Zware taak voor Noordelijk Elf tal Laatste dag vóór de scheiding Goudsmokkel met „Westerman' Een meisje voor alles f VONDST in T ZOEKLICHT Nieuwe baan: atoomvisser JNa twee nederlagen een revanche? Behoud van relatie hangt ervan af tSport-iSpatttn, V.y.V. VECHT VOOR HERSTEL In Rallye Monte Carlo 29 Nederlanders Willem II spint zijde bij M.V.V.-N.A.C. Verliezer van R.C.H.—D.O.S. valt af In de Westelijke eerste klas hockey Koffers van Zwitserse dame wogen te zwaar De gezinsreductie op L. O.-schooIgeld Accoord op drie punten te Pan Moen Dj on i POBT. DIE HKH foltlNKT ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 PAGINA „AMERIKA" OP MEREVELD NEDERLANDSE JEUGD NAAR WIMBLEDON Concurrenten favoriet Niet nodig. Kop-duel in Oost Risico voor 't Gooi KINDERVERLAMMING Ook verlaging bij technisch onderwijs RADIO door MABEL BARNES—GRUNDY (Wordt vervolgd), (Van onze speciale verslaggever) LEEUWARDEN, December 1951. Morden za], voor de derde maal, het Noordelijk elftal in het veld komen tegen Denemarken B, oftewel het provinciaal-Deense elftal. Toen na de laatste oorlog van hervatting van de strijd tegen de traditionele tegen standers, Noord-Duitsers, geen sprake kon zijn, is deze verbinding met de Denen tot stand gekomen, maar deze nieuwe voetbalvrienden hebben naar hun mening daarbij niet al te best geboerd. De Denen hadden verwacht dat zij een soort nationaal B-team tegenover zich zouden vinden. Een opvatting, die onge twijfeld ook strookt met hun eigen kracht, en die naar het schijnt zijn oorzaak vindt in een onduidelijkheid bij de destijds over deze semi-interland-wed- strijden gevoerde onderhandelingen. Hoe dan ookna in Groningen met over macht en een niet dienovereenkomstige score van 5-3 te hebben gewonnen en hun superioriteit enkele jaren geleden in Odense nog eens door een 50 overwin ning te hebben onderstreept, gaven de Denen er zo ongeveer de brui aan. Het was in elk geval buitengewoon moeilijk, hen tot een nieuwe krachtmeting te be wegen, en niet dan na zeer trage verhan delingen, is dan de nieuwe ontmoeting op morgen, te spelen in het Canbuur-sta- dion te Leeuwarden, tot stand gekomen. Gelukkig zijn de Noordelijken thans in ■taat, een althans op papier beter team op de been te brengen dan zij vorige malen vermochten te doen. Men is, als gevolg van de mogelijkheden voor trai ning en oefenwedstrijden in het Oostei- park te Groningen (met avondverlich ting). minder dan voorheen aangewezen op de cracks van Heerenveen, die ook niet bijster voor dergelijke districts wed strijden geporteerd bleken te zijn, en anderzijds ontwikkelt zich de jongere Voor de rallye van Monte Carlo, die van 2229 Januari a.s. wordt gehou den, hebben de organisatoren 369 in schrijvingen aanvaard, en wel uit Frankrijk 114, Groot-Brittanië 92, Nederland 29, Zweden 29, Duitsland 21, Italië 15, Finland 12, Zwitserland 11, Monaco 10, Noorwegen 8, België 7, Denemarken 6, Ierland 5, Portugal 4, Spanje 3, Australië, Gricbenland en Luxemburg 1. Te Monte Carlo starten 110 deel nemers, te Glasgow 74, te Lissabon 72, te Stockholm 42, te Muenchen 35, te Oslo 20 en te Palermo 16. Hier volgen de Nederlandse inschrij vingen, verstrekt door de K.N.A.C. met de plaatsen waar gestart wordt: T. van Puijenbroek-Vroom, Hilvaren- beek, met Lancia aurelia (Lissabon)H. W. M. van der Meulen, Eindhoven, Por sche P 356 (Monte Carlo)J. F. Schieck, Oud Beverland, Opel Kaptaen (Monte Carlo); K. S. Barendregt, Den Haag, Henry J 1951 (Monte Carlo)H. Engels- ma, Franeker, Austin A 40 (Monte Car lo); H. Reichmann, Huizen, Bently Mark Vi (Muenchen); H. de Rijk, Amstelveen, BMW Awo (MonteCarlo)W. Huiskes, Eindhoven, Volvo (Muenchen); Th. Zaman, Zaandam .Citroen (Stockholm); J. H. Zorab, Den Haag, Lancia Aurelia (Monte Carlo)F. Hulsker, Rotterdam, Fiat 1400 (Monte Carlo)A. Blansjaar, Den Haag, Tatraplan (Muenchen); M. Gatsoniaes, Bentveld, Humber Super Snipe (Monte Carlo); W. A. van Gruyt- huysen, Barendrecht, Alfa Romeo (Monte Carlo)dr ir W. P. A. van Lammeren, Wageningen, Borgward (Muenchen); W. Houtkoper, Haarlem, Hotchkiss (Muen chen) dr J. J. Sprenger van Eijk, Baarn, Chevrolet Stylemaster (Monte Carlo); J. A. J. Heidendahl jr, De Bilt, Volkswagen (Muenchen); A. van Ooy jr.. Leiden, Fiat 1400 (Muenchen); Oh. Noten, Swal- men, Kaiser (Monte Carlo)P. Pels, Gouda, Studebaker (Muenchen); M. Polle, Halfweg, Opel Kapitaen (Monte Carlo); J. B. Hillen, Bussum, Ford Ze phyr Six (Monte Carlo); H. P. Verkam man van Keulen, De Bilt, Mercedes 170 S (Muenchen)P. D. Proost Hoogendijk, Amsterdam, Hillman Minx Mark V (Stockholm); K. Ton, Utrecht, Citroen 15 1951 (Muenchen); J. Zwart, Wormer- veer, Chevrolet Styline (Muenchen); B. Bos, Rotterdam, Volkswagen (Muen chen); J. A. A. Aarse, Rotterdam Chevrolet (Oslo). (Van onze paardensportmedewerker) Met 78 inschrijvingen voor de zes draf nummers, terwijl 7 volbloeds aangifte voor de ren deden, biedt Mereveld Zon- •,dag a.s. weder een aantrekkelijk pro gramma. Washington-prijs. 2100 m. 16 inschrijvin gen. Aandacht verdienen de gunstig ge plaatsten Playsier en Patrick Dulith O. Doch we verwachten, dat beiden 't hoofd moeten buigen voor Odell en Oosting's Lieveling, terwijl Orkaan O. en Patsy Powell een rol kunnen spelen. New York-prijs. 2100 m. 8 inschrijvin gen. In dit kleine, doch selecte gezelschap zien we weder eens Luxor en Miss A. Indien de vorm van vroeger aanwezig is, zijn beide en vooral de laatste, moeilijk te slaan. We verwachten, dat zij in voor ste gelid met Louis F. H. en Jacoba de strijd zullen aanbinden. Als outsider: Koerier. Chicago-prijs. 2600 m. 18 inschrijvingen. Our Volaun en Lex V zijn weliswaar achterin geplaatst, doch gezien hun ver richtingen van de laatste tijd, maken beide een eerste kans. Als vaste concur renten verwachten we Prof. Heny, Omar Spencer en Keesje Axkit. San Francisco-prijs. 2140 m. 12 inschrij vingen. Meta Dynamic, Nino Narville en Or de Casindra ontlopen elkaar niet veel. New Spencer en Leo Axkit zullen het echter niet cadeau geven. We verwach ten in deze course een gesloten aankomst, zodat de keuze wel moeilijk wordt. New Orleans-prjjs. 2540 m. 11 inschrij vingen. Zondag 1.1. vertoonden Norbert M. en Kalida een verrassend goede vorm. Toch hebben we meer vertrouwen in Nel lie Gregor, Lady Zora en Pearl Spencer. Ook Linotte S. is zeker in de rekening te nemen, al bleef zij de laatste courses niet buiten fouten. Denver-prijs. 2200 m. 13 inschrijvingen. Vooraan zullen Norma Shearer en Ma- rum's Gregor lange tijd veel verdediging geven. Verder zullen zich doen gelden Lepelaar S., Marry Simons en Myrtilus. Prijs van Soestdjjk. Ren 2500 m. 7 in schrijvingen. Ditmaal gaat de ren over een aanmerkelijk langere afstand, waardoor de uitgesproken stayer Zeester een eer ste kans maakt. Verder nemen we in de rekening Great Girl en Fhikita. De Kerst-wandeltocht van de A.N.W.B. zal dit jaar op 28, 29 of S0 December waar keuze gehouden kunnen worden over een traject van 11 km over groten deels particuliere landgoederen in de omgeving van De Bilt en Bilthoven. Te Parijs is op 61-jarige leeftijd over leden de Franse tennisser André Gobert, die in de periode 19091922 een der sterkste spelers ter wereld was, in 1911 het dubbelspel te Wimbledon won (met Decugis) en in 1912 te Stockholm de gouden Olympische medailles herenenkel en dubbelspel behaalde, waarnaast hij veile internationale titels van vele lan den op zijn naam bracht en ook een internationale golf speler was. De Engelse beroepsgolfspeler M. Ma- cey heeft een nieuw „wereldrecord achteruitlopen gevestigd. In vier uren legde hij 25 kni 600 meter af. Zijn twee begeleiders liepen echter liever nor maal. Én of bij de start dan wel by de finish een psychiatrische inrichting in de buurt lag, verm.eldt de historie niet. De amateurbepalingen van de Britse Tennisbond zijn in overeenstemming ge bracht met die van de Internationale Federatie: profs in andere sporten mogen als amateurs tennissen, tennis-amateurs mogen onder eigen naam pers artikelen en -verslagen schrijven en medewerken a"n radio en televisie, terwijl een rede- Wke onkostenvergoeding niet meer over urht weken maar over het gehele jaar wordt toegestaan, De Fransen CarraraLapebie 431 pt, nebben vóór de Australiërs Strom Arnold 285 pt. de zesdaagse van Berlijn gewonnen; de Zwitsers Von Büren en Bucher volgden op 1 ronde en onze land genoot Vooren met de Duitser Zoll op 2 ronden op de 6e plaats. Van de 26 ren ners reden er 14 de zes dagen uit. Jim Griffith, een der leden van de Amerikaanse Olympische ski-ploeg, kwam tijdens een trainings-afdaling te Salt Lake City al vallende in botsing met een boom, waardoor zijn borstkas werd ingedrukt en hij aan de gevolgen over leed. m m m De Zwitsers-Deense combinatie Platt- ner—Nilsen won de zesdaagse van Kopen hagen; onze landgenoot Lakeman met de Deen Christensen 5e op 2 ronden- garde in het Noorden in gunstige zin- Jammer is alleen, dat men aan zijn oorspronkelijke kennelijke bedoe ling, het gehele defensieblok van GVAV op te stellen, geen gevolg heeft kunnen geven, omdat Roffel wegens studie niet in zijn beste vorm verkeert en men heeft ook Jeltema vanwege een gebroken sleu telbeen moeten vervangen- Voorts kwam voor de Noordelijke voorhoede noch de Friese schutter v. d. Ley, noch de be kwame Be Quick-speler Rozema in aan merking, ook al wegens ziekte en ver wonding. Toch heeft het huidige elftal van lp Noord-Nederland, Hl vooral op het mid denveld (ondanks de geringe steun, die men daar van Abe Lenstra zal ondervinden), ze kere kwaliteiten, die reden geven voor de hoop op een eervol resul taat. Aan de an dere kant evenwel komen de Denen met een team van liefst 7 internatio naals (waartegen over Lenstra de enige Noordelijke interland-speler is) dat in de spil Edwin Hansen, de kanthaif Johnson en de buitenspeler-,,veteraan" Staalgaard (die op 11 December 1949 in de jubileum-interland van de KNVB te Air^sterdam Nederland-Denemarken 01 de enige goal scoorde) zijn sterkste pun ten heeft. In tegenstelling met vroeger, is de provinciaal-Deense voetballer tegenwoor dig gelijkwaardig te achten aan die uit Kopenhagen, en het elftal, dat morgen in Leeuwarden de Deense vlag zal voe ren, heeft met de sterren van Odense, Aarhus en Koege dan ook een respec tabele bezetting. Denemarken B start o.i. als favoriet, doch bij wilskrachtig en geestdriftig voet bal van de Noordelijken is een eervol re sultaat zeker mogelijk. Maurits loopt niet met de illusie rond, dat het zélf nog een concurrent voor V. V. V. kan worden. En nu de Venlonaren in de laatste weken verre van onfeilbaar zijn gebleken, mist Maurits zowel de drang van eigen kansen als wel de stimulans om voor reuzendoder te spelen. Dit kan wellicht de poging van V. V. V. om zich voor eigen publiek van de drie jongste tegenslagen te herstellen, vergemakkelijken, al blijft natuurlijk primair hoe Nass en zijn mannen zelf in conditie zijn. Is hun inzinking over het dieptepunt heen, dan mag een kansje op een herneming van de Venlose zegereeks niet uitgesloten worden geacht. LENSTRA, .,,1 tegen 7".. Ook dit jaar zal het Nederlandse jeugdtennis vertegenwoordigd zjjn in het internationale jeugd-tournooi dat sinds enkele jaren in de tweede week van Wimbledon gehouden wordt. De Com missie Jeugdzorg van de K.N.L.T.B. heeft de jeugdkampioenen van dit jaar mej. F. Ten Bosch en J. Koerts jr. aange wezen om ons land in dat tournooi te vertegenwoordigden. Dit jaar waren het mej. Muilemeister en H. Goris, die reeds tot de zg. oudere jeugd behoorden. Ritussen behoeft men niet aan te ne men, dat de ploegen die in D plotseling ook weer top-illusies zijn gaan krijgen, ook maar één steek zullen laten vallen. Limburgia en het in opmars zijnde P.S.V. zijn thuis favoriet tegen NEC en NOAD. mits zij zich niet aan zelf overschatting schul dig maken, in het zelfde geval moet ook Hermes-DVS de uitbeurt tegen Brabantia kunnen winnen en een ge waarschuwd Spar. ta zal zich wel niet door Chévremcnt laten verrassen. Long a—X e r x e s biedt gelijke kan- BAKERS P.S.V. in opmars sen en bij H.B.S.Emma tippen wij de bezoekers. Voor Willem II aan de top van C voor zien wij in de visite bij Bleijerheide geen moeilijkheden en de Tilburgers kunnen zijde spinnen bij het duel tussen M.V.V, (gehandicapt door een absente Van Bun die verleden week tegen R.B.C. een arm brak) en N.A.C. die op ruime afstand het tweede plan vormen. Ter afwisseling van de veie Zuidelij ke bezoekers ziet Rotterdam graag weer eens een Westelijke ploeg op visite ko men, al is de kans niet denkbeeldig dat A.D.O. een puntje weghaalt bij het af zakkende Feijenoord (dat Van de Korput weer als middenvoor enAad van Hoek als linkshalf opstelt). Juliana kan zich op de derde plaats handhaven door een overwinning op D.H.C. in Delft en ook het indrukwek kende opstomende Eindhoven heeft bij Quick N. weinig moeilijkheden te duch ten. Nu S.V.V. zo goed in vorm is en de middenmoot heeft weten te bereiken, zal R.B.C. in Schiedam niet op positie verbetering behoeven te hopen en in de van matig belaag zijnde ontmoeting tus- j sen Sittardia en B. V. V. voorzien wij gelijke kansen. Terwijl in Leeuwarden de semi-in'er- land tussen Noord Nederland en Dene marken B wordt gespeeld (een evene ment waaraan men toch ook wel een Hoging tot spelpeilverbetering door middel van demonstratie in het Noorden mag toedichten) en er terecht in de gehele Noordelijke tweede, derde en vierde klasse en in de afdelingen geen enkele wedstrijd werd vastgesteld ten einde zoveel mogelijk spelers en offi cials in de gelegenheid te stellen in het Cambuur-stadion iets op te steken, spe len uitgerekend de twee zwakste Gro ningse clubs: Oosterparkers en Veloci- (Van onze hockey-medewerker De vijf wedstrijden, welke morgen gespeeld moeten worden voor de Westelijke le klasse, zijn wel van bijzondere en zeer verschillende betekenis. Allereerst noemen we de beide op Klein-Zwitserland te spelen wedstrijden HHYCGooi en TOGOSCHC omdat hier de twee kampioens-candi- daten als gastheren optreden. Beiden zullen weten te winnen, naar aangenomen mag worden, hetgeen dan betekent, dat HHYC twee punten voorsprong behoudt. Het betekent echter tevens dat Gooi vrij zeker naar de staartgroep, die afzon derlijk verder gaat, vefwezen wordt en SCHC groot gevaar loopt te degraderen. Tenzij Amsterdam in het Wagener-sta- dion van HDM verliest en HGC, wat we waarschijnlijk achten, op de Roggewo- nlng tegen Laren. Het gaat er om of Gooi, of Laren, of HDM de 5e plaats in de topgroep ver krijgt en verder welke twee ploegen van de drie laagst geplaatsten, HGC, Amster dam en SCHC, definitief naar de B-afde ling degraderen. De kans dat bij deze wedstrijden enkele ploegen met een ge lijk aantal punten eindigen is er boven dien ook nog- In dat geval volgen beslis singswedstrijden. Met de wedstrijd Be FairBMHC te Crailo wordt een begin gemaakt met de vervolg wedstrijden der kopgroep van 5, die elk nog vier re turn-wedstrijden spe len moeten. Feitelijk gaat het hier alleen om het kampioenschap en zijn deze wed strijden uitsluitend nog van belang voor HHYC en TOGO. De ontmoeting Be Fair- BMHC is dus van heel wat onschuldiger aard dan de vier overigen! De beide koplopers in het Oosten, Arn hem en DKS zullen elkaar in Arnhem ontmoeten, een wedstrijd die van beslis send belang is, al brengt hij nog niet direct beslissing. DKS is solieder, Am- hem heeft meer fantasie- Een volkomen open strijd kan verwacht worden. Bij Nijmegen-Deventer en Union-TW hou den we het op de gastheren en bij Wage ningen-Hengelo op een gelijk spel. Groningen krijgt te Tietjerk tegen LHC de zwaarste wedstrijd, behalve dan die tegen Meppel, de concurrent van Groningen, die in Leeuwarden geen moei te met Rap zal hebben. Verder zal in Assen HVA de Groninger Studenten wei baas blijven en heeft GHBS tegen GCHC de beste kansen. Venlo gaat aan de Oirschotsedijk hek kensluiter Eindhoven aan 'de' 'zegekar binden, HTCC heeft in Breda de beste kansen tegen Zwart Wit evenals-Tilburg tegen de bezoekende EMHC- .Zeer span nend belooft MOP-Breda te worden. Een verdeling der punten ligt hier in de lijn der verwachtingen. tas, beiden in de staart van hun afde ling hangende, tóch hun wedstrijd, alsof aan hen de spelpeilverbetering niet besteed zou zijn....! Een merk waardige gang van zaken. Trouwens, het moet al heel raar lopen, als morgen niet zal blijken, hoe nodig juist deze twee clubs opvoering van hun kwalitei ten nodig hebben want normaliter maakt Oosterparkers in Amsterdam zelfs tegen een heel matig Blauw Wit geen kans en ook Velocitas zal van het bezoek dat de koploper D.W.S. komt brenger geen punt rijker worden. De concurrenten van D.W.S. in A zullen ook kunnen winnen, al zitten in de uit beurt van het zich zo opmerkelijk op hoog niveau handhavende 't Gooi aan Elinkwijk meer risico's dan in die van E.D-O. aan Theole en de thuis wedstrijd van Haar lem tegen Enschedese Boys. Een ouderwets Oost-duel in de mid denmoot maar zonder pretenties gaat tussen Go Ahead en AGOVV. Enschedé zou in A nog méér afstand kunnen nemen van het Noordelijke staart-trio Oosterparkers- Aohilles-Sneek door een puntje thuis te houden tegen V.S.V., iets diat niet onmo gelijk is. De koplo-per Waigeningen zal ondervinden dat de Zwolse Boys op eigen veld stugge tegenstanders zijn die ook D.O.S. en R.C.H. reeds tot puntenverlies dwongen! En wat deze twee laatstgenoemde clubs betreft: zij ontmoeten elkaar in Heem stede; de winnaar behoudt een kansje op aansluiting met de kop, de verliezer raakt echter geheel uit Je running; R.C.H.'s papieren zijn iets beter. EN HEEFT HET DEZE WEEK KUN- nen lezen. De Grote Vier hebben vriendschapelijk ovei de atoombom gesproken. Stuk voor stuk houden ze die achter de hand zoals op spotprenten van een generatie geleden politieke onrust stokers wel eens werden voorgesteld met een grote kogel op hun rug. waaruit een rookpluimpje (van de lont) kringelde. In die tijd sprak men nog van helse machi nes. Het was een woord, dat onmetelijke, perspectieven opende van angst en vrees der helse machines. Toenmaals was een bomaanslag trouwens nog iets, dat de ge moederen in opschudding oracht en waar voor hele samenzweringen al of niet in ternationaal. nodig waren. Tegenwoordig krijgt men een bom per postpakket thuis. Daarom wordt er ook door de Grote Vier vriendschappelijk over de atoombom gesproken. En in Washington kibbelt men er over, of men hem op Ko ~ea wel of niet zal gebruiken. We zijn eigenlijk al dermate aan de atoombom gewend geraakt, door al het gepraat er over. dat we er zelf ook vrien delijk over kunnen spreken En we doen dit, omdat van hogerhand telkens weer verzekerd wordt, dat de atoombom uit eindelijk toch slechts een onaangename surprise is in een hoorn des overvloeds. De atoomenergie Immers zal op den duur voor de mensheid wonderen presteren, al was het maar alleen hierdoor, dat ze elke oorlog tot volslagen nonsens zou maken. Inmiddels, reeds thans biedt de atoom bom, zij hef indirect, al enige perspectie ven ten goede. Ouders, die niet weten, wat hun zoons moeten worden, omdat die zoons het evenmin weten, zullen er goed aan doen, zich hiervan rekenschap te ge ven. De atoombom heeft al menigeen aan een baantje geholpen en waarlijk niet al leen als spion, zoals Klaus Fuchs, Bruno Pontecorvo c.s. Dezer Jagen lazen w« over een wel heel merkwaardig beroep, nl. dat van atoomvisser. Engeland heeft er de primeur van. De atoomvisser. Alec Mellon, vist langs de kust van Waies naar atomen met de bedoeling, de radio-acti"iteit van het zee water vast te stellen. Daar aan de kust van Wales staat de atoomfabriek van Sel- lafield en de radio-actieve stoffen, die daar geloosd moeten worden, voert men via een onderzeese buis af. Maar radio-actief vuil of stof kan ge vaarlijk zijn, wanneer het zich opeen- hoopt. Ook in de zee. Behalve dat vissen er mee vergiftigd kunnen worden en daardoor weer schadelijk voor de mens woiden, zet het radio-actieve stof en vuil zich in een bepaald zeewier vast, dat door trawlers gevist wordt en waarvan men een in Wales heel geliefd soort brood maakt. Aléc Mellon commandeert een speciaal voor zijn werkzaamheden uitgeruste trawler en evenals zijn bemanning praat hij over alpha- en bêta-stralen, „isotopen" en „geiger-counters" als Je beste atoom geleerde. Geregeld neemt hij monsters van de zee bodem, vangt hij de vissen, die in de buurt van de onderzeese buis rondzwer ven en zodra hij een opeenhoping van radio-activiteit ontdekt, geeft hij een sein. In de fabriek zet men de afvoer dan even stop. Alec Mellon is atoomschipper, omdat het in Engeland niet mogelijk is. de afval stoffen van de laboratoria voor de atoom energie in vulkanische rots te neutralise ren, zoals dit in de Verenigde Staten en vermoedelijk ook in Sovjet-Rusland ge beurt. Als Nederland zijn eerste atoomfabriek bouwt, houde men baantjes als die van atoomschipper in de gaten. POORT Gooi-schutter Toen op 17 September j.l. de „Wes- terdam" van de Holland Amerika Lijn uit Amerika in Rotterdam aankwam en de bagage van de passagiers werd ge visiteerd. viel het oog van een der amb tenaren van de Invoerrechten en Accijn zen op een drietal koffers, die zwaarder wogen dan men op het eerste gezicht zou zeggen. Een nauwkeurig onderzoek volgde en toen bleken de koffers een dubbele bodem en wand te hebben, waar- In zich 23 kilogram goud bevond ter waarde van circa 125.000. De „eigenaresse" van de koffers, de 48-jarige G. C. V. uit La Chaud de Fonds (Zwitserland) werd aangehouden. In de ontsohepingshal bevond zich ook de 50- jarige importeur en exporteur H. E. R„ geboren in Boedapest en wonende in New York. Deze kwam de Zwitserse dame afhalen en toen hij zag wat er ge beurde, verdween hij. Later werd hij eveneens aangehouden, omdat men ver moedde, dat ook hij bij de zaak was be trokken. Gisteren stonden zij terecht voor de economische rechtbank te Rotterdam. De Amerikaan was ten laste gelegd, dat hij zonder de vereiste vergunning 23 kilogram goud had laten vervoeren. Hij zou de dame in New York de koffers, waarin het goud was verborgen, hebben gegeven. Zelf kwam hij per vliegtuig naar Europa. Verder werd hij er van verdacht op 14 September j.l., reizende met de trein van Amsterdam naar Brus sel zeven kilo goud te hebben uitgevoerd, hetgeen in strijd was met het deviezen- besluit 1945. Bij zijn verhoor gaf R. op een vraag van de president toe, dat de vrouw de koffers op zijn verzoek had meegeno men op de „Westerdam". Hij wist, dat er goud inzat, dooh het was hem onbe kend, dat de invoer hiervan in ons land was verboden. De man die in horloges handelde, ontkende eerst ooit andere dingen te hebben ingevoerd. Joch na het pleidooi verklaarde hij nog illegaal hor loges in Amsterdam te koop te hebben aangeboden. Het goudvervoer naar Brus sel bekende hij. De officier van justitie eiste tenslotte een gevangenisstraf van een jaar met aftrek met verbeurdverklaring van het goud en vernietiging van de valiezen. Nadat verdachte nog had gezegd niet te hebben geweten tegen de Nederlandse wet te hebben gehandeld en na het be tuigen van zijn spijt werd de uitspraak bepaald op 19 December a.s. De Zwiterse, die daarna voor de groene tafel verscheen, was ten laste gelegd, dat zij op 17 September j.l. in strijd met het deviezenbesluit 1945 23 kilogram goud zou hebben ingevoerd. Zij verklaarde niet te hebben geweten, dat er goud 'in de koffers zat. Zij was overigens nogal laconiek gebleven, toen het goud werd ontdekt. De officier zag haar niet als de hoofd figuur en hij requireerde een gevange nisstraf van zes maanden met aftrek. Mr F. Cavadino, haar raadsman, zeiöe de stellige overtuiging te hebben, dat zij „er in gevlogen was". „Toen het tussen R. en haar „aankwam", aldus pleiter, „heeft R. gezegd, dat zij eens naar Ame rika moest komen". Op 1 Augustus j.l. vertrok zij en bij haar terugkeer naar Europa, een maand later, vroeg R. haar de valiezen mee te nemen". Pleiter noemde haar een zielig burgermensje, dat weinig inzicht had. „Haar fout is geweest, dat ze te veel vertrouwde". Tenslotte vroeg hij haar onmiddellijke invrijheidsstelling, welk verzoek door de rechtbank werd ingewilligd. „Merci, merci beaucoup", bracht de vrouw snik kende uit, toen de tolk haar het besluit van de rechtbank overbracht. De uitspraak van deze zaak werd even eens bepaald op 19 December a.s. Blijkens een opgave in de Staatscourant van heden zijn in de week van 25 Novem ber t./m. 1 December j.l. in het gehele land 6 gevallen van kinderverlamming aangegeven. Hiervan was er 1 in Aaiten. 1 in Gorssel, 3 in 's Gravenhage en i Rotterdam. Minister Rutten deelt de Tweede Kamer mede, dat h(J zoveel mogelijk zal bespoe digen de indiening van een wetsontwerp tot invoering van een gezinsreductie op het schoolgeld bU het Lager Onderwijs, alsmede van een wetsvoorstel ter compen satie voor de vermindering van inkomsten welke de besturen der bijzondere middel bare scholen ais gevolg van het totstand komen van de nieuwe schoolgeldbeschik king ontvangen. Voor compensatie van deze vermindering voor de gemeentebe sturen zal eveneens een regeling worden getroffen. Ook bU het technisch onderwijs zal de gezinsreductie worden ingevoerd, terwijl bij deze tak van onderwijs boven dien de schoolgelden met gemiddeld 20 a 30 pet zullen worden verlaagd. Een verder gaande verlaging of afschaffing van het schoolgeld ligt niet in het voornemen. Eveneens is het kabinet teruggekomen op zijn aanvankelijk voornemen de college gelden tot 200 te beperken. Te Pan Moen Dj on is overeenstemming bereikt op de volgende punten: a) 24 uur na het van kracht worden van de wapen- stilstand moeten de vijandelijkheden worden gestaakt; b) de ontruiming van gedemilitariseerde zone door de troepen van beide partijen moet 72 ixur daarna beëindigd zijn; c) alleen politie mag daarna de gedemilitariseerde zone betre den ZONDAG 9 DECEMBER. HILVERSUM I (402 M.) 8 00 KRO 9.30 NCRV. 12.15 KRO 17 00 IKOS' 19.00 NCRV. 19.45—24.00 KRO 8.00 Nieuws. 8.15 Gram 8.25 Hoogmis, 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 10.00 Geref. kerkdienst. 11.30 Alt en orgel. 11.45 Vocaal ensemble cembalo gezelschap en solisten 12.15 Apolo gie. 12.35 Gram 12.40 Lichte muziek 1255 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13J0 Lunchcon cert. 13.30 „Uit het Boek der Boeken 1345 Gram 14.50 Omroeporkest en solist Un de pauze: ca 15.35 „Patroon van Nederland klankbeeld) 16.15 Kath. Thuis: reuurtrtTf 1 16.20 Sport. 16.30 Vespers. 17-00 J®"8ddmnst. Ufo ~79 459Acmal 19.52 Boekbesp^l 22,1524 00 Philh Orkest en solisten. HILVERSUM II <298 M.) 8j>0 VARA. 12.00 AVRO. 17.00 VARA 18.30 VPRO. 19 0Q IKQR 20,00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8.35 Voor het plat. teland. 8.45 ft L®Portmededelingen 9.05 Gram. 9.45 Caus 10.00 Vocaal dubbel- kwartet. 10 15 „Met en ronder omslag" 10 45 Amusementsmuziek. 1115 Cabaret. 12.00 Disco cauMrie J^AO Voor de jeugd 12 50 Orgel 13 00 nrlól? "ïïew York calling" 13.15 promenade orkest. 13.50 „Even afrekenen. tttsroe™^ 1405 Boekbespreking. ÏÏ'J5-00 Orkestconcert 15.45 fs S Snortfew.i' ,„Dansorkest en solisten. 1795 m™,LT 17.00 Amusementsmuziek. inri) "?7 45 Lde Man Van de Maan" <hO0r" Nieuws 18 7n r"°' i7'55 Sportjournaal 18.15 ieuedT 19 Is tsrst 19-°° Coor de «i k iJt 1 Bijbelvertelling 20.00 Nieuws. Fr'™.» /JJ 2915 Strijkorkest. 20.45 „Majoor I rspel). 21.35 Gram. 21.45 Hersen- f?nnivn 2210 Omroepoorkest en solist. 23.00, Nieuws. 23.15—24.00 Gram. Advertentie 26). Zeg aan de keukenmeid, dat mijn eten rechtstreeks vanuit de keuken bij me gebracht wordt, twee karbonaden uit het midden van de lende, een moet een nierkarbonade zijn met een flink stuk nier er aan. Ja, mevrouw. Dat is alles. O, nog iets, weet je, waar juffrouw Woffran is?" Toen ik de theeboel afruimde, was ze in de zitkamer. Wat deed ze? Ik geloof, dat ze zat te lezen, me vrouw. Ja, zei tante Sophia tegen zichzelf, mijn boek. Zij voelde zich zeer verbit terd. Waar zat ze? Op het voetenbankje, mevrouw, bij het raam. Ja, zei tante Sophia in zichzelf. mijn voetenbankje en mijn voeten heb ben de gehele dag in de ruimte ge zweefd. Zij voelde zich nog meer ver bitterd. 't Is genoeg, Panton. Panton talmde buiten, tot zij de sleutel vast in het slot hoorde omdraaien, toen vloog zij opgewonden de trap af naar de keuken. De keukenmeid, bevreesd voor een uitval, ging terstond bij het horen van het nieuws zitten. Ik vermoedde het, zei ze, en wiegde heen en weer. Vermoedde wat? vroeg Panton. De keukenmeid had een manier, om eerder tot gevolgtrekkingen te komen dan Pan ton. Vermoedde, dat het zo zou lopen. Vermoedde het uit alles, wat je mij ver telde. Ze is naar bed gegaan om van juffrouw Woffran weg te komen. Nu, tot die gevolgtrekking komt iedereen, zei Panton, die voor de keu kenmeid niet wilde onderdoen in scherp zinnigheid, maar waarom zou ze van haar weg willen komen? Een aardiger, vrien delijker, zachtmoediger jonge dame ben ik nooit tegengekomen. Een beetje bleek misschien. (Partons eigen gelaatskleur was nogal aan de rode kant). En de keu kenmeid zei dat het dat was, wat zij in haar bewonderde wat haar voornaam maakte, zoals heldinnen in romans magnolia's, zoals ze beschreven werden: Ik heb altijd van magnolia-heldinnen ge houden, ofschoon ik geloof, dat, als je de zaak goed beschouwt ze wel wat aan bloedarmoe leden", zei ze practisch. Toen weer in sentimentaliteit vervallend, was zij benieuw^ of mijnheer Quinton ver liefd zou worden op juffrouw Woffran. God bewaar me, hij is al verliefd op haar, lachte Panton: Je moest de ma nier zien, waarop hij naar haar zit te kijken. Als zij het niet ziet. blijf1: hij glu ren en dan. als zij zich plotseling omdraait slaat hij zijn ogen neer en is zijn man chetten of zijn horloge aar het bewonde ren, of haalt zijn zakboekje te voorschijn en doet net, alsof hij zijn aantekeningen raadpleegt. Ik weet er alles van en ik ge loof, dat de oude Sophia daarom haar bed heeft opgezocht; zij houdt het niet uit, om al dat gedoe gade te slaan en dan te weten dat ze heel gauw aan de kant zal worden gezet. Zo, daar gaat de bel in de zitka mer. Wat is dat nu weer? Panton ging naar de zitkamer, op alles voorbereid. Zij had het gevoel, alsof zij deelnam aan een schokkend filmdrama. Juffrouw Woffran, de heldin van het stuk, kon op het punt staan haar vertrek aan te kondigen. Misschien ging zij weg, ge kwetst door de ongastvrije behandeling van mevrouw Dimsdale. Panton hoopte van niet. Maar Whiff, behaaglijk in een leunstoel geinstalleerd. vertoonde geen te kenen van vertrek, zag er integendeel zeer voldaan uit. Zij informeerde bij Panton, of deze wist, waar mevr. Dimsdale was en toen Panton het haar verteld had. glimlachte zij en loosde een genoeglijk zuchtje, maar hield het bijtijds in; zich realiserend, dat de ogen van Panton op haar gevestigd waren, zei ze, dat ze hoop te, dat mevrouw Dimsdale niet zièk was. Neen, juffrouw, Alleen moe? Neen, juffrouw, ik geloof niet. dat ze moe is. Zo. dan heeft ze gezegd, waarom ze naar bed is gegaan? Ja, juffrouw. Panton en Whiff keken elkaar aan. Whiff vroeg zich af, hoeveel Panton wist of vermoedde en Panton stond te overwe- gen of zij behoorde te zeggen waarom m.e"' naar bed was gegaan; zij wilde het Whiff vertellen maar het klonk zo grof. Misschien heeft mevrouw Dimsdale je opgedragen, de reden van haar aftocht met te noemen? O, neen, juffrouw, dat is het niet, maar wel, het lijkt me niet beleefd tegenover u, juffrouw. Hindert niet. zei Whiff: Het zal me niet kwetsen. Wat zei ze? En Panton vertelde het haar. Whiff lachte zachtjes. Arme, oude dame, mompelde zij; haar treft geen blaam, hetgeen Panton een vrij wonder lijke opmerking vond. Toen Quinton thuis kwam, ging Whiff hem in de hal tegemoet. Het viel hem op, hoe heerlijk het was tegemoet gekomen te worden vooral door iemand zo lief Whiff, zo vrij en vriendelijk en bovenal bekoorlijk. Hij begon zijn verlegenheid tegenover haar te verliezen. Hij begon haar recht in het gezicht te kijken en haar niet meer met korte, krampachtige blik ken te vereren. Hoe kon iemand ver legen zijn tegenover een meisje, dat hem kort en bondig verkondigde en wier ogen terzelfder tijd tintelden van plezier dat zijn tante naar bed was. Naar bed? De hemel zij gedankt en geprezen! voegde hij er vroom aan toe, terwijl hij zijn hoed ophing, en inderdaad voelde hij zich innig dankbaar voor de zegen, die hem ten deel was gevallen door het overplanten, zij het ook tijdelijk, van tante Sophia uit de zitkamer naar haar bed. Tante Sophia in bed betekende met Whiff alleen aan het diner en later in de zitkamer. Maar denkt u, weifelde Whiff, dat men blij behoort te zijn? Iemand in bed is even ver van ons verwijderd als iemand aan de Noordpool, of bijna even ver. De grond is mij onder mijn voeten weg gehaald. Ja, ik zie, wat u bedoelt, gaf Quinton toe; niettemin was zijn dankbaarheid jegens tante Sophia voor het feit, dat zij zich in haar bed had teruggetrokken, on begrensd. Panton zei, dat mevrouw Dimsdale u direct als u gekomen was, wenste te spreken. O! Zijn geestdrift zakte een weinig. Wanneer is ze naar bed gegaan? Vlak na de thee. Ik ben bijzonder aardig tegen haar geweest. Ik stond er op, om thee in te schenken; en nam per ongeluk het meeste van haar room. Van morgen wilde ik een wandeling met haar maken en na de lunch wilde ik voorlezen. Heus, tegen vijf uur had ik werkelijk medelijden met haar. Het lijkt haast wreed. Maar gaat u niet haar haar toe? Is er haast bij? Engeland. BBC Home Service. 330 M. 12.15 Reisbeschrijving. 12.30 Muzikale caus. met illustraties. 13.10 Critieken. 13.55 Weer. 14.00 Nws. 14.10 „Couintry Magazine". 14.40 Operamuz. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Hoorspel 16.45 Operamuz. 17.45 Boekbesp. 18.00 V. d. kinderen. 18.55 Weer. 19.00 Nws. 19,15 Verslag vergadering Ver. Naties 19.35 Svmphonieork. 20.45 Klankb 21.30 Hoorsp, 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.45' Klankb. 23.45 Voordr. 23.52 Epiloog. 24,00—0.03 Nws. Engeland, BBC Light Programma, 1500 en 247 M. 12.30 Verzoekpr. 13.30 Twintig vragen. 14.00 Lichte muz 14.45 Lichte muz. 15,00 Gevar. progr 45.30 Gram 16.30 Hoorsp. 17.00 V. d. vrouw. 17 30 Gevar. progr 18.00 Brieven- bearatw. 18.30 Gram. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.30 Lichte muz. 21.30 Community singing. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Nws. 23.15 Meisjeskoor 23.30 Muzikale eau». 23.45 Orgel. 0.15 Gram. 0.561.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 M. 12.00 Orkestconc 13.00 Nws. 13.30 Amuse- mentsmuz. 14.30 Verzoekprogr. 16.00 Dans- muz. 18.00 Symphonie-ork en solist. 19.00 Nws. 20.00 Gevar muz. 2145 Nws. 22.15 Rhythm, muz. 24.00 Nws. 0.10—1.00 Orkest concert, Frankrijk, Nation, programma. 249 en 347 M. 11.00 Symphonie-ork. en solist. 13.00 Nws. 13.20 Hoorsp 15.30 „Die Fledermaus", ope rette. 17.45 Gram. 17.50 Conc. 19.30 Gram. 20.00 Idem. 20.15 Lichte muz. 20.45 Hoorsp, 21 20 Idem 22.35 Klass. muz, 23,35 Gram. 23.45 —24.00 Nws. Brussel 324 en 484 M. 324 M. (Vlaams progr.)). 11,00 Fanfare orkt. 1145 Radiojournaal 12.30 Weer. 12.34 Lichte miiz 13 00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.30 V. d. soldaten 14.00 Operamuz. 15.30 Fanfare-muz. 16 00 Vóetbalreportage. 16.45 Gram. 17.00 Kiass. muz. 17 40 Gram 17.45 Sportuitsl 17.50 Gram. 18 00 Idem 18.30 Godsdienstig halfuur. 19.00 Nws 19.30 Omroepork. en solisten. 21.30 Actual. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Verzoek progr. 23.00 Nws. 23.os24.00 Gram. 484 M. (Frans progr.) 12.08 Gram. 13.00 nws 13.15 Verzoekprogr. 14.30 Lichte muz. 15.00 en 15.45 Gram 16.00 Nationale manifestatie ter ere van de mijnwerkers (pl.m. 17.15 Gram 19 00 Godsdienstig halfuur. 19.45 Nws. 20.00 Örkestcomc. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Dansrouz. 23.50 Nws. Maandag 10 December HILVERSUM I (402 7.00-24.00 NCRV, 7 00 Nieuws: 7.10 Sportuitslagen; 7.15 „Een woord voor de dag"; 7J0 Zendersluiting: 9 00 Nieuws: 9.10 Voor de zieken; 9.35 Herh. Familie competitie; 10.10 Orgelconcert; 10.30 Morgendienst: 11.00 Sopraan en piano; 11.25 Gevar. muziek; 12.15 Gram.; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.33 Orgelconcert; 12.59 Klokge lui; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinemuziek'; 13.45 Gram; 14.00 Schoolradio; 14.35 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Strijk kwartet; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Zenderslul- ting; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.25 Voor de mannen in grijs, groen en blauw; 18.30 Gram.; 18.35 Koorzang; 19.00 „Volk en Staat", (caus.) 19.15 Engelse les; 19.30 Gram.; 19.40 Radio- krant; 20.00 Nieuws; 20.10 „Vijf minuten": 20.15 Militaire kapel; 20.50 Kamerkoor; 21.15 Pagoda Road (hoorspel); 22.00 Gram.; 22.30 Wie waren Uw voorouders?"; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15— 24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20—24.00VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Zen dersluiting; 9-00 Nieuws; 9.12 Gram.; 9.50 Voor de huisvrouw; 10.00 „Voor de oude dag", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de kinderen; 10.40 Voor de zieken; 11.35 Gram.; 12.00 Idem; 12.15 Dansmuziek; 12.33—12.38 Voor het platteland; 13.00 Nieuws; 13.15 Voor de Middenstand; 13.20 Accordeonorkest ea solist; 13.50 Gram.; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Mozart vleugel en vlooi; 14.40 Gevar. programma; 15.40 Amusementsmuziek; 16.05 Voor de Jeugd; 16.30 Zendersluiting; ls.oo Nieuws; 18.15 Militair commentaar;; 18.30 Amusementsmuziek; 18.50 Regeringsuitz. mr M. P. Bajetto: „Surabaya, handels- en indu striecentrum"; 19.00 Parlementair overzicht; 19,15 Pianorecital; 19.45 Regeringsuitz. ir H. J. Huisman: „Machinale melkwinning"; 20.0ü Nieuws; 20.05 Actual; 20.10 ,De zaak Sarah Chandler" (hoorspel); 21.15 Dansorkest; 21.45 „Om onze rechten" (caus.); 22.00 Radio Philh. orkest en groot koor; 23.00 Nieuws; 23.15 Social, nieuws in esparanto; 28.20 Orgel; 23.45 —24.00 Gram. Engeland, BBC Home Service, 330 M. 12.00 Lichte muz.; 12.20 Schoolradio; 12.35 Pianovoordr.; 13.00 Gevar. muz.; 13.25 Gevar. progr.: 13.55 Weer; 14.00 Nws; 14.10 Lichte muz.; 15.00 Schots Ork.; 16.20 Discussie; 17.06 Gram.; 17.30 Interviews; 18.00 V. d. kinderen; 18.56 Weer; 19.00 Nws; 19.15 Sport; 19/,) Caus.; 19.30 Orkestconc.; 20.15 Caus.; 20.45 Gevar. progr.; 21HS Twintig Vragen; 21.45 Australisch comment.; 22.00 Nws; 22.15 Hoor spel; 23.45 Gram.; 23.56 Verslag vergadering Ver. Naties; 24.00—0.06 Nieuws. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 M. 12.00 „Mrs. Dales Dagboek"; 12.15 Lichte muz.; 12.46 Voordr.; 13.00 Lichte muz.; 13.46 Orkestconc.; 14.46 V. d. kinderen; 15.00-V. d. vrouw; 16.00 Octet; 16.30 V. d. soldaten; 16.45 Lichte muz.; 17-15 „Mrs. Dale's Dagboek"; 17.30 Hoorsp.: 18.45 Orgelsp.; 19.00 Zang en gitaar; 19-15 v- d. jeugd: 19.45 Hoorsp.; 20.00 Nws; 20.25 Sport; 20.30 „Top of the Form"; 211.00 Klankb.; 21.30 Hoorsp.; 22.00 Gevar. progr.; 23.00 Nws; 23.15 Actual.; 23.20 Dans muziek; 24.00 Voordr.; 045 Lidhte muz.; 0.56— 1.0O Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 M. 12.00 Amusementsmuz.; 13.00 Nws; 13,30 Orkestconc.; 15.50 Amusementsmuz.16.40 Rhythm, muz.; 17.00 Nws; 17.46 Gevar. muz.; 19.00 Nws; 19.30 Operamuz.; 20.35 Symphonie- conc.; 21.45 Nws; 23.30 Kamermuz.; 24.00 Kil»; 0.30—4.00 Dansmuziek. Frankrijk, Nationaal Programma. 249 en 347 M, 12.00 Operamuz.; 12.30 „Gilles et Balsers", opera; 13.OO Nws: 13.18 „II Segreto di Suzan ne". opera; 13.58 Gram.; 14.00 Nws; 14.05 Gram.; 16.00 Kamermuz.; 17.00 Folkloren; 17.30 Dansmuz.; 18.30 Amerik. muz.; 19.00 Gram.; 20.00 Symphonieconc.; 2335 Gram.: 23.4524.00 Nieuws. Brussel, 324 en 484 M. 324 M. (Vlaams programma) 11.46 Casinoconc.; 12.30 Weer; 1234 V. d. landlbouwer; 12.42 Gram.; 12.50 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 v. d. vrouw; 15.00 Nelderlandse muz.; 16.00 Orkest concert; 16.45 Intern radio-universiteit; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Franse les; 18.20 Gram.; 18.25 Caus.; 18.30 V. d. soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Gram.; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 Oikestconc.; 21 00 Actual.; 21.15 Omroep ork.; 82.00 Nws; 22.15 Orgelsp.; 22.35 Gram.; 23.00 Nws; 23.06—24.00 Verzoekprogramma. 484 M. (Frans programma) 12.05 Orkestconc.; 13.00 Nws; 13.10, 14J5 en 15.00 Gram.; 16.00 Clavecimlbelrecltal; 16.30 Altviool en piaino; 17.00 Nws; 17.10, 17.45, '9.00 en 19.30 Gram.; 19.4® Nws; 24.00 Cevar. conc.; 22.50 Gram.; 22.515 Nws; 53.00 Gram.; 83j50 Nieuws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 6