Hij ontwaakte in een weide... Mysterie rond Deens consulair ambtenaar WIJ VOLTOOIEN CARMEL VAN BEEK Landson Port X BBiJ-T Rond, het graf van Sint Nicolaas De Wijze van liet Grote Leger Verdragsbesprekingen met Indonesië Onze Adventsactie Onze lezers brachten ruim tien mille bijeen Gebrek aan ruimte Televisie-primeur Vul een passend woord in Oplossing van het tovervierkant begon zijn studies als hind van drie jaar De maand December MTERDAC I DECEMBER 1951 PAGINA In Turijn Trouwring was aanknopings punt Delegatie tandag naar Nederland POrti DIE ^A DRINKT A lot en spontaan AVRO zond bonte avond uit RADIO De klomp van Moeder Priorin CORRESPONDENTIE-ADRES: POSTBUS 8, HILVERSUM vanzijn moeder cn z"Un zuster was ge komen, zich hen niet te herlnfleren. Ook wist hij niets van Antwerpen af. Toen de voetballers weer eens op be zoek kwamen, vroeg hij een hunner opeens in het Deens om een glas water omdat hij dorst had. Het bleek de dok toren, dat de man bezield was van hel idéé fixe, te moeten blijven lopen, tot hij zijn geheugen weer terug had. Men was er inmiddels zeker van, dat de Vreemdeling niemand anders was dan Borge Moller. Een Deense journalist, naar Turijn gekomen, om een radiorepor tage over de Deense voetballers van de club „Juventus" te maken, nam ook Borge Mollers stem op een gramofoon- plaat op en nadat deze door de Deense radio was uitgezonden, kwamen Mol lers moeder en zuster verteilen, dat de vreemdeling in de kliniek te Turijn nie mand anders dan hun zoon en broer was. Intussen is komen vast te staan, dat Borge Moller tijdens de Duitse bezet ting Denemarken wist te ontvluchten en in Engeland terecht kwam. Daar heeft hij voor verschillende inlichtin- Enkele weken geleden werd melding gemaakt van het verdwijnen van een 'Hbtenaar van "t Deense consulaat te Antwerpen, een zekere Borge Moller. Jn zijn werkkamer, die door de politie werd open gebroken, vond men ?fleg overhoop. Hier en daar werden bloedsporen aangetroffen. Van Borge Roller verdér geen spoor. Niemand wist, waar de man, die in sclieepvaart- *ringen tamelijk bekend was, zich bevond. Er werd intussen weinig waarde aah zijn verdwijning gehecht. Af en toe werd wel eens gefluisterd over eén j^ogelijke connectie met andere, mysterieuze verdwijningen, betrekking Ebbende op atoomonderzoek en spionnage, maar het onderzoek van de l)Qlitie in deze richting leverde niets op. Men kon niet vaststellen, dat Borge Roller relaties had onderhouden met agenten van buitenlandse mo«'eud- beden. Zijn verdwijning werd op 18 October opgemerkt. Men steMe vast, dat of schoon dan in zijn werkkamer atles over hoop lag, het er aanwezige geid liet was aangeroerd en voor zover i viel na te gaan, was er Ook niets an- ders gestolen, zelfs geen documenten. En men was de verdwijning van de Deen Borge Moller spoedig velgeten. Maar er is weer de aandacht op ge vestigd door merkwaardige berichten Uit Italië. Daar is op 24 October voor het eerst een man gezien, die zijn herinnering verloren had en verklaar- de, op een middag in een weiland wak ker geworden te zijn, met naast zich een ledige likeurfles, zonder zich iets te kunnen herinneren van hetgeen tevoren met hem gebeurd was. De man kwam des middags een restau rantje in het dorp Cigliano Vercellese binnenwandelen. Hij zag er goed ge- kleed uit, was evenwel blootshoofd en Z|jn schoenen waren bijzonder smerig. De Waardin bracht hem de wjjn die hy be itelde en nadien wat broodjes. Zjjn be stellingen deed hjj met gebaren, aange ven hij geen Italiaans sprak. Des avonds kwamen enkele stamgas- E®u in het restaurantje een glas wijn "rinken. Natuurlijk wekte de vreemde- "ng hun nieuwsgierigheid op en ook de "'aarding wilde wel eens weten, wat haar I zonderlinge gast nu eigenlijk van plan was. Het begon immers al aardig laat te worden. Een der gasten, een 74-jarige man, die Vroeger in de Verenigde Staten had ge hoond en S°ed Enseis sprak, wist, de ^reemdeling aan het praten te krijgen. DeZe verklaarde, op weg te zjjn naar uorne, dat hij tegen Kerstmis hoopté te bereiken. Hij was n.l. te voet. Nog die zelfde nacht zou hij zijn tocht vervol- Ken naar de naburige stad Turijn. Aan gezien het regende, ried men het hem en een andere gast bood de vreemde* hbg aan, de nacht onder zijn dak door *e brengen. Deze weigerde aangezien bij {jaar zjjn zeggen over slechts weinig geld beschikte: enige honderden lires en ruim Vier honderd Belgische francs. Toen hern de verzekering werd gegeven, dat hy biets zou behoeven te betalen, accepteer de hij de uitnodiging dankbaar. Zijn Kostheer hielp hem in zyn huis zijn Schoenen uittrekken en verzorgde zijn gezwollen voeten. De volgende ochtend vertrok de vreem deling uiterst dankbaar, zeggend, nog nooit zo heerlijk geslapen te hebben. Drie dagen later, op 27 October, merkte een inwoner van Turijn in de omgeving van «e stad de vreemdeling op. Hij sprak hem ban en kreeg antwoord in het Engels. Na enige tijd deelde de vreemdeling hem mede, zijn herinneringsvermogen te heb ben verloren. Hij had een lange baard en zag er erg vermoeid en hongerig uit. Ook de Inwoner van Turijn viel het op, dat zijn pak van uitstekende stof en goede coupe was. Hij waarschuwde de Politie en deze bracht de vreemdeling haar een psychiatrische inrichting over. Daar werd hij behandeld volgens de hiethoden, welke ook toegepast worden °P soldaten, die in de oorlog door een schok hun herinneringsvermogen verlo gen hebben.Maar dit baatte aanvankelijk hiet veel. Aangezien de man vertelde, in Schotland geboren te zijn en volgens een beambte van het Engelse consulaat in Turijn, die in de inrichting ontboden \vas, uitstekend Engels sprak, zonder noemenswaardig accent, dat heel goed Schots kon zijn, werd een foto van hem haar Engeland gestuurd, ter publicatie Öaar in de bladen. Tevergeefs. Ook de firma, waarvan het etiket in het costuum ?an de vreemdeling stond, e®n *ery te Newcastle, kon geen inlichtingen Verstrekken. Maar het bericht omtrent de geheim zinnige vreemdeling had zijn weg door de Europese pers gevonden en er kwa men nu berichten uit Denemarken, verwijzend naar de geheimzinnige ver dwijning van de Deen Borge MoMer te Antwerpen. Toen bleek de trouwring van de vreemdeling een aanknopings punt te zijn. Zijn naam stond er in £c" graveerd en uit Kopenhagen hoorde men, dat daar inderdaad een zekere Borge Moller op de aangegeven datum in 1937 getrouwd was. In de psychiatrische inrichting had niemand te voren iets over de verdwij ning van Borge Moller gelezen en door diens perfecte Engels op een dwaalspoor gebracht had men hem voor een Engels man gehouden. Maar nu ging men een andere richting uit. In de bekende Turijnse voetbalclub „Juventus" spelen drie Deense voetbal- de gebroeders Hansen en een wekere Praest. Men vroeg hun, eens met de vreemdeling te spreken. Deze reageerde aanvankelijk niet, toen ze hem in t, öeens aanspraken. Maar wel ging "u bp een gesprek over de Deense vo - Iers in het algemeen en ten slotte vei Maarde hi), zich de namen van de nan Sens te herinneren. De doktoren zetten nu hun pogin gen om de man zijn geheugen terug te geven, met grote ijver en toewijding Voort Ze kwamen steeds meer tot. de conclusie, dat hi.i die tengevolge van een Plotselinge schrik of schok moest hebben verloren Maar ze zaten toch wel een beetje met zjin mededelingen omtrent qjn Engelse afkomst verlegen. Geduldig bleven ze hem uithoren, tel kens met, een onverwachte zin probe- fend, hem aan voor hem bekende din- Ken te herinneren. Doch hij zeide zelfs tiad'at er een telegram uit Kopenhagen Maandag 3 December zal de Indonesi sch r delegatie naar Nederland vertrek ken om besprekingen te voeren over de Vervanging van de RTC-overeenkomsten door verdragen. Zij zal «yens besprekin gen voeren over de kwestie Nieuw-G Op vragen over die kansen van het wel slagen van de onderhandelingen citeerde minister Mononutu de woorden van Haoji Aguis Salim: „Het kan vriezen en het kan dooien" Hij weigerde te antwoorden op de vraag, of er een tijdslimiet voor ae delegatie is gesteld. „De delegatie gaat als onderhandeilingslichaam, de bevoegdheden om beslissingen te nemen berusten bij bet kabinet". en maakte zich dat de Deense een ondeirschel- gendiensten gewerkt er zo verdienstelijk, 'agering hem later ding verJeende. Men is in de kliniek te Turijn nog steeds bezig te trachten, Borge Mol ler zijn verleden weer te binnen te brengen. En voor de rest vraagt men zich er af, of men hier te doen heeft met een drama in de internationale spionnage. Men sluif de mogelijkheid niet Uit, dat bepaalde machten Borge Moller zo dan niet hebben willen liqui deren, er toch toe overgegaan zijn, hem met bepaaMe verdovingsmiddelen te behandelen, zoals dit sinds geruime tijd in de landen achter het IJzeren Gor dijn gebruikelijk is. Er hangt een geheimzinnig waas rond het avontuur van de man, die ergens in Noord Italië in een weide ontwaakte en met alle geweld lopen wilde, tot hjj zijn geheugen had teruggevonden. Moest Borge Moller uit de weg ge ruimd worden? Het is vermoedelijk alleen hjj zelf, die deze vraag zou kun nen beantwoorden Waarom ié de Goddelijke Verlosser in de stal van Bethlehem onder be hoeftige omstandigheden ter wereld gekomen? Om de mensen door Zijn heldhaftig voorbeeld de waarde van de nederigheid, de onthechting en de vrijwillig aanvaarde armoede te leren inzien. Zijn voorbeeld werd begre pen. Ontelbaar velen mannen zowel als vrouwen besloten edelmoedig, een leven te gaan leiden zoals Christus dat geleerd had: sober, ootmoedig en onthecht aan de wereld. Door een plechtige gelofte verplichtten zij zich in dit streven tot de dood getrouw te volharden. Van de zomer heb ik enige artikelen gewjjd aan de Carmelietessen van Beek. Deze Zusters hebben de wereld vrijwil lig verlaten om een leven te leiden over eenkomstig het voorbeeld door de God delijke Meester, Zijn verheven Moeder en St. Joseph gegeven. Zy onderhouden zo nauwkeurig mogelijk een van de strengste kloosterregels, die de Kerk kent, en streven edelmoedig naar het hoogste, dat voor de zwakke mens op aarde bereikbaar is. De poort van het pauselijk slot heeft zich voor goed achter haar gesloten. Zij verblpven achter tralievensters. Een zwarte sluier houdt haar gelaat verbor gen wanneer zy in de spreekkamer be zoek ontvangen. Op haar cel staan slechts een eenvoudig bed en een houten ta fel. Aan de witgekalkte muur hangt een kruis. Over een paar* weken zal het weer Kerstmis zhn. Dan kunnen deze Zusters by de Kribbe overwegen, dat zy nage noeg even armzalig gehuisvest zyn als de H. Familie in de Grot van Bethle hem. Van buiten maakt haar klooster de indruk een ruim gebouw te zyn, maar in werkelpkheid is van binnen alles be perkt en bekrompen. Hoewel er slechts voor acht Zusters plaats is, bestaat de communiteit uit veertien personen! Alle cellen zijn dan ook bezet. Ze hebben geen naaikamer en zelfs geen ziekenkamer, geen waskeuken, geen recreatiezaal, niets van dat alles. Over gebrek aan roepin gen hebben zy niet te klagen, maar er is voor novicen geen plaats. Onlangs heb ben zy toch maar een jong postulantje aangenomen. Ze heeft een verplaatsbaar celletje gekregen, dat momenteel in de gang staat opgesteld. Toen Moeder Priorin mij over de toestand uitvoerig verteld had, ben ik in onze courant (zoals men weet) de noodklok gaan luiden. Haar bronzen klank werd door velen beluisterd. Zy be grepen, en tastten naar hun portefeuille. De resultaten hebben ons versteld doen staan. Wat denkt u, dat deze vier ar tikelen hebben opgebracht? Een bedrag van meer dan tienduizend gulden! We kenlang stroomden de giften binnen, vlot en spontaan voor het mooie doel ge schonken. Na een interessante persconferentie, waarop Moeder Priorin de journalisten van achter de tralies te woord stond, stelden ook de Limburgse collega's de kolommen hunner dagbladen voor re portages over de Beekse Carmel ruim schoots beschikbaar. Daaraan heeft het waarlijk niet gelegen, da(. van j,et totale bedrag van ruim veertienduizend gulden ongeveer 70 pet. van boven de Moerdijk afkomstig was. Het comité, dat te Beek werd opge richt om de Zusters te helpen, heeft in middels voortreffelijk werk verricht. Van diverse fabrikanten vooral in het Zuiden hebben deze heren de beno digde materialen zoals dakpannen, glas, verf en cement cadeau gekregen. Er be staat een goede kans," dat het ook met de stenen spoedig in orde zal komen. De plannen van de verbouwing zijn in voorbereiding. Een paleis wordt het niet, dat staat vast. Er zal zo sober en voordelig mogelijk gebouwd worden. Maar daarmede is in deze dure tyd toch nog wel iets meer dan 15.000 ge moeid. Als er nog eens zo veel by kwam, zouden do metselaars en timmerlieden terstond kunnen beginnen. Voor het eerst in de geschiedenis vaa de Nederlandse televisie is gisteravond uit een der radiostudio's een Televisie- Theater-programma uitgezonden. Nu het door het beschikbaar stellen van een reportagewagen mogelijk is geworden om buiten de televisiestudio een pro gramma uit te zenden, bracht de Al RO de primeur van de uitzending van een bonte avond. De grote zaal van de AVRO-studio in Hilversum was geheel met toeschouwers gevuld, die persoonhjk getuige waren van een programma van muziejt, dans en show, dat door de kijkers op het scherm werd gevolgd. „De zaal" speelde trou wens mee en verscheen ook enige malen op het televisiedoek. De beelden werden in de reportage wagen, die op de binnenplaats van de studio stond, geregisseerd en gecontro leerd en vandaar uit naar de Bussumse studio's „gebeamd". Van de studio uit werd het programma naar Lopik ge straald om te worden uitgezonden. Tech nische storingen deden zich niet voor. ZONDAG, 2 DECEMBER. HILVERSUM I (402 M.) 8.00 NCRV., 8.30 IKOR, 9.30 KRO., 17.00 NCRV., 19.45—24.00 KRO.: 8.00 NWS.; 8.15 Gram.; C.30 Morgen dienst, 9.30 NwS.; 9 45 Gram.; 9.56 Hoogmis; 11.30 Gram.; 11,40 Kamerorkest en solist; 12.16 Apologie; 12.35 Gram.; 12.40 Lichte muz.; 12.55 „De Pottebaas"; 13 00 Nws.; 13.10 Amuse mentsmuz.; 13.45 „Uit het Boek der Bjexen 14.00 Radio Philh. Orkest; 15.10 „Kampvuren langs de Evenaar" (caus.); 15.26 Muz. blogra- phie; 15.45 Pianotrio; 16.02 Viool en piano; 18.16 Sport; 16.30 Plechtige vespers; 17.00 Prot kerkdienst; 18.30 Orgelconcert; 18.50 Vocaal ensemble, cembalo-gezelschap en solisten; 19.15 Caus.; 19.30 Nws.; 19.45 Actual.; 19.52 Boekbespr.; 20.05 De gewone man; 20.12 Gevar. progr.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nws.; Ï3.16—2L0O Gram. HILVERSUM II (296 M.) 8.00 VARA, 10.00 VPRO., 10.30 IK OR, 12.00 AVRO, 17.00 VPRO.. 17.30 VARA. 20.00—24.00 AVRO.: 8.00 Nws.; 8.10 Gram.; 8-35 Veilingheidspraatje; 8.45 Orgel; 9.05 Gram.; 9.45 Caus.; ÏO.OO „Geef het door"; 10.05 Voor de Jeugd; 10.30 Prot. kerk dienst; 12.00 Gevar. streekprog.12.50 „Welk dier deze week?" (caus.); 13.00 Nws.: 13.10 New York calling"; 13,15 Metropole orkest; 13 30 „Even afrekenen, heren!"; 14.00 Gram.; 14 06 Boekbespr.; 14.30 Gram.; 15.00 Filmpr.: 15 15 strijkkwartet; 16.00 Dansmuz.; 16-70 Êportrevuc; 17.00 Toespraak; 17.05 Gesprek- met luisteraars; 17.30 ..Menus, de man van de maan" (hoorsp.); 17.50 Sport; 18.10 Nws.; 18 30 Cabaret; 19.00 Amusementsmuz.; 19.30 Muz discussie; 20.00 Nws.' 20.05 Weekoverz.; 20 15 Gevar. muz.; 21.15 „Economische vaart" (caus V 21.20 „Majoor Frans", (hoorsp.): 22.16 Omroeplkoor en -orkest; 23.00 Nws.; 23.18 24.00 Gram. Fmreland, BBC Home Service 386 ZB. 1? 15 Caus.; 12-30 Muzikale caus.; 13.16 rritieken; 13.55 Weer,; 14.00 Nws; 14.10 Caus.; 14 30 Gram.: 15-00 Wenken v. d. tuin; 15.30 Katholiek Nederland moet dit be drag kunnen opbrengen. Dat is een ere- plicht jegens deze Zusters, die zich voor het geestelijk tvelzijn van ons vaderland zeer verdienstelijk maken doch niet in staat zijn zich zelf uit de narigheid te redden. Wat zou het heerlijk zijn wan neer zij er met Kerstmis vast van over tuigd kunnen zijn, dat het leed van haar woningnood spoedig tot het verleden zal behoren. Andermaal doen wy een beroep op Uw milddadigheid. Wy doen dat met een zekere schroom, want er werd reeds veel gegeven. En in het nederig besef dat wy zoaïs de zetmachines en rota tiepersen waarop deze woorden gegoten en gedrukt worden slechts instrumen ten zijn in de Hand van God, van Wie het succes dezer hulpactie volkomen af- hankélyk is. Onze krant wil trachten de Carmelietessen van Beek gedurende de Advent aan de som gelds te helpen, die nodig is om haar klooster uit te brei den. Laten onze lezers de Zusters een biy Kerstfeest bereiden. Woensdagavond verwachten wy allen St Nicolaas op bezoek. De Goedheilig Man mag ditmaal niet vergeten zyn schimmel het Carmellaantje van Beek te doen Inslaan, dat naar het afgelegen klooster voert. Wellicht kan hy de Zusters op een minder omslachtige en even doeltreffen de manier helpen door uit de binnenzak van zün paarse toog het giro-boekje te voorschyn te halen en een royaal bedrag te storten op nummer 340435, dat op de naam staat van Moeder Priorin van de Carmel „Regina Pacis" te Beek (L.). U vereert de H. Bisschop van Myra toch nietwaar? Volgt dan zyn edelmoedig voorbeeld na. Vol verwachting klopt ons hart! E. LOHMAN O.F.M „Sint NiklaHS? Maar dat is toch onze huurman met zijn aangeplakte haard en z'n hennepen snor? Kom nou.... rond zijn graf! Dat graf hestaat nog niet!" Nee ais buurman gedurende deze bewogen dagen, dat er met de school kinderen geen huis meer te houden is, zo rondloopt, dan is hij nog niet aan ?.r r.1oe' Maar degene, die hij voor stelt, Sunt Nicolaas, heeft wel degelijk n graf, n zilveren graf n-og wel, eén dor mooiste graven van de wereld- Want Siht Nicolaas, Bisschop van Myra, ligt begraven te Bari. en Bflri is een bekende haven aan de Adria- tische Zee, zo in de buurt waar de Italiaanse „hak begint. Een stad „in gran fatwa" volgens de Italianen „die zeer beroemd is" juist door 't graf van St Nicolaas. Drie schepen, bemand met „marimai baresi" ..matrozen uit Bairi" zij.n in dat onvergetelijke jaar 1087 de relieken van Sint Nicolaas uit het Oosten wezen halen om met die kostbare schat hun geboorteplaats te verrijken. Onder uitbundige feeste lijkheden werd het gebeente de 9e Mei in de haven van San Giorgio afgehaald, oip tien kilometer afstand der stad. Be wogen door blijdschap en diepe er kentelijkheid, vertrouwden de gelovi gen de reliquie toe aan de vrome abt EJia. Reeds twee jaar later Sept. 1089 naderde de prachtige kerk haar voltooiing, waarin de populairste Heilige der Europese jeugd zijn laat ste rustplaats zou vinden, onder het Hoogaltaar. Daar ligt hij nu nog, al die eeuwen door genaden en zegeningen teweegbrengend. Er gaat, ook thans w?i'„geejn-,maand voorbij, of het „Bol- 1.,?' O 11 Santuario di S. Nicola di Ban (bulletin) verhaalt van mirake- en uitkom, tan op rïïïo-fjv,van de Heilige verkregen. Gelovigen brengen in dat verslag donk aa'nt wÖ Taumaturgo" - „de ^:r0tti„wïï'RnAof-ner" wegens hulp witiiorÏÏ Vls® omstandigheden. De echtgenoot van Carmeia Cutrignelli genas van een hmkszijdige verlam ming; de ..bambino (kindje) van Dr Ing. Ru hl no van 'n gevaarlijke bron chitis. Signer? Maria Oavallo verlangt openbaarmaking van hef feit, dat zit door tussenkomt van S. Nicola, na het houden van 'n noveen, die rand des grafs de rug mocht toekeren. „Ringrszia il Santo!" „Dank aan de Heilige" besluit zij haar brief. En zo zouden wij kunnen do-orgaan, het „bollèttinO" ons door vriende lijke bemiddeling uit Bari toegezonden, ligt naast ons. Wat hebben deze gelovige Katholie ken gedaan om zulke kostbare gunsten te v-erwerven? Gebeden gestort ter ere van hun „Santo Protettore", van 'hun H. Beschermer, dat spreekt vanzelf Maar daarby hebben ze het niet gelaten. Zij hebben aan Zy-we Ex cellentie, de Groot-Prior van o« S. Nicolaas-basiliek, wat manna ver zocht. „Manna?" Ja, precies, manna, en, om heel precies te zyn: „la manna di San Nicola!" „Manna van Sint Nico laas!" We kennen toch zeker allen het manna, dat de Joden voedde tijdens hun barre tocht door de woestijn? „De kinderen Israels noemden het manna; het was wit als korianderzaad en het smaakte als honingkoek. Veertig jaar lang bl-even de kinderen Israels het manna eten, tot ze in bewoonde stre ken kwamen; ze aten het manna, tot ze de grenzen van het land Kanaan be reikt hadden!" Aldus de Bijbel. Langer dan veertig jaar gebruiken de gelovigen het manna van St Nico laas. Want. niet zodira had het heilig gebeente zij-n laatete rustplaats bereikt, of uit de reliquie scheidde zich weer een wonderdadig sap af: „bron van godsdienstige overwegingen zegt het bulletin „maar eveneens bron van stoffelijke gunsten!" Hebt U de schouders al opgehaald? Het gaat hier niet over 'n geloofs punt. maar het wonder is befaamd in de geschiedenis; bewonderd door de kunst; bevestigd door de wetenschap. Befaamd in de geschiedenis De H. Methodius. Patriarch van Constantinopel ft 847!), ontvouwde reed!-; voor all-e tijden, dat „balsem, 'n lieflijke rer.ke verspreidend", door de heilige relieken werd voortgebracht. Het Romeins brevier roemt dan ook Niootaas als een „vat, van Christus' myrrhe". „Zeker" gaat het bulletin voort „meerdere Heiligen werden in hun overblijfselen aldus begenadigd. Bijvoorbeeld, te Napels, de reliek van San Pomponio; elders die van S. Felice dl Nola! „Ma sopra tutti briila la Manna dl San Nicola!" „Maar boven allen uit schittert het Manna van Sint Nicolaas!" En wel: dagelijks! Dagelijks scheidt het zich af „dalle osEa del grande Taumaturgo": „uit net gebeen te van de -grote Wonderdoener". Bewonderd door de kunst Dichters hebben in bewonderens waardige verzen de lof van het manna bezongen, zowel in het Latijn, ale in het Italiaans en in het Frans. Grote schilders der Oosterse Kerk hebben aan S. Nicolaas en het manna hun „ikónen" (schilderstukken) gewijd. Het eigen officie der koninklijke basi liek te Bari verheerlijkt de Heilige in prachtige strophén: „Pax vobis: nolite tirne-re pro salute enim vostra misit m-e Deminut* ante vos!" „U zij vrede; hebt geen vrees: wiant voor Uw h-eij heeft de Heer my temidden van U ge plaatst!" Maar vooral beeldhouwers hebben de goede Sint en het manna schitterende monumenten gesticht in ontelbare kerken en kapellen, monu menten van marmer, brons en zilver, die aller bewondering tot zich trek ken. Bevestigd door de, wetenschap Wat zegt de wetenschap. Zij kan de vloeistof langs natuurlijke weg niet verklaren: ,.e fuori 5e leggi della na- tura" „het gaat buiten de wetten der natuur om". Het manna ontstaat niet uit de relieken, maar het vormt zich. gelijk de roos op haar stengel en het heldere water uit een bron. Het ia een Goddelijk getuigenis, zich af scheidend Uit verdord gebeente, om ons aan te sporen eerbied en hulde aan de Heilige van Mira te bewijzen. „Digitus Dei est hic!' „Hier is de vin ger Gods". Het manna is onbederfelijk; helder van kleur; het heeft geen enkel con tact met welk ander rivier- of zee water ook, noch met onderaardse aders. „II prodigloso ilquldo"! „het wonderbare vocht" vloeit nu eens kwis tig, dan weer spaarzaam, als olie, bal sem, zalf. ambrozijn, doch vooral als Manna door de eeuwen heen; „La vera causa del prodigio Manna Dio slesso" „De waarachtige oorzaak van het wonder van het Manna is God Zelf" ontvouwt het ons toegezon den bulletin, De zesde December aal de basiliek te Bari wederom getuige zyn van om vangrijke feestelijkheden ter ere van Sint Nicolaas- Uit Midd-en-Italië. Ja, uit de Levant (Mira!) zullen duizen den pelgrims hun Heilige komen ver eren. De „Schola Cantorum" (koor) der basiliek d-ra-agt zorg voor veel stemmige muziek. Het Kapittel heeft een vermaarde predikheer verzocht gedurende negen dagen de lof van de Heilige te verkondigen. Zelfs de spoor wegen doen mee om de bedevaarten te steunen: ze zullen evenals de scheepvaartmaatschappijen „grandi facili tazioni": „belangrijke prijsver lagingen" toekennen aan alle reizigers naar Bari. De H. Stoel heeft aflaten verleend, onder de gewone voorwaar den. Zo zal het gebeente van St. Nicolaas grote eer worden bewezen. Moge de goedige Heilige uit Je Hemel genadig neerzien op allen, die zijn voorspraak komen inroepen. „Jeanne" d'Arc" vul je dan, als vanzelf, in. Doe dat op deze manier ook eens met de volgende namen; 1. Jan Pietensz 2. Maarten Harpertóz 3- Mersno baron van 4. Witte Cornelisz 5. Jacob van M 6. Michiel Adriaensz. 7. Don Quijote van 8. Rembrandt Harmensz 9. Bisschop David van 10. Olivier van N 11. De Martelaren van G 12. Encycliek Rerum De oplossing luidt als volgt; 9 11 18 5 22 3 25 7 14 16 12 19 1 23 10 21 8 15 17 4 20 2 24 6 13 NIEUWE OPGAVE. Voltooi bijgaand tover-vierkant: 10 1 1 t 24 3 17 11 12 6 25 4 5 19 13 7 8 22 1 20 16 15 9 23 Antoine Drouot (droe-óó) werd door niemand minder dan Keizer Na poleon I onderscheiden met de by- naam: „ie .Sage de la Grande Ar- mée!" „De Wijze van het Grote Le ger!" Voorwaar 'n ere-titel, die er wezen mag. Maarhy klopte dan ook al in zyn vierde levensjaar by de fraters-der-Christeiyke-scholen aan. die hem slechts toelieten, omdat ze het zo naar vonden het kind te zien schreien. Vader Drouot, 'n bakker te Nancy, was met zijn leergierige zoon niet bizonder ingenomen. Le ren? Alles goed en wel, maar ook: meehelpen in de bakkerij! Brood be zorgen! Bakken! enz.: De jeugdige Antoine had 't. dan ook verre van gemakkeiyk. Dikwyls moest hy z(in huiswerk maken in de maneschiin, of hy de wapperende vlammen van 't haardvuur. In de zomer van het jaar 1793 werd aan de artillerie-school te Chft- Ions-sur-Marne het vergeiykend exa men afgenomen voor artillerie-offi cier. Er waren heel wat candidaten voor deze rang: 140! Niemand min der dan de beroemde Laplaee een naam van groot gezag in de sterren kunde had van dat examen de lei ding. Tot grote vrolijkheid der aan wezigen, kwam ook 'n boertje aan zetten om mee te dingen. Het buiten mannetje liep op vervaariyke schoe nen en had 'n soort knots als wandel stok in de hand. Laplaee maakte hem duideiyk, dat hy wel aan een ver keerd kantoor was? Nee-nee-, hy wist 't wel degeiyk, hy kwam voor 't examen! „Nou, ga dan maar zitten!" bromde Laplaee. Alle halzen rekten ztch, toen de beurt aan het boertje kwam. Maar de hilariteit duurde niet lang. Antoine Drouot want hy was 't antwoordde met 'n slagvaardig heid en preciesheid, die allen met verbazing vervulde. Stilte trad in. Laplaee vraagt veel verder dan het examen-programma toestaat. Maar... het gaat! Drouot blijft op geen enkele vraag het pas send antwoord schuldig. Zelfs de zo moeiiyke „integraal '-rekening komt aan de orde! Drouot is niet uit het veld te slaan. La Place omhelst hem. En roept hem uit als de beste van 't hele examen. Twintig jaar later zou hy tot Keizer Napoleon zeggen: „Ik heb in myn leven heel wat examens bijgewoond. Maar één der beste was 't examen van Uw adjudant: Drouot!" Na zyn onvergeteiyk examen kreeg Drouot 'n plaats ais officier in het Franse leger. Als zodanig heeft hy de verwachtingen niet beschaamd. Te Hondschoote (by Duinkerken) voer de hy met veel succes het bevel over een battery, die beslissend ingreep tydens zware gevechten. Toen de Franse troepen de vyand niet achter volgden, vertelde men Drouot, dat de manschappen moe waren. „Overwin nende troepen voelen geen behoefte aan rust!" klonk het fiere ant woord. En hy gaf het bevel voort te rukken. Geen veldslagen van enige beteke nis onder Napoleon, of Drouot nam eraan deel. Dikwyls commandeerde hy over honderden vuurmonden, die de overmacht der vyandelyke solda ten teniet deden. Promotie maakte hy niet. Anderen gingen hem voor en werden maarschalk: Drouot bleef ge neraal. Eerst toen Napoleon, als ge vangene, op Sint Helena zyn gedenk schriften schreef, kreeg Drouot de plaats, die hem toekwam: „Ter we reld ken ik geen cavalerie-officier als Murat en geen artlllerte-offlcler als Drouot 1" stelde de Keizer vast. We hebben 't hier er al eens meer over gehad: 't Latynse woordje voor 10 luidt: decern. En dus is Decem ber dan eigeniyk de tiende maand en niet de twaalfde. Onze „trouwe" le zers weten nu wel, dat de oude Ro meinen de maanden begonnen te tel len by de le Maart en dan is Decem ber de tiende, tel maar na! Wie liever van „Wintermaand" spreekt, mag dat, wat ons betreft, ook wel doen. In de kunst wordt December voor gesteld door een mail, die een varken aan 't uitbenen is; en elders door het Kerstmaal, of door koeken in een oven; de kunstenaar ziet de Decem- berweken als perloden van vreugde en behaagiykheid. In de Franse geschiedenis ontmoe ten we de beruchte „décembrisades" vfln het jaar 1851. Wat was er ln Frankryk toen aan de hand? Er werd een „staatsgreep" uitgevoerd onder Bonaparte. „Die was toch In 1821 al gestorven, op Sint Helena?" Keurig! Maar het was 'n ander lid der familie, president Louis Napo leon; hy moest „oom" zegen tegen de grote Napoleon! Door deze staats greep werd hy meer „koning" van Frankryk dan „president". Tegen standers verhuisden naar de gevan genis; op de boulevards werd een Schrikkelyk bloedbad aangericht. Deze onverkwikkelyke zaken by el kaar noemt men „décembrisades". Degenen, die Napoleon III steunden heetten de „décembristen". In 1852 werd deze Napoleon Kei zer. In 1870 moest hij zijn degen aan de Pruisen overhandigen. Twee jaar later stierf hij in Engeland. 23.15 23.45 r»rk 20 45 Avonddienst; 21.05 Caus.; 21.25 Liefdadigheldsoproep; 21.30 Hoorspel; 22.06 rJwv 22 15 Caus.; 22.45 Rechtspraken; 22.30 Pianorecital; 33.52 Epiloog; 24.00-0.03 Nws. Engeland BBC Light Programme 1500 en M12 0o'Kerkdienst: 12.30 Verzoekprogr.13.30 Twin tie vragen14.00 Amusementsmuz.; 14.43 lichte muz 15 00 Woordenspel: 13.30 Inter views en gram; 16.30 Hoorspel met muz.: 17.06 V d vrouw; 17.30 Gevar. progr.; 18.00 Vraeen- béantw 18.30 Gram.: 19.00 Gevar. progr.; 19.30 Amusementsmuz.: 20.00 Nieuws en radio Jour- naai- 20 30 Amusementsmuz., 21.30 V. d. mgd 00 Gevar. progr.: 23,00 Nws; Kinderkoren; 23.30 Christelijkehymnes; Oraelspel: 0.15 Gram.: 0.56—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 1700 Omroepork. en solist; 13.00 Nws; 12.29 Gevar tnuz 16.00 Dansmuz.; 17.15 Verroek- nrnrr 19 00 Nws: 20.00 Klass. muz. en voor drachten-'21.45 Nws: 22.15 Dansmuz.; 23.15 Ge var muz 24.00 Nws; 0.10-1.00 Gevar. muz. Frankrijk Nationaal progr. 347 cn 249 m. 12 00 Gevar muz.; 13.00 Nws; 13.20 Hoorspel: 15 30 Mandrin", operette; 17.45 Gram.; 17.50 Orkestconc 20.00 Gram.: 20.15» Lichte muz.: M Kameraur.: 23.45-24.00 Nieuws. Brussel. 324 en 414 M. 324 M. (Vlaams programma) 1145 Gram 12.00 Radiojournaal: 12.30 Weer: li 34 Lichte muz.; 13-00 Nws; 13.15 Gram.: 13.30 V d soldaten; 14 00 Operamuz.; 15.30 Gram.; 16*00Snort 18.45 Gram.; 17.00 en 17.40 Idem: 1745 Srrort'uttsl.; 17.50 en 18.00 Gram.; 18.30 Godsdienstig halfuur; Nws; 19.30 Gevar. oroer 21 00 Gram.: 21.30 Actual.; 21.46 Gram.; 22.00 Nws; 22.15 Verzoekprogr.; 23.00 Nws; 23.65—24.00 Gram. 484 M. (Frans programma). \n 08 omroepork. en soliste; 13.00 Nws; 13.15 verzoekprogr.; 14.30 Lichte muz.; 15.00 Sym- Dhonie-ork en solist: 15.43 en 16.45 Gram.: 17 00 Nws; 17.10 Jazzfnuz.; 19.00 Godsdienstig halfuur: 19.45 Nws; 20.00 Symphonle-ork. en solist; 20.45 Gram.; 21.00 Lichte muz.; 22.00 Nws*22.10 Gram- 22.55 Nws; 23.00 Gevar. mut.; 23.50 Nieuws. MAANDAG, 8 DECEMBER. HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24.00 NCRV. 7 00 NWS.; 7.10 Sportultsl.; 7.18 Een woord voor de dag; 7.30 Zender-sluiting; 9 00 Nws.; 910 Voor de zieken; 9.35 Herh. familiecoim- petitie; 10.10 Orgel; 10.30 Morgendienst; 11.00 Sopraan en piano; 11.25 Lichte muz.; 12.15 Gram.; 12.25 Voor boer en tuinder: 12.33 Orgelconcert: 12.69 Klokgelui: 13.00 Nws.; 13.13 vocaal dubbel'kwartet; 13.45 Gram.; 14.00 Schoolradio: 14.36 Gram.; 14.45 Voor fle vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Viool en piano; 16 00 Bijbellezing; 16.30 Zendersluiting; lf.oO Nw-s.; 18.15 Sport; 18.25 Militaire caus.: 18.30 Chr. muziekvereniging; 19.00 „Volk en staat" (caus.); 19.15 Engelse les; 19.30 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nws.; 20.10 Vocaal ensemble en solisten; 20.40 „Een adder in de wijn". Ohoorspel); 21.25 Lichte muz.: 21.45 „Zwerf tocht door het Verre oosten", (reportage): 21.55 Strijkorkest: 2.36 „Wie waren Uw voorouders?"; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 nws.; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws.; 7.15 Ochtendgytnn,; 7.30 Zender- sluiting; 9.00 Nws.; 9.10 Morgenwijding; 9.25 Gram.; 9.30 De groenteman; 9.35 Gram.; 11.00 „Op de uitkijk", (caus.); 14.16 Kamerofk.; 12.00 Gram.; 12.39 In 't spionnetje; 12.86 piano- duo; 13.00 Nws.; 13.20 Orkestconcert; 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?" (caus.); 14.20 Gram,; 14.30 Voordracht met harp; 14 45 Pianorecital; 15.15 Voor de vrouw; is.co „Muslcalender"; 16:30 Zendersluiting; 18.00 Nws.; 18.15 Militair commentaar; 18.25 Dans muz.; 18,50 Regertngsuitz.: prof. dr A. A. Fokker; „De Indonesische taal"; 19.00 Muz. caus.; 1925 Alt en piano: 19.46 Regertngsuitz.: drs P Bruin; „Grondonderzoek als basis voor het bouwplan"; 20.00 Nws.; 20.10 Radloscoop; 22.40 Orgelconcert; 23.00 Nws.l 23.15—24.00 Gram. Engeland, BBC Home Service. 336 M. 12.00 Schoolradio; 13.00 Amusementsmuz.; 18.25 Gevar. progr.: 13.55 Weer; 14.00 Nws; 14.10 Lichte muz.; 15.00 Schoolradio; 16.20 Dis cussie over actuele vraagstukken: 17.05 Gram.; 17.30 Interviews; 18.00 V. d. kinderen; 18.55 Weer; 19.00 Nws; 19.15 Sport; 19.20 Caus.; 19.30 Orkestconc.; 20.13 Caus.; 20.45 Gevar. progr.; 21.15 Twintig vragen: 21.45 Wereldcomment.; 22.00 Nws; 22.15 Hoorsp.: 23.30 Pianorecital; 23.45 Pariementsoverz.; 24.00 Nws; 0.03—0.08 Verslag V. N. Engeland. BBC Light Programma, 1500 en 847 M. 12.00 „Mrs. Dale's Dagboek"; 12.15 Orkest- eonc.: 12.45 Voovdr.; 13.00 Versterkt Revue- ork. en solist: 13.43 Orkestconc.; 14.45 V. d. kleuters; 15.00 V. d. vrouw; 18.00 Amusements muz.; 16.30 V. d. solisten: 16.45 Lichte muz.; 17.15 „Mrs. Dales' Dagboek"; 17.30 Hoorsp.; 19.00 Zang en gitaar; 19.15 V. d. jeugd; 19.45 Hoorsp.; 20.00 Nws en radiojournaal; 20.25 Sport; 20.30 Wedstrijd tussen jongens- en meisjesscholen; 21.00 Klankb.; 21.30 Hoorspel; 22.00 Gevar. progr.: 23.00 Nws; 23.13 Actual.; 23.20 Amusementsork. 24.00 Voordr.; 0.15 Gevar. muziek; 0.561.00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 M. 12.00 Orkestconc.; 13.00 NWe; 13.25 Omroep orkest; 15.50 Amusementsmuz.: 18.40 Rhythm, muz.; 17.00 Nws; 17.43 Gevar. progr.: 19.00 Nws; 19.30 „Gasparone", operette; 21.4.6 Nws; 22,05 Hoorsp.; 23.30 Muziek en voordrachten: 24.00 Nws; 0.30—1.00 Dansstrijkorkest. Frankrijk. Nationaal Programma. 347 en 848 M. 12.30 „Pomme d'Apl", operette-, 13.00 Nws; 13.28 „La Farce de Maltrc Patheün". opera; 13.58 Gram.: 14.00 Nws; 14.05 Gram.: -,.:io Gewijd conc.: 15.00 Orkestconc.: 17.no Italiaan se muz.; 17.30 Gram.: 18.30 Amerik. uit* 20.00 Orkestconc.; 21.50 Gram.; 23.30 Zaru'- 23.4524.00 Nieuws. Brussel. 384 en 484 M. 324 M. (Vlaams programma) 11.45 Gram.; 12.30 Wen: 1234 V. d. land bouwers; 12.42 Gram.; 12,50 Koersen: 12.55 Gram. 13.00 Nws; 18.15 Oram.; 14.00 V d vrouw; 15.00 Gram.: 16.00 Kamermuz.; 16.45 Intern. Radio-Universiteit; 17.00 Nws: 17.10 rnuz ;-18 (10 Franse les; 18.20 Gram.; 18.25 Financiële kroniek: 18.30 V. d. soldaten; iÜS? -ws: 19-30 Gram-: 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 Kamet-ork. en solist: 21.00 Gram.: 21.45 Actual.; 22.00 Nws: 22.10 „Ziel van mijn land"; 23.00 Nws; 23.0524.00 Verzoekprogramma. 484 M. (Frans programma). 12.05 Lichte muz.; 13.00 Nws: 13.10. 14.15, 15.00 en 15.55 Gram.: 16.30 Pianorecital; 16.50 Gram 17.00 Nws: 17.10 en 17.45 Gram.: 18.30 Jazz- muz.; 19.00 I.iehte muz.: Nws; 20,80 Gram.: 21.15 Nws: 21.10 Lichte muz.; Gram.; 23.50 Nieuws. 19,80 Gvam.j Omroepork.; 22.53 Nws; 19.45 22.00 11.66

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5