Laren bij de grote hockey-vijf Westelijke eerste-klasse speelt in twee groepen Noodtoestand in Egypte Frans ontdekkingsreiziger boos op Gouverneur v. Waardenburg Brusselse migratie-conferentie Europ a nog steeds slachtoffer verleden? De van zijn taal der statistieken is hard HMiH mut Sport'Spatte k éénmaal Toenemende verwarring in Teheran Detailhandelsomzetten Cairo overweegt diplomatieke breuk met Londen Wacht tevergeefs op visum voor Nieuw-Guinea Grafschenners opereren in Groningen Buziau treedt niet op Voor ons land reden tot tevredenheid UNCLE SAM STROOPT ZIJN MOUWEN OP (III) MAANDAG 10 DECEMBER 1951 PAGINA 5 SCHAAKRUBRIEK Textiel en schoeisel slechter Wn de sigaret met het grootste aantal vaste rokers! VOORTJITZICHTEN VOOR BESOEKITABAK ADENAUER TERUG IN BONN K.N.S.M. BESTELT KUSTVAARDERS VERDER OPLOPENDE CACAOPRIJZEN VOOROORLOGSE SHAKESPEARE-PRIJS Eerst thans aan John Masefield uitgereikt AMSTERDAMSE GRAANMARKT ZEEUWSE OESTEREXPORT HEIMWEE NAAR EEN BAROK- ENGELTJE Premie is niet te hoog Geen Charlie Chaplin Mig versus F-86 TELEVISIE De beslissing welke 5 ploegen tot de bovenste belft en welke tot de staartgroepen zullen behoren is gevallen. Gooi en H.D.M. verspeelden bun laatste kans op een plaats bij de kopgroep, Laren voegde zich bij H.H.IJ.C, Togo, Be Fair en B.M.H.C. en met hun vijven zullen ze nu de return- wedstrijden (elk dus nog 4) spelen en uitmaken wie kampioen van bet Westen wordt. Overigens beeft de plaatsing van dit quintet geen betekenis, want alle vijf behoren definitief tot de eerste klasse A voor het seizoen 1952-1953. In de striid om het landskampioenschap zijn de clubs van Klein Zwitserland wel ongenaakbaar. Gisteren won in Den Haag HHYC met niet nunder dan I—0 van de Gooische en sloeg TOGO „over het bruggetje" SCHC met 5—0, cjjfers, die voor zich spreken. Voor deze kampioens-competitie van vijf is overigens de eerste wedstrijd al ge. speeld gisteren, nl. te Crailo tussen Be Fair en BMHC. Was de uitslag te Bloe- mendaal een gelijk spel, nu behaalde BMHC een zege met 21. Het gaat hier uitsluitend tussen HHYC en TOGO, de rest is praktisch te veront- achtzamen. Gisteren won HHYC van de teleurstellende Bussummers met 7—-0. Met rust was het ai 30 en van strijd was geen moment sprake. De goals wa ren van Kruizp (4), Bromberg (2) en Boerstra. Hierbij deed zich een typisch geval voor. Doelman Van Alphen van Gooi moest met de rust uitvallen en toen bleken de Bussumers zonder reserve. Op verzoek van HHYC heeft toen Hai- tink, de oud-doelman van HHYC en van het Nederlands elftal, het Bussumse doel verdedigd. Het Was niet zün schuld dat de Hagenaars nog vier keer succes had den! De Stichtsche had niets in te brengen tegen TOGO, dat het ka,m aan deed' tnet de rust met 20 leidde en tenslotte met 50 won. Amsterdam heeft een duidelijke en al leszins verdiende zege op HDM behaald. Reeds vóór de rust was de hoofdstedelijke aanval gevaarlijker dan de Haagse voor hoede, maar desondanks strafte Van der Doll een fout van de Amsterdamse backs op geroutineerde wijze af. In de tweede helft konden de Hagenaars Mulder niet passeren en hebben achtereenvolgens v. Wageningen, Grasveld en Klinkhamer met goede doelpunten voor een keurige zege gezorgd. Amsterdam speelde zeer (Schaakredacteur P. A. Koetsheld, Huize St. Bemardua, Sassenheim.) enthousiast en paste zich beter aan de moeilijkheden van het zware terrein van het Wagener-stadion aan. Veel hing af van HGC—Laren, want als HGC gewonnen had, zou Gooi, on danks de nederlaag, toch bij de- topgroep gekomen zijn. Maar Laren won, al was het allesbehalve overtuigend, nl. met 01 Uit een strafcorner ontstond een goal en verder hebben Loggere en zijn mannen hoofdzakelijk verdedigd, dank z(j de zwakke Haagse aanvallen met succes. Voor de kampioens-competitie der vijf Westelijke topclubs werd al één wed strijd gespeeld, nl. Be FairBMHC. In Bloemendaal hadden deze ploegen gelijk gespeeld, nu wonnen de Bloemendalers verdiend met 21. De eindstand der halve competitie is: HHYC 9 7 2 0 16 39—7 TOGO 9 5 4 0 14 24—8 Be Fair 9 4 3 2 11 18—17 BMHC 9 2 6 1 10 15—11 Laren 9 2 5 2 9 9—10 Gooi 9 3 2 4 8 13—22 Amsterdam 9 2 3 4 7 612 HDM 8 3 0 6 6 18—27 SCHC 9 1 3 5 5 8—24 HGC 9 2 0 7 4 8—22 Voor de Noordelijke eerste klasse is feitelijk alleen nog interessant wie kam pioen wordt. Het ligt er nu wei op dat dit Meppel zal zijn, want de titelhouder Groningen, de enige concurrente, sneu velde te Titjerk met 31 tegen LHC en Meppel zelf won in Leeuwarden gemak kelijk van hekkensluiter Rap met 40. Voorts eindigden de ontmoetingen GCHC GHBS en HVA—Groninger Studenten beide met 22 gelijk. Het ëaat er nu op lijken, dat in het Oosten DKS de kampioenstitel zal pro longeren. De Ensc-hedeërs wonnen giste ren de grote strijd in de Gelderse hoofd stad met 10 (een goal van Zantinge in de tweede helft) en al was het een be nauwde zege, door het zuiverder ploeg- verband was ziJ niet onverdiend. DKS is thans 2 punten voor op Arnhem. Derde werd Nijmegen dank zij een zege met 6— 2 op Deventer dat, nu de wedstrijd Wa geningenHengelo in een gelijk spel 1 1 eindigde, weer in gevaar komt. Union klopte te Nijmegen het steeds meer af zakkende PW met 10. Venlo won opnieuw en heeft nog steeds een ongeschonden „staat van dienst", doch ditkeer was het wel een zéér be nauwde zege tegen hekkesluiter Eindho ven. dat prachtig partij gaf. Eén doelpunt door W. Nefkens in de tweede helft ge maakt, redde de situatie voor Venlo. HTCC hield voet hij stuk en won óók, maar óók slechts op het kantje af, nl. in Breda met 2—1 van Zwart Wit. EMHC overtrof ieders verwachting door in Til burg met 21 te winnen en MOP sloeg in Den Bosch Breda met 10. Vijftien leden der Perzische volksver tegenwoordiging en 21 redacteuren van dagbladen hebben hun toevlucht geno men in het parlementsgebouw te Teheran, daar zij geloven, dat kun leven „wordt bedreigd door de regering-Mossadeq en haar bandieten". De verwarring in Teheran neemt van dag tot dag toe. De oppositie in de Perzi sche kamer heeft Zondag tijdens een ru moerige vergadering geprotesteerd tegen het optreden van de politie bij de onge regeldheden, die Donderdag in Teheran zijn voorgekomen. Zij beschuldigde de regering en de minister van binnenlandse zaken, die tevens hoofd der politie is, van „misdaden, bedreven jegens onschul dige mensen". Hoessein Makki. een der grote mannen van de nationalisatie der olie-industrie, was het volkomen eens met de critiek van de oppositie. Be leider van de oppositie riep uit: „De vrije wereld moet wetep, dat ons leven in gevaar is en dat onze aanstaande alge mene verkiezingen niet vrj] zullen zijn". Intussen worden te Washington nog steeds pogingen beraamd om een cata strophe in Perzië af te wenden. De we reldbank heeft Engeland en Perzië mede gedeeld. dat zij bereid is haar goede dien sten aan te bieden in het oliegeschil. Engeland heeft de mogelijkheid van het optreden van de wereldbank als trustee voor de productie en raffinaige van de Perzische olie in gunstig# overweging ge nomen. Er is nog geen definitief plan in gediend. Algemeen acht men de tussen komst van de wereldbank wel het meest hoopgevende voorstel, dat tijdens het ge hele conflict naar voren is gebracht. Sinds enige tijd worden door 't C. B. S. economische weekcijfers gepubliceerd. Deze hebben o.a. betrekking op de om zetten in enkele branches van grootbedrij ven in de detailhandel. Zoals uit onderstaande tabel valt af te leiden liepen de omzetten in de week van 19—24 Nov. 51 bij de warenhuizen en bij de grootwinkelbedrijven in huishoudelijke artikelen onder invloed van het naderen de St. Nicolaasfeest op. De indices lagen resp. 17 en 10 punten hoger dan in de voorafgaande week. Bij de warenhuizen bereikten de omzetten echter niet het peil van de overeenkomstige week van 1950. Bij de grootwinkelbedrijven in huis houdelijke artikelen lag het indexcijfer daarentegen 9 punten higer dan in de overeenkomstige week van 1950 Bij de grootwinkelbedrijven in textieigoederen en schoeisel liepen de omzetten in deze week nog verder terug ni. resp. 13 en 6 punten. Hieronder volgen de Indices betreffende de geldomzetten bij warenhuizen en groot winkelbedrijven (basis 1/52 van 1949 100). 1950 1951 Nov. Nov. Oct. Nov. Nov. 13-18 20-25 22-27 12-1/» 19-24* Warenhuizen: totale omzet Grootwinkel bedrijven: huish. art. text.goed. Schoeisel (Maandag 1# December 1951) No. 6827 3. 3. RIETVELD, Resteren Eerste plaatsing, Mat in twee zetten. No. 6828 H. LISSENBERG, Utrecht Eerste plaatsing Mat in drie zetten. Uitslagen hoofdklasse schaakcompeti tie: ZutphenAlmelo 1,-5 voorl.; Wee llink—Haarlem 2—8; Staubton II— Sneek 3Va6%; Kerkrade—Max Euwe 55; TuindorpJKralingen II 37; H. Chr. 8.V. II—DSC 2—S; VAS—Utrecht, 6V2sy2; Het WestenPin (A'dam) 55; Middelburg-Dordrecht Vvz31/- voorl.; Unit asAPSG 3V2—6'/2; W. SteinizDe Pion (Eindh.) 5 J,a3 Vs voorl.; BSG II—VVV 4—6'; Zeist—BSC Tijdens zwemwedstrijden te Berlijn zwom de Duitse kampioen Klein de 100 M. schoolslag in een fraaie tijd: 1.08.6. „De Zwaluwen" kiezen in Febr. a.s. tijdens een buitengewone algemene ver gadering een nieuwe voorzitter. De hui dige voorzitter, dhr L. F. Veriooerd die de wens om af te treden te kennen had gegeven, blijft zo lang nog aan. Te Haarlem werden (met vertegen woordigers van de Spaanse honkbal- bond) besprekingen gevoerd teneinde te komen tot de oprichting van een Euro pese honkbalfederatie. In de strijd om het Russische schaak kampioenschap hebben Keres en Geiler de leiding met ieder 9% pnt. (Van onze corresp. Alfred van Sprang) Een Franse ontdekkingsreiziger be schouwt gouverneur Van Waardenburg van Nieuw-Guinea verantwoordelijk voor een schuld van ongeveer achtduizend gulden ontstaan door het wachten op een visum. Serge Gandon is een jonge Fransman, die van plan is om met een expeditie ge durende minstens anderhalf jaar het binnenland van Nieuw-Guiea door te trekken. Voor dat doe) heeft hij in Parijs opgericht de „Expédition Paris Nouvelle Guinée". Met zes andere avon turiers (onder wie een meisje) is hij in November van het vorige jaar vertrok ken. Daar zij geen geld bezaten zijn ze gaan liften, waarbij de KLM hen onder andere tegen de internationale reglemen. ten in gratis van Damascus naar Bagdad gevlogen heeft. Een van de zeven is in Teheran (weer gratis met de KLM) en drie anderen ziin in Colombo naar Parijs teruggekeerd Serge Gandon en twee metgezellen zijn tenslotte als ver stekelingen aan boord van een Frans schip in Saigon aangekomen. Op het Nederlandse consulaat-generaal in Saigon heeft hij een visum voor een maand voor Nieuw-Guinea aangevraagd om zich te kunnen orienteren en dan naar Parijs te vliegen om alles voor de expeditie te organiseren. Dat was op 18 Augustus. Drie maanden zijn sindsdien verlopen en er sinog geen bericht uit Nieuw-Guinea. Het consulaat heeft ver scheidene malen schriftelijk en telegra fisch aan het verzoek bij de gouverneur gerefereerd. Geen resultaat echter. Serge Gandon is nu boos. In de eerste plaats omdat men^in Nieuw-Guinea niet eens de moeite neemt om tenminste te antwoorden. De Russen reageren volgens hem coulanter op een visumaanvrage dan de Nederlanders. Verder is hij boos om dat hij in afwachting van het visum een De PROBLEMEN van deze week Oc°mponisten nemen geen met alledaags wer'k. Hun pro blemen moeten een ldee uitbeelden. Zo vinden we dan in no. 6827, j. j. Rietveld, in de voorstand twee zwarte parades, die door de sleutelzet verdwijnen, om door twee andere vervangen te worden. No. 6828 getuigt van goede vorderin gen, die deze jonge auteur in korte tijd gemaakt heeft. Correctie van no. 6822. J. Hartong. Mat in twee zetten. Wit: Kt>8, De5, Ta3—d4, Rb7—g5, ^Zwart: °Kh3, Dhl, Tbl—Ih5, Rb3—h2, PiMenVet! op g2 moest geen zw. paard, doch een zw. pion staan. Dit abuis spijt ons zeer, omdat,we ook bij ondervinding weten hoe zoeken is. Acht dagen waren we va en kwamen daardoor zo laat acinter e vergissing. Onmiddellijk hebben we correctie ingezonden, vertrouwende, a<j deze nog in de vorige rubriek kon wor den opgenomen, schijnbaar echter te Wanneer de oplossing Woensdag a.S. ons bereikt, kunnen we deze nog vermelden. probleemoplossingen No. 6818. O. Stocchi. Opl. 1. Pf5—e3 dreiging 2. Tf7—f4tt. De zet 1. Dc5: gaat niet, wegens 1Re3 en 1. Pg7 weer niet door 1. Rd4:. No. 6819. O. Stocchi. Opl. 1. Dg6—e4 dreiging 2. De4—e5:tt. Zwart verhindert 1. Tc7: door 1. De5—g3:. No. 6820. O. Stocchi. Opl. 1. Rd6—e7 dreigt 2. Rg5 en 3. d3tt. 1Pc6 (Re6, c7—c6) Pe6, Pf7, c7—c5. 2. Tf4t, Re2, Rc4, d3t enz. Gelijk enige oplossers hielden ook wij 1. R cl, (niet 1. R e7), voor de sleutel- zet want eerstgenoemde is, wegens de hinderlaag 2. R cl, veei fijner. Denkelijk Was dat aanvankelijk ook Stoechi's bedoeling maar omdat hij zich niet van 1 R el kon nldoen zat er niets anders Ou dan tot '"Z" concessie te besluiten. De nos. 6818, 6819 en 6820 werden goed opgelost door: F. Pijls, Maasbradht; H. C. Schulte Kuperjans, Voorhout; G. Smit, Berkel. No. 6818 en no. 6819 door: A. Bergstem, Geleen; J. A. Duits, Boskoop; N. G. Schaaps, Rijswijk; C. v. d. Weide; Rotter dam; L. Verhaegh. Venlo. No. 6819 door: Niekske de Kort, Maas zicht; Leo Paalvast, Rotterdam. No. 6818 door; W. H. Haring, Schiplui den. 138 160 124 133 150 111 110 95 109 119 110 98 137 111 98 118 103 141 126 120 In Cairo en Alexandria. Is de noodtoe stand afgekondigd. De politie bewaakt in beide steden de ambassades. legaties, con sulaten en voornaamste gebouwen. Alle demonstraties zijn verboden en politie lal zo nodig geweld gebruiken om betogingen tegen te gaan. In Ismailia zijn wederom slachtoffers gevallen. Drie Britse soldaten, die waren verdwaald en in de Arabische wijk terecht gekomen, zijn door Egyptenaren aangeval len Twee hunner zijn door messteken om het leven gekomen. De derde werd gewond. Een ernstig gevaar voor botsingen bood het Britse plan om een vijftigtal huizen in de nabijheid van Suez af te breken voor het aanleggen van een weg naar de drinkwaterinstaliaties. De Britten hebben, ondanks de Egyptische protesten, dit plan uitgevoerd. Er hebben .zich geen inciden ten voorgedaan mede dank zij het feit, dat de Egyptische politie instructie had gekre gen zich terug te trekken uit het betrok ken gebied. Tengevolge van deze Britse stap over weegt Cairo thans ernstig, de diplomatieke betrekkingen met Engeland te verbreken. Voorlopige cijfers. schuld van veertigduizend piaster (onge veer achtduizend gulden) in Saigon ge maakt zou hebben. „De gouverneur van Nieuw-Guinea is daar verantwoordelijk: voorbeweert hij. In zijn beschuldiging vergeet hij ech ter, dat niemand hem ooit een visum toe gezegd heeft. Bovendien is het wel erg lichtzinnig om zonder enig overleg met de Nederlandse regering te besluiten Nieuw-Guinea te gaan exploreren. Ten. slotte zal Serge Gandon zelf wel begrij pen, dat men enigszins twijfelachtig staat tegenover zijn plannen. Een expeditie, die met zestig gulden kapitaal liftend van Parijs naar Nieuw-Guinea vertrekt maakt nu eenmaal niet een erg serieuze indruk. Maar hij heeft gelijk; een antwoord uit Nieuw-Guinea had men hem toch in ieder geval kunnen geven. Het aanstaande itabaks-seizoen zal voor Java's Oosthoek uiterst belangrijk zijn, aangezien het antwoord op de vraag voor verschillende ondernemingen, of zij verder zullen kunnen werken, in belang rijke mate zal afhangen van de resulta ten van deze oogst, aldus de heer Wil- mers, de voorzitter van de bond van eigenaren van tabaksondernemingen in het Besoekise naar aanleiding van de berichten uit Oost-Sumatra over de moei lijkheden in de tabakscultuur en de slui ting van vijf ondernemingen aldaar. De heer Wilmers zeide verder, dat de Besoekitabak het vorige jaar door de ontelbare gestichte branden, zware klap pen heeft gekregen. Voorts is de markt voor tabak sterk gedaald, nl- in vergelij king tof 1949 met 25% voor de goede en met 50% voor de slechte soorten. De heer Wilmers noemde de situatie wat be treft de veiligheid in het gehele gebied, waar de Besoekitabak wordt geplant, thans zeer bevredigend. De tabaksmarkt vertoont echter nog niet de minste nel- ging om te stijgen. De Westduitse kanselier, Adenauer, is Zaterdag van zijn vijfdaags bezoek aan Londen te Bonn teruggekeerd. Hij was uitermate tevreden over zijn besprekin gen met Britse staatslieden, zeide hij. De Koninklijke Nederlandsche Stoom boot-Maatschappij N.V. heeft bij twee Ne derlandse werven een opdracht geplaatst voor de bouw van in totaal drie schepen, drie kustvaartuigen, groot 500 BRT en een draagvermogen van 850 ton. De N.V. E. J- Smit Zn's Scheepswer ven. te Westerbroek (Groningen) werd belast met de bouw van twee dezer sche pen. het derde zal worden gebouwd door de Werf Gideon N.V. te Groningen. Door deze opdracht is het aantal sche pen, dat de K.N.S.M. oip het ogenblik bij verschillende Nederlandse werven in bouw of bestelling heeft, tot dertien ge stegen. Al het Britse personeel ln regeringsdienst (ongeveer 150 man) is onmiddellijk en zonder enige vergoeding ontslagen. De Libanon heeft, de nieuwe titel van koning Faroek koning van Egypte en Soedan erkend. (Van onze verslaggever) De laatste tijd worden de graven in Groningen des nachts door ongure ele menten ontdaan van allerlei metalen. Aanvankelijk waren deze grafschenners uit op lood, doch thans zijn ook andere metalen voorwerpen al niet meer veilig, o.a. koperen kettingen. De Groningse politie heeft reeds een arrestatie verricht, nl. de 53-jarige D. H. uit Groningen. Htf is ter beschikking van de officier van Ju stitie gesteld. Dezer dagen hebben wij bericht dat Buziau, eens Nederland's grootste komiek, zich had voorgenomen nog eenmaal op de planken te komen en wel bij een feest avond ter gelegenheid van hét 75-jarig bestaan van de Groene Amsterdammer. Dit voornemen zal echter niet tot wer- kelijkheied worden, aangezien Buziau sinds enige weken ziek is. Het marktbeeld van deze week (1—7 December) kenmerkte zich door een zeer vaste stemming met verder oplopend» prijzen van alle soorten, aKVs een mede deling van de fa C. W. M. Heslenfeld. De vraag was groot en er kwamen flinke omzetten tot stand. Vooral sto mende partijen en dichtbij zijnde positie* werden vlot opgenomen, merendeels door het buitenland. De markt sloot prijshoudend, evenwel onder het hoogste punt. De „Shakespeare-prijs van de Hanze" ter waarde van 10.000 mark is in een plechtige bijeenkomst uitgereikt aan de Engelse dichter en schrijver John Mase field voor zjjn gezamenlijk oeuvre. De prijs werd vóór de ooi-log aan de Engelse dichter toegekend, maar de in ternationale spanning en de krijgsver richtingen hadden de overhandiging on mogelijk gemaakt. De plechtigheid werd gehouden in de universiteit van Hamburg. Voor de maand December stelde het Bedrijfschap voor granen ca. 43.000 ton buitenlandse voedergraner, ter beschik king van de handel, verdeeld in 12.000 ton maalmais. 4000 ton Australische gerst. 15.000 ton maalgerst, 3000 ton Russische haver 3000 ton andere maalhaver en 6000 ton Milletzaad. Meerdere zaken konden hierin worden afgedaan, zodat deze toe wijzing grotendeels reeds geplaatst is. De vraag naar vrije buitenlandse granen bleef gering, waardoor de prijzen iets ver der daalden. Alleen kippenmais bleef goede belangstelling trekken, doch werd slechts weinig geoffreerd. Paardebonen en Johannesbrood bleven onveranderd in prijs aangeboden, maar hiervoor bestond weinig kooplust. Inlandse granen hadden een flauw ge stemde markt. Mede onder invloed van de December aandieningen, viel direct goed moeilijk te plaatsen, terwijl voor le vering op termijn nog steeds flinke pre mies worden gevraagd. Inlandse rogge disponibel werd geoffreerd voor 36, le vering Januari voor f 36.50 en Februari voor 37.50. Haver 55/56 kg. was per di recte levering aan de markt voor 32.75. Levering Januari werd gedaan voor 33 50 terwijl Februari te koop was bij 34.50. Voor zomergerst werd 38 ge vraagd. „Wordt het resultaat der te Brussel gehouden migratieconferentie getoetst aan de verwachtingen, die van Neder landse zijde werden gekoesterd bij de aanvang van de zitting, dan is er veel reden tot tevredenheid", aldus verklaar de rar ir B. W. Haveman, commissaris voor de emigratie en hoofd van de Neder landse delegatie naar deze conferentie. De nieuwe organisatie, zal mei twee begrotingen werken, een adminstratief budget en een operationeel fonds. Het ad ministratieve budget bedraagt 144 mil- lioen dollar, welke door de deelnemende landen bijeengebracht zullen worden. Ne derland zal 12 procent van het gemeen schappelijk bedrag betalen. Voor Neder land bedraagt de contributie op deze ba sis ongeveer 65.000 dollar. De Nederland se delegatie werd door de regering ge machtigd, onder voorbehoud van nadere goedkeuring van het parlement, tot de nieuwe organisatie toe te treden. De or ganisatie kreeg als naam: Tijdelijke In tergouvernementele Commissie voor Europese Emigratie (T.I.C.E.E.). De door de migratieconferentie opge stelde resolutie roept een tijdelijke or ganisatie in het ieven, die door haar concrete en beperkte doelstelling goed werk zal kunnen verrichten. De taak van de organisatie zal zijn in 1952 de emigratie van 100.000 tot 110.000 mensen uit Europa mogelijk te maken door het wegnemen van belemmeringen, welke an ders hun vertrek zouden beletten. Morgen zal de nieuwe organisatie een beslissing nemen betreffende de zetel. Hierbij moet een keuze worden gedaan tussen Parijs en Genève. Bovendien zal morgen de directeur-generaal van de nieuwe organisatie worden benoemd. Mr J. M. de Vos van het Nederlandse mini sterie van Verkeer en Waterstaat wordt genoemd als directeur van de transport afdeling van de nieuwe organisatie. Van Zeeland uit werden ln de maand November naar verschillende landen ver zonden 2.318.690 stuks oesters. In dezelfde maand van het vorige jaar bedroeg dit aantal 2.173.870 stuks. Het binnenland nam 133.630 oesters af (Nov. 1950 208.054). Dez» daling wordt toegeschreven aan de ver dubbelde weeldebelasting. De'exportcijfers waren als volgt: BelgiS 1.925.930 (1950 1.706.430), Engeland 112.000 (1950* 71.000). Duitsland 123.810 (1950 169.762), overige landen 23.320 (in 1950 18.624). De gemiddelde opbrengst per 1000 kilo was 2.50. Amerikaanse troepen in Duitsland. D» laatste groep van 1900 man van de 28ste Amerikaanse infanteriedevisie is Zater dag in Bremenhaven aangekomen. Than* is de gehele divisie in Duitsland en is de Amerikaanse troepenconcentratie in Duitsland, zoals voorzien ln de huidige plannen, voltooid. Zetel van Europese emigratie-commis sie. De zetel van de vorige week te Brus sel opgerichte tijdelijke inter-gouverne- mentale commissie voor Europese emi gratie (TICEE) zal te Genève worden gevestigd. WASHINGTON, December 1951 Met al de ambtenaren, die er wonen en werken, met al de regerings gebouwen rondom de witte koepel van bet Capitool. het Lincolnmemorial en de Washingtongedenknaald, heeft de hoofdstad der Verenigde Staten van Amerika zeker een heel eigen atmosfeer: een ruime, laag gebouwde stad met veel bomen en gazon# en brede avenues, die ondanks de enorme drukte iets van een buitenwijk hebben. Het is hier, in „Foggy Bottom", de regeringswijk, (welke baar naam er aan ontleent, dat dit stadsgedeelte vroeger slechts een dampig moeras was), dat thans Amerika's politiek gemaakt wordt en beslissingen worden genomen, die voor bet voortbestaan van bet hele Westen van zo uitzonderlijk belang zijn. Van stoplicht naar stoplicht wiegend over de brede Pennsylvania Avenue, bedenkt men hoe heel deze omgeving verschilt van die waar Europa's politieke gedragslijn wordt bepaald: geen eeuwenoude renaissance paleizen, geen eerbiedwaardige patriciërswoningen, nergens de overdadige levens vreugde van vergulde barok. Aan deze gebouwen is naar Europese begrippen haast elke grijze eerbiedwaar digheid vreemd (wat overigens vooral niet zeggen wil. dat een Amerikaan niet met een zekere eerbied de trappen van zijn Capitool za; opklimmen); zelfs de neo klassieke zuilenfagades hier van ge bouwen als de Treasury hebben iets hards, iets zeer solieds. Het zou unfair zijn in dit oordeel de gladde betonplaten noodgebouwen te be trekken welke onder de oorlog het steeds groeiend aantal ambtenaren bureau-ruim te verschaffen, maar ook het zeer mo derne nieuwe ministerie van Buiten landse Zaken, het State Department, is op de eerste plaats indrukwekkend van massaliteit. Met zijn rijzige rechtlijnig- heid suggGTGGrt lï6t onmiddellijk een degelijk, niéuw-zakelijk toppunt van functionalisme, ook al ziet men in de enorme voorgevel en de beide vleugels nog iets van het heimwee naar de oude zuilen. Hier zal men tevergeefs naar luisterrijke kristallen luchters zoeken; ze zijn vervan gen zo ze er al waren door strakke neonlicht bureaulampen; hier vindt men geen gobelin* meer, geen verguldsel; hier speurt men tevergeefs naar een enkel stoffig en bolwangig engeltje tegen de zoldering. Geen enkel gebogen lijn, sober, smaakvol en zeer solide, beneden in de enorme hall, ingelijst achter glas of plastic f) de namen van alle hoofden van dienst, die hier werken, met vermel ding van verdieping en afdeling waar hun bureaux gevestigd ~i/n. Helemaal bovenaan de naam van Mr Dean Ache- sort. Is het gebouw mooi? Het is doelmatig, het heeft de grijze betonnen schoonheid van het functionalisme. Overal in het ge bouw nemen snelle ruime liften bediend door geüniformeerde kleurlingen u suizend mee omhoog spuien u op de ge wenste verdieping, waarna de elementaire kennis van het alphabet volstaat om u onfeilbaar zeker naar de gewenste plaats te brengen, aangezien de hele ruimtelijke indeling van het gebouw in cijfers en letters zo uitermate logisch is. „Get the job done Uitermate logischen onvermijdelijk zal de Europeaan daarna tegen een andere logica opbotsen: die der ..hard facts". Men werkt hier bij de verduidelijking van be paalde problemen zeer visueel, en de Europeaan wordt overladen met cijfer materiaal. Men toont hem statistieken en diagrammen; men begint hem onmiddel lijk te vertellen, dat West-Europa de grootste concentratie aan geschoolde ar beidskrachten heeft, dat de Europese NATO-landen met hun 173 millioen men sen (25 millioen meer dan de U.S.) des ondanks slechts één derde produceren van hetgeen Amerika voortbrengt. Dat ons Westeuropees nationaal inkomen (de som van geld en diensten) in totaal S 95 milliard bedraagt, hetgeen bijna 1M maal zoveel is als dat van Rusland; dat wij bovendien meer koien hebben dan de USSR, meer staal, meer electrische stroom, evenveel aluminium en dat ten slotte onze handelsvloot groter is dan die van de V.S. of Rusland. En dan na de laatste zwart-wlt statis tiek. na het laatste diagram en het laatste projectie-plaatje, kvjkt men de Europeaan aan en zegt: „Now, we better have that job done right away" („laten we dat zaakje gauw opknappen"). „That job" is natuurlijk de gemeenschappelijke verdediging van onze gemeenschappelijke vrijheid tegenover de dreigingen uit het Oosten. Maar nog enigszins beduusd van al die harde feiten, reageert de Europeaan niet meteen, hij weet dat hij er ditmaal niet af komt 'met het bekende adagium over statistieken er zijn leugenaars, grote leugenaars en statistieken") hoeveel com mentaar al deze cijfers ook zouden ver dienen. Hij zit daar aan een glanzende conferentietafel, kijkt enigszins wezenloos rond en betrapt zichzelf op het feit, dat hij eigenlijkdat barokengeltje zoekt. Het is er niet. Voor de gemiddelde Amerikaan is de organisatie van Noords-tlantisch Pact, dat in 1949 een brug over de Oceaan sloeg en sindsdien tien landen aan gene zijde van het grote water met Canada en de Ver enigde Staten verbindt, niets meer, maar ook niets minder dan „haidheaJed selfinterest". Accoord, da: klinkt weinig idealistisch, maar ook uw belastingaanslag begint niet met een romantisch beroep op uw culturele verantwoordelijkheid of met een opsomming van alle voordelen, die een democratie biedt. De NATO is voor Je Ameriksan een soort verzekering. Met de premie, die hij betaalt hoopt hij zijn veiligheid tegen Russische agressie te verhogen. Hij be kijkt de statistieken (zie boven) en con cludeert daaruit, dat Europa met Ameri- Alleen. redeneert hij, kunnen we het niet. Zou Europa onder de voet worden gelopen, dan zou het Europese potentieel gevoegd b(j het Russische een dodelijke bedreiging vormen voor zijn eigen land. Dit leert een eenvoudige optelsom. Mis schien is de premie hoog, maar een oor log zou toch altijd nog oneindig meer kosten: thans betaalt hij aan premie toch altijd nog slechts 3 pet van het totale bedrag, dat de vorige oorlog per jaai kostte. Met deze premie verschaft hij vooreerst militaire hulp in onderling overleg. Over dit Mutual Defense Assistance Program (wederzijds defensief hulpprogramma) in een volgend artikel meer. Het is echter vanzelfsprekend dat 'n gezend productie apparaat, een gezonde economie, een eer ste voorwaarde is voor de opbouw van een zo sterk mogelijke Europese defensie. Daarom is er in de E.C.A. een Division of productivity and technical assistance (afdeling productie en technische bij stand). Volgens de statistieken moet Europa namelijk veel meer kunnen produceren De visie van 'n deskundige van het State Department in die branche bevatte enkele interessante punten. Hij was na de oorlog zelf lang in Europa geweest, opende zijn causerie bescheiden met toe te geven, dat de beste productie-voorwaarden van Amerika ook in Europa te vinden waren en de slechtste van Europa hier. maar naar zijn mening was verhoogde produc- diviteit in de grond van de zaak een kwestie van .human relations" (de onder linge verhoudingen van mensen) Die had men hier veranderd, men had de arbeiders het gevoel gegeven werkelijk in het creatieve leven een rol te spelen, men had hem zijn individualiteit terug gegeven, hij had verantwoordelijkheid ge kregen. Vóór alles wil men geen Charlie Chaplin meer uit Modern Times. Daarnaast was het hem gemakkelijker gemaakt, het productie-apparaat was ver beterd, maar productie-verhoging ver warren met zuivere mechanisatie was een vergissing. Bovendien berustte ook de op vatting, dat zijn afdeling in Europa de zaak technisch wilde komen opknappen met 'n hoop ingenieurs en nieuwe machi nes. op een misvatting Op de eerste plaats wil men suggesties geven. Aan Europa de taak om daarop het feitelijke antwoord te verschaffen. „Wij proberen voornamelijk een idee over te planten De man méénde wat hij zei. Hij had iets v&n dat jonge practische enthousiasme, dat de statistieken gloeien deed. Hij noemde de 44 millioen Fransen een prachtige markt voor de productie van Frankrijk. Terugkomend op de veranderde human relations en de hoge productiviteit vroeg de Europeaan hem of de mensen hier ge lukkiger waren. Hjj aarzelde; hjj had Europa gezien, hjj was zeldzaam eerlijk tegenover zjjn eigen land. zonder al te veei chauvinisme. „Nee", zei hij, „mis schien niet. maar bjj jullie leven ze willen ze. als het ware verlamd, vftèr alles de status quo handhaven. Koste wat het kost. Een dergelijke gemeenschap houdt het niet....". kaanae hulp een niet el te grout riaico ia. op de drempel van de angst.daarera Of de gemiddelde Amerikaan Europa begrijpt? Waarschijnlijk niet. Overgesim- plificeerd is dat zeker de fout van de statistieken. Men vraagt zich af wanneer Frankrijk en Italië nu eindelijk niet eens hun belastingsysteem tot een normaler efficlëncy zullen opvoeren; wanneer Europa nu eens werkeljjk zijn „man power" en productie-apparaat en grond- stoffenvoorraden zal gaan coördineren. Dan komt tenminste de Amerikaanse op telsom van deze statistieken uit. Wanneer de Amerikaan de overtuiging heeft dat zijn belastingcenten goed be steed worden, heeft hij met een hoop dingen vrede, maar wanneer dat niet ge beurt, zou hij het liefst een èndere ver zekeringsmaatschappij nemen. Deze is er echter niet Op een vraag van de Europeaan of het bezoek van de Amerikaanse congresleden aan Straatsburg nog gevolge* zou hebben voor de Europese politiek van de ver enigde Staten, gaf men hem ee]»er verstaan, dat dat zeer wel mogelijk was. Het Europese leger, het Plan-Schuman, de hele Westeuropese integratie.... waar om moet het allemaal zo lang duren..... Is de wereld-situatie dan zo critiek als de V.S. het zien, vraagt men dan nog. of zijn er ook èndere interpretatie-mogelijk heden? Er is een hoop wjshiul thinking ln Europa, antwoordt men. Tot 16 November verloor Amerika alleen al in Korea meer dan 100.000 man, waarvan bijna 17.000 aan doden en bijna 13.000 aan vermisten. En het ziet er zeker niet naar uitdat het com~ munisme daar verslagen is. Men hoeft er maar de schokkende verhalen over het gestadig afnemen der Westelijke su perioriteit in de lucht voor te lezen, de verhalen over de MIG's die technisch tot meer in staat zijn dan de Westerse straaljagers. Ontruimde oude pale.zen? Men kijkt nog eenmaal naar de zolde ring der conferentiezaal. Geen barok engeltje geen luchters, geen enkele tier lantijn: 'de hele omgeving glanst van een nieuw functionalisme. En tegen een der gladde wanden hangt nog de laatste kaart: zwarte balken voor de productie in Europa over het jaar 1949 daarboven op een witte balk die van het jaar 1950. Er is vooruitgang, maar misschien zullen we inderdaad onze palei-i tS-00 en 16.45 Gram.; ïc.so Piano.c zen moeten verlaten; onze politieke ge- Nws; 18.30 .in. .j m dragsiijn elders vaststellen En de voormalige ministeries van buitenlandse zaken alleen openstellen voor touristen, ook voor.... Amerikaanse touristen. Ze komen graag kijken naar hetgeen de laat ste resten onze renaissance, onzer barok over een glorierijk politiek Europees ver leden vertellen. Maar men heeft het gevoe), dat dit soort statistieken er niet op hun plaats zijn I. W. HOFWIJK. Dinsdag 11 December HILVERSUM I (402 m.) 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed; 7.30 Zen dersluiting; 9 00 Nieuws; 9.10 Voor de huis vrouw; 9.35 ..Lichtbaken"; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 'Gram.; 10.40 Schoolradio; li,00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 An gelus; 12.03 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 „Sluit de gelederen", (vraag gesprek); 13.25 Promenade orkest; 14.00 Ge varieerd programma; 14.53 Gram.; 14.57 Kleinkoor; 15.20 Gram.: 15.30 Ziekenlof; 15.00 Voor de zieken: 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Actual.; 18.20 Sportpraatje; 18.30 RVU: prol. dr J. J. Fahrenfort „India"; 19.00 „Hier ls vrij Europa". Vaudeville programma; 19.30 Gram.; 19.40 „Dit ls leven" (caus.l; 19 50 Gram.: 20.00 Nieuws: 20.08 De gewone man; 20.15 Philh. orkest; 21.10 Acflual.; 21.20 Viool en piano: 21.50 De Radiodcfrier; 22.03 Omroeporkest, vrouwenkoor en solsten: 22.15 Huldigingsconcert Rosa Spier; 22.35 „Gesm-ek met mijn zoon"; 22.45 Avondgebed; 22.00 Nieuws; 23.15 „Gezond gezin" (caus.); 23.25— 24.00 Gram. HILVERSUM n (298 m.) 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Zen dersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Morgenwijding; 9.25 Gram.; 9.30 „De Groenteman"; 9.35 Gram; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 R.V.U. dr J. C. A. Fetter bespreekt de roman „Barabbas" van par Lagerkwist; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Sopraan, bariton en piano; 12.33 Voor het platteland; 12,40 Piano; 13.00 Nieuws; 13.20 Dansorkest en solisten: 13.50 Gram.; 14 00 Voor de hulsvrouw; 14.30 Gram.; 14.40 School radio; 15.00 Gram.; 15.30 Onze Amerikaanse Buren; 16.05 Kinderkoor; 16.30 Zendersluiting: 18.00 Nieuws; 18.15 Amusementsmuziek; 18 40 Surinaamse volksmuziek; 18.55 Voor de kin deren; 19.00 Piano; 19.15 „Paris vous parle"- 19.20 Kamerkoor; 19.44 „Grote ontdekkingen van de laatste vijftig jaar", (caus.); 20 00 Nieuws; 20.05 Actual.; 20.15 Gevar. programma 21.15 Gram.: 21.30 „Kent Uzelve (caus.); 2135 Amusementsmuziek; 22.00 Dit is Uw land uw volk (klankbeeld): 22.45 Bulten), over zicht; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.; 23.45—24 00 Idem. Engeland, BBC Home Service. 330 M. 12.00 Gram.; 12.20 Schoolradio; 12.3S Piano recital; 13.00 „Have a go"; 13.30 V. d. arbei ders; 13.66 Weer; 14.00 Nws; MJ0 Ge-var. muz.; 13.00 Gram.; 15.56 Sportcomment.: 16 50 Gram.; 17.00 Vespers; 17.46 Gram.; 18.00 V. d. kinderen: 18.55 Weer: 19.00 Nws: 19.13 Sportber.; 19.20 Gram.; 20.00 Gevar. pro-u ïlï?,-J°°r en solisten; 21.00 Kla'nft. bee.d. *2.00 Nws; 22.15 Wereldoverz.; 22 30 £-ar,Vpr?gr-: 2s-#0 Caus-: 23-20 Pianorecital: Verslag vergadering Ver. Naties; 24 00 —0.03 Nieuws. •>.ï'1ï5elantI' BBC L16ht Programma. 1500 cn 12.00 „Mrs. Dale's Dagboek"; 12.15 Ork.est- conc.; 12.46 Vooixir.; 16.00 Dansmuz.; ij.45 Orkes.conc.; 14.46 V. d. kinderen15.00 V. d. vrouw; 16.00 Lichte muz.; 16.30 V. d. so.da- ten; 16.40 Lichte muz.; 17.15 „Mrs. Dale's Dagboek'; L.30 Orkestcoac.18.15 Orgelsp 18.50 ,*Rendez^vous"; 19.00 Militair 01-k.; 19.15. V. da jeugd; 19.45 Hoorsp.; 20.00 Nws; 20.25 Sport; 202)0 Hoorsp.25.00 Operamuz.; 22.00 Gevar. progr.; 22.30 Discussie; 26.00 Nws; 23J15 Actual.; 23.20 Lichte muz.; 24.00 Voor dracht; 0.15 Liciïte muzieik; 0.561.00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 M 12.00 Gevar. muz.; 13.00 Nws; 13.30 Omroep orkest; 15.50 Lichte muz.; 1260 Strijkkwar tet; 17.00 Nws; 17.45 Gevar. muz.; 19.00 Nws1 19.30 Hoorsp.; 21.00 Orkestconc.; 2146 Nws' 23.30 Orkestconc. 24.00 Nws; 0.30-1I.OO Dan»^ muziek. Frankrijk, 347 M. 12.00 Gram.; 12.30 Orkestconc.; 13.00 Nws: 14.00 Idem; 14.06 Pianorecital; 18.30 Amerik uitz.; 19.00 Orkestconc.; 20.00 Kamermuz i 22.46 Pianorecital; 23.00 Poëzie en gitaar; 23.20 en 23.40 Gram.; 23.46—24.00 Nieuws. Brussel. 524 en 484 M. 324 M. (Vlaams programma) 14.45 Gram.; 12,30 Weer; 1238 Kiass. muz.: 13.00 Nws; 13-15 Gram.; 13.45 Fiimmuz.; 1400 ?-C« nrn^°' ÏIHZ X' d' 15.30 Gram.; la.55 I<l©m, 16.00 Gevar. muz.: 17 oö Nws- "-1* V. d kleuters; 1L30 Gram.» 17.0O Boekbespr.; 18.00 Jeugd en ?rUaZ£ X' d' s°ldat*n; 19.00 Nws; 19.3» Gram., ïS.aO Caus.; 20.00 Klankbeeld; 20.40 „Figaros Hochzeit", opera; 23.46—24.00 Gram. 324 M. (Vlaams programma) 12.05 Orkestconc.; ïs.oo Nws; ijjio, Nationaal programma. 243 en Graan, coitc.; oonc.; Gram.; 14.30, 10.^0 13-40 u.am., ïa.ia c.23 e -r. 22.00 Nws; 21.50 strijk ..a ...5 22.56 Nws; 23.00 Dansmuz.; 23.au rs-.i. Dinsdag 11 December televisie-programma van Exper. televisie-programma van de KRO: 20.1521.45 1. „Voor oog en oor", a. Kam pioen-toneelkappers aan het werk, b. Actu aliteit, c. Film, d. Een merkwaardige huis vlijt; „Merklappen", e. Weeroverzicht; Pauze 2. „Het costuura ven onze voorouders".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3