DE VROUW in het bedrijf Los-vast in de onderneming DE RIJZENDE ZON OVER DE FOEDSJIJAMA II Met de K.L.M. naar Tokio j| Zuid-Afrika beschuldigt Y.N. van „agressie" Wederom beeldhouwtentoon- stelling in Arnhem HOE KOM IK AAN DAT „GELOOF" JONGE JENEVER VERVROEGDE AFSCHRIJVING Geen eigen initiatief J Gezinsvoorbereiding loopt ernstig gevaar Papiersituatie houdt gemoederen bezig ,Haende hoch" Het roept zijn delegatie uit Parijs terug Auto botste op militaire vrachtwagen Arbeider viel van hoge schoorsteen Atoom-onderzeeboot in 1954 gereed Maraboe vluchtte J Precies tien jaar na Pearl Harbor Ned. heruitvoer van Braziliaanse koffie? Grote internationale belangstelling gaf doorslag Inzendingen van het Vaticaan? GOD EN ZIJN WERELD DONDERDAG 13 DECEMBER 1951 PAGINA S - A*\ Contactcentrum Voorlichtings- gebied vraagt maatregelen Nv. A. Daalmeyer - Schiedam EUROPESE KOLENSITUATIE Hoo kan Uw maag „graag" zijn met angst om 't hart voor Brandend Maagzuur Politie met pistool bedreigd (V Eén dode en een zwaar gewonde BENOEMING BISDOM HAARLEM Voor bepaalde bedrijfsmiddelen tot hoogstens 10 pet per jaar beperkt AANMELDING VAN EFFECTEN Termijn loopt ten einde Commentaar in Rio de Janeiro HET KON. BEZOEK AAN AMERIKA Radioprogramma's worden voorbereid Ook voor de schooljeugd INGENIEURS ZAGEN COLLEGA'S OP HET T.V.-SCHERM AL MEER DAN 10,3 MLN INWONERS De vrouw in het bedrijf. Een meer irrationeel, emotioneel-inge- stelde „grootheid" in een wereld, waarin de mannelijke ratio en zakelijkheid de scepter zwaait. Een duidelijke spanningsverhouding dus. In de prae-adviezen, waarvan wu in ons vorige artikel gewag maakten, mSi name in dat over de psychologische aspec ten van de hand van prof. dr J. Wate rink, wordt deze polaire verhouding op heldere wijze in het licht gesteld. Het bedrijfsleven is er niet op aan gelegd om aan veel vrouwen een toe komst te geven, aldus prof. Waterink. Het is mannelijk, of als het onzijdig is, dan heeft het toch een mannelijke ver schijningsvorm. Het gevolg is, dat de vrouw zich krach tens haar innerlijke gestelheid moeilijk innerlijk geheel kan aanpassen aan het bedrijf. Zij zal daartegenover een geheel andere houding aannemen dan de man. Haar innerlijke houding is altijd gericht op de mogelijkheid van een toekomstig gezin. Door deze verhoudingsstructuur gaat het meisje, in tegenstelling tot de jon gen, die in het bedrijfsleven komt en hier zijn toekomst in ziet gelegen, zich niet gebonden voelen aan haar eigen werk in het bedrijf en daardoor ook niet aan haar eigen bedrijf. Vandaar dat zii zeer gemakkelijk van bedrijf verandert; het opzeggen van een betrekking kost niet de minste moeite. De arbeid in het bedrijf blijft altijd het andere. Hij is niet een stuk van haar binnenleven. Al is het nu waar, dat de vrouw ge heel andere idealen heeft dan een glo rieuze loopbaan in het bedrijfsleven, dat neemt niet weg, aldus prof. Waterink, dat zeer veel meisjes, die in haar puber teitsjaren in het bedrijfsleven worden opgenomen, zeer weinig voorbereiding °P het gezinsleven en het moederschap ontvangen. Tegen de achtergrond van deze feite lijke toestand is het niet verwonderlijk, dat, zeer veel vrouwen, tot zij huwden als fabrieksmeisje werkzaam, de gave missen om een gezin te besturen, werke lijk huisvrouw te zijn en met een be trekkelijk beperkt inkomen behoorlijk rond te komen. Ergert men zich in middenstandskrin gen nog al eens aan de wijze, waarop in arbeidersmilieu's met het geld wordt om gesprongen, hier vindt men een voorna me oorzaak van dit ergernis-wekkende Verschijnsel aangegeven. Hoe belangrijk een passende gezins voorbereiding is, wordt nog eens duidelijk tot uitdrukking gebracht in het prae- advies van mej. M. Berden over de in het belang van het fabrieksmeisje te ne men sociale en paedagogische maatre gelen, waar gewezen wordt op de rol, die de vrouw te vervullen heeft bij het be waren en doorgeven van onze cultuur goederen en als consumente. Wat haar functie als consumente be treft, geeft de prae-adviseuze sprekende cijfers. In 1949 bedroeg de Nederlandse con sumptie 13 milliard; 2 milliard werd door de overheid, 11 milliard door de overige verbruikers geconsumeerd. Van deze il milliard werden, afgezien van belastingen en huren, bijna 3 mil liard besteed door gezinnen van land en fabrieksarbeiders. Men kan aannemen, aldus mej. Berden, dat hiervan 2.25 mil liard door de handen van de arbeiders vrouw is gegaan. Wanbeheer van vele huisvrouwen en verkeerde voedingsgewoonten kosten het land millioenen deviezen. Een passende gezinsvoorbereiding is derhalve een zaak van groot belang. Op langere termijn gezien beveelt de prae-adviseuze ten deze een verbod van fabrieksarbeid van 15-jarige meisjes aan met gelijktijdige verlenging van de leer plicht tot 16 jaar en karaktervormend onderwijs gedurende die tijd. In de lijn van het betoog van mevr. dra H. Dresen- Coenders over de psychologie van de jonge fabrieksarbeidster gaat, zij hierbij uit van de stelling, dat de eerste jaren van de puberteit voorbij moeten zijn, voordat de jeugdige, zonder grote schade voor eigen ontplooiing,ongeschoolde fabrieks arbeid kan gaan verrichten. Ter adstructie zij vermeld, dat de wen selijkheid van leerplichtverlenging reeds vóór de oorlog meermalen werd uitge sproken. Ket merendeel der Verenigde Staten heeft reeds een leerplicht tot 16 jaar. En op de 27e zitting van de Inter nationale Arbeidsconferentie is eveneens de noodzakelijkheid van een leerplicht tot 16 jaar (gevolgd door „part-time" onderwijs tot 18 jaar, waarover dadelijk) vastgesteld in de „Resolutie betreffen de de bescherming van kinderen en jeug dige arbeiders" (door Nederland mede ondertekend). Als maatregelen van hoge urgentie, op korte termijn dus te nemen, bepleit zij een verbod van fabrieksarbeid voor 14- jarigen met gelijktijdige uitbreiding van het aantal vormingscentra en vormings mogelijkheden, alsmede krachtige steun aan de Mater Amabiiis- en Zonnebloem- scholen en spoedige invoering van een wettelijke verplichting, waarbij tot de 18 jaar vier uur per week voortgezet dag onderwijs wordt voorgeschreven. Ook voor jongens, die ongeschoolde fa brieksarbeid verrichten, acht de prae- adviseuze soortgelijke maatregelen ge wenst, al zijn ze voor de meisjes meer urgent. Indien gelijktijdige invoering daarom voor beide groepen niet mogelijk is, moet aan de meisjes de voorrang gegeven worden. Moeten wij met deze urgente maatre gelen niet wachten tot betere tijden zijn aangebroken? Deze vraag word met stelligheid ont kend. Wij staan, aldus mej. Berden, in deze tijd voor de oplossing van ernstige problemen. De Industrialisatie speelt daarbij een grote rol. Wanneer wij nu ons industrieel apparaat gaan uitbreiden zonder daarbij diep Ingrijpende maatrege len te nemen om de jonge arbeidsters te beschermen, plegen wij roofbouw op deze jeugd. Voorzover de voorgestelde maat regelen „lasten" voor 't bedrijfsleven op leveren het onttrekken van 3 4000 veertien-jarigen en een halve dag „vrij voor school" van 15.000 vijftien- tot achttien-jarigen brengt natuurlijk een vermindering van onze totale arbeidsca paciteit met zich zijn deze lasten een uitvloeisel van de verplichtingen, die met het tewerkstellen van onvolgroeide jonge mensen samengaan. Te lang zijn deze verplichtingen ver waarloosd. Er is daarom alle reden om in het belang van de jeugdigen en op lan- gere termijn ook van de industrie, thans aan de oplossing van dit vraagstuk prio riteit te verlenen boven andere sociale voorzieningen, aldus het betoog van mej. Berden, Voor een dergelijke prioriteit is zeker veel te zeggen. Het betreft hier een volksbelang van niet geringe draagwijdte, zoals uit het voorgaande duidelijk ge bleken moge zijn. Overheid en onderwijs, ondernemers en arbeidersorganisaties, ouders en kerken hebben hier in samenwerking een taak te verrichten. Moge het komende congres te 's-Her- togenbosch een belangrijke bijdrage le veren tot het naderbij brengen van de practische oplossing van het hier gestel de vraagstuk. Tijdens een ledenvergadering van het contactcentrpm op voorlichtingsgebied werd uiting gegeven aan bezorgdheid over de aangekondigde sterke stijging van de papierprijzen, welke voor de voorlichting van het Nederlandse volk ernstige gevolgen dreigt te hebben. Te vrezen is, aldus het standpunt der leden van dit centrum, dat een aantal dag- en nieuwsbladen en periodieken in ernstige moeilijkheden zal geraken en dat vele bladen tot drastische beperking van de omvang zullen moeten overgaan, hoewel de omvang thans reeds zó beperkt is, dat zij voor een goede voorlichting onvol doende moet worden geacht. De vergadering besloot een krachtig beroep te doen op de regering, opdat deze ernstige aandacht zal schenken aan de noodlottige papiersituatie en zal over wegen. hoe daaraan tegemoet is te ko men. Advertentie. De economische commissie voor Euro pa der Ver. Naties heeft de Europese lan. den, die kolen uitvoeren, verzocht hun uitvoer in het eerste kwartaal van 1952 met 250.000 ton kolen en 150.000 ton cokes te vergroten, opdat het voor een bevredigende distributie noodzakelijke minimum word bereikt.. Wegens de on zekere aanvoerspositie van vaste brand- j stoffen heeft de commissie nog geen dis- tributiecijfers voor het komende kwar taal kunnen vaststellen. Advertentie. Die „angst-bij-voorbaat" kunt U weg nemen door altijd een paar Rennies bij U te steken. Die geven dadelijk verlich ting bij 't eerste optreden van brandend maagzuur en zelfs de hevigste aanval kunt U met Rennies dadelijk blussen, 'n Heerlijk middel, die Rennies. Sma kelijk, onbetwist afdoende en... gemak kelijk in te nemen, overal altijd onopvallend. Neem toch een pak Ren nies in huis. Voor Uzelf en Uw huis genoten; ook voor de gaande en ko mende man Een jeugdige Duitser, aan de grens door de marechaussees aangehouden omdat hij niet in het bezit was van geldige papie ren, heeft op het politiebureau te Roosen daal twee agenten bedreigd met een pistool. De agenten die juist de jongeman op wapens fouilleerden, hoorden zich plot seling toesnauwen „Hande hoch" en op hetzelfde moment zagen zij een pistool TOKIO, 7 December 1951. Bij het rijzen van de zon strekt zich onder ons de lage kust van Hondo uit, het voornaamste van de Japanse eilanden, dicht bedekt met dorpen, doorsneden door waterwegen en spoorbanen, overal bebouwd waar de aarde zich daartoe ook maar enigszins leent. Doch dan, verder het land in, tekenen zich de bergen af, en onmiddellijk aan de Oostelijke zijde blinkt .1 lij i f J Liinvie uiige iaui itfiigt:, met witte scuuuu- met zijn smetteloos witte kegel de beroemdste der toppen, de trots van koppen gesierde oppervlakte der zee zien, Nippon, de Foedsji-iama, vereeuwigd door alle schilders en tekenaren van j totdat het ons, weer in het donker, ver- dit wonderlijke eilandenrijk. Het vliegtuig cirkelt rond dit sieraad van sprelde.^'van "fonkelingen 6ttintelende waar gulle vrienden Perzië, rezen de onherbergzame scherp gekante kusten van Perzië, voordat wij "erzonken in de nacht, waarin het confuse licht van Karatsji, als van een melkweg onder ons, een nieuwe halte aankondigde. Maar die eigen naoht ging het verder: de oerwouden van Burma werden zichtbaar in het ochtendgloren, de lage, door tal loze rivieren doorsneden rechthoekige akkers van Thailand lagen rond Bangkok. En dan na een weldadige rust en gastvrije ontvangst van de Nederlandse kolonie in de Siamese hoofdstad rees het vliegtuig boven de witte en op sneeuw gelijkende wolken. Een enkele maal, voorbij Indo-China, liet het ons de tinkleurige korrelige, met witte schuim- het Japanse landschap, voordat het strijkt over de moderne gebouwen van het vliegveld om er te landen, na een tocht te hebben volbracht van 15.700 km. Hartelijke begroetingen van de leden der Nederlandse kolonie, ietwat omslachtige formaliteiten door gewillige en beleefde Japanners, die op zich gericht. De vreemdeling die Jtier eerst kort geleden de leiding weer van "de Amerikanen hebben over- daarop aanstalten maakte te ontvluchten, -j i zag zich daarin onverwachts gehinderd genomen, tn dan de eerste tocht door deze wonderlijke, uitgebreide stad, met zijn buitenwijken van lage gewoonlijk houten gebouwtjes en zijn binnenstad van wolkenkrabbers. De Zuidafrikaanse regeling heeft be sloten, haat delegatie in de Algemene Vergadering der V.N. terug te trekken, so lang de klacht van Zuid-Afrika tegen het optreden van de beheerschapscom- mlssie niet „op bevredigende wijze" is behandeld. De ontstemming van Zuid-Afrika heeft de volgende achtergrond' De vroegere Duitse kolonie Zuid-West-Afrika heeft n-og steeds de status van mandaatsgebieJ De Unie van Zuid-Afrika welke sinds 1920 de mandaatmogendheid is, heeft in 1947 de V.N. medegedeeld dat zij van plan was Zuid-West-A.frika in te lijven De Algemene Vergadering ging hier niet mede accoord, doch wilde de bewoners van het betrokkengebied horen. Zuid- Afrika verzette zich hiertegen Daarna werd door acht mogendheden in de be- heerschapscommlssie van de huidige Al gemene Vergadering een resolutie inge diend, waarin Zuid-Afrika wordt ver zocht de onderhandelingen over het be twiste gebied met de V.N. te hervatten. Hierover is men te Kaapstad zeer ont stemd. De Zuidafrikaanse premier die deze mededeling deed. meende dat de Unie alleen al door het bespreken van de kwestie-Zuid-West-Afrika „smadelijk behandeld en beledigd" was. „In strijd met het handvest der V.N. en de proce dureregels, is over ons hoofd heen contact gemaakt met personen uit Zuid- Op de autosnelweg Arnhem—Nijmegen is onder Eist gisteren een luxe auto uit Rotterdam, bestuurd door de directeur van een N.V., de heer J. van E. uit R'dam, door de gladheid geslipt en tegen een militaire vrachtauto opgebotst. De mede-inzittende, de heer G. K„ eveneens uit Rotterdam, werd onmiddellijk ge dood. De bestuurder van de luxe-auto werd zwaar gewond naar het Sint Cani- siusziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Het ongeluk ontstond, .toen Van E, wilde remmen voor de militaire vracht auto, die uit de mist plotseling op het linker weggedeelte in zicht kwam. De militaire auto kon tijdig naar rechts ach ter een vrachtauto worden getrokken, maar door het snelle remmen sloeg d» luxe auto dwars over de weg. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Halfweg de weleerw. zeergel. heer dr H. W. J. 1 Kuipers, die onlangs te Rome promo veerde tot Doctor Utriusque Iuris. De Wet Belastingherziening 1950 schiep zoals bekend is, de mogelijkheid een der de van de aanschaffings- of voortbren- gingskosten van bedrijfsmiddelen, welke na 31 December 1949 doch vóór 1 Januari 1953 zijn verworven, verbeterd, besteld of aanbesteed willekeurig, mits vervroegd af te schrijven. Bfj het totstandkomen van de jongste belastingherziening nu is ln het kader van de maatregelen tot beperking van de Investeringen aan de minister van Finan ciën de bevoegdheid gegeven om. in over leg met de minister van Economische Zaken, de vervroegde afschrijvingen te beperken tot ten hoogste 10 pet per Jaar. De afschrijving van de volle één-derde kan daardoor pas na een tijdsverloop van fier jaar worden uitgevoerd. Van de gegeven bevoegdheid ia, uit gaande van de gedachte, dat de regeling eenvoudig sou moeten zijn en zo weinig mogelijk bezwaren zou moeten opleveren, in die zin gebruik gemaakt, dat bepaalde groepen van bedrijfsmiddelen zijn aange wezen, waarop de temporisering van toe passing zal zijn. Deze groepen van bedrijfsmiddelen zijn; gebouwde eigendommen, kantoorinventa rissen automobielen, die niet uitsluitend of nagenoeg uitsluitend worden gebruikt voor beroepsvervoer over de weg andere dan lichamelijke zaken zoals goodwill octrooien, auteursrechten licenties e.d.. alle andere bedrijfsm'dde en voorzover de aanschaffings- of voortbrengingskosten niet zijn voldaan vóór 1 Januari 1953. De temporisering van de vervroegde af schrijving is niet van toepassing op nieuwe fabrieksgebouwen, voor zover de stichting leidt tot een verhoging van de productie capaciteit. Zij is evenmin van toepassing op bedi ijfsmiddelen die verworven, ver beterd, besteld of aanbesteed zijn vóór het in werking treden van de beschikking. De desbetreffende beschikking is nu ge publiceerd. West-Afrika. De organisatie der V.N heeft zich aan agressie tegenover Zuid- Afrika schuldig gemaakt", aldus zei- de hij. De Zuidafrikaanse afgevaardigde, Doen- ges, die Vrijdag Parijs zal verlaten om in Kaapstad mondeling verslag uit te brengen, gaf de volgende toelichting op de stap van zijn regering: „De terug trekking is tijdelijk en zal slechts van toepassing zijn op de plenaire zittingen van de Algemene Vergadering. Wij zullen voortgaan aan het werk van de commis sies deel te nemen, doch natuurlijk niet aan dat van de beheerschapscommissie". Dr Doen,ges verwacht dat hij na het overleg met premier Malan naar Parijs zal terugkeren met nieuwe instructies om „de onwettige acties van de beheerschaps commissie te bestrijden". door een brigadier van politie, die pools hoogte kwam nemen. Toen deze de situatie zag grendelde hij de deur, waar door hij was binnen gekomen, waarna de Duitser via een andere deur trachtte te ontkomen. Op dat ogenblik sprongen echter de politiemannen toe en voor de jongeman kans had zijn wapen .te gebrui ken had met hem dit ontrukt, waarna de man gekneveld werd. Het heerschap is nu naar het huis van ibewaring te Brede overgebracht. Hij bleek afkomstig uit Wuppertal en nauwe lijks 17 jaar oud te zijn. Gisteren is de 49-jarige schoorsteen bouwer J- K. uit Nieuwolda (Gronin gen), die bezig was herstelwerkzaam heden te verrichten aan de schoorsteen van de wasserij van de heer K. IJobers, in de Minkmaatstraat te Enschedé, door nog onbekende oorzaak naar beneden gestort. K. was beaig een stelling te bou wen, welke zich op 45 meter hoogte, on geveer 5 meter onder de top van de schoorsteen, bevond. Omstreeks half 10 werd K- levenloos aangetroffen. Nie mand heeft 't ongeluk gezien. K. was ge huwd en vader van twee kinderen. Zijn stoffelijk overschot is naar het R. K. Ziekenhuis te Enschedé overgebracht. In Washington is door de Amerikaanse marine bekend gemaakt, dat de eerste Amerikaanse door atoomkracht gedreven onderzeeboot in 1954 gereed zal komen. Verwacht wordt, dat de kiel voor de boot in het komende voorjaar door de „Elec tric Boat Company of Groton" uit Con necticut zal worden gelegd. Het ontwerp voor de atoommotor is gezamenlijk door „Argonne National Laboratory", de com missie voor atoomenergie en „Westing- house Electric" ontworpen. Volgeas niet-officiële schatting zal de onderzeeboot, die volgens de bekendma king van de Amerikaanse marine „Nauti lus" zal heten, onder water een snelheid van ruim 30 knopen kunnen halen en daardoor in staat zijn het snelste koop vaardijschip te achterhalen. Bovendien zal de boot zeer lang onder water kunnen blijven. Bü Kon. Besluit Is bepaald, dat de ter mijn voor na-aanmelding van effecten, welke tot nu toe nog niet bij de afdeling effectenregistratie van de Raad voor het Rechtsherstel waren aangemeld, op 31 December a.s. wordt afgesloten. Effecten, welke dan nog njet zyn aangemeld, ko men voor waardeloosverklaring in aan merking. (Van cmze correspondent). Direct na de nieuwsberichten van 1 uur Woensdagmiddag werd in het programma van de VARA de aadacht gevraagd voor een ver. dwenen maraboe uit het Noorder Dierenpark in Emmen. Deze In- dische vogel had gebruik ge maakt van de gelegenheid tot ontvluchten, die zich voor hem maar twee maal in het jsar voor doet n.l. hij zijn overbrenging naar het zomer, of het winterver blijf. Om zes uur Dinsdagavond strekte de vogel zijn lange stel ten en sloeg met forse vleugel slagen aan de haal. Men ver moedde dat het clier de eerst» nacht van zijn herwonnen vrij heid wel zou doorbrengen in het grote bos ten Oosten van Emmen, de Emmer Dennen. Tot laat in da nacht is het bos met schijnwer pers en lantaarn^ doorzocht, maar alles was tevergeefs- Ook Woens dagmorgen bleef het zoeken in het bos vruchteloos. Ten einde raad werd de radio in de arm geno men, omdat men vermoedde dat de vogel al een verre reis achter de rug had. Nauwelijks was het bericht om geroepen, of drie jongens die wandelden in.... de Emmer Dennen zagen de vreemde vogel, sloten hem in en vingen hem. Toen op 7 December 1941 de toenmalige leiders van dit land de tijd gekomen acht ten voor hun aanval op Pearl Harbor en \oor de verovering van de Aziatische levensruimte, konden zij moeilijk ver moeden, dat tien jaar later hun land bezet gebied zou zijn. Doch nog minder moeten zij zich in 1945, na de onvoorwaardelijke capitulatie, hebben kunnen indenken, dat zij dit jaar een vredesverdrag en een afzonderlijk pact met de V.S. zoudep heb ben gesloten, waardoor zij weer souvereine bondgenoten zouden worden der Ameri kanen. Opnieuw, evenals in 1854, is Japan bereid, zich te voegen naar het Westen. Europa zoekt op zijn beurt het verbroken contact te hersteller. En zo is de opening van de nieuwe K.L.M.-lijn van Amster dam naar Tokio een symbool van inter nationale toenadering. Steeds driftiger wordt de vaart van het moderne reizen. De gestroomlijnde, maar vooral forse en door haar kracht rustige „Utrecht" naderde Japan op een hoogte van 5000 meter en een snelheid van ongev. 500 km. De verbeeldingrijke passagier kon zich opgenomen waneh door een magische kracht, gelijk aan die, waarvan de dichters droomden toen zij in de verhalen van „Duizend en één nacht" gewaagden van zwevende tapijten en toen zij aan de Spanjaard Vélez de Guevara de fantasie ontleenden van de „Hinkende Duivel", die beter het vliegen dan het lopen bleek te verstaan. Nergens op deze tocht ontbrak de stof, welke de verbeelding prikkelde. Binnen 52 uur (de rustpozen inbegrepen) schitterden de aaneengerijde lichten van Frankfort, doemde des morgens de ruige Anti-Libanon uit de duisternis, golfden de grijsgele zandwoestijnen van Damascus tot spreide, Manilla, waar gulle vrienden van de K. L. M. ons wachtten. Tenslotte, bij een door de maan verlichte nacht, waarin tere wolkjes de Chinese zee aan ons oog onttrokken, de Japanse ochtendzon, het schieten van de stralen door het onmete lijke heelal, het schitteren van de ge knotte top van de Foedsji-jama en het bereiken van de verwesterde hoofdstad van een verslagen Aziatisch rijk. In deze vroege morgen trippelden de Japanse kinderen, in lange broek en met korte buisjes, de gesneden zwart-glimmende haren rond ietwat bolle wangetjes, met voorkeur voor rode en paarse kleuren bij de meisjes, uit de lage houten huisjes, op weg naar school. Een enkele maal zien wij mannen en vrouwen in de traditio nele kimono's, op klepperende houten zooltjes, vaak een baby op de rug, hun woning verlaten. In de enorme kantoor gebouwen en ministeries van de eigenlijke stad echter is bijna ieder Europees ge kleed, en alleen de stof- en bacillen- werende doekjes voor de mond, ook al ziin zij niet talrijk, vallen op. Tokio is ontwaakt. Het is thans 7 December 1951. Een historische datum. Hoevelen denken er aan? De Amerikaanse GI, wie wij vragen of deze datum hem iets zegt, blijft ietwat verlegen het antwoord schuldig. Steeds sneller raast het vliegtuig door de wereld. En ook het tempo der historie is jachtig geworden, in het Verre Oosten wellicht meer nog dan in Europa. In de Braziliaanse pers zijn op een in het oog vallende plaats berichten uit Den Haag verschenen over de verwondering die in Nederland is gewekt door de be schuldiging van een Braziliaans parle mentslid, dat Nederlandse handelaars Braziliaanse koffie naar de Ver. Staten hebben heruitgevoerd. Enige bladen heb ben op deze berichten commentaar ge leverd en zo ook het betrokken parle mentslid. Deze heeft verklaard, dat hii enige documenten kan overleggen om het onderzoek, dat in Nederland zal worden ingesteld, te vergémakkelijken. ni. ëen knipsel uit het „Journal of Com merce", een exemplaar van een bulletin voor de koffiehandel en een lijst van de data van aankomst van de schepen, die volgens zjjn bewering de Braziliaanse koffie, heruitgevoerd naar New York door Nederlandse handelaars, hebben ver. voerd. De heer G. Sluizer, de programma leider van de Wereldomroep, is Dinsdag avond naar Amerika vertrokken. Zijn reis, welke ca acht dagen zal duren, staat in verband met het bezoek, dat H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard in April aan de V.S. zullen brengen. Tijdens dit bezoek zullen de Amerikaanse radiornaatschappijen op Nederland geïn spireerde programma's uitzenden, welke in Nederland zullen worden opgenomen op gramofoonpiaten, waarna zij naar Amerika zuilen worden gestuurd. De heer Sluizer zal met diverse radiomaatschap pijen contact opnemen en gegevens ver zamelen omtrent de vormen, waarin men de uitzendingen wil zien gegoten. Groningse Zonnewijzerpoort. In een voordracht aan de raad delen B. en W. van Groningen thans mede dat het Rijk bereid is gevonden de Zonnewijzerpoort welke in de tuin van het natuurkundig laboratorium aan de Westersingel staat, maar in het Prinsenhof behoort, aan de gemeente voor 1,over te dragen. Een overplaatsing van deze poort naar het Prinsenhof zou reeds geschieden ter gelegenheid van het 900-jarig bestaan van Groningen. (Van onze correspondent) De beeldhouwtentoonstelling, welke in 1949 in het jJhrk Sonsbeek te Arnhem is gehouden, is in alle opzichten een succes gebleken en de orga nisatoren maakten dan ook het vaste voornemen een dergelijke tentoonstel ling tot een steeds wederkerend evenement te maken. Het aantal bezoe kers had een cijfer van 104.000 bereikt»Maar ja, het jaar daarop kwam het echèc van de „Mijlpaal" en Arnhem begon ietwat huiverig te worden voor tentoonstellihgs-experimenten in het algemeen en voor exposities, zij het dan ook in de onvolprezen parken Sonsbeek of Zijpendaal in het bijzonder. Nu echter is de belangstelling uit het buitenland zo overweldi gend gebleken uit de enthousiaste beoordelingen uit internationale krin gen, dat Arnhem het aandurft in 1952 wederom een beeldhouwtentoon stelling in het Park Sonsbeek te houden. De voorbereidingen hiervoor zijn reeds in volle gang. Men heeft contact gezocht met België, Denemarken. Zweden, Noor wegen. West-Duitsland, Frankrijk, Zwit serland, Spanje, Italië, Joegoesiavië. Tsjechoslowakije, Polen, Sovjet-Rusland, Ver. Staten, Zuid-Afrika, Mexico, Israel. Oostenrijk en Indonesië en de meeste dezer landen hebben reeds op bevredi gende, wijze gereageerd. Het Iaat ztch dus aanzie'n, dat de beeldhouwtentoonstelling „Sonsbeek '52" beter nog dan die van '49 een afspiegeling zal geven, van hetgeen in al die. genoemde landen op cultureel gebied tot stand werd gebracht. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de tentoonstelling op 1 Juli 1952 te ope nen, maar op verzoek van minister Rut ten. is die openingsdatum vervroegd tot 1 Juni, teneinde ook de schooljeugd van Nederland in de gelegenheid te stellen in schoolverband deze kunstuitingen in steen te observeren. Door deze vervroeg de openstelling is de dv.ur van deze ten toonstelling bepaald oi? 314 maand. Regering helpt, mee Dat ook onze regering het belaag van deze tentoonstelling inziet, moge blijken Op een goed ogenblik buigt de mens zirh over eigen innerlijk heen en wordt er tieli van bewust, dat hij GELOOFT. Misschien heeft hij zich voor een moment teruggetrokken uit de haast eu de be drijvigheid ran het dagelijkse leven; in de stilte van een kerk of kapel, waar het aarzelende morgenlicht binnenvalt door lioge ramen, of onder het uitzingen van een jubelend Credo, wordt hem plotseling zeer duidelijk, dat hij gelooft, dat hij iets bezit om ervan tc kunnen leven. Is dat het éérste begin en het ontstaan van het geloof? Neen, de aanvang ligt veel verder terug. Ik kan niet zeggen hoever. Slechts kan ik meestanielen met Joannes: „In het begin was het Woord, En het Woord was bij God, En het Woord was God; Het was bij God in het begin. ALLES is door Hem ontstaan; En zonder Hem is niets ontstaan." Dfiêr, bfj God, en nergens anders, ligt de aanvang van ons geloof. Niet alleen de aanvang van alles wat wij geloven, maar ook de diepste oorsprong van het verbazingwekkende feit. dat wij geloven. „Zonder Hem is niets ontstaan", óók ons geioof niet. De God en Schepper, die ons heeft gemaakt, heeft ook ons ge loof gemaakt. Diep in de grondeloosheid van Zf1n Licht werd dit geloof geboren. Wanneer overeenkom stig de eeuwige plannen Gods dit waarachtige Licht, dat alle mensen verlicht, niet in de wereld was ge komen, dan was er voor ons van „geloven" geen sprake geweest. Nooit zouden wij gelovige mensen geworden zijn, als God er ons zelf niet om zou heb ben gevraagd. Want wat is er gebeurd? Er was een scheppende God, Ontwerper van een groot en ongemeten heelal. Zonnen en sterren gleden uit Zijn han den, toen Zijn tintelende .scheppingsmacht uitstraalde naar buiten. En daar ontstond de aarde, verloren in mateloze ruimten, maar geestelijk middelpunt, be woond door mensen. Er zou een geschiedenis te schrijven zijn over de avonture.n van deze Schepper met Zijn schepping, met Zijn mensen. Er is een geschiedenis over geschre ven. God hééft gesproken. Niet zuinig en spaarzaam, maar vele malen en op velerlei wijzen, en uiteindelijk door Ziin eigen Zoon. Van eeuwige en nooit door menselijke speurzin te achterhalen mysteries ont vingen wij het levende en waarachtige getuigenis» van niemand minder dan van degene die de afstra ling is der goddelijke glorie en de afdruk van het goddelijke wezen. God zelf is er dus mee begonnen. Hij sprak en de mens kon luisteren. God sprak, en Zijn getuigenis werd bevestigd door hen die Hem hoorden. Met harde slagen werd Zijn boodschap in de menselijke geschiedenis gekerfd, door begeleidende tekenen, «onderen en kracht, door het onontkoombare ge weld van Gods Heilige Geest. De mens kon luisteren. En de mens kon blijven luisteren, want God koos mensen uit, om Zijn woorden over te nemen en ze verder te dragen naar anderen, naar allen, tot de grenzen der aarde, tot het einde der tijden. Sindsdien wordt de goddelijke Boodschap ergens ter wereld, ergens in Uw nabij heid, in steden en dorpen, in gebouwen, thuis en op straat; verkondigd. Men kan het horen. En na het gehoord te hebben, kan men geloven. Toen God begon te spreken, kon de mens beginnen te gelo ven. Wij zeggen, dat God zichzelf aan de mensen heeft geopenbaard. Zeker, God heeft met zacht geweld grote en geheimvolle werkelijkheden voor ons open gebroken. om ons het hart der dingen te laten zien, om nieuwe levensmogelijkheden, een nieuw levens milieu en een nieuw leven voor ons voort te brengen. Duizenden mensen hebben naar deze werkelilke openbaring intens geluisterd. Eerst in dat luisteren kon het geloof ontstaan. Het kon ontstaan; het was er nog niet; zelfs na gehoord en geluisterd te heb ben, was de mens nog niet in staat het geloof uit eigen kracht tot stand te brengen. Nóg had hü Gods eigen invloed nodig, zelfs nu God toch gesproken had, om te komen tot een waarachtig geloven. God zélf moet nog in ons binnengaan, ons steunen en ons be zielen, ons doortrekken met Zijn licht, ons verster ken met Zijn kracht, opdat wij naar waarheid zou den kunnen zeggen: Ik geloof. Hoe zouden w(i immers naar God kunnen luiste ren en uit eigen kracht goed en juist kunnen reage ren? Hoe zouden wij met menselijke ogen kunnen opzien naar het goddelijke en grondeloze licht? Hoe zouden wij kunnen gaan delen in Gods eigen kijk op de dingen, op de mensen, op de wereld, op zich zelf, en tot die bovenmenselijke, door goddelijk gezag geschraagde, zekerheid kunnen komen die we „ge- loof" noemen? Daarvoor is wél nodig, maar niet vol doende, dat wij ons verstand en ons inzicht zuiver richten, om Gods woord in Zijn openbaring te onde- kennen en op te vangen. Daarvoor is ook nodig, maar wederom onvoldoende, dat wij onze wil en ons hart louteren en laten reinigen in zelfvergetenheid, oot moedige, en algehele overgave. Maar boven dit alles uit en door dit alles heen is er de onnaspeurlijke werking van God, die eigenmachtig en souverein het geloof schenkt als een glanzeqde gave:tgeen resul taat van menselijke verdienste of prestatie, maar on verdiende en altijd onbegrepen genade. Zo is God. Men kan Hem niet ter verantwoording roepen maar wel mag men vaststellen, dat alleen Zjjn geest adem en leven geeft aan het geioof. Met voorzichtige vingers om de menselijke vrijheid niet te schaden raakt Hij de kern onzer mense lijkheid, en ik weet niet hoe, maar alles begint te glanzen van nieuwheid, omdat wij geloven. Ik heb in het begin een onderscheid gemaakt tus sen wat wij geloven en 't feit, dat wij geloven, tus sen geloofsinhoud en geloofsdaad. Dat onderscheid is er. Dat ik geloof en wat ik geloof is niet het zelfde. Maar toch is er een levende eenheid. Wellicht zien wij nu beter, dat geloven slechts mogelijk is. wanneer wij geloven in God. De geloofsbelijdenis spreekt over werkelijkheden, welke wij geloven, maar die ons tegelijkertijd het geloof ook mogeliik maken. Men hoeft er maar één woord aan te veranderen, en in plaats van een geloofsbelijdenis, waarin wtj be lijden wat wU geloven, wordt het een geloofsver- Ularing, waarin wij klaar en kort pogen aan te geven, hoe het mogelijk is, dat wij geloven „Ik geloof door God. de Almachtige Vader, Schep per, van hemel en aarde. Die ook mijn geloof gescha pen heeft door Jesus Christus, Zijn enige Zoon onze Heer. Doordat Deze immers ontvangen is van de Heilige Geest en uit de maagd Maria werd geboren, doordat Hij geleden heeft onder Pontius Pilatus, is gekruisigd, gestorven en begraven, daardoor werd mij de genade bevochten, die in mi) geloof zou wor den. Doordat Hij, als teken van overwinning en zege praal de derde dag ls verrezen van de doden, kon ook ik mij aan Hem gewonnen geven, opdat Hi) mij vóór zou gaan b(1 Zijn opstijgen naar de hemel, waar Hij zetelt aan Gods rechterhand, vanwaar Hij ko men zal om levenden en doden te oordelen. Ik geloof door Ziin Heilige Geest, door de heilige katholieke Kerk, die mij zullen bewaren voor de gemeenschap der heiligen ln onuitputtelijke vergiffenis der zonden, tot deelneming aan het eeuwige leven." S. JELSMA M.S.C. uit het feit, dat de propaganda in het buitenland wordt gevoerd door het depar tement van Economische Zaken in samen werking met dat van Buitenlandse Zaken. In tegenstelling met de voorbereidings tijd voor de tentoonstelling in '49. beschikt het comité, waarvan inmiddels het voor zitterschap in handen is gelegd van de heer J. de Goeyen uit Oosterbeek, thans over een veel ruimere organisatietermijn. Wat de inzendingen betreft, heeft men de beste verwachtingen. Zo zal Antwerpen buiten de officiële regeringsinzending van België „De Burgers van Calais" van Rodin naar Arnhem afzenden. Besprekingen zjjn nog gaande over In zendingen van Vaticaanse kunst. Of dit resultaat zal hebben hangt af van ver schillende factoren. Een moeilijkheid echter is. of in verband met de plannen om ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van het herstel der Hiërarchie in 1953 in het Haagse Gemeente Museum een grote tentoonstelling te houden van de Vaticaanse Kunst, nog gelegenheid zal bestaan ook de tentoonstelling in Arn hem van kunstschatten te voorzien De organisatoren in Arnhem zijn echter met de beste verwachtingen bezield. In de jury hebben zitting genomen Mari Andriessen, prof. P. Esser. B. Cozijn als vertegenwoordiger van de Ned. Beeldhou werskring, Niels Steenbergen, namens de Algem. Katholieke Kunstenaars Titus Leeser uit Ommen, John Grosman uit Arnhem en K. Schuurman uit Den Haag. (Van onze correspondent). Het Kon. Instituut van Ingenieurs, af deling electtteiteit, kwam Woensdag in hotel „Rozenboom" te Bussum bijeen ter behandeling van het onderwerp Televisie. De ingenieurs jhr v. d. Wijk hoofdbe stuurslid van de P.T.T.; jr Bouman, direc teur van de N.V. Philips en ir Paling, hoofd van de Philips Telecommunicatie Industrie v.h. N.S.F. te Hilversum hiel den inleidingen over de televisie. Na de lunch bezochten de ingenieurs, ongeveer honderd in getal, de Bussumse televisie studio. waar zij niet alleen het interieur bezichtigden, doch waar teven» het in de morgenuren uiteengezette door middel van een uitzending verduidelijkt werd. Hiervoor was in de toren van de studio een zender opgesteld, die de gebeurtenis sen in de studio uitzond naar hotel „De Rozenboom". De ingenieurs bezochten de studio in drie groepen en terwijl de ene groep in de studio verbleef konden de andere groepen in „De Rozenboom" op het t.v.-scherm een en ander in de studio volgen. Blijkens een opgave van het C. B. S. telde ons land op 1 November van dit jaar 10.308.018 inwoners. In de periode JanuariOctober werden 78.695 huwelij ken gesloten, 192.933 kinderen levend ge boren, waarvan onwettig 2748, overleden 64.705 personen. Per duizend inwoners per jaar werden in deze periode 9 huwe lijken gesloten (zelfde periode vorig jaar 8.2), 22.6 kinderen levend geboren (v. j. 22.9), overleden 7.6 personen (v. j. 7.4). Het aantal onwettig geborenen per dui zend geborenen bedroeg in deze periode 14.3 (v. j. 14.9). het aantal beneden de eenjarige leeftijd overleden kinderen per duizend levendgeborenen per jaar 26.6 (v. j. 25.1), het aantal overledenen aan t.b.c. der ademhalingsorganen per tien duizend inwoners per jaar 1.3 (v. j. 1.4).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3