Nieuws uit STAD en OMTREK Kermis vroeger en nu een groot verschil .Bioscopen Raadsleden wensen Burgerzin lening succes toe Hoofden van dienst (elders!) gaan met auto klanten af Twee strafschoppen bleven onbenut NUTTIG SPEL YAM HERMES In 1953 zal belasting-ontvanger helemaal bij zijn Een meisje alles Niettemin afwijzen zeggen C.H.U. en A.R. Woningbouw totaal in het slop Soepelheid en strengheid tevens SVV won van RBC dank zij betere routine Brabantia-offensief zonder succes Dan houden ook meevallertjes helemaal op BIJ DE STAMPPO ORANJEBOOM BIER.' NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VOOr Godsdienstvrijheid in Zweden geregeld Hibok-Hibok weer tot uitbarsting llAANDAG 10 DECEMBER 1951 PAGINA 2 OUDEN VAN DAGEN ATTENTIE! R. K. SCHAAKVERENIGING S. B. O. Martin Roumagnac (Passage) GESLAAGD BURGERLIJKE STAND Voor iedereen in elk seixoen SCHIEDAM De onteigeningen STANDEN AFD. ROTTERDAM K!,UrStbMet.TSren- P,"tSin* MABEL BARNES—GRUNDY UITSLAGEN AFD. ROTTERDAM LAATSTE BERICHTEN VEEMARKT TE ROTTERDAM NED. VRACHTENMARKT Hoe hebben tijdens de eerste beschou wingen bij de Begroting 1952 de fracties hun standpunt bepaald naar aanleiding van een der meest omstreden verschijnse len van het afgelopen jaar: ,,De Kennis", of liever het „Attractiecentrum". Men heeft uit het verslag van de rede van ir v. d. Toom kunnen lezen, dat de KVP-fraetie zich volledig bulten deze zaak heeft gehouden. Toch had voordien de heer v. Lith (Arb.) de kwestie reeds aan gepakt, De fractie formuleerde met te genzin haar standpunt, omdat in het sec tie-verslag is gebleken, dat men haar een houding van de S.D.A.P. voor de oorlog wil opdringen. De saménhang, waarin de opmerking gemaakt werd, was echter misleidend. Als het al juist is. dat de SDAP vroeger tegen een kermis was, dan had zij nog gelijk ook. De SDAP stond op de bres voor de ontslaving van de arbeiders en dat was wel nodig in een tijd van krotwoningen, werkweken van 80 tot 100 uur, kinderen, die verkommerden en arbeiders, die sla ven waren. In die tijd werd de strijd te gen de drank gevoerd zo goed als de strijd tegen de kermis, omdat de overheid het best vond wanneer de arbeiders eens per Jaar hun lusten botvierden op een kermis en daardoor hun ellende in drank en lol vergaten. Men heeft de arbeider uit deze verdo ving willen weghalen en het is gelukt. Wil men een attractiecentrum, zoals dit in de Vacantieweek werd georganiseerd, ver gelijken met zo'n kermis? De Schiedamse Gemeenschap biedt nu aan jong en oud aan leder een week waarin het geldt al les voor en door elkaar. De gemeenschaps zin wordt bevorderd in weken, dat tallo zen geen gelegenheid hebben om hun va- cantie elders door te brengen. 70 tot 80 pet. van de bevolking is blij met de Va cantieweek ook al zijn CHU en AR er tegen. Dat Lunapark is voor het organi seren van die Vacantieweek nu eenmaal onmisbaar. Toch zal de SG er voor moe ten waken, dat het amusement het cultu rele element niet gaat overheersen. De plaats van het Lunapark was bovendien niet de geschiktste, maar het gemis aan 'n groot, aan dergelijke doeleinden aange past, plein in onze stad doet zich nu wel gevoelen. Van bijzondere waarde achtte hg het o ierzoek dat de SG wil gaan instellen naar de vrije tijdsbesteding onder de jeugd. De vertechnisering werkt de ver vlakking in de hand en die moet worden tegengegaan. De Ouden van Dagen, die eigenlijk op 22, 24, 25 of 26 December hun uitkering Dress op het Postkantoor zouden moeten g;an halen, zullen dit nu in verband me; de komende feestdagen moeten doen op 24 December. Die dag zal er op het postkantoor de gehele dag een spe ciaal loket alleen voor hen open zijn. Zij kunnen dus snel worden geholpen, V "dag Is de beslissing gevallen in de Wc lid S.B.O. 1 tegen de Pion 3. De vr.o l.pige uitslag was 54 in het voör- A al van S.B.Ö. '1. Met een remise zou de wedstrijd voor SB.O 1 gewonnen zijn, Ee afgebroken stelling H. Paap tegen D. Wakkermans was echter voor H. Paap zoer lastig om remise te behalen. Zijn afgegeven zet was voor D. Wakkermans zo'n verrassing, dat dezfë de juiste voort zetting miste. Na taaie strijd en voor zichtig spel wist H. Paap zijn partij in remise om te zetten. Hiermede werd deze party in een 3Vg—AVa overwinning beëindigd. S-B.O. 2 speelde Donderdag tegen Tediro 2, Deze wedstrijd eindigde in een zware nederlaag voor SBO 2. Met niet minder dan 82 werd deze wedstrijd verloren. Slechts J. van Hees won zijn partij. Twee partijen werden remise si.l. J. de Jong en A. Erftemeyer. Donderdag a-s. speelt S.B.O. 1 tegen H.V.O. 1 uit Vlaardingen. Deze wedstrijd vangt om 8 uur aan in het Corner House. Voor de huishoudelijke compe titie won Van Slobbe van W. v. Riet. De eerste ronde van de winter-compe- titie loopt ten einde. De tweede ronde wordt voorafgegaan 'met een gongwed strijd, waaraan ook nieuwe leden kun nen deelnemen. Deze worden gespeeld in dë bovenzaal van het Corner House, Rembrandtlaan, op Donderdagavond, aanvang 8 uur. Als Jean Gabin efen eenvoudig aan nemertje moet spelen, dat van timmer man tot een aankomend man in bonus opklimt. Als Marlène Dietrich de dorps- schone moet vertolken, die hem ertoe brengt voor haar een huis te bouwen, waarin ze dan met een ander gaat wo nen, dan zijn er twee mogelijkheden. Of het wordt een draak, of er heeft een regisseur voor gestaan, die er iets van afweet. Het laatste is ,niet het geval. Bovendien, heeft men te maken met een draaiboek, dat geen moment als film .ge dacht is en waarin de quasi-toneel-ele- me-t?n overheersen. Het is dan ook een t i «"leden, dat we zo'n draak gezien hri-'-en. Wat ons betreft, had men die herring voor strikt volwassenen gerust to' ontoelaatbaar kunnen opschroeven, want hetis allemaal nogal geestelijk onhygiënisch. De heren v. d. Vlies (CHU) en Hoek (AR) komen terug op de toezegging, welke de voorzitter het vorig jaar deed. waar in hij de Schied. Gemeenschap opriep deze zaak nog eens ter dege te bezien. Wat is het resultaat geweekt? Een ver mindering van attracties.. Nee. integen deel, een complete kermis. Nog grootser opgezet dan de vorige maal. Het vorig jaar deelde wethouder Sabel mee, dat er klachten waren van bewoners van de Ge dempte Broergvest, toen daar enkele jaren geleden de kermis was gehouden, omdat de muziek direct de huizen binnendrong. Nu is de Boerhavelaan en omgeving in veel erger mate nog overlast aangedaan. De Schiedamse Gemeenschap wil de cul tuur dienen, maar de CHU kan niet in zien. dat de cultuur gediend is met het zitten in vliegtuigjes of het rijden in autootjes. Zij is van mening, dat er een beroep op de Schiedamse zakenwereld en de burgerij gedaan had kunnen worden en dat dan een bedrag vele malen dat, wat nu uit de Kermis komt. zou zijn bijeengebracht. (Dit is bij de Vacantie week 1947 een grandioze mislukking ge bleken. Toen was er helemaal geen sprake van een kermis. Er was bij bescheiden opzet een strop van 4000. Red. N.S.C.) Als er keuze is tussen een Vacantieweek met Kermis of geen Kermis, maar dan ook geen Vacantieweek, dan liever het laatste. Bovendien is de Vacantieweek toch in de eerste plaats voor de jeugd be doeld. Wordt die geholpen door een serie, misschien hoogstaande, concerten op dé Broersvest en een Kermis op de Boer havelaan? En is Uit een compensatie voor het feit, dat vele bewoners niet naar bui ten kunnen trekken op vacantie? Een belangrijk deel van de Schiedamse burgerij is tegen de kermis en daar zal de S.G. rekening mee moeten houden. Het achterwege laten ervan kan haar aanzien alleen maar dienen. Er is geschat dat die week 150.000 tot 200.000 door de Schie dammers naar de kermis is gedragen. Ook al zal er verder niets zijn gebeurd, dan blijven de bezwaren. Te 's-Gravenhage slaagde voor de akte Wiskunde M. O.—K. V, onze stad genoot de heer J. Boks. GEBOREN: C oen raad P,, zoon van H. S'eenriergen en C. W. Kalk'hoven Mar- garetha, dochter van H. J. van Haaster en M. E. Bijtenhoorn Hermanus, zoon van H. Hofman en E- Scharp. OVERLEDEN: W. L. Plut, 51 jaar A. Hijnen, 85 jaar J. M. Prein. 71 j. Advertentie. Ansa Zoete most van appelen Goed) goedkoop, gezond Voor de burgerzin-lening hebben vrij wel alle raadsleden vriendelijke woorden gehad. Het begon met de heer v. Lith (Arb.), die in het uitschrijven ervan - weliswaar niet met evenveel woorden, maar wel met een halve suggestie het uitvoeren van een van zijn tips zag. 12 Inwonenden is bar hoog. Als we 2832 woningen tekort komen, wordt het dan geen tijd grotere woningen te gaan bouwen en deze tijdelijk te splitsen. Voor al als de lening in de practijk geen vruch ten af gaat werpen. De woningnood is een gevolg van het volkomen verkeerde beleid van voor de oorlog. De toewijzing van nieuwe woningen moet zonder aan zien des persoons gebeuren. De heer A. Hoek (A.R.) meent, dat de cijfers van de woningbouw eerder achter- dan vooruit gaan. Évenals de heer v. d. Vlies (C.H.U.) had hij weinig goede woorden voor de montagebouw. De laat ste had gezegd, dat deze duur en bij de beste systemen nog riskant was. De heer Hoek betreurde het, dat de bouw van ruim 200 woningen volgens het gewone type in de ijskast was gezet. Nu moest men een hele nieuw plan ter hand nemen ❖oor montage-bouw. Hij zag graag, dat het plan voor deze woningen alsnog werd uitgewerkt. Men heeft nu voor niets grote kapitalen geïnvesteerd, die niet rendabel gemaakt worden en Investeert opnieuw elders zonder evenmin van hét Na de duidelijke aansporing, die ver- maar zal de vrijkomende straat nor scheidene Raadsleden Burgemeesier en Wethouders hadden gegeven t.a-v. het verdedigen en behartigen van de belan gen van Schiedam met inzet van hun eigen persoon, kwamen nog verscheide ne klachten los aan ander adres. De heer Van Lith (Arb-) wil toch voor al coulance en spoed bij de behandeling van aanvragen om industrie-terrein. De vestiging van nieuwe industrieën 'gebeurt hier weinig soepel zegt ook de heer v d. Vlies. Hij vervolgt: -Elders-wordt van meer koopmanschap en zakelijk inzicht getuigd. Daar komt het niet zelden voor, dat adspirant-kopers door hoofden van dienst met de wagen worden afgehaald en door die hoofden van dienst persoon lijk rondgeleid langs de terreinen, welke voor hen geschikt zijn. De heer Hoek (A.R vindt, dat er met de industrialisatie wel het een en ander bereikt -is, maar toch is meer Stimulans nog wel gewenst- Het vorig jaar heeft de A.R.-fractie aangedrongen op de aan stelling van een bedrijfseconoom voor het voeren van een actieve' vastigings- politiek. De fractie wil weten wat er t-a.v- de industrialisatie-politiek kan wor den gedaan- De heer Bosch (WD) zoekt zijn heil meer in een regionale industrialisatie- politiek. Hij meent, dat door zo'n regi onale politiek voorkomen wordt, dat overal onmisbare cultuurgrond ten offer valt aan de verbrokkelde industrialisatie- Zowel de heer Bosch als de heer Hoek spreken zich uit voor de bouw van indus triehallen, Men moet deze niet allereerst zien als vervanging van de in de binnen stad verloren gaande kleine bedrijfs ruimten maar als nieuwe vestigingsmo gelijkheden. Als voor een eventuele uit voering maar de gegadigden worden op geroepen. Hoe weet men, dat men hierin zeker niet mag investeren? Met een be kwame architect is het mogelijk te ko men tot een prijs van f 10-f 12 m2 per jaar, wat binnen de mogelijkheden ligt. Het is bovendien geen novum. Vlaardin gen en Rotterdam hebben ze beiden ge bouwd. Is het dan voor Schiedam niet mogelijk. De heer Bosch meent, dat de gemeente niet kieskeurig genoeg is met de uitgifte van grond. Herhaaldelijk blijkt uit de stukken, dat men uitgege ven grond weer aan anderen moet over dragen, omdat de oorspronkelijke aan vrager zich teruggetrokken heeft. De heer Hoek (A.R.) wil een plan voor de rest van het Sterrebos. Nu de hoofd zaak is uitgegeven, moet het niet moei lijk zjjn een plan in détails op te stellen. Het grut Tot het kleine grut rekenen wij nog enkele opmerkingen, die buiten de grote lijnen vielen. Vooral de heer v. d- Vlies was sterk in het betrekken van onder geschikte punten in een Beschouwing, die ook overigens nergens een vat op de ma terie verried. Hij wil een plan voor het Koemarktplein bij de volgende begroting zien ingediend. Als het juist is, dat men het Emmaplantsoen wil laten vervallen en wil bestraten, dan zal niet alleen dit mooie stukje stadsplarutsoen weg zijn. slechts dienen voor auto-bergplaats. Wat nu al het geval is met het kleine straatje erlangs. De uitrit uit de N, Mathenesserstraat moet vervangen worden door een ultrij- verbod, aangezien vooral voor het ver keer van de Rotterdamse zijde dé situ atie zeer onoverzichtelijk is. Men moet dan het verkeer omleiden naar de flat en daar op de Rotterdamse Dijk doen komen. De toesfand daar laat dit toe. Als er 10 brandweerlieden bij een grote brand verstek moeten laten gaan en dit maakt de hulp van Rotterdam nodig, dan moet de brandweer met een 10 man re serve of vast worden uitgebreid. Hij be dankt voor de toezegging van de over weging door het college van het plaatsen van flikkerlichten bij de rijwielover steekplaatsen op de B.K-laan. De heer v. Oppen (KVP) blijft betwij felen of er voldoende aandacht aan het stadscentrum wordt besteed Men moet daartoe de bestrating en de verlichting eens vergelijken. De Lange Haven is mi serabel verlicht vergeleken bij de Stads- houderslaan, waar, naar spr. hoorde, de meuwe verlichting nog verkeerd is aan gebracht ook. Men zou de buizen ver ticaal hebben moeten plaatsen. Wanneer wordt de Hoogstraat nu geasfalteerd. Op spr. suggestie om de linkervleugel van het St. Jaoobsgasthuis voor hotel te be stemmen, waren B. en W. niet ingegaan. Evenmin op ziin vraag wat men er nu eigenlijk mee gaat doen. Spr. vindt het belangrijk, dat de burgerij op de hqogte is van de uitbreidingsplannen. Daarom moet een tentoonstelling van plannen, kaarten en maquettes worden overwo gen. Onbekend maakt onbemind. De heer Bosch sluit aan bij 'de heer v. d. Toorn in zijn vraag om èen raads vergadering over de samenwerking tus sen de diverse gemeenten. Hij wil weten of de kadertraining van het hogere per soneel nu als noodzaak of als luxe be schouwd wordt. Zijn de ervaringen gun stig en zal ook doorgezet worden met het normale onderdeel van de taak, die de kadertraining stelt: het scheppen van menselijker verhoudingen in de bedrij ven? De heer Hoek is dankbaar vocv de toezegging van de herziening van de toe standen in de subsidiering van het kleu teronderwijs. Het blijft onbillijk, dat het personeel van de bijzondere kleuterscho len pensioen-bijdragen betaalt voor een pensioen, dat niet gegeven wordt. De heer v. Lith tenslotte heeft woor den van lof voor zijn mede-raadsleden. Hij zegt, dat de stillen in de Raadszaal vaak de actiefsten in de commissies zijn. eindresultaat zeker te zijn. Het richt- contingent van 800 woningen in 3 jaar is veel te klein. Vooral als men dit verge lijkt met de cijfers van de woningnood in Schiedam en de aanwas van de bevolking. Destijds is gezegd, dat huizenbezit moest worden afgestoten. Nu wordt ge antwoord, dat er geen gegadigden zijn en dat men bepaalde woningen niet af mag stoten. Allereerst moet men de boer op gaan met de huizen. Men moet ze kwijt om daardoor nieuw geld te krijgen voor nieuwe woningen en bovendien bestaat wel degelijk de mogelijkheid woningwet woningen af te stoten, mits men bij de minister met een duidelijk toegelicht en gedetailleerd voorstel komt. Dat moet dan maar gebeuren. De heer Bosch wenst de Burgerzin- lening eveneens alle goeds toe, maar meent toch, dat men de zaak wat erg sobertjes heeft aangepakt. Schiedam is niet rijk genoeg om de twee millioen op te brengen. Men had de lening voor el ders aantrekkelijk moeten maken. Inder daad kan de verhoging van 4 op 4% rente voor de woningbouw ontoelaatbare consequenties van huurstijging met 1— pér week hebben. Spr. heeft respect voor Vlaardingen en Arnhem, die bijzondere typen leningen op de markt hebben weten te brengen, die althans voorlopig belastingtechnisch grote aantrekkelijkheden hebben. De heer v. d. Vlies C.H.U.) vindt een grote onbillijkheid in de prijs van ae ont eigening in Kethel. Deze bedraagt 26 cent per m2 en B. en W. antwoorden, dat dit de goedgekeurde prlis is, zoals die gehandhaafd blijft sinds 1940. Maar de belastingen hebben voor de vaststelling van het vermogen die prijs met 20 verhoogd om op de huidige belasting waarde te komen. Dit is onrechtvaardig. De heer Hoek (A.R.) was over de ont eigeningen in de binnenstad verre van te spreken. Hij was bijzonder ontstemd over het feit, dat men als antwoord in het Sectieverslag geeft, dat de rooilijnen moeten worden vastgesteld ten behoeve van de toekomstige eigenaars en hypo theeknemers, terwijl met geen woord over de belangen van de huidige eigena ren en hypotheeknemeis gerept wordt. In tientallen jaren zullen in de binnen stad geen projecten tot uitvoering ko men. Toch wil men voor de Singel nu reeds de rooilijnen vaststellen. Dit lijkt op plagerij. (Van onze correspondent) Een half uur was er gespeeld in de tweede helft, toen R.B.C. de kans kreeg de tot 3-2 ingelopen achterstand te nivelleren. Corveleyn sloeg toen namelijk in een overigens ongevaarlijke situatie de bal met de hand weg en daarvoor kreeg de pittige Roosendaalse ploeg een strafschop toegewezen. Er moest evenwel even gestopt worden voor v. Kan die krimpend van pijn het veld moest verlaten door een ongelukkige trap van Keasberry. En toen Bruyninckx de trap eindelijk mocht nemen, schoot hij keihard tegen de staander. lot meer doelpunten bracht de levendige, jonge voorhoede van R.B.C. het niet, hoewel men er na rust met de wind mee meer van ver wacht had. De weersomstandigheden speelden in de toch aardige wedstrijd een grote rol en de overigens» technisch behoorlijke, maar nog wat ongeroutineerde RBC-crs wisten er kennelijk geen weg mee. De eerste helft, toen SVV het windvoordeel had, bood een haast onophoudelijke strijd van de fel aanvallende SVV-ers en de RBC-verdediging. Daar speelde echter de rustige Gilesse een goede partij en overi gens bracht SVV, dat slecht schoot, het niet verder dan een ware cornerregen, Nadat Gilesf«i eerst Köneman een goede scoringskans ontnomen had en na 20 min. een schot van Meidam uit het door Mul- (ders Verlaten doel had g'ekopt, wist Schrumpf hem na 25 min. toch ,de bal te ontfutselen en na een korte driemans- aanva'l van Schrumpf. Köneman en v. Pelt schoot de laatste hard onder dc val lende doelman door in het net dEn 3 min. later was het wederom dezelfde speler, die uit een hoekschop via het hoofd van Cools inknalde (20). Tureen le klas A DJS 12 22 LMO 11 DHS 12 2U Noorderkw. 13 Hurricanes 12 17 Ons Huls 12 Schiedam 12 15 Nestoro 12 Roekan je 12 12 Bloemhof 12 le klas B Schiebroek 11 18 WF 13 ODI 11 15 Actlvitas 13 AVO 12 15 RCR 12 Florissant... 11 l» st. LodewijK 11 Barendrecht 12 13 Wlco 12 le klas C OBeljerland 12 20 Saturpui 10 Onit 12 17 Zw. Wit 11 IJR7, U 16 Or. Witten... 11 DOK 11 11 Slngelkw.10 Roga 12 10 le klas D GLZ 11 18 Soag 10 Demos 12 16 Eureka10 Todlro 11 14 SFC 10 NHS 12 14 Progress lo Germinal 12 13 11 deze bedrijven door had ook de RBC-aan- val wel enige fraaie staaltjes laten zien maar go;d optreden van de De Haan en de SVV-baeks stond succes in de weg. Tegen de rust wist ook Mulders door goed keepwerk enige Schiedamse aanvallen onschadelijk te maken en eenmaal bleef uit 'n vri.ie schop de bal allerverwonrier- lijkst uit het Roosendaalse net. De tweede helft begon SVV, tegen de =3» storm in, met goede aanvallen, maart de eerste hoekschop werd na 5 min df Schiedammers toch noodlottig. Tactisch plaatste de overigens niet opvallende Vermunt de bal wat terug naar zijn rechtshalf Knobel, die van grote af stand fraai inschoot (21). Drie minu ten later gaf de hardwerkende Goscnt een pass naar v. Pelt, die zich echter in buitenspelpositie bevond. Snel spurt, te de rechtsbuiten op het doel af en knalde langs Mulders (31). SVV bleef goede aanvallen lanceren, veelal opge zet door de uitstekende V- Sch'jndel, maar het rustige en goede spel van Gilesse voorkwam dikwijls onheil en verder dan een offside-goal van Mei- dam kwamen de roodgroenen niet. Reeds door een fraai schot, dat net miste had Rivière Verninas de RBC-mid- voor zijn kaartje gepresenteerd, maar na 25 min. wat het toch raak, toen hij een voorzet van Vermunt, die tegen de bo venlat belandde, hard inschoot (32). Na de bovenvermelde strafschop ontsnapt# SVV nog enige malen o.a. bij een goed schot van de voor Cools ingevallen v. d. Zanden, maar de aanvallen van SVV ble-- ven gevaarlijker. Toen v. Pelt er weer eens doorheen was. werd hij onreglemen tair van de bal gewerkt, maar Steenber gen schoot op zijn beurt de penalty hoog over. De laatste periode was geheel voor SVV dat nog enige kansen hardnekkig miste, maar in de laatste minuten door Köneman uit een pass voor Schrumpf de sland op 4—2 bracht. (Van onze correspondent) EINDHOVEN, Zondag. De felle wind, die Zondagmiddag op het Brahantia-terrein van doel tot doel stond, heeft de voetballers weinig voordeel gebracht. Het eigenaardige feit heeft zich namelijk voorgedaan, dat de Schiedammers gedurende de eerste helft met wind tegen het beste van het spel gehad hebben, vooral dank zij beter plaatsen, terwijl Brabantia gedurende de tweede helft van de wedstrijd beslist in de meerderheid is geweest, juist toen Hermes van het windvoordeel had kunnen profiteren. „ORPHEUS" ZINGT De K. Z. S- M. „Orpheus" geeft 2e Kerstdag des middags te 3.30 uur een concert in de Grote Kerk te Schiedam. Als soliste treedt op mej. Anneke dé Graaf, sopraan. Het programma vermeldt o.a. ..Klin gendes Jahr" van Otto Siegl, verder een aantal liederen van Mozart, Diepenbrock, e.a. voor koor, sopraan en orkest. Een lichte veldmeerderheid van Bra bantia tot uitdrukking komend in een vijftal hoekschoppen, tegen Hermes DVS geen kenmerkte de eerste helft van de wedstrijd, met beter positiespel van de Schiedammers, waardoor hun aanval len beslist gevaarlijker waren. Toch duurde het nog bijna een half uur, al vorens 't eerste doelpunt tot stand kwam. Door een mistrap van spil v. d. Akker kreeg Stolk de bal in zijn bezit en met een kalm schot opende hij de score, 01. De jonge doelman Tap, die een bijzonder rustige en betrouwbare indruk maakte, redde een keer fraai, toen linksbuiten v. d. Wildeniberg een vrije trap alle kracht van zijn linkerbeen meegaf, als mede de hulp van de storm. Met een snelle reactie stompte Tap het leer tot hoekschop. Tegen-attaques Te midden van een Brabantia-offen- sief direct na de hervatting, juist toen v. d. Wildeniberg en Louwers een goéde kans hadden gemist, en Verhoeven hard tegen de Schiedamse paal had geschoten, wist Joop Heyster na vier minuten in de tweede helft door te breken. Hij pas seerde de uitgelopen doelman en scoorde nummer twee, 0—2. Brabantia bleef met veel enthousiasme aanvallen, maar voor doel waren de Eindhovenaren volkomen de kluts kwijt. Hermes DVS beperkte zich tot uitvallen, die mede door de wind Een van de meevallers, welke verbon- geweest ,die in 1921 scheen te zlin ge- den waren aan de achterstand bij de in- luwd tot voor onze stad de noodlottige ning van de diverse belastingen was het1 crisis en de zware werkloosheid-druk feit, dat aan het eind van ieder jaar bleek, dat de belasting-opbrengst hoger was, dan men had geraamd. Dit had tot gevolg, dat de Gemeenten, die van enkele belastingen prifiteerden via het Gemeentefonds, wel eens een buiten kansje hadden. Vooral voor zeer krap en scherp afgewogen Begrotingen betekende dit nog wel eens soelaas. Immers, hoe scherper een Begroting uitgewogen is, hoe minder kans men heeft om tegen vallers gedurende het jaar op te vangen. Hierop doelde ook Ir W. H. v. d. Toorn in zijn begrotingsbeschouwing, die wij Zaterdag geheel overnamen. De heer v. Lith (Arb.) zei het iets anders: „De elasticiteit is uit de Be groting. Komende jaren zullen de inves teringen nog hoger moeten zijn. Hoe zal dat kunnen? Nu is er al geen speling meer. Zijn algemene beschouwing was be gonnen met een herdenkingswoord, ge wijd aan de Gemeentewet en zijn schep per Mr. Thorbecke. De belangrijkste ge volgen van deze weg waren: „De Raads zaal is opengegooid. Benoemingen en besprekingen werden openbaar. Het ein de van de regententüd was gekomen. De democratie zette de eerste wankele schreden. Ook de gewone nian kon zich van de gang van zaken op de hoogte stellen. Sindsdien is de financiële ver houding tussen Rijk en Gemeente een voortdurende bron van studie en strijd Advertentie. kwam, die haar opnieuw afhankelijk maakte. In 1941 is hierop een nieuwe afhankelijkheid gevolgd. Men moet zich afvragen of voor be paalde gemeenten de normale regeling van uitkeringen gehandhaafd zal kun nen blijven. Een gemeente als Schie dam, die voor enorme uitbreidingen staat, die te maken heeft met moeilijkheden van bodem en stads-uitleg, kan niet over een kam geschoren worden met gemeenten, die niet voor zulke belang rijke kapitaals-investeringen staan. Daarom is het te hopen, dat G. S. en de Investeringscomissies een open oog voor de moeilijkheden van Schiedam zullen hebben. B. en W. zullen bij deze instan ties zeker op de bres willen staan. Men zal daar naar de Burgemeester zeker willen luisteren. Een zelfde aansporing aan het ho ofd van de Gemeente om zijn werkkracht en persoon in te zetten voor de positie van de stad klonk later op uit de mond van de Notaris Hoek (A.R.) Deze zeide: De fractie zag van het College graag meer bezieling uitgaan. Er zijn veel hin derpalen, maar er is een oud-Hollands spreekwoord, dat zegt: „Tegen de wind in leert men zeilen". Her Is niet voldoen de de zaak gaande te houden. We moe ten vooruit. Hoe men ook overigens van mening kan verschillen over methoden welke in naburige gemeenten worden gevolgd: het gemeentebestuur geeft er blijk van een bruisende activiteit en deze moet stimulerend werken op alle on derdelen en diensten. De A. R.-fracti® 's in dit opzicht wat betreft het College niet gerust. Men mag bij de brtikstukken der gemeentelijke zelfstandigheid niet gedesillusionneerd neer zjtten. Hebbe we eerste de fatale rentepolitiek van de Re gering de gemeenten voor gte'e moei lijkheden zien plaatsen met a1'® nade len en de risico's tot consolidatie van vlottende schulden eraan verbonden. Nu zien we weer, dat het uitblijven van richtlijnen omtrent de investeringen een zelfde onzekerheid scheppen. Schiedam weet niet waaraan het wat zijn ur gente uitbreidingen betreft toe is. Kan het College nu meedelen wat het wil gaan uitvoeren van het urgentieplan? Wij hebben reeds enkele plannen als onuitvoerbaar geretourneerd gekregen, maar hoe staat het met de brug over de Poldervaart De heer v. d. Vlies (C.H.U.) sprak eveneens over de noodzakelijkheid van een uitzonderingspositie voor onze ge meente. Over de investeringscommissie was hij niet zo bijster te spreken. HU achtte dit een lichaam, dat in de verste verte niet van plaatselijke noden en toestanden op de hoogte is. Het zal daarom voor het College nodig zijn deze commissie steeds de werkelijkheid onder ogen te brengen. De heer Bosch (V.V.D.) gaf tenslotte alvast een voorlopig antwoord in zijn beschouwing. Als Hoofd-inspecteur by de Belastingen wist hU te vfrteJ!eni 06 het er momenteel meestond. ue belas ting-overvloed houdt aan 5? eiud van het volgend jaar op, wa"f dan zullen de belasting-ontvangers ou zyn met de aanslagen. Dan zal ®r v°°rtaan net zoveel binnenkomen als men raamt en meevallertjes zlin dan zowel voor het Rijk als voor de uitgesloten. Als intussen de tinanciele verhouding tussen B-vjk en cr??ejlte n'et veranderd is, zal het voor Schiedam zeer moeilUk zijn Z1Cstaande te houden tussen twee zo agressieve gemeenten als Rotter dam en Vlaardingen. De aanval is hier- l>y de '»este verdediging. Tot nu toe mag Schiedam niet ontevreden zün over de schattingen van de belastingen, wel ke de stad ten goede komen, maar voor de i glm6.Tte.,zal het een veilig ge voel zijn als de uitkering na de herzie- "ing„Tan e Noodwet is vastgelegd. Er is reeds een conjunctuurdaling en nu reeds bemerkt men, hoe 10 pet van de kohierbedragen oninbaar wordt. 1951 is een topjaar in de belasting-opbrengst en toch doen zich reeds verontrusten de verschUnselen voor. Het 's daarom zeer jammer, dat de reserve vorming buiten de gemeenten om is gebeurd. De gevolgen van een volkomen verkeer de politiek doen zich nu voelen. Het voortdurend flatteren van het beeld 5eeft dit in de hand gewerkt. Was door het Ryk bütyds de aandacht geves tigd op het verloop van de middelen, dan zouden zeker de Gemeenteraden de eerste zyn geweest, die de grootste mo gelijke zuinigheid hadden betracht en zelf voor een potje achter de hand had den gezorgd. steeds gevaarlijker waren. L. Janse, die even voor het einde moest vervangen, worden door P. v. d. Tuyn, kreeg een onverwachte kans om de voorsprong te vergroten, maar zijn zachte söhot werd door doelman Wouters gekeerd; Jac. Heyster zag zijn gevaarlijke kopbal via Wouters' vuisten en de lat corner vlie gen, maar voor het overige speelde zich hoofdzakelijk de strijd voor het Hermes- doel af, waar spannende situaties slechts in hoekschoppen resulteerden. Even dreigde het spel door enkele mis verstanden te ontaarden, er vielen boze woorden over een onbeheerste Joop Hey. ster, er werd zelfs een lange Brabantia- arm uitgestoken, waaraan een gebalde vuist, maar tenslotte was het weer pal» en vree, wat Hermes DVS tot 'n derde doelpunt inspireerde. Twee minuten voor het einde berekende Joop Heyster een hoekschop zo precies, dat doelman Wou ters de met de wind draaiende bal tussen zijn borst en de paal In het doel drukte. OAGBtAO VOOR SCHtfDAM fM OMSTA f Hf ft 73ste Jaargang No. 21716 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw RK. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 87423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs 14.95 per kwartaal, I 70 per GnHünd. f Q 40 per week Advertentie pi Ij* ,,P üswunt Kolomb eedte 0 15 i «n II im \ti minlvilLn. U n'"-»' !''n Fedactlon#!» Hh "'"li"' te> hoogte .9 c>m*i i {et 1fn ta leven welke >ij <ie i lm s»! «Ut- „f öy erkende Advertent *- burea verkrijgbaar zlin. AUe advertentie-orders worden afeeslnten geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Kese'"> voor Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur; Uo JL «azelzet. "eiw «BgMilW-i door 27). Ze zei, dat ze u onmiddellijk wenste te spreken. Ik heb geen zin om te gaan. Ik ben bang, dat u zult moeten. Ze kan mij er niet toe dwingen als zij in bed ligt en ik hier ben, pleitte hij, maar terwijl hij sprak, verscheurde zo'n vreselijk schelgeluid de rust in huis, dat hij overeind sprong en de trap opsnelde. De sleur van een tienjarige inschikkelijk heid en tegemoetkoming aan de wensen van tante Sophia kon niet in een oog wenk verbroken worden. Bij de deur aangekomen vond hij deze gesloten. Dit leek vreemd na de heftige aanmaningen van de bel. Ben jij het, Christopher? kwam een stem van binnen. Hij antwoordde ja. en wenste tegelijker tijd, dat hü het met was. De klank van de sta», was hoogst onaangenaam. Er was een beweging van ritselende kleren, dan het omdraaien van een sleutel en een bevel te blijven waar hü was, tot hem gezegd werd binnen te komen. Hij kon tante Sophia weer in bed horen klimmen. Kom binnen, riep zy. Later, toen Quinton haar verschijning voor zyn geest riep, zoals zij daar in het grote ledikant lag, bleef zyn geheugen altijd verwijlen bü de twee lange, venij nige zwarte haarspelden, die haar stevig opgemaakte grüze pruik bovenop haar hoofd vastklemden. De pennen staken hard en vast over de brede scheiding en het kwam Quinton voor, dat ze de onbe haarde schedel, waartegen ze gedrukt werden, moesten bezeren, en hij had be slist met haar te doen. Waar sta je zo naar te staren?" vroeg zü scherp. Doen die haarspelden u geen pijn? Haarspelden! Zij hief een hand op naar de plaats, waar zijn ogen op geves tigd waren, en staarde nu naar hem. Ik weet niet .waar je heen wilt en ik heb je niet laten komen, om over haarspel den te praten. Weet je, waarom ik in bed lig? Bent u onwel? Hebt u ergens last van, tante Sophia? Ik ben niet onwel. Ik ben volkomen gezond, ofschoon je gelyk hebt, ik heb ergens last van. Ga alsjeblieft zitten, Christopher. Hjj trok een stoel naast het bed en ging zitten. Zyn blik rustte nog steeds op de haarspelden, ze fascineerden hem; hü vroeg zich af, of zij ze altijd in bed droeg en of de punten niet in het kussen bleven haken, als zü zich omdraaide. Christopher, begon zü, wat ik je te zeggen heb, moet èn kort èn bondig zün. In haar verlangen hem te imponeren, hief zy haar linkerhand van het dek op en hield deze naar hem toe, zoals een redenaar zijn handen naar zün gehoor houdt, en de dwalende aandacht van Quinton liet het probleem van de haar spelden in de steek en vestigde zich op de afgesleten trouwring, die in het vette vlees van tante Sophia's derde vinger genesteld zat; en nu begon hü zich af te vragen, of dit haar ook pün zou doen en of er een dag zou komen waarop de ring uitgesneden zou moeten worden. Waar zit je nu weer naar te turen? vroeg zü vinnig. Ik wens, dat je me in mün gezicht kykt, als 'k je aanspreek en niet naar enig ander deel van mün li chaam. Je geeft me het gevoel alsof er een of ander creatuur over me heen kruipt. Hy glimlachte om haar ruwheid. Wel, vroeg hy, wat is er? Ik heb je laten komen om je mee te delen, dat dat vreselijke jonge wezen mij naar bed heeft gejaagd Christopher, ik, een sterke, gezonde vrouw, op een stra lende middag In Augustus. Heus? zei hy. Tante Sophia onderdrukte met de grootste moeite een kreet van ergernis. Naar bed te worden gejaagd door een jong vrouwspersoon leek haar niets min der dan een vreselyke gebeurtenis en alles wat haar aaal arop zei was: ..Heus?" i-a Ja, zei ze, ik ben gedwongen hier een toevlucht te zoeken voor dat Wof fles meisje. Maar is ze niet aardig tegen u ge weest, tante Sophia? Ze lykt zo lief en zacht. Ze is toch wel aardig geweest? Aardig! bü de kreun, die de mond van zijn tante ontsnapte, voelde hü zich toch een beetje bewogen ondanks zich zelf; de kreun getuigde van echt lyden. ri Aar-riifg. herhaalde zy, ze kleeft van aardigheid. Ze is net een vlieg, die in een honingpot gevallen is! Gisteren had ik een lydensdag, Chirstopher tweemaal ging ik naar de kerk, om aan haar te ontkomen, het was niet mogelyk, ze zat vlak tegen me aan als een weeskind, maar ze kon me tenminste niet aaien en strelen en tegen me praten, maar wat ik gisteren geleden heb want doordat jü thuis was werd haar aandacht voor een korte, gezegende periode van mü afge leid, waarin ik mün lichaam en ziel, en voetenbankje en boek en pennemes weer ns mün eigendom kon noemen wat ik gisteren geleden heb was niets vergele ken by wat ik vandaag lijd. Vandaag tante Sophia sloot haar ogen, alsof zij het een of ander afschuwelük beeld moest verjagen Is ze een wykver- pfeegster een kinderverzorgster een Rode-ruiszuster, een oppasster van or.- geneeslük krankzinnigen, allemaal in een rol. Vlak voordat Ik mün toevlucht in bed zocht, begon ze opnieuw een aan val te doen op mijn eenzaamheid op zün zachtst uitgedrukt, Christopher, is ze het vervelendste, dikhuidigste meis je, dat er op de aardbodem rondloopt. Niets is in staat haar uit het hoofd te praten, dat ik gekweld wordt door ont zettende eenzaamheid en hoe meer ik haar aan het verstand tracht te bren gen, dat ik niet eenzaam ben, hoe meer zij weigert het te geloven. Beheers u zelf, tante Sophia, ver maande Christopher, of u zult werke- lUk ziek worden. Ik ben ziek, zei ze, geestelük. zo niet lichamelük, en ik zal nog zieker worden, zieker en zieker, als jü jonge vrouw toestaat hier nog een ogenblik langer te blüven Christopher. Christopher, ik als je tante, je bloedeigen tante heb toch zeker enig recht op 3e toegevendheid, en ik eis als mün goed recht, dat je dit meisje zegt heen te gaan. Of zy gaat, of ik blyf in bed tot ze weg is. Afgelopen. Tante Sophia liet zich In haar kussens vallen, een tragische figuur uitgeput, öp. Dan, zei Christopher, het gevoel van medelUdén voor de oude dame, dat in hem was opgestegen, onderdrukkend, en zyn moed opzwepend, ben ik bang, dat u verscheidene dagen hier zult zyn, tante Sophia, en dat ik voor de winter een haard voor u zal moeten laten plaatsen. De winter! Hy knikte. Een haard? Ja, om uw warm te houden. Haar lippen bewogen, maar er kwam geen geluid. (Wordt vervolgd) le kl. A: Bloemh.—DHS 0—3, Rockanje Schiedam 2—2, DJSNestere 6—8, LMC— Hurricanes 1—3, Orns Huis—Noorderkw. 0—3; B: AVO—ODI 1—2, Barende.Activitas 14, RCR—WF 0—1 Schiebr—Wioo 3—1: C: DOK —O. Beijerl. 1—2, Onit—Roga 3—2; D: NHS —Demos 0—1, Germinal—Tediro 41: 2e kl A: RKWIK—Sportv. 1—1 o. p v. RKWIK, Vcorw^-SVDP4_1, Zuiderster—Sunrise 4-0; a AVS-RWG 51, BlljdoroDKS 4—1 m lettantDESV 3—0: C: Hekellnge«-Yri™i: ders 5—2; 3e kl. AHBB-OBR 2—5, P Bovs Sch. Boys 1—1, Varken.—R Groen' 9—1; B. Croosw—Babbersp. 1—1, RJB—OHW 1-3; C: OML—ZVC 0—8, RET—RMI 6—1 Res le kl A: CVV 5—RFC 5 5—1.' Feijen, 5—Coal 3 1—0, HDVS 5—Exc. R. 5 1—3, Ove.;. maas 4Xerxes 5 Xerxes n. o.; B: Exc R 6-» Fort. 4 0—1, Feijen. 6—RFC 6 8—2 R. Hope 2—VIR 2 3—0; C: Feijen. 7—DCV 3 4—2, Spar ta 7—VOC 3 6—1 D: DZB 2—Dindua 2 1—4, H'berg 2—Het Noorden 2 3—0, OVV 2—DDC 2 3—0, Slód 2—Belv. 3E: Nieuwenh 2 DRL 3 3—4. Poortug 2Transv 3 5—1: F: HOV 4—Exc R 8 3—1, VFC 4—VDL 3 3—2; C: 1USUJÏ" 2 Roga 2—DJS X 0_3, Tediro 2-DDC 3 DDC 3 n. o.: H: Hur- t A 2 3Saturnus 2—Schiebr. 2~vsc 2 3 Res- 2e k'- ■FVi 6 3—2, Leon. 2—Feijen 8 5"Td J~0verm 2—2. F Hope 3—RFC Wrvi 7: Nado/V 2—Feijen. 9 3—4 VOC 4— o. Yr 0; C: WRW 2—Sparta 10 0—2; D: Sds/„harden 3—Dindua 3 6—4; E: Germ 2— FbV Pret 4 Pret. n. o.: Progress 2DHZ 6 11; F: DOK 2Demos 2 Demos n. o.; Nes toro 2—RCR 2 RCR n. o Noorderkw. 2—NHS 2 3—1: G: Progress 3—RKWIK 2 0—3. Tediro 3—LMO 3 4—0. Zw. Wit 2—Sat 3 7—0- K: Schiebr. 3—HWS 2 7—1, Overm.' 6—HDVS t 2—1, Overm 7—SW 10 2—3 Op 1 Januari 1952 wordt een nieuwe Zweedse wet van kracht, waardoor oolc formeel in Zweden volledige vrijheid van godsdienst ^^jestaan. Voor de eerste maal sede^Mfcuwen nl. zal het een Zweedse burgéf*thans mogelijk zijn zich bij geen enkel kerkgenootschap aan te sluiten. Tot nu toe waren alle Zweden automatisch lid van de Lutherse staats kerk. Zij konden wel uit de staatskerk treden, doch slechts dan, wanneer zfi dit deden om toe te treden tot een andere erkende kerk (b.v. de Methodistische, Joodse of Katholieke). Men verwacht echter, dat in de practijk slechts een frac tie van de ruim 99 pioeent van het Zweedse volk, dat lid is van de Zweedse staatskerk, hieruit zal treden. Ingevolge de nieuwe wetsbepalingen, zullen riet-Lutherse kerken thans kloos tergemeenschappen in Zweden mogen vestigen. De vulkaan Hibok-Hïbok op de Phiiip- pijnen is heden Maandagochtend opnieuw tot uitbarsting gekomen, aldus berichten, die Manilla bereikten. ROTTERDAM, 10 December 1961. Vee. Aanvoer in totaal 1081 stuks, waarvan 1115 vette koeien en ossen, 496 varkens, 270 scha pen en lammeren. De prijzen waren als volgt: Vette koeien le s. 2,50—2,70. 2e s. 2.25—2.50, 3e s. 2— j 2.20; varkens le s. j 2.25, 2e s. 2.20, 3e s. J 2.15; schapen le s. 120. 2e s. 105, 3e s. 90; lammeren le s. 110, 2e s. 95, 3e s. 80, Vette koeien: Aanvoer als v. week, handel kalm, prijzen iet stijver; varkens: Aanvoer iets ruimer, handel tamelijk, prijzen prima exemplaren Iets boven notering, iets ho ger; schapen en lammeren: Aanvoer even hoger, handel kalm, prijzen van vorige week goed te handhaven. ROTTERDAM, 7 December ïasn.' 6 December n.m.: 170 ton schroot Vegiel; 250 ton kunstmest Zierikzee: 200 ton pc. .- cokes Heerewaarden: 300 ton meel Am s.-- dam; 150 ton gerst Tilburg; 234 en 126 ton gerst Amersfoort; 130 ton asfalt Amsterdam; 163 en 104 ton tlnerts Arnhem: 101 ton pijpen Helmond; 80 ton super Onstwedde; 218 ton blik liggen/varen Krommenie; 50 ton ijzer Vlissingen. Totaal 40 reizen, 20 vletreizen. 7 December v.m.: 250 ton stukgoed Amster dam: 31il ton tarwe Leiden; 2 X 30 stand, hout Bergen op Zoom: 16 stand, hout Gouda: 179 ton kunstmest Kortgene; 220 ton kunst mest Breskens; 150 ton 1 ooi-extract Dongen: 125 ton meel Nijmegen; 100 ton gerst Utrecht; 130 ton borax Winschoten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2