Toeval of internationaal incident Anhydride in onze bodem Men kan surprises waarderen maar pas op voor rode brengers Vfzwaaien' met Kerstmis Dinsdag 4 December 1951 Stalin roept naaste medewerkers bijeen Kinderverlamming neemt al' Controle over Duitse zware industrie Adenauer te Londen aangekomen WEERBERICHT CADE A UX-SPREIDING" ONDERZOEK KOST EéN MILLIOEN De weerverwachting, geldig tot Woensdag avond, luidt: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige en vooral in het Noorden van het land tijdelijk harde wind tussen West en Zuid-West. Zacht weer. Woensdag 5 December: Zon op 8.30 uur, onder 16.31 uur; Maan op 13.11 u„ onder 0.00 u. j U moet U eens proberen om St Ni- J Y colaas-inkopen te doen en dan to vertrekken met de opmerking: „V set het teel op de rekening ian St Nico- laas". Wees ervan overtuigd, dat de pak jes niet meegenomen mogen worden. Want dc middenstanders geloven stee vast in de Ooed-Heüig-Man, wanneer er verkocht wordt, doch in het geheel niet als het op betalen aankomt. Sint Nico- laas heeft by hen geen cent crediet Kan ook niet zeggen: ,Jk gireer wel", de nogal eens gebruikelijke afpoedering Begrijpelijk; de middenstanders zitten er nu eenmaal niet om voor Sinterklaas te spelen; daarvan kan de schoorsteen welke in de 5 December-affaire zo'n be langrijke rol speelt, niet roken. Wij vrezen alzo, dat voor vele kinde ren en volwassenen de blijde verwach tingen voor een deel in rook zullen op gaan. Immers, niets voor niets. Ook de Sinterklaas-surprises niet en voor heel wat ouders zal het niet mogelijk zijn om op strooiavond gul voor de dag te ko men. Toch moet er op de dag van dc blijde verrassingen onverwachte vreugde zijn in alk gezinnen. Daarom houden wij, zo als elk jaar ook ditmaal weer op de vooravond van de bewuste dag een ,.be- delpreekten behoeve van hen. die iet wat verdrietig zich op het „heerlijke avondje" rond de tafel scharen, daar zij niet veel of niets verwachten. Kijk, daar dient iets op gevonden te worden. En dat kan cd heel gemakkelijk n.l. door cadeaux-spreiding!' Zelfs al sou men niet een extraatje gekocht hebben voor de minder-bedeelden. hun kinderen en de alleen staande bejaarden, hope lijk deed V dat echter wel dan toch kvnt V wat. doen. Immers, van hetgeen aan geschenken en versnaperingen door de Sint is gebracht, kan zeker, iets af gezonderd worden om er anderen die avond gelvkkia mede te maken. „Ca- deanr-spreiding" dvs. zoals gezegd! Dan is eind goed al aoed en heeft men reeds een „extra"-noot te vakken voor het volnend jaar St Nicolaas. Dus aan het pakken! In uw eigen be lang reeds, weet V, wat V te doen staat y AXAT.YST Op onze vraag, of er werkelijk zoveel haast is om dat leger tot stand te bren gen als men het laat voorkomen, ant woordde onze hooggeplaatste en zeer ter zake kundige zegsman: Dat moet zo spoedig mogelijk ge schieden, want de bedreiging staat voor de deur! Uit de te Rome vernomen inlichtin gen is gebleken. da>. het gevaar in kwestie helemaal niet verminderd is. Integendeel! West-Europa moet dus, zo luidde de conclusie zo spoedig mo gelijk zijn verdediging inrichten met het handhaven der nationaie staten. Latei- zou men misschien een „parlement" van Europese ministers aan het hoofd van Europa kunnen stellen, doch dat is de taak van morgen. Voor vandaag moet het ordewoord luiden: Dringend de Europese verdediging organiseren. Het Europese leger zou natuurlijk ge makkelijker tot stand komen met de medewerking van Engeland, doch dat niet wil zeggen, dat het niet te verwe zenlijken is zonder die medewerking. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt: „Maarschalk Stalin, die de winter in de Kaukasus doorbrengt,» heeft vier .vooraanstaande leden van het politbureau namelijk de voormalige minister van buitenlandse zaken, Moiolol', die thans belast is met het vervullen van speciale opdrachten; het hoofd der geheime staatspolitie, maar schalk Beria; vice-premier Malenkof en de chef-operaties der Russische strijd krachten „aan het Atlantische front", maarschalk Boelganin derwaarts ont boden. Ook de minister van oorlog, maar schalk Wassilefsky, zal aan de bespre kingen deelnemen. De aanwezigheid van laatstgenoemde is veelbetekenend, daar hij geen lid is van het politbureau. De bijeenkomst van de invloedrijkste man nen der Sovjet-Unie moet wel gewijd zijn aan een of andere gewichtige aangelegen heid, mogelijk de toestand in Korea of de situatie in het Midden-Oosten. Dergelijke bijeenkomsten worden, wanneer Stalin in de Kaukasus verblijft slechts zelden ge houden". aldus de „Daily Telegraph". Toonde het vorige weekoverzicht reeds een flinke daling in het aantal gevallen van kinderverlamming, dat in Nederland was voorgekomen (24 tegen 43 de week tevoren), in de week van 18 t/m 24 No vember j.l. is het in dezelfde lijn gegaan, tóen werden namelijk in ons land „slechts" 14 nieuwe gevallen geregis treerd. Friesland had er één in Kollumerland, Drente één in Assen.. In Overijssel was er in hei ernstig getroffen Enschedé dit maal één geval en verder één in Den Ham en in Hardenberg. Gelderland telde vier nieuwe patiënten n.l. in Gorssel, Lo- ehem, Ruurlo en Steenderen; in Noord- Holland was er één in Biaricum, in Zuid- Holland één in Delft, in Zeeland één in Vlissingen en tenslotte in Noord-Brabant één in Alphen en in Oploo. Het is de bedoeling van de Westelijke Geallieerden hun controle-instanties over de Westduitse Kolen- en staalindustrie in stand te houden ook nadat West-Duits- land zijn nieuwe status als „partner" in Europa zal hebben verkregen, aldus werd van geallieerde zijde gisteren te Bonn verklaard. Het doel van de controle zou zijn, bo ven de verzekering, welke de Duitse re gering contractueel zal geven, zeker to stellen, dat de Duitsers in de practijk ook het geallieerde programma van splitsing I van de zware industrie zullen voortzet- ten, zodat deze nooit meer een gevaar lijke concentratie van economische macht I kan worden. materiaal vervoerde om anti-communis tische spionnen en saboteurs in Oost- Europa te helpen, van de hand. Het ma teriaal was bestemd voor gebruik in noodgevallen, aldus de verklaring. Een woordvoerder van het ministerie lichtte nog toe, dat alle Amerikaanse militaire toestellen, in net bijzonder die van het type C-47, voor noodgevallen een speciale uitrusting aan boord hebben. Deze omvat o.m. een aantal dekens, over eenkomend met het aantal personen, dat het vliegtuig maximaai kan vervoeren, eenzelfde aantal valschermen en een draagbare zender om een plaatsbepaling te kunnen geven ingeval de gewone zen der onklaar is ,of de inzittenden gedwon gen zouden zijn geweest het toestel te 'verlaten. De aanwezigheid van verschei dene kaarten valt onder dezelfde voor zorgsmaatregelen, aldus de zegsman. Het hoofdkwartier van de Atlantische luchtstrijdkrachten te Rocquencourt noemde het Tass-bericht gisteren „een poging om een toeval in een internatio naal incident te veranderen". Men wenste voorts de aandacht te vestigen op het merkwaardige feit, dat Russi sche en niet Hongaarse jagers het vlieg tuig boven-Hongaars gebied! tot landen hadden gedwongen. In afwachting van de uitkomst van het vorengenoemde onderzoek moeten ook de bedrijfs-eeonomische mogelijkheden van het anhydride-project worden onder zocht, terwijl verder enige technische ontwikkeling van het procédé zal moe ten plaats vinden. De kosten van dit onderzoek worden geraamd op 1.000.000. Een aantal Ne derlandse industrieën, benevens enige banken hebben te kennen gegeven voor het onderhavige onderzoek belangstel ling te hebben en bereid te zijn via een op te richten belangengemeenschap een bedrag van 500.000 hieraan ten koste te leggen. Minister Van den Brink stelt de Kamer nu voor het resiant ad 0,5 millioen door de Staat te laten fourneren. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot bijdrage in de kos ten, verbonden aan de opsporing van rion-bitumineuze delfstoffen in de Ned. bodem en aan het onderzoek naar de mogelijkheden van winning en verwer king daarvan. Het gaat hier o a. om de mogelijkheden van de w nning en ver werking van anhydride tot zwavelzuur en cement. Voor en aleer er sprake van kan zijn de winning van anhydride com mercieel ter hand te nemen is het echter noodzakelijk, dat zo spoedig mogelijk een nader geologisch onderzoek plaats vindt naar de omvang en de kwaliteit van de in Nederland voorkomende anhy dride. terwijl voorts moet worden aange toond of de lagen op zodanige diepte zijn gelegen en een zodanige dikt - bezitten, dat een rendabele winning mogelijk is. Daartoe moeten ongeveer 10 a 12 borin gen worden verricht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1