Kamer ernstig bezorgd over huidige situatie „Kinliem" gaf niet ten onrechte ONVERANTWOORDELIJKE BALLONVAART Een poel van scheldpartijen Rumoer in en rond liet Perzische parlementsgebouw Jongelui gingen er met gestolen auto van door Rijksarchief millioen Raden van Arbeid wachten op aanmelding van gegadigden van een paar slapers" r iNG' noodsignalen r Hoge Raad kiende uit: kienen is niet geoorloofd Natuurboter wordt duurder Ontheffing van dienstplicht de d,t 4 op «tóSTSnaSSL Woensdag 12 December 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Huurverhogingmaar dan ook loon- compensatiezegt Van Vliet (KVP) Lonende bouw niet meer mogelijk voor oudere militairen ministerraad 'LAGEN Ned. kapitein verklaart: Pleven won wederom vertrouwensvotum Mossadeq dreigde en iverd gedreigd - Heeseh van ondergang: gered V. Cairo roept ambassadeur uit Londen Kerkdienst op televisie scherm Te veel zucht naar avontuur Regelrecht naar Afrika H Velen kregen reeds onverwacht surpriseS Prinses Marijke tracteerde /li WEERBERICHT Staalkaart van meningen Zieke, thuisbouw Goedkopere koelhuisboter op de markt (Van onze correspondent). UNIE-BESPREKING IN DE Commissie nodig ROUWBEKLAG BIJ DEIGNS MINISTERIE De „Westkust" in Huil al -Mevr. Boesman moet beter loeteorologische verschijnselen bestuderen Het Egyptische volk mag zich vrij bewapenen N.C.R.V. heeft de primeur De Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering heeft evenals de andere verzekeringen een sociale strekking. Er wordt niet alleen aan de verzekerden, die zich daarvoor aanmelden, uitgekeerd waarop zij recht hebben, maar er wordt, ook getracht uit te betalen aan degenen, die zich niet uit zich zelf komen aanmelden. Het is als bij een loterij, waar de winnaar van een prijs zich niet aanmeldt. V: Moeilijkheden Hoge Road: KIENEN IS HAZARDSPEL I astoor moet boete betalen E a weerverwachting, geldig van heden- tot Donderdag, .nd luidt: I het Noord-Westen van het land overwegend t alf bewolkt en droog weer. Temperaturen e ikele graden boven het vriespunt. Zwakke tot niatige Zuid-Westelijke wind. Elders vooral in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist en lichte vorst, maar ln de middag ook enkele verspreide opklaringen en temperaturen oplo pend tot even bovfn het vriespunt. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Donderdag 13 December: Zon op 8.38 uur, onder lt-,28 uur. Maan op 15,11 uur, onder 8.16 uur. SCHIEDAMSCHE C W oningbouw ü;aat voor! Vnsn«.ff •nriCttM* WAtt m ffrtroi .iirAwin./»/»* In de avondvergadering van de Tweede Kamer van gisteren tijdens welke de begroting van \Y ederopbonw en Volkshuisvesting behandeld werd, was er maar één probleem en dat was de woningnood. Reeds bij de algemene beschouwingen op de Rijksbegroting was dit pro bleem aan de orde gesteld tegen iedere gewoonte in. De heer Andriessen bad toen reeds een motie ingediend om bet aantal te bouwen woningen te verhogen; een bewijs, zoals de beer Stapelkamp (A.R.) zeide, hoe precair de toestand was. Er heerst ongerustheid over de wo ningbouw. De regering heeft natuurlijk niet alle factoren in de hand, maar de lage rentepolitiek beeft de zaak er niet beter op gemaakt, aldus de heer Stapelkamp. De gemeenten beginnen al met een wauhoopsfinanciering, omdat de regering ver ruimd heeft geld aan te trekken tegen een be hoorlijke rente. Het gunstige moment daartoe is 11 n voorbij. huurverhoging, meer woningwet-woningen en minder particuliere woningen (De Loor, P v. d. A.), minder woningwet-woningen en meer particuliere woningen (Van Dis, SGP), terwijl dr Mol (KVP) een pleidooi hield voor de ziekenhuisbouw, die in de verdrukking dreigde te geraken. De situ atie was volgens hem in deze sector zo. dat plannen, die reeds jarenlang klaar lagen, niet konden worden uitgevoerd. Hiermede was voor deze avond de sprekerslijst ten einde. Morgen zal minis ter In 't Veld hierop antwoorden. F. S. STAPELKAMP (A.R.) wainhoopstinainciering De heer Stapelkamp meende, dat de fegering de zaak niet meer in de hand heeft getuige het toenemende aantal Werklozen in de bouwvakken. De rege ring weet blijkbaar ook geen raad met het huurbeleid De huidige toestand is op den duur uitzichtloos. Er zijn nu huur verhogingen van 15. 30 en 4-5 pet., wat Sociaal niet verantwoord is. De huren tnaken echter procentsgewijs een kleiner deel uit van het arbeidsinkomen dan Voorheen. De heer Van der Feltz (C.H.) legde er de nadruk op, dat lonende bouw niet meer mogelijk was. De po'itiek van de regering is foutief, omdat zij niet geba seerd was op economisch verantwoorde fundamenten. Het huurbeleid is onrechtvaardig ge weest. maar men vergeet daarbij dan dat er nog een ander zeer belangrijk pro bleem aan deze huurverhoging vast zit. Voor de een zal het zwaartepunt* liggen de woningbouw zelf, voor de ander sterker on het arbeidsinkomen. Zonder «"■a mtt dn. dilemma te bemoeien, kan men natuurlijk de vraag stellen of au de verhuurders die ƒ8 a 9 millioen moeten bekostigen, die de huren meer zonden moeten opbrengen. Een hogere hunr zou de bouw ongetwijfeld stimuleren, maar daarmee' is de kwestie van betaling der hogere huurlasten nog niet-opgelost. Men moet het huurbeleid nu eenmaal zien in het. economisch beleid, dat wij Voeren en dan is men èr niet mee af deze kwestie naar eigen gevoelen dus van- pit een zeer bepaalde zienswijze te beoordelen. Zo krijgt men eenvoudig een staalkaart van meningen, al naar gelang Van het politieke en economische inzicht Waarvan de minister de grootste gemene deler zou. moeten zoeken. Ook de heer Van Vliet (K.V.P.) sprak ongeveer aldus zijn bezorgdheid uit over de gang van zaken in de woningbouw, het meest urgente probleem met het oog op een natuurlijk gezond ge en -dnsleven. em, v'olgens de heer Van Vliet vóór gaat aan, defen sie en indu strialisatie. Het laar 1952 ziet er coigens hem. gezien de afge geven Rijks- goedkeuringen, somber uit. Hii verwacht in dat jaar de bouw van hoogstens 40.000 woningen. om deze lonen- en prijzencommissie vraagstukken te bestuderen. Maar de meest juiste opmerking was deze, dat er teveel gestreefd was naar goedkope huurwoningen en dat de mogelijkheid van het verkrijgen van een eigen woning teveel uit het oog was verloren. Maar met de huurverho ging, die nu van alle zijden was bepleit en welke ook de heer Van Viiet wilde, dwaalde men nog verder van dit ideaal. Wat meer gedetailleerd was het alle maal een repetitie van wat over het pro bleem van de woningbouw bij de algemene beschouwingen reeds uitvoerig was ge zegd met motie en al: de bpuwstop-misère. de rijksvoorschotten, de onvoldoende premieregeling (Ritmeester VVD), de De prijs voor boter, die j.l. Maandag werd verhoogd tot f 4.80 per kilogram, zal over enige dagen andermaal wor den verhoogd en wel tot f 4.94 Om de nadelige gevolgen van deze prijsstijgin gen op de binnenlandse markt op te vangen, zullen de zuivelfabrieken over gaan tot het in ruime mate op de markt brengen van koelhuisboter. waarvan de prijs circa 4.50 per kilogram zal be dragen. Met deze goedkopere koelhuisboter hoopt men de toch reeds sterk in aantal teruggelopen boterklanten op de binnen landse markt te behouden. Bovenstaande mededelingen werden Dins dag te Apeldoorn gedaan door de direc teur van de Coöp. Zuivelfabriek Mariën- daal", de heer H. J. Koier. tijdens de ge houden najaarsvergadering van deze Coöp. Melkinrichting. De grote stijging van de boterprijs. 46 cent binnen enkele dagen, is een direct gevolg van de grotere export naai België, waar onze natuurboter zeer in trek is door de normale seizoen-achteruitgang in de boterproductie aldaar. Bij legerorder U aangekondigd, dat binnen afzienbare tijd een sinds October 1939 niet meer toegepaste bepaling uit de Dienstplichtwet Weer van kracht zal wor den, waardoor soldaten, die de leeftijd van 35 jaar hebben bereikt, van dp DIENSTPLICHT Worden ontheven. Voor onderofficieren en officieren ligt die leef tijdsgrens resp by 40 a 45 jaar. Dit betekent niet, dat alle dienstplichti gen, die de hierboven vermeide leeftijd grens hebben bereikt en nog in werke- lUke dienst zijn, uit de dienst ontslagen zullen worden. In bedoelde legerorder is bepaald, dat de dienstplichtigen, die krachtens een vrijwillige verbintenis nog in dienst zijn, eerst -jit de dienst ontslagen zullen worden op de dag, waarop hun ver bintenis eindigt. De dienstplichtigen, die wel voor ontslag in aanmerking komen, doch wier verder verblijf in werkelijke dienst op prijs wordt gesteld, kunnen, mits zij aan de gestelde eisen voldoen, een vrijwillige verbintenis als beroepsmilitair sluiten. Naar wij vernemen, heeft de minister raad zich gisteren bezig gehouden met de kwestie van de aanstaande besprekingen met vertegenwoordigers van de Indonesi sche regering- De Nederlardse regering houdt thans contact dienaangaande met de voorzitter der Indonesische delegatie, prof. SupomO. ;s, DE KLOK VAN UITGEEST Op het jaarcongres van Amerikaanse tandartsen te New-York demonstreert de 94-jarige tandarts dr Herbert TV. Adams een nieuw miniatuur zancl- spuitertje, dat in de toekomst gebruikt zal worden voor hetzelfde doel als de tegenwoordige boorinstallatie. Misschien dat, als het ooit zover komt, meer mensen opgewekter naar de tandarts zullen gaan. VAN VLIET (K.V.P.) ..woningbouw gaat voor.. uitgiftebeleid- van als oorzaak de kapitaal» Waar blijft de uitgFfte^0"1^^^; premielening, welke de reglrtag over weegt? Het Rijk kan in dit 0pzifht een voorbeeld nemen aan de gemeentebestu ren. De regering moet er eveneens op bedacht zijn aan de fmancieringsmoeilijkt heden van de particuliere bouwers tege moet te komen. Ook het huurbeleid onderwierp de heer Van Vliet aan critiek. Hij bepleitte alweer Jen economisch verantwoord huurniveau. Hier rijzt.. echter heel wat vragen en moeilijkheden, waaronder vooral de *Westie der compensatie, welke ook vol gens de heer Van Vliet zeker zou moeten Wilgen. ,Een bescheiden algemene loonsverho ging als compensatie achtte de heer Van "liet zonder repercussies zeer wel mo gelijk. Hij bepleitte de instelling van een andere veelzijdige commissie dan de De kapitein van de Nederlandse hopper zuiger „Kinhem", die Zondag ter hoogte van Hvide Sande aan de Deense kust in moeilijkheden raakte, heeft gisteren naar aanleiding van de in Denemarken geuite critiek, dat het vaartuig ten onrechte noodsignalen zou hebben gegeven tenge* volge waarvan indirect vyf leden van de bemanning van een Deense reddingboot om het leven kwamen, enige mededelin gen gedaan. Vandaag zou een volledige verklaring door hem en de bemanning van de zandzuiger te Esbjerg worden af gelegd. De kapitein deelde mee: „Om 14.00 uur Zondagmiddag zagen wij de kust. Met het oog op de hoge zee en de zeer sterke wind wendden wij het roer en trachtten van de kust weg te komen. Hierin slaa; den wij niet en in de volgende twee uur werden we drie zeemijlen in de richting van de kust gedreven. Tegelijkertijd poog- i n „WV met een morselamp de woorden I „tug en ..tugboat" (sleepboot) te seinen, zonder echter antwoord van de wal te zien. Om 15.30 uur werd uit de machine kamer gemeld, dat de machine in het ge heel met meer werkte. Hierop schoten wij een raket af om de aandacht van de wal te trekken Wij hadden in de tijd tot 18.00 uur in het geheel drie raketten af geschoten, toen wij de reddingboot zagen naderen. Ook seinden wij in die periode voortdurend om sleepboothulp Om 16.45 uur hadden wij het anker uit geworpen. Enige tijd later ging de wind liggen, de ankerkabel weerstond de kracht van de stroom en wij waren gered. Op dat ogenblik bevonden wij ons slechts vijf zeemijl uit de kust De reder van de „Kinhem tekent hier bij nog aan, dat de vuurpijl voor sleep boothulp en voor de reddingboot dezelfde is. Dit verklaart dan ook, waarom de reddingboot is uitgevaren met het be kende noodlottige gevolg. He Nederlandse gezant te Kopenhagen heeft opdracht gekregen een persoonlijk bezoek van rouwbeklag te brengen aan het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken. De Nederlandse vice-consul te Esbjerg zal de begrafenis van de omgeko men redders als officieel vertegenwoordi ger bijwonen. De 500 ton metende Nederlandse kust vaarder „Westkust" is Dinsdag door de uit Huil afkomstige treiler „Swanella" He Raad voor de Luchtvaar* heeft gis pten uitspraak gedaan in het ongeval 3^1 de vrije balion PH-BHD. welke op W <Ynril 1951 tijdens een lucht langs de st in zee terecht kwam. De wee inzit- A'hdcn, de balloncommandante mevr C. C G -Hoe manVisscher. ei de auteur j. °"fried Bomans werden toen met be- i-a van ar teren ar land gébracht. De d,., 's van oordeel, dat het uitvoeren van én UH'onviucht zo dicht langs de knst fa'j landwind niet verantwoord was. ac'lt evenwel geen aanleiding aan- v tot het opleggen van een maatregel i-aa, tucht, zoals door de directeur-gene- Was §ev°rderd. De balloncomman- e« zo wordt ia de conclusie gezegd, heeft niet voldoende inzicht gehad in de meteorologische omstandigheden. De raad verwacht, dat zij zich betere kennis van de meteorologische verschijnselen za) verwerven, dan zij thans bezit en meer 'in het bijzonder voorzichtigheid zal be trachten bij vluchten m het grensgebied van circulatieveranderingen. Wanorde Het is de raad opgevallen, dat er bij het vertrek van de ballon wanorde heerste In strijd met de bepalingen bevond zich een groot aantal mensen vlak bij de ballon. Wat het verweer van de balloncommandante betreft de ballon zou op bevel van de balïonmees- ter zijn vertrokken zonder dat zij vol ledig voorbereid was is de raad de mening toegedaan, dat de balloncom mandante, ongeacht de verantwoorde lijkheid van de bal'onmeester. de uit eindelijke verantwoordelijkheid heeft voor het vertrek. „Westkust" maakte dertig graden slag. zij. toen het schip de haven werd bin nengesleept, hetgeen een gevolg was van het verschuiven der lading steen kool. De vier man sterke „prijsbeman- ning" van de „Swanella" heeft gedu rende de vaart van tachtig mijl naar de haven van Hull, die twintig uur duurde, zonder eten of rust op het hellende dek van de „Westkust" vertoefd. Met 377 tegen 240 stemmen is in de Franse nationale vergadering een motie verworpen, waarin de oppositie vroeg om uitstel van het debat over de ratifi catie van het plan-Schuman. Premier Pleven had aan deze stemming de ver trouwenskwestie verbonden. De uitslag wordt als een gunstig voor teken beschouwd voor de stemming over het plan-Schuman zelf. Ook hieraan zal Pleven de vertrouwenskwestie verbin den. De tegenstemmers van gisteren wa ren Gaullisten, communisten en enkele rechtse en radicale afgevaardigden. Het Perzische parlement is gisteren het toneel geweest van een onbeschrijf lijke verwarring. dc beschuldigingen en dreigementen waren niet van de lucht, 'n Paar keer kwam het zelfs tot handgemeen en de hulp van militairen moest worden ingeroepen om de orde te herstellen, D'4 wel de rumoerigste zitting sinds het oliegeschil de gemoe deren in Perzië heeft verhit. Toen Mos sadeq een redé wildc houden, maar door de oppositie werd utgcjotrw!, riep hij uit: „Indien u mij lliet aan het woord (Van een correspondent) Dat stal en schuur en woning van een landbouwer te Heesch in Noord-Brabant zijn gehele gezin, alsmede zo ongeveer het halve dorp niet onder donderend geraas de lucht ingevlogen is, kan meer als een geluk worden beschouwd dan dat het voorkomen dezer cata strofe op zijn rekening komt. Hij had staafvormige stalpalen ge plaatst, om daaraan de koeien vast te binden. Niets bijzonders, zult u zeggen. Maar als u dan weet dat deze staven vol munitie zaten en door de geallieerden werden ge bruikt om de zwaarste bunkers op te blazen, dan rijzen u de haren toch te berge en loopt er een koude rilling langs uw ledematen. De Rijkspolitie heeft met be kwame, zij het zeer voorzichtige spoed het helse materiaal in beslag genomen. Heesch is van de ondergang ge red! wil laten komen, zal ik het volk te hulp roepen". Het gejoel bleef aanhouden en onder uitroepen als „Er uit" verliet de premier het spreekgestoelte, dat direct werd ingenomen door de leider der op positie. Deze riep de wenende Mossadeq na: „De madjlis is niet uw speciale eigen dom. Ga maar liever de straatschenders die u steunen, toespreken. Loop naar de hel en ruk uit! U bent een pest van onze maatschappij". Óok de voorzitter van de tweede kamer verliet toen het ge bouw Inmiddels hadden zich bij het hek rond het parlementsgebouw verscheidene dui zenden opgewonden Perzen verzameld, die schreeuwend poogden zich een weg door de poorten te banen om de afge vaardigden der oppositie in het gebouw zelf aan te vallen. Zij probeerden het drie maal, maar werden door militairen teruggedreven. Vele aanhangers van Mossadeq ver zamelden zich op het plein, waaraan het parlementsgebouw is gelegen. Zij riepen luidkeels: „Wij zullen de afge vaardigden van de oppositie met onze eigen handen wurgen". Het geluid de zer kreten drong tot in de vergader zaal door. Nadat voor de tweede maal de orde en rust hersteld waren, kwam Mossa deq terug en hield een rede van ander half uur. „Zolang er geen motie van wantrouwen tegen mijn regering is in gediend en door de kamer aanvaard, zal zij aan het bewind blijven", zeide hij onder meer. Over het oliegeschil verklaarde hij: „Mijn regering blijft gekant tegen elk plan, dat zou voorzien in een terugkeer van Britse technici op de Perzische olievelden". Tenslotte verzekerde hij, dat hij on danks alle tegenstand door zal gaan met. het organiseren van vrije verkiezingen. De Egyptische regering heeft gister avond besloten, haar ambassadeur in Londen terug te roepen, aldus heeft een regeringswoordvoerder te Cairo bekend gemaakt Een zaakgelastigde zal de lei ding van de Egyptische ambassade te Londen op zich nemen. Voccts heeft de Egyptische regering het besluit genomen ..vrije bewapening" van het Egyptische volk toe te staan. Tenslotte neemt de regering zich voor, binnenkort straffen te stellen op samen werking met de Britse strijdkrachten in (1c zóne van het Suez-kanaal. De NCRV zal de primeur hebben van de eerste kerkuilzending op het TV- scherm. Televisie-technici zijn namelijk bezig aan de voorbereiding van de uit zending van een Adventsdienst in de Nederlands Hervormde Kerk te Blari- cum op 21 December, welke dienst dan onmiddellijk op het scherm kan worden gebracht. Van het welslagen dezer uit zending hangt het af of men verdere stappen op dit terrein zal ondernemen. Of de KRO eveneens voornemens is een spraak HET dagelijks bestuur der C.P.N. heeft weer eens de stand van zaken op het gebied van de partijscholing onderzocht en dezeonbevredigend be vonden. De cursussen voor afdelingskaders wer den in vele gevallen in het geheel niet gehouden, terwijl de kadercursussen in de districten op een te beperkte schaal plaats hadden waardoor tal van veelbelovende arbeiders- en andere kaders niet allen gelegenheid hadden hulp te verkrijgen bij hun studie van het Marxisme-Leninisme, teneinde hun practische werk te kunnen volhouden en verbeteren. Nou die zit weer. Er is ook al een man netje, dat zijn plicht niet deed, als scho lingsleider opzij gezet. Overigens mag het partijbestuur de re dactie van „De Waarheid" ook wel een» controleren. Niet op haar Waarheidsliefde. Die is in orde. Leugens of verdraaiing van feiten zijn in deze krant uitgesloten! Onze waarschuwing aan de communis tische leiding ligt od ander terrein. Op het vlak van de godsdienst, die ondanks alle tegenspraken toch maar „opium voor het volk" blijft. In genoemd vlak heeft „De Waarheid" zich lelijk vergaloppeerd. Waarschijnlijk onbewust, maar zulks maakt het geval nog erger. Men weet, dat er nog al enig rumoer 'm terzake van de verkoop van een befaamde klok der Ned. Hervormde kerk te Uitgeest aan Amerika. Nu werkt het woord „Amerika" op de communisten als de bekende rode lap op een bepaald soort viervoeters met gesple ten hoeven. Dus is „De Waarheid" al aanstonds te gen. Maar de redactie is ook nog om een andere reden mordicus tegen. Onder de titel „De klokken van Arne- muiden" vangt het artikel tegen de rege ring en de V. S. als voigt aan: „Het pakt ons altijd weer, dit liedje! Omdat we een zeevarende natie zijn en meeleyen met het lot der varensgezellen op de wijde zeeën. E n om de klokken! Het Nederlandse landschap is niet denkbaar zonder zijn torens en tot het Nederlandse geluid horen de galmende dreun der grote en de speelse klank dei- kleine klokken". Wij herhalen: landschap niet denkbaar zonder zijn torens en klokgelui. Wat mankeert de schrijver? Waar ko men die torens en klokken practisch anders-vandaan dan van kerken? Die ker ken staan er niet voor niets, doch dienen voor godsdienstoefeningen. De torens zijn ook de symboliek van naar de hemel ge- beven handen- Het Nederlandse landschap is ondenk baar dus zonder die kerken. Doch wat zou er van dit landschap te recht komen als de Marxistisch-Leninis- lische leer hier in practijk werd gebracht. Er zou geen kerk meer worden ge bouwd. De bestaande gebouwen met to rens zouden in verval geraken. Het vlakke Nederlandse land zou steppegebied wor den. De Russificatie zou het Nederlandse landschap doen verworden. Nederland zou Nederland niet meer zijn. Juist zoals we dat reeds zovele malen hebben beweerd. „Torens motten we hebben met klok ken". eist „De Waarheid". Wij zeggen het na en „houwen zo". Want Nederland moet christelijk blijven en zal van zijn geloof blijvend ook in torens getuigen. Doch o wee als vader Stalin van die uit- kennis neemt. Gobberdebopski dergelijke uitzending nog niet bekend. te 'verzorgen, is i hou. HENK VAN DER MAZE. hinderen. Want en vergeet dit niet de aanspraken blijven bestaan, ook al verloopt een reeks van jaren. Het is al eens voorgekomen, dat iemand op 65- jarige leeftijd komt om zijn ouderdoms rente te vragen en dat dan, als de amb tenaar zijn stukken heeft nagezien en nadat een duik in het archief der „sla pers" is genomenblijkt, dat er nog zo veel geld aan wezenrente voor hem ligt op grond van de verzekering van een vroegere echtgenoot van zijn vrouw. Vaak gebeurt het, dat een vrouw, die op 65-jarige leeftijd haar ouder domsrente aanvraagt, verblijd ivordt De belanghebbende heeft er in de eerste plaats op toe te zien, dat zijn aan spraken tot gelding gemaakt worden. Wèl tracht de Raad van Arbeid deze be langen zoveel mogelijk veilig te stellen en zelfs te achterhalen, maar dit be hoort niet tot de taak van de Raad van Arbeid en is veeleer te beschouwen als een /service", die verleend wordt. Bij teleurstelling kan de Raad dan ook nim mer enig verwijt in dat opzicht treffen. In normale gevallen van lopende ver zekeringen zorgt de Raad van Arbeid er natuurlijk voor, dat iemand, die aan spraak op een uitkering heeft, die ook krygt. Maar soms is dat niet mogelijk. Als iemand, die een verzekering had lo pen, ophoudt met premie te betalen, b.v. doordat hij niet meer in loondienst werkt, dan wordt zijn rentekaart in het archief der slapers" opgeborgen, want de mogelijkheid blijft bestaan, dat later, soms na tientallen jaren, op die oude verzekering nog uitkeringen gedaan moeten worden. Als er vroeger voor een man zegels geplakt zijn, krygt, als hij komt te overlijden, zijn vrouw recht op weduwerente en zijn kinderen op wezen rente. Een weduwenrente gaat in als- de vrouw 60 jaar is, of als zy eerder inva lide ivordt. Wezen-rente wordt uitge keerd aan kinderen beneden 16 jaar, mits tenminste veertig zegels geplakt zijn. Nu is het practisch onmogelijk dis ruim 2 millioen slapers" in 'het oog te houden. Velen vertrekken naar een an dere gemeente, of zelfs naar een ander land. Ook zyn velen overleden, terwijl er nog nabestaanden zijn, die recht op een uitkering hebben. Hoe kan om een voorbeeld te noemen de Raad van Arbeid in Amsterdam weten, dat er in Limburg of Frisland een man overlijdt, die een vrouw of kinderen nalaat, die nog recht op een uitkering hebben op grond van het feit, dat hij'of zij 10, 20 of 30 jaar geleden in Amsterdam een rentekaart had lopen f Wel wordt eens in de 5 jaar, ter wille van de statistiek, i'io van 'alle „slapers" gecontroleerd. Daarvoor moet dan heel wat werk verzet worden. Bij die contróle blijkt dan, dat er nog mensen zijn, die aanspraak hebben op een uitkering. Tot hun verbazing ontvan gen zij een verzoek om op het kantoor van de Raad van Arbeid te komen. Zo kon onlangs een weduwe 3.000.in ontvangst nepten voor zich zelf en haar Drie Haagse jongelui, twee jongens j van 17 en 18 jaar en een meisje van 15, wilden Zondagavond, nadat zö gedrieën van een bioscoopje genoten hadden en daardoor wellicht tot „groot se" daden geïnspireerd waren, hun zucht naar avontuur botvieren. Zij stalen een auto en reden daarmee naar Rotterdam, waar het plan rijpte regel recht door te rijden naar. Afrika. Zij hebben hun plan gelukkig niet ge heel tot uitvoering kunnen brengen; bij de grens werd het ondernemende drietal door douaniers aangehouden en weer op transport gesteld naar de residentie. Op de Groenmarkt zagen de jeugdige Hagenaars nog vol van de avonturen die jarige leeftijd al recht had op een de aan een zakenman uit Den Bosch. De weduwenrente. En natuurlijk krijgt wagen was op slot maar een raampje J J" -i zij dat geld alsnog. Niet zelden wordt pas recht On wezenrente ontdekt, waarop reeds jaren tevoren aanspraak kon worden gemaakt, zodat men deze gelden met terugwerkende kracht uitbetaald krijgt als de kinderen al volwassen zijn. Ook al beschikt men niet zelf meer over de vereiste stukken blijft de uitke ring toch mogelijk, want de gegevens van de Raad van Arbeid zijn voldoende. Maar latere geslachten kunnen van zo'n verzuimde uitbetaling niet profiteren, de uitkeringen kunnen alleen geschieden aan belanghebbenden, niet aan erfgena men. Per jaar worden door de Raden van Arbeid in honderden gevallen oude aan spraken alsnog in contanten vereffend, Dikwijls zijn er vrij grote bedragen mee gemoeid omdat de uitkeringen over een reeks van jaren lopen. Als het over dui zenden guldens gaat, is het een uitzon dering, maar honderden zyn er toch meestal wel mee gemoeid. Wij raden elk aan na te gaan, of hij nog aanspraken heeft. In geval van twij fel zal de Raad van Arbeid er geen be zwaar tegen hebben bij hei instellen van een onderzoek behulpzaam te zijn. maar een stond open en toen was t voor een van de jongens, die leerling-automonteur is, geen grote moeite meer om de deur open te maken en de motor op gang te bren gen. Hij nodigde zijn maat en het meisje De knutselclub van een ijzer gieterij en emailleerfaDriek te Breda, bestaande uit een achttal leden heeft gisteren op Paleis Soestdijk aan de Koningin een door haar vervaardigd elei-triscn kinder fornuisje voor de prinsesjes aan geboden. Vol belangstelling hebben de Koningin en prinses Marijke een demonstratie in he* hakken van zandkoekjes in de miniatuuroven gevolgd. Marijke bood hierbij de helpende hand door zelf het blad met de deegvormpjes in de oven te schuiven. En nadat de koekjes prachtig bruingebrand uit de oven kwamen, heeft prinses Marijke triomfantelijk de aanwezigen óp 'n koekje' getracteerd.' in de wagen om een 'ritje te maken en gezellig pratend reed men naar de haven stad. Toen het drietal niet goed wist wat het nu verder zou doen, bekroop het de lust om verder te gaan en het voorstel dat een van hen opperde leek zo mooi dat ze maar meteen aan de uitvoering et van begonnen: ze zouden naar Afrika gaan. Tot de grenspost Bergeyk onder Eind hoven ging alles goed maar daar be gonnen de moeilijkheden. De papieren van de auto waren weliswaar in orde. doch de inzittenden konden noch een bewijs van Nederlanderschap noch een paspoort tonen. Bovendien weigerden zij hun namen op te'geven. Dit kwam de grensbeambten zo verdacht voor. dat zij het jeugdige drietal voorlopig vast hielden. Thuis was natuurlijk grote consternatie ontstaan toen de ouderr bemerkten, dat hun kinderen niet thuis kwamen. Da politie werd er in gemengd en al gauw ratelden op de telexen van alle politie- bureaux en douanekantorer in Nederland een verzoek tot opsporing van de drie kinderen. Ook het Kantoor te Bergeyk ontving het bericht waaruit de identiteit van de jongelui opgemaakt kon worden. Het span is Maandag weer naar Den Haag overgebracht. De Bosschenaar kreeg zijn auto terug. ln twee instanties laatstelijk door het gerechtshof ,e 's Hertogenbosch is een Maastrichtse pastoor veroordeeld wegens het organiseren van een kienavond" ten bate van zijn kerk Beide gerechtelijke instanties, laatstelijk het gerechtshof s Hertogenbosch, namen aar dat de kien avond. die openstond voor het publiek, opleverde .opzettelijk het publiek gele genheid geven tot hazardspel". De pastoor werd tot 5 gulden boete veroordeeld. Ter verdediging voerde hij aan dat het wezen van het hoogst karakteristieke Limburg se gezelschapsspel dat het kienspel is. werd aangerand door het arrest, van het hof en dat het kienspel geen hazardspel is, maar de oudste en primitiefste vorm veel loterij De Hoge Raad heeft echter s Hofs arrest iuist geoo-deeld ea het cas satieberoep verworpen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1