Nieuws uit STAD en OMTREK LANGS DE L De toenemende industrialisatie en de stroom Dat moet je kminen bekijken LAATSTE BERICHTEN Reclame Eduard Flipse dirigeerde het Residentie-Orkest IJN KERSTGROEPEN - STALLEN Zullen Vlaardingen en Maassluis een oplossing voor Schiedamse sport- terreinennood moeten brengen? De stem van de lezer g?Sï£ïïE5 Pater E. Andreoli O.F.M. volgende week naar Nieuw-Guinea R. DHONT f Maakt voor Uw zaak Muzikale ontwikkelingsavonden Gijsbert Nieuwland komt Eén ton Burgerzin P. HANOU, HOOGSTRAAT 50, Tel. 69663, SCHIEDAM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Handelaars in landmijnen Nieuwe president van Zwitserland Edvard Munch- tentoonstelling geopend Young Stars'' naar Nederland DONDERDAG 13 DECEMBER 1951 S PAGINA l Nu zouden er al veertig klaar moeten zijn MEEUW VERLOST ST. LIDU1NAKAPEL WORDT NU VERFRAAID NAAMSVERANDERING TWEE STUKKEN OP EEN AVOND KRAAKGAS VOOR SCHIEDAM SUCCESSEN VOOR FIGARO VOORZITTER NIET OP ZIJN GE-„MAK" VOORLICHTING OVER PSYCHIATRISCHE VERPLEGING - BURGERLIJKE STAND EXCELSIOR NAAR H. B. C. MEER BOTER BIJ DE VIS Haagse zaken willen maatregelen nemen H. M. DE KONINGIN NAAR 's-HERTOGENBOSCH AANVARING OP DE MAAS K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM NA 12 JAAR JEUGDWERK IN ROTTERDAM Zaterdag gelegenheid tot afscheid nemen in St. Franciscus College NED. VRACHTENMARKT In het Haagse Gemeentemuseum Vice-voorzitter Kath. Verbond van Kinderbescherming VISSERS REDEN IN DE VLIST Een van het trio omgekomen DE DIRIGENTENCRISIS afgelast' M. M- Als Schiedam zal zijn uitgegroeid tot een stad van 120.000 inwoners, zullen er in totaal volgens de normenvan het Nederlands Olympisch Comité 95 sport velden moeten zijn. Wel wetende, dat deze ideale toestand nooit te verwezen lijken zal zijn, is de Sportcommissie ge komen tot een totaal van 65 terreinen. Dit aantal is echter nauwelijks voldoende om aan de huidige behoefte te voldoen. Er zal duo over gedacht moeten wor den of geen Schiedamse terreinen gezopht zullen moeten worden in Westelijk Vlaar dingen of in Oostelijk Maassluis, waarbij dus oplossing van deze kwestie in regio naal verband gezien zal moeten worden. Alle thans in gebruik zijnde velden zul len moeten verdwijnen, hoezeer adviezen van landelijke sport-instantiec de ont wikkeling naar twee gecentraliseerde fportterrein-complexen afkeuren. Het Werkcomité ter bestudering van lie': Sportterreinenvraagstuk heeft het rapport, dat reads in April in eerste aan leg klaar was, maar dat door B. en W. nie geaccepteerd was, omdat het comité bij de conclusies in de competentie van het college getreden was, nu uitgebracht acht maanden na het gereedkomen van de hoofdzaken. Enkele der voor- naamr'te conclusies van dit rapport zijn h'erboven aangegeven. Het comité he ston^ uit de heren: Ir H. B. J. Aikeman, directeur van G.W., A. M. v. d. Bos, Gern. Accountant, M. Holl, Gem. Insp. van het Onderwijs; J. M. Horvath, stedebouwi- kundige bij G.W., H. J. Scheffers, lid van het bestuur van de S.B.L.O., A. v. Schie, Secr. van de Sportcommissie, J. J. Schip per, Tuinarchitect. Adviezen werden verkregen van drs W. v. Zij'll en Lou Boeljon. leden van de Techr.'->ehe Raad van het Nederlands Olympisch Comité. Zij hebben met het sport err; inen vraagstuk een grote lan delijke ervaring. Bij de hierboven ge noemde cijfers van het N.O.C. werd re kening gehouden met een bespelingsnorm van 4 elftallen per veld. De sportcom- Biissie, in acht nemende de jeugd-elftal- len, kón deze norm tot 5 opvoeren. Noch de oude stad, noch het Oosten van de gemeente zal nog grond opleve ren voor sportvelden. Alleen Nieuwland en v.m. Kethel leveren de grond hier- v-or Daar ook overwogen moeat wor den welke behoefte er zou zijn aan school. sp-.rtterreinen. Aan minimum eisen zou worden voldaan wanneer per 4 scholen een terrein van 50 x 60 m bespeeld kon w:rden. Voor het buitenvlerk zouden de eerste drie klassen van de speelplaat sen, 4. 5 en 6 van het sportterrein ge bruik kunnen maken. Zou op deze terrei nen een doelmatige bodemverharding worden aangebracht dan zouden deze terreinen voor ongeorganiseerde jeugd e.d. gedurende de avonduren beschikbaar gesteld kunnen worden. Voor da andere dan Lagere Scholen zouden terreinen van 100 x 120 nodig Z'.jn, waarop verschillende veldsporten gelijk tijdig beoefend zouden kunnen worden. Hier zou per twee scholen een dergelijk terrein nodig zijn. Ook hier zou een ge schikte bodemverharding de bruikbaar heid van andere doeleinden tevens ver hogen. De volgorde De sportvelden, wolke nu het eerst aan de beurt komen zijn de 16 ten W. van de Poldervaart met twee tijdelijke velden. Het aanleggen van een aantal sportterreinen zal afhangen van de vast stelling van de definitieve loop van de toekomstige Rijksweg 20. Bij enkele ter reinen zijn moeilijkheden te verwachten in verband met de bezwaren van de Stichting van de Landbouw tegen het verdere onteigenen van cultuurgrond. Geen van de huidige clubs kan blijven zitten. De huidige terreinen van Hermes- D.V.S. snijden het gehele toekomstige bebouw'ingsplan van Nieuwland in twee- en. De over het hoofdveld geprojecteerde hoofdweg kan niet omgebogen worden. Bovendien is de grondwaarde hier in da toekomst veel te hoog. Binnen afzienbare tijd is uitgifte van de terreinen, waarop S.V.V. thans huist te< verwachten, cmdat hier kostbare induatriegrond ligt. Het is niet mogelijk deze velden te brengen naar de groenstrook ten N. van dit indu striegebied, omdat hierdoor een stadswijk van kinderspeelruimte verstoken zou blijven. Beide verenigingen zullen bovendien in de tegenwoordige omgeving niet vol doende ruimte hebben voor expansie. Zou S.V.V. niet willen verhuizen naar de complexen ten W. van de Poldervaart dan zal die vereniging te eniger tijd zon der enig terrein komen te zitten. Het sportterrein aan de Havendijk zal in het geheel van het Maasboulevard complex nog slechte de functie van schoolsportterreintje kunnen hebben. Dit zijn i« hoofdlijnen de conclusies van het rapport. „Wij komen voor de rode spruit" zei den drie meneren in regenjassen en gingen zitten. Ik dacht dat ze mijn dochter bedoel den en begon reeds vaderlijk trots te glimlachen, maar ze legden mij iuit dat het over dé vinding van deze eeuw ging. Een groenteman was er in ge slaagd een spruitje te kweken dat rood van kleur was.... een spruitje.... hon derd spruitjesduizend als ik dat wilde, maar zoveel blief ik er niet op één avond die dingen komen toch al zo dikwijls óp vind ik. De mene ren hadden blijkbaar niet verwacht dat ik op het vernemen van de vinding van de rode spruit gewoon rustig op mijn stoel zou blijven hangen.... Ze hadden waarschijnlijk gedacht diat ik onmid dellijk een Indiaanse krijgsdans zou gaan uitvoeren, hen op borrels tracte- ren en de hoofdredactie vragen een pa gina of drie „Speciaal nieuws" voor mij te reserveren.... „Hierop heeft de mensheid gewacht" zeiden zfe. ,-Dit zal de ommekeer zijn waar de kinderen later over in ge schiedenisboeken lezen, zoiets als de guldensporenslag of Leidens ontzet. Vergeleken bij de rode spruit zijn de Maagdenburger bollen maar kinder speelgoed". „Zo" zei ik met een vage herinnering aan natuurkunde-proefwerken waarbij die bollen me altijd zo zwaar op de maag lagen „nou, proficiat, heren, kan ik anders nog iets voor U doen?" Jazeker kon ik dat. Daar waren ze juist voor gekomen. Ik moest de bur gerij wakker stvudden. Ik moest als man van de krar# het voorbeeld ge ven. Ik moest handtekeningen verzame len om te komen tot <j€ stichting van een monument in het Julianapark. Er moest een vereniging worden opgh- richt van rode-spruitvrienden Sr zou een tijdschrift verschijnen en een p-rijs- vraa-g worden uitgeschreven voor een spruiten-centrumen of ik zitting w'lde nemen ln de pers- en propagan- dacommisssie. De P.T.T. zou een speciale postzegel uitgeven en er was el een film in voor bereiding met Danny Kay in de hoofd rol, „Is dat allemaal niet een klein tik keltje overdreven?" vroeg ik. Had ik dat maar niet gevraagdMet zijn drieën tegelijk begonnen ze arm- en been-zwaaien te maken alsmaar gil lend dat je de dingen gróót moet dur ven zien.... dat ze eigenlijk wel ge weten hadden dat ik maar een be krompen mannetje was.... dat ik het tóch nooit verder zou schoppen dan knietje van de krantdat de pers in Nederland immers nooit haar taak toegrepen haddat Schiedam altijd al zo'n naar stadje was gfeweest. ir->-r dat ik het dan zélf maar moest w.-ten.... en ze hadden er allang spijt v i dat ze er met mij over begonnen V' en.... Paars als rode spruiten zijn z_- mijn woning uitgestapt. SEBASTIAAN. Reeds meer dan 250 kaarten zijn ver strekt aan de leden van Schiedamse Har monie-orkesten, die willen deelnemen aan de drie ontwikkelingsavonden, welke ds Sectie Muziek van de Schiedamse Ge meenschap belegt voor de aangesloten verenigingen. Dit zal wel voor een be langrijk deel te danken zijn aan het feit, dat Gijsbert Nieuwland, die al zoveel waardering oogstte als dirigent van het selectie-orkest, de algemeen inleider zal zijn. Het behoeft niet eens gezegd te worden, dat hij kapitein-dirigent is van de Marinierskapel der Koninklijke Ma rine. Op Dinsdag 18 November vindt in het Volksgebouw aan de Tuinlaan de eerste avond plaats. Het onderwerp is; „De Harmonie- en Fanfarekorpsen van nu". Na een algemene inleiding zullen op deze eerste avond drie instrumenten be sproken worden n.l. de hobo, de clarinet en de saxophoon. Op deze instrumenten zullen drie leden van de marinierskapel solistische voordrachten geven. Men mag verwachten, dat deze nieuwe stap op de weg naar de opvoering van het peil der muziek-beoefening in Schie dam het werk van de Schiedamse Ge meenschap opnieuw dichter bij de men sen zal brengen. Een week, nadat de burgemeester op St Nicolaasavond de pers verraste met een conferentie over de nieuwe Burger zin-lening is de eerste 100.000 voltekend. Dit is stellig een zeer mooi resultaat, vooral, omdat in de afgelopen dagen juist het College weinig gei genheid gehad zal hebben de persoonlijke relaties aan te boren. Het gaat hierom echter niet alleen. Het gaat ook om de kleine spaarder. Naar Het Vrije Volk meldde heeft een van de neutrale arbeidersorganisaties drie stukjes van 100 genomen. In Delft, dat ook een Burgerzin-lening uitschrijft, heeft de Burgemeester zelf in de dagbladen iets hiervan verteld. Hij zegt, dat het misschien mogelijk is met zijn geld geen 4 maar 4% pet rente te maken, maar dan vergeet men, dat men met dat halve pet meer geen einde kan maken aan een van de ergste kwalen, welke onze tijd teisterden.de woningnood. Bovendien is 4 pet een zeer behoorlijke rente, zodat het beleggingsobject in het geheel niet onaantrekkelijk is. Wil men welen waar en hoe men wil bouwen met het geld, dat de Burgerzin- lening zal moeten opbrengen, dan lope men eens naar het WV-huisje aan de Gerrit Verboonstraat. In de etalage staan daar foto's van „Hoe Schiedam bouwde" en hoe U Schiedam kunt helpen verder te bouwen. Men mag misschien deze wijze van geld lenen door de Overheid wat eigen aardig vinden, zeker is .het, dat niet al leen een grote som aan onrendabel geld hiermee een zeer waardige bestemming vindt, maar ook, dat het in de nood nog steeds blijkt, hoe de beste eigenschappen van medeleven en hulpvaardigheid mo biel gemaakt kunnen worden. Het is verheugend, dat er niet alleen nieuws -behoeft te zijn over mensen, die dieren onnodig kwellen. Zo gebeur de het o.p Zaterdag 8 Dec- omstreeks half 4 's middags, dat een meeuw in de West-haven lag te spartelen- Deze kon blijkbaar niet loskomen. De heer H. v. Gerven stelde zijn boot beschikbaar en de heren W. v. d. Heuvel en H. v. Knot senburg roeiden naar het dier. Het bleek, dat het dier verward was geraakt in een lijn, waaraan een sn-oekhaakje zat. De heer Van Knotsenburg bevrijdde het uit zijn benarde positie, maar viel in het water, omdat de boot door de sterll; deining met kracht tegen de paal stootte. De heer v Knotsenburg, die een goed pak aan had en eerst onlangs van een ziekte genas, moest zich met een taxi naar zijn woning aan de Klaaswaalse straat laten brengen. De Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren heeft zich niet onbetuigd gelaten en zal de kosten van dit ongeval dragen. Dat dit kon gebeuren, is waarschijn lijk een gevolg van -het feit, dat iemand heeft zitten vissen, beet had en de lijn brak. De meeuw heeft met het visje de snoekhaak binnengekregen. Hoewel het dier hevig bloedde uit bek en aan vleugels is het weer op de wieken ge gaan. J. KREUGER, Insp. Dierenbescheming. Vlaardingen heeft nog een grote achterstand in te halen op allerlei gebied. Dat heeft men uit de mond van de voorzitter van de Schiedamse Raad kunnen horen. Waar onze buren ons echter zonder meer mee voor zijn, is met deze mooie Stadsgehoorzaal, die reeds tal van initiatieven heeft losgeslagen. Inderdaad, Schiedam behoeft zich wat culturele activiteit niet de mindere te voelen, maar de middelen, die Vlaardingen zich met dit gebouw verschaft heeft, zullen menige kunstlievende Schiedammer met na-ijver deze foto doen bekijken. In de vergadering van het St. Liduina- comité is formeel het besluit gevallen om de architect Coen Kramers te machtigen het werk van de verfraaiing van de St. Liduinakapel toe te wijzen a-an een der aannemers, die een offerte hebben ge daan. In de uiteindelijke plannen zijn de glas-in-lood ramen vervallen. Ingevolge de heden gepasseerde acte van wijziging der Statuten is de naam der vennootschap: N.V. HAV BANK (Hollandsche Algemeene Veizekerings Bank) gewijzig in: N.V. Levensverzeke ring-Maatschappij HAV BANK. N.V. Nieuwe HAV BANK (Nieuwe Hollandsche Algemeene Verzekerings Bank) is gewijzigd in: N.V Assu.Tantle- MaatschappU NIEUWE HAV BANK. De Kunstkring brengt op Donderdag 20 December twefc toneelstukken op een avond. Het Amsterdams Toneel Gezel schap heeft een stuk van Christopher Fry „Droom der gevangenen" op het programma genomen. Aan dit stuk heb ben bij de oer-opvoering nogal wat pu blicaties vastgezeten, omdat de première ging in een kerk in Westminster. De plaats van de handeling is n.l. een kerk. Na de pauze krijgen Al-bert van Dal- sum en andaren de zware taak om een toneel-tegenwicht te plaatsen tegenover de prachtige vertolking van Mr Crocker- Harris door Michael Redgrave in de film /Met eervol ontslag", die enkele maanden geleden in Fass®ge vertoond werd. De toenemende industrialisatie van de stad wordit wel heel duidelijk weerspie geld in een groot aantal transformatoren huisjes, dat moet worden bijgeplaatst of de transformatoren, die verwisseld moe ten worden. Vooral in Schiedam, waar de vele werktuig- en machinefabrieken op toenemende schaal electrisch lassen, is de vergroting van de electrische energie-af name merkbaar. Voor het normale net zijn twee nieuwe transformatorenhuisjes nodig. Een aan de Julianalaan en een voor de Techn. School in Nieuwland. Advertentie. Bij ons vindt U een ruime keuze Ook losse beeldjes, papieren stallen, Komt zonder verplichting eens kijken. kaarsen, sterren enz. verkrijgbaar. Wacht niet tot de laatste dagen. Men weet, dat in Pernis, dat ons zo veel stank blzorgt, door -de B- P. M. een grote kraak-installatie is geplaatst voor het kraken van olie tot verschil lende producten. Hierbij komen ook gassen vrij, die geschikt zijn voor huis- en industriebrand. Er zijn besprekingen gaande met Rotterdam en andere om liggende gemeenten o-m dit gas te gaan betrekken via pijpleidingen. Naar de begroting van de Gem. Technische Be drijven aangeeft, wordt ook in Schie dam rekening gehouden met een aan sluiting op dit centrale gasvoorzienings- 'bedrijf. Er is een pro memorie-post om meters aan te schaffen. Zou dat bij de Gemeente ook met muntjes gaan? Bij de gisteren in Rotterdam gehouden kappersconcourses van de R. K. Bond van Kappersbedienden „St. Cosmas" hebben zich drie Schiedammers; Aad Kemper, Chris van Lier en Anton Heeren in de finale van Nijmegen geplaatst. Het con cours omvatte het rayon Rotterdam en omgeving en den Haag en omgeving en was voor iedere kappersbediende voor deelneming open. Na de 12 voorronden in verschillende delen van het land zullen de bedienden elkaar op 17 Februari in Nijmegen op de schaar bevechten. DAOBIAO VOON SCHIEDAM EN OMSTREKEN 73ste Jaargang No. 21719 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. jonnernentspnjs 1 4 95 per kwartaal. 70 per maand. (0 40 per week „U bent een vriendelijk mens. meneer de Voorzitter. Ik wilde, dat U maar eens wat minder vriendelijk was. Dat U eens met de vuist op tafel sloeg". Deze opmerking van de heer Mak (AR) vormde de quintessens van een zeer kalme, maar niettemin zeer gedecideer de aanval op de verzekerings-politiek van de voorzitter. In behandeling waren diverse verkeers- vraagstukken. De heer Mak las in de Memorie van Antwoord, dat de situatie met het plein voor de St. Liduinakerk de suggestie van de heer Bosch om jeugd- brigades voor het verkeer in te stellen. Die maakten toch de aanwezigheid van een politie-agent noodzakelijk en dan kon er net zo goed helemaal een agent zonder jeugdbrigade staan. Het wachten was nu op het standpunt van de nieuwe commissaris. Dan zal alles opnieuw wor den bekeken. Het voorstel van de heer Bosch, tot in voering van vrouwelijke politie, die hij Polva doopte, kwam voorlopig niet in aanmerking. Want al zou er een inspec teur van de sterkte kunnen worden af gevoerd, zoals de heer Weergang terecht opmerkte, dan zouden daar nog geen Adverieniti-pms op gewone Kolombreedte - u pei ov11 m. 'er boogie i verplaatsing naar het S,ngelplantso<^n ...oen Mede -■ ngep op redactionele momenteel n studie bij de Verkeers la i o 'i oe ijiui:aie»e. oinigte commissie. Het zal worden bekeken. De eon'n i ge. ien agioe tarieven, welke ,wes+;e v'an de oversteekplaatsen op de B.K.-laan zal worden bekeken. Dat er bekeken zal worden, maar als hij de!drie Polva's voor in de plaats komen, memorie van het vorig jaar nakijkt leest r hij hetzelfde. De raadsleden kunnen deze wijze van beantwoording nauwelijks meer serieus nemen. Men mag toch verwachten, dat de be loften van het vorige jaar gehonoreerd zullen worden. Alles wat men vraagt, zal worden be zien, maar er gebeurt niets. De Voorzitter antwoordt, dat hij meende, dat Gemeente Werken een plan uitgewerkt hadden. Dit was er echter nog niet. „Daar is nooit opdracht toe gegeven, interrumpeert Wethouder v. d. Kraan. „U zit er toch ook bij, als lid van het College", antwoordt de voorzit ter. „Als ik alles automatisch zou moe ten doorgeven....", repliceert de heer v. d. Kraan. „Ik zal de secretaris opdracht geven de zaak door te geven", maakt de voor zitter tenslotte een eind aan de kwestie. Hij vindt het bovendien wel wat erg veel gevraagd om alle wenselijkheden ook doorgevoerd te willen krijgen. Dan zou men millioenen te kort komen. Vol gens zijn zeggen is de kwestie van de tramhalte op het Koemarktplein en de E bil de .din n-stiai.r o! t»q de erkende ad yei lent e b-i - ed-in verkrijgbaar zijn. V. m uenen Ik.elne advertentlên) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum S0 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. a^gldxeciacUur; Leo J, M. Hazeizet, geen gevolg is gegeven aan het verzoek om te trachten vrijwillig een deel van het Wilton-verkeer via Stadhouderlaan en Nieuwe Maasstraat omgeleid te krij gen, zou worden bekeken. Aan het eind van het jaar zou het beloofde verslag van de werkzaamheden van de Verkeers- commissie gepubliceerd worden. De huidige commissaris voelde niets voor Later zal deze zaak altijd nog eens op nieuw kunnen worden bekeken. Die sterkte gaf aanleiding tot nog na dere uitleg. Na de oorlog was een in specteur in dienst in Indië. De taken waren toen verdeeld. Later is deze te ruggekomen en hij moest natuurlijk zijn oude plaats weer innemen. Toen is de taak van 6 op 7 inspecteurs verdeeld. De burgemeester is persoonlijk bezig een der inspecteurs elders een plaats te bezorgen. Tot nu toe -had dit geen resultaat. Het zal verder worden beke ken. Het kost Schiedam overigens niets. Den Haag betaalt de politie. De heer Bosch wil de politie strenger laten optreden tegen snelheidsmaniak ken. Hij is van mening ,dat -liet loslaten van de maximum-snelheidsregeling de oorzaak van de schrikbarende stijging van het aantal ongelukken is. Hij zowel als de heer Mak eisen de inzet van de kracht van het gehele Col lege tegenover de R.E.T. om van deze af te dwingen medewerking ter oplos sing van de voornaamste verkeers- dilemma's. De heer Mak betreurde het, dat slechts een der leden van het College de kunst van het autorijden machtig was. Hij zou anders graag willen, dat B. en W. eens met een zware vrachtwagen rond het verkeersplein voor de St. Liduina-kerk trachtten te komen. (Dat kan hij ook niet, roept de heer v. d. Kraan naar zjjn buurman, de chaufferende mr v. Kinde ren wijzend). Hij heeft bij de opening van de Oranjebru-g al attent gemaakt op de onmogelijke situatie. Toen heeft de heer Aikema gezegd .dat het met weinig geld veranderd kon worden, als het nodig was. Voor de industrie komen er aan de Noordwest, ten W. v. d. Schie, voor de omsluiting van de Spaanse Polder en twee voor Nieuwland waarop 700 wonin gen worden aangesloten. Vervanging van kleinere transformatoren door grotere is nodig bij de N.V. Excelsior Buizenfa-briek, bij de Anker en Kettingfabriek, bij de Gasfabriek, bij Herman Janssen bij A. Tieman, bij De Pauw, bij Hoek en bij Bavo. Bovendien zullen in tal van transforma- torhuisjes voor het normale huisnet de transformatoren vervangen moeten wor den. Wat intussen ook doorgang zal vinden is verhoging van de tarieven van de elec- triciteit. Zoals men wel heeft kunnen lezen, is dit nog maar een eerste stap. Het is zeer wel mogelijk, dat nog meer verhogingen volgen tengevolge van de inzichten van de minister van Economi sche Zaken. Werd ons voor de oorlog aangeraden meer en meer gebruik te gaan maken van electrische apparaten en hulp middelen ter vergemakkelijking van de taak van de huisvrouw en ter voorkoming van slechte ogen. Nu heet het. dat wij het veel te gemakkelijk willen hebben. Hier zijn de nieuwe tarieven. (Exclusief eventuele vastrechtbedragen) in in Voor- Metertarief licht Metertarief kracht Metertarief kr. (nacht) Metertar. verwarming Nachtstroomverwarm. Verw. stroom voor las- doeleinden Gemengd abonnement Nacht- en weekendstr. Tijd. gem. abonnement Gem. abonn. grensprijs Lichtafaonnement Krachtabonnement 1937 1948 gestel (thans de gel prijs dend) ct. et. ct. 26 26 26 12 1254 15 5 6t4 8 3tt 5 654 1% 254 354 5 6H 954 354 5 654 154 2% 354 3% 9 654 23 23 25 6 654 8 3 9 654 12 1214 15 10 1054 13 5 654 8 314 S 654 12 1254 15 10 10'4 13 5 654 8 Tijd. krachtabonn. De Commissie van toezicht van de voorlichtingsdienst van de algemene Psychiatrische inrichtingen wil gaarne de moderne wijze van behandeling en verpleging van geesteszieken meer be kendheid geven. De vele onjuiste denk beelden, die hierover bestaan, wil zy daarmede uit de weg ruimen. Goede voorliohting zal de geestelijke volksgezondheid ten goede komen. Het Centraal Vrouwencomité te Schie dam biedt de gelegenheid van deze voor lichting kennis te nemen. Op verzoek van het comité zal Zuster Meyboom, voorlichtster van bovengenoemde com missie van toezicht, een voordracht hou den over het leven en werken, en de verpleging in een psychiatrische in richting; een film zal haar voordracht verduidelijken. De bijeenkomst wordt gehouden op Woensdag 19 December in het Jeugd huis van de Nederlandse Protestanten bond, Lange Haven 103 en vangt aan om 8 uur. GEBORENLeonard J. z. v. C. Marbus en N. A. van Buuren. OVERLEDEN; J. Verhoef 56 J. Excelsior speelt, na de afgelaste thuis wedstrijd van verleden week tegen GDA, Ijs en weder dienende a.s. Zondag een uitwedstrijd tegen HBC in Heemstede, waarvan thuis met 32 werd gewonnen. De kansen op een -herhaling van deze zege zijn zeker aanwezig; en zij zullen uitgebuit moeten worden, wil Excelsior gelijke tred houden, met Wassenaar dat verleden week wél speelde en won ook en daardoor nu 4 punten uit 1 wedstrijd méér voorstaat. De wedstrijd tegen HBC begint om 2.15 uur, de bus vertrekt om 12.15 uur van de Koemar/t en wie meewil kan dit tot en met morgenavond nog aan de beken de adressen opgeven (Gokke Hogenban- weg 181 en Vollebregt Westfrankeland- sestraat 77). De andere wedstrijden zijn: Excelsior 2—VFC 3 om 12 uur, Excelsior 3—DCL 3 om 2 uur, Mussen 6Excelsior 5 om 12 uur, Excelsior 6Feijenoord 4 om 12 u. op SVV-bijveld, Excelsior 7Feijenoord 15 om half 3 op SVV-bijveld, VVOC 7— Excelsior 8 om 12 uur. Conform de eis van de officier van Justitie veroordeelde de Haagse recht bank hedenmorgen de instrumentmaker J. L. D. en de kel'lner L. G., beiden uit Den Haag, tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. D. was werkzaam bij een firma in Den Haag, die een landmijn van bekend prin cipe verder ontwikkelde. Met afgekeurde onderdelen bouwde hij een springland- mijn, welke hij met G. aan een vreemde mogendheid wilde verkopen. De B.V.D. kwam er achter en de heren werden gear resteerd. Het 'hoofd van het Zwitserse departe ment van defensie, Karl Ko-belt, is Don derdag met 179 van de 199 door de fe derale assemblee uitgebrachte stemmen gekozen tot president van de Zwitserse bondsrepubliek voo rhet jaar 1952. Kotoelt werd in 1891 te St. Gallen ge boren. Hij promoveerde in 1917 In de technische wetenschappen. Sinds December 1940 was hij hoold van het departement van defensie. In 1946 is hij reeds president van de bonds republiek geweest. Het hoofd van het ministerie van bin nenlandse zaken, Philippe Etter, werd niet 153 van' de 173 stemmen gekozen tot vice-president. Kobelt treedt 1 Januari in functie. Het schijnt met het kopen „op de pof" of op rekening de verkeerde kant uit te gaan. Althans de leiders van een aantal winkelbedrijven in Den Haag zijn bij- elkaar gekomen voor een bespreking van de vraag hoe zij de overmatige crediet- neming door het publiek met de voor deze bedrijven daaraan verbonden scha delijke gevolgen zouden kunnen beper ken. Het bleek, dat samenwerking ten deze algemeen zeer wenselijk werd geacht en daarom werd besloten de bespreking binnenkort in groter verband voort te zetten. Men wil dan komen tot een „Com binatie van Haagse bet/:re bedrijven", welke uitsluitend ten doel heeft in deze materie volgens vast te stellen richtlij nen samen te werken. H. M. de Koningin heeft het voorne men morgen de middagvergadering -bij tc wonen van het congres van de Ned. Ver. van Maatschappelijk Wenk, in sa menwerking met de Ned. Ver. voor Be drijfspsychologie. Dit congres, dat in 's-Hertogenboseh wordt gehouden, is gewijd aan het onderwerp: „De vrouw in het bedrijfsleven". Gisteren had op de Maas voor de mond van de Maashaven een aanvaring plaats tussen het 495 ton metende Duitse s.s. „Main 117" en het 99 ton metende m.s. „Sperwer 3". Dit laatste schip werd in het midden geraakt en maakte spoedig daarna water. De sleepboot „Cosmopo- liet" verleende assistentie. De ..Sperwer 3" werd langszij genomen en het gelukte de boot op de glooiing van de 3e Ka- tendrec-htsedam te zetten. De lading oorax van de „Sperwer 3" ging verloren. De „Main 117" had een ingedeukte voorsteven. De competities in de Afd. Rotterdam zijn dit seizoen zo klein en ze zijn tot nu toe zo vlot afgewerkt, dat de com petitie-leiding zich de weelde kan ver oorloven om de spelers èn de terreinen achter elkaar twee vrije dagen te ge ven (wat in dit jaargetijde stellig aan beiden ten goede komt), Op de Zonda gen 23 en 30 December a.s. zullen er voor de K. N. V- B. afd. Rotterdam geen competitie-wedstrijden worden gespeeld. Voor a.s. Zondag 16 L -^mber ziet het programma er els v le Klasse A: I -Rockanje, LM ODHS, Ons H Schiedam Nestoro. Hurries. orderkwar tier; B: AVORCR, S.. j.odewijkBa- rendrecht. ODI—Schiebroek, WF—Acti- vitas, Wico—Florissant; C: DOKSin gelkwartier, RogaSaturnus. DRZ Zwart Wit, Groen Witten—ONIT; D: De mosTediro, Germinal-SFC, NHS Eureka, Progress—GLZ. 2e Klasse A: R. K. WIK—SVDP, S-portvogelsAb-benbroek, SunriseSt. Hooger, VoorwaartsWCR; B: The Bell BoysPuttersh-oek. DKSAVS RVVBBlij'dorp, Postef—DESV; C: Vier- p-olders—ASB. He-kelingen—HWS, West End—USC, GVMD—SSAVR. 3e Klasse A: GBRHBB, QBiRKor- tenaer. VarkenoordSchied. Boys Ha- riu-o—Pantser Boys; B: RabberspoideT— SDVO-D°ZBo?co1~ftldeX' R^dio-VOIB. Pater E. Andreoli O.F.M., prefect van het St. Franciscus College aan de Beu- kelsdijk, zal volgende week Vrijdag per vliegtuig naar Nieuw-Gumea vertrek ken. Zoal* bekend, ir hy enige maan den geleden benoemd tot rectoir van de in Hollandia opgerichte H.B.S. Zaterdag zal er ln het College-gebouw aan de Beukelsdijk gelegenheid bestaan afscheid te nemen van de vertrekkende pater, die bijna 12 jaar aan de R. k. H.B.S. en later aan het St. Franciscus- College verbonden is geweest: van half twaalf tot half één voor de leerlingen en van één tot twee uur voor oud-leer lingen en bekenden Pater Andreoli is in de jaren dat hil te Rotterdam heeft -gewerkt "en zeer bekende en populaire figuur geworden, die men slechts met leedwezen zal zijn vertrekken. Buiten het schoolverband ontwik/kelde hij o.a. activiteiten op het gebied van de recreatie der schooljeugd in het kader van de Raad voor de Licha- melijke Opvoeding te Rotterdam, waar bij ny ook zijn medewerking verleende aan de jaarlijkse sportontmoeting tus- ïe2,..otterdam en Antwerpen. Tijdens de bezetting werkte hij in de (ondergrondse) F 2-groep. In die tijd vooral behoorde ook het Interkerkelijk Bureau tot zijn arbeidsveld. Gedurende de laatste vier jaren was hij prefect van het St. Franciscus-College. Op Vrijdag 21 December zal pater ROTTERDAM, 12 December 1951 11 December nam.: 100 ton super Doesburg; 1100 ton ld. vletten, 243 ton cellulose Arn hem; 90 ton blikafval Leeuwarden; 3S0 en 200 ton petr. cokes den Haag; 345 ton kolen Best; 2 X 70 ton stammen Krimpen a. d. Lek; 527 ton mals Zaanstreek; 180 ton copra Amersfoort 300 ton grind Enservaart; 50 ton tarwe Amsterdam; 1075 en 300 ton tarwe l.-waren320 ton veevoeder den Bosch. Totaal 32 reizen, 16 vletreizen. 12 December voorm.: 550 ton mals Zaan streek; 133 ton oud Ijzer Alblasserdam; 131 ton veevoeder Meppel; 121 ton stukgoed Hel mond; 50 ton cellulose Arnhem; 195 ton div. granen Zutphen; no ton ld. Uaauen; 106 ton gasaarde Beverwijk. Per vliegtuig rechtstreeks voorgaan naar Hollandia op Nieuw- truinea, waar hij nog vóór Kerstmis hoopt aan te komen. De instelling voor middelbaar onderwijs, waarvan hij daar rector wordt, heeft twee beginnende 'klassen met een 60-tal leerlingen (jon gens en meisjes) van alle gezindten. Ongeveer 85 pet. van hen zijn Indo- Europeanen. ln Hollandia zijn reeds en kele paters Minderbroeders werkzaam. Het schoolgebouw bestaat uit niet veel meer dan een betonnen vloer met en kele palen, die een gegolfd plaatijzeren dak dragen. Gisteravond is in het Gemeentemuseum in Den Haag een tentoonstelling van werken van de Noorse schilder Edvard Münch geopend. Hierbij waren a.m. aan wezig de Noorse gezant, de heer Jens Buil, de heer Joh. Langaard, directeur der ge meentelijke kunstverzamelingen van Oslo, de Finse gezant, de kabinetschef van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr H. J. Schölvink namens d'e minister, de loco-burgemeester van Den Haag, wethouder ir L. J. M. Feber en de wethouder van onderwijs en kunstzaken, de heer J. van Zwijndregt. Het woord werd gevoerd door de direc teur van het museum mr L. Wijsenbeek, die speciaal de Noorse gasten verwel komde. De heer Stranger, onderburge meester van Oslo sprak gedeeltelijk in het Nederlands. De heer Langaard gaf een toelichting o-p de tentoonstelling. De Noorse gezant verrichtte daarna de opening en bracht hulde aan de oud-direc trice van het museum, mevr. Bakker Hefting, die het initiatief tot deze ten toonstelling heeft genomen. De tentoonstelling, die reeds te Boston, Philadelphia, New York en Londen werd gehouden, omvat 64 schilderijen en onge veer 100 bladen graphisch werk. Wij komen op deze belangrijke collectie nader -terug. Te 's-Gravenhage is Woensdagavond op 71-jarige leeftijd aan een hartaanval over leden de heer R. Dhont, vice-voorzitter van het Kath. Verbond van Kinder bescherming. De overledene was een bekende en ge- eerde figuur in de wereld van het onder wijs- en opvoedingswezen. Tot aan zijn dood heeft hij zich als actief lid van verscheidene commissies bewogen op sociaal, charitatief en onderwijs-gebied. Hij was president van het regenten-col lege van Huize „Groenesteijn" te Den Haag. De school van dit tehuis is nog onlangs naar hem Renée Dhont-school ge noemd. Vele jaren heeft de heer Dhont in verscheidene onderwijskringen de functie van voorzitter bekleed. Wegens zijn grote verdiensten ontving hij van de H. Vader de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice". De organisaties welke strijden voor de belangen van het kind, zullen in de heer Dhont een actief mede werker en een energiek bestuurder missen. Een Engels profteam, bestaande uit jongere spelers, die in de League-clubs sterk op de voorgrond treden en be schouwd mogen worden ais aanstaande internationals, zal in Maart a-s. een wedstrijd komen spelen in Nederland te gen een Bondsploeg van de K.N.V.B.; de secretaris van de „Football Association" Sir Stanley Rous, heeft de Engelse ploeg de naam gegeven van „Young Stars". Aangezien ook de Bolton £1 op het ogenblik op de tweede plaats staan achter Portsmouth in de eerste divisie van de Engelse League, in het voorjaar een wedstrijd komen spelen tegen een Nederlands elftal, worden thans tussen de K.N.V.B. en de F.A. besprekingen ge voerd over de data en de plaatsen, wan neer en waar beide wedstrijden in ona land zullen worden vastgesteld. Doordat tengevolge van een lekkende waterleiding de weg ter plaatse na de vorst zeer glad was geworden, is gister morgen omstreeks tien uur in het dorpje Vlist, een auto, waarin drie Hagenaars waren gezeten, in de Vlist gereden. Een der inzittenden, de 32-jarige L. A. J. uit Den Haag is daarbij verdronken. De Hagenaars waren van pian een dag in de polder te gaan vissen. Kort nadat de echtgenote van de heer K. uit Dwingelo kolen in de kachel had gedaan, kreeg zij de schrik van haar ieven. Met een hevige knal sprong de kachel uit elkaar. De ruiten werden ver nield', een theeservies sneuvelde. Per. soonlijke ongelukken bleven gelukkig uit. Vermoedelijk heeft een of ander projectiel tussen de kolen gezeten, dat tot ontploffing ia gekomen. Oud-burgemeester van Edam overle den. Op 70-jarige leeftijd is gisteren te Halfweg overleden de heer Th. C. P. M. Kolfschoten, oud-burgemeester van Edam. Toen we onlangs schreven dat er in Nederland een .orkestdirigentencrisis be staat, konden we niet vermoeden dat bij het Residentie-orkest dit feit zich zo acuut zou manifesteren. De ziekte nl van de eerste en enige dirigent Van Otterloo brengt onmiddellijk de hele Nederlandse dirigentenkring in beweging: vandaag leidde de dirigent van Rotterdam Ed. Flipse het orkest; daarna wordt Jan Out voor enkele concerten uit zijn eveneens zwaar belaste werkkring uit Arnhem weg gehaald; vervolgens komt J. van Baar- spel uit Twente in de bres springen, enz. Daar de dirigentenposten in Twente, Arnhem en Rotterdam enkelvoudig bezet zijn, kan men enerzijds nagaan boe han denvolle arbeid daar te doen is, en ander zijds hoe een al is het slechts voor en kele concerten die een veeivoud van repe tities met zich brengen uitbreken uit de bestaande werkkring onherroepelijk nadeel moet betekenen voor de resp. or kesten. Voordeel, voor het orkest, in casu het R. O., betekent zulk een remplaceren ook allerminst. Het schip is z'n vaste leiding kwijt en men vaart om zo te zeggen van Scylla naar Charybdis. Nu zijn er in de huidige navigatie wereld wel meer voorbeelden van zelfs stuur-lóze vaart, en ook in de orkest- we^€ heeft men wel eens min of meer geslaagde proeven geno-men van diri- gcntloos spelen. Men drijft dan op kur ken die met de naam van „routine" ge dekt worden Een tussenweg Volgt nu het Res. Or kest by afwezigheid van z'n leider. Op Flipse rustte zoals gezegd, deze avond de taak als „gastdirigent" euphemistisch uitgedrukt op te treden. Het ging hem all-round vakman als hy is vlot van de hand; temeer wijl een serie be kende repertoirestukken als MozartS Ouverture Die Zauberflöte; de aria ,.Ah perfido"; de „Rosamunde"-muziek eb „Der Hirt auf der Felsen" (beide vaP Schubert), en tot slot „Les Préludes' van Liszt het programma uitmaakte. De wereldberoemde sopraan Eli®* Schwarzkopf zong genoemde aria en lie» met een vlekkeloze techniek en een on geëvenaard mezza-voce. Als enige nieuwe klank stond daar de Vijfde Symphonic van Badings die sin»® de dagen van haar ontstaan inmidde'* eveneens een repertoirestuk van het R-t-V geworden is. Dit doorwrochte werkstuk genoot dus eveneens een verantwoord® interpretatie waarvoor de componist ze» op 't podium kwam danken. Ondanks d® dirigentencrisis kon zijn werk, om voor melde reden, doorgang vinden en weL- nu eens niet „om technische redenen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2