In 67 uur meer dan20.000 km ver Bij L.0.168 facatures op 42.000 leerkrachten Eerste stervelingen aanschouwen de Zuidpool BONHOFF NOORDUYN 15 December 1911 s middags om 3 uur Betekenis van enkele voornamen Keizer Frederik III en de beer ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 PAGINA 5 Wijnkoper ij Anno 1871 Achter de Teerstoof - Schiedam - Tel. 66039 99A very-goede reis DE „UTRECHT" IN TOKIO Luchtlijn Amsterdam-Sydney geopend Begroting van O. K. en IV. Voor rekenmeesters ZWARTE HANDEL IN ZEEMLEER Zivare straffen tegen Harlinger firma Vui eens in CORRESPONDEN T IE-A DRES POSTBUS 8, HILVERSUM DE OMZETBELASTING OP ADVERTENTIES web van gangen by de hoofduitgang ge raakte. In de rang van kolonel! En die eerzame burger, die ergens wil de uitblazen, na zich een idee te nebben gevormd van de gigantische uitgestrekt heid van het gebouw. Hij zette zich zuch tend neer op een bank en nog voor hy zijn vermoeide ogen gesloten had, stond er al een bureau voor zijn neus, had hij een afdelingsnummer, een telefoon en een secretaresse. In Pentagonees schijnt de Memo-uitdrukking: „Het heeft onze aan dacht" te betekenen„Ik heb er nooit van gehoord", terwijl de dito: Het heeft on ze volledige aandacht", vrij vertaald zou moeten worden in: „We zullen toch eens kijken, of we daar niets van in ons ar chief hebben". Tenslotte is daar het verhaal van de wanhopige kolonel, die dagelijks letter lijk ondergesneeuwd werd met officiële stukken en nooit zijn bureau volledig schoon kreeg (het criterium voor een ef ficiënt werker in het Pentagon). Tot hij ten einde raad bij een buurman aanklop te, die nooit iets op zijn bureau had liggen dan een compleet schone blocnote. „Man, hoe speel je dat toch kléér?" klaagde de eerste. „Heel eenvoudig", antwoordde de efficiënte werker, „op al les, wat ik binnenkrijg, bevestig ik met een een memo: „Kolonel Johnson zal hierin zeer geïnteresseerd zijn" en dan stuur ik het onmiddellijk door". „You dammed b.sterd" schreeuwde de eerste purper van woede, „die Johnson ben ik!!" Wel, ik vermoed dat dit genoeg is voor de buitenkant van de zaak (er wordt op het ogenblik al een nieuw Pentagon ge bouwd, geheel ondergronds, in een andere Amerikaanse stad); er zijn bovendien veel belangrijker dingen te vertellen, za ken, die niet alleen mijn melkboer recht streeks aangaan, en u en mij, maar de hele vrije wereld. Daarover hoort u nader. J. W. HOFWIJK Advertentie De K. L. M.-constellation „Utrecht" die Dinsdagavond van Schiphol vertrok voor de openingsvlucht naar Tokio, is Donderdagavond om 22.58 uur Neder landse tijd (Japanse tijd 7 uur heden morgen) op het vliegveld van Tokio ge land. Klaas moet een getal met 103 ver menigvuldigen. Hij denkt: „Die nul heeft toch niets te betekenen!" En ver menigvuldigt nu met 33. De meester zegt: „Klaas, je antwoord i» 19170 te weinig!" Welk getal moest Klaas met 103 ver menigvuldigen? Voor de ogen der verbaasde leerlin gen schreef de meester vliegensvlug de antwoorden achter vermenigvuldigin gen als deze: 84 x 86 Enz. Welk kunstje paste de meester toe? Bij 84 x 96 óók? De economische kamer van de arron dissementsrechtbank te Leeuwarden heeft zich gisteren geruime tijd bezig ge houden met de berechting van de vijf fir manten allen broeders van de firma Th. R. en Zn. te Harlingen, welke firma zeemleer en lederwaren fabriceert. De firmanten waren S., P. J. C. en B. Blijkens de dagvaarding zouden de verdachten zich hebben schuldig ge maakt aan het kopen en verkopen van scheerlingen (huiden van pas geschoren schapen), bloten (van de wol ontdane huiden) en van zgn. kernen, zonder dat zij in het bezit waren van de vereiste vergunningen van het rijksbureau. Ook rundebhuiden werden op die manier ge kocht en verkocht en wel sinds de bevrij ding. Mr Van IJsendoorn zeide in zijn requi sitoir ook nu nog overtuigd te zijn, dat de verdachten zeer immoreel hebben ge handeld. In vele gevallen kregen de klanten zemen tegen toegelaten factuur- prijs; 50 pet. van de winst moesten zij echter terugstorten, hetgeen volgens de officier op afpersing neerkomt. Ook door koppelverkoop toe te passen hebben de firmanten zich bevoordeeld. Het totaal van de zwarte handel becijferde de offi cier op ruim 130.000, zonder nog reke ning te houden met de opbrengst van de wol en andere omstandigheden. Spreker zeide geen enkel feit te hebben gevonden dat de verdachten kan verontschuldigen; deze zaak is alleen te zien als een zwarte- handelzaak van groot formaat. Zonder rekening te willen houden met eventuele fiscale gevolgen, eiste mr Van IJsen doorn boeten, die varieerden van 15 000 tot 30.000 gulden en tegen J. R. 3 maan den hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Op de 10 kruisjes komt de naam voor half, flauw of zwak licht: 1 X Gebogen zwaard 2 x Koeken; gebakken 3 x Vrouw Holle 4 x Ooievaar 5 X Vliegenlarven 6 X Wilde zwijnen 7 X Korsten (op wonden) 8 x Bomen; olmen 9 X Naarstig, arbeidzaam 10 x Scheidingslijn. Roald Amundsen, veroveraar van de Zuidpool. (1893- 96). Niet, dat Nansen deze Noor delijkste goal der aarde had bereikt. Maar hij had toch, dicht in de buurt, waarnemingen verricht, waarop ande re onderzoekers verder konden bou wen. Amundsen liet de driemaster slechts 'n 35 m. lang terdege na kijken de schuit was toen zestien jaar oud en repareren. Er werd 'n nieuwe maohine in geplaatst Diesel! van 'n paar honderd paardekrach- ten. En zoveel olie aan boord gebracht, dat het, schip alleen op z'n motoren 38.000 k.m. lopen kon. zonder olie te kort te komen. Enkele balken werden versterkt, 'n Nieuw a.ker aan boord gehesen en nog wat van die zaken meer. Aldus opgekalefaterd en verste vigd. was de oude ,.Fram", naar Amundsen's overtuiging, weer volko men in orde om het ruime sop te kie zen. In Juni 1910 vertrok het vaartuig uit Oslo, dat toen nog Christiania heette. Oe 7e Juni is voor de Noren een na tionale feestdag: de 7e Juni 1905 maak te het vaderland zich los van Zweden, Deze datum beschouwde de bemanning als een gunstig voorteken nog ver hoogd, toen de eerste officier maar t laatste aan boord komende n hoefijzer aan het schip hechtte. Ais t nou niet goedigimg! Wie waren er zo al aan boord? Na tuurlijk: de gezagvoerder. Amundsen, en z'n ondergeschikten, waaronder de onontbeerlijke Noren: Olsen en Han sen, reken daar maar gerust oip! Stoere kerels. Dan: honderd honden, poolhon- seppe" vertalen de Italianen. Het woord zou betekenen: „Moge h(j toe nemen". Nu weer een meisjesnaam! Anna sommigen schrijven Hanna. Dit woordje moet zoveel betekenen als: Genade. Komen de jongens weer aan de beurt: Louis de Italianen zeggen: Luigi. Dit woord heeft een krijgshaf tige betekenis: „Beroemd krijgsman!" De meisjes! Wie onder jullie heet Els. Betsy, Lize, Bettyga maar voort! Allemaal afkomstig van de prachtige voornaam: Elisabeth: God van de eed! Daar steekt Theo z'n vinger op. Dorua mag ook meedoen. En Dora ook. Prachtnaam: „Geschenk van God!" Wat wij voor ons zo'n mooie naam vinden, die veel in Vlaanderen voor komt: Sofronia! Want die naam wil zeggen: „Gezond van geest!" Maar vlak Jan, of John, Johnny, Jock ook niet uit: „De genadige gift des Heren!" Zou je niet zeggen, als je zo maar eventjes: „Jan!" roept! En wat te denken van: Theresia? of Trees? „Dragende de korenaren!" 'n veelbelovende betekenis! We besluiten met een mooie naam voor een jongen: Leonardus. naar de H. Pastoor van Gorcum. Martelaar (1572): Sterk geljjk een leeuw! Allereerst natuurlijk, de onder ons gelukkig veel voorkomende naam: Maria. Wat betekent dat woord? Vol gens sommigen: sterre der zee, of: bittere zee. Pater dr J. Kroon S.J. zegt: „Er zijn wel zestig verschillende uitleggingen in de loop der tijden voorgesteld. Waarschijnlijk bljjft de vertaling: meesteres. Dan komt, als vanzelf: Joseph. „Joep" zeggen ze in Limburg! „Giu- Koning Lodewijk XI van Frankrijk kon de Hertog v. Bnurgondië, Karei de Stoute, volstrekt niet uitstaan Hij zond nu een bode naar de Duitse keizer, Frederik III, met het voorstel Je machtige Bourgondiër gezamenlijk aan te pakken. De afgezant beloofde de keizer: „U krijgt dan de landstre ken. die feitelijk bij Duitsland horen! En mijn koning, Lodewijk neemt Vlaanderen, Artois en Bourgondië in bezit!" Keizer Frederik verzocht de gezant plaats te nemen, want, zeide hij, ik zal u een geschiedenis vertellen! Hier ln de buurt huisde een knaap van een beer. Drie jagers besloten hem naar de andere wereld t.e helpen. Tevoren aten zij hun buik rond bij een herber gier. Ze betaalden niet: „We betalen met de pels van de beer. want die is veel waard!" „Best!" vond de herber gier. De drie jagers het bos in. De beer was dichter in de buurt dan ze gedacht hadden. Brul'end vloog het beest op hen af. De één rende naar de herberg De andere klom in een boom. De derde hield zich dood. op de grond. De beer snuffelde om bem heen, maar deed hem niets. Daarna liep hij naar z'n hol terug. De man maakte, dat hij weg kwam! „En?" zei z'n Kameraad uit de boom. „Wat heeft de beer Je in je oor gefluisterd toen hij rond Je hoofd snuffelde?" hij zei: je moet nooit de huid van de beer verkopen eer hij geschoten is!" De gezant ging zwijgend heen! De vereniging „De 1 eriodieke Pers" heeft de minister van Financiën een tele gram gezonden, waarin zjj zich aansluit du net telegrafische verzoek van de ver eniging „De Nederlandse Dagbladpers" van gisteren om wegens de buitengewoon hoge papierprüs de omzetbelasting op ad- vertentiën te doen vervallen, echter mede voor periodieken. Zjj verzoekt voorts te doen vervallen de omzetbelasting op abonnementen, welke slechts van perio dieken doch niet van dagbladen wordt geheven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5