëindigd is. Hangende dit onderzoek is aan vier personeelsleden de toegang tot het gesticht ontzegd. Bovendien bevinden zich twee personeelsleden in voorlopige hechtenis en zijn uit dien hoofde van rechtswege in de uitoefening van hun functie geschorst, aldus minister Mul' dertje. Gisteren is door Van der Heem N.V. de reeds aangekondigde ontslagaanvrage voor 170 man personeel bij het Geweste lijk Arbeidsbureau ingediend. Bijna 100 man zou zich bij dit ontslag hebben neer gelegd, wat volgens het arbeidsbureau moet blijken uit het feit, dat van de ge hele groep alleen 70 a 75 personeelsleden protest hebben aangetekend. Laatstge noemden hebben namelijk ter beharti ging van de belangen der ontslagenen een comité gevormd, dat niet alleen bij de directie van het bedrijf tegen het ont slag heeft geprotesteerd, doch tevens een schrijven aan de gemeenteraadsleden van Den Haag heeft gericht, waarin er op wordt gewezen, dat het ontslag $iet ge rechtvaardigd is. Ook heeft het comité zich per brief tot de minister-president gericht. Blijkens nadere mededelingen van het comité zijn de meeste ontslagen perso neelsleden er van overtuigd, dat het be drijf voldoende opdrachten had om aljen aan het werk te houden. Overigens was het hun al opgevallen, dat meisjes de plaatsen van d# ontslagen mannen had den ingenomen. De Haagse rechtbank heeft vijf vonnis sen gewezen tegen personen, die, ver dacht van oplichting van een handelaar ster in textiel te Amsterdam en van een zakenman in Voorburg, twee weken ge leden voor haar terecht hebben gestaan. De handelsagent P. van N. werd tot drie jaar met aftrek van Voorarrest ver oordeeld. Tegen hem was vier jaar ge- eist. De vertegenwoordiger J. B. kreeg twee jaar met aftrek van voorarrest, na een eis van drie jaar. De derde verdach te, J. R-, kreeg anderhalf jaar en de vier de, J. G., negen maanden. De vijfde ver dachte was een vrouw, T., die in de in gewikkelde affaire een klein rolletje heeft gespeeld. Zij werd vrijgesproken. De buit der veroordeelden, aan wie resp. oplichting, flessentrekkerij en he ling ten laste was gelegd, zou ongeveer 40.000 hebben bedragen. Het heeft Z. M. koning Gustaaf Adolf van Zweden behaagd aan Je erven Lucas Bols te Amsterdam het oraedicaat hof leverancier te verlenen. Een vertegen woordiger van het Zweedse gezantschap te Den Haag heeft dezer dagen de bul, behorend bij dit praedicaat. aan de directie uitgereikt. (Van onze Amsterdamse redactie). Gisteren vond in het IC.C. te Am sterdam de afwikkeling plaats van de Haak-in actie ten bate van het Koningin Wilhelminafonds. De heer Roosjen, voor zitter van de N.C.R.V. overhandigde aan mr A. d'Ailly, de voorzitter van hel fonds, een gecalligrafeerde acte, waarin ver meld staat, dat de totaal-opbrengst is ge worden 3.016.306,83! Mr d'Ailly deelde mede. dat de bestem ming voor deze gelden als volgt is: steun aan de bouw van instituten te Amsterdam en Rotterdam 2.000.000; inrichting van centra aan universiteitsklinieken 500.000 inrichting van subcentra 200.000; aan koop radium, radio-actief kobalt of an dere bestralingsmiddelen 180.000 en ver bouwing van laboratoria en röntgenafde- llngen 135.000, Het is verheugend, dat enige dagen ge leden door de besturen van de Stichting Koningin Wilhelminafonds en van de Vereniging Het Nederlandsche Kanker instituut volledige overeenstemming is be reikt omtrent een overeenkomst, welke aan de op 19 December a.s. te houden al gemene ledenvergadering van genoemde vereniging ter bekrachtiging zal worden voorgelegd en inhoudt enerzijds dat de Ver. Het Ned. Kankerinstituui zich zal onthouden van openbare fondsenwerving en anderzijds, dat het Kon. Wi'.belmina- fonds met behoud van volledige zelf standigheid van het Ned. Kankennstituut zich garant stelt tot een maximum van 500.000 per Jaar voor het berekende te kort van 't Anthonie van Leeuwenhoek- huis. dat door het Ned. Kankennstituut word geëxploiteerd. Onze nieuwe fabrieken en centrasJ-magazijnen aan de Breevaartstraat in de Spaanse Polder worden binnen enkele weken in gebruik genomen. Een fabrieken-complex van 5000 m2 oppervlakteeen nieuwe mijlpaal in ons bijna 80-jarig bestaan. Met de ontruiming van onze huidige fabrieken in de Hendrik de Keijserstraat, onze voorraad-magazijnen aan de Kievitstraat en Aelbrechtskade wordt binnen kort een aanvang gemaakt. Teneinde onszelf bij deze enorme verhuizing een' hoop werk te besparen, moeten grote partijen goederen zo snel mogelijk worden verkocht. Getrouw aan ons devies „Waarheid in Reclame"! beginnen wij morgen met de eerste van een aantal fantastische verhuizings-aanbiedingen GOEDKOPER DAN WAAR OOK IN NEDERLAND. Ditzelfde bankstel is ook te leveren met twee-zlts bank I HH ROTTERDAM In verband mei ons personeelsfeest zijn onze zaken morgen (Zaterdag) tot 8 uur geopend. Maandag en Dinsdag a.s. wederom tot 10 uur Nederland heeft zich gisteren Sn Politieke Commissie der V.N.-Asscmblee uitgesproken vóór het vormen van een sub-commissie der ..grote vier", welke zou moeten pogen de huidige spanning in de wereld te verminderen or weg te nemen. De heer Von Balluseck noemde dit voorstel van Pakistan. Irak en Syrië „een verstandig plan" maar Ml hal er een tijdslimiet aan gesteld moest wor den Een lichtpunt is wellicht, dat er enige punten zi)n waarover de partijen in de grote controverse wel tot overeen- stemming bereid schijnen. Nederland zal elk voorstel steunen, dat ten doel heeft deze punten van overeenkomst te zoeken. Het Russische voorstel tot het ver minderen van de bewapening met een derde heeft volgens spreker niets ge meen met een serieus voorste] voor werkelijke ontwapening. Het Westen wii een eventuele ontwapeningscommissie toerusten met vérstrekkende bevoegd heden, terwijl Moskou haar zeer weinig vrijheid wil laten en de contróle af hankelijk wil stellen van de Vedigheids- raad en het vetorecht. „Wij moeten samenwerken als bekwame en eerlijke technici bij het construeren van een bruikbaar mechanisme. Laten wij de we reld geen beeld geven van collectieve onmacht", zo besloot Von Balluseck zijn rede. Naar een Amerikaanse woordvoerder later verklaarde delen de V.S. de opinie van de Nederlandse gedelegeerde, dat het werk van een eventuele sub-com missie der „grote vier" aan een tijds limiet gebonden moet zijn. Washington zou de sub-commissie tien dagen de tijd willen geven om te beslissen, of er een basis bestaat voor een compromis tus sen het Westelijke ontwapeningsplan en de Russische amendementen. Of de commissie zal worden ingesteld, hangt thans af van het Russische antwoord op het voorstel Vinsjinsky komt heden avond aan het woord en men verwacht, dat hij dan over het lot van het voor stel zal beslissen. In dé tweede politieke commissie, die rich bezig houdt met de Russische klacht en de agressieve houding van de Kominformlanden hebben verschillende Z. K. H. Prins Bernard zal m de ochtend van Vrijdag 14 December in de Rolzaal op het Binnenhof enige films laten zien, welke hij zelf heeft opgenomen gedurende zijn reis naar Zuid-Amerika. Hiervoor zijn de leden der Eerste- en Tweede Kamer uitge nodigd, henevens enkele autoriteiten. A waaronder Nederland zich vóór aanvaarding van de Joegoslavische resolutie uitgesproken. De Nederlandse afgevaardigde, dr C. L. Patijn, verklaarde getroffen te zijn door de bewijzen, welke de Joegoslavische afgevaardigde heeft ge leverd voor de agressieve politiek, die de Sovjet-Unie en de landen van de Komin- form volgen t.a.v Joegoslavië. „Een poli tiek van druk ten aanzien van Joego slavië komt neer op spelen met vuur", zo riep dr Patijn uit. „Die druk is ontstel lend en is de mogelijke bron voor ge schillen, hetgeen in deze tijd van span ning bijzonder gevaarlijk is". gaat precies wet de tijd mee! VRAAG UW JUWELIER/HORLOGE*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3